ff Huldiging Matthieu Wiegman Gerritsen 99 AM WATERSTANDEN Bloembollenkiosk Spit, Spierpijn zJL *1 Jubileum Laag water te Camperduin TH. VELDMAN Dierenbescherming Nieuwe voorzitter Foto Mr. Opt. D. W. Pastoor „Berger Luchtpost'' Nieuwe Taverne Expositie in „Kranenburgh'' Vaderdag geschenken Geslaagd PERKPLANTEN PLEIN - BERGEN W ereldfederalisten „Dorcas KERKDIENSTEN Plattelandsvrouwen bijeenkomst SCH00RLSE GEMEENSCHAP Aaeudo. Last van zenuwen? „Schoorls Gemengd Koor" VRIJDAG 92'JUNI 1961 38e JAARGANG No. 23 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Ter gelegenheid van zijn vijf enzeventigste verjaardag werd de vorige week de Bergense kunste naar Matthieu Wiegman in de raadzaal van het gemeentehuis te Bergen gehuldigd en mocht hij het genoegen smaken de eerste te zijn, een onderscheiding te ont. vangen, die nog maar kort gele den door de gemeente Bergen is ingesteld. Deze erepenning wordt slechts in zeer bijzondere geval len toegekend, als blijk van grote waardering en erkentelijkheid aan hen, die zich jegens de ge meente Bergen in hoge mate ver dienstelijk hebben gemaakt. En die eer, deze onderschei ding werd Matthieu Wiegman bij monde van de burgemeester van Bergen, de heer L. J. de Rui ter, uitgereikt, omdat zijn werk van grote betekenis is geweest voor de Nederlandse beeldende kunst. De burgemeester schetste in zijn toespraak tot de jarige kun stenaar, dat hij het liefst deze dag in stilte had laten voorbijgaan, maar dat de overheid dit niet kon toelaten, omdat Bergen trots op hem is en de vele prachtige schil derijen die hij heeft gemaakt, in Bergen zijn geboren, en dit dorp door uw werk een begrip is ge worden in de kunstwereld. Daar voor is de gemeente u zeer er kentelijk. Namens de gemeenteraad overhandigde de burgemeester Matthieu Wiegman, als eerste in gezetene, de erepenning. Spr. me moreerde dat de raad op 25 mei besloot aan hem als blijk van Bij de Dierenbescherming te Bergen zijn af te geven 4 zwart witte hondjes (rattenvanger) 8 we ken oud, en is aan komen lopen een Welsh terrier. Inlichtingen J. Schekkerman, Dorpsstraat 86, tel. 2069, Bergen. Het is wel typerend, dat op de meeste jaarvergaderingen van di verse verenigingen, de belang stelling niet bijster groot is. Zo was het ook gisteravond op de jaarvergadering van de B.S.V., die in de voorzaal van ,„De Oude Prins" werd gehouden. Voorzitter, de heer M. Huls hof, opende de vergadering met een hartelijk woord van welkom aan de aanwezigen en in het bij zonder aan de erevoorzitter de heer J. Onrust. Uit het uitgebreide jaarverslag bleek, dat de vereniging finan cieel kerngezond is en dit groten deels te danken is aan het uitste kende en correcte beheer van de penningmeester, de heer E. de Hond. Wat meer samenwerking en verenigingsliefde van de le den zal de vereniging ten goede komen. Wat de verrichtingen van de senioren elftallen betreft, kan en moet dit beter worden. De voorzitter-secretaris van de jeugdcommissie, de heer M. de Bruin, liet uit zijn verslag een be vredigend geluid klinken. Vol gens rooster treden af de heren D. Zwakman, H. ten Herkel en E. de Hond, zij stelden zich niet herkiesbaar. Bovendien trad af de heer M. Hulshof, i.v.m. drukke werkzaamheden. In zijn plaats werd staande de vergadering ge kozen de heer J. Saarloos. Voor de drie vrijgekomen bestuursfunc ties werden gekozen de heren M. Hulshof, M. de Bruin en J. Tim mer. De samenstelling van de E. C. kon wegens gebrek aan can- didaten niet voltallig worden ge kozen. De heren M. Hovenier en D. Kers vormen thans de com missie. Tot jeugdcommissielid werd de heer F. Jimmink geko zen. Tot kascommissieleden wer den benoemd de heren M. Zoll, P. Tilstra en B. Schurer. Na een stevige rondvraag, eindigde deze vlot verlopen geanimeerde ver gadering. waardering deze erepenning uit te reiken. Tevens werd hem een oorkonde uitgereikt, ontworpen en