Ueekilad ff Alkmaarse Huishoud- en Industrieschool Een gouden huwelijksfeest lekker en gezond Agenda Natuurwandelingen 1961 Morgen bent U Berger Luchtpost Een uitstekende prestatie Openlucht Gymnastiekfeest jXtok ussen BLOEMBOLLENKIOSK - PLEIN, BERGEN SCH00RLSE GEMEENSCHAP Concert De grote Gavioli komt Geslaagde avond VRIJDAG 23 JUNI 1961 38e JAARGANG No. 25 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Bmnen en Egmond a. d. Hoef Aan de Alkmaarse Huishoud en Industrieschool aan de Ber- gerweg, zal met ingang van sep tember a.s. een nieuwe opleiding verbonden worden, nl. die tot adspirand-leerlingverpleegster. Aan slechts 6 huishoudscholen in Nederland werd toestemming ge geven met deze opleiding te be ginnen. Tot deze opleiding, die in samenwerking met de zieken huizen tot stand kwam en de enige in de provincie Noordhol land is, kunnen toegelaten wor den zij die in het bezit zijn van één der volgende diploma's of getuig schriften: a. een diploma, onder Rijkstoe- zicht afgegeven, vanwege de verenigingen ter bevordering van het uitgebreid lager on derwijs; b. het einddiploma van een han delsdagschool met drie jarige cursus of van een hogere bur gerschool met drie jarige cur sus; c. het bewijs van onvoorwaar delijke toelating tot de vierde klasse van een gymnasium, van een hogere burgerschool met 5- of 6-jarige cursus, van een handelsdagschool met 4- jarige cursus of van een mid delbare school voor meisjes; d. het bewijs van te zijn geslaagd voor het toelatingsexamen be doeld in artikel 13, eerste lid onder d. van de kweekschool- wet, (toelatingsexamen eerste leerkring). e. h>et I.V.O1.-diploma B, afge geven vanwege de Stichting „Het I.V.O.-diploma" of af gegeven vanwege de Vereni ging van I.V.O.-scholen, mits uit het diploma blijkt, dat met goedj resultaat eindproeven zijn afgelegd in de vakken Ne- delands, Frans, Duits, Engels, geschiedenis, aardrijkskunde, natuurkunde en verder óf al gebra en meetkunde óf han- delsrekenen en boekhouden; f. het getuig schrift ingevolge artikel 29, eerste lid, eerste alinea van de Nijverheidson derwijswet van de 3-jarige Ulno vooropleiding voor lera res bij het nijverheidsonder wijs; g. eventueel nog nader aan te wijzen diploma's van Neder landse, onder Rijkstoezicht staande, of buitlandse oplei dingen. Tijdens een persconferentie, die onlangs in de Alkmaarse Huis houd- en Industrieschool werd ge houden, werd o.a. gesproken door de inspectrice van het Nij verheidsonderwijs, mejuffrouw J. P. Schieven. Zij belichtte de talrijke aspecten van deze oplei ding voor persvertegenwoor digers en deputaties van zieken huizen uit de provincie. Er bestaat door vele oorzaken een nijpend tekort aan verple gend personeel. Volgens mejuf frouw Schieven is dit niet te wijten aan het feit dat de meis jes geen interesse hebben voor dit beroep, doch wel aan de omstan digheid dat zij dikwijls, na het beëindigen van de vereiste voor opleiding nog veel te jong zijn om tot de verpleging toegelaten te worden. Gebleken is dat veel meisjes daardoor een andere be trekking aanvaarden. Door deze nieuwe opleiding wordt aan de tot dusver bestaan de leemte tegemoet gekomen. De bedoeling van deze oplei ding is jonge meisjes voor te be reiden op hun nieuwe beroep. Tijdens de schoolopleiding, die een half jaar duurt, worden de volgende vakken onderwezen: schei- en natuurkunde, anatomie en fysiologie, algemene gezond heidsleer, ziekenverzorging, ver bandleer, E.H.B.O., maatschap pelijke gezondheidszorg, naald vakken, stofversieren, handen arbeid, tekenen, muziek en zang, zorg voor de voeding, zorg voor de woning, zorg voor de kleding, zorg voor de gezondheid, huis houdelijk inzicht, bloemenver- zorging, tuinbouw, Nederlands, rekenen, actuele onderwerpen, Engels, kinderverzorging en op voeding, opvoedkunde, maat schappelijk inzicht, levensvragen, praktisch werk, lichamelijke oefeningen. Na dit half jaar wordt 6 maan den praktische ervaring opge daan in een ziekenhuis. Daarna wordt door hen, die de leeftijd van 18 jaar nog niet hebben be reikt, wederom een half jaar