ft 99 Raadsvergadering Bergen V.V.D.-dag Dobben Prinses Wilhelmina 80 jaar 9 te SCHEVENINGEN J BLOEMBOLLEN D0BBEN Bespreking van Nesdijkplan De eerste bromfietsrace Th. VELDMAN Grote Liberale manifestatie Autopuzzeltocht uitstekend geslaagd Berdos tournooi BLOEMBOLLEN KIOSK Schetsplan sportpark in voorbereiding Berger Luchtpost VRIJDAG 1 SEPT. 1961 38c JAARGANG No. 34 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef De vorige week vrijdag verga derde de raad der gemeente Ber gen. De heren E. J. van Rees- Vellinga en dr C. Steinz hadden bericht van verhindering gezon den. Een ingekomen stuk van de heer J. Bos Eijssen wonende aan de Maesdammerlaan, waarin de ze beroep aantekent tegen de af wijzende beschikking van het col lege burgemeester en wethouders, op zijn verzoek om verlening van een hinderwetvergunning in ver band met het plaatsen van een benzinepomp, daar ter plaatse, lokte nogal enige discussie's uit. De heer B. F. A. de Graan (P.v.d.A.) kon niet begrijpen waarom het college dit verzoek heeft afgewezen, vooral als men weet dat de pomp ver van de weg wordt geplaatst, en volgens spr. niemand daarvan hinder heeft. Ook de heer J. J. Dinkelberg, (Middenblok) meende, nu men de heer Bos- Eijssen toestemming heeft verleend een garage te bou wen, hem het plaatsen van een benzinepomp niet kan weigeren. De heer mr S. D, Sluis (Prot- Chr.stelde voor de verordening te herzien en nog niet direct te gaan afwijzen. De heer de Graan wenste hoofdelijke stemming, met gevolg, dat het voorstel van B. en W. werd verworpen met 7 te gen 6 stemmen. Burgemeester antwoordde dat de verordening zal worden her zien, en men dan met de heer Bos Eijssen zal gaan praten. Het is, aldus de voorzitter, in de Maes dammerlaan niet toegestaan een bedrijf uit te oefenen. De heer Bos Eijssen is een verhuurder van auto's. Wij hebben gemeend af wijzend daarover te beschikken. Toestemming met de huidige ver ordening is onmogelijk Over het volgend ingekomen stuk, betreffende het bouwplan Nesdijk, van de heer J. J. Broers- ma Gemeentebelangenzegde de voorzitter dat men medio sep tember de heer Boersma daar schriftelijk over zal antwoorden. Is hij dan nog niet tevreden, dan is tijdens de raadszitting discus sie mogelijk. De heer Dinkelberg vond dit allemaal veel te omslagtig. Dit on derwerp is zeer belangrijk, en hij achtte het dringend noodzakelijk, dat dit vraagstuk over veertien dagen besproken moet worden. De mededeling betreffende het gewijzigde plan tot verbetering van de openbare verlichting, deed de heer Sluis opmerken, dat men dan geen recht uit, recht aan ver lichting, maar een verlichting met een bijzondere aard of karakter moet aanbrengen. Tot onderwijzer aan de open bare school voor uitgebreid lager onderwijs werd benoemd de heer J. J. L. Oppeneer te Utrecht. Aan het kantoorgebouw bedrijf gemeentewerken zal wegens per soneelsuitbreiding een kamer aan gebouwd moeten worden, zodat de diverse afdelingen wat meer ruimte krijgen. Dit voorstel werd door de raad aangenomen en de kosten daarvan worden geraamd op 5950,Voorts werd be sloten tot aanschaf van een nieuwe verwarmingsketel voor de centrale verwarming van het brandweergebouw, kosten 4400,De heer W. J. Ploe ger (P.v.d.A.), die oliestook wen ste, verzocht aantekening dat hij tegen het voorstel was. Voor restauratie en aankoop uurwerk en klok Ruïnekerk werd een aanvullend crediet van f 2998,08 verstrekt. Op een vraag of er nog een einde komt aan die aanvullende credieten, antwoord de de voorzitter dat dit het op een na laatste crediet is. Het volgend voorstel, het aan leggen van een sportterrein nabij de van Brederodeschool, waar voor een bedrag van 19472, beschikbaar wordt gesteld, werd aangenomen. De heer A. A. Tros (K.V.P.) vroeg zich af, of de voetbalver enigingen hiermede wel gebaat zijn, omdat het voetbalseizoen reeds is begonnen en Berdos slechts over één speelveld kan be schikken. Spr. merkte op, dat op het terrein aan de Kerkedijk, waar de paardensportdag werd ge organiseerd, waarschijnlijk nog wel een geschikt speelveld te vin den is. Mevr. Broekman-Vriesman (V.V.D.) informeerde naar de toestand van het BSV-terrein. Ze meende dat dit terrein door de KNVB afgekeurd was en vroeg of er aan dit terrein al verbete ringen waren aangebracht. De voorzitter hoopte, dat, als de gemeente met redelijke voor stellen bij de KNVB komt, BSV waarschijnlijk nog wel een tijdje van de speelvelden gebruik mag maken, alhoewel spr. 