99 ft Raadsvergadering Bergen K» c b7 S. de Lange Agenda Vrije expressie in „Kranenburgh" C. ten Bruggencate overleden Veertig jaar bloemenmag. „Floresco" OPROEP SCH00RLSE GEMEENSCHAP Inbraak, buit f 900»- Avondschool Bergen VRIJDAG 15 SEPT. 1961 38c JAARGANG No. 36 Verschijnt te Bergen» Bergen aan Zee» Schoorl» Schoorldam» Groet» Camperduin» Egmond aan Zee» Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef In een buitengewone openbare vergadering kwamen de vorige week vrijdagavond de leden van de raad, onder voorzitterschap van de burgemeester L. J. de Rui ter, bijeen. Deze vergadering was op ver zoek van drie leden van de raad, t.w. mr E. P. Broekman-Vriesman (VVD), J. Broersma. (Gemeen tebelangen) en J. J. Dinkelberg (Middenblok) uitgeschreven voor bespreking van het bouwplan Nesdijk. De heer Broersma had in een schrijven aan de raad der ge meente van 15 aug. het college de volgende vragen gesteld: Wat is de reden dat Uw col lege tegen alle maatregelen in, tot nu toe heeft nagelaten om de raad in de gelegenheid te stellen zich in een openbare vergadering over het bouwplan Nesdijk uit te spreken? Wat is de reden, dat burge meester en wethouders nu al vijf jaar lang niet hebben voldaan aan mijn alleszins redelijk ver zoek om met een tweede schets- plan te komen? Wanneer denkt Uw college overleg met de Raad te plegen over de wijze van aanbesteden? Hoe is Uw college er toe ge komen gegadigden naar bouw grond op het Nesdijk-terrein te weigeren met een eigen bouwplan te komen, zonder de Raad daarin te kennen? Is Uw college alsnog bereid in het nieuwe uitbreidingsplan een terrein aan te wijzen, waarop eer der genoemde gegadigden kun nen bouwen naar eigen ontwerp, mits dit natuurlijk niet in strijd is met de bestaande bouwvoor schriften? Is Uw college bereid onmiddel lijk opdracht te geven tot het ma ken van een nieuw schetsplan om, wanneer het experiment met het bouwen van een aantal wonigen ,,Type Boon" geen bevrediging geeft, gereed te zijn onmiddellijk op een ander plan over te gaan, zodat geen stagnatie in de wo ningbouw het gevolg heeft te zijn? De heer Broersma bracht als eerste spreker, allereerst dank aan het college voor de uitvoerige beant woording van de vragen. Spr. vond dat de huizen van plan Nes dijk, verkeerd stonden, er komt op deze wijze te weinig licht in de woningen en het exterieur, met de blinde muren naar de Bergerweg gekeerd, vormt een schrille te genstelling met de riante wonin gen aan de overkant. Mevrouw Broekman zegt, dat ze achttien woningen als experi ment ruim voldoende vindt. Ove rigens vond ze dat deze huizen toch wel iets bekorends en in tiems hebben. Het bezwaar dat Mevrouw Broekman tegen de bouw van deze woningen heeft, is, dat de leverancier direct in de woon- en eetkeuken staat, en dat de lichtinval onvoldoende is. Voorts informeerde ze naar de toewijzing van woningen van de Roomse Actie. Vervolgens maak te zij bezwaar tegen het feit, dat Bergenaren, die woonruimte wil len vrijmaken, gedwongen wor den in Plan Nesdijk te bouwen en zei ook bezwaar te hebben tegen het bouwen van dit gehele com plex, omdat ze vreesde dat de ge meente met dit plan, weinig suc ces zal hebben. De heer Dinkelberg herinner de de leden van de Raad er aan, hoe in het jaar 1956 verschillende gemeenteraden, en ook die van Bergen, met grote plannen in hun hoofd liepen, om van hun plaats of dorp een wereldstad te maken. Wij moesten vooruitzien! Toen kwam het plan Bedriegertjes" dat later in Plan Nesdijk werd omgedoopt. Tot diep in de nacht hebben we vergaderd met stapels schetsplannen op tafel, die dui zenden guldens kostten. We hebben geconfereerd met een buurgemeente en wat niet al. Nu is het 1961 en zitten we nog voor een leeg terrein. Een groot bezwaar dat spr. tegen dit plan heeft, is, dat als particulieren bui ten Bergen willen bouwen aan de Nesdijk, zij voor