U KUIT A. KLAVER W. BUSKER Noordhollands Duinreservaat t B. R. BRUST, ARTS AFWEZIG F. H. RISSELADA Dr POOT is afwezig ROEL VIS Pocket- books C. Oldenburg meisje verkoopster ^2^)e (j)Gïfosi i niet alles weten 1 Uw (amilieberichien FAMILIEBERICHTEN :xxxx>cxxxx: :xxxxxxxxxx: :xxxxxxxxx3H VRAAG EN AAKBOD GEVRAAGD: krantenbezorgers (sters) Voorberg's Schoenmagazijn Welk kampeerterrein Zuivere TERPENTIJN WAS DROGISTERIJ GR0ENEVELD Wegens VAKANTIE GESLOTEN DE HAAN's Boekhandel AFWEZIG TOT EN MET 25 SEPT. ca, rozenkrans in etui, 1 paar witte handschoenen, kinderportemonnee inh. 0,32, leesbril, bundel letter- kaarten, dameshorloge doublé, brui ne portemonnee, leren steunzool, 2 muntbiljetten van 2,50, bril met voorzetglazen voor zonnebril, rood kinderportemonnee 0,56, rode bal- point, grijs wollen kindervest 12 jaar, 4 suikerlepeltjes, dubbele bruine rijwieltas, beigeachtig sjaal, pakje van Kunstzaak Hopman, 1 zilveren rijksdaalder, herenbril, wollen meisjesslipover, blauwe plas tic regenjas in etui, kinderporte monnee inh. 1,lidmaatschap, portemonnee met inh. 0,52, zwart windjack, telefoon van gehoorappa raat, basketbalschoenen, kajuit- jacht, leesbril, lederen beige porte monnee inh. 10,duif, 1 zwart konijn, 1 bruine kinderschoen, blauwe mantel met rood-zwart ge streept jasje, grijs-blauwe regenjas, wieldop van een auto, gouden vijfje met oogje, 1 grote bruine porte monnee inh. 20,50 DM en 1,04, kindertruitje, gouden doublé in scriptie. Verloren: witte damestas, inh. 15,geelfilter in plastic doosje, da mespolshorloge met zwart lederen band, bruin lederen portemonnee inh. 6,luchtbed, damesporte monnee inh. 15,grijs-groene herenhoed, gouden schakelarmband met gouden tientje, grijs-groene trui, bruine aktetas, bruin suede kinder jasje, bruin lederen porte monnee inh. 0,50, gouden sier speld met brillant, bruine heren portemonnee inh. 24,kenteken plaat RB 54-01, rode autostep, gou den schakelhalsband, grijs katje, zonnebril met koper montuur, da- mesbril met wit montuur, bruine knipportemonnee inh. 7,50, dames zonnebril, 1 konijn zwart-wit, da mesportemonnee inh. 25,groene herenpulover, sjaal met nylon, geel meisjesvest, zonnebril met gouden montuur, donkerbruine pony, bank biljet 10,keukenmat, rose da- mesbril, bos sleutels, krokodillen lederen portemonnee inh. f 10,1 pakket met onderrokken, herenhor loge chroom met plastic band, 2 col lies oranjebruin reu en teef, bood schappenboekje, gouden vijfje zon der ketting br, led. portemonnee inh. 13,paraplu in hoes zwart, br. lederen herenportemonnee inh. 35,br. portemonnee inh. 2,50, herenportefeuille inh. 60,met foto, blauw katje, mandje met bad- goed en portemonnee inh. 200, bundel benzinebonnen, br. heren- poremonnee inh. 3,50. korenblauw nylon dames switter, portefeuille met rijbewijs t.n.v. Heijtink, zwart lederen rijwieltassen, fototoestel Agfaisola in plastic tas, sleutelbos, gestreepte katoenen damespantalon, jongens blazer, korte plastic jas, grijs wollen regenjas, br. lederen portemonnee inh. 25,en enige rijksdaalders, blauw vest, rode por temonnee inh. 5,herenhorloge merk Adora, rode dames portemon nee inh. 10,br. lederen porte monnee inh. 25,leesbril, succes agenda, dameshorloge groen band je, plastic regenjas, zeemlederen schoentje met sokje, br. lederen portemonnee inh. 10, VAN BERENKLAUW TOT LIEFDESDRANK. De talloze schermbloemen