99 99 Conferentie Wereldfederalisten te Wenen Het oude vertrouwde geluid Agenda Avondschool Dik Trom en zijn aap Th. VELDMAN V erlichtingsavond Restauratie oude boerderij Uitstekend programma SCH00RLSE GEMEENSCHAP Zomeravond-concerten „Bergense ziekte" Aanrijding VRIJDAG 4 AUG. 1961 38e JAARGANG No. 31 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Een zeer sterke tegenstelling was het, om vanuit de zeer ruim geconstrueerde ring, de weg die rond de stad Wenen leidt, langs zeer vele pompeuze gebouwen uit de tijd van het jaar 800, langs een enorm beeld, binnen te treden in de Universiteit, waar het er som ber, kaal en onverzorgd uitzag. Zoiets schijnt inharent aan Uni versiteiten te zijn. De prettige ontmoeting met bekende en nieuwe buitenlandse medewerkers uit de gehele wereld, Japan en de vrijgekomen volken waren sterk vertegenwoordigd, deed al gauw de saaiheid van de omgeving ver geten. Door afwezigheid van de voorzitter, de heer Gebhena, uit Niageria, die door ministeriële werkzaamheden niet aanwezig kon zijn, begroette onze landge noot de heer Ch. van Wijngaar den, als vice-voorzitter, de aan wezigen en gaf daarna het woord aan de minister van buitenlandse zaken van Oostenrijk, die officieel opende en allen verwelkomde. De burgemeester van Wenen betuig de zijn instemming met ons werk. Onder de stapels telegrammen be vond zich ook een van president Kennedy, waarin hij de beste wensen voor het congres uitsprak en een succesvolle studie over de versterking en verbetering van de V.N. toewenste, opdat recht, zekerheid en vrede zal heersen in onze revolutionaire wereld. Ook Pandit Nehroe en de president van de republiek Guynea, M. Se- kou-Tours zonden een groet. Na al die adhaesiebetuigingen kreeg Attlee, de vroegere premier van Engeland, het woord. Deze man, die weet dat hij dicht bij het einde van zijn leven staat, trekt door verschillende landen om al gehele ontwapening te bepleiten. Hij wees er op dat er in alle we relddelen verlangd wordt naar vrede. Dat men wacht op mensen, die de moed hebben daarmee te beginnen. Wij hebben de sleutel daarvoor in handen, aldus Attlee, de hoofdzaak is door te zetten tot wij de deur van dit verlangde land kunnen openen. Het komt daarbij meer op de wil, dan op ervaring aan. De afgevaardigde van de Congo wees er op, dat regeringen en techniek met elkaar botsen. De weg tot een harmonie tussen die twee, zal alleen door het we- reldfederalisme te vinden zijn. Daarom wil de Congolese rege ring meewerken aan een wereld rechtsorde. Vele sprekers wezen op de fout, dat de jeugd de geschiedenis meestal als een aaneenschakeling van oorlogen leert kennen. Een filosoof uit India zei in dit ver band: Wanneer het luikt, dat de duizendjarige zonde der bewape ning aan de volken voorbijgaat door de moderne techniek, dan zal het die jeugd gegeven worden te begrijpen, dat de geschiedenis in groter zonde leeft dan nu. Hun moeten geen oorlogshelden, doch geestelijke helden van hun volk voorgehouden worden. De afgevaardigde van Brasi- vile, Faustin Ocomba, betoogde dat het Westen en het Oosten geheel anders zijn ingesteld. Het Westen spreekt steeds over oor log. Onze mensen, waarvan de meesten honger hebben, interes seren zich niet voor oorlog, zij vragen zich af op welke wijze de volken onderling elkaar kunnen helpen. De afgevaardigden van Pakis tan en Japan drongen er op aan dat de conferentie niet altijd in het Westen gehouden zal wor den, doch ook eens in het Oosten. Professor Röling, Hoogleraar te Groningen, wees er op, dat de federalistische beweging ideolo gisch sterk genoeg gegroeid is om tot een wetenschappelijke bestu dering van de wijze, waarop het Charter van de V.N. tot een we reldrechtsorde