hun woning geen eigen architect mogen raadple gen. Tevens herinnerde spr. het col lege aan een raadsbesluit van 29 sept. 1959, dat een gevarieerde beschouwing zou worden toege past. De heer Dinkelberg wilde tot een vast plan woningwetwo ningen komen, en zou een nieuw schetsplan willen laten maken. Ook wees spr. hierop, dat als men wilde experimenteren, men dit op de minst schadelijke plek moest doen, maar niet langs de Berger- weg. Ook de hr. W. J. Ploeger (P.v. d.A.) heeft bezwaren. Hij merkte op, dat de werktekening toenter tijd een portiek aangaf. Op de be stektekening miste hij dit portiek. Vervolgens vroeg hij naar de be planting rond dit te bouwen plan, en drong aan op openbare aanbe steding. De heer J. J. Wittebrood (K.V. P.) vraagt zich af, waarom van het ene plan op een ander gestapt moet worden, nu de toekomstige bewoners van dit plan geen be zwaar hebben tegen dit bouwsy steem. Spr. merkte op, dat tot het bouwen van deze Nesdijkwonin gen, en die van de Roomse Actie, binnenskamers besloten was. De heer P. C. Briefjes (P.v.d. A.) is het met zijn partijgenoot eens, hij voelt echter zeer weinig voor het plan Dinkelberg, om grond ter beschikking te stellen aan niet-Bergenaren. Uitvoerig antwoordde Wet houder C. W. Ellis (KVP) op de gemaakte bezwaren, en nam nauwkeurig elk bezwaar onder de loupe. Spr. veronderstelt, dat de heer Broersma twijfelt aan de handelingen van het college. De blinde muren langs de Ber gerweg zullen gecamoufleerd worden door beplanting aan te brengen. Deze woningen hebben, aldus wethouder Ellis, een zekere aantrekkelijkheid en intimiteit, ze hebben vele voordelen boven de traditionele bouw. Het is moge lijk, dat er alsnog een portiek of een hal in de woningen wordt aangebracht. Het bouwfonds is enthousiast over deze woningen, 44 premies zijn aangevraagd en 18 aanvragen binnengekomen. Belastingzaken Boekhoudingen Wethouder Ellis zei, dat wat betreft de huizen die door de bouwver. Roomse Actie ge bouwd worden, er geen sprake is dat die huizen alleen door katho lieken bewoond zullen worden. Deze grond is speciaal voor de Bergenaren en is het laatste stuk goedkope grond dat de gemeente ter beschikking heeft. Op voorstel van de heer Broersma zal in over leg met de architect getracht worden een strook langs de Ber gerweg vrij te houden. De heer Ploeger kreeg op zijn verzoek omtrent openbare aanbe steding, ten antwoord, dat de wo ningbouwverenigingen vrij zijn in het aanbesteden van een werk en op de vraag van mevrouw Broek man, over het uitoefenen van pressie op hen die woonruimte willen vrijmaken en zodoende voor een ander moeten bouwen, antwoordde de heer Ellis, dat zij daar geen nadeel van hebben, maar voordeel, omdat ze van een goedkope grondprijs kunnen pro fiteren. De heer C. Steinz (VVD) is er voor, om het bouwplan wat meer naar achteren te schuiven en is het eens met de heren Wit tebrood en Briefjes. Wij vergade ren hier voor de belangen van Bergens inwoners, aldus spr. en hij is van mening dat er geen bouwvergunningen meer aan par ticulieren verstrekt mogen wor den. De burgemeester zei. dat deze oude zaak wel enige wrevel bij hem had verwekt, maar het toch goed is geweest daarover te pra ten. Het heeft tenminste enige misverstanden uit de weg gehol pen. Er zijn door het vorige col lege fouten gemaakt, maar ik stel er prijs op te zeggen dat dit hui dige college niets heeft te verber gen en de raadsleden met alles op de hoogte gebracht worden. In de toekomst zullen wij geen uitbreidingsplan meer aan een bouwplan koppelen. Men zal met de uitgiftepolitiek zeer voorzich tig zijn. Als wij grond vrijgeven, zijn we binnen korte tijd uitver kocht. De Bouwvereniging Room se Actie leeft, er is getracht de neutrale bouwvereniging nieuw leven in te blazen, men heeft daar echter niets meer van gehoord. Het tweede schetsplan zal door de planoloog Zuiderhoek