Dansinstituut HARMS BELEGGINGSREKENING 3,5 GELD en IDEALEN rfiM Danscursussen Boekh. Oldenburg Kapsalon Dobben inschr ij vingen RIJKSPOSTSPAARBANK dc Goedkope Groentehal Foto - van Loon convector of haard W. VAN HERK Koolmees-Soecker NIEUW I NOWA KLEUR glansversteviger Drogisterij GROENEYELD Bloemkwekerij H. H. de Jong GEOPEND ZIJN De Rijkspostspaarbank biedt thans gelegenheid tot het openen van een beleggingsrekening. Dit is een nieuw soort spaarrekening, die bestemd is voor het inleggen van grotere bedragen. RENTEVERGOEDING De rente bedraagt 3,5%. Het maximum-bedrag, waarover rente wordt vergoed, is vastgesteld op f. 25000,—. INLEGGINGEN De eerste storting moet tenminste f. 1000,—zijn; grotere bedragen afge rond op een veelvoud van f. 100,—. TERUGBETALINGEN Voor het opnemen van bedragen geldt in bet algemeen een opzeggings termijn van 6 maanden. Het is ook mogelijk gelden op te nemen zonder inachtneming van de opzeggingstermijn, maar in dat geval wordt de rente verminderd met 1% 's jaars over bet opgenomen bedrag gedurende zes maanden. VOORDELEN Een beleggingsrekening biedt een aantrekkelijke en veilige beleggings mogelijkheid zonder koersrisico. Inleg en terugbetaling geschieden op eenvoudige wijze per giro of aan het postkantoor. NADERE INLICHTINGEN Brochures met aanmeldingsformulier voor bet openen van een beleg gingsrekening zijn op alle postkantoren verkrijgbaar en kunnen tevens ongefrankeerd worden aangevraagd bij de Van Baerlestraat 27, Amsterdam Wij geven als reklame Specialiteit: HOFLAAN 20 - BERGEN IftGGg [iwdSUsQLSt 1 Zwitserse gebakjes Roomboterkoeken Voor mooie naar LAAN WEG 35 SCHOORL UW ADVERTENTIES verkrijgbaar voor Zilverwit, Blond Kastanje, Bruin en Zwart haar. NOWA kleur glansversteviger ondersteunt genezing van moeilijk haar en geeft dit een FRISSE kleur, veerkracht, glans en gezondheid. Per flac. voor 2 behandelingen f 1,25 J. Oldenburglaan 15, Bergen, Tel. 2716 Lijtweg 44 - Bergen Wist U dat wij tijdens het seizoen 's morgens om 7 uur In de maanden juli en aug. zijn wij geopend op woensdag- en vrijdagavond van 7 tot 10 uur MAAR bespreek tijdig om teleurstelling te voorkomen Telefoon 02208-2266 vanaf zaterdag 19 augustus dagelijks voor de nieuwe Inlichtingen aan het Instituut, Loudelsweg 44, Bergen, Telefoon 2144 door HENK VAN HEESWIJK Ze opende de doos en nog een aantal andere pakjes en spreid de alles uit op de grote tafel. Het meisje keek stom verbaasd toe. „Lieve hemel, mevrouw, daar heeft een weeshuis genoeg aan." ,,Het is ook voor een soort weeshuis, kind, maar dan met ouders." „Als ik daar wat van begrijp...". „Dat hoeft ook niet. Zo, nu gaan we die blikjes en doosjes eens netjes inpakken. Welja, ze moeten er ook maar wat voor doen.met het uitpakken, bedoel ik. En morgen mag je met me mee naar Amsterdam, om voor Sinterklaas te spelen. Zonder costuum weliswaar. Alleen maar aanbellen en wachten tot er iemand beneden komt. Dan geef je het en zegt: „Alstublieft, dit is van Sinterklaas. Meer niet." „O, dat lijkt me wel leuk, mevrouw." De volgende avond volbracht R iek haar opdracht en toen ze terugreden naar Vreeland, vroeg Hennie: „Wie kwam er be neden?" „O, een meisje van mijn leeftijd. Nog al lang." „Dat is Tonia. Wel, dan zullen ze nu wel van de éne ver bazing in de andere vallen." HOOFDSTUK IV Mijmeringen over het verleden In Vreeland gaf Hennie enkele pakjes aan Riek, wenste haar een prettige Sinterklaasavond en stuurde haar naar huis. Daarna ging ze in een hoek van de ruime salon zitten en stak een sigaret op. „Zo, Hennie, nu heeft iedereen vanavond plezier en jij mag deze Sinterklaasavond in je eentje vieren. Aan jou denkt niemand, om de eenvoudige reden, dat je familie je niet eens erkent. En de anderen zijn allemaal dood of in den vreemde. Je bent moederziel alleen, mevrouw de weduwe Kaandorp, in je mooie, grote villa in Vreeland. Alleen met je herinneringen. Ze stond op en ging naar een kleine spiegel bij het raam. „Wel, Drika Fransman, nu heb je toch alles gekregen, wat je indertijd zo vurig wilde Je hebt geen armoe meer. Je hebt voldoende geld, een heleboel mooie kleren, zelfs