15 jaar Plattelandsvrouwen Nej£ 1 w PAMPO 272 Bood voor Staatspensionnering y m St Maarten Clubtentoonstelling verkouden v.v. „SCHOORL Bridgeclub „Schoorl" Waartanden en kiezen worden gebakken Op 26 okt. j.l. vierde de afd. Schoorl van de Bond van Platte landsvrouwen haar 15-jarig be staan in de zaal van „De Rus tende Jager" te Schoorl. Om acht uur opende de voor zitster. mevr. Bergh, deze feest avond met een woord van wel kom aan de afgevaardigden der zusterverenigingen uit de omlig gende plaatsen: het Kath. Vrou wengilde, de Hervormde Vrou wengroep en de vele aanwezi gen, die de zaal tot in de verste hoeken vulden. Zij deelde mede, zeer verheugd te zijn over de grote opkomst en vooral over het feit, dat zoveel heren met hun echtgenoten waren meegekomen om dit heugelijke feit te herdenken. Daarna werd een bont pro gramma opgevoerd, onder de ti tel „door de leden, voor de le den". Voor de pauze maakte men een reisje door Noord-Holland, waarbij in verschillende plaatsen even werd halt gehouden. Een viertal dames opende de revue met een lied over onze pro vincie voor een aardig décor, waarbij de bekende Hollandse molen niet was vergeten. Hierop volgde een gedicht over Noord- Holland door een dame in West- friese klederdracht, gevolgd door een bezoek aan Den Helder, waar 4 charmante matroosjes een loflied op de marine ten gehore brachten. De tocht ging daarna naar Enkhuizen, waar een nachtelijk bezoek werd gebracht aan het Zuiderzeemuseum aldaar. Dit to neelstukje werd met veel verve gebracht door kinderen van en kele leden en het was kostelijk om het ongekunstelde toneelspel van deze jongens en meisjes te volgen. Het programma werd voortgezet met een voordracht over de Hollandse boer, waarna men ons naar Alkmaar voerde, waar we geconfronteerd werden met een echt carillon, de Waag en kaasdragers. Hierbij bleek dat Schoorl op dit moment verder heen is dan Alkmaar, welke ge meente er nog steeds niet in is geslaagd om het carillon ten ge hore te laten brengen. Van Alkmaar naar de Lange- dijk is maar een klein stapje, zo dat we in het land van de dui zend eilanden en kool konden ge nieten van het bekende liedje van Dirk Witte: „het land van Noordscharwou". We moesten echter weer ver der en wel ditmaal naar Lutje- broek, waar we geconfronteerd werden met een Amerikaanse toerist, die op kostelijke wijze „antieke kleding" kocht van een boer, in een cafétje ter plaatse. Per postkoets ging het daarna verder: hierbij werd „hoe warm het was" van Hildebrand op charmante wijze voorgedragen door een dame in 18e eeuwse kledij. Via het liedje: „Bad op zaterdagavond" van Annie M. G. Schmidt, keerden we terug naar Schoorl, waar een volksdans groep zijn kunnen ten beste gaf. Het laatste nummer voor de pauze bestond uit het lied „Hol land mijn Holland", door alle medewerksters. Na de pauze, waarin koffie met cake werd geserveerd, begon om kwart over tien het tweede gedeelte van het programma met een Zandvoortse badpakkenshow in de jaren 1890'1900 en 1961. Verder ging het, nu naar Amster dam, waar bij een echt Jordaans décor, met o.a. het pierement, en kele bekende liedjes werden ge bracht. De lantaarnopsteker van wel eer werd even in de schijnwerper geplaatst, waarna we nog even in de Amsterdamse sfeer bleven om op een terrasje aan het Rem- brandtsplein even uit te rusten onder het lied: „weet je nog wel, oudje." Na een Dixielandshow door enige meisjes ging de reis naar Hilversum, waar, voor een echt televisietoestel, door 2 dames een overzicht werd gegeven van alle evenementen die door de Platte landsvrouwen in de afgelopen 15 jaar waren georganiseerd. Van Hilversum ging het vlug weer terug naar de Duinstreek, waarbij een loflied op Schoorl ten gehore werd gebracht, terwijl met een klein eenactertje nog eens het vele werk werd bena drukt, dat de