veranderd zal moeten worden. Deze hoogleraar deelde mede, dat hij in Groningen reeds een commissie gevormd had ter bestudering van de oorlog. Hij stelde voor nu ook een commissie te vormen ter bestudering van de vrede. Na afloop van de eerste dag ontving de Nederlandse gezant te Wenen met zijn vrouw alle Ne derlanders in zijn woning, ook de minister van buitenlandse zaken en de burgemeester van Wenen nodigden ons op een receptie. Het eerste studievraagstuk ging over algehele ontwapening. Dit vraagstuk werd ingeleid door de Fransman Francis Gerard. Vol gens hem is algehele ontwapening het eerst noodzakelijke om tot een wereldrechtsorde te komen. Spr. bracht naar voren het moeilijke punt China, dat nog steeds met geweld bezig is het communisme te prediken. Juist daarom moet zijns inziens, die regering aan de ontwapeningsconferentie deelne men, zonder hen kunnen wij niet tot ontwapening komen. Alleen afschaffen zal niet helpen, men blijft elkaar wantrouwen zolang er geen algehele ontwapening heeft plaats gevonden. Het ont wapenen zal in een niet te snel tempo moeten geschieden, opdat de landen die bij de ontwapening achterblijven, de ijverigen gemak kelijk kunnen inhalen. Bij de discussie wees een franse afgevaardigde er op, dat een we reldpolitiemacht alleen daar moet optreden, waar de regering de toestand niet meer in handen heeft. Volgens spr. zal eerst een politiemacht gevormd moeten worde,., voor men tot ontwape ning overgaat. Dit is duidelijk ge bleken, door wat in de Congo is geschied. Het economisch vraagstuk werd ingeleid door de heer Pin- dal. Spr. merkte op, dat het eco- 12 dollar per week en Amerika 20,4 dollar per week. De levensstandaard voor de minder ontwikkelde gebieden zal dus verhoogd moeten worden. Dit is alleen wereldwijd mogelijk door hulp met geld en mens krachten. Vooral op landbouwge bied moet advies gegeven wor den en de jongemannen in de on derontwikkelde landen moeten kosteloos de universiteiten van het Westen kunnen volgen. Met vereende krachten zou dan in 50 jaar de levensstandaard van de gehele wereld gelijk zijn, en de hoofdoorzaak van oorlog wegge nomen. Volgens Professor Koefoed uit Delft, gaat vrijdom van honger samen met Wereldrechtsorde. Er zijn echter vele oorzaken, maar niet één prevaleert. Alles moet gecoördineerd worden onder een wereldrechtsorde met een we reldpolitiemacht. Hierna bezocht de groep con gressisten het Esperantomuseum. Interessant was het te vernemen, dat de vrijgekomen volken het contact met het buitenland niet wensen te voeren in de taal van degenen, die eens over hen heersten. Daarom hebben zij zich tot de leider van dat museum ge wend, om te overleggen op welke wijze zij het Esperanto aan hun mensen kunnen onderwijzen. Hartverwarmend was het dat op de slotavond, die speciaal voor de jeugd werd georgani seerd, de jeugd uit verschillende, landen van de wereld in groten getale aanwezig was en velen zich na afloop als medewerker (ster) opgaven. Voor de eerste keer namen de cursisten van de Avondschool Bergen deel aan het officiële Middenstandsexamen. Na het te Schagen gehouden mondeling examen mochten 13 van de 14 candidaten het diploma in onl angst nemen. De gelukkigen wa- Bakker, mej. T. H. ren: mej. J. C. öakker, mej nomisch vraagstuk prevelerend I Kroon, mej. A. Hart, D. Houter is, want de armen vrezen de rij D w fHoacon C Vnnk N ken, en de rijken de armen. Dc levensstandaard zal gelijk ge maakt moeten worden. Momen teel is het gemiddelde inkomen in Afrika 1 dollar per week, Europa P. H. Klaassen, C. Vonk, N. Schuurman, W. Smit, P. Vermeu len, P. A. Bogtman, mevr. Voort- huijzenSwakman, allen te Ber gen, mej. E. Ens te Schoorl en J. G. Sjoers te Bergen aan