99 ff ANTI -HONGER-ACTIE EL-MIOR L__» Harde feiten en cijfers" Dobben 2 ASPKO5 iï&titufeeb fit! GR0ENEVELD Fa. J. M. Wittebrood co Afeuda Damclub „Bergen'' De crematie komt op gang Heropening Keurslagerij Culturele avonden Gratis bridgecursus Berger Bridgeclub Plant NARCISSEN Bloembollenkiosk SCH00RLSE GEMEENSCHAP Th. VELDMAN Films van week tot week VRIJDAG 20 OKT. 1961 38e JAARGANG No. 41 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoe! tt Thans leven er 3000 miljoen mensen op aarde. 1/3 heeft een redelijke levensstandaard, woont in de landen waar gedurende de laatste eeuw de gemiddelde le vensduur is toegenomen van 35 tot 60 a 70 jaar, is behoorlijk ge kleed en gehuisvest. Eén-derde woont in Noord-Amerika, West- Europa en Australië. Van de 3000 miljoen mensen leven er 2000 miljoen (2/3 deel) in andere, minder rooskleurige omstandigheden. Samenstelling en hoeveelheid van hun voeding maken hen ongezond of zijn er oorzaak van, dat zij sterven zon der ooit gezond te zijn geweest. Zij zijn het slachtoffer van ziek ten, die in hun zwak gestel een gunstige voedingsbodem vonden. Zij hebben geen mogelijkheden een volwaardig menselijk bestaan te leiden. Ook zij, die geen „honger" hebben in de meest gebruikelijke betekenis van het woord, hoeven nog niet gezond te zijn. Wie iedere dag cassaven eet, kan een zeker gevoel van verzadigdheid hebben, heeft geen honger, maar is niet gezond, omdat zijn lichaam de noodzakelijke minera len, eiwitten en vitamines mist. Hij sterft geen hongerdood, maar hij sterft wel vroegtijdig aan één van de vele ziekten, die door eenzijdige voeding worden ver oorzaakt. Er zijn landen, waar van de 100 kinderen er 25 voor het eer ste levensjaar sterven (in Neder land nog geen twee), terwijl daarnaast een groot aantal dood geboren wordt. Waar de gemid delde levensduur 32 jaar is (in Nederland 72 jaar). Waar van de 1000 mensen er 820 niet kun nen lezen of schrijven (in ons land zijn er practisch geen anal fabeten). Waar het gemiddelde inkomen per hoofd van de be volking 1/20 is van dat in Ne derland. In 2/3 gedeelte van de wereld beschikt men over 20% van het wereldinkomen. De overige 80% is voor ons, het gelukkige derde deel. Een sombere aanvulling van de bovengeschetste toestand is de verwachting, dat over 40 jaar tweemaal zoveel mensen de we reld zullen bevolken. Tweemaal zoveel monden, die gevoed moe ten worden en die bovendien bé ter gevoed moeten worden. Over 40 jaar zal er van verschillende voedingsstoffen driemaal zoveel nodig zijn als thans voorhanden is. Na de laatste wereldoorlog was de noodzaak meer voedsel te produceren voor verschillende landen aanleiding om hun land bouw planmatig te ontwikkelen en hiertoe tot een vorm van in ternationale samenwerking te ko men door middel van de Voed sel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO). Dit initiatief wierp zowel letterlijk als figuurlijk vruchten af: in 1960 was de voedselproductie in de wereld toegenomen met 30% ten opzichte van die in 1947 en lag hij 10% boven het vooroor logse niveau. Helaas is dit we reldgemiddelde niet van toepas sing op de verschillende streken afzonderlijk. De verbetering kwam voornamelijk de bovenge noemde „rijke" landen ten goede. De vooruitgang is er echter wel een bewijs van, dat internationale samenwerking resultaten kan be reiken. De in 1960 door de Voedsel- en Landbouworganisatie gelan ceerde Freedom-from-Hunger Campaign (in Nederland de Anti-Honger-Actie) streeft naar verbetering van de landbouwsi tuatie in de noodgebieden van onze wereld, waarvoor zij de rij ke landen, dus ook ons land, vraagt de nodige financiën en mankracht te leveren. Indien de projecten van de FAO kunnen slagen, hetgeen af hankelijk is van het kapitaal, dat ter beschikking zal zijn, zal het over enige jaren niet meer waar zijn, dat van de 350 miljoen land- bouwgezinnen