schoolopleiding gevolgd, waarna een getuigschriift wordt utge- reikt. Zij die de opleiding van \]/2 jaar hebben gevolgd, kunnen waarschijnlijk indien om een of andere reden van het verpleeg stersvak moet worden afgezien, toegelaten worden, evenals de meisjes die in het bezit zijn van een diploma van de Vormings klas, tot een opleiding van lera res bij het Nijverheidsonderwijs of de opleiding tot Huishoudkun. dige voor Inrichtingen. Gedurende de stage in het zie kenhuis ontvangen de meisjes 35,zakgeld per maand. In dien zij intern zijn bovendien kost en inwoning. Zonodig wor den de reiskosten lx per 14 da gen boven 2,50 vergoed. Er wordt een grote toeloop van leerlingen verwacht. Wij me nen dat de voorwaarden, waar onder deze opleiding in het le ven is geroepen, daartoe zeker zullen bijdragen. I bij! TEL. 2545 BERGEN Ternier, afstand 349 km, gelost 5.50 uur. Aankomst: seconde 10-13-55 10-29-29 10-27-27 10-29-56 10-29-51 10-33-55 10-36-47 10-36-30 10-46-28 10-49-04 1. Th. Houtenbos 2. M Zuidema 3. P. Schaaper 4. H. Timmer 5. P. Brakenhoff 6. H. Weijers 7. H. v. d. Meulen 8. C Pijper 9. N. v. d. Kamer 10. F. de Vries ook wel eens het verlangen om te emigreren, dan werd alles te be nauwd om me heen, zo zijn de van Eijcken, die hebben avontu- riersbloed in zich, maar mijn vrouw bleef liever in Holland. Trouwens als je eenmaal in Ber gen woont, raak je er niet zo ge makkelijk vandaan, want waar vind je ergens een dorp dat zo n prachtige omgeving heeft als Ber- gen? 29 juni is het de dag dat het bruidspaar van Eijck-Druiven, (de bruid is 75 jaar en de bruide gom 73 jaar) hun gouden huwe lijksfeest vieren. Dan zullen de vlaggen van de huizen langs de Loudelsweg en omgeving uitge stoken worden ter ere van twee mensen, die een halve eeuw lang, samen lief en leed deelden. De jeugddrumband van „Ber gens Harmonie" leverde een uit stekende prestatie, door op het gehouden drumconcours te Be verwijk, de eerste prijs (88 pnt) in de wacht te slepen. Aanstaande zondag 9 juli or ganiseert Bergens Harmonie een mars- en drumfestival in eigen huis. Wanneer je de woonkamer van de familie van Eijck aan de Lou delsweg binnenkomt, valt het oog direct op de gezellige schouw, ge flankeerd door twee leuke zit bankjes en als achtergrond een tegeltableau, voorstellende de Waagtoren te Alkmaar Er hangt in die kamer een sfeer van eenvoud en intimiteit. Zoiets voel je direct, het is alsof de din gen in de kamer je dat vertellen en ook het jubilerend echtpaar, dat donderdag 29 juni het gou den huwelijksfeest gaat vieren en tegenover mij zit, maakt deze ge zelligheid tot een volmaakt ge not. Het leven, dat aan hen in die vijftig jaren voorbijging, hebben ze altijd tevreden aanvaard, maar de tijd waarin dat leven voor bijtrok, is hen niet altijd goed ge zind geweest. Als eigen bouwer en aannemer heeft de heer J. P. van Eijck al tijd hard moeten ploeteren voor een behoorlijk bestaan. Vele hui zen zijn door hem in Alkmaar en in Bergen gebouwd. Het was echter niet een tijd zoals nu, dat zo'n huis direct werd betrokken. Het bleef wel eens een tijdje te lang leeg staan, en dat is dan in de regel niet zo prettig voor de eigen bouwer. Van Eijck, die vijftig jaar ge leden in Egmond aan Zee trouw de, waar zijn meisje woonde, kan zich deze dag nog levendig her inneren. Die Egmondse hartelijke gemoedelijkheid, de wit gehand- schoende veldwachter die hen voorging, het zijn allemaal dingen die je nooit vergeet. Negen kin deren hebben wij groot gebracht, zegt dan mevrouw van Eijck- Druiven. Het leed heeft ons niet gespaard. Onze zoon Henk ont viel ons op zijn 29-jarige leeftijd. Veel zorg en ziekten hebben wij moeten meemaken, maar wij zijn niettegenstaande de harde slagen altijd nog overeind gebleven, al maakt het leven je zo langzamer hand wel een beetje stil. Zestien kleinkinderen hebben wij, en het is nu alweer zes en dertig jaar, dat wij aan de Loudelsweg wo nen. In die veertien jaar daar voor, zijn wij wel twaalf keer ver. huisd, maar in die zes en dertig jaar dat wij hier wonen, hebben wij de familie Bos leren kennen, onze