Wed/Mad ft 99 Heropening van het zeeaquarium BGORSMA-TEXTIEL Dobb en 1 19,95 Een Franse avond De Nutsspaarbank te Bergen Personeelsavond „Edifra" Dierenbescherming Plant NARCISSEN Bloembollenkiosk Heropening drogisterij „Het Bergense Wapen'' Th. VELDMAN Films van week tot week Coöp. Raiffeisenbank „Schoorl STORT UW GELD op een boekje bij onze spaarbank Ohinisfraac Uuw tyat&ltofyl Dames Peignoirs „Studio" gaf uitsluitend geslaagde opvoering Damclub Bergen" VRIJDAG 27 OKT. 1961 38e JAARGANG No. 42 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam„ Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Bergen aan Zee bezit al enige jaren een interessante beziens waardigheid. In de oude diepe kelders van het voormalige bad hotel „Oranje-Nassau", dat in de oorlogsjaren met de grond werd gelijk gemaakt, kan de aquaria- liefhebber zijn hart ophalen. Dit ondergronds, geheel gemoderni seerd zeeaquarium is enig in zijn soort en mag als het grootste zee aquarium van West-Europa ge noemd worden. Wanneer men via een decora tief ruime hal, dit ondergronds bedrijf binnentreedt, ziet men links in een halve cirkel aange brachte zoetwater aquaria's, waar men het leven van de dieren in sloot en plas kan gadeslaan. De ze zoetwateraquaria's zijn op ver zoek van 250 aquariumverenigin gen daar geplaatst. Boven die bakken ziet men een prachtig panorama van een duin landschap, waarin diverse zeevo gels, thuisbehorende aan de Hol landse kuststrook, een panorama dat door zijn bijzondere verlich ting een boeiend beeld geeft van wat er leeft en vliegt langs het strand en over zee. Vlak naast de ingang is een vijver waar kakatoe's vrijelijk rondvliegen. Rechts van het panorama een groot terrarium met vijver, waar in schildpadden, kreeften en goudvissen rondzwemmen en waar 'n groene leguaan, happend met zijn rode bek, voortschui- felt. Daarnaast is een grote met een aantal verschillende soorten prachtig gekleurde vogels. Ach terom kijkend is daar het grote zoutwaterbassin, bestemd voor grote kreeften en krabben. Kij kend naar boven ontwaart uw oog een plafond dat gedrapeerd is met visnetten, hetgeen een pas send beeld geeft aan dit interieur. De aquaria's in de lange gang, met zijn donkergeschilderde wan den, gelijken op wondermooie le vende kleurendia's en steken met de kleurige decors van verschil lende steensoorten, levend koraal, waaierkoraal en anemonen, met artistieke smaak eigenhandig door de eigenaar in de bakken geformeerd, scherp af, als aparte sprookjestaferelen in een dromeri ge exotische onderwaterwereld. Daartussen door beweegt zich de octopus, de deftige zeebaars, de zee-egel en het vreemd gevormde onelegant zeeduiveltje uit de Mid dellandse zee. Pompinstallaties, filters en ver warmingsapparaten, zorgen voor het op temperatuur en schoon houden van het water, het zee water dat midden in de Noordzee opgepompt wordt en per tank auto uit den Helder wordt aange voerd. Veel vertelt de heer de Vries over zijn aquarium. Deze moder nisering heeft grote sommen geld gekost. De exploitatiekosten zijn hoog, voor voeding 35,— per week en voor stroomverbruik on geveer 400,— per maand Het vervoer van bijzondere vissen uit verre zeeën per vliegtuig, kost een massa geld. Men moet bewondering heb ben voor de heer de Vries, die een expert is op dit gebied, be wondering voor hetgeen hij in dit ondergronds