UeekUüd 99 99 DE ZOMER 1961 D0BBEN V.V.D.-DAG Dobben BLOEMBOLLEN S. de Lange T entoonstelling Programma winterseizoen Bergens Mannenkoor Uniformactie jeugdtamboercorps Culturele avonden N.V. en K.J.V.O. BLOEMBOLLEN KIOSK geen repetitie Midgetgolf-wedstrijden Bergen" - tournooi Naar Australië VRIJDAG 8 SEPT. 1961 38c JAARGANG No. 35 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Het is nog niet zo lang gele den, dat je op de avond van de twintigste juni van dit jaar, de laatste dag van de lentemaand, als een gedesillusioneerde sterve ling al het vertrouwen in een len te had verloren, huiverend onder de wol kroop met een extra de ken, maar met de aangename war me en hoopvolle gedachte, de zo mer, de heerlijke zomer, te mogen begroeten. En met die gedachte viel je in slaap, om te dromen van een blond zonnig strand, zonver- lichte polders onder een dansend en trillend gordijn van zonne warmte, van zoele zomeravonden, heldere sterrenhemel, nachtega- lenzang en een kalme lichtende ruisende zee. Temeer omdat het weerbericht van half elf sprak van opklaringen, koud voor de tijd van het jaar. Maar opklaring betekent zonneschijn, en daar was je dan alweer best mee tevreden. De volgende morgen sta je voor het raam naar buiten te sta ren en je begroet de Zomer 1961 met een fikse rilling. De man van de radio vertelt je dat het even warmer zal worden en de tempe ratuur van veertien graden tot zeventien zal oplopen. Gelukkig, drie graden warmer denk je, en je troost je maar met de gedachte dat er nog een lange zomer voor je ligt. Inmiddels wordt dat ka- lenderblok al dunner en dunner, tot er opeens begin juli een hit tegolf over de hoofden van het doordrenkte mensdom uitspreidt en hen gaat doen geloven dat de zomer gaat beginnen. Helaas, erg lang mbchten we van deze milde zomerwarmte niet genieten, want anderhalve dag la ter was het kwik in de thermome ter zo gedaald, dat we maar weer een extra jasje aantrokken, ter wijl de kalenderblaadjes stuk voor stuk. gelijk een kille herfst, van het blok dwarrelden en het weer bericht onafgebroken maar van een depressierijke zomer sprak, waar veel zondvloedjes en veel regenjassen aan te pas kwamen. Intussen werden de café s, res taurants en amusementsgelegen heden druk bezocht en liep de uit een-zakje-etende-massa, uit ver veling te kauwen op het in reep jes gesneden en in olie gebakken landbouwproduct in de regen. En juist op het tijdstip, dat de meeste vacantiegangers weer plichtsge trouw hun werk vervulden, ging de regen met vakantie en kwam er onverwachts een hogedrukge- bied over ons land strijken, zodat De laatste jaren steeds voort gaande onderwijsvernieuwing heeft tot gevolg gehad, dat van verschillende leervakken andere facetten belicht zijn. Eenmaal overtuigd van de al gemeen vormende functie van het onderwijs, werden ook de crea tieve mogelijkheden van de leer ling bestudeerd. Deze zeer moei lijke materie, het binnendringen in de persoonlijke sfeer van de jongemens, wordt wel aangeduid onder de noemer Vrije Expres sie". Mogelijk heeft deze naam of ook wel het niet voldoende inzicht in deze, de opvatting doen gelden dat alle leiding funest zou zijn voor de leerling. De intense belangstelling in de naoorlogse jaren gewijd aan de psyche van de kunstenaar, o.a. beeldende kunst en literatuur, èn de toepassing als therapie, dreigt tot overspanning te leiden. Bij verschillende onderwijsin stellingen in ons land wordt nu bewust