99 ff Herdenking }an Slauerhoff BOORSMA-TEXTIEL lekker en gezond BONNETERIE Breelaan 27, Bergen Si Dobben Geen nylonzorgen meer op! Ten bate voor bejaarden de Damclub „Bergen"' Th. VELDMAN Kunstkring Bergcn-Schoorl Collecte Bond van Plattelandsvrouwen afd. Bergen Nat, Reclasseringscollecte Dameshandbal Coöp. Raiffeisenbank „Schoorl' STORT UW GELD op een boekje bij onze spaarbank Nutsspaarbank Bergen Geziosweek 1961 Plant NARCISSEN Bloembollenkiosk SCH00RLSE GEMEENSCHAP Tekenwedstrijd „Dorpshuis" VRIJDAG 13 OKT. 1961 38c JAARGANG No. 40 Verschijnt tc Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Ëgmond a. d. Hoef Het is vijfentwintig jaar gele den dat de dichter Jan Jacob Slauerhof te Hilversum overleed. Omdat deze dichter nauw ver bonden was met Bergen, vanwe ge zijn vriendschap met de in Bergen wonende dichter A. Ro land Holst, kregen de vereerders van Slauerhoff gelegenheid een herdenkingsavond bij te wonen in de dancing van ,,De Rustende Jager", een avond die onder lei ding stond van Bergens Kunste naars Centrum. Onder de aanwezigen bevon den zich de dichters A. Roland Holst en M. Mok en vele jonge ren, die voor de figuur van Slau erhoff, en zijn gedichten, veel waardering hebben. Ook burge meester L. J, de Ruiter, de schrij ver Anthony van Kampen en an dere leden van het KCB woon den deze Slauerhoff-herdenking bij. De heer Pluis, voorzitter van het KCB, opende de avond met een woord van welkom en sprak zijn genoegen uit over de bevre digende opkomst. Daarna gaf hij het woord aan de dichter-criticus -journalist Willem Brandt uit Bussum, die sprak over Jan Slau- erhoffs dichterschap en zei, dat een gestorven dichter herdenken, meer is dan stilstaan bij de na gedachtenis van andere doden. De geest van de dichter leeft in zijn poëzie, en die van Slauerhoff is van warme werkelijkheid en diep menselijk. Deze dichter, die op 38-jarige leeftijd stierf en als scheepsarts een eerlijk zeemansgraf verdien de, dichtte ,,In Holland kan ik niet wonen", overleed in Hilver sum. Hij had een afkeer van de typisch Hollandse preciesheid. Zijn gedichten waren vervuld van weerbarstigheid. Het oneven wichtig, slordige, eigenlijk het vermoeide, in een deel van Slau- erhoffs dichtwerk, is onafschei delijk verbonden aan de wanhoop der uren van dualisme in de tro pen. Of Slauerhoff een groot dichter is geworden wil spr. niet beweren, maar wat hem groot maakt is, dat hij zwervend over de wereldzeeën aan zijn diepste innerlijke emoties gestalte heeft gegeven, want de wezenlijke kern van Siauerhoffs poëzie is die van de strijd met en om het leven en de eeuwigheid. Daarna vertolkte de heer Her man Zaal aan de vleugel een suite van Scarlatti en twee ara besken van Debussy, de juiste muziek, die aan de geest en de mens Slauerhoff deed denken, wispelturig, droevig, romantisch en hartstochtelijk. Na een enthou siast applaus van een aandachtig gehoor voor dit briljante piano spel, vroeg de zaal om een toe gift, wat ze dan ook kreeg. Na de pauze bracht de chirurg dr. H. Feriz uit Amsterdam en vriend van Slauerhoff, een leven dige en charmante improvisatie over zijn vriend. Herinneringen vanaf de tijd, dat beiden nog op de collegebanken zaten, tot aan zijn laatste dagen. Slauerhoff, al dus dr Feriz was de minst sno bistische mens die hij ooit had ontmoet. Slordig was hij op zijn kleding, maar dat deed deze stof- feerderszoon uit Leeuwarden uit protest tegen die nette wereld waarin hij leefde, tegen het keu rig in het gareel lopen. Een col lega zei eens tegen hem: Ik zou me schamen in zo'n jas te lopen, waarop hij antwoordde: als ik JOU was zou ik me ook schamen! Een professor oefende eens kritiek uit op zijn boordje, hij zei tot Slauerhoff: U draagt 'n aardig boordje, hebt U dat ook in het wit? Prompt kreeg de prof ten antwoord: Professor, het is HIER vuil geworden! Veel kritiek heeft deze dichter moeten incasseren, hij, die in werkelijkheid een eerlijk en zacht moedig man was. Aan het aan dringen van zijn vader, wiens wens het was dat zijn zoon een