bedrijf tot stand heeft gebracht. Talrijke scholen e.a. instellingen bezochten dit aquarium, maar wie thans (zon dag j.l. werd het geopend), daar een bezoek gaat brengen, zal bij het binnenkomen van dit onder gronds sprookje, zijn ogen niet kunnen geloven en bij het verla ten van dit leerzame ondergrond se vissenrijk met een voldaan en tevreden gevoel weer de trappen opstijgen, alwaar hij eenmaal bo ven, de zee in al haar grootheid kan aanschouwen, hetwelk hem echt nog even in de sfeer houdt, van wat hij daar beneden zag. Door de verspreiding van de tienduizenden prachtig uitgevoer de folders in het Frans, Duits, Engels en onze taql, wordt de aandacht gevestigd op dit onder gronds zeeaquarium. Daardoor trekt de heer de Vries duizenden gasten naar dit vacantieoord en werkt hij mede aan de groei en bloei van Bergen en Bergen aan Zee. Wij wensen hem veel suc ces en een grote toeloop van be langstellenden, waar het zeer ze ker niet aan zal ontbreken, want dit aquarium is inderdaad uniek in West-Europa. Op 17 oktober j.l. hield me vrouw Mulder, een plattelands vrouw uit Warga (Fr), een le zing over haar reis naar Frank rijk. Deze reizen worden regel matig georganiseerd door de Volkshogeschool. Het kasteeltje „Meridon" in Chevreuse vlak bij Parijs is n.l. bezit van de Volkshogeschool. Door het enthousiasme van de spreekster en haar reisgenoten voor de prachtige reis, is er sprake van, om een spaarsysteem in het leven te roepen, om dan met eigen ogen dit moois te gaan zien. De dames hebben zich die avond met dia's tevreden moeten stellen. Door het vlotte en inte ressante vertellen van mevrouw Mulder, werd er door de toe schouwsters een goede indruk verkregen. In de pauze speelde mevrouw Visser Franse volksliederen. Een glas Franse wijn en een stukje kaas waren onverbrekelijk aan deze avond verbonden. Met nog een grammofoonplaat van Patachou en Charles Trenet en platen aan de wand van Fran se verkeersbureau's, eindigde deze avond echt in een Franse stijl. Het was een zeer geslaagde avond. Gedurende meer dan dertig jaar wordt door de Stichting Nutsspaarbank Alkmaar de We- reldspaardag gevierd. Voor zeer velen in deze omgeving is de Wereldspaardag dan ook reeds lang een bekend en vertrouwd begrip geworden. De viering van deze traditionele spaardag heeft aan het hoofdkantoor van de Alkmaarse Nutsspaarbank, zo wel als aan de bijkantoren te Ber gen en Castricum steeds een ex tra feestelijk karakter gehad. De vooral in de laatste jaren bijna overstelpende drukte op die dag, in het bijzonder op het hoofdkantoor te Alkmaar, heeft de directie aanleiding gegeven, teneinde lange wachttijden voor de spaarders zoveel mogelijk te vermijden, de Wereldspaardag uit te breiden tot een Wereld- spaarweek. Deze spaarweek zal dit jaar gehouden worden van maandag 30 oktober tot en met vrijdag 3 november. Aan de viering van de We- reldspaarweek in de gemeente Bergen en omgeving is ook dit jaar de reeds alom bekende at tractie verbonden. Alle spaarders, die in de week van maandag 30 oktober tot en met vrijdag 3 no vember een inleg doen, evenals de nieuwe spaarders, ontvangen als attentie de fraaie spaarbank kalender voor 1962. Het spreekt vanzelf, dat deze uitreiking slechts zal kunnen plaats vinden zolang de vooraad strekt. Wat is nu eigenlijk de beteke nis van de Wereldspaarweek? Over de gehele