op de wereld er nog 250 miljoen werken met de meest primitieve land bouwgereedschappen. Zaadont smetting, zaadverbetering, kunst mest, nieuwe landbouwmethoden, mechanisatie, ruilverkaveling enz. zullen er toe bijdragen, dat het huidige landbouw-areaal ver drievoudigd kan worden. In onze onevenwichtige we reld bestaat behoefte aan zeker heid, aan een initiatief, dat on danks alle internationale span ningen gestadig naar een resul taat toewerkt, aan iets waaraan wij onze aandacht kunnen geven zonder politieke belangen af te wegen. De Freedom-from-Hun ger Campaign (Anti-Honger- Actie) is zo'n initiatief zonder belangenafweging, omdat zij in KAPSALON het belang is van allen. Voor de Freedom-from-Hunger Campaign werd in juni jl. in Frankrijk een nationale week gehouden onder de leuze „Pour la paix du monde vaincre la faim (Omwille van de wereldvrede de honger over winnen). Voor wie de boven staande feiten en cijfers nog niet voldoende waren, is dit motto misschien van doorslaggevende betekenis. In de week van 23 tot 29 ok tober, waarin de dag van de Verenigde Naties valt, zal de Anti-Honger-Actie door middel van een nationale inzameling een krachtig beroep op ons volk doen om opnieuw een royale bij drage voor dit zo belangrijke doel te geven. De uitslagen van de onderlin ge wedstrijd van 9 oktober lui den als volgt: J. StamH. Krui- zinga, P. Beukers—E. Stam, D. BuismanJ. Bliekendaal en P. Mienes, allen afgebroken partij en. In B speelde J. de RoverG. Roosloot 0—2; A. Tromp—N. Veld 1 1; H. Lichtleitner—C. Tromp 02. Het bestuur doet een beroep op hen die interesse voor de damsport hebben. Nieu we leden en ook beginnelingen zijn van harte welkom in het T. en O.-gebouw te Tuindorp. Zij kunnen dan tevens deelnemen aan de onderlinge competitie, welke gehouden wordt elke maandag van half acht tot elf uur 's avonds. De Vereniging voor Facultatieve Crematie, afd. Bergen, hield gis teravond in de dancing van De Rustende Jager een propaganda- avond. De heer P. Kok, voorzit ter van de afdeling, sprak een woord van welkom tot het gerin ge aantal belangstellenden. Daar na gaf hij het woord aan de voor zitter van de V. v. F. C., de heer J. Hasper, die als onderwerp: „De Crematie komt op gang", het ontstaan, de strijd en de groei van de vereniging kenschetste. De N.V. begrafenis Westerveld was zo welwillend de jonge ver eniging een terrein te Velsen in erfpacht af te staan, waarop zij hun eerste crematorium bouwden. Toen er na verloop van jaren geen bezwaar meer werd geop perd van justitiële zijde, werd in Dieren een tweede crematorium gebouwd. Spr. merkte op, dat men in Rotterdam terreinen voor het aanleggen van begraafplaatsen gebruikt, die oorspronkelijk voor het aanleggen van sportterreinen waren bestemd. Voorts gaf hij een statistiek van de crematie in Engeland, waar het aantal crema toriums groeide van 13 tot 99, en waarvan de as van 95% van de afgestorvenen wordt verstrooid. In Zweden is de crematie in het tijdvak 1940-1959 van 7% tot 55,2% gestegen. In ons land heeft de V. v. F. C. een fusie aange gaan met de A.V.V.L. De nieuwe vereniging heeft de naam gekre gen van „De Verenigde Crema toriums Nederland Elk jaar komen er 10.000 Bescherm U tegen Als u zich maar even rillerig of onprettig voelt: In Bergen zal deze inzameling echter niet gehouden worden, omdat hier sinds 1 juli j.l. een plaatselijke actie gaande is, om van de inwoners een vaste jaar lijkse bijdrage voor de NOVIB te verkrijgen. De Nederlandse Organisatie Voor Internationale Bijstand verzorgt n.l. in Neder land de Anti-Honger-Actie. Hiertoe worden huis aan huis circulaires verspreid, hetgeen reeds in een gedeelte van het dorp heeft plaats gevonden. Aangezien u in Bergen uw hulp dus niet door middel van de nationale inzameling zult kunnen geven, wordt u hierbij nogmaals opgewekt gunstig te willen be slissen op