getekend door Henk van der Idsert. De penning laat aan de ene zijde het wapen van Bergen zien, op het randschrift staat Gemeen tebestuur Bergen N-H, en op de keerzijde is de inscriptie aange bracht: ,,Als vogels zijn de schil ders in Bergen neergestreken, uit waardering voor Matthieu Wieg man, 31 mei 1961." Ontroerd dankte de jarige schilder voor de ze huldiging. Hierna bleef men in kleine kring nog even gezellig bijeen en mocht de heer Wiegman nog ve le persoonlijke gelukwensen in ontvangst nemen. voor Optiek Wedvlucht Tergnier, 349 km, gelost 10.40 uur. Aankomst: 1. C. Timmer 16-28-11 2. H. Weijers 16-29-10 3. N. v. d. Kamer 16-35-02 4. C. Pijper 16-34-56 5. P. Schaaper 16-41-44 6. P. Brakenhof 16-44-25 7. F. de Vries 16-46-18 8. H. v. d. Meulen 16-50-42 9. A. Stadegaard 11-01-46 10. Gebr. Houtenbos 11-02-49 11. H. Welierdieck 11-12-04 12. Zuidema 11-15-46 13. Heukels 11-27-51 14. Kuin 11-43-56 Onder grote belangstelling opende de directie van ,,De Rus tende Jager" zijn nieuwe „Taver ne". Onder de talrijke aanwezigen merkten wij op de burgemeester van Bergen, de voorzitter van Bergens V.V.V., de heer J. Broersma en de bekende schrij ver, de heer Anthony van Kam pen. Ook vele Bergense kunste naars toonden hun belangsstel- ling. bracht, kortom de gehele aankle ding van dit interieur is voor naam, rustig en gedistingeerd. Het terras aan de Karei de Grotelaan, dat al jaren geen dienst meer deed, is in ere her steld. Nu de tafels en stoelen er weer staan onder het nieuw aan gebrachte scherm (van de firma Bonset), heeft Bergen er weer een schilderachtig hoekje bij ge kregen. Dit alles is tot stand gekomen onder architectuur van de heren O. J. Noort en A. J. F. Hoonig. Hun plannen werden uitgevoerd door de firma C. Noort en Zn en enkele onderaannemers. De Alkmaarse meubelfabriek Gebr. IJsels vervaardigde deze chique bar en de binnenbetimme- ring. Voor de sfeervolle verlich ting zorgde de firma Raak uit Amsterdam en de firma Beukers voor het schilderwerk. Talrijke grote en kleine bloem stukken van vrienden, verenigin gen en zakenrelaties, sierden hal, eetzaal en „Taverne". De vorige week opende Prof. Dr Emile Den Tex een tentoon stelling van werk van zijn broer, de schilder Kees Den Tex, in de kunstzaal van „Kranenburgh". Veelzijdig is het werk van de ze schilder. Zijn tentoonstelling, die 51 nummers omvat, is slechts een geselecteerd gedeelte van het teken- en schilderwerk, dat de schilder in twee jaar op het linnen bracht. Men ziet op deze exposi tie portretten, stillevens, land schappen, kopstudies, aquarellen, tempera- en olieverfschilderijen, etsen, tekeningen en vooral de prachtige gouaches, o.a. Donegal Bay, Erin, Sandy Cove, Haven Ierse Westkust, Stilleven met fruitschaal en als laatste het bij zonder mooie Killybegs, die op de lijst van werken voorkomen als nummers 10, 12-13-15-18. Deze werken bezitten een stille eenza me romantische schoonheid. De twee olieverfschilderijen, Emile, het portret van een zoon van de schilder en het kleine doekje Zinnia's zijn wel bijzonder mooi. Prachtig zijn de kopstudies (tekeningen) die in de hal han gen en ook tekening nummer 6, de kathedraal Rouen, is groots en JUWELIER In zeer korte tijd is deze voor malige expositiezaal van „Ber gens Kunstenaarscentrum", om gebouwd in een prachtig café. Met deze nieuwe aanbouw heeft tevens de eetzaal een nieuw interieur gekregen, dat zich vol komen aanpast bij de nieuwe aanbouw. De ruime hal, die men vanaf de Karei de Grotelaan bin nenkomt, verbindt de eetzaal met het nieuwe café. De plantenkas, aangebracht tussen hal en café, vormt een buitengewoon mooie decoratieve versiering. De oud- Hollandse stoelen, die op een vloer staan van Noorse leisteen, de bijzondere verlichting boven de bar, bank en zitjes aange- apart van stijl. Van de aquarellen zijn het wel de Dom van Perique en Dahlia's, die knap gepenseeld, sterk