buren, als mensen die on middellijk klaar staan als er ge holpen moet worden. Van de jongens kregen wij een televisietoestel. Wij hebben nu de wereld in huis. Onze zoon Frans komt eerdaags uit Australië te rug, waar hij ruim acht jaar heeft gewerkt. Hij komt echter wel een dag later dat is wel jammer, doch de vreugde zal er niet minder om zijn. Hij verlangt echt naar huis. Vier en veertig jaar wonen wij nu al in Bergen, zegt de heer van Eijck. Van die 44 jaar heb ik 38 jaar in het kerkkoor gezongen, dat is een stuk van mijn leven. Mijn broer Toon, zo vervolgt van Eijck, heeft meer geluk gehad in zijn leven, die heeft carriere ge maakt en is thans Vice-Consul van de badplaats Tampa aan de golf van Mexico, in de staat Flo rida! Heel vroeger bekroop mij De Turnkring „Hollands Noor derkwartier" organiseert in sa menwerking met de Bergense Gymnastiekvereniging Be-Quick, op zondag 2 juli een groot Open- lucht-Gymnastiekfeest, dat ge houden zal worden op het ge meentelijk sportterrein aan de Kerkedijk. Een zeer gevarieerd program ma, dat bestaat uit toesteloefe ningen, vrije oefeningen enz., zal dan uitgevoerd worden. Tevens zal er een grote massale oefening plaats vinden, waaraan door on geveer duizend turnsters (ers) deelgenomen zal worden. Ook zal het N.H.K.-dames, en herenkeur korps zijn oefeningen ten beste geven. Dit grote Gymnastiekfeest be gint 's morgens om 10 uur. Des middags 1 uur vindt er een mars wedstrijd plaats voor alle mede werkers (sters). De route die ge marcheerd zal worden loopt langs de Irenelaan, Koninginnelaan, Emmalaan, Dr van Peltlaan, Jan Oldenburglaan, Russenweg en Kerkedijk. De turnliefhebbers zullen die dag zeer zeker aan hun trek komen. OPEN OOG VOOR DE NATUUR" Onder auspiciën van het Insti tuut voor Natuurbeschermingse ducatie, (in 1960 ontstaan uit de Bond van Natuurbeschermings- wachten) en in samenwerking met de Christelijke Jeugdbond van Natuurvrienden, de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging, de Natuurstudieklubs van de Katholieke Jeugdbewe ging, het Nederlands Instituut voor Volksontwikkeling en Na tuurvrienden en de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie, worden dit jaar in ons land na tuurwandelingen georganiseerd. De eerste wandelingen werden op 6 en 7 mei j.l. gehouden en trokken in het algemeen een vrij grote belangstelling. Op 24 en 25 juni a.s. zullen opnieuw in ons land natuurwandelingen georga niseerd worden. Stonden de eerste wandelingen in het teken van de voorjaarsverschijnselen, de twee de serie zal geheel gewijd zijn aan de natuurbescherming. D.m.v. deze wandelingen wil het Insti tuut voor Natuurbeschermings educatie het publiek overtuigen van de noodzaak van een verant woord gebruik van de natuur. In stanties als de Vereniging tot Be houd van Natuurmonumenten in Nederland, de Contact Commis sie voor Natuur- en Landschaps bescherming, het Ministerie van Onderwijs Kunsten en Weten schappen, het Staatsbosbeheer de den en doen veel om de laatste stukken natuur in Nederland voor ondergang te behoeden. Het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie wil de activi teiten van deze instanties onder steunen door zoveel mogelijk Ne derlanders in contact te brengen met de natuur en hen aldus begrip bij te brengen voor de natuurbe scherming in het algemeeen. Natuurwachten en natuurgid- sen en leden van alle hierboven genoemde natuurhistorische ver enigingen zullen straks opnieuw klaarstaan om vele mensen mee naar buiten te nemen. Deelnemers aan deze wandelingen, die geheel gratis bezocht kunnen worden, zullen na afloop een brochure ont vangen die geheel gewijd is aan de noodzaak van de natuurbe scherming in Nederland. Op 7 en 8 oktober a.s. zal de laatste serie wandelingen georga niseerd worden, welke aan de herfstverschijnselen gewijd zullen zijn. Giro-betalingen Ter vermijding van de hoge incassokosten, verzoeken wij on ze kwartaal-abonné's het ver schuldigde bedrag af 1.45, voor het 3e kwartaal 1961 te willen storten op onze giro-rekening no. 147071, ten name van C. Oldenburg, Schoorl Bij