IfleeltUod 99 ft Win ter programma Stichting Dorpshuis Jaarverslag „Stichting Dorpshuis STOP! BOORSMA-TEXTIEL Dobben BABYPjgH BLOEMBOLLENKIOSK PLEIN - BERGEN Kunst van Bali Door wielrijder aangereden wij willen de echte, wij roken wij willen de echte, wij roken half-zware half-zware half-zware Films van week tot week Bergen speelt gelijk tegen Beemster Gfito SCH00RLSE GEMEENSCHAP Agenda VOORSPOEDIG Wijziging telefoonnummers net Noordscharwoude VRIJDAG 22 SEPT. 1961 38c JAARGANG No. 37 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Nu de winter weer voor de deur staat, het zomerseizoen voorbij is en het gewone leven weer een aanvang neemt, opent de stichting weer haar deuren om grote en kleine mensen van de Bergense gemeenschap, de lange herfst- en wintermaanden aange naam en nuttig te laten doorbren gen. Voorts leest men in het voor woord van dit programma, dat de directrice van de stichting, me vrouw A. Vliegendthart-Verhoef, schreef, dat de stichting weer evenals de vorige jaren op veel belangstelling en een druk sei zoen mag rekenen. Programma jeugd van 6-12 jaar: Judoclubs: maandag. Het programma vangt aan met een tekenwedstrijd, waaraan alle kinderen uit Bergen kunnen mee doen in de leeftijd van 6-12 jaar. De opdracht luidt: maak een mooie herfsttekening. Er mag ook met kleurkrijt, waterverf of wasco gewerkt worden. Woens dag 27 september, n.m. 2 uur, kan de tekening ingeleverd worden. Er zijn mooie prijzen voor de beste tekeningen en elk kind dat een tekening inlevert, krijgt een verrassing. De uitslag wordt om 4 uur bekend gemaakt. Leeftijd en naam melden. Het verdere programma van de jeugd van 6-12 jaar is voor Judo, 's maandagavonds van 5-6 uur, voor leeftijd 6-8 jaar, 6-7 uur, voor leeftijd 9-10 jaar, 7-8 uur, voor leeftijd 11-13 jaar. De belangstelling voor deze club is bijzonder groot. Wie hieraan wil meedoen moet zich zo vlug moge lijk melden. De lessen worden gegeven door de heer J. Kuilman uit Alkmaar. Woensdagmiddag handenar beid o.l.v. mevrouw Jansen, voor jongens ,en meisjes van 6-9 jaar, van 1.30-3 uur en 9-12 jaar van 3-4.30 uur. De eerste les tekenen met verf, wasco, kleurkrijt, houtskool enz., begint 4 october voor jongens en meisjes van 8-12 jaar, van 1.30-3 uur. Mevrouw Bijpost zal de meis jes van 8-14 jaar, van 1.30-3 uur, leren hoe men poppenkleren, kleedjes, wandlampjes en nog veel meer leuke dingen kan ma ken, eerste les 4 october. Voor balletles is de deelname zo groot geworden, dat het niet zoals andere jaren op zaterdag middag kan worden gegeven, maar deze lessen zijn verschoven naar de donderdag- en vrijdag middag, na schooltijd! Mej. Vro- nie Lengers van de Alkmaarse balletschool en Marinus v. d. Nieuwenhoff zullen evenals het vorige jaar de leiding hebben. Donderdags is dit voor meisjes van 5-8 jaar, van 4.30-5.30 uur; van 9-10 jaar, van 5.30-6.30 uur en vrijdags voor leeftijd van 10- 14 jaar, van 5-6 uur. Wie nog wil meedoen moet zich zo spoedig mogelijk opgeven. De eerste les sen vangen aan donderdag 28 en vrijdag 29 september. Wie post zegels, suikerzakjes, lucifermer- ken of andere dingen wil ruilen, kan elke zaterdagmiddag van 2.30-4.30 uur in het dorpshuis te recht, de eerste ruildag 30 sep tember, ook voor volwassenen. De bibliotheek van de stichting is met vele nieuwe boekwerken verrijkt, Men geve zich dus als lid op. Elke zaterdagmiddag van 1.30-4 uur bestaat gelegenheid voor boekenruil, eerste ruilmid- dag 30 september. Clubs voor de jeugd tussen 12- 18 jaar: Elke maandagavond judo van 8- 10 uur. De fotoclub start woens dagavond 4 october van 7.30-9 uur, o.l.v. de heer Mars. Dan wordt er theoretisch en praktisch gewerkt. In de Zwarte Schuur bij de Volkshogeschool „Oude Hof' zal o.l.v. Lenze Elzinga allerlei technieken worden beoefend met hout, gips, klei, draad enz. Een interessante