worden ontworpen. Men zal met de wen sen van de Raad rekening hou den. Op 16 september a.s. wordt in het Kunstenaars Centrum Bergen een bijzondere expositie geopend van Balische kunst uit de collectie R. Bonnet Deze unieke collectie, die een prachtig beeld geeft van de merkwaardige ontwikkeleling van de kunst van Bali in de laat ste 35 jaar, was reeds grotendeels te zien op de uitgebreide tentoon stelling „Kunst van Bali, verleden en heden", die dit voorjaar in het gemeentemuseum te Den Haag werd gehouden. Toen deze collectie voor de oor log was geëxposeerd in het ste delijk museum te Amsterdam en deze kunst hier voor het eerst te zien was, noemde Kasper Nie- haus deze nieuwe kunst van Bali „een aanbiddelijk wonder". De tentoonstelling wordt 16 September om 4 uur n.m. geo pend door prof dr. Th. P. Galestin, hoogleeraar aan de rijksuniversi teit te Leiden, en is tot 24 sep tember dagelijks geopend van 2- 5 uur n.m. Daarna gedurende de week-ends van: 30 sept./l oct., 7/8 okt14/15 okt., eveneens van 2-5 uur n.m. Zie ook de advertentie in dit blad. Zaterdagmiddag 9 en zondag 10 september, kon men in de za len van het KCB een tentoonstel ling bewonderen van tekenwerk van leerlingen aan de Huishoud school te Bergen en meisjes met leraressenopleiding. Twee groe pen, de ene groep kinderen pas van de lagere school en de ande re groep, meisjes die voorbereid worden, om later zelf huishoude lijk onderwijs te geven. Er waren dan ook prachtige linoleumsne den, zwartkrijttekeningen, teke ningen en goede gouaches te zien. De oudste groep leerlingen kreeg verschillende opdrachten te vervullen, die volgens een kor te toelichting moesten worden uit gevoerd. De opdrachten van een compositie scheppen van water en bomen, een winkelstraat bij avond, water, lucht en vaartuigen een bosbrand, waar de tekenares het angstaanjagend klimmen der vlammen zo suggestief mogelijk moest creëren, een kat die geen zoet lief poesje mocht zijn, enz. Zo kreeg men dan creatief werk te zien van een dreigende agres sieve kat, lekkende vlammenton gen, romantisch verlichte winkel straten in verschillende stijl en karakter Dit experiment van de huishoudschool, deze on derwijsvernieuwing, kan soms sluimerende tekentalenten bij de leerlingen wakker roepen in de vorm van de Vrije expressie. Op 76-jarige leeftijd is te Groesbeek overleden de heer C, ten Bruggencate, oud-redacteur van de Schager Courant. Wijlen de heer Ten Bruggencate ,die een aantal jaren in Bergen heeft ge woond, was een man die grote belangstelling voor het wel en wee van zijn woonplaats toonde. Vele oudere ingezetenen zullen zich de stukken die hij schreef en ondertekende met C. ten B. zeer zeker nog wel kunnen herinneren. Ook is hij een tijd lang mede werker geweest van de Alkmaar- se Post, het toenmaals 'bekende Rose Blaadje. De heer Ten Bruggencate was jaren lang, tot aan de bezettings jaren, bestuurslid van de Berger- Sportvereniging, later werd hij voorzitter, daarna secretaris. Hij was de stuwende kracht van deze vereniging en zorgde toenmaals dat B.S.V. vierde klasser werd. Voorts was hij secretaris van de afdeling Bergen van Volksonder wijs. De crematie heeft maandag j.l. in het Crematorium te Dieren plaats gevonden. SIMEON TEN HOLT Vrijdag 22 september a.s. zal het veertig jaar geleden zijn, dat de heer Matth. de Sain een bloe- menzaak begon aan de Kogendijk te Bergen en deze zaak de naam gaf van „Floresco". Met de jaren verhuisde de zaak vervolgens van de Kogendijk naar de Kleine Dorpsstraat, om zich daarna eind november 1936 aan de oude Prinsweg 9, achter de Ruïne, te vestigen. Het is niet altijd over een leien dakje gegaan zegt de heer de Sain. Wanneer je vroeger een eigen mening er op na hield, kwam er vaak kritiek van deze of gene en dan was je al heel gauw de gebeten hond. Dat ging toen zo in een kleine gemeenschap en toch werkte het