een pracht van een auto, een huis als een kasteel en 's morgens kun je op bed ontbijten. Je hebt een dienstmeisje, dat voor je door het vuur wil gaan, dat alles voor je doet, wat je maar wenst. Je bent geslaagd in het leven, nietwaar? Je bent een mevrouw geworden, deftig en gerespecteerd. Waar je ook komt, is men neerbuigend en beleefd. Ze zien je mooie auto staan en ze denken allemaal: dat is een dame, die veel geld kan besteden. Laten we al haar wensen voorkomen. Nietwaar, spichtige Drika Fransman? Hoe lang is het geleden, dat je in de choco ladefabriek van je zwagers en je man werkte? Hoe lang is het geleden, dat je jezelf een plechtige gelofte deed: ik wil later niet arm zijn en niet in zo'n gore buurt wonen als mijn moeder en mijn broers? Ik wil wat meer worden dan jordaanvrouw! Ja, die belofte heb je jezelf gedaan. Hoe oud was je toen? Veertien jaar, nietwaar? Je was een lelijk, mager scharminkel, vel over been. Een akelig, uit de kracht gegroeid meisje. Maar toen je in die chocoladefabriek kwam, kreeg je na een paar jaar al een aardig figuurtje. De jongens gingen naar je kijken, nietwaar? Je kreeg al gauw de naam ongenaakbaar te zijn. Dat zagen je bazen ook. En daarom kreeg je al heel jong een betere baan. Die ook meer betaalde. Je deed heel zuinig aan, Drika Fransman, heel zuinig. Want je wilde mooie kleren hebben en chique schoenen. Je wilde er keurig uitzien, als een dame. Niet ordinair, met opzichtige truitjes en helrood geverfde lippen. O nee, dat was niets voor jou. Daar was je toen al te verstandig voor. Je ging mee doen met de ontspanningsclub van de fabriek. Ze ontdekten, dat je aardig kon zingen en toneelspelen. Je kreeg na een jaar al hoofdrollen. En op iedere uitvoering moest je zingen. En je oogstte altijd een geweldig applaus, zelfs van de bazen. Zelfs van de directeuren, die fatsoenshalve niet konden wegblijven. Op twintigjarige leeftijd was je cheffin, Drika, met een mooi loon. De hoogconjunctuur kwam op een hoogtepunt te staan en de arbeidsmarkt werd krap. Er kwamen tal van mooie sociale voorzieningen: een prachtige cantine, warm eten voor hen, die ver weg woonden. Je kreeg een vertrouwenspositie en toen je een en twintig was geworden, vertrok je voorgoed uit de jordaan. Die had voor jou afgedaan. Je ging op kamers wonen in West, dan was je meteen dichter bij de fabriek. Ja, en toen op de avond van het jubileumfeest van de fabriek, toen er gedanst werd, vroeg de oudste directeur je ten dans. En hij maakte je complimentjes over je zang- en toneelkunst. En hij danste nog eens met je. En nog eens. En je dronk die avond eigenlijk veel meer dan goed voor je was. Tot het feest ten einde liep en hij je naar huis bracht. In zijn grote, dure slee. Naar je kamer aan de Bos- en Lommerweg. En Drika, weet je het nog? In de auto legde hij zijn arm om je heen en kuste je. Ja, baas Ed kuste je, zo maar, en zei, dat je een lief kind was. Maar je was niet zo tipsy, dat je hem mee liet gaan naar je kamer. Wel maakte je een afspraak voor de zaterdagavond Ze keek naar haar spiegelbeeld. „Ja, Drika Fransman, de oudste directeur was verliefd op je geworden. Smoor verliefd. En jij? Natuurlijk, je voelde je gevleid. Welke aantrekkelijke jonge vrouw, uit een arbeidersmilieu afkomstig, zou zich niet gevleid gevoeld hebben, als de grote baas gek op je was geworden? Als een vurige jongeling maakte hij, de twee en veertigjarige president-directeur je het hof. En je liet hem gaan. Hield je van hem? Een beetje misschien? Of was het alleen maar trots? Natuurlijk mocht je hem wel. Maar je was toch erg trots, dat hij tussen al die fabrieksmeisjes jou had ontdekt. Want al was je honderdmaal cheffin over de inpak- afdeling, je was en bleef een fabrieksarbeidster. Meer niet. Een en twintig was je nog, Drika Fransman, toen Ed je ten huwelijk vroeg. Omdat hij al heel gauw inzag, dat je niet van plan was om tevreden te zijn met een avontuurtje. Hij wilde meer dan je hem geven wilde, omdat je niet van plan was je zelfrespect te verliezen. Daarom nam je ook spaarzaam ca deautjes aan. Je wilde immers geen verplichtingen? Goed, je