vra gen in deze tijd overigens wel onze bijzondere aandacht, zoals b.v. ook de machtige Berenklauw met zijn grote witte bloemscher- men. Deze stoere plant kan moei lijk verward worden met de klei ne Bevernel, die meer bescheiden het hoofd gebogen houdt, evenals de wilde peen, die vooral 's avonds de slaaphouding aan neemt. Dit is de wilde vorm van onze gekweekte worteltjes en bij het kweken is steeds gelet op het wortelgeel, de carotine, een vluchtige kleurstof, die bij medi sche proeven werd gebruikt. Wist U dat er volkeren in mid den Afrika zijn, die deze wortel sappen gebruiken met het sap van pioenen voor het brouwen van een liefdesdrank? Als Uw bijzon dere aandacht op deze plant is gevestigd, let U er dan ook eens op dat in het hart van verschil lende schermen één rood bloemp je voorkomt, dat men het don derbloempje noemt: waar deze naam vandaan komt is ons niet bekend en wij houden ons aanbe volen voor inlichtingen daarom trent. Ook komen vele mooi ge kleurde kevertjes en zweefvlie gen op deze planten af, wellicht meer om de eerste dan om de laatstgenoemde bijzonderheid. VAN KONINGSKAARSEN EN TOORTSEN, „THEELICHTJES" EN SLANGENKRUID. Tot de forse groeiers die kleur aan het duin geven behoren ook de trotse Koningskaarsen met hun bescheiden doch talloze licht gele bloemen en viltige grijs groene bladeren, de meesta" eveneens gele rijk bloeiende toort sen, de teunisbloemen en het nog steeds zo prachtige blauwe Slan- genkruid. Wanneer het zinkenc zonnevuur ter kimme neigt wor den overal in het duin de thee- ichtjes ontstoken van de zich dan openende helder gele Teunis bloem (Oenothera), die als echte theelichtjes binnen één dag zijn itgebrand doch dan weer tegen de volgende avond door nieuwe worden opgevolgd („Nachtker- ze" is de typerende naam die onze Oosterburen deze plant ge ven). Van het Slangenkruid Echium vulgare) zijn het, nu de hoofdstengel merendeels is uitge bloeid, vooral de vaak ook forse en talloze zijscheuten die nog vol op in bloei staan met hun van rood tot hemelsblauw en donker paars verkleurende bloemen. Deze kleurwisseling wordt wel verklaard in verband met de be stuiving door insecten, in dit ge val de harige hommels, die wat hun kleurenzin betreft hoog staan aangeschreven. Gehaast als zij plegen te zijn, omdat zij moeten profiteren van de wel eens wat schaarse zonneschijn, komt het slangenkruid hen daarbij te hulp. n de nog niet geopende bloemen, die rood zijn, is nog niets te ha- en, in de prachtige blauwe is de roningproduktie in volle gang en in de paarse is alles al uitver kocht. „Spaar je tijd en moeite' zegt volgens HEIMANS (in de bekende serie van de twee grote natuurminnaars E. HEIMANS en JAC. P. THIJSSE) het Slangen kruid heel duidelijk met deze drie kleuren tegen zijn vaste klanten en medewerkers. En dank zij deze welwillende, zij het niet geheel onbaatzuchtige hulp krijgt Echium altijd druk bezoek van voor de bestuiving zorgende hommels. HEIDEBLOEI EN ZEEDISTELS IN BERGENS DUINEN. Van de bloeiende heide, die grote gedeelten van de Berger duinen weldra met een purperen gloed zal overdekken, gaat in deze tijd van het jaar steeds een heel bijzondere bekoring uit. De elders zo weinig en hier zo veel voorkomende verschillende soor ten struik-, dop- en kraaiheide duiden er evenals de brem in het voorjaar op dat we ons hier bevinden aan gene zijde van het