99 99 Raadsvergadering Bergen EL-MIOR m De man vrij Ut» lp| Bloembollenkiosk TH. VELDMAN Af&tda Radio Bergens KI. Vrouwenkoor naar Wales Wandeltocht Bergen Koelkasten J. M. WITTEBROOD 6 CO „Berger Luchtpost" Schoolreisje „Van Brederodeschool' PERKPLANTEN PLEIN - BERGEN Plat telan ds vrouwen afd. Bergen Wasmachine P. MEIJER SCH00RLSE GEMEENSCHAP Wanneer is de Ruïnekerk verwoest Televisie J. M. WITTEBROOD 8 CO R.K. Gymnastiekv. D.I.O. VRIJDAG 2 JUNI 1961 38c JAARGANG No22 (n/J Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef De heer J. J. Dinkelberg (Mid- denblok) heeft in de vergadering van de gemeenteraad, in een lang betoog, getracht zijn idee, op Bonefaasschouw tevens een Burgerdag in te stellen, vaste voet te laten krijgen. Het schriftelijk antwoord kon hem niet bevredigen. Zelden had hij zo'n negatief stuk onder ogen gekregen. Spr. legde zijn bezwa ren hierover uiteen en zei dat hij zijn licht zo hier en daar en ver daar buiten bij andere gemeenten had opgestoken. Daaruit bleek, dat in andere gewesten, voor het houden van zo'n burgerdag, gro te belangstelling bestaat. Er is nog altijd een voorschrift van 300 jaar geleden. Wil men de geschiedenis handhaven, aldus spr., dan moet men daarmee door. gaan. Het schouwen kan anders en uitgebreider gebeuren. Men besteedt te weinig aandacht hier aan. Het zou waardiger, beter en degelijker kunnen gebeuren dan het nu geschiedt. Ook Bergen aan Zee verdient op zo n dag zeer zeker meer aandacht met zijn Parnassiapark, bossen enz. Het is heus niet zo mal en ver werpelijk, zoals B. en W. dat wel zien. electr. installaties J. M. WITTEBROOD CO De voorzitter, burgemeester L. J. de Ruiter antwoordde, dat hoe mooi ook de beschouwing over de schouw is, B. en W. echter twijfelt aan de positiviteit daar van. Hij merkte op dat integri teit en geloof heel anders was dan nu, maar niettegenstaande dit, stond hij niet afwijzend te genover deze aardige gedachte en dit fris idee, en gaf zijn toe zegging dat het college t.z.t. een voorstel zal doen om een derge lijke dag in een najaarsperiode te houden. Het voorstel van B. en W., om aan de heer B. Scharp, onder wijzer, een geldlening te ver strekken van 36.000,voor aankoop van bouwterrein, bouw van eigen woning en de finan ciering daarvan, geld dat voor 100 procent door de gemeente wordt verstrekt, bracht de heer E. J. van Rees Vellinga (V.V.D.) weer op zijn stokpaardje. Wan neer de grondprijzen gaan dalen, loopt de gemeente groot risico als het onderpand onvoldoende gedekt is. Spreker is tegen deze honderd procent geldlening aan particulieren. De heer drs. C. Steinz (VVD) wees er op, dat men de richtlij nen door het Rijk voorgeschre ven, niet volgt. De aanvrager moet minstens tien procent van de geldlening kunnen inbrengen. De heer mr. S. D. Sluis (Prot- Chr.) acht het niet juist, dat de heer van Rees Vellinga steeds maar weer zijn bezwaren ken baar maakt omtrent deze kwes tie. Als die verordering er is, moeten wij die aanvaarden. J. M. WITTEBROOD 6 CO Spr. maakte een eind aan de discussies, door de V.V.D. aan te raden, mettertijd met een voor stel tot wijziging of herziening van deze verordering te komen. Mr Sluis sprak zijn twijfel uit over het lage rentepercentage (4^4%) en merkte op, dat nor maal thans en vrijwel over het ge hele land, dit 4% bedraagt. Wanneer de aanvrager bij een hypotheekbank het gehele bedrag voor de volle 100 zou willen lenen, zal hij zeer zeker 5 ren te moeten betalen. De heer J. Hemelrijk (P.v.d.A.) zegt, dat de financiële deskun dige van de gemeente