naar voren komen. Veel en mooi werk is er te zien van Kees Den Tex in het prachtig gelegen „Kranenburgh". Het is een gang naar de kunstzaal ten volle waard. Wij raden dan ook ieder een aan, die oog heeft voor de schilderkunst, deze tentoonstel ling te gaan bezoeken. Voor het te Amsterdam ge houden examen voor Apothekers assistente, slaagde Mej. T. M. Kooger uit Bergen. Koop Rietveld's kwaliteit panklaar bereid Wild bestellen Rietveld bellen De Wereld-Federalistische-Be weging-Nederland, afd. Bergen, hield gisteren een bijeenkomst in het hotel-restaurant „Het Wapen van Bergen". Deze bijeenkomst stond onder leiding van de pre sidente mevrouw H. Meijers- Kehrer, hoofdbestuurslid van de W.F.B.N. Verschillende interne aangele genheden aangaande de afdeling werden besproken. Men wees er op, dat er niet genoeg propagan da gemaakt kan worden voor dit federalistisch streven. Mevrouw Meijers gaat als af gevaardigde naar het internatio naal W.A.W.F.-congres, dat van 10 tot 15 juli a.s. te Wenen wordt gehouden. De grote vraag: Wel ke strategie voor de Vrede?" zal daar dan besproken worden. Vervolgens werd de aandacht gevestigd op het werk van de N.O.I.B., dat de wereldfederalist na aan het hart ligt. Daarna werden verschillende vragen over Wereldfederalisme en Communisme beantwoord door de presidente en kwam men tijdens dit gesprek tot de conclu sie, dat de Russische toestanden vaak erger voorgesteld werden dan ze in werkelijkheid zijn. Op een vraag om het werk voor de Beweging wat meer aan de jon geren over te laten, antwoordde mevrouw Meijers, dat de ouderen zolang mogelijk dit werk moeten voortzetten, omdat zij beter inge werkt zijn en meer ervaring heb ben. SCHOORL Op 15 mei jongstleden was het 25 jaar geleden dat Zr. Sneijders de Vogel haar werk als wijk zuster begon in Fijnaart in Nrd. Brabant. Dit feit was aanleiding voor het hoofdbestuur van het Witte Kruis te Haarlem, om op vrijdag avond 2 juni een kleine plechtig heid te organiseren in de raads zaal te Schoorl. De woorden die daar tot de zuster werden ge sproken door de plaatselijke voor zitter Dr. Risselada, door de spreker namens het hoofdbestuur de heer de Wilde, door onze Burgemeester Bergh, door Ds. de Jong en tenslotte door mevrouw Kuyper-Keete getuigden van de grote waardering voor het werk, dat zij al die jaren zo trouw en zo bekwaam heeft verricht. Dat de zuster als dank voor dit alles een fraaie zilveren leg penning mocht ontvangen, waarop in zilver en email een afbeelding van de barmhartige Samaritaan, was voor haar zichtbaar een grote voldoening. Met de wens dat de zuster nog prettige jaren in deze werk kring mag vol maken, sloot de voorzitter deze geslaagde verga dering. Der traditie getrouw zal er met de kermisdagen wederom tentoonstelling van handwerken worden gehouden. De dames hebben zich weer veel moeite ge troost en menig uurtje zitten pik ken. Het is dan ook de moeite waard, deze tentoonstelling te be zoeken. De entree is 10 ct lo ten 50 ct. JUNI 10 7.33 8.14 11 8.34 9.03 12 9.17 9.33 13 9.58 10.24 14 - 10.36 11.03 15 11.13 11.38 16 11.51 12.14 17 12.26 12.48 BERGEN SCHOORL Verbreiding der waarheid ALKMAAR Evang. Luth. gemeente Eén dezer dagen hielden de plattelandsvrouwen in „De Rus tende Jager" hun laatste bijeen komst van het winterseizoen. Voor deze avond was uitgeno digd mevr. C. Hiemstra-Schreijer uit Zwanenburg, die een zang voordracht hield met als titel: „Komt vrienden, hoort mijn lied". Mevr. Hiemstra had voor dit doel de liedjes gekozen, die rond de eeuwwisseling het licht had den gezien en begeleidde zichzelf met de gitaar. Achtereenvolgens hield zij een voordracht van liedjes, geschre ven door Dirk Witte, Koos Speenhoff, Clinge Doorenbos en nog vele andere caberetiers. Na de pauze vervolgde zij met een Terschellings liedje: „daar was eens een meisje loos" en het enige Friese liedje dat in het Ne