overgangsgebied van nieuw naar oud, kalkrijk en kalkarm duin. Aan deze unieke ligging heeft de flora in het Noordhol lands Duinreservaat ook zijn uit zonderlijke veelzijdigheid te dan ken. En als we dan toch in het Noordelijk gedeelte van het Noordhollands Duinreservaat zijn, dan noemen wij meteen nog even de vooral ook daar aan de zeezijde zo veel voorkomende prachtige Blauwe Zeedistel. Deze Eryngium maritimum lijkt veel op een soortgelijke, zij het nog inten ser gekleurde, blauwe distel die in de Alpen voorkomt en „Reine des Alpes" wordt genoemd. We mo gen in overeenstemming daarme de onze prachtige zeedistel ge rust „de duinkoningin" noemen en bevinden ons daarbij in goed gezelschap want reeds de grote, onze grote, JAC. P. THIJSSE, heeft haar destijds aldus ten doop gehouden. BIJENLEVEN IN NATUURHISTORISCHE TENTOONSTELLING TE BAKKUM. Met de bloeiende heide zal U tevens de veelkleurigheid van allerlei vlinders en het merkwaar dige bijenleven kunnen boeien, waaromtrent U verder in de per manente natuurhistorische ten toonstelling nabij Johanna's Hof te Bakkum allerlei bijzonderheden kunt vernemen. Ook overigens is deze aantrekkelijke expositie al leszins de moeite van een bezoek waard en zij biedt bovendien een goede schuilgelegenheid, wanneer U op Uw rondzwerving door een van die losse buien zult worden overvallen, waar wij volgens Sint Margriet ook dit jaar in augustus toch wel rekening mee moeten houden. Hiermede willen wij U echter allerminst afschrik ken er op uit te trekken, integen deel, komt, ziet en overtuigt U ervan dat deze summiere be schrijving maar een heel povere weergave is van de werkelijk overstelpende bloemenweelde in het Noordhollands Duinreser vaat. Wel echter zouden wij U aanraden op Uw wandeling of fietstocht een lichte regenjas mee te nemen; iets dat trouwens in ons wisselvallige klimaat altijd wel verstandig is. En neemt U dan meteen eens een loupe mee, die U zal binnenvoeren in een an ders voor U ontoegankelijke we reld van de zo fascinerende de tails; hoe kleiner de details hoe wonderbaarlijker en groter het ontzag dat ons vervult voor het natuurleven. BIJZONDERE BLOEMEN WEELDE DER DUINFLORA. Haast ongekend is ditmaal in de oogstmaand de veelheid en uit bundigheid van de bloei van tal rijke andere duinplanten die Uw oog zullen bekoren. Trouwens ook Uw andere zintuigen zullen U rijkelijk van de midzomerweel- de doordrenken en voordat U het weet heeft U al een pittig snuifje genomen van een van de vele kruidachtige gewassen, zoals de nog steeds zo overweldigend bloeiende thijm en het gele wal- stro, ook de wilde kool op welks zaadjes vooral de „robijntjes" zoals de prachtige kneutjes te recht wel worden genoemd verzot zijn en de als miniatuur seringen bloeiende ligusterstrui ken vervullen de lucht vooral bij stil weer met een heerlijke geur om van de kamperfoelie, die zijn tweede bloei al weer is begon nen nog maar niet eens te spre ken. Het muizenoortje, duizend- guldenkruid, St. Janskruid of hertshooi, de rose of witte zee winde, Ossetong, wilgenroosje, knautia, St. Jacobskruid en het kruipend stalkruid (ononis re- pens) een als het ware minia tuur rose bremstruikje of zijn grotere broer, het gedoomde stal kruid om er in bonte kleurenmen geling slechts enkele te noemen, bloeien nu ook (nog) volop. Van de ook zo bekoorlijke ro- zenbottels en andere vruchten