artistieke bezigheid. De eerste les is woensdagavond 4 october, ook voor volwassenen. Meisjes van 14 jaar en ouder kunnen dit jaar les krijgen in het stofversieren, o.l.v. mevrouw Bij- post. De eerste avond is donder dag 5 october van 7.30-9 uur. De eerste les timmeren voor jongens van 12 jaar en ouder o.l.v. de heer Vliegendthart begint vrij dagavond 6 october, van 7-9 uur. Meisjes van 16 jaar en ouder kunnen ook dit jaar weer aan het ballet meedoen. Een goede ont spanning na het vele zitten op de schoolbank. Eerste les van 7-8 uur. Ook volwassenen kunnen meedoen, o.l.v. Vronie Lengers. Jongelui in de leeftijd van 14- 18 jaar kunnen zaterdagsavonds weer gezellig dansen. Eerste avond 14 october, van 8-10.30 uur, entree 50 cent per avond (li monade inbegrepen). Clubs voor volwassenen. Mevrouw van de Berg geeft haar eerste Engelse les voor be ginners op maandag 2 october, van 7.30-8.30, voor gevorderden 8.30-9.30 uur. Mevrouw I. Oudes geeft op diezelfde datum les in het Frans van 7.30-8.30 uur voor beginners en van 8.30-9.30 uur voor gevorderden. Les in 't Duits wordt gegeven door mevrouw Breek op dinsdagavond voor ge vorderden, van 7.30-8.30 uur, voor beginners van 8.30-9.30 uur. De volgende Engelse les voor ge vorderden wordt gehouden op vrijdagavond van 7.30-8.30 uur en voor beginners van 8.30-9.30 uur. Elke woensdagavond van 8-10 uur, handenarbeid voor vol wassenen in de Zwarte Schuur bij het „Oude Hof". Er wordt met klei. draad, gips, linoleum enz. gewerkt, o.l.v. Lenze El zinga. Men kan laten inschrijven voor deelname aan de diverse clubs, op donderdag 21 septem ber en vrijdag 22 september, in het dorpshuis. Uit het jaarverslag van de „Stichting Dorpshuis" blijkt, dat het culturele werk van de stich ting grote belangstelling heeft bij de Bergerjse inwoners. Het doet het bestuur dan ook genoegen, een overzicht te geven aan hun donateurs, van het dorpshuiswerk van het afgelopen jaar. Bijzonder verheugend is het dat dit werk onder uitnemende leiding staat van de directrice mevr. Vliegendthart-Verhoef, en zich steeds meer en meer uit breidt. Ook de kring van donateurs wordt steeds groter en groeit ge stadig. In dit verslag lezen we, dat de talenclubs voor volwas senen door 70 cursisten bezocht werd. Opvallend is het, dat het grootste aantal deelnemers de schoolbanken reeds geruime tijd heeft verlaten. De stichting is er in geslaagd voor deze groep een mogelijkheid te scheppen, alsnog een vreemde taal te leren. De handenarbeid had een flink aan tal deelnemers, er is met enthou siasme gewerkt en iedereen is het er over eens, dat dit veelzijdige terrein van de handenarbeid, een ideale vorm is van vrijetijdsbeste ding. Het ballet voor dames komt steeds meer in trek. Geregeld ko men er nieuwe leerlingen bij. Eind april werd er voor alle cur sisten een slotavond gehouden, waar de kunstenaar Jaap Sax een boeiende lezing over de schilder kunst hield. De jeugdclubs han denarbeid, tekenen, handwerk en timmeren, werden vrijdagsavonds trouw door 75 kinderen bezocht. In het voorjaar werd dit hand werk in het Dorpshuis tentoonge steld. De belangstelling van de zijde van het publiek, had groter kunnen zijn. De balletlessen voor meisjes waren evenals de vorige jaren zeer in trek, 52 meisjes hebben de gehele winter met plezier ge traind. De resultaten waren dan ook bijzonder goed. De judosport heeft heel wat jongens en meis jes aangetrokken. Begon men in october van het vorige jaar met 27 leerlingen, nu zijn er 80, en dit aantal groeit nog steeds. Door een groot aantal leerlingen wer den examens afgelegd voor de gele band. De openbare les, die 14 juni in zaal Nieuwendijk gegeven werd voor een geheel gevulde zaal met ouders van ballet- en judoleerlin gen, is volkomen geslaagd. De dansavonden voor teenagers wer den door gemiddeld 28 jongelui bezocht. De