WeeMilad 99 ff HET OUDE MUSEUM om een m m URSEM A^euda Nutsspaarbank Bergen Mars- en Drumfestival Geslaagd Berger Luchtpost" Eindexamen M.M*S* Jeugddrumband Bergens Harmonie A. C0PPENS en Zn SCH00RLSE GEMEENSCHAP Theater „Triangel" gaf aparte kunst Zomershow van Bonneterie Collecte VRIJDAG 14 JULI 1961 38c JAARGANG No. 28 Verschijnt tc Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Achter de Ruïnekerk staat het oude museum en dit dateert uit het jaar 1655. Het staat daar ruim drie eeuwen en in dat mu seum hangt een ets van de be kende overleden kunstenaar Graadt van Rogge, waarop ge kunt zien hoe de omgeving van dit museum er vroeger uitzag. Wanneer men dit museum bin nenstapt, stapt men meteen in het verleden en de enthousiaste mu seumbezoeker vergeet dan even de hedendaagse tijd en ziet in gedachten weer die mensen her leven, die deze voorwerpen, daar tentoongesteld gebruikten. Men raakt er niet zo gauw uitgeke ken. Bij het binnenkomen ziet men links een grote stenen dood kist uit de tijd, toen de Noorman nen ons land binnenvielen. Deze betonnen doodkist, die toevalli gerwijze, jaren geleden door me vrouw van Reenen-Volter werd ontdekt bij oude Jaap Schouten te Zanegeest, verhuisde door tussenkomst van onze vroegere burgemeestersvrouwe naar het museum. De oude Schouten ge bruikte toen die kist als drink bak voor zijn vee en kreeg van mevrouw van Reenen daarvoor een moderner etens- en drinkbak. Ook ligt er in een van de vitri nes een oud Noors muziekinstru ment uit het jaar 800, waarvan er nog maar 1 exemplaar be waard wordt in Rijkjavik op IJs land; ook de Noorse kralen, die in die tijd als betalingsmiddel dienst deden, ontbreken niet. Allerlei interessante voorwer pen vindt men daar, o.a. het Doopbekken waarmee de Protes tantse kinderen werden gedoopt (1595-1920), een oude bedstee, waar op de beddenplank het zinne beeld van huwelijkstrouw (het hart), de vruchtbaarheid (schaal vruchten) en de namen van man en vrouw in 't hout gesneden zijn afgebeeld, uit het jaar 1646. De roephoorn, waar de bak ker op blies en daarmee te ken nen gaf, dat het brood uit de oven kwam. De kerfstok, die in die tijd werd gebruikt wanneer de boer de bakker een zak meel gaf en waarop bij aflevering van elk brood een kerf werd gesne den. Uit 1 zak rogge bakte men toen 34 broden. Roggebrood werd door de week gegeten en zondags at men witbrood met 1 snee roggebrood met kaas. Er staat een met houtsnijwerk ver sierde kaaspers, die geschonken werd door de thans nog krasse negentigjarige heer C. Bogtman (Ome Koen). Een ketel met brandmerk (Berger Wapen), waarmee men vroeger de gestraf ten een brandmerk toediende, staat daar nog als een sadistische herinnering uit het jaar 1809. Was de bedreven daad ernstig, dan volgde de doodstraf. Van daar dat men vroeger zei, wan neer iemand de doodstraf ontliep: ,,Het loopt met een sisser af". Boven een aantal Franse mus ketten hangt een geborduurd kleed in lijst, waarop achttien meisjesnamen voorkomen, die 58 jaar geleden aan het raadhuis hebben gewerkt. Het zijn; Emma Schermer, Guurtje Hilbrand, Maartje Koopman, Wilhelmina van Hoorn, Petrone Beekman, Marie Hilbrand, Trijntje Meijer, Neeltje Min, Grietje van Wonderen, Trijntje Nanne, Aagje Schaper, Geertje Roobeek, Aaltje van Wonderen, Geertje Houtenbos, Anna