zullen we nu nog maar zwijgen al beginnen zij ook al kleur aan het duinlandschap te geven. Het is nu echter nog volop zomer en straks op de drempel van de herfst zullen we gelegenheid heb ben daar op terug te komen. Nu wij ons door Flora's milde over vloed toch al hebben laten verlei den de gebruikelijke ruimte voor dit maandbulletin te overschrijden vragen wij liever ditmaal nog Uw bijzondere aandacht voor het dit jaar ook zo talrijke rondbladig wintergroen (Pirola rotumdifo- lia) dat U vooral op lage plekjes tegen de noordhelling der duinen kunt aantreffen, misschien wel in gezelschap van de open schotels van de ook zo karakteristieke Parnassia. Prachtig mooi steken de 10 a 20 cm lange bloemstelen van Pirola met hun subtiele soms ietwat rose geaderde marmerwit te klokjes omhoog uit de donker groene plat op de bodem gedruk te bladrozet. Overigens ook al weer zo'n fijn en zacht geurend bloempje dat wel wat aan het le lietje der dalen doet denken. Het plantje lijkt zulk een symbool van onschuld doch, zoals vaker is het ook hier de schijn die bedriegt, want het is althans naar onze begrippen een echte tafel schuimer. De Pirola dringt name lijk met zijn wortels bij andere planten naar binnen en weet op die manier gemakkelijk aan de kost te komen. Hij behoort dan ook tot de zogenaamde halfpara- sieten. VAN „TEENAGERS" EN BRAMEN. En dan hebben wij nog niet eens gesproken over de fazanten hen, die U met haar koppeltje al vliegvlugge jongen „teen agers" zouden wij kunnen zeggen als we hun leeftijd naar hun aan tal weken bepalen overal in het duin kunt ontmoeten en de overige vogelwereld met hun tal rijke kroost, die het open duin, het infiltratiegebied of de binnen- duinbegroeiing verlevendigen. Er is nog zo ontzettend veel meer te genieten bij het ontdek ken van het rijke vogel- en plan tenleven. Trek er op uit voor een fietstocht of wandeling, waar voor U gebruik kunt maken van het speciale arrangement met re ductie van de Nederlandse Spoorwegen voor de dagtocht „Duinwandeling Castricum". De doffers zullen U er nog steeds verwelkomen met hun welluiden de karakteristieke roep ook al is die eigenlijk meer voor hun eigen uitverkoren „Dulcinea" bedoeld. En als U er dan toch een hele dag op uittrekt pluk dan de dag èn de bramen. Ja ook de bramen want „de braamen, op het wee- ligst en overvloedigst in de Dui nen, zijn eene aangename en ver- frisschende Vrugt", zoals men in een rapport uit de tijd van de Franse overheersing reeds schreef. De rijke bloei mag ons weldra weer een behoorlijke bra- menoogst doen verwachten voor al wanneer het zonnetje nu ook af en toe eens goed meewerkt. Daartoe worden voor de bezitters van een toegangskaart in de pe riode van 19 augustus tot 18 sep tember bepaalde gedeelten van het Noordhollands Duinreservaat weer volledig, dus ook buiten we gen en paden, opengesteld. In het tussen Wijk aan Zee en Eg- mond aan Zee gelegen duinter rein betreft dit het ten Westen van de verharde Van Olden- borghweg gelegen gedeelte en in het terrein Bergen de duinen ten Westen van „De Verbrande Pan" en ten Zuiden van de Zee weg. Als slagroom niet stijf wil worden, kunt u er een beetje op geloste gelatine aan toevoegen. Bittere komkommers legt u, in stukken gesneden, een paar uur in het water en de bittere smaak is verdwenen. De kurk op een thermosfles veroorzaakt een muffe smaak