Plattelandsvrouwen voor hun leden doen. Na het zingen van het Bonds lied door alle medewerksters dankte de voorzitster alle aanwe zigen voor hun aandachtig gehoor en verzocht de echtgenoten van de leden, om op vergaderingen e.d. hun vrouwen ter wille te zijn en, indien noodzakelijk, als baby sit te willen fungeren. Besloten werd met het Noord hollands lied, door alle aanwezi gen. Burgemeester Bergh dankte de Plattelandsvrouwen namens de aanwezige heren voor het gebo- dene en verzekerde, dat hij nog vele malen als oppas zou willen fungeren, daar avonden als deze, hiervoor een ruime vergoeding zijn. Om elf uur werd deze prach tige avond besloten: men keerde allen voldaan huiswaarts. Rest ons nog te vermelden, dat de revue door de dames zelf in elkaar is gezet. Omstreeks juli is men begonnen met het verdelen van de verschillende rollen en het instuderen hiervan. De fraaie costuums werden me rendeels door de leden zelf ver vaardigd, terwijl de décors die voor de diverse stukjes werden gebruikt, uitblonken door origina liteit. Het is ondoenlijk, om alle me dewerksters met name te noe men, wij menen echter één uit zondering te moeten maken voor de dames Bergh en De Boer, die als conferencières alle stukjes op een briljante wijze aan elkaar praatten. Ook mevr. Koel was kostelijk in haar diverse créaties, vooral als Lutjebroeker boer oogstte zij veel succes. Wij wensen de Plattelands vrouwen veel succes op weg naar haar 20-jarig bestaan. Voor een niet geheel gevulde zaal bood de Bond voor Staats pensionnering, afd. Schoorl, een toneelavond aan door het gezel schap „De Flierefluiters" in „De Rustende Jager", De heer Sleking opende de avond met de mede deling dat het bestuur er niet in geslaagd was een spreker voor deze propaganda-avond te vin den, zodat men meteen met de toneelvoorstelling kon beginnen. Het bekende toneelgezelschap ,,De Flierefluiters" uit Landsmeer gaf een opvoering van het toneel spel in drie bedrijven „De Bos bouwers", van Theo Schiks. De „Flierefluiters" die sinds 1931 met veel succes hun voorstellin gen geven, brachten in Schoorl de 50e opvoering van „De Bos bouwers", zodat de souffleur weinig werk had. Het toneel werd verplaatst naar de Duitse grens, waar Al- bert Bouwers, de aannemer, een bosontginningswerk had aange nomen. Het bleek, dat onder zijn arbei ders ontevredenheid heerste door het uitblijven van betere sociale voorzieningen, hetgeen vooral werd veroorzaakt door uitvoer der De Bruin, een nogal arrogant persoon. Onder de arbeiders bevinden zich 2 reclassanten, de,,Rooie"en de „Stille", waarvan de laatste enige staven hexoniet onder de directiekeet plaatst om hun loon eisen kracht bij te zetten. De zoon van de aannemer, Maarten, die na een ruzie het ouderlijk huis heeft verlaten, komt toevallig het café in het bos binnen, waar hij, zonder zich be kend te maken, het een en ander meemaakt van de strijd tussen de uitvoerder De Bruin en de arbei ders, die worden vertegenwoor digd door ploegbaas Loman. Deze is pas getrouwd, zijn vrouw is uit de stad gekomen om hem in de eenzame landstreek ge zelschap te houden en zij hoopt dat Loman binnenkort tot uit voerder zal worden benoemd. Na een woordenwisseling tus sen De Bruin en Loman klinkt een ontploffing: de directiekeet is in de lucht gevlogen. Hiermee eindigt het eerste bedrijf. Na korte tijd begint het tweede bedrijf; dit speelt in de werkka mer van de heer Bouwers, waar De Bruin aan de aannemer ver telt, dat Loman de schuld is van alle onrust die onder de arbeiders heerst. Aangezien de heer Bou wers ziekelijk is, laat hij zich spoedig door De Bruin overtui gen en benoemt deze meteen tot zijn plaatsvervanger. Na het be zoek van De Bruin wordt Loman D E R 0 D E S T 1 E R Een verhaal uit de tijd van de voortrekkers en pioniers aangediend, die om overplaatsing van uitvoerder