Punt, Maartje Kokkes, Maartje Beeld man en Louisa van Reenen. Boven is een nieuw tentoon stellingszaaltje ingericht, van prenten en tekeningen en oude ansichten achter glas (de an sichten dateren van het jaar 1900). De oude prenten geven u een duidelijk overzicht van de woelige dagen in het jaar 1799. Drie oude overleden kunstenaars houden door hun werk het oude Bergen nog le vendig, t.w. Graadt van Rogge Essers en Tjipke Visser. Ook mevrouw E. Reitsma-Valencia heeft vele van haar prachtige tekeningen en aquarellen van oud Bergen aan deze verzame ling toegevoegd. Dit museum wordt nu al 21 jaar door de con cierge, mevr. Kops, beheerd. Zij vertelt de bezoeker op haar ge wone prettige manier van al deze oude dingen. Zij zal straks in verband met haar leeftijd, dit werk moeten neerleggen. Een ander zal dit bijzondere werk van haar moeten overnemen, waar voor kennis van de geschiedenis van Bergen en liefde voor het dorp nodig is. Wij wensen mevrouw Kops na het beëindigen van haar jaren lange trouwe dienst als concierge van dit museum, een verdiende rust. In de loop van de maanden april, mei en juni werd op de bankboekjes ingelegd 600.563,41 en terugbetaald 465.737,90; al zo meer ingelegd dan terugbe taald 134.825,51. Gedurende het le kwartaal van 1961 werd meer ingelegd dan terugbetaald, 138.065,23, zodat het spaar derskapitaal in het le halfjaar van 1961 met 272.890,74 toe nam. Het aan de inleggers verschul digde kapitaal bij de opening op 9 juli 1960 1.629.074,67, be droeg op 1 jan. '61 2.243.237,87 en thans ƒ2.516.128,61. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 167. Ingetrok ken werden 29 boekjes. Geduren de het le kwartaal van 1961 wer den 153 boekjes meer uitgegeven dan ingetrokken. Het aantal in omloop zijnde boekjes op 9 juli 1960, 1763, be droeg per 1 januari 2221 en thans 2512. Het aantal in omloop zijnde spaarbusjes bedraagt thans 662. Het Mars- en Drumfestival, dat onder auspiciën van de Com missie van de Zomerfeesten, in sa menwerking met „Bergens Har monie" plaats vond, had een vlot verloop en kan als goed geslaagd beschouwd worden. Het weer, dat zo nu en dan dreigde naar regen, bleek de organisatoren van dit feest goed gezind te zijn, want het bleef droog. Er was van de zijde van het publiek gro te belangstelling voor dit feest, want in dichte rijen stond men aan weerszijden van de route waarlangs de corpsen marcheer den, geschaard en waren de be kende groene V.V.V.-banken langs de weg, tot aan de laatste plaats bezet. De voorzitter van de Commis sie Zomerfeesten, de heer Ver hoeven, opende dit festival en sprak de wens uit, dat het een sportieve muzikale middag mocht worden. Daarna werd begonnen met de Mars- en Drumwedstrijd, en beleefde Bergen een bijzonder kleurig en ritmisch feest. Negen tien muziek- en drumcorpsen pas seerden de jury, die bestond uit de heren: C. Blokker, C. A. de Joode en G. W. Muizelaar. Dat de jury een moeilijke taak had te vervullen bleek wel uit het to tale puntenaantal, dat de prijs winnaars behaalden, want het verschil onderling was maar mi niem. De eerste prijs kreeg het Drumkorps der Beverwijkse Har moniekapel met 221 x/i pnt, de tweede prijs was voor de Drum band „Wilhelmina" uit Volen- dam, met 218J^ pnt, en de derde prijs nam de Drumband „IJmui- der Harmonie" mee naar IJmui- den, met 