ruilbeurs, die het af gelopen jaar voor het eerst begon, bleek een succes te zijn. Jong en oud voelt zich tot verzamelen aangetrokken en dat maakt een ruilavond zo aantrekkelijk. Van de dorpshuisbibliotheek werd door 150 grote en kleine mensen gebruik gemaakt. Het jaarlijks terugkerend Vacantie- Zomerfeest was voor de kinderen inderdaad een feest. Tientallen hebben een heerlijke vacantie ge had. Dank zij de medewerking van een aantal instellingen en be drijven was men in staat een aan trekkelijk programma samen te stellen. Er werden excursies ge maakt naar de Alkmaarse Cou rant, de stadskwekerij te Alk maar en de Coöperatieve Brood fabriek te Winkel! De midgetgolfbanen, het duin museum, de Bergense aardewerk- iabriek, het Openluchttheater, de speeltuin en het marionettenthe ater werden bezocht. De NHA DO zorgde voor een vlot en vei lig vervoer. Voor het eerst waren de kleuters ondergebracht in het Dorpshuis, de oudere kinderen in de Van-Reenenschool. Deze ma nier van werken bleek voor alle groepen de beste te zijn. Dank zij de steun van de do nateurs, heeft de stichting allerlei materiaal kunnen aanschaffen zo als: Judomatten, T.L-verlichting voor de achterzaal, T.L.-verlich ting voor de timmerzaal, nieuwe boeken voor de bibliotheek, nieuwe verlichting voor de hal, en verlichting in het buitenkastje. Het jaarverslag besluit, met de hoop uit te spreken, ook in de toekomst op aller steun te mogen rekenen. In de zalen van het Kunste naarscentrum Bergen, huize ,,Kra- nenburgh", kan men tot 15 octo ber a.s. een prachtige kunstver zameling bewonderen uit de col lectie van de heer R. Bonnet. „Kunst van Bali" wordt deze tentoonstelling genoemd, die za terdagmiddag 1.1. veel belangstel ling kreeg en werd geopend door prof. dr Th. Galestin, na eerst te zijn ingeleid door de voorzitter van het K.C.B., de heer dr J. Pluis. Deze collectie is ontstaan door dat de schilder Bonnet 29 jaar op het eiland Bali verbleef, waar hij in contact raakte met zijn Bali- sche kunstbroeders. Aan die 53 kunstwerken (schilderijen en plastieken) daar tentoongesteld, raakt men niet zo gauw uitgeke ken. Wel kan men van deze voortreffelijke Balische kunst ge- 'eten. De kunstcriticus Kasper Niehaus zegt in de korte inleiding van deze expositie: „de schone werken van de eenvoudige bewo ners van dit paradijs zijn de ein delijk bereikte toppen van een menselijk en artistiek rijk begaafd ras. Deze schilderingen zijn oog bekorende en boeiende feesten. Zij geven ons geluk, zij brengen ons met haar vereenvoudigde tot 't wezenlijke herleide, sterk gesty- leerde vormen en schitterende en toch mysterieuze kleuren, in de hemel ener vereenvoudigde ge zuiverde en toverachtige werke lijkheid". Op de Loudelsweg heeft de vo rige week een aanrijding plaats gevonden, waarbij de 65-jarige Duitse L. K. uit Wuppertal nogal vrij ernstig werd gewond. Met twee vriendinnen liep zij die avond op de Loudelsweg. Zij werden ingehaald door de 24-ja- rige wielrijder A. L. uit Bergen, die verblind door het licht van een tegemoetkomende auto de dames niet zag en met zijn rech terheup de linkerschouder van genoemde dame raakte, met ge volg dat ze tegen de grond viel, haar sleutelbeen en een schedel beentje brak en bovendien nog een hersenschudding opliep. Het slachtoffer is naar het Centraal- Ziekenhuis te Alkmaar overge bracht. Vesten en Pullovers BOO RSM A-TEXTIEL RUINELAAN 18 BERGEN TELEF. 