Zee. werd, begon men in 1587 met de restauratie daarvan. Tien jaar later was het werk voltooid. Goed tweehonderd jaren later stond de kerk temidden van het strijdgewoel en zal waarschijnlijk, na die strijd, wel weer gerestau reerd zijn. Ruim zeventien jaar geleden werd in de bezettingsja ren de oude torenklok geroofd. Die klok dateerde uit het jaar 1888 en droeg als randschrift: J. van Reenen burgemeester en secretaris J. Helder en J. Leijen, Wethouders der gemeente Ber gen, gegoten door Gebr. van Bergen te Midwolda, juli 1888. Een van de inwoners van Bergen dichtte toen in 1945: In het centrum van ons mooie dorp staat de oude Ruinekerk. Na jarenlange arbeid aan de restauratie daarvan, die onder leiding van architect C. W. Rooyaards geschiedde, wordt de kerk weer gebruikt voor gods dienstoefeningen e.a. bijeenkom sten. Ze staat daar als een herin nering aan de grijze oudheid, be schermend omringd door lommer rijke kanstanjebomen. Veel oor logsrumoer en geweergeknetter heeft deze oude kerk moeten aanschouwen, en ook aan haar stenen lijve moeten ondervinden. Toen in het jaar 1574 de kerk op last van Senoy verbrand Eens waaierde ver over velden en weiden, Jouw klankvolle bromstem de galmgaten uit. Nu klinkt kort en stroef, bedeesd en bescheiden, een ander, een kleppend en lichter geluid. Eens galmde jouw stem over Bergens dreven, Je zong in de toren een groot machtig lied, Van tijden die gingen, van sterven en leven, van vreugde en blijheid, van ernst en verdriet. Nog klinkt mij jouw beierende stem in mijn oren, Als ik zwierf door de polder langs bermen en sloot Jouw warme vertellende stem ging verloren, Zoals zoveel stemmen, verstomd en gedood. Met het gereed komen van de restauratie aan de Ruinekerk, is er dit voorjaar een nieuwe klok in de toren gehesen. Ook het ge luid van deze torenklok doet ons niet terugdenken aan die veel zeggende muzikaal vloeiende klank van de oude torenklok. Dit is niet het oude vertrouwde geluid van vroeger. Dit nieuwe geluid past niet in Bergens won dermooie omgeving, er zit geen gevoel, geen warmte in en juist die muzikale warmte heeft de mens in deze tijd hard nodig. Het doet hem tevreden stemmen en het moderne geraas van auto's, scooters en brommers even ver geten. Alleen een melodieus wel luidende stem, klinkt uit de galm gaten van de kerktoren en ge dragen door de wind over Ber gens bossen en prachtige grote wijde polders, zal de paradijs achtige omgeving van Bergen, nog meer schoonheid brengen, omdat beiden, natuurschoon en een harmonische muzikale bege leiding, onverbrekelijk met elkaar zijn verbonden. Ruim vijfhonderd kinderen heb ben zondagmiddag in het open luchttheater genoten van de op voering van het nieuwe kinder- toneelstuk Dik Trom en zijn aap, dat door Martin Vinjee's jeugd- amusement werd gebracht. Een verhaal van twee vrienden, die allerlei kwajongensstreken uitha len, maar steeds rechtvaardig en eerlijk, onrechtvaardigheid met open vizier bestrijden. Dat de tal rijke kinderen met dit verhaal hebben meegeleefd en ook hun reacties niet onder stoelen en banken schoven, behoeft geen betoog. In het laatste bedrijf, waarin Mulder de vrek, die zijn slechte eigenschap prijs geeft terwille van een geheim en met tegenzin de wensen opvolgt van Dik Trom en zijn vriend, die hem daardoor als een weldoener in het licht stellen, is van goed opvoedkundig ge halte. Het gezelschap kreeg dan ook een welverdiend applaus voor het vertonen van dit span nende verhaal. Goud - Zilver - Uurwerken Duizenden gasten en Bergena- ren hebben de vorige week woensdagavond onder de duizen den met kaars brandende lam pions gewandeld, die over de straten en wegen van het binnen dorp waren aangebracht. De