wereld wordt omstreeks eind oktober in ver sterkte mate de aandacht geves tigd op het nut van het sparen. Hiertoe werd reeds besloten in 1924 op een internationale confe rentie van afgevaardigden van spaarbanken over de gehele we reld. Ook vandaag de dag is het sparen nog van ingrijpende be tekenis voor de positie van ieder mens en ieder gezin in het maat schappelijk leven. Alleen al bij de Alkmaarse Nutsspaarbank en haar bijkantoren te Castricum en Bergen staan ruim 36.000 spaar ders ingeschreven met een geza menlijk spaartegoed van ruim dertig miljoen gulden. De WERELDSPAARWEEK is een uitnodiging, allereerst aan onze spaarders eens na te gaan of er aanleding bestaat bij deze bijzondere gelegenheid iets op hun spaarbankboekje weg te leg gen. Daarnaast beoogt de actie voor de Wereldspaarbank het aansporen van hen, die nog geen spaarbankboekje hebben, om het voorbeeld van deze 36.000 spaar ders te volgen en juist nu ook zo'n spaarbankboeje bij de NUTSSPAARBANK te nemen. Het bijkantoor van de Nutsspaar bank aan de Ruïnelaan 8 te Ber gen zal U daartoe gaarne ont vangen Wij mochten van de Nuts spaarbank een kalender ontvan gen, die een uitstekend verzorgde indruk maakte. Wederom maakte de schilder J. Voerman, speciaal voor deze kalender, een viertal platen. Zaterdag 14 oktober heeft de Personeelsvereniging van „Edi- fra Louis Arp's Confectie N.V., te Bergen, een zeer geslaagde feestavond gegeven in de zalen van Hotel Victory te Alkmaar. In een verrassend tempo werd een vlotte revue onder de titel ,,Nouen" over het voetlicht gebracht. Verschillende perso neelsleden ontplooiden hun talen ten in dol-komische sketches, dansjes, ingestudeerd door Mej. Annie Groot, voordrachten en zangnummers. De algehele lei ding was in handen van de Heer D. Akkerman, bijgestaan door zijn echtgenote. De Heer Akker man was tevens de auteur van verschillende onderdelen van het programma en het succes van de voorstelling was in niet geringe mate zijn werk, dit zonder enigs zins te kort te willen doen aan het opmerkelijk enthousiasme van de gehele groep van deelnemers, In zijn huldebetoon aan de optre denden kon directeur de Heer Arp volmondig erkennen, dat de geleverde prestaties alle ver wachtingen hadden overtroffen. Een geanimeerd en gezellig bal, tot 2 uur 's nachts, besloot op feestelijke wijze de personeels avond. Aan komen lopen een jonge boxer. G. Schekkerman, Dorps straat 86, tel. 2069, Bergen. GEEF EENS BOLLEN! Gistermiddag opende de dro gisterij ,,Het Bergens Wapen" van de firma Schuit-Conijn zijn modern gerestaureerde zaak in farmaceutische artikelen en her dacht tevens het feit, dat de zaak 35 jaar bestaat. Door deze ver bouwing heeft de zaak een gron dige verandering ondergaan. Door het bijtrekken van de gang aan de kant van de Stationstraat en het vrijmaken van andere niet- productieve winkelgedeelten, is er een royale ruimte ontstaan, waar in de klant zich vrij kan bewe gen. Het gehele oude winkelinte rieur is verdwenen, de vloer is belegd met kleine gele hard ge bakken tegels. Het plafond met zacht board bedekt, geeft met de buis- en kelkverlichting een aan gename indruk. Langs de wanden zijn stellingen aangebracht, waar boven een kooflijst met inge bouwde verlichting. De achter grond van de stellingen met zacht gekleurd kunstleer bedekt, de speciale verfstelling is wel bijzon