getracht leiding te geven aan de creatieve ontplooiing. In de kunstzaal van het K.C.B. in het huis „Kranenburg" te Ber gen zal dit weekeinde 9 en 10 september een beknopt overzicht gegeven worden van de werk stukken gemaakt door leerlingen van de huishoudschool en lerares sen-opleiding. Belangstellenden zijn van harte welkom. we toch nog een klein zomert je kregen als toegift, wat wel erg sneu was voor hen die werkten, maar prettig voor hen die hier van konden genieten. De R is weer in de maand, het jaargetijde, de Herfst, staat voor de deur. Als je om je heen ziet zou je zeggen, de herfst hoeft niet meer te komen, ze is er al. Inderdaad de herfsttinten zijn al goed zichtbaar, maar de mooie najaarsdagen met hun bladstille avonden, de serene rust die er kan heersen in het bos, het geluid van een torenklok van een aan grenzende gemeente, klinkend als een dromerige melodie, het vallen en ritselen van de bladeren, ook van dit jaargetijde en deze herfst avonden kunnen we, al stemt het dan wat weemoedig, volop genie ten. KAPSALON Het einde van het zomersei zoen nadert met rasse schreden. De diverse verenigingen op het gebied van toneel, sport en ont spanning, kortom op allerlei ge bied, hebben 'hun programma's voor het winterseizoen weer vast gesteld. Het Modehuis Gerard Worm opent het seizoen met een najaarsshow in de voorzaal van „De Rustende Jager", op maan dag 18 sept. Vervolgens luidt het programma: Zaterdag 23 sept., eerste culturele avond N.V. en K.J.V.O. in „De Rustende Jager". Dinsdag 26 september, najaars show modehuis Koster, in de dan cing van de Rus. Dinsdag 17 ok tober, 's middags bijeenkomst Ne derlandse Huisvrouwenvereniging in de dancing van De Rustende Jager, 's avonds eerste voorstel ling Filmliga Bergen, in de bios coopzaal. Zaterdag 28 oktober, tweede culturele avond N.V. en K.J.V.O. Dinsdag 31 oktober eerste voorstelling Kunstkring Bergen, in de schouwburgzaal van De Rustende Jager. Woens dag ;8 November, eerste toneel avond buurtvereniging „Tuin- en Oostdorp" in De Rustende Jager. Donderdag 9 november, uitvoe ring r.k. Gymnastiekvereniging D.I.O., in de grote zaal van De Rustende Jager. Zaterdag 11 no vember, concert accordeonvereni ging „Con-Amore", in de dancing van De Rustende Jager. Dinsdag 14 november, tweede voorstelling Filmliga Bergen. Woensdag 22 november, eerste uitvoering r.-k. toneelvereniging „Sint-Jan", in de schouwburgzaal van de Rus. Za terdag 25 november, derde cultu rele avond N.V. en K.J.V.O.. De andere avonden van de Kunst kring Bergen zijn vastgesteld op 20 december, 24 januari, 19 fe bruari. Van de N.V. en K.J.V.O. op 20 januari, 17 februari 17 maart en 19 april. Belastingzaken Boekhoudingen Gisteravond gaf Bergens Man nenkoor o.l.v. zijn dirigente me vrouw C. Morée-Dol, zijn vijfde en laatste concert in het Zeehuis te Bergen aan Zee, voor leden van de Stichting, het Nederland se Instituut voor Natuurvrienden. Onder de talrijke aanwezigen bevond zich de burgemeester van Bergen, de heer L. J. de Ruiter. De heer van Caspel, periodiek leider van de Stichting, opende deze avond met een hartelijk woord van welkom aan het koor en in het bijzonder aan de bur gemeester. Het uitgebreide programma, dat op gezellige en vlotte >wijze werd afgewerkt, bevatte tien nummers voor- en tien na de pau ze. Om aan de uitvoering van de andere koornummers niet te kort te doen, willen wij enkele daarvan opnoemen, o.a. Sohwei- zer Psalm, Domino