voorbaat vriendelijk dank De Uitgever V.V.V. Schoorl Elke dinsdagmorgen duinwan deling onder leiding, vertrek Klimweg te 9.30 uur. Donderdag, 29 juni Puzzelwandeltocht Op uitnodiging van „Bergen's Harmonie" zal op Zaterdag 24 juni a.s. in de muziektuin aan de Hoflaan te Bergen een concert worden gegeven door het fanfa recorps „Eensgezindheid" uit de Wormer. Het programma voor de pauze vermeldt het optreden van „Jong Eensgezindheid" onder leiding van de heer D. Schoute en de uit voering van een drietal werken door de Brass-band „Eensgezind heid" onder leiding van de heer J. Molenaar. Het programma na de pauze, waarin enkele soli's zijn opgeno men, zal geheel door de Brass band worden verzorgd. Dit eerste optreden van een Nederlandse Brass-band is uniek voor Bergen. Het concert zal om 20 uur aan vangen. De toegang tot de mu ziektuin is vrij. Onder voorbehoud van goed weer zal het grote kermisorgel de Gavioli van gebr. Waerts, zaterdagmiddag in Bergen aan komen om er weder een orgel concert te geven. Gedurende de wintermaanden is het weder na gezien en periodiek bespeeld in zijn opslagplaats, er is een nieuw bak aan toegevoegd voor beter vervoer en een paar nieuwe orgelboeken zijn er gemaakt, zodat het repertoire is uitgebreid. Op de feesten te Zaandam trok het allerwege de aandacht. De bond van Kermisexploitanten wilde het aankopen en deed een bod van 60 mille, wat werd afgeslagen, terwijl een Amerikaan een bod deed van 150 mille. De drie gebr. Waerts waren er echter niet voor te vinden van dit orgel dat zij gewoon als een hobby beschouwen afstand te doen V.V.V. Groet-Camperduin Zondag, 25 juni Schatgraverij te Camperduin Maandag, 26 juni Puzzlewandeltocht Vertrek vanaf café Slijkerman, n.m. 7.30 uur. Zaterdag 1 juli Ronde om Groet Elke woensdagmiddag duin wandeling, vertrek Kerkbrink te 14.00 uur. Wijzigingen voorbehouden, zie nadere aankondigingen op de V.V.V. borden. Gisteravond kregen de leerlin gen van ballet- en judoklassen van het Dorpshuis, gelegenheid in zaal Nieuwendijk hun kunnen te tonen. Groot was de belang stelling van de ouders der jeug dige debutanten. De voorzitter, de heer A. Maas, sen, verwelkomde de talrijke aan wezigen en wenste hen een pret tige avond. De directrice van het Dorpshuis, mevrouw Vliegend- hart-Verhoef, kondigde het pro gramma aan en merkte op, dat mej. Dini van de Berge zo goed is geweest, de plaats voor mej. Meijer achter de piano in te ne men. Zij deed dit conciëntieus. De balletklassen, die onder uit stekende leiding staan van mej. Lengers oogstten veel succes. Aardig waren de improvisaties van de jongste balletgroep, op het thema Kabouter, Danseres en Harlekijn. Ook de andere klassen lever den zeer goed muzikaal ritmisch werk. Het Menuet van Schubert gedanst door de oudste groep, werd met veel souplesse en beval ligheid gebracht. Na de pauze kreeg men de eerste resultaten van de judoles sen te zien, die onder leiding staan van de heer J. Kuilman uit Alkmaar, met medewerking van zijn assistent de heer Israël gaf hij een demonstratie van een serie heup- en schouderworpen e.a. jiu- jitsugrepen. Ook zijn leerlingen lieten er goede staaltjes van zien, vooral de jeugdige Harry Noord berger, die het tegen acht van zijn judovrienden opnam, en ze allen volgens de regelen der kunst vloerde. Aan het eind gekomen dankte de heer Maassen de di rectrice mevrouw Vliegendthart voor het vele en goede werk dat zij in het afgelopen seizoen heeft verricht. Tenslotte werden allen, die meegewerkt hadden tot het slagen van deze avond, met bloe men en geschenken verrast. ZONDAGSDIENST ARTSEN DE DUINSTREEK" de ongedwongen, frank - en - vrije dracht in jeans, gabardine of Win chester. daar hoort Sport-Pantalons PLANT NU die dit najaar reeds bloeien 25 stuks 100 stuks f 1.50 f5.- Telefoon 3231 (Ingezonden mededeling) Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te BergenDe Haan s Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. □□DODD BERGEN 25 Juni Dr. POOT Tel. 02208-2423 SCHOORL 25 juni Dr. BRUST, Telefoon K 2209-266

De Duinstreek | 1961 | | pagina 1