der praktisch en ingenieus ont worpen. De verfbussen komen n.l. vanzelf naar voren. De toon bank voor de farmaceutische af deling, de verschillende in de winkel verspreide gondola's van sapeli-mahoniehout, staan vrij ruim van elkaar verwijderd. De firma Bé-Ka te Heiloo ontwierp dit praktische interieur. De firma Noort te Bergen zorgde voor de uitvoering daarvan en de firma S. Sloten voor de verlichting. De eigenaar van deze zaak, de heer Schuit, kan trots zijn op deze aanwinst, waar het een ge noegen moet zijn zijn keus te ffoen. Talrijke bloemstukken sier den dit smaakvolle interieur. Goud - Zilver - Uurwerken Zij waren nog geen 20... (,,A Summer Place") draagt de titel van de film, die vrijdag- zondag en donderdagavond in de bios coopzaal van ,,De Rustende Ja ger" vertoond wordt. Dit is een film, geschreven naar een roman van Sloan Wil son, waarin een oude liefde tus sen een paar mensen, die ver keerd begonnen in hun jeugdlief de, weer opbloeit en van een liefde tussen een jongen en een meisje, die zich niet storen aan wat wel of niet mag en hun liefde beleven zoals hun hart dat in geeft. Een film van passie, ver langen, de groei naar volwassen heid en de conflicten die daarmee samen gaan. Leeftijd 18 jaar, aanvang 8 uur. Zaterdag-, maandag- en woensdagavond verschijnt er een sensationele film op het projectie doek. Dit meeslepende verhaal speelt zich af in Rio-Bravo, een klein stadje aan de Mexicaanse grens. Het wordt omsingeld door mannen van de machtige rancher Nathan Burdette, wiens broer in dat stadje wegens moord gevan gen wordt gehouden. Natyan wil zijn broer bevrijden, alvorens de cheriff gelegenheid krijgt Joe naar de Officier van Justitie te vervoeren. Dit leidt tot een lawi ne van ongelooflijke spannende gebeurtenissen, die de bezoeker in zijn greep vangt, en tot de laatste minuut boeit. Niet minder dan John Wayne, Dean Martin, Ricky Nelson en vele andere grote sterren hanteren hier het revolver, zonder emotie en on verstoorbaar. Spannend tot het laatste schot. Leeftijd 14 jaar, aanvang 8 uur. Rente 3 '/4 °/0 (dagelijks opvraagbaar) Rente 31 ƒ2 0 (voor een half jaar vast) Rente 33/4 °/0 (voor een jaar vast) Ruïnelaan 18 Telefoon 2532 Bergen Verleden week donderdag avond gaf de Toneelgroep Stu dio" voor leden van de Kunst kring ,,Bergen-Schoorl" NVV, een opvoering van een Neder lands toneelstuk „Verkeerd Be gin", toneelspel in drie bedrijven van Jan Staal, in de schouwburg zaal van De Rustende Jager te Bergen. De voorzitter van de bestuur- dersbond, de heer Overman, sprak een woord van welkom tot de talrijke aanwezigen en merkte op, dat hij hoopte dat deze avond, geen Verkeerd Begin, maar een goed begin zou worden. Dat is het dan ook wel geworden. Aan dachtig heeft het publiek geluis terd naar de goede strekking van dit toneelspel, dat door de artis- ten op knappe wijze werd ver tolkt. Het onderwerp behelsde: het onbevredigend huwelijksle ven van de mens hier op aarde. Het altijd weer anders willen, het verkeerd beginnen in de liefde, omdat we voor elkaar de rol spe len, waarin we denken, de ander het meest te bekoren. Daarop strandt de liefdesverhouding in werkelijkheid. De oorzaak van die mislukking is het Verkeerd Begin. Dat de schrijver van dit stuk dicht bij de waarheid is, staat voor mij onomstotelijk vast. Het verhaal speelt zich af in een the ater, waar