I/HeekMad 99 99 „Berqens Mannenkoor jubileert I m ASPRO STOP! BOORSMA-TEXTIEL 1921 - 1961 Nèt als je 't niet gebruiken kunt!... !l#i Dobben Eerste Culturele avond 2 'ASPRO'5 U tfoït imfi ft. Gemeente Bergen Nh Vwccany. heeft Baby- en Kleuterkleding van BMcsfna-JrCidiet Coöp. Raiffeisenbank Schoorl" STORT UW GELD op een boekje bij onze spaarbank Druk bezochte receptie Mevo - nieuws Glashyacinten Bloembollenkiosk SCH00RLSE GEMEENSCHAP AfUtda Films van week tot week Wie helpt ons? VRIJDAG 29 SEPT. 1961 38c JAARGANG No. 38 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Bmnen en Egmond a. d. Hoei JUIST! HOOFDPIJN, VERKOUDHEID, GRIEP. Ruïnelaan 18 Telefoon 2532 Bergen DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Het ontstaan van Bergens- Mannenkoor, veertig jaar gele den, ligt in een gebeurtenis uit het jaar 1921, toen een man, David de Groot genaamd, die de koorzang liefhad, zich als lid meldde bij een toen reeds be staande zangvereniging. Omdat de man een zoon was van het oude volk, werd hij niet als lid aangenomen. Doordat hij in con tact kwam met de heer J. Koster, die later een der ijverigste wer kers van B. M. werd, kon de Groot hem zijn teleurstellende ondervinding meedelen. De heer Koster, hierdoor zeer verontwaar digd, ging toen met de Groot voorbereidingen treffen tot de oprichting van een mannenkoor. Door middel van een advertentie in de Alkmaarsche Courant, wer den de mannelijke zangers te Bergen uitgenodigd tot het bij wonen van een oprichtingsver gadering in „De Rustende Jager" op 5 oct. 1921. Uit de notulen van deze vergadering kan men lezen, dat deze bijeenkomst 10 le den opleverde. Het bestuur dat daaruit werd gevormd bestond uit de heren: H. J. Pigge (voor zitter) F. Kops (secretaris) en D. de Groot (penningmeester). Het voorstel om de vereniging „Harpe-Davids" te noemen vond geen bijval, het was in strijd met het neutraliteitsidee dat men in de vereniging wilde handhaven. Op voorstel van de heer Koster kreeg de vereniging de naam van „Bergens Mannenkoor". Een week later op de tweede verga dering van 12 oct. traden 15 nieuwe leden toe, waaronder de heer M. W. van Gulik, die thans vanaf die datum onafgebroken lid en bestuurslid is en dus 12 oct. a.s. zijn 40-jarig lid zijn her denkt. Op die vergadering, die toen 25 man telde, werd de heer Anderson uit Alkmaar als direc teur benoemd en de eerste repeti tie vastgesteld. Dat dit jonge bestuur in die tijd zeer actief en serieus zijn taak vervulde, blijkt wel uit het eerste optreden op 10 januari in het Oranje Hotel. Daar werden tijdens een intieme feestavond door het koor 4 liederen gezongen: Het Roeierslied. Nachtzang, Beneden en Boven en Abendstandchen. De bekende koorzangcriticus, de heer A. Kooger, gaf hen voor deze uitvoering een uitstekende recensie. Na enige jaren werd de heer Anderson opgevolgd door Corne lls Jonker en het grote plan om ter gelegenheid van het eerste lustrum naast het feestconcert een concours te houden op 15, 22 en 29 mei 1927 werd ondanks het vele werk van bestuur en leden niet beloond. Tegenslag met de weersomstandigheden bezorgden de vereniging een tekort van 1000.De penningmeester wist binnen enkele jaren de schulden af te lossen en de goede stemming in de vereniging te be houden. Begon men bij de oprichting met 25 leden, tien jaar later was dit aantal 22. Dit had tot gevolg, dat de dirigent Cornelis Jonker precies op 5 oct. 1931 bedankte. Er werden onmiddellijk maatre gelen getroffen door het bestuur. Op 28 oct. leidde één van Ber gens Mannenkoor's beste diri genten, Karei Böhne, de eerste re petitie. Toen deze bekwame dirigent dan ook op 17 januari 1934 zijn twaalf en half-jarig jubileum vier de als dirigent, werd met alge mene stemmen besloten naar het Concertgebouw