Wegens Vakantie GELD en IDEALEN SIBELLA tapijt (SISAL) FA. A. NIEUWLAND Marius Slot A. Beklcer E.P.BREEN Agent: N. VRASDONK Speciale september aanbieding Fa. A. Nieuwland Zn P. BEELDMAN Hereweg 3, Schoorl, tel. 236 P. ENS W. SCHOTTEN WEGENS VAKANTIE GESLOTEN nu voor 18.90 p. mtr. SLAGERIJ FA. KUIJPER ZOON De „R" in de maand zoekt SPECIALE AANBIEDING IN veel beter als Jabot en goed kleurhoudend „De Vereniging voor Gezinsverzorging" te Schoorl van maandag 18 t.e.m. dinsdag 26 sept. van maandag 25 t.e.m. zaterdag 30 sept. Petroleum voor de oliehaard OLIEHANDEL Vxtü^l sefwon gozoLb&taaJcL w&ik, Kleine Dorpsstraat 1 - Bergen - Tel, 2387 UU ZITMEUBELEN wk pitückt GROENTEN- EN FRUITHANDEL WEGENS VAKANTIE 11 t.e.m. 18 september nitt bt<zbcfyd Wegens vakantie gesloten van 9 t.e.m. 20 sept. voor vitaminen en levertraan bij de Leeuw v. Schoorl' l/tcuiff ulo cUtG$urt 100 cm breed. Gedurende de maanden september en oktober bieden wij U dit aan voor de speciale prijs van f 8,90 per meter GRATIS GENAAID EN PASGEMAAKT LEVERING UIT VOORRAAD SCHOORLDAM SCHOORL a. een gedipl. gezinsverzorgster, salaris f 241,25 bruto p. m., met jaarlijkse verhoging. Aanstelling boven het minimum mogelijk. Vakantie 2 weken, 1 week snipperdagen. b. een helpster, salaris f 176,80 bruto p. mnd., met jaarl. verhoging. Vakantie 1 week, 1 week snipperdagen. c. een meisje dat zich wil laten opleiden tot gezinsverzorgster. Duur der opleiding een half jaar. Salaris na behaald diploma, zie boven. Inlichtingen en aanmelden bij: mevr. Koeman-Mast, Burg. Peecklaan 22, Schoorl, Telefoon 02209-467 Voor het komende stookseizoen houden wij ons weer aanbevolen, voor de levering van Huisbrandolie voor de centrale verwarming Schoorl - Voorweg 48 - Telefoon 372 1HTOV Er moet voor gewerkt worden om een TOPVORM te bereiken en te behouden. In ons bedrijf is dat niet anders. Ook wij streven naar de beste resultaten. Onze chemische reiniging heeft hierdoor een zeer hoog peil bereikt. Voor Uw stoomgoed dus altijd Of WASSERIJ VAN GIHERATICS mm w in zuiver wollen moquette bekledingstof Normale prijs 25.50 per meter Wij halen en bezorgen uw meubelen franco huis Schoorldam - Telefoon 02209-384 van 11 t.e.m. 20 september wordt niet gevent en bezorgd de winkel blijft geopend wordt er van ONZE ZAAK IS DE GEHELE WEEK GEOPEND DUINWEG 7 SCHOORL TELEFOON 235 door HENK VAN HEESWIJK Zaterdagsmiddags stopte er een auto op de hoek van de Passeerderstraat. De vrouw achter het stuur zette de motor af en keek de straat in. De klok wees bijna half één en bin nen enkele minuten zou de straat vol zijn met naar huis keren de werklieden en fabrieksmeisjes. Ze had de jongen een briefje geschreven, waarin ze hem meegedeeld had, dat ze hem zou opwachten. Dat ze thuis niet op hem behoefden te wachten met het eten, omdat bij haar thuis op hem ge rekend was. ,,Het houdt verband met je toekomst, had ze er tenslotte aan toegevoegd. Als hij het briefje nu maar in handen gekregen heeft. Enfin, anders zie ik hem misschien evenwel. En in het uiterste geval kan ik hem in de fabriek wel te spreken krijgen. Doch lang hoefde ze niet te wachten. Even over half één zag ze hem op de wagen afkomen met een lichte glans over zijn gezicht. Hij lachte, toen ze het portier opende en hij instapte. „Daar ben ik, mevrouw." Ze startte de wagen en reed meteen via de gracht uit de drukte. Langs de Prinsengracht kwam ze in de Utrechtse- straat en toen de wagen het Frederiksplein ronddraaide, keek ze even naar hem en vroeg: „En... heeft Sinterklaas nog aan jullie gedacht vorige