hebt er een week over nagedacht. En toen zei je volmondig „ja", hetgeen tevens het sein was tot een algemene familieopstand. Want de Kaandorpers waren mensen van de betere stand. De veel betere stand. Ed's broers waren allemaal getrouwd met dochters van groot-industriëlen en de enige dochter was zelfs met een jonkheer gehuwd. En zeg nu zelf, Drika Fransman, past daartussen een fabrieksarbeidster uit de Anjelierstraat?" Ze had zacht tot zichzelf gesproken en had zodoende niet gehoord, dat een auto langzaam genaderd was. Het luide ge rinkel van de voordeurbel deed haar schrikken uit haar mij meringen. Onmiddellijk kwam ze weer tot zichzelf. Ze keek op de electrische klok op de schoorsteen: half negenwie ter wereld zou dat nu kunnen zijn?" Vlug liep ze naar voren en opende de deur. Gelijktijdig hoor de ze een auto in snelle vaart wegrijden en zag ze de lichten van de koplampen de straatweg opdraaien. Enkele ogenblikken later was de wagen verdwenen. Op de stoep lag alleen een grote, lange doos. Een Sinterklaasverrassing, flitste het door haar heen. Maar van wie? Ze pakte de doos op en ging naar binnen. Ze sloot de deur weer en liep met het pakket naar de salon, waar ze het be hoedzaam op de grote tafel deponeerde. Daarna draaide ze het grote licht aan. Nieuwsgierig probeerde ze het touwtje los te peuteren, maar toen dit niet ging, rende ze naar de keuken en kwam met een mes terug. Ze sneed de touwen door en opende de doos. Toen ze het vloeipapier, dat de inhoud be dekte, opengeslagen had, uitte ze een kreet van verrassing. „Neeprevelde ze, „dat kan toch nietwie zou me dat gestuurd hebbenvan de broers soms? Ben je mal, die gingen nog liever dood, dan dat ze jou een bontmantel gaven. Voorzichtig pakte ze de zware mink uit de doos en trok hem aan. Daarna liep ze naar de hall, draaide ook daar het licht aan en keek in de grote spiegel. Fantastisch stond hij haar. Ze draaide zich rond en keek nog eens. Daarna streek ze over de zachte haren, die warm aanvoelden. Een koninginne- mantel was hetja, een koninginnemantel. Geen tien vrou wen in Nederland zouden zo'n mantel hebben. Dat ding kostte wel drieduizend gulden. Misschien nog wel meer. Maar van wie ter wereld kon dat kostbare geschenk wel zijn? Ze liep terug naar de kamer en keek in de doos. Op de bodem lag een kleine envelop. Er zat een kaartje in met de simpele woorden: „Van Sint Nicolaas voor een lieve vriendin." Onmiddellijk herkende ze het strakke handschrift van Wim Halbersma. Meteen trok ze de kostbare mantel uit. Er kwam een be sliste trek over haar gezicht. Voorzichtig deponeerde ze de mink weer in de doos en Hep toen naar de telefoon. Het duurde even, voordat de verbinding tot stand gekomen was. (Wordt vervolgd) Alleen zaterdag t '/j kg Hollandse Sperciebonen f 0.27 E/2 kg Pruimenfl 2 kg mooie Handappelsf 1, 3 kg Moesappelsf 1. 4 Grape fruitf 1, 1 kg Soeptomatenf 0,50 6 bl. Tomatenpureef 1,- 10 Citroenenf 1. 12 Sinaasappels vol sap f 1 Als extra reklame t Wi) hebben prachtige inmaakpruimen 25 cent per '/j kg (zolang de voorraad strekt) 1 komkommer voor slechts 15 cent 1 kg Zeeuwse Eigenheimers f 0,25 1 kg kleine nieuwe aardappels f 0,20 gratis geschrabd alleen in Dorpsstraat 86 - Bergen - Tel. 2069 Waar je 200 gram heerlijke vers gesneden soepgroenten voor slechts 25 ct kan krijgen. Zondags de gehele dag GEOPEND Ook voor geschrabde aardappels Onze nieuwe inrichting beschikt over moderne apparatuur, voor ontwikkelenenafdrukken van alle rolfilms, op elk gewenst formaat. op gebied van vergrotingen en reprodukties. Kom eens langs! Bestel uw vroegtijdig Wij leveren U o.a.r DAVO, JAARSMA, FABER, ETNA, EFEL, BOCAL. Dorpsstraat 63, Bergen, Tel. 2294 GROTE SORTERING 10 voorf 1. Banketbakkerij J. Oldenburglaan 5 - Telef. 2385 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii lampions lllllllllllllllllillllllllllllllllllllliiiilliiiiiliiiilllllllllllllllll IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIII worden keurig verzorgd, gaarne in dit blad geplaatst llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll

De Duinstreek | 1961 | | pagina 4