in Amsterdam te gaan, waar door al de koren, die onder zijn leiding stonden, een concert werd gegeven. Vier jaar later werd tot de op richting van een kinderkoor be sloten, dat echter na een jaar weer werd opgeheven. In 1940, toen we verrast wer den door de Duitsers, en ook ons land in de oorlog werd betrok ken, werden alle verenigingen die niet naar de pijpen van de bezetter wilden dansen, ontbon den. Ook Bergens Mannenkoor, maar ze bleef het contact met de leden behouden. Na de capitulatie hervatte B. M. weer o.l.v. zijn oude dirigent Karei Böhne, op woensdag 13 juni 1945 de repetities. Het bestuur, dat toen was ge vormd, bestond uit de heren: J. Vasbinder, B. Prins Plomper, Proost en van Gulik. Het weer in vrijheid leven en denken bracht een overstelpende vreugde bij de oprechte Neder lander, die dadelijk vol nieuwe moed en energie zijn krachten gaf aan de wederopbouw van zijn land. Bergens Mannenkoor groeide na de oorlog uit tot een formidabel koor van 132 zangers en vierde het 25-jarig bestaan op grootse wijze. Alleen een van de twee oprichters, David de Groot, mocht dit bevrijdingsfeest niet beleven. Hij en zijn gezin (uitgezonderd één van zijn dochters) lieten in de gaskamers van de nazibeulen het leven. De heer J. Broersma nam in die periode van bloei de plaats in van voorzitter Vasbinder, die wegens gezondheidsredenen de hamer moest neerleggen. Voor zijn serieuze arbeid als voorzit ter, in de moeilijke jaren, werd hem het erevoorzitterschap aan geboden. Bij het doorbladeren van de oude boeken van de vereniging lezen we in het eerstvolgende jaarverslag 1950-1951, dat het bestuur bestaat uit de heren J. Broersma (voorzitter) J. Kroon (secretaris) en Bram Prins (pen ningmeester). Het ledenaantal, dat na de oorlog een record van 132 bereikte, is dan al gedaald tot 49 leden. Zo ging het met de meeste verenigingen, die na de bevrijding met veel enthousiasme werden opgericht, dat in de loop der tijd verflauwde, en menigeen zijn eigen kooi en richting weer deed opzoeken. Het was weer de oude versnippering, die langza merhand een feit werd. Groot is de staat van ver dienste van B.M. en op vele plaatsen in onze omgeving heeft het koor zijn stem laten klinken, tot vreugde van de bewoners van de Prins-Hendrikstichting te Eg mond aan Zee, de patiënten van het Centraal-Ziekenhuis te Alk maar en tal van bejaardentehui zen en herstellingsoorden. In de jaren van voor de oorlog werd op verschillende concoursen, te Haarlem, Westzaan, Utrecht, Schiedam, Krommenie, eerste, tweede, derde en vierde prijzen behaald. Namen van bekende dirigenten, zoals Anderson 1921- 1923; Cornelis Jonker 1923-1931; Karei Böhne 1931-1952. Bram Kereweer 1953-1959, hebben de mannen leren zingen. Vanaf 1959 tot heden wordt B.M. gediri geerd door de bekende en be gaafde dirigente en componiste mevrouw Corry Moréé-Dol. Ieder jaar zingt het koor voor de Oranje-vereniging, ter herden king van hen die vielen. Als men zo al die verenigings bescheiden doorneemt, blijkt het dat van de oude garde Jan Kee achter Guli'k staat met 38 lid maatschapsjaren. Dan zijn er nog namen van O. Otto, J. H. de Ro ver, W. C. Kofman, H. Rijvordt, K. Postma e.a., die trouw aan hun vereniging blijven. Dat is de kern waarop B.M. blijft bestaan. 5 october viert Bergens Man nenkoor dan zijn veertigjarig jubileum met een concert in onze prachtige Ruïnekerk met zijn voortreffelijke akoestiek. Dan ko men de zangers in de maand no vember gezellig bijelkaar om dit feestelijk te herdenken. Het be stuur dat thans bestaat uit de he ren: R. Beukers (voorzitter), G. J. Bijlstra vice-voorzitterN. Visser (secretaris), B. D. Wijs- ma (penningmeester), K. Postma (algem. bestuurslid), kan dan te vreden terugzien op het werk hunner voorgangers en hun eigen werk. Bergens Mannenkoor be vindt zich thans in een gezonde financiële positie. Het koor dat thans uit 32 leden bestaat, be- Vanmiddag naar de stad. Gezellig winkelen even naar de marktDat juist nü zo*n akelige hoofdpijn komt opzetten Thuis blijven? Die prettige middag laten bederven? Of -X; Wat U nodig hebt is een veilige, veelzijdige pijnstiller, met snelle doeltreffende werking. 