een toneelgroep op treedt en begint met een proloog, waarin de overleden kleedster van dit gezelschap zich in de he mel haar aardse teleurstellingen herinnert. Dan volgt een tijdsbestek van haar leven op aarde, waar ze met haar stille natuur, zachtmoedig karakter en levenservaring, de ouder wordende vrouw ziet, die door haar ouder worden meer be hoefte aan liefde heeft, waar de man achteloos aan voorbijgaat. Ze ziet het jonge meisje, dat niet tegenstaande haar goedkoop lief desleven van vroeger, naar ware liefde hunkert, ze ziet de grote leugen, die men elkaar aandoet en kan daar waarschijnlijk niet boven uit komen, en sterft. KAPSALON Wanneer dan het jonge meisje, de ware liefde nog steeds onbe antwoord vindt denkt ze aan de overleden kleedster en ziet men aan het slot van dit bijzondere to neelspel haar beeltenis weer in de hemel. Anita Menist speelde haar rol als kleedster, bescheiden en sym- phatiek, Carla de Raet gaf van de ouder wordende liefhebbende vrouw een uitstekende vertolking. Ad van Gessel (haar man) gaf van deze lang geen gemakkelijke rol een behoorlijke creatie, Bé Schenk als (Pop Beets) bracht haar grillige en jaloerse rol op vlotte en kostelijke wijze. Haar man (Jack Horn - Jan Lemmers) speelde zijn kleine rol fris en le vendig. De jongste artisten van dit ge zelschap, rechtstreeks van de to neelschool, hadden het beste deel van het spel. Liesbeth Struppert als (Minny Scot) en Bram v .d. Vlugt als (Koen Govaerts), voor al eerstgenoemde, brachten aan dit spel kleur en een jeugdige frisse sfeer. Eenmaal in haar rol, gaf ze een voortreffelijke uitbeel ding van het meisje dat wilde le ven en het meisje dat zocht naar waarachtige liefde. Aan het einde van dit toneel spel klaterde er een dankbaar ap plaus en dankte de voorzitter de toneelgroep voor het gebodene. Het bestuur van Kunstkring „Bergen-Schoorl NVV". heeft zijn leden een bijzondere mooie toneelavond verschaft, door dit gezelschap naar Bergen te laten komen. In een zeer spannende wed strijd moest Bergen 1 de punten afstaan aan DDD 2 uit Alkmaar. Heel lang heeft Bergen met nog 3 partijen te spelen gelijk gestaan (77), maar uit de laatste 3 partijen haalde Bergen slechts 1 punt en Alkmaar 5, zodat de uit slagen zijn: H. KruizingaT. Korn 0—2; W. van Hattum—P. J. Smole- naars 02; P. BootsW. Jim- mink 1'1; J. StamJ. Jorna 1 1; J. BliekendaalM. Oud 02; P. Mienes—A. Louwe 2—0; E. StamJ. Bleeker 1-'1; J. de MoorJ. Jonk 0'2; D. Buisman H. Eckhardt 20; C. Tromp E. van Leeuwen 11. Er hebben zich twee nieuwe leden gemeld. De actie voor wer ving van donateurs heeft succes. Nieuwe leden zijn altijd welkom. ZONDAGSDIENST ARTSEN DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15 ct. man. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. (Ingezonden mededeling) nu prachtmengeling voor wildbeplanting. Per 25 f3. per 100 f 10.— Plein - Bergen - Tel. 02208-3605 J. Oldenburgl. 3, Bergen, tel. 2788 Uitgebreide collectie Horloges SPECIALE COLLECTIE Gouden en Zilveren sieraden ii Hereweg 56 - Telefoon 215 - Postgiro 511036 VOOR BETER EN MOOIER MATEN 40 t.e.m. 48 Kw. Satin de Luxe Asscati kleuren Voor betere HAARVERZORGING Dorpsstraat 21, BERGEN Telefoon 2266 BERGEN 29 oktober Dr. J. J. A. A. HODDE, van Reenenpark 2, tel. 2027 SCHOORL 29 oktober Dr. BRUST, Telefoon K 2209-288

De Duinstreek | 1961 | | pagina 1