week? „Nou en of! Een heel groot pak en het werd door een griet... o, pardon. „Vertel verder. Wat deed die griet?" Hij keek haar verbaasd aan en wachtte even, voor hij verder ging: „Nou, een vreemde juffrouw bracht het. Tonia was naar beneden gelopen en die nam het an. Nou, wij nieuwgierig. En ja, het stond op het pakpapier: Familie C. Galis. En toen pakte moeder het uit. Voor allemaal wat: chocoladeletters en taai en speculaas en een grote banket letter en voor m'n vader rook- en pruimtabak en een pijp en sigaretten en voor mij sigaretten en voor de kleintjes bergen snoep en een overhemd voor mij, maar dat is een tikkeltje te groot. Enne handschoenen voor de groten en een berg blikkies en dozen met allemaal lekker spul er in. En het leuke is, dat een heleboel gekocht is in de winkel, waar Tonia werkt en dat Tonia de juffrouw, die het kocht, zelf heeft geholpen. Enne ze had nog gezegd, toen de juffrouw die letters bestelde, dat het wel voor ons kon zijn, op die K na, want de andere letters klopten allemaal. Alleen die K... er is niemand bij ons, wiens voornaam met een K be gint..." Ze lachte en stuurde met vaste hand de wagen langs het Amstelstation. „En ik zei de vorige keer, dat ik met je sprak, dat Kees een veel mooiere naam was dan Nelis..." Hij lachte luidop. „Ja, dat zei u, dat is waar ook. Maar daar heb ik helemaal niet aan gedacht en..." Plotseling bestierf de lach op zijn gezicht. En meteen draaide hij zich geheel naar haar toe. „Dat... dat..." stot terde hij, „dat pak... al dat lekkers... en zo... dat is van u... Natuurlijk, nu begrijp ik het. We snapten er al niks van. Van de diaconie kon het niet zijn, want die geven nooit tabak en snoep en zo. Natuurlijk... Tonia beschreef een knappe, jonge vrouw met donkerblond haar in een grijze mantel... Dat bent u... u hebt nou ook een grijze mantel aan... Gommenikkie, dat ik daar niet aan gedacht heb... O mevrouw... en ik heb u niet eens bedankt ervoor." Hennie lachte en draaide de oude Utrechtseweg op. „Be waar dat maar voor straks, Kees. Apropos, wat zou je ervan zeggen om weer naar school te gaan?" Hij lachte en schudde met zijn hoofd. „Hoe kan dat nou? Ik ben nu al bijna achttien. Dan kun je toch niet meer naar school?" „Naar de Avondulo, Kees, wel eens van gehoord? Twee jaar avondulo en twee jaar h.b.s. Misschien, als je heel goed je best doet, dan kun je het samen in drie jaar. Maar dan moet je geweldig blokken. En als je het diploma hebt, dan kun je verder studeren voor advokaat." Hij keek geruime tijd voor zich heen. „Dat zou verbazend zijn. Maar de pegels?" „De pegels zorg ik voor, mits je ernstig gaat studeren. Ik heb al gesproken met een hoofdonderwijzer van een avondulo. Misschien kun je het in anderhalf jaar leren. Mis schien moet je er langer over doen. Dat is nog niet te be kijken. Direkt na nieuwjaar begin je, of desnoods eerder. Ik betaal je lesgeld, je boeken en alles wat je verder nodig hebt. Als je later een beroemd advokaat bent geworden, mag je er eens aan denken om wat rente te betalen van m'n geld. Ze keek hem even aan en zag, dat hij nadacht. Zelf wist ze al, wat de kosten zouden zijn. En het zou niet alleen bij het schoolgeld en de boeken blijven. Ze moest er ook maar rekening mee houden, dat ze voor zijn kleding en zakgeld zou moeten zorgen, want Pa Galis zou er waarschijnlijk heel niet gek op zijn, dat de gezinsinkomsten verminderd werden met Kees' loon. Maar ook daar zou wel een mouw aan te passen zijn. Het begon te sneeuwen en ze zette de ruitenwisser aan. Nog steeds sprak de