heeft uit gerekend, dat het voor de ge meente bij een rente van 4J/4 noch winst, noch verlies zou uit maken. Wethouder de heer C. Ellis (K.V.P.) bracht nog in het mid den,, dat deze verordering in het leven was geroepen, om ambte naren aan de gemeente te bin den. Een verzoek van het Bergens Klein Vrouwenkoor", om toe kenning van een bijdrage in de kosten van een door het koor te maken reis naar Wales, waar zij te Llangollen op het Internatio naal Musical Eisteddfod zang festival, met nog een Haags koor, Nederland zal vertegenwoordi gen, werd door de raad gesteund met een subsidie van 300, Vervolgens werd het voorstel tot verhoging van het crediet met een bedrag van 4249.86, voor wegverbetering van het kruispunt Zeeweg-Eeuwigelaan- Heerenweg bij de Franschman, aangenomen. Voor het informatiebureau V.V.V. te Bergen aan Zee zal een nieuwe parkeerhaven aan het Van der Wijckplein gemaakt worden. De kosten zijn geraamd op 2000, Maandag 10 juli a.s. onder neemt Bergens Klein Vrouwen koor, dat onder leiding staat van Klaas Venneker uit Alkmaar, per nachtboot de reis naar Engeland, waar zij te Llangollen aan het In ternationaal Musical Eisteddfod zangfestival zal deelnemen. Twee koren uit Nederland zijn voor dit zangersfeest uitgeno digd: een koor uit den Haag en Bergens Klein Vrouwenkoor. De verplichte nummers die in hun af deling gezongen moeten worden zijn: „Hodie Apparuit" van Or lando di Lasso, en Dream Ped lary" van John Morgan Lloyd. Als vrij nummer is gekozen, Al- oeëtten van Jaap Geroedts. De pianist, de heer Frans Linthorst zorgt voor de muzikale leiding van dit nummer. De reis is vanaf Londen naar het lieflijk gelegen Llangollen in North Wales en terug tot Lon den, plus het zesdaags verblijf al daar, georganiseerd door de or ganisatoren van het festival. Dit vrouwenkoor, dat zo langzamer 1 Vrij in de makkelijke sportshirts met de nieuwe mannelijke tinten vanaf 15.90 bij: TEL. 2545 BERGEN Evenals vorige jaren heeft de Propaganda-Kommissie van de N.-Holl. Wandelsportbond voor Zondag 4 Juni een wandeltocht uitgeschreven, die vanaf de uit spanning „Duinvermaak zal worden gehouden, in drie par koersen, resp. van 10, 15 en 40 km. welke voornamelijk de rij wiel paden in de staatsbossen Wedvlucht Corbeil, afstand 478 km., gelost om 6 uur met kalme wind. 1. A. Stadegaard 13-12-47 2. H. Timmer 13-26-46 3. P. Brakenhof 13-37-11 4. F. de Vries 13-38-12 5. G. Kooy 13-45-33 6. N. v. d. Kamer 13-40-12 7. P. Schaaper 13-43-18 8. Gebr. Houtenbos 14-01-23 9. C. Pijpet 14-05-44 10. H. Weijers 14-06-33 11. K. Postma 14-31-00 Zondag 4 juni a.s. wedvlucht Tergnier, ten bate van het Ko ningin Wilhelminafonds. Heren liefhebbers, denk aan de bonnen en het inkorfbiljet. Keuken- en badgeisers A. J. C0PPENS en Zn volgen, terwijl dat van 40 km het strand volgt van Schoorl aan Zee tot Bergen aan Zee. Het startbureau opent des voormid dags om half negen; de kosten van inschrijving lopen van 60 cent tot 1.50 en de leeftijd der deelnemers vangt aan met 10 jaren voor de tocht van 10 km, 14 jaar en ouder voor die van 15 km,, terwijl met 16 jaar aan de 40 km, kan worden deelgeno men. Bondsleden genieten kor ting bij de inschrijving. De zesdeklassers maakten dit jaar weer een driedaags reisje naar het Kamphuis „Blijde Da gen" in Baarle-Nassau. In een grote bus van garage Schalkwijk ging de heenreis over Utrecht, Den Bosch en Tilburg en om halfeen arriveerde men in het Kampement. Gezamenlijk werd de warme maaltijd bereid en 's avonds werd een fikse wande ling gemaakt naar Baarle Nas- sau-Hertog. Midden