dokterspraktijk aan wal ging ver vullen, heeft hij voldaan. Het was in Beesterzwaag, dat hij een dok terspraktijk overnam, maar het duurde niet lang of hij kreeg al gauw ruzie met de prominente fi guren van dit dorp, en ging maar weer varen. Nog enkele reizen maakte hij als scheepsarts naar Costa-Rica. Het klimaat beviel hem daar zo best, dat hij zich daar voorgoed wilde vestigen. Hij vertelde dit aan de inspec teur, maar deze zag in de wens van zijn scheepsarts niet veel heil, temeer omdat dat land van mooie vrouwen, in verband met zijn zwakke gezondheid de ondergang zou worden van Slauerhoff. Dus plaatste hij hem op een andere scheepvaartroute om Afrika. Daar begon het einde. In Mom- bassa werd hij door malaria koortsen getroffen en wel zo erg, dat de terugtocht naar Holland werd aanvaard, waar Slauerhoff in Hilversum overleed. Na deze herinneringen van dr Feriz, hield de zeeliterator Wil lem de Geus een bespreking over het proza van Slauerhoff en be sloot met het voorlezen van het verhaal: ,,De sfinx van de oce aan", waarin door de dichter de grote liefde voor de zee wordt beschreven, het verlangen om op die onstuimige oceaan vrede te viq^en, de oceaan waar men zich voelt als in het begin van de Schepping. Het was een waardi ge piëteitsvolle herdenkingsavond voor de dichter Jan Jacob Slau erhoff. aan In het „Huis met de Pilaren" de Raadhuisstraat zal op dinsdag 17 okt. het Novicantes kwintet o.l.v. mevr. Moree-Dol en het Bergens Brandweer koor optreden met een gevarieerd pro gramma. Deentree bedraagt f 1,50 De opbrengst komt geheel ten goede aan het comité Ouden van Dagen, dat voortdurend de zorg voor een behoorlijke ontspanning op zich neemt. De uitslag van de vorige week gespeelde competitiewedstrijd te Bergen, van de tweede klasse, tussen Bergen 1 - Edam 2, luidt: H. Kruizinga - E. Langereis 1 1; W. v. Hattum - K. Commandeur 1 1; P. Boots - S. M. Kempen 2—0; J. Stam - J. Conijn 1 1; J. Bliekendaal - K. de Boer 1 1; P. Mienes - P. Commandeur 1 1; E. Stam - B. Langkempen 2—0; J. de Moor - K. Karregat 2—0; D. Buisman - J. Mundus 2—0; C. Tromp - G. Slot 0—2. De einduitslag Bergen - Edam 2, 137, is verrassend. Maandagavond 16 oktober Bergen 1 - DDD 2. Aanvang half acht. Goud - Zilver - Uurwerken De bestuurdersbond Bergen - Schoorl van het N.V.V. heeft voor de leden van het N.V.V. en de donateurs van de Kunstkring Bergen - Schoorl, het program ma bekend gemaakt. Donderdagavond 19 oktober a.s. 's avonds 8 uur, opent men het winterseizoen met een toneel voorstelling in de schouwburgzaal van „De Rustende Jager" te Ber gen, waar de toneelgroep „Stu dio" voor het voetlicht zal treden met het Nederlandse stuk „Ver keerd Begin", in drie bedrijven, van Jan Staal. Het onderwerp van dit stuk behelst het probleem van een ouder wordende vrouw en de poging van een jong meis je, om een zuivere liefde te be leven, nadat ze zich in de prak tijk van het liefdeleven te goed koop heeft afgemaakt. Velen beginnen verkeerd in de liefde, omdat men tracht elkaar in het begin het meest te beko ren en de liefdesverhouding dan veelal tot mislukking is gedoemd. Men moet dit stuk zelf gaan zien. Ad. van Gessel, Liesbeth Strup- pert, Carlae de Raet, Bram van der Vlugt, Anita Menist, Bé Schenk en Jack Horn vormen de bezetting van dit toneelspel. Donderdagmiddag 26 oktober wordt er voor de kinderen der leden van het N.V.V. in de dan cing van „De Rustende Jager' een filmprogramma gedraaid van een aantal kleurenfilms, aanvang 16 uur. Op de avond van dezelf de dag wordt er eveneens voor de oudere leden de kleurenfilm „De Circusheid" vertoond, met Danny Kay in de hoofdrol, aan vang 8 uur. Dinsdag 23 januari 1962 komt in de schouwburgzaal van „De Rustende Jager" een cabaretge zelschap, bestaande uit de accor- deoniste Julia van Laer, Bep van Laer (pianiste), Jan de Kleyn (conférance)Wim Burger (pa rodist) en het „Leedy Trio". Als sluitstuk speelt 7 maart 1962 het bekende toneel- en te levisiegezelschap „Ensemble" het charmante blijspel „Ingeborg", van Curt