Salva fac, Zi- geunerweissen, bewerkt door de dirigente, met voortreffelijke pia nobegeleiding, Music Probita, met goede, zij het dan wat be scheiden solo van de heer N. Bleeker. Deze nummers kregen een knappe, gave en zuivere ver tolking. Niettegenstaande een deel van de koorleden met vacantie was, klonken de partijen harmonisch en zuiver. Na de pauze trad een sextet naar voren, dat met veel succes en eveneens onder bezie lende leiding van de dirigente, moderne populaire liedjes zong, zoals: Als 't effe kan, uit My fair lady, Marina, e.a., zo ver rassend en geestig, dat de zaal direct meezong. Bergens Man nenkoor heeft de vacantiegangers van het N.I.V.O.N. wel een zeer goede zang- en amusementsavond gebracht, waarvoor de heer Cas pel dan ook namens het Stich tingsbestuur, tenslotte mevrouw Corry Moree-Dol bedankte en hij zijn dankwoord liet vergezellen van een cadeau voor deze begaaf de dirigente. Tevens dankte hij de burgemeester, die deze avond tot het einde bleef. SIMEON TEN HOLT Ongetwijfeld is het Jeugdtam boercorps van „Bergens Harmo nie", ondanks dat het zowel let terlijk als figuurlijk nog in de kin derschoenen staat, in Bergen wel bekend. De heer C. Groen, wie niets te veel is om de jongens op te leiden, heeft hiermede een moeilijke, maar ook een dankbare taak op zich genomen want de jongens zijn vol enthousiasme en doen hun uiter ste best. Dat dit voor de toekomst een groot succes belooft te worden, blijkt wel uit het feit, dat deze jongens bij het in juni 1.1. gehou den concours te Zaandam, van de achttien mededingende corpsen, op de negende plaats eindigden, terwijl in juli van dit jaar de jon gens met een eerste prijs thuis kwamen van het concours, dat in Beverwijk werd gehouden. Ze verdienden daarmede hun eerste beker, een prestatie die er zijn mag. Er is echter een nijpend pro bleem, waarvoor wij van de le zers van dit blad speciale aan dacht vragen. De uniform van de jongens, bestaande uit een broek en overhemdje, blijkt vanwege het wisselvallig klimaat beslist on voldoende. Daarbij komt nog, dat als ze naar een concours gaan, in dit uniform geheel uit de toon val len, vooral wanneer men de prachtige uniformen ziet van de andere corpsen. Dan is er nog het te dun gekleed gaan, waardoor de gezondheid van de jongens in de waagschaal wordt gesteld. Dit laatste is lang niet denkbeeldig en moet en kan anders. Daarom hebben wij gemeend een uniformactie op touw te zet ten, waarmede we hopen te berei ken, dat we zo spoedig mogelijk kunnen overgaan tot de aanschaf van eenvoudige maar degelijke uniformen. Het daarvoor benodig de bedrag is geen kleinigheid. Van 11 tot 17 september hopen we een collecte te houden waar van we een goed resultaat ver wachten. Wij richten een vrien delijk, doch dringend verzoek tot alle inwoners van Bergen, een steentje te willen bijdragen voor het slagen van deze actie. Men zal het met ons eens zijn, dat waar „Bergens Harmonie" en „Jeugd tamboercorps" ook in het seizoen zo vaak in de publieke belang stelling staan, het algemeen be lang van een bloeiende toeristen plaats als Bergen vraagt goed voor de dag te komen. Daarom menen wij, dat de Bergenaar toch wel een warm plekje in zijn hart moet hebben voor deze kranige groep jongens. Zij komen dus van 11 tot 17 september aan uw deur kloppen, stelt hun dus niet teleur. Het Comité. Op zaterdag 23 september vangt de nieuwe serie lezingen aan met een interessante voordracht van de heer