wel plezierig, want er gebeurde toen tenminste wat, vooral toen er zulke kerels als Zwarte Koen Bogtman en Dirk Klomp aan het roer stonden, de geestelijke vaders van de eens zo beroemde bloemencorso's. Die wisten wat organiseren was en daar werkte ik dapper aan mee. Het ging op dergelijke vergade ringen en bijeenkomsten soms warm toe, maar er kwam iets tot stand, dat de bewondering van de gehele Nederlandse bevolking afdwong. De kunstenaars en de vakman werkten toen eendrach tig samen en bereikten iets. Zoiets schijnt tegenwoordig niet meer te kunnen. Wanneer men de gezellige woonkamer van de jubilaris bin nentreedt, valt het oog direct op de vele schilderijen aan de wand. Oude werken van bekende Ber gense kunstenaars, zoals Filars- ky, Arthur Verbeek, Foeke Kam- stra, Kees Boendermaker e.a., hangen daar als een bewijs van prettige samenwerking tussen kunstschilder en bloemkunste- naar. In de dertiger jaren kreeg deze uitstekende bloemist en hovenier veel opdrachten van de gemeente Bergen te vervullen. Verschillen de lanen en wegen zijn onder zijn deskundige leiding geplant. Ook de beplanting met bomen in Tuin dorp, de bomen waren een ge schenk van wijlen mevrouw Boendermaker, zijn door hem ge plant. Voor de vooruitgang van, Bergen staat de jubilaris op de bres, zijn actief medeleven in de toen nog bestaande politiekloze veren. „Bergens Belang", de In dustriële Middenstand, die later is overgegaan in de Bergense Winkeliersvereniging, en waar van de jubilaris een der oudste levende leden is, zijn cultureel werk op het gebied van het geven van lezingen over de artistieke kunst van bloemschikken, bind werk en etaleren voor diverse verenigingen, zijn adviezen over plantenziekten, kortom al dit pre tentieloze werk stempelt hem tot een man die grote liefde voor zijn vak voelt. Die liefde kan hij volop uitle ven in zijn recreatieoord aan de Herenweg op 't Woud, genaamd „Het Tweede Deel". Op die grond daar in dat kleine paradijs, staat een intiem en gezellig week endhuisje, omgeven door een gro te prachtig aangelegde tuin, met een grote diepe goudvissenvijver, waar de vissen, zodra de eige naar van deze droomhalte maar even met zijn hand in het water roert, hun baas komen begroe ten. Dit „Tweede Deel", waar prachtige grote gigantische dah lia's en kleine dwergdahlia's bloeien in vele soorten, vormt in deze door hoge heggen omringde tuin een sprookjesachtig geheel. Het is het recreatieoord van een man, die in zijn vrije tijd ex perimenteert met kweken van dahlia's uit zaad en verlangend uitziet naar de dag, dat de eerste knoppen openspringen en dan zeer zorgvuldig een bloem gaat behandelen, als hij ontdekt dat het iets bijzonders is. Als het maar even mooi weer is trekt hij zijn vrouw naar dit door hemzelf aan gelegde paradijs, waar hij tussen zijn geliefde bloemen het week end doorbrengt, om daarna weer met frisse geest, en steeds weer kerende energie zijn dagelijkse plichten te vervullen. Dan is er nog iets dat de jubi laris van het hart moet, als hij vertelt van de jaren 1944 en '45, toen hij klandestien zijn zaak weer betrok, dat geen zaak meer was, maar een uitgebroken interieur en totaal vernielde broeikassen en vergelijkt hij de ravage van toen met de thans bestaande zaak dan moet hij eerlijk en ronduit beken nen, dat die wederopbouw gro tendeels aan zijn vrouw te dan ken is. Haar komt feitelijk de eer toe, dat hij 22 sept. het veertigja rig bestaan van „Floresco kan vieren. Dank zij haar grote steun, is hij er in geslaagd de zaak uit de puinhoop van de oorlog te doen herrijzen. Vrijdag 22 september herdenkt het Bloemenmagazijn „Floresco van de heer de Sain, de enige en oudste nog in leven zijnde winke lier in Bergen, zijn veertigjarig bestaan. Wij wensen de jubilaris en zijn vrouw veel geluk. In januari van dit jaar startte „Het Witte Kruis" met het werk der gezinsverzorging. In