'het met de KNVB eens is, dat dit sportcom plex zich in een deplorable toe stand bevindt, waarop mevrouw Broekman op de grootst mogelijke spoed aandrong, want als dit plan net zo lang moet duren als het gymnastieklokaal, dan is het be gin voorlopig niet in zicht. Het voorstel tot het maken van een schetsplan voor een sportpark had de algemene instemming van de raadsleden. Het gevraagde crediet, groot 2675,werd dan ook zonder bezwaar goedge keurd. Mr Sluis was ook van mening dat de sportaccomodatie van Ber gen nu juist niet een van de bes te is, maar vroeg zich af, of het wel nodig is dat Bergen zo groot voor de dag moet komen. Vol gens spr. past dit niet in het ka rakter van het dorp. Bij het lezen van het verslag over de perscon ferentie, inzake de bromfietsrace, krijgt hij de indruk dat men op weg is van Bergen een sportge- meenschap te maken. Of een sporthal, sintelbaan en tennisba nen wel noodzakelijk zijn, zou eerst eens onderzocht moeten worden. De voorzitter antwoordde, dat deze wensen uit de sportraad zijn gekomen. De Heidemaatschappij zal het plan ontwerpen en wat de deelname betreft, daarvan zullen wij een grondige studie maken. Wij moeten de verantwoordelijk heid dragen over de jeugd, die de sport beoefent. Wij zijn blij met de bromfietsenrace en het zou helemaal niet gek zijn, wanneer de jongens een vaste gelegenheid kregen, waar ze vrijuit deze sport konden beoefenen. Zoals tijdens de j.l. gehouden vergadering van de gemeenteraad van Bergen is medegedeeld, nam de heer J. J. Dinkelberg geen ge noegen met de procedure die het college van B. en W. wenste te volgen met betrekking tot de door de heer Broersma ingediende vra gen over het z.g.n. Nesdijk-bouw- plan. Hij heeft van zijn bevoegdheid gebruik gemaakt om onmiddellijk, uiterlijk binnen 14 dagen, een speciale vergadering over dit on derwerp te verlangen, waartoe de wet, op voorstel van drie leden van de raad gelegenheid biedt. Dit is voor de eerste maal sinds een van de befaamde tram-debat- ten in de raad, dat op deze wijze met een beroep op de wet een vergadering aangevraagd wordt. Ondergetekenden mr E. P. Broekman-Vriesman, J. Broersma en J. J. Dinkelberg, leden van de gemeenteraad, verzoeken over eenkomstig artikel 46 der Ge meentewet, binnen 14 dagen een openbare vergadering van de ge meenteraad uit te schrijven. Als reden daartoe wordt opgegeven, bespreking van het bouwplan ten zuid-westen der gemeente, be grensd door Bergerweg, Oude Bergerweg en Nesdijk en wel naar aanleiding van een door de tweede tekenaar van dit verzoek ingediende interpellatie-aanvrage, met betrekking tot het ontwerp, aldus luidt de tekst van het schrij ven, dat bovengenoemde raadsle den aan de voorzitter van de ge meenteraad hébben gericht. KAPSALON Op de persconferentie, die 1.1. gehouden werd in de raadzaal te Bergen, in verband met de al reeds gehouden bromfietsrace aan de Nesdijk, zei de burge meester van Bergen, de heer L. J. de Ruiter, dat het niet in de bedoeling lag, dit evenement te doen uitgroeien tot een tweede Zandvoort of Assen, maar dat het de bedoeling is de deelne mers met hun 50 c.c. brommers, voor één dag een officieel start bewijs te geven en de wedstrijd in verschillende klassen te laten verrijden, zodat een ieder kans krijgt een prijs in de wacht te slepen. Ik geloof niet, ging de burgemeester verder, dat deze jongens slecht zijn. De oorzaaak van hun jeugdige aspiraties ligt hierin, dat ze de ruimte nodig hebben. Veelal komen ze uit grote gezinnen, waar ze zich nauwelijks kunnen bewegen. Daarom zoeken ze de vrijheid en vliegen zodoende de straat op. Daarom is het verheugend, dat er nu eens echt aan hen gedacht wordt, door het organiseren van deze officiële bromfietsenrace. In het keurig verzorgde pro