G. D. Swanenburg de Veye over: Kleurenpracht in de Alpen. We zijn verheugd de heer Swa nenburg bereid te hebben gevon den deze lezing te houden. De buitengewone kleurendia's van de alpenflora zijn een feest voor het oog en een aparte wereld gaat voor ons open. Ook deze avond wordt gehou den in de danszaal van „De Rus tende Jager" te Bergen. De plaatsbespreking vindt plaats op de volgende dagen en uren in de boekhandel van de heer W. de Haan, Stationsstraat 3 te Bergen (tel. 2452). Maandag 11 september: voor S-kaarten (slechthoren den en -zienden) van 9—11 uur (tel. van 10.3011 uur). Maandag 11 september: voor A-kaarten van 2A uur (tel. van 3.304 uur). Dinsdag 12 september: voor B-kaarten van 911 u. (tel. van 10.3011 uur). Dinsdag 12 september: C-kaarten van 2.4 uur (tel. van 3.30'A uur) Verder kan plaats besproken worden op de volgende dagen van deze week. In de week van 18—23 september is de boekhandel ge sloten wegens vakantie. Aan de zaal kunnen dan nog plaatsen worden genomen. Wilt u bij het plaatsbespreken uw donateurskaart van dit sei zoen meenemen, als u deze hebt ontvangen? Wie onverhoopt niet thuis mocht zijn geweest bij aan bieding, kan de kaart in ontvangst nemen bij de boekhandel. Nieuwe donateurs kunnen zich aanmelden bij de heer De Haan. Leden kunnen plaatsen nemen en plaats bespreken vanaf dins dag 12 september na 4 uur. Leden van de N.V. dienen hun kaart eveneens mee te nemen bij plaats bespreking op maandag en dins dag. Dr. L. van Egeraat komt op za terdag 28 oktober zijn lezing hou den. De andere sprekers verneemt u in het programmablad van 28 oktober. Wij hopen u ook dit seizoen een keur van lezingen te bieden, alsmede een opera van Bert Brug man. Morgen, zaterdag 9 september, zal ten tweede male te Scheveningen een grote liberale manifestatie worden gehouden. Hier zal wederom op grootse wijze de liberale gedachten worden uitgedragen, die in de naam van de V.V.D. de twee begrippen „Vrijheid en Democratie'' naar voren brengt. Een ieder zal welkom zijn op deze V.V.D-dag, of hij nu lid is van de V.V.D. of geestverwant of geen lid. Verdere inlich tingen verschaft het afdelingssecretariaat, Eeuwigelaan 26, tel. 2118, alwaar tevens toegangsbewijzen zijn te verkrijgen. SCHOORL'S GEMENGD KOOR Zondagavond 3 september 1.1. werden op de midgetgolfbanen van de heer W. Kuin, wedstrij den gespeeld om een wisselbe ker, uitgeloofd door de directie, een beker die twee achtereen volgende jaren door de speler gewonnen moet worden, wil men de beker zijn eigendom kunnen noemen. Voor de aanvang van de wed strijden werden de spelregels door de heer Kuin medegedeeld, daarna wenste hij hen een pret tige avond. Er heerste dan ook een prettige stemming onder de een en vijftig deelnemers en er werd geconcentreerd gespeeld. De eerste prijswinnaar, de heer K. de Vries, uit Bergen, mocht de fraaie wisselbeker in ontvangst nemen, met 47 punten. Tweede prijswinnaar was de heer G. de Ridder uit Alkmaar, met 48 punten. Hij kreeg een lau wertak met inscriptie. De derde prijs kreeg de heer W. de Mond uit Duitsland, met 50 punten en deze ontving een zilveren lepeltje met wapen van Bergen, de heer F. Feld uit Bergen, met 51 pun ten, was winnaar van een boekje met tien toegangsbewijzen. Aan het einde van deze gezel lige midgetgolfwedstrijdavond dankte de directie alle deelnemers en kreeg elkeen een vrijkaart. Zaterdagmiddag werden wed strijden onder de dertig deelne mende kinderen