De Bruin vraagt. Na een heftige woordenwiseling vertrekt Loman. Hierna komt zoon Maarten bij zijn vader te rug, die hem in verband met zijn toestand de leiding van het be drijf overdraagt. Na de pauze speelde het derde bedrijf wederom in het café in het bos, waar de Stille en de Rooie de afspraak maken, Maarten te vermoorden, die volgens hen de rol van verrader speelt. De aanslag mislukt gelukkig, zodat Maarten even later onge deerd het café binnenkomt en vertelt, dat hij de leiding van het bedrijf heeft overgenomen. Hij ontmaskert De Bruin, die een aandeel blijkt te hebben ge had in de sabotage op het werk, en ontslaat hem op staande voet. Loman wordt aangesteld als uitvoerder en Maarten belooft aan de arbeiders betere sociale voorzieningen, zodat het voor een ieder goed afloopt. Om elf uur was het stuk afge lopen, waarna het gezelschap werd bedankt door de heer Sle king, die de dames een fraai boeket bloemen overhandigde. Met een tombola en een gezel lig bal werd de avond besloten. Weldra is het weer de elfde november en dus lichtjesavond. Als reeds vele jaren verwach ten wij de jongens en meisjes weer op het Gemeentehuis tussen zes uur en half acht 's avonds. Daar zullen enige dames en he ren aanwezig zijn om de lichtjes en de voordracht van de liedjes te beoordelen en ontvangt ieder kind een versnapering. Dit laatste is mogelijk dank zij de royale steun, die ook nu weer van de V.V.V. werd ontvangen. Op de Openbare Lagere School aan de Molenweg zal de heer Wurkum tevoren enige aan wijzingen geven hoe een biet aar dig kan worden versierd. Na de opdracht van het hoofd der school, de heer Broersma, kunnen de leerlingen thuis schoongemaakte en reeds uitge holde bieten mee naar school brengen, om daar dan de hulp van de heer Wurkum te ontvan gen. Het ligt in de bedoeling maandagavond 13 november alle in aanmerking komende bieten in de schoolgang, verlicht, op te hangen. De commissie zal hier ook de prijzen bekend 'maken. Er is volstrekt geen bezwaar, dat de ouders hun kinderen met het vervaardigen van een Sint- Maartenslichtje helpen, mits dit aan de commissie wordt meege deeld. Ouders zijn op 13 november 's avonds ook van harte welkom. Het bestuur van de Schoorlse Gemeenschap hoopt, dat weer vele kinderen de oude traditie zullen voortzetten. R. P. Goettsch. KONIJNEN- EN PLUIMVEE- FOKVERENIGING „DE DUINSTREEK". Op zaterdag en zondag aan staande wordt de clubtentoon stelling gehouden in „De Rusten de Jager" te Schoorl. Ér zijn 112 dieren ingeschre ven, waaronder konijnen, kippen, fazanten en duiven, dus een bonte verzameling en wel een bezoek waard. Er zijn weer mooie prijzen te winnen met de wisselbeker voor het beste dier der tentoonstelling. Onze bekende spelletjesavond is weer zaterdag, de dozen met taarten en worsten liggen weer voor u te wachten om gewonnen te worden, b.v. met speerwerpen of sjoelen en nog een verrassings- spel. Jammer genoeg is het biljart niet meer aanwezig. Wie goed gewicht of leeftijd van dieren kan schatten, kan ook terecht bij ons. En dan de trekking van de ver loting, ook al zaterdagavond, dus een avond om niet te missen. Wie er wat voor voelt om een paar mooie kippen of duiven te gaan houden, komt op de ten toonstelling. Kijk rond en bepaal uw keus en word dan natuurlijk lid van onze vereniging. Wilt u geen kippen of duiven, dan fazan ten of eenden. Tot weerziens op de tentoon stelling. Schoorl 1Knollendam 1 4-1. Schoorl begon, met een inval ler voor v. d. Garde, om half drie de aftrap. Direct in het offensief zijnde, scoorde H. Mooy reeds na 3 min. met een harde schui ver. Knollendam antwoordde met enige felle aanvallen, maar de Schoorlachterhoede was present. Enige harde schoten op afstand konden Schreiner niet veront rusten. In het middenveld bouwde K. de Vet een mooie aanval op, het harde schot van