in het dorp zie je de Belgische gemeente Baar le Hertog, een verzameling van enclaves, geheel verspreid in de Kom van Baarle Nassau. Deze Belgische enclaves liggen 5 km van de rijksgrens verwijderd en men moet dus steeds door Ne derland heen van België naar België gaan. In een café zit ge met de voeten in België, terwijl Uw zitvlak zich nog in Neder land bevondt. Het toilet is in België, de telefoon in Nederland en op het billart jaagt men de ballen de grens over. Hoe je kunt zien of je in België dan wel in Nederland bent? Heel een voudig. Let slechts op de huis nummers. De zwarte ovale plaat jes duiden Nederlands gebied aan, de huizen met witte vier kante plaatjes zijn Belgisch. Ver moeid, maar zeer voldaan, zocht ieder 's avonds zijn bivak op. De tweede dag werd een be- hand een reputatie geniet, heeft al heel wat tropheeën in de wacht gesleept. Op het zangconcours van zondag 28 mei j.l. veroverden zij opnieuw de wisselbeker. Met het verplichte werk: Ave Regina coelorum, van Constanza Festa, kreeg het koor 134 punten. Het vrije werk, een compositie van Otto Deden kreeg 132 pun ten. Totaal dus 266 punten, de eerste prijs met buitengewone lof van de jury en de beker. De Alk- maarse courant schrijft: Het was een uitstekende gelegenheid voor dit koor om te tonen hoe het zich vrijwel moeiteloos van een derge lijke opgave kwijt. J. H. W. Schmidt overleden Op 76-jarige leeftijd is de vorige week, na een kortstondige ziekte, overleden de heer J. H. W. Schmidt. De heer Schmidt, die het laatste jaar voor het uitbre ken van de laatste wereldoorlog, lid van de gemeenteraad is ge weest, had ook nog enkele jaren zitting in de huisvestingscommis sie, was tijdens zijn leven be stuurslid van diverse verenigin gen, o.a. voorziter van het Wit- Gele kruis en bestuurslid van de katholieke kring en de voormali ge r.k. Kunstkring. Hij woonde in het prachtig ge legen „Dennenheuvel", aan de Kerkelaan. zoek gebracht aan het ontspan ningsoord „De Efteling" te Kaatsheuvel, een hoogtepunt van de reis. Eerst een wandeling door het Sprookjesbos, het do mein van Hans en Grietje, de Schone Slaapster, de Chinese Nachtegaal enz. De Hollebolle Gijs, die er voor zorgt, dat alle afval bij hem terecht komt en niet blijft slingeren. Wat een pret hadden de kinderen met de trein tjes op het grote spooremplace ment. Wat hebben ze zich, on danks de kou, vermaakt met ka noën en roeien. En niet minder in de Stoomcaroussel. In de bes te stemming ging het weer naar het Kamphuis, waar een heerlijke, warme maaltijd wachtte. Het slot van de tweede dag was een gezellige „Bonte Avond". De derde en laatste dag werd 's morgens een bezoek gebracht aan het grensstation Wuustwe- zel, waar op Belgisch gebied de warme „maaltijd" werd gebruikt. De terugreis ging over de Moerdijk en Rotterdam, waar de Parkhaven nog werd bezich tigd. Opgewekt kwamen de jon gelui tegen zessen in Bergen aan. Dit driedaagse reisje dat een af sluiting van de lagere schooltijd betekent, kan zeker geslaagd ge noemd worden. In het begin van deze maand hield de afd. Bergen van de Bond van Plattelandsvrouwen haar laatste bijeenkomst in dit seizoen, waar de heer en mevrouw Tim- merman-Harff, een lezing over een reis rond de wereld hielden, die zij de vorige herfst hebben gemaakt. De zaal van de heer Nieuwen- dijk was bijna te klein, zovelen waren gekomen om naar dit in teressante reisverhaal te luisteren en te kijken. Op 16 mei j.l. hebben de dames een bezoek gebracht aan Rutten in de N.O.Polder. Het vorige jaar hebben leden van deze