de drank. Laat die kurk na gebruik van de fles er niet opzitten, maar zet hem in een bakje met helder water. Indien gelei niet dik wil wor den, druppel er dan het sap in van een geraspte peen. Draai, wanneer u vlees door een vleesmolen gedraaid hebt, even een stukje brood door deze molen, het verwijdert achter ge bleven vleesresten en de brood stukjes kunnen gemakkelijker uit de molen verwijderd worden. Motten houdt men uit de piano door de viltrandjes en de bodem te bestrooien met globol. plaatsen wij gaarne in dit blad Voorzien van de genademiddelen der H. Kerk en geheel overgegeven aan Gods H. Wil, overleed heden, na een geduldig gedragen lijden, tot onze diepe droefheid, onze lieve Broer en Oom Hubertus Druijven in de leeftijd van 81 jaar. Uit aller naam: G. Druijven P. Druijven-Coset neven en nichten GROET, 30 aug. 1961 Hereweg 243 De H. Uitvaartdienst zal gehouden worden op vrijdag 1 september a.s. 's morgens 9.30 uur, in de Parochie kerk v.d. H. Joannes de Dooper te Schoorl, waarna de begrafenis op het R.K. Kerkhof aldaar. Rozenkrans bidden 's avonds 8 u. aan huis. Dankbetuiging Hiermede betuigen wij onze dank, voor de belangstelling, na het overlijden van onze lieve Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader Jan Gerardus Nieuwland Uit aller naam D. P. NIEUWLAND SCHOORL, augustus 1961 Hereweg 106 Dankbetuiging Voor de vele blijken van belangstelling, bij ons huwelijk ondervonden, zeggen wij mede namens wederzijdse ouders hartelijk dank. Anneke en Kees Strooker BERGEN, september 1961 Langs deze weg groeten wij alle vrienden en bekenden en wensen hen het beste voor de toekomst. Fam. L. C. LIEKENS STADSKANAAL, 31 aug. 1961 Belgiëlaan 35 Op 8 september hopen wij met onze lieve Ouders en Grootouders G. Schekkerman A. C. Schekkerman-van Saane hun 40-jarig huwelijksfeest te vieren. Dat zij nog lang voor ons gespaart mogen blijven, is de wens van hun dankbare kinderen en kleinkinderen BERGEN, september 1961 „De Groentenhal" Dorpsstraat 86 Receptie van 3 tot 5 uur, in de „Oude Prins te Bergen. Op 5 september 1961, hopen de heer en mevrouw P. Hopman G. E. Hopman-Boersen hun 50-jarig huwelijksfeest te vieren Hun dankbare kinderen en kleinkinderen BERGEN, aug. 1961 Molenkrochtlaan 8 Receptie van 3 tot 4.30 in de X „Rustende Jager" te Bergen. f\ Herenweg 272 - Groet - Telefoon 288 van 6 t/m 24 september Waarneming: Dr Heringalaan 18 - Schoorl - tel. 360 SPREEKUUR 8-9 van 4 september t.e.m. 26 september Andere doktoren nemen waar voor Schoorl, Groet of Camperduin. Bezorging om 4 uur. Eventueel oudere scholieren of in gezinsverband. Br. no. 118, bur. v. d. blad te Schoorl. Mevr, E. Reitsma-Valen?a zoekt hulp in de huishouding voor 3 halve dagen per week. Zuidlaan 8, Bergen, tel. 2864 iiiiiiiiiiiiiimiMimiiiiuiiiiiiiiiimiiimimiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiHiiiiiiiii GEVRAAGD: voor huishouding en winkel Hereweg 17 - Schoorl iiiiiiiiiiiiiilliiiiiiiiiiiiiinniHiiiiHiiiiiiriiiiiiiniiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Gevraagd begin september, in gezin met 3 kleine kinderen, flink meisje, leeftijd circa 17 jaar. Jan Tooropweg 6, Bergen, Telefoon 2613. Nette werkster gevraagd, maandag-, donderdag- en vrljdagssmorgens, van 9 tot 1 uur. B. M. Otter, v. Blaaderenweg 42, Bergen, Tel. 02208-3734. Werkster gevraagd, voor 1 hele of 2 halve dagen per