gramma van de bromfietsenrace :xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx 31 AUGUSTUS 1961 Prinses Wilhelmina die heden verjaart, Wij zijn op deez' feestdag rondom U geschaard. Wij bieden U onze gelukwensen aan, En veel goede moed bij het verdere gaan. God schonk U de leeftijd van de heel sterken, En weldadige rust na al uw werken. Gij waart vele jaren Neerlands' Vorstin, Geëerbiedigde Vrouwe, en waardig' Koningin. Wij danken U voor alles wat Gij hebt gedaan, In 't belang van het land en ons Volk, De driekleur die thans waait zij daarvan de tolk. Voor U en Uw Huis rijst heden de beê, Geev' God U gezondheid en innerlijke vreê! Maartje N. Zwaan :xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx: schreef de burgemeester, dat ze hun baan zelf hadden gevonden en de grondslagen voor de orga nisatie hebben gelegd. De oude ren en de overheid kunnen nog zulke prachtige activiteiten voor de jeugd uitdenken, ze slagen slechts, indien er werkelijke be langstelling is en contact, en contact was er. De ouderen in teresseerden zich voor hen, de Commissie van de Zomerfeesten stak zijn licht op bij de K.N.M.V. Ze vergaderden, zochten con tact met het gemeentebestuur en lieten de jongens bij zich komen. Zo kwam de eerste bromfiets race in Nederland tot stand, die aan de Nesdijk werd verreden, ten aanschouwe van drieduizend toeschouwers, die allen hebben genoten van de spannende mo menten van de jongens, die als geroutineerde renners alles uit hun motor haalden wat er uit te halen was. Na de opening door de voor zitter van de Commissie van de Zomerfeesten, de heer Verhoe ven, loste de heer C. Ellis, wet houder van de gemeente Bergen, het startschot. Cees Moeijes werd tenslotte kampioen van Bergen. Jammer was het dat de Bergenaar Jaap Min juist op een spannend mo ment moest uitvallen. Moeijes kwam daardoor goedkoop aan een overwinning. Dat het een prima rijder is, iemand die zijn hoofd koel houdt, bewees hij in de kampioenserie, waar hij na de derde ronde de eveneens prach tige stijlvolle rijder Mets uit Lut jewinkel, van zich afschudde en hem tot aan het einde achter liet. Bergen beleefde dus de pre mière van de huldiging van de eerste bromfietskampioen in Ne derland. De reportagewagen van de V.A.R.A. maakte van de race een speciale reportage, die enige uren later reeds door de radio klonk. De K.N.M.V.-speaker, de heer Coljier, gaf een vier uur lang ooggetuigeverslag van de race en deed dit op zo'n boeiende wij ze, dat het bijna aan Zandvoort of Assen deed denken. De Berger jongens hebben door hun toedoen, in samenwer king met de ouderen, de driedui zend bezoekers een onvergetelij ke middag bezorgd. Goud - Zilver - Uurwerken In aansluiting op bovenstaand verslag bromfietsraces, kunnen wij mededelen, dat er voor het race-minnend publiek op zondag a.s. in Zandvoort unieke races gehouden worden, namelijk de in Engeland zo vermaarde Junior races en Internationale sportwa genraces. De juniorracers, die uitgaan van motoren van auto's, met niet meer dan 1100 cc beloven mach tig interessant te worden door de Nederlandse deelname hieraan, onder andere zijn dit: de beken de 2 takt specialist Henk van Zalinge met zijn zelfgebouwde Hirondelle en Rob Slotemaker met Elva, beiden gaan uit van Auto Union motoren. Naar wij vernemen zal ook de Jeugd Automobiel Club, afde ling y,Alkmaar", weer bij deze races present zijn. Ongelukkige val Op het kruispunt Groeneweg- Bergerweg is zaterdag de 44-ja- rige motorrijder J. de Vries uit Oudorp, tengevolge van te sterk remmen met zijn motorrijwiel ko men te vallen. Hij moest met een hersenschudding en een shock naar het ISint Elizabeth Zieken huis te Alkmaar worden ver voerd. Het ongeluk gebeurde doordat de heer de V., een auto die linksaf de Groeneweg in moest, wilde passeren. ZATERDAG SEPTEMBER Deze puzzlerit die donderdag 17 augustus o.l.v. de Commissie van de Zomerfeesten te Bergen werd verreden, had ditmaal start en finish in het Van Reenen- park. Tijdens de tocht, die moei lijker was dan de vorige en uitge stippeld door de heren J. Blauw en N. Volkers, moesten de hon derd chauffeurs