zijn ver ouderde vorm „thuisverzorging' was dit werk reeds tal van jaren bekend in Bergen. Eind vorig jaar werd een Commissie ge vormd. Een zevental bestuursle den kregen de verantwoordelijk heid voor deze taak van dienst verlening van het Kruiswerk. Een leidster-maatschappelijk werkster werd aangetrokken voor de uitvoering der werk zaamheden en in de loop van dit jaar konden zes medewerksters, waaronder twee gediplomeerde gezinsverzorgsters, 1 gezins helpster en drie noodhulpen worden aangetrokken. Er wordt gewerkt in gezinnen, waar de huisvrouw door ziekte of andere oorzaken haar taak niet of slechts voor een gedeelte kan verrichten. Een zinvolle, af wisselende arbeid voor menig meisje en vrouw, die zich in dit beroep een prettige en behoor lijk betaalde werkkring kan ver werven. Een groot tekort aan mede werksters op dit terrein maakt het niet mogelijk aan alle aan vraag om hulp te kunnen vol doen, zodat de Commissie graag ook uit de gemeente Bergen en omstreken nog een aantal meisjes en vrouwen voor dit werk zou willen aantrekken. Naast het werk der gezins verzorging gaat de Commissie AAN ONZE ABONNE'S (^j/iito-^eiadtn^ In verband met het eindigen van ons boekjaar per 1 okt. a.s., verzoeken wij onze jaar- en kwartaal abonné's het abonne mentsgeld zoveel mogelijk PER GIRO te willen overmaken, ter vermijding van de hoge incasso kosten, doch - uiterlijk - vóór 1 OKTOBER a.s., daar dan de kwitanties worden afgegeven. Gironummer 147071 ten name van C. Oldenburg, Schoorl. De kosten van een jaarabon nement zijn f 5,65 en van een kwartaal-abonnement f 1,45. Vrijdag 22 september: Lezing door een schoonheids specialiste, uitg. van de Bond van Plattelandsvrouwen, zaal „Roode Leeuw", 7.45 uur. □□□DDaaaaDDaaDDuaDDDaaDa een begin maken met de hulp verlening aan bejaarden. Een vorm van bejaardenzorg, die ontstaan is door de behoefte aan huishoudelijke hulpverlening bij bejaarden die zelfstandig wonen, doch bij het klimmen der jaren hun huishouding niet meer zon der hulp aan kunnen. De bedoe ling van deze bejaardenzorg is een of meermalen per week of veertien dagen enkele uren be hulpzaam te zijn bij huishoude lijke bezigheden. Hiervoor is no dig, dat de Commissie kan be schikken over een aantal vrou wen, die wel wat tijd over heb ben en deze nuttig en plezierig willen besteden en op wie men dus een beroep kan doen voor deze hulpverlening. Het moet mogelijk zijn in eigen dorp men sen te vinden die willen mee werken aan deze tak van dienst van het „Kruiswerk". Zowel voor de Gezinsverzorging als voor de bejaardenzorg geldt ook hier het Witte Kruisdevies Door allen, voor allen. Inlichtingen over dit werk kan men bekomen bij de maatschap pelijk werkster van de Commis sie: Mevrouw G. W. de Poter, Berkenlaan 6a, Bergen, tel. 3406. In de nacht van de vorige week donderdag op vrijdag, is in gebroken in het woonhuis van de buffetchef van „De Rustende Ja ger", de heer F. G. H. Hoff, aan de Natteweg. Door het verbreken van een ruit is men binnengeko men. Er werd een portefeuille met een bedrag van 600,en twee spaarpotten, resp: met bedragen van 250,en 50,— meege nomen. Het door de rijkspolitie inge stelde onderzoek heeft tot nog toe geen resultaat opgeleverd. Vorige week woensdagavond werd de besprekingsavond ge houden voor de cursussen, die het komende seizoen zullen wor den gegeven. Na onderling overleg werden de lesuren vastgesteld. Voor de cursussen Frans be ginners, resp. gevorderden, dient nog nader overleg te worden ge pleegd. ZONDAGSDIENST ARTSEN WeetMad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. belastingconsulent Beukenlaan 2 - Bergen Telefoon 02208-2577 PIANOLESSEN Groeneweg 3 Bergen (N.-H.) telefoon 02208-3013 aanonooaanaonnnana BERGEN 17 sept. Dr. BULSTRA Telefoon 3130 SCHOORL 17 sept. Dr RISSELADA, Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1961 | | pagina 1