'ASPRO' werkt snel: zie hoe het direkt in water uiteenvalt. Zó snel wordt het ook in Uw lichaam opgenomen. 'ASPRO' werkt doeltreffend: door zijn wetenschappelijke samenstelling verzacht 'ASPRO' ogenblikkelijk de pijn. 'ASPRO' helpt direkt - U voelt zich weer prettig en opgewekt. Ja, ASPROdoet méér! A NICHOLAS 'ASPRO' is veelzijdig: juist door deze wetenschappelijke samenstelling kan 'ASPRO' zo veelzijdig worden toegepast. Hoofdpijn, verkoudheid, griep, keelpijn, koorts vlug •ASPRO'! 'ASPRO' is veilig: veilig voor maag, hart en nieren. Zelfs voor kinderen (als U zich aan de juiste doseringen houdt). schikt over goed stemmenmate- riaal. Enkele partijen zouden nog wat versterkt kunnen worden, daarom is elk nieuw lid van har te welkom op de repetitieavon den. Wij feliciteren B.M. van harte met zijn jubileum en wensen de ze vereniging in de komende ja ren succes en vooruitgang. In de dancing van „De Rus tende Jager" te Bergen werd za terdagavond j.l. de eerste cultu rele avond gegeven van het nieuwe winterseizoenprogramma, door de N.V. en K.J.V.O. Men had daarvoor de heer G. D. Swanenburg de Veije uitge nodigd, die een voordracht hield over „Een Zwerftocht met de camera door de bloemrijke Alpenwereld van Oostelijk Zwit serland". Alvorens de heer Swa nenburg met zijn lezing begon, opende de heer Schuil met een kort woord deze eerste avond en deed een dringend beroep op de aanwezigen om te trachten het aantal donateurs op te voeren, opdat de vereniging de hoge ho noraria van diverse sprekers kon blijven betalen en de vereniging kans zou hebben te blijven be staan. Daarna gaf hij het woord aan de spreker van de avond. Op heldere en boeiende wijze liet de heer Swanenburg de Veije zijn aandachtig gehoor door middel van prachtige kleurendia's de schoonheid van die omgeving en de flora van dit Alpenland bene den en boven de boomgrens zien. In dit gebied van Ober Engadin, waar de Inn door het dal stroomt, wordt een aparte taal gesproken, het Reto-Romaans, dat met de j0ren wel gedoemd is te sterven. Beneden de boomgrens bloeien de prachtigste bloemen, maar komt men daarboven, dan bloei en daar de mooiste soorten alpenbloemen, zoals papavers, leeuwenbek, doronicum, het al penklokje, de edelweis e.a. Het is een groot wonder die bloemen weelde daar te aanschouwen op hoogten van 34 duizend me ter, terwijl ze blootgesteld staan aan allerlei ruwe weersinvloeden. Aan het einde van de avond dankte de heer Schuil de spreker voor zijn uitstekende lezing over dat deel van Zwitserland. Gaarne wil ik de vrouwen van Bergen het volgende onder de aandacht brengen: In vele gemeenten wordt een aktie gevoerd onder het motto: „Door vrouwen aan vrouwen één op vijf. Deze aktie is bedoeld om de Nederlandse vrouwen een rustige en betrouwbare voorlichting te geven omtrent de gevaren, die een eventuele atoomexplosie met zich meebrengt en de voorzorgs maatregelen, die genomen kunnen worden om veel nodeloos lijden te voorkomen. Het is nauwelijks uitvoerbaar iedere vrouw in Ne derland te bereiken, maar één op vijf is een praktisch bereikbaar doel. Hieraan ontleent het plan zijn naam. Daarom beveel ik de vrouwen van Bergen dringend aan te ko men luisteren naar deze gesprek ken, die telkens voor kleine groe pen gehouden worden, teneinde een ieder de gelegenheid te geven persoonlijk aan deze gesprekken deel te nemen. De