week. Mezenlaantje 14, Bergen. Gevraagd werkster, voor 2 ochtenden per week. Mevr. Hooning, Dorpsstraat 9, Bergen. Mevrouw Dollekamp, Eeuwigelaan 18, Bergen, vraagt hulp voor de huishou ding, voor halve dagen. Tel. 3790. Gevraagd per 1 oktober B.z.a. net meisje, leeftijd 20 jaar, voor 's morgens, (6 ochtenden per week). Br. no. 2534, De Haan's Boekhandel, Bergen. Te koop gevraagd: EEN PENSION Minstens acht kamers. In Bergen of naaste omgeving. Brieven onder no. 116, bur v. d. blad te Schoorl. Ter overname aangeboden leerboeken, voor klas A 4 der Rijks H.B.S. Niet gebruikt, van cursusjaar 1960—1961. Hereweg 323, Groet, Tel. 02209-476. Te koop: H.M.W. race bromfiets. AdresGroeneweg 28, Bergen. Te koop: jonge hennen, Hereweg 225, Groet. Te koop: houten schuur, maat 185 x 3.90 meter, f 40,-. Afbraak en vervoer voor eigen rekening. Boorsma, Stations straat 5, telef. 2659. Bergen. Te koop E. M. Jaarsma haard. In prima staat. Te bevr. W. van Herk, Dorpsstr. 63, Bergen. Extra aanbieding: 3 salon kasten, iets beschadigd van f 175,- voor f 125,-. Zig Zag naaimachine f 375,-. Ring spoel naaimachine f 175,- Alleen bekende merken. Goedgekeurd door Ned. Huis vrouwen. Aanbevolen door Ida de Leeuw van Rees. Alleenverkooprecht. Postma, Naaimachinehandel, Spoorstraat 97, tel. 7375, Alkmaar. Woningruil Aangebodenvrije woning met 60 are grond, voor huis zonder grond, in Schoorl of Bergen. Rijksweg 10, Schoorldam. Woningruil Amsterdam-Bergen Aangeboden: le etage halve woning voor 2 personen. Huur f 7per week. Gevraagdvrij huisje. Jong echtpaar, b.b.h.h., zoekt zit- slaap kamer met keuken (permanent) in Bergen. Brieven onder no. 50, Boekh. Schoelink, Bergen. Gevraagd voor de duur van 5 6 mnd. af begin september, gemeubileerd woon huis of deel woonhuis, met 6 slaap plaatsen. OpgaveAbrah. Kuiperstraat 34 a, Zaandam. JOS DAM. Psycholoog - Helderziende. Directe hulp, 4 september van 11 tot 6 uur, Doorntjes 13, Bergen. En in „De Keizerskroon", Kaasmarkt 18, Alkmaar, op 6 september, n.m. van 6 tot 9.30 uur. Meisje 18 jaar, zoekt vriendin, interesse o.a. voor toneel en muziek. Br. onder no. 120, bur. v. d. blad te Schoorl. in Schoorl, heeft een plaatsje vrij voor tenthuisje. Gaarne bericht aanKosmis, Duinweg 79, telefoon 684. volgens eigen recept, met edele wassoorten en zuivere terpentijn. Grote glazen potf 0,95 bussen van 1 kgf 4,25 Leverbaar in geel, wit, bruin en rood J. Oldenburglaan 15 Bergen N.-H. van 11 t.e.m. 18 SEPTEMBER Denk tijdig aan Uw reparatie Stationsstraat 3 Tel. 2452 Bergen Gevraagdmeisje, voor 3 ochtenden per week, (ma- wo- en zaterdag). J. van Exter, Breelaan 86, Bergen. Gevraagd in klein gezin, goede huish. hulp, voor 2 ochtenden per week. J. de Haan, Studler v. Surcklaan 15 s. Bergen. R.K. hulp gevraagd, voor lichte ver pleging bij de dames Houtenbos, Dorps straat 44, Bergen. KERKSTRAAT 5, BERGEN TELEFOON 2435 iiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiimmmiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiiiiimiiimn GEDIPL. BELASTINGCONSULENT Prins Hendriklaan 9 Bergen IIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIllllllllllinilllHIIHIIIIII Boekhandel Laanweg 35 Schoorl ls weet Lti cl anlockt Voor Gas, Olie of Kolen Kachel Haard of Confector is uw adres dus moet men beginnen te denken over stoken RUÏNELAAN 11. BERGEN Tel. 3106

De Duinstreek | 1961 | | pagina 3