212 pnt. Van de muziekverenigingen won het r.k. Fanfarekorps ,,St- Martinus", 't Veld, de eerste prijs met 203J/£ pnt, „La oraal van Egmond" uit Egmond a/d Hoef, de tweede met 198^ pnt, en de derde prijs was voor de Harmo nie „Excelsior" uit Limmen, met 196 pnt. Aan de Keizer Karei Univer siteit te Nijmegen slaagde voor het doctoraal examen in de mo- raal-theologie Pater Guillaume Vrasdonk uit Bergen. Met het oog op de afronding van de voor studies voor zijn dissertatie is door zijn overheid bepaald, dat Pater drs. Vrasdonk gedurende een jaar zal gaan studeren aan de Pauselijke Universiteit te Rome. Onze plaatsgenoot, de heer J. J. Boon, is een dezer dagen ge slaagd voor het eindexamen aan de Academie voor Beeldende kunsten te Arnhem. Jonge duiven, Roosendaal, af stand 127 km. 1. N. v. d. Kamer 8-49-00 2. Th. Houtenbos 8-49-49 3. P. Schaaper 8-50-53 4. H. Weijers 8-52-18 5. A. Staadegaard 8-53-30 6. J. Wellerdieck 8-53-26 7. G. Kooy 8-58-59 8. A. Heukels 8-54-48 9. H. Timmer 8-54-16 10. J. Out 8-55-26 11. J. Dekker 8-54-24 12. F. de Vries 8-55-03 13. G. de Waard 8-56-29 14. K. Postma 5-58-52 15. J. Pluister 9-00-57 16. M. Zuidema 9-01-06 17. A. de Klerk 9-03-45 18. C. Pijper 8-59-49 19. G. Overpelt 9-00-05 20. P. Tiebie 9-02-52 21 Haj. v. d. Meulen 9-04-00 22. P. Brakenhof 9-06-00 23. W. Kuin 9-08-18 24. A. Henneman 9-17-09 25. D. Kok 9-23-40 Ruffec, afstand 808 km, lossing zaterdag. 1. H. Timmer 18-58-00 2. Th. Houtenbos 21-15-00 zondag 3. P. Brakenhof 5-26-00 4. N. v. d. Kamer 5-53-00 Terwijl buiten triest de ene re genbui na de andere over het bos rondom de M.M.S. schoof, heerste binnen in de hal van deze school een opgewekte stemming. Handen werden geschud, bloe men gegeven en zo nu en dan flitste blitzlicht. Het duurde nog al even alvorens de gecommit teerden, t.w. mevr. A. J. H. Gaasterland-Braaksma en de he ren J. J. F. Krol, dr S Keijser en ds L. Th. v/d Marei klaar wa ren en de directrice mej. Scholten met de uitreiking van de diplo ma's kon beginnen. Dit feestelijk gebeuren, zoals de directrice het uitdrukte, vond plaats in de aula, in tegenwoor digheid van de burgemeester van Bergen, de heer L. J. de Ruiter. Zij heette dan ook allen hartelijk welkom, in het bijzonder de bur gemeester, en vond het prettig de leerlingen te kunnen mededelen dat allen geslaagd waren, zij het dan, de een met lagere cijfers dan de andere. Drie uitblinksters waren er on der de geslaagden, n.l. mej. Lia Pronk met het hoogst aantal be haalde cijfers (49), mej. Carla Denig, die voor haar Duits het boek van de Duitse ambassade ontving en mej. Judith de Vries, voor haar Frans het boek van de Franse ambassade. De directrice richtte zich in haar voorwoord tot de leerlingen en zei dat ze de school nu niet direct moeten vergeten, maar dat het prettig zou zijn, als ze door even aan te lopen, of door middel van een brief het contact met de school levendig houden. Zij dankte de geslaagden namens de docenten, voor de goede samen werking door hen ondervonden c voor de uitstekende sfeer die tijdens het mondeling met de ge committeerden heeft geheerst. De voorzitter der gecommit teerden, burgemeester van Mier- lo (N.B.), de heer Krol, dankte voor de gastvrijheid die ze tijdens de spannende dagen voor de examinanten, hadden genoten. Spr. heeft de indruk