Goetz, waaraan mede werken Fien de la Mar, Ton van Duinhoven, Ina van Faasen, Cor van Rijn en Jo van de Ven. Voorts zal de bestuurdersbond nog trachten begin 1962 voor de jeugd van het N.V.V. een kin dermiddag te organiseren. Het vervoer van de leden uit Cam perduin, Schoorldam, Bergen aan Zee en eventueel uit Koedijk, wordt weer verzorgd door de NHADO. De collecte voor de Ver. van Dierenbescherming te Bergen heeft opgebracht het mooie bedrag van f 1653,75. Hoewel dit na tuurlijk niet voldoende is voor een Dierentehuis, waarvoor ook van de andere zijde gaarne steun wordt verwacht, wordt aan de gevers(sters) hartelijk dank ge bracht. Zij die alsnog voor dit doel een gift willen bestemmen, kunnen dit doen op giro 365415 van de Amsterdamsche Bank N.V. te Bergen, ten behoeve van bovenstaande vereniging. De eerste bijeenkomst van de Bond van Plattelandsvrouwen, afd. Bergen, werd verzorgd door mej. E. Schilpzand, lerares aan iet instituut „Effatha". Dit is 'n instituut waar men tracht slecht horende en dove kinderen het Degrip en verstaanbaar maken aan hun medemensen, weer bij te irengen. Het onderwerp „Moderne on derwijs methoden aan slechtho rende en dove kinderen' kon spreekster dan ook uitvoerig be- ïandelen. Door het vertonen van dia's kreeg men er een juist beeld van hoe het toegaat in het dage- ijks leven van deze school maar ook van het moeizame onderwijs, dat tot prachtige resultaten leidt. Het was ontroerend te luisteren naar een paar bandjes, waarop het vraag en antwoordspel tussen leraar en kind was opgenomen. Wat heerlijk is het, als deze kin deren na een lange leertijd weer kunnen begrijpen en hoe eenvou dig ook, zich kunnen uiten. Door allerlei moderne hulpmid delen is dit onderwijs zich steeds aan het vernieuwen, wat hopelijk in de toekomst tot nog weer be tere resultaten kan leiden. In haar dankwoord sprak de voor zitster van de afdeling, mevrouw Grootes namens allen, veel be wondering te hebben voor de jon ge mensen, die deze taak op zich nemen en daardoor zoveel kin deren meer geluk kunnen geven. Het verslag van de provinciale vergadering en de jaarvergade- jng kwam aan het einde van de avond. Flet was laat, toen met het bondslied werd besloten. Een week voor deze bijeenkomst werd door een veertigtal dames het „Lioba" klooster te Egmond be zocht. Een middag, die we niet graag hadden willen missen. Het meerdere inzicht in het klooster leven, de handweefwerken en zij de- en rupsenteelt, de beeldhouw werken en pottenbakkers-werk stukken, alles bijeen was dit leer zaam om te zien. 17 oktober a.s. vertelt mevr. J. C. M. Mulder- Rasker over Meridon in Frank rijk, waar ook leden van deze af deling logeerden. Men hoopt die avond een frans tintje te geven. Het plaatselijk Comité van uitvoering maakt hierbij, met grote dank aan de gevers en aan de dames van de U.V.V. bekend, dat in Bergen de collecte heeft opgebracht f 1129,10. Al direct blijkt in de aanvang van de wedstrijd, dat Bergen, dat op bezoek was bij Zeevogels (Eg mond aan de Hoef), technisch beter spel vertoont dan de gast vrouwen. Niettegenstaande de straffe wind die over de lengte van het veld joeg en waartegen Bergen voor de rust intornde, speelde ze uitstekend samen en kreeg de gastvrouwelijke doelverdedigster zeer veel werk te verrichten. Zij kon echter niet verhinderen dat na tien minuten spelen, Edith Timmer het eerste doelpunt kon noteren en vijf minuten later, door goed plaatsen van Gerrie van Roekei naar van der Berg, laatst genoemde speelster Mary Kurten onmiddellijk in staat stelde, met een prachtig hoog schot, de stand op 0—2 te brengen. Na de rust, toen Bergen de wind mee had, had de thuisclub weinig meer in te brengen. Twee maal moest de keepster van Zee vogels nog zwichten voor de zui ver gerichte schoten van Edith Timmer, 0—4. Met deze stand kwam het einde. De Berger-da mes hebben een uitstekende ploeg, die door intense training nog veel kan bereiken. Rente 31/4°/0 (dagelijks opvraagbaar) Rente 31 ƒ2 °/o (voor een half jaar vast) Rente 33/4 °/0 (voor een jaar vast) Dames Pullovers en Dames Blouses van PULLOVERS MODERNE BLOUSES Ruïnelaan 18 Telefoon 2532 Bergen Overzicht 3e kwartaal 1961 In de loop van de maanden juli-augustus-september werd op de spaarbankboekjes ingelegd 700.081,81 (v. j. 672.981,36) en terugbetaald 477.991,53 (v. j. 213.247,09); dus meer ingelegd dan terugbetaald 222.090,28 (v. j. ƒ459.734,27). Het aan de inleggers verschul digde kapitaal, bij het begin van het jaar 2.243.237,87 bedraagt thans 2.738.218,89 (v. j. 2.088.808,94). Het aantal in de loop van het 3e kwartaal nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 162 (v. j. 392). ïnqetrokken werden 39 boekjes (v. j. 38). Het aantal in omloop zijnde boekjes bedroeg op 1 januari j.l. 2221 en thans 2635. (v. j. 2117). Het aantal in omloop zijnde spaarbusjes bedraagt thans 706. KAPSALON Zoals ieder jaar, wordt ook dit jaar in oktober de Gezinsweek gehouden. Vragen en problemen rond het gezinsleven komen dan aan de orde. De Open-Deur- Groep van de Hervormde Ge meente van Bergen heeft in sa menwerking met de Ned. Chris ten Vrouwen Bond een avond voorbereid, die tot hoofdthema heeft: HET GEZIN EN DE VRIJE TIJD. Contacten werden gezocht met de Buurtvereniging Tuin- en Oostdorp, de Stichting Dorpshuis en de Volksmuziekschool. Deze instanties bewegen zich met en thousiasme en succes op het ge bied der vrijetijds-besteding en de vertegenwoordigers waren tot vreugde van de organisatoren van de avond, meteen bereid hun GEEF EENS BOLLEN! oaDoaDaaaciDD AfïPudfi Vrijdag, 20 oktober Klaverjasdrive, uitg. v.v. Duin- randers, zaal Slijkerman, 8 uur. BIBLIOTHEEK Iedere vrijdag van 3.30-4.30 u. uitlening der boeken in het Oude Raadhuis te Schoorl, uitgave van „Algemeen Welzijn". medewerking te geven. Dit zal gebeuren in de vorm van een praatje, een kleine tentoonstel ling en muzikaal samenspel. Een Forum, welks leden op verschillende wiize veel met jeugd en gezinnen te maken hebben, zal na de pauze over de invloed van radio en televisie op het gezins leven spreken. Voorzitter is Burgemeester de Ruiter. Leden zijn de dames Mej. Scholten (directrice van de M.M.S Mevr. Breunesse, Mevr. Besijn en voorts ds. Visser en Dr. Steinz. De toegang tot deze avond is vrij. Aan de uitgang zal een col lecte worden gehouden ter be strijding van de kosten. De opening van het winter seizoen van het „Dorpshuis", die gepaard ging met een tekenwed strijd voor jongens en meisjes, in de leeftijd van 6—12 jaar, kan als bijzonder geslaagd beschouwd worden. Niet minder dan zeven en tachtig jongens en meisjes na men hieraan deel. Nadat de kin deren hun tekeningen hadden in geleverd, kregen allen een film te zien. De middag werd besloten met de uitreiking van prijzen aan de winnaars. De jury, bestaande uit mevr. Vliegendthart en mevr. Jansen, had wel een zeer moeilij ke taak om uit deze veelheid van werkstukken, de mooiste en de beste te kiezen, llit deze vrije ex pressieve kunst, met opdracht de Herfst uit te beelden, kwamen verschillende goede, soms ver rassend goede tekeningen tevoor schijn. Elf jeugdige kunstenaars (res- sen) gingen met een prijsje naar huis. ZONDAGSDIENST ARTSEN toeMtad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel. Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. (Ingezonden mededeling) 19 cent per rol Oldenburgl. 3, Bergen, tel. 2788 Uitgebreide collectie Horloges SPECIALE COLLECTIE Gouden en Zilveren sieraden PRIJSVERLAGING NYLONS Ten Cate nylons nu vanaf f 1,48 Setter Set vanaff 2,50 Here weg 56 - Telefoon 215 - Postgiro 511036 BOORSMA-TEXTIEL hebben voorrang. speciaal GROTE MATEN (46 - 48 - 50) vanaf f 19,95 (bedrukte dessins), (maten 40 t/m 50) Lange en korte mouw v.a. f 12,95 Voor betere HAARVERZORGING Dorpsstraat 21, BERGEN Telefoon 2266 nu prachtmengeling voor wildbeplanting. Per 25 f 3,— per 100 f 10, Plein - Bergen - Tel. 02208-3605 rflrKffWl* BERGEN 15 oktober Dr. POOT Tel. 02208-2423 SCHOORL 15 oktober Dr RISSELADA. Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1961 | | pagina 1