derlands gezongen wordt: n.l. „Ik stond op Neerlands bergen". Tenslotte beëindigde zij haar voordracht met een typisch 19e eeuws liedje: „Ik zat te spinnen voor mijn deur". Mevr. Hiemstra-Schreyer, die een goed artiste is, had een dank baar publiek, dat haar gave op □□□□□□□□□□□□□□onao 11, 12, 13 juni Kermis te Schoorl 13, 14, 15, 16 juni Avondvierdaagse, georganiseerd door de Wandelsportvereniging „St. Joris". V.V.V, Schoorl Elke dinsdagmorgen duinwan deling onder leiding, vertrek Klimweg te 9.30 uur. V. V. V. Groet-Camperduin Elke woensdagmiddag duin wandeling, vertrek Kerkbrink te 14.00 uur. Wijzigingen voorbehouden, zie nadere aankondigingen op de V.V.V. borden. Mijnhardt's Zenuwtabletten de juiste wijze wist te waarderen. Toen de presidente, Mevr. Bergh, haar dan ook aan het ein de van de avond dankte, was zij zich ervan bewust dit te doen uit naam van de talrijke aanwezigen. Met de beste wensen voor de zomer aan alle leden, werd deze avond besloten. Na de succesvolle uitvoering van „Die Jahreszeiten" van Haydn, heeft „Schoorls gem. koor" inmiddels de repetities weer hervat. In studie zijn genomen o.a. een „Missa Brevis" en een „Te Deum" van Mozart, beiden voor koor, strijkorkest en solisten. Het ligt in de bedoeling om bovenge noemde werken op 10 november a.s. uit te voeren in Hoorn, in samenwerking met de koninklijke gem. zangvereniging „Sappho ter gelegenheid van het 110-jarig bestaan van dit koor. Vanzelfsprekend worden, daar de tijd van voorbereiding vrij kort is, alle leden op de repetities verwacht en zijn vooral nieuwe leden van harte welkom. De repetities worden gehouden op dinsdagavond van 8 tot 10 uur in „De Rustende Jager" te Schoorl. Burgerlijke Stand BERGEN ZONDAGSDIENST ARTSEN tVukitod DE DUINSTREEK Hoflaan 2 <- Bergen KERKSTRAAT 6 - TEL. 2465 VERFRAAI UW TUIN MET Grote collectie bollen en zaden Alles prima kwaliteit SCHOORL TELEFOON 02209-279 (Ingezonden mededeling) en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met tt Voor vissers en verkeer langs het strand (Hoog water plm. 6 uur vroeger) v.m. n.m. 11 JUNI NED. HERV. GEMEENTE in de Ruinekerk v.m. 14.30 u. Ds. Bekius Bevestiging Ds Visser. Ds Visser Intrede n.m. 7 uur Ds Keers Avondmaal HERVORMDE KAPEL REHOBOTH v.m. 10 u. Ds C. Keers, Amsterdam Voorbereiding H.A. n.m. 7 u. zie Ruinekerk. Heilig avondmaal Ds C. Keers GEREF. KERK v.m. 10.00 u. Ds. R. van der Berg n.m. 4.30 uur idem LEGER DES HEILS (Dorpshuis) zondag v.m. 10 uur. Samenkomst, v.m. 11.30 uur Zondagschool. Donderdag n.m. 2 u. Gezinsbond voor vrouwen, Dinsdagavond 7 u. Breelaan 5 Jeugdbond v. jongelui NED. HERV. GEMEENTE v.m. 10 u. te Schoorl Ds. C. M. de Jong v.m. 10 u. te Groet Ds J. H. Klein Wassink, Bergen Zondagschool te Schoorl 11.15 uur Schoorl, Voorweg, hoek Huismansweg n.m. 7.00 uur Hagepreek Bergen aan zee. Strand Dinsdag 13 juni 4 uur n.m. Voorganger: Ds. J. J. Ruys REMONSTRANTSE KERK Fnidsen 37 v.m. 10.30 uur Mej. Ds. T. Maijer v.m. 10.15 u. Ds. J. J. F. Herrmann Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. V Fylffrinr □□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□O (Ingezonden mededeling) helpen U er overheen Horloper Juwelier Onze Verlovingsringen zijn voegloos gesmeed van speciaal hardgoud Oldenburglaan 3 - Bergen Telefoon 2778 van 22 tot 29 mei 1961. Geboren: Carolina Johanna Maria, d. v. van Engelen, Henricus H. W., en Beers, Hendrika K., Alkmaar; Robertus Wil helmus Petrus, z. v. Scholten, Johannes H. G., en Winder, Annie J. Ondertrouwd: Min, Ide C„ 30 jaar, en Pijper, An neke, 23 jaar. Getrouwd: Borst, Georgeus C. G. en van Wees, Christina C. M. Overleden: Schmidt, Johannes Henricus Wilhelm, 76 jaar; Wijte, Maria, 75 jaar, weduwe van Beek, Gerrit. BERGEN 11 Juni Dr. J. J. A. A. HODDE. van Reenenpark 2, tel. 2027 SCHOORL 11 juni Dr RISSELADA, Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1961 | | pagina 1