voorlichting is gratis en duurt 2 x circa 1J/2 uur. Voor dit doel is een comité op gericht, bestaande uit drie huis vrouwen, die de taak op zich heb ben genomen deze aktie tot een succesvolle te maken. Indien U belangstelling heeft deze praatjes bij te wonen, dan kunt U zich opgeven bij de sec retaresse van genoemd comité: Mevrouw I. Poot-Suren, Burge meester Lovinklaan 3 Bergen, telefoon 2337. De burgemeester van Bergen Nh. L. J. de Ruiter MOOIER BETER KLEURRIJKER Hereweg 56 - Telefoon 215 - Postgiro 511036 Rente 3'/4°/0 (dagelijks opvraagbaar) Rente 31 ƒ2 °/o (voor een half jaar vast) Rente 33/4°/0 (voor een jaar vast) Druk was het in hotel-restau rant „Hertenkamp" tijdens de receptie van de heer en mevrouw de Sain, ter gelegenheid van het veertig-jarig bestaan van bloe menmagazijn „Floresco". Velen zijn dit jubilerende paar de hand komen drukken. De za len van dit hotel zagen er dan ook smaakvol uit met de prach tige dahlia's, die daar in grote vazen een bijzonder effect maak ten. Op lange tafels stonden de cadeau's uitgestald, die een be wijs leverden van sympathie voor de jubilaris. Onder hen, die hun gelukwensen kwamen aanbie den, bevond zich ook de burge meester L. J. de Ruiter en het be stuur van de Berger Winkeliers vereniging. Voor betere HAARVERZORGING KAPSALON Dorpsstraat 21, BERGEN Telefoon 2266 Op zaterdag 16 september hiel den wij weer onze eerste drive, en deze was tevens de aanvang van het winterseizoen. De op komst kon beter, 32 personen, maar daar zal het mooie weer ook wel schuld aan hebben gehad. Het werd toch een heel gezellige drive, en het aantal prijzen was geweldig op deze eerste avond, zodat menigeen met een of zelfs meer prijzen naar huis ging De winnaars waren: punten 1 v. Alfen-Koetten 4884 2 dhr. Schaper-Wokke 4842 3 fam. Clement 4772 4 mej. G.Briefjes-de Vries 4670 5 fam. Pijper 4636 6 mevr. de Jager-Liefting 4576 7 dhr. Briefjes-Holdrines 4532 8 dhr. Stam-de Vos 4445 9 mevr. Koorn-Schouten 4318 10 dhr. v. Oene-v. Alfen 3808 5 stuks in 5 kleuren f 2,50 Glazen 80 ct en f 1,25 per stuk Plein - Bergen - Tel. 02208-3605 aDnanooDDDDDaaDoaD Zondag 1 oktober Feestelijke openingsavond van K. V. G., in hotel „De Roode Leeuw", aanv. precies 8 uur. Op vrijdag, zondag en dins dagavond wordt in de bioscoop zaal van ,,De Rustende Jager" een film vertoond van het vroe gere Rusland. „Temoest" of de Banneling van St-Petersburg is een spannende film, die zich ergens ver weg in de steppen af speelt, temidden van revolutie, ontevredenheid en overdadige weelde aan het hof van keizerin Catharina de Grote, met Silvana Mangano in de hoofdrol. Leef tijd 14 jaar, aanvang 8 uur. Zaterdag, maandag en woens dagavond kunnen de liefhebbers van een avonturenfilm in de mysterieuze oerwouden van Ke nya hun hart ophalen. Het mach tige en spannende verhaal van „Tarzan en zijn vijanden", ver schijnt dan op het witte doek. De grote Tarzan wordt op fantas tische wijze door Gordon Scott tot leven gebracht. 14 jaar, aan vang 8 uur. Zondagmiddag te 2.30 uur. In het kader van het bijzondere programma draait donderdag avond „Operatie Petticoat", waarin Cary Grant, Tony Cur tis en Joan O'Brien in een film die zich onder en boven water afspeelt, uw lachspieren danig in beweging zullen brengen. Een film van vrolijkheid en zotternij, die overal in de wereld enorme successen oogste. 14 jaar, aan vang 8 uur. De d erenbescherming afdeling Bergen, doet nogmaals een be roep zich op te geven als collec tant, om op woensdag 4 oktober te Bergen en Bergen aan Zee te willen collecteren. Zie „De Duinstreek" van 22 september. ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN 1 oktober Dr. POOT Tel. 02208-2423 SCHOORL 1 oktober Dr. BRUST, Telefoon K 2209-288

De Duinstreek | 1961 | | pagina 1