het verzoek om een vaste bijdrage. Voorts is ook op giro 100200- Anti-Honger-Actie Den Haag, iedere gift, groot of klein, van harte welkom. nieuwe leden bij; daardoor wordt het voor de vereniging noodzaak meerdere crematoriums te stich ten. Na de pauze werden door de heer J. van Ek prachtige kleuren dia's vertoond, met commentaar en muziek, die de aanwezigen een beeld gaven van het ex- en interi eur van deze instellingen in Vel sen en Dieren. Aan het einde dankte de voor zitter Kok de spreker voor zijn heldere en boeiende uiteenzetting. xxxxxxxxxxxx Om U minder vatbaar te maken voor verkoudheid en griep 3x daags 2 vitamine C „DAGRA" Drogisterij De vorige week opende de heer O. Vis zijn geheel gemoderni seerde keurslagerij aan de Bree- laan te Bergen. Groot was de be langstelling voor de opening van deze bekende zaak van de zijde van kennissen en klantenkring en overvloedig waren de bloemstuk ken die het nieuwe winkelinteri eur sierden. Door de ruimte van het kantoor naast de winkel er bij te trekken, is er een grote ruimte ontstaan, waarin een vijf-en-hal- ve meter lange toonbank, een show-case, beiden gekoeld, een diepvriescontainer, gondola plus een centraal afrekenpunt is ge plaatst. Door deze uitbreiding is het as sortiment vleeswaren belangrijk groter geworden. De vloer is be legd met groene dubbel gebakken tegels, de kleuren in deze prachti ge winkelzaak zijn allen rustig van toon gehouden en het geheel baadt zich in het licht van T.L- buizen. Boven de aluminiumpui met zijn grote spiegelruiten hangt een lui fel, waarin verlichting is aange bracht, die vanaf de straat de bij zondere aandacht trekt. De luifel aan deze zaak is weer in ere her steld, want jaren geleden hing er boven de etalage ook zo'n over stek. Onder leiding van architect Mittelmeijer, verzorgde de firma Jac van Exter deze verbouwing. De firma Ramakers en Roos plaatsten de koelinstallaties en de aluminiumpui was van de firma Winkelman te Amsterdam. De heer P. Vis heeft door deze verbouwing Bergen en zijn klan tenkring verrijkt met een keur slagerij, die aan alle eisen die men tegenwoordig stelt, voldoet. De electr. installatie van slagerij Maasen werd verzorgd door Op zaterdag 28 oktober voert Dr. Van Egeraat ons naar Tos cane, naar Florence en naar Ra venna. Zijn ongemeen boeiende voordracht en de grote kennis van de streken, die hierboven genoemd zijn, beloven ons weer een bijzonder mooie avond. Wie de ongelooflijk fraaie mo- zaieken van Ravenna heeft ge zien, zal deze hernieuwde kennis making door middel van kleuren dia's niet willen missen. Wie er nog nooit is geweest, kan genie ten van de wonderlijke schitte ringen van deze zesde-eeuwse meesterwerken, die door alle tij den heen hun schoonheid hebben bewaard. Plaatsbespreking en kaartver koop voor donateurs vinden plaats: voor S-kaarten op maandag 23 oktober van 9-12 uur (tel. van 11^-12). voor C-kaarten op maandag 23 oktober van 2-4 uur (tel. van 3^-4). voor A-kaarten op dinsdag 24 oktober van 9-12 uur (tel. van 11H-12). voor B-kaarten op dinsdag 24 oktober van 2-4 uur (tel. van 3 H-4). Deze verkoop is in de boekhan del van W. de Haan, Stations straat 3 te Bergen. Nieuwe dona teurs kunnen zich daar opgeven. Vrije kaarten zijn verkrijgbaar na dinsdag 4 uur en verder de ge hele week. Ook aan de zaal zijn nog kaarten verkrijgbaar. Aanvang precies acht uur. Zaalopening half acht. Entree 2. Donateurs 1.50. Alle lezingen vinden plaats in de danszaal van De Rustende Ja ger te Bergen. biedt u Jmaatshirts zo uit het vakl EL-MIOR Polytop shirts (extra versterkte boord en manchetten) 15.90 en 17.90 tricot- nylon shirts 19.50 en 19.75 zijn altijd voorradig in verschillende mouwlengtrn De B.B.C. begint woensdag 25 oktober a.s. met een bridgecursus voor beginners. Iedereen, die gaarne dit spel zou willen leren is van harte welkom. Vooral de jeugd is hierdoor in de gelegen heid eens nader met dit spel ken nis te maken. Enige geroutineerde en tech nisch geschoolde leden van de B.B.C. zullen steeds aanwezig zijn om met u de gegeven lessen in de practijk te toetsen. De cursus vangt aan op woens dag 25 oktober, om uur, in De Rustende Jager en het ligt in de bedoeling deze cursus gedurende enige maanden te houden op de maandagavonden, éénmaal in de veertien dagen. Dit is een unieke gelegenheid om het bridgespel te leren, een spel, dat voor zovelen vaak een voortdurende bron van ontspan ning is. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij u naar de adver tentie elders in dit blad. BBC-ZATERDAGCLUB Iedere zaterdagmiddag half drie, in De Rustende Jager, be staat gelegenheid tot bridgen. Iedereen is welkom. Inleggeld 0.50 per persoon. GEEF EENS BOLLEN! □□□□□□annoDDaDDaaDaaaacia Vrijdag, 20 oktober Alg. ledenverg. K.V.P. ver, gebouw te Catrijp, 8 uur. Klaverjasdrive, uitg. v.v. Duin- randers, zaal Slijkerman, 8 uur. Zondag, 22 okt. Cabaretavond voor leden van de K.A.B. met hun dames, ver. gebouw Catrijp, 8 uur. Donderdag, 26 okt. Bonte avond, verzorgd door eigen leden, uitg. ^'er. v. Plattelands vrouwen, zaal De Rustende Jager, 7.45 uur. Zaterdag, 28 okt. Toneelspel „De Bosbouwer" door de Flierefluiters uit Lands meer, uitg. Bond v. Staatspens., zaal De Rustende Jager, 8 uur. Goud - Zilver - Uurwerken Vrijdag-, zondag- en dinsdag avond draait in de bioscoopzaal van „De Rustende Jager" een film van de bekende schrijver Tennessee Williams. De man met het slangenvel", waarin Marlon Brando, Anna Magnani en Joan Woodword u een fascinerend verhaal laten zien van een win keliersvrouw, die een gitaarspe ler huurt om haar in de winkel wat te helpen en zelf wat aflei ding te hebben. Haar echtgenoot voelt de situatie aan tussen zijn vrouw en de gitarist, voordat het tot een verhouding komt. Een boeiende opvallende film. Aan vang 8 uur, leeftijd 18 jaar. Zaterdag-, maandag- en woensdag avond kan u de kort geleden overleden beroemde film ster Gary Cooper, Burt Lancas ter en Sarita Montiel, de schone Mexicaanse, in een spannende avonturenfilm zien, „Vera Cruz", met het kleurige en rumoerige Mexico als achtergrond van een zeldzaam boeiend verhaal. Aan vang 8 uur, zondagmiddag 2.30 uur. Leeftijd 14 jaar. In het kader van het bijzondere programma wordt er donderdag avond op veler verzoek vertoond, de prachtige film „De familie Trapp", een verhaal van een duikbootkapitein, Baron Trapp en weduwnaar, die zijn 7 kinde ren een opvoeding geeft als of het cadetten van de zeevaart school zijn. Geen raad meer we tende met dit opvoedingsysteem, wendt hij zich tot het plaatselijk klooster, dat hem een zuster uit leent, die maar meteen het goede opvoedingsysteem begint toe te passen. Een ieder houdt van haar, ook de Baron, die tenslotte met haar in het huwelijk treedt. Dat is nog maar het begin van het verhaal. Ook donkere tijden en moeilijke omstandigheden mel den zich aan. Men moet deze film gaan zien, waarin Ruth Leeuwerik, Hans Holt e.a. spe lers, deze ware gebeurtenis voor u levendig houden. Een hartveroverende film, van een kloosterzuster, die moeder werd van zeven kinderen. Aan vang 8 uur, alle leeftijden. ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN Wethêtod DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per num. Voor betere HAARVERZORGING Dorpsstraat 21, BERGEN Telefoon 2266 (Ingezonden mededeling) Jan Oldenburglaan 15 Bergen, tel. 2716 xxxxxxxxxxxx Breelaan 29, telefoon 2204, Bergen nu prachtmengeling voor wildbeplanting. Per 25 f 3. per 100 f 10.- Plein - Bergen - Tel. 02208-3605 Oldenburgl. 3, Bergen, tel. 2788 Uitgebreide collectie Horloges SPECIALE COLLECTIE Gouden en Zilveren sieraden 22 oktober Dr. LUGTEN. Telefoon 2700 SCHOORL 22 oktober Dr. BRUST, Telefoon K 2209-288

De Duinstreek | 1961 | | pagina 1