jongen geen woord. Hij tuurde voor zich uit en wreef zich met duim en wijsvinger over zijn kin. Je kunt hem horen denken, dacht Hennie, inwendig lachend. „Nou, Kees, denk er nu maar eens rustig over na, dan gaan we er thuis verder over babbelen. Ik heb zo het idee, dat jij er wel zin in zult hebben." Op het terrein van „De Kaan" aangekomen, reed Hennie de wagen in de garage en deed de deuren dicht. „De wind staat er net op," zei ze. „Als ik ze open laat staan, kunnen we vanmiddag gaan skieën. En dat doe ik liever ergens anders. Kom op, Kees, we gaan eens lekker eten, jong. Je zult wel wat lusten." In huis stond de tafel al gedekt en toen Kees zich een beetje opgeknapt had, bracht Riek de soep binnen. Hennie wees naar de schaal en zei: „Doe maar net alsof je thuis bent." De jongen grinnikte. „Dat zal ik toch maar niet doen, want dan kon u wel eens schrikken." „Ik schrik niet zo heel gauw, jongeman," antwoordde ze rustig. Na de maaltijd, die Kees alle eer aandeed, gingen ze in een hoek bij het raam zitten en staken een sigaret op. Ze tuurden even naar buiten naar de vallende sneeuwvlokken en na een lange pauze zei Kees: „Het plannetje van u is gewoon fan tastisch. Maar er zal niks van terecht komen." „En waarom niet?" Hennie keek hem vragend aan. Hij haalde zijn schouders op. „De ouwe heer. Ja, die is daar gek.ik verdien bijna drie tientjes in de week. Dacht u. dat ze dat lieve sommetje zo maar lieten schieten? Ze heb ben het thuis veel te hard nodig." „Werkt je vader weer niet?" „Welnee.in de winter, als het koud is, dar» heeft-ie door gaans spit in de rug. En geen dokter, die bewijzen kan, dat-ie liegt. Hij loopt een beetje krom met z'n hand in de rug. En maar kreunen. Het lijkt net echt. Moet u eens opletten, straks, als het voorjaar wordt. Dan is-ie ineens beter." Hennie kneep haar sigaret uit en keek hem ernstig aan. „Daar zou ik me nu maar niet dik over maken. Als je vader er bezwaren tegen heeft dat jij ophoudt met werken en gaat studeren, wel, dan blijf je voorlopig nog werken. Heb je thuis een hokje, waar je ongestoord kunt leren?" Hij schoot in een lach. „Ja, het balcon, daar komt nu toch niemand. Maar daar tocht het op het ogenblik een beetje en het sneeuwt er vast in. Nee, mevrouw, in de huizen, waar wij wonen, bestaan die dingen niet." „Ook al niet erg, daar vinden we wel wat op. Goed, voor lopig blijf je aan het werk. Ik zal een oogje in het zeil houden en als het te zwaar wordt, dan zeg je het me. Dan praat ik wel eens met die vader van je." Hij keek haar even aan en lachte nog steeds. ,,U ziet tegen geen enkele moeilijkheid op, wel? Ze schudde haar hoofd. „Geen enkele. Moeilijkheden zijn er om overwonnen te worden. Dus je hebt er wel zin in? „Dat spreekt vanzelf, mevrouw. Het is altijd m'n ideaal geweest. Maar idealen worden niet altijd verwezenlijkt. „Niet altijd," herhaalde Hennie nadenkend. „Maar als je alles op alles zet en je deinst nergens voor terug, dan bereik je, wat je hebben wilt. Neem dat eens van mij aan. Goed, ik zal je opgeven. De school is in de 2e Helmersstraat, bij het Staringplein. Dat is een heel eind van huis, te ver om iedere avond te lopen. Ik had eerst gedacht aan een tweedehands fiets, maar dat brengt ook z'n moeilijkheden mee, omdat jullie drie hoog wonen. Je krijgt van mij een scholierenkaart voor 10 en 1. Kun je bij de Raampoort opstappen, dat is niet zo ver, en je stapt bij het Leidseplein over op lijn 1. De school begint kwart voor zeven en duurt tot half tien. Het is om de andere dag: Maandag-, woensdag- en