gekregen, dat er in deze school een goede verstand- en gezagverhouding bestaat en dat tevens aan het cul turele veel aandacht wordt ge schonken. Hij feliciteerde allen met het behalen van hun diploma en wees er op, dat ze dankbaar kunnen zijn, deze school, die on der moederlijke leiding staat van de directrice, te hebben kunnen volgen. Hierna kreeg de voorzitter van het Schoolbestuur, de heer Schekkerman, het woord. Hij deed dit op prettige en sympa- tieke wijze. Ook hij had, met het schoolbestuur, meegeleefd met de leerlingen in deze dagen van spanning, niet alleen als voor zitter maar ook als vader van een dochter die haar eindexamen aflegde. Vervolgens merkte spr. op dat de M.M.S. een bijzondere school is, met een eigen karakter. De leerlingen hebben enorm veel leerstof erbij gekregen, dat hen later zeer zeker te pas zal komen. Daarna overhandigde de heer Schekkerman de heer Nap een envelop met inhoud voor het bij zondere werk, waardoor hij de diploma's een apart aanzien geeft. Ook de directrice, mej. Scholten, mocht uit de hand van de heer Schekkerman een cadeau ontvangen. Hierna werden de di ploma's uitgereikt aan: Gerda Boonstra te Heiloo, Olga Bosman te Bergen, Atie Brons te Heiloo, Carla Denig te Bergen, Lottie Donkers te Bergen, Atie Eriks te Burgerbrug, Atie Goedhart te Alkmaar, Mike de Haan te Hei loo, Nancy Hazevoet te Heiloo, Mies van Heusden te Alkmaar, Anneke Holsmuller te Alkmaar, Carla Keyzer te Bergen, Mies Kollis te Bergen, Ankie Koorn te Alkmaar, Edith Kouwenhoven te Bergen, Babs Kranenburg te Alk maar, Liesbeth Kuper te Alk maar, Marion Manjoeri te Broek op Langendijk, Mary v/d Meer te Hoorn, Femke Nijdam te Ber gen, Truus Peereboom te N. Nie- dorp, Truus Prins te Alkmaar, Lia Pronk te Heiloo, Marian van Roode te Purmerend, Els Schek kerman te Bergen, Roos Schnei der te Bergen, Cokky Schudde- boom te Alkmaar, Marian van Veen te Heiloo, Karin Vleugel te Alkmaar, Maartje Vogel te Heiloo, Judith de Vries te Noord- Scharwoude, Annemarie de Waard te Bergen en Ine van der Wal te Bergen. De uniformcommissie van Ber gens jeugddrumband overweegt binnenkort een collecte te gaan houden voor uniformen voor de ze jeugdige trommelslagers. De ouders van de jongens, die tot nu toe de kosten van de uni form voor hun zoons betaalden, kunnen dit niet volhouden. Daar bij komt, dat de bestaande uni formen, broek en overhemd, niet voldoende is, als men deze kle ding met de uniformen van an dere jeugddrumbands vergelijkt. De jonge drumband, o.l.v. de heer C. Groen, die nu al lauwe ren heeft geoogst te Zaandam en Beverwijk, zal in de toekomst zeer zeker meer van zich laten horen. Als zij straks een beroep doen op uw mildheid, tast dan in uw portemonnee en steunt de ze jonge tamboers, als ze straks, gestoken in hun nieuwe uniform, in een vrolijk opgewekt ritme langs de straat marcheren. Sanitaire-installaties □□□aDDnaaaaDaaaaDD Gisteravond gaf het marionet tentheater van Henk Boerwin kel en Rie de Boer in het „Dorps huis te Bergen een voorstelling van een programma, dat op vlot te en serieuze wijze door beide poppenspelers werd vertoond. Henk Boerwinkel brengt met zijn poppen een aparte kunst, een kunst waarvoor men eens ernstig moet gaan zitten. Van de zes programmanummers, dat dit gezelschap vertoonde, noe men wij b.v. het bezoek