2532 Vrijdag, zondag en dinsdag avond draait in de bioscoopzaal van „De Rustende Jager" een film van de man die alles kan. Het is Heinz Ruhman, die in deze film als onderbetaalde klerk, plot seling een grote ommekeer in zijn leven meemaakt en naar harte lust, in materiële zin, zijn wen sen en verlangens kan uitleven en vervullen. Dat dit leven uiteinde lijk toch niet bevredigt en hij na die kostelijke belevenissen weer als klerk tot zijn kantoorkruk te rugkeert, plus 'n vrouw, ziet men in deze film van kostelijke humor, waarin buiten Ruhman, Nicole Courcel, Rudolf Homberg, Hu- bert von Meijerinck e.a. sterren meewerken. Een film om van te genieten. Alle leeftijden. Zaterdag, maandag en woens dagavond is er in de bioscoop zaal de verrassende onvergetelij ke film: „De blauwe nachtvlin der"! Het is het verhaal van een vrouw, die voor de tweede maal een man doodde, die haar leven had vernietigd, nadat zij haar straf voor de eerste moord had uitgezeten. Een meeslepende dra matische film, waarin Zarah Le- ander de hoofdrol vervult die nog niets van haar aantrekkelijkheid heeft ingeboet. Haar moedige come-back is op de meest verras sende wijze geslaagd. Leeftijd 18 jaar. In het kader van het bijzonder programma wordt donderdag avond 28 september op veelvul dig verzoek de prachtige film „Eeuwig zingen de bossen' ver toond, naar de trilogie van Trygve Gulbransen met Gert Frobe, Joachim Femy en Maj. Britt Nilsson in hoofdrollen. Mil- lioenen mensen lazen de roman, millioenen mensen zagen de film. KAPSALON AAN ONZE ABONNE'S Gistermiddag speelde Bergen zijn eerste thuiswedstrijd tegen Beemster, aan de Kerkedijk. Voor rust was het Beemster, dat door beter open- en samenspel Bergen herhaaldelijk in de verdediging drukte. De ruststand ging dan ook in met een verdiende 0-2 voorsprong voor de gasten. Na rust was het spelbeeld net andersom. Een wakker gewor den, zwaar zwoegend Bergen wist tenslotte nog een gelijk spel te forceren. Het eerste doelpunt werd gescoord door linksbinnen Tuin, die een fout van de keeper afstrafte en het tweede uit een doelworsteling door rechtsbinnen K. v. d. Berg. Een stand, waar beide ploegen tevreden mee mo gen zijn. In verband met het eindigen van ons boekjaar per 1 okt. a.s., verzoeken wij onze jaar- en kwartaal abonné's het abonne mentsgeld zoveel mogelijk PER GIRO te willen overmaken, ter vermijding van de hoge incasso kosten, doch - uiterlijk - vóór 1 OKTOBER a.s., daar dan de kwitanties worden afgegeven. Gironummer 147071 ten name van C. Oldenburg, Schoorl. De kosten van een jaarabon nement zijn f 5,65 en van een kwartaal-abonnement f 1,45. Zondag 1 oktober Feestelijke openingsavond van K. V. G., in hotel „De Roode Leeuw", aanv. precies 8 uur. Moeder worden Sapefi de-dixe BABYSET Wie helpt ons? De Dierenbescherming afdeling Bergen roept collectanten op bo ven de leeftijd van 16 jaar, die genegen zijn woensdag 4 october te Bergen en Bergen aan Zee te willen collecteren. Het doel is, de baten daarvan te besteden tot het vestigen van een asiel voor de dieren, te Bergen. Collectanten kunnen zich aanmelden bij G. Schekkerman, Dorpstraat 86 te Bergen, tel. 2069. Aan dit zelfde adres zijn twee mooie herders honden te verkrijgen. Onrustige Zenuwen? Men bericht ons, dat in de nacht van 28 op 29 september a.s. te 0.00 uur de 3-cijferige telefoon nummers van het net Noordschar woude (02260) zullen worden gewijzigd in 4-cijferige, door voor het bestaande nummer het cijfer 2 te plaatsen. ZONDAGSDIENST ARTSEN DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergeij: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. tt tt Heeft U al P A. P E R HIT E S voor kamercultuur zolang de voorraad strekt, 10 a f 2.50 TELEFOON 3605 GIRO 185861 (Ingezonden mededeling) VAN HEBBEN VOORRANG SPECIALE AANBIEDING: Ttaliaanse wollen Dames vesten 8 moderne kleuren. Maten 40, 42, 44 1 10,75 Voor betere HAARVERZORGING Dorpsstraat 21, BERGEN Telefoon 2266 aDDDaaaaDODDoaDDDDanDDaD (Ingezonden mededeling) De kennis hiertoe en juiste Baby- verzorging in een (Ingezonden mededeling) Mijnhardt's Zenuwtabletten BERGEN 24 sept. Dr. J. J. A. A. HODDE, van Reenenpark 2, tel. 2027 SCHOORL 24 sept. Dr RISSELADA, Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1961 | | pagina 1