vrijdagavond. Kun je de andere avonden je huiswerk maken. Ik zal opdracht geven, dat je voor het weekeind extra taken krijgt, zodat je de achterstand, die je hebt, kunt inlopen op zaterdagmiddag en avond. Ik haal je voortaan iedere zaterdag van de fabriek en dan eet je hier. Na het eten ga je je huiswerk maken en 's avonds breng ik je weer naar de stad. Maandag ga je meteen al naar de school, dan kun je die paar weken voor Kerstmis jezelf alvast een beetje inwerken. De boeken zal ik maandag zelf kopen, alsmede een flinke tas en de nodige schriften. Als je verder nog wat nodig hebt, dan hoor ik dat zaterdags wel. En als je vader moeilijkheden veroorzaakt, dan zeg je me dat maandag maar. Dan ga ik wel eens een keer met je vader praten. Zo, ik denk niet, dat ik wat vergeten heb. O ja, dat is waar ook: ik zal je een rijksdaalder zakgeld geven. Dan heb je samen drie en een halve gulden. Kun je eens een extra- tje kopen. Zo, en vertel me nu maar eens of het je lijkt." De jongen had met open oren geluisterd. Hij zat voorover en keek de vrouw met grote ogen onafgebroken aan. En toen ze uitgesproken was, schudde hij bijna onmerkbaar zijn hoofd. Hij zuchtte en draaide zijn hoofd om. Meteen stond hij op en liep naar het raam. Hij trommelde even op de vensterbank met zijn vingers en keek naar de dichte sneeuwjacht. Toen draaide hij zich ineens bruusk om. Ze zag een blik in zijn ogen, die ze er tot nu toe niet in gezien had. „Mis schien klinkt het erg ondankbaar," begon hij aarzelend, „maar na wat u al voor me gedaan hebt, enkele dagen geleden... en nu dit... en u hebt gezegd... als ik eenmaal advokaat ben, dan betaal je maar rente van m'n geld.dat klinkt allemaal erg mooi en ik zou liegen, als ik zei, dat ik het niet fijn vind, dat ik mag leren en zo... maar al dat geld... dat het u kost... en dat kan jaren duren... en nu kan ik misschien nog een paar jaar blijven werken... maar dan... als ik naar de universiteit ga... dan kost ik nog veel meer geld... Hebt u al eens een rekensommetje gemaakt, wat dit u allemaal gaat kosten? Ik weet niet, hoeveel dat schoolgeld is.maar een paar tientjes in de maand is tegenwoordig niet zoveel. En dan de boeken... natuurlijk ieder jaar andere... en de tramkaart en het zakgeld... en straks het collegegeld, het kosthuis, kleren... dat is met tienduizend gulden niet be taald. U bent natuurlijk rijk, anders deed u dit niet. En waarom u het doet, is me ook een raadsel... ik ben een wildvreemde voor u... iemand, die als het ware met één been al in de bajes stond. Waarom doet u dit allemaal? En waarom juist voor mij?" Hennie had zonder hem te onderbreken geluisterd en leunde nu achterover in haar fauteuil. Ze begreep hem. Hij, de jon gen uit de arbeidersbuurt, die geen andere toekomst had dan op een fabriek werken en te zijner tijd een meisje uit ar beiderskringen huwen, hij stond er wantrouwend tegenover. (Wordt vervolgd) imiuiiummiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiimiiMiiiiHiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiimiii FILIAAL A. NIEUWLAND Hereweg 4 - Schoorl - Telefoon 346 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Het wordt weer tijd Flessen 400 cc voor slechts f 1.15 Verder halitran capsules davitamon 10 en vitamine c zakjes a 100 stuks voor f 0.75 potten a 500 stuks voor f 3.25 potten a 1000 stuks voor f 5.50 DROGISTERU If HEREWEG 21 Stofzuigers Wasmachines Centrifuges VOOR: Porcelein Aardewerk Plastic artikelen Essogas en Petroleum KI. Dorpsstr. 9, Bergen, tel. 2806

De Duinstreek | 1961 | | pagina 4