gespeeld. Het was Greetje Dekker, oud 7 jaar, die met 47 punten de lauwertak veroverde, 2. Nico van Wonde ren (zilveren lepeltje), 3. Loek Houtenbos (groot tablet choco lade), 4. Erik Franck (boekje met tien toegangsbewijzen)Geduren de de maand september en de mooie weekenden in oktober blij ven de banen open! De wisselbeker in „De Berge naar" is vorige zondag met Alc- maria 2 naar Alkmaar gegaan, die deze trofee zeer zeker heeft verdiend. De ploeg van Genefaas heeft er het hardst om gestreden en het was in de laatste vijf mi nuten van de finale, dat de Alc- mariavoorhoede, de uitstekende Hollan diakeeper tweemaal kon passeren. Dat het heiligdom van hun eigen keeper aan elke door boring ontsnapte, was in hoofd zaak te danken aan het knappe werk van doelverdediger Vet- haak, die voortreffelijk op dreef was. De uitslagen van de tevoren gespeelde wedstrijden waren: Alcmaria 2RKAFC 2 11. Strafschoppen beslisten in het voordeel van Alcmaria. Hollandia Alkmaarse-Boys 52. Het was de secretaris van de Berger-Sport -Vereniging, de heer F. Urbanus, die met een hartelijk Woord de beker aan de winnaar van dit goed geslaagde tournooi overhan digde. BERGEN AAN ZEE Lampionoptocht Het laatste nummer van een reeks zomerfeesten die door de C.v.Z. te Bergen aan Zee georganiseerd werd, was 'n lampionnenoptocht. Groot was de deelname hiervoor van de zijde der badgasten, en ze werd nog groter, toen er gratis brandende reclamelampionnen uitgedeeld werden. De Commissie van de Zomerfeesten, die onkun dig was van deze reclamestunt, moest toen in allerijl de hoeveel heid versnaperingen laten aanvul len, want iedere deelnemer met lampion kreeg, volgens plan, een snoepje. Startend vanuit het Par- nassiapark en vooropgegaan door de drumband van de Katholieke Verkenners, bewoog het lange lichtende lampionnenlint zich door het bos en langs de wegen van het dorp. Weer terug in het Parnassia- park kregen alle kinderen het snoepje en kon de Commissie dit seizoen, weer tevreden zijn taak beëindigen. KAPSALON SCHOORL Een bekend Groeter figuur, wie kent Cor de Waard niet, is tijde lijk vertrokken uit onze gemeente, om zijn zoon in Australië te be zoeken. Deze zoon, die aldaar een slagerij drijft, zal zich door zijn vader het worst maken laten le ien, een vak waarin De Waard Sr. prima thuis is. We hebben hem voor het laatst gezien op de „Oranje" in de sluizen. Op pantoffels, in het overhemd, geleund tegen de railing, zwaaide hij de verslaggever van de Duin streek toe. Natuurlijk ontbraken ook de kinderen niet, die hem vanaf de kade nawuifden. Goede reis, Cor, plezierige maanden in dat zonnige land en een behouden terugkeer in Groet. ZONDAGSDIENST ARTSEN DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan s Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Wij gaan met Vakantie van 11 september t/m 20 sept. Dorpsstraat 21 BERGEN Telefoon 2266 belastingconsulent Beukenlaan 2 - Bergen Telefoon 02208-2577 PIANOLESSEN Groeneweg 3 Bergen (N.-H.) telefoon 02208-3013 'n aardig cadeautje Plein - Bergen - Tel. 02208-3605 Dirigent Corn. Jonker Wegens vakantie van de heer de Vries, DINSDAG 12 SEPTEMBER Nieuwe leden zijn van harte welkom. Op 17 september worden alle leden weder op de repetitie verwacht. Voor betere HAARVERZORGING Dorpsstraat 21 BERGEN Telefoon 2266 BERGEN 10 sept. Dr. LUGTEN, Telefoon 2700 SCHOORL 10 sept. Dr R1SSELADA, Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1961 | | pagina 1