buurtcommissies, die ieder] jaar maar weer trouw in samenwer king met hun bewoners, het voor bereidende werk uitvoeren, lam pions ophangen en afhalen, kre gen die avond geheel onverwacht medewerking van de goden van het weer. De storm die bijna de gehele dag over Bergen was ge gaan, ging tegen de avond plot seling liggen, en bood hun de ge legenheid deze feeërieke verlich ting aan te brengen. Zoals ieder jaar werd het ver keer in het centrum van het dorp stilgelegd en waren alle toe gangswegen tot het hart van Bergen gesloten. De zakenlieden van de Sta tionsstraat kwamen dit jaar met een andere vorm van verlichting, ze kon ons echter de oude ver lichting niet doen vergeten. Voorts hingen er lampions langs de Prinsesselaan, Breelaan, van Café-restaurant „Het wapen van Bergen'' tot Parkhotel, Jan Oldenburglaan, het Plein, oude Prinsweg, Raadhuisstraat, Kerk straat, Dorpsstraat, Ruïnelaan en begin Molenstraat. Évenals andere jaren marcheer den Bergens Harmonie en de drumbands langs de verlichte wegen en hoste de jeugd er ach teraan, baadden verschillende ca fé-restaurants en gebouwen in een zee van licht, hun verlichte contouren scherp afstekend tegen de donkere nachthemel. Ook en kele tuinen waren met vetpotjes verlicht, 's Avonds half twaalf waren de lampions verdwenen en weer veilig opgeborgen. Even later stak de wind weer op en viel de regen en het leek er op, of beide weergoden Boreas en Pluvius die avond zo sportief zijn geweest, om het voorbereidende werk voor hen die zich daarvoor hebben ingespannen, niet tot monnikenwerk te laten worden. GESLAAGD Geslaagd voor de akte Frans L.O., Mej. W. E. G. Withaar en voor de akte Engels L.O. de heer A. Pesch, beiden verbonden aan de openbare school voor ulo, al hier. Voor de volledige hoofdacte slaagden te Haarlem de heren J. C. de Geus en T. Souwer, onder wijzers aan de o.l. Van Bredero- de-school te Bergen. De heer C. Kooy, wonende aan de Hoopweg, die het vorige jaar de naast hem gelegen oude boer derij (Hoopweg 17) van de ge meente Bergen kocht, op voor waarde dat hij dit pand een jaar na de datum van overdracht en volgens door burgemeester en wethouders goed te keuren plan nen zou restaureren en voor bewo ning geschikt maken, is thans zover, dat hij zijn gasten vol trots kan ontvangen. Er is daar in die boerderij, die van binnen volkomen hol was, in betrekkelijk korte tijd een groots werk verricht. Wie thans de voordeur aan de westzijde van dit gebouw binnentreedt, kijkt vol bewondering om zich heen. Eerst heeft men de fundering van de boerderij een meter dieper in de grond moeten brengen. Daarop is men aan het bouwen gegaan vol gens tekening van de heer Jac. Staadegaard te Bergen. Zeven slaapkamers, woonkamer, eetka mer, hal, gang, douchecel, kelder, toilet, zijn klaar, de achterkamer, bijkeuken en werkplaats zijn nog in wording. Dit pand, dat aan vankelijk bestemd was voor af braak, heeft nu een interieur ge kregen, dat wel bijzonder fraai en smaakvol is ingericht. De heer Kooy mocht bij de bin nenbouw van zijn opstal veel me dewerking ondervinden van col lega's en vrienden. Gezamenlijk hebben ze een interieur gescha pen, dat bewondering en respect afdwingt. Het exterieur is geble ven zoals het heel lang geleden was. Het binnenkomen in deze voor een jaar geleden nog onbe woonbaar verklaarde boerderij is dan ook een grote verrassing. Het nieuwe programma, dat de Haagse kindervriend mr Janno in het openluchttheater te Bergen presenteerde en dat hij noemde: „Vrolijke uurtjes", hebben inder daad de bijna vijfhonderd kinde ren gisterenmiddag een paar vro lijke uurtjes bezorgd. De poppen kast, die hij op voortreffelijke wijze vertoont, de reacties van de kinderen, die hij