van een dwerg aan een inspiratieloze schrijver, die na zijn vertrek de schrijver boordevol ideeën ach terlaat, de grappige voorstelling van het mislukte aanzoek van de zwarte kokoskat aan de rode, het romantische Nocturne, en vooral „Wind in de nacht", dat begeleid door goed passende ge sproken tekst, in een suggestief decor, een uitstekend fijne uit voering beleefde. Henk Boer winkel verstaat de kunst met be trekkelijk primitief materiaal, poppen te laten leven en echt te laten optreden. Aan de wand van het Dorpshuiszaaltje kon men tevens een tentoonstelling be wonderen van tekeningen en gra fiek, gemaakt door beide jonge poppenspelers. V.V.V. Schoorl Elke dinsdagmorgen duinwan deling onder leiding, vertrek Klimweg te 9.30 uur. Bridgen, elke maandagavond 7.45 uur hotel De Roode Leeuw te Schoorl. Woensdag, 19 juli Schatgraverij op het speelduin achter de Roode Leeuw. V.V.V. Groet-Camperduin Zaterdag, 15 juli Klaverjasdrive voor burgers en gasten, zaal Slijkerman te Catrijp te 20 uur. Donderdag, 20 juli Rondgang Fanfarecorps Vrijdag, 21 juli Puzzelwandeltocht, 19.30 uur, start paviljoen Kerkmeer. Elke Dinsdagavond Klaver jassen bij Kerkmeer, strand Cam perduin, 8 uur. Elke woensdagmiddag duin wandeling, vertrek Kerkbrink te 14.00 uur. Wijzigingen voorbehouden, zie nadere aankondigingen op de V.V.V. borden. De Bonneterie te Bergen hield de vorige week donderdagavond een zomermodeshow, in samen werking met de showmanager Franc Roy, en zijn vier binnen- en buitenlandse mannequins, in de dancing „De Rustende Jager", ten bate van het Nederlands sanatorium te Davos. Op voortreffelijke wijze leidde de heer Roy deze show, die wat het gebodene betreft, meer be langstelling verdiende. De heer Roy liet uit de grote collectie badjasjes, badpakken en bikini's van de Bonneterie, charmant ge dragen door zijn mannequins, een keur van strandkleding, vervaar digd uit het beste materiaal, zien. Voorts kreeg men allerlei fraaie japonnen, een zeer mooie van zware shantung, mouwloze japon nen, jurken die aan de tijd van de charleston deden denken, en thans weer worden gedragen, te zien. Na de pauze kwamen de prachtige combinatie's van blou se met terlenkarok in zwart-wit, grijs en lichtrose, gestreepte blou ses in vrolijke kleuren en ver schillende dessins, aan de beurt. Verder zagen wij nog zeer mooie combinaties van pantalons met blouses, vesten en truien. Dit al les gaf de bezoekster een indruk van het grote assortiment, waar over de Bonneterie beschikt, en waaruit voor elke vrouw wat valt uit te kiezen tegen redelijke prijzen. Niettegenstaande de weinige belangstelling, kan deze show dank zij de sympathieke leiding van de heer Roy, als goed ge slaagd beschouwd worden. De collecte voor de blinden, gehouden in Bergen en Bergen a. z., heeft opgebracht f 1509,97 Allen, die hieraan hun mede werking hebben gegeven, onze hartelijke dank. Namens het comité N. Boorsma-v. d. Molen ZONDAGSDIENST ARTSEN DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen De Haan s Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Voor een goede haarverzorging KAPSALON Plein 9, tel. 2104, Bergen Verdronkenoord 100 Alkmaar, Tel. 2952 BERGEN 16 Juli Dr. LUGTEN, Telefoon 2700 SCHOORL 16 juli Dr RISSELADA, Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1961 | | pagina 1