afd. Bergen bezocht, Het bijzondere van deze uitwisseling is wel de hartelijk heid waarmede de leden elkaar onderling ontvangen Dit bleek ook nu weer. Na een tocht door het mooie bloeiende landschap van Noord-Holland, ging de reis over de Afsluitdijk naar Fries land, waar een kort bezoek werd gebracht aan Hindelopen, o.a. het Museum in Gaasterland. Toen zij in Rutten arriveerden, stonden de gastvrouwen reeds op hun gasten te wachten, om hen mee naar huis te nemen, waar de maaltijd klaar stond. Na de middag reed de bus door de polder, waarbij mevrouw Blaauw, presidente van de afd. KOOP NU EEN Rutten, een duidelijke uitleg gaf over alles wat er leeft en groeit in deze wijde polder. Het bezoek aan Emmeleroord, het grootste dorp in de N.O.Polder, vormde het hoogtepunt van het bezoek. Vele dames beklommen de machtige watertoren, vanwaar men een uniek gezicht had over de uitge strektheid van dit land. In restaurant 't „Voorhuis" werd onder het genot van een kopje koffie afscheid genomen van de gastvrouwen. Ter herin nering aan dit bezoek overhan digde mevrouw Grootes enkele geschenken aan de afd. Rutten. □□□□□□nciaaaoaaaaciocaDaaa Zaterdag 3 juni Feestavond van v.v. „Schoorl", zaal „Honky Tonk", 8 uur, (voor leden en donateurs) Warmwater (electr.) installaties J. M. WITTEBROOD 6 CO De terugreis ging over Kam pen, langs het Nieuwe Flevoland en het Veluwemeer, naar Harder wijk, richting Amsterdam. In de „Gooische Boer" werd gestopt voor een korte maaltijd, om daar na via de hoofdstad weer naar huis te gaan. De dames waren zeer voldaan over dit uitstapje, dat hen nader heeft gebracht tot mensen, die leven en werken in dit nieuwe land en het gemaakt hebben tot een prachtig stukje Holland. De reis werd gemaakt met een bus van de firma Schalkwijk. Over bus en chauffeur niets dan lof. Hebben er Russische soldaten in de Ruïnekerk gelegen? Wan neer is de kerk verwoest? Derge lijke vragen worden door vele vreemdelingen gesteld en vaak onjuist beantwoord. Om betere inlichtingen te kun nen geven heeft de vereniging, „In dienst der kerk", afdeling Bergen, besloten gelegenheid te geven de kerk te bezichtigen in de maanden juni, juli en augustus, op elke dinsdag en donderdag middag van 3 tot 5 uur. Zo mogelijk zal dan tevens mu ziek worden gegeven door een bandrecorder. De toegang is vrij. Uitslag onderlinge wedstrijden jongens, gehouden op donderdag 25 mei. Jongens 10-11 jaar (16 kamp) 1. Gerard Houtenbos 41,5 pnt. 2. Arie Leeuwerik 41,0 pnt. 3. Peter v. d .Pluim 40,1 pnt. Jongens 12-15 jaar, tweede graad, (16 kamp) 1. Peter Dekker 46,1 pnt. 2. George Leyen 43,8 pnt. 3. Nico Wokke 43,7 pnt. Jongens 12-15 jaar, eerste graad. (6 kamp) (totaal telling van 2 juryleden). 1. Kees Houtenbos 97,3 pnt. 2. Patrick Leyen 92,8 pnt. 3. Joop Houtenbos 90,5 pnt. ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN Weektoad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl. Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Breelaan 29 - Bergen Breelaan 29 - Bergen Breelaan 29 - Bergen Verdronkenoord 100 Alkmaar, Tel. 2952 VERFRAAI UW TUIN MET Grote collectie bollen en zaden Alles prima kwaliteit Onze Verlovingsringen zijn voegloos gesmeed van Horloger speciaal hardgoud Juwelier J. Oldenburglaan 3 - Bergen Telefoon 2778 merk „Blomberg" bi) de vakman Nieuw en beter wassysteem Vrijblijvend 14 dagen op proef Hereweg 34, Schoorl, Telef. 388 Breelaan 29 - Bergen Breelaan 29 - Bergen 4 Juni Dr. BULSTRA Telefoon 3130 SCHOORL 4 juni Dr. BRUST, Telefoon K 2209-266

De Duinstreek | 1961 | | pagina 1