weet op te wek ken bij het verhaal van de ge stolen geldzak, is bewonderens waardig. Het betoverde tekenbord met de levendwordende tekeningen, een nieuwe vinding van mr Janno is bijzonder aardig. Zijn goochel toeren met zijn charmante mede werkster mej. Erna, doet een ieder verbazen, maar het optre den van Choco de sprekende en zingende negerpop, als laatste nummer van dit programma, spant toch de kroon en is zeer zeker mr Janno's grootste succes nummer. □□□□□□□□□□□□□□□ODODoaciaa Na de vorige succesrijke zo meravondconcerten, die dit sei zoen in de Ruinekerk zijn uitge voerd, zal donderdag 10 aug. de organist Willem Talsma uit Den Haag een orgelconcert geven. Een week later, 17 augustus, ge ven Maartje Kliffen (alt), de heer M. H. Dado (gep. concert meester te Rotterdam) en Jan Slot, organist van de Ruinekerk, een concert. De aanvang van ieder concert is 8.30 uur. Kaarten verkrijgbaar in het voorportaal van de kerk. Bridgen, elke maandagavond 7.45 uur hotel De Roode Leeuw te Schoorl. Elke Dinsdagavond Klaver jassen bij Kerkmeer, strand Cam perduin, 8 uur. Elke dinsdag 7-8 uur uitlening van boeken, uitg. Alg. Welzijn, Oude Raadhuis. Zondag, 6 aug. maandag, 7 aug. en dinsdag 8 aug. Kermis te Groet, aanv. 3 uur. Woensdag, 9 aug. Lampionoptocht door het dorp vertrek v.a. het Sportterrein om 8.15 uur. Donderdag, 10 aug. Puzzle-wandeltocht, uitgaande van de V.V.V. Schoorl. Start vanaf café Duin, inschr. 7 uur. Lampionoptocht te Groet, uitg. van de V.V.V. Groet-Camp vertrek plm. 8 uur vanaf café Groothoff. Medewerking wordt verleend door het fanfarecorps „De Vriendschap" en dat van het Hoogovenbedrijf. Na afloop muzikale taptoe op de Kerkbrink V.V.V. Schoorl Elke dinsdagmorgen duinwan deling onder leiding, vertrek Klimweg te 9.30 uur. V.V.V. Groet-Camperduin Elke woensdagmiddag duin wandeling, vertrek Kerkbrink te 14.00 uur. Wijzigingen voorbehouden, zie nadere aankondigingen op de V.V.V. borden. De gevaarlijke „Bergense ziek te", gekenmerkt door allerlei conflicten en andere minder pret tige gebeurtenissen op het ge meentelijke vlak, heeft thans ook in onze Noord-Limburgse zuster- gemeente Bergen een einde ge maakt aan een burgemeesterscar rière. Bij Koninklijk besluit is n.l. op zijn verzoek eervol ontslag ver leend aan de burgemeester al daar. Wij behoeven slechts een serie krantenkoppen uit het af gelopen jaar te citeren, om aan te tonen dat het in Bergen (L) heel raar toeging: o.a. „Gemeen te-secretaris van Bergen (L) ge arresteerd." „Augiusstal in Ber gen moet gereinigd worden Raadslid beschuldigt Bergense wethouders", „Wethouder van Bergen (L) op nonactief", Bur gemeester van Bergen (om ge zondheidsredenen) met verlof naar huis gezonden „Waarne mend burgemeester te Bergen „Roerig Bergen (L)". Tijdelijk andere burgemeesterOok de befaamde tonkwestie ligt nog vers in het geheugen. De Engelsman zegt: „What is a name", maar wij vragen ons af: Is het louter toeval, of is er werkelijk sprake van een „Bergense ziekte", die vanuit Noord-Holland naar Ber gen in Limburg is overge waaid...? Een lichte aanrijding vond de vorige week zaterdag op de Bree laan plaats tussen een luxe wa gen, bestuurd door een chauffeur uit Weesp en een bromfietser, af komstig uit Hilversum. Beide voertuigen liepen enige schade op, maar konden op eigen kracht hun weg weer vervolgen. ZONDAGSDIENST ARTSEN Weekttod DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. J. Oldenburgl. 3, Bergen, tel. 2788 Uitgebreide collectie Horloges SPECIALE COLLECTIE Gouden en Zilveren sieraden (Ingezonden mededeling) OCODDO BERGEN 6 aug. Dr. J. J. A. A. HODDE, van Reenenpark 2, tel. 2027 SCHOORL 6 aug. Dr. BRUST, Telefoon K 2209-288

De Duinstreek | 1961 | | pagina 1