die hieraan deel namen, bij een tijdcontrolepost, een vrije 10-minutenschets ma ken, en daarna hun reis weer vervolgen. In de dancing van „De Rustende Jager", kon men dan ook rond de dansvloer een expositie bewonderen van natu ralistische en moderne kunst. Alvorens de voorzitter de heer A. Verhoeven de prijzen uitreik te, offreerde hij het allereerst een prijs aan mevrouw Smit, voor het vele administratieve werk dat zij dit seizoen voor de puzzletochten heeft verricht. Hij bedankte haar dan ook hartelijk voor haar pretentieloze arbeid. Daarna reikte voorzitter aan de dames Faber en Van Vlaan deren, de damesprijs uit. Voorts kreeg in de B-klasse mevrouw Kalmer de eerste prijs, met 22 str.pnt., 2. J. C. Boot 48 str.pnt., 3. L. A. Stadegaard 50 str.pnt., 4. H. Diesfeldt 50 str.pnt., 5. de dames Buisman en Bultman 56 str.pnt. A-klasse: B. de Greeuw 2 str.pnt., 2. H. Roos 3 str.pnt., 3 J. van Splundert 9 str.pnt., 4. mevrouw Goezinne 11 str.pnt., L. J. de Ruiter 11 str.pnt. Aan het einde gekomen merkte de heer Verhoeven op, dat de firma Roos alle controleposten met een zakje koek verraste. Daarna dankte hij Bergens Brandweer en allen die meege werkt hebben tot het slagen van de puzzlerit. De eerste wedstrijd in dit tournooi verloor Berdos; V.V.B., dat productiever was bleek ten slotte de meerdere van Berdos. De ontmoeting Bergen 1 - Alc.-V. 3 eindigde in een over winning van de Bergenaren, die daarmee, met 2 invallers, een uitstekende prestatie leverde. De tussenwedstrijd Berdos 2 Duinranders 2 werd gewonnen door de Duinranders, met 5—3. In de finale moest Bergen (be kerhouder) al heel gauw tegen een 10 achterstand opkijken. Na rust vergrootte V.V.B. door een penalty zijn voorsprong en eindigde deze aantrekkelijke wed strijd met 20 voor V.V.B., zo dat deze club voor een jaar de beker zijn bezit mag noemen. Reeds lang bestaat in de ge meente Bergen behoefte aan een sportpark. Teneinde een goed inzicht te verkrijgen omtrent de grootte van een eventueel aan te leggen sportpark, bodemgesteld heid, waterhoogte etc., komt het B. en W. wenselijk voor een schetsplan te doen uitwerken, waarbij onder meer rekening wordt gehouden met het projec teren of reserveren van een ruimte voor de volgende onder delen: twee hockeyvelden, ten nisbanen, sintelbaan, half ver hard speelveld, sporthal, tribunes en kleedgelegenheden. De kosten voor het vervaardi gen van het schetsplan, uit te voeren door de Nederlandse Heidemaatschappij, worden uit gaande van een totale opper vlakte van 10 hectare, geraamd op 1900.terwijl wegens het verrichten van voorbereidings werkzaamheden door het bedrijf gemeentewerken nog 775. dient te worden geraamd. In verband met de wenselijkheid op korte termijn over een schets plan voor een sportpark in deze gemeente te kunnen beschikken, stellen B. en W. voor terzake een crediet ad 2675.te vo teren. KAPSALON Wedvlucht Roosendaal, afstand 126 km. 1. P. Tiebie 9-01-27 2. A. Heukels 9-04-47 3. H. Timmer 9-05-07 4. H. Weijers 9-05-13 5. P. Schaaper 9-05-47 6. G. Kooy 9-15-35 7. N. v. d. Kamer 9-12-45 8. A. Stadegaard 9-11-10 9. J. Oid 9-14-34 10. G. Overpelt 9-14-47 11. P. Brakenhof 9-17-30 12. A. Henneman 9-18-23 13. H. Pluister 9-20-29 14. M. Zuidema 9-22-48 15. Th. Houtenbos 9-23-32 16. G. de Waard 9-25-31 17. F. de Vries 9-28-11 18. A. Klerk 9-35-57 ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN Weektfad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Voor betere HAARVERZORGING Dorpsstraat 21, BERGEN Telefoon 2266 J. Oldenburgl. 3, Bergen, tel. 2788 Uitgebreide collectie Horloges SPECIALE COLLECTIE Gouden en Zilveren sieraden Openbare Bijeenkomsten in KURZAAL en CIRCUSGEBOUW. Verdere inlichtingen verschaft het afdelings secretariaat, Eeuwigelaan 26 te Bergen, tel. 2118, alwaar tevens toegangsbewijzen zijn te verkrijgen. 'n aardig cadeautje Plein - Bergen - Tel. 02208-3605 Wij gaan met Vakantie v. 11 september t/m 20 sept. Dorpsstraat 21 BERGEN Telefooa 2266 3 sept. Dr. J. J. A. A. HODDE, van Reenenpark 2, tel. 2027 SCHOORL 3 sept. Dr. BRUST, Telefoon K 2209-288

De Duinstreek | 1961 | | pagina 1