Hartman-Kok werd ten halve gekeerd en de terugspringende bal werd door H. Mooy ingeschoten, 2—0. Ongeveer 8 min. later loste de middenvoor van Knollendam weer een hard schot, hetwelk was naast gegaan, doch de bal werd nog juist van richting ver anderd en vloog nu onhoudbaar in het Schoorldoel, 2—1. Hier mede was het rusten. In de 10e min. van de tweede helft kreeg Schoorl een vrije trap te nemen. H. Mooy plaatste de bal haarzui- ver tussen enkele Knollendam- mers door naar S. Spaander en met een ontzettend harde schui- i ver scoorde hij de derde goal voor Schoorl, een waarlijk mooi doelpunt. De strijd werd harder en fel ler. Beide partijen gaven zich ge heel, totdat 3 min. voor tijd de spil van Knollendam hands maakte in het beruchte gebied. H. Mooy voltrok het vonnis, 41, waarmee het einde kwam. Knollendam speelde te fors, doch de scheidsrechter wist de touw tjes in handen te houden. Berdos 3—Schoorl 2 3—2, Op het nippertje is ons tweede verslagen. Berdos was zeer sterk opgekomen en was veel aktiever dan de Schoorlspelers, waren steeds iets eerder bij de bal en bleven niet staan als ze gepas seerd waren. Dat kan bij ons ook zo, mannen. Over schuld wordt vanzelf niet gesproken, doch de nederlaag is wel te wijten aan het niet juist ingrijpen van de verde diging. Enfin mannen, de kompe titie is nog lang! Ook ons derde leed weer een nederlaag en wel met 82. Was dat nu wel nodig? Rust ging in met 24 in het voordeel van Alkm. Boys en toen leek er nog van alles mogelijk. Dit elftal wordt echter, als het achterstaat, teveel door elkaar gegooid. Dit moet voortaan achterwege blij ven! Verdere uitslagen: Duinran- ders jun.Schoorl jun. 2 1, St. Adelbert aSchoorl a 03, Schoorl b—KSV b 50, Schoorl cVrone b 0—1. Programma a.s. zondag: Schoorl 1 vrij: Schoorl 2- Kolp. Boys 4, 2.30 uur; Schoorl 3—Alcmaria 6, 10 uur; Con Zelo jun.'Schoorl jun., 12 uur; Schoorl Zeevogels a, 12 uur; Kolp. Boys bSchoorl c, 1.15 uur. Uitslag maandag 30 oktober '61. Lijn A: 1. Half-Haasbroek 67 p. 2. Kuyper-Broersma 64J/2 3. Bekker-Beeldman 60J^ 4. Mevr. Repko-v. d. Laan 60 5. Nieuwland- Beukers (gast) 54^ 6. De Jong-Burgering 52 7. Half-Mosch 51M 8. Mevr. Timmermans- De Wit 49 9. Heystek-v. d. Oort 46 10. Mej. Haring-Lensing 35 Lijn B: 1. Modder- Goudsblom (gast) 48^ 2. Mevr. Bouman- Mevr. Birnie 45 3. P. Ens-M. Ens 44J/2 4. Mevr. Raven- Nieuwland 38 H 5. Mevr. Klinkenberg- Mevr. Timmerman 34 6. Dapper-Wit 33 7. Fam. Hoogschagen 27 8. Mevr. Visser- Mevr. Kuiper 27 9. Houtkoper-W ezel 26H Er komt heel wat kijken, voordat onze kunsttanden en kiezen bij een temperatur van niet minder dan 1350 graden celsius hun laat ste behandeling ondergaan. BERGEN OP ZOOM (PöP) „Jaren lang hebben we ge zocht en getobd", vertelt ons de heer Smagge, directeur van de Eerste Nederlandse Tandenfa- briek te Bergen op Zoom. „Er zijn op de hele wereld misschien maar een twintig fabrieken die elementen maken voor gebitpro- tesen. En indertijd toen wij be gonnen als eerste en enige in Ne derland, waren er nog minder. El ke fabriek houdt uiteraard zijn procédé geheim, met als gevolg dat we zonder een basis moesten gaan zoeken naar de wijze waar op we kunsttanden en kiezen konden maken, die de toets der kritiék met het buitenlandse fa brikaat konden doorstaan. Het is een tijd van pionieren geweest, maar we hebben het geklaard. Ons produkt kan wedijveren met elk ander produkt ter wereld en dat blijkt ook wel uit de hoge ex portcijfers die wij hebben. Zelfs naar landen die van ouds in dit werk thuis waren, zoals Duitsland en de Verenigde Staten, exporte ren we". Een uiterst fijn maalproces DE VOORNAAMSTE GRONDSTOFFEN die worden gebruikt zijn veldspaat, porcelein- aarde en' kwarts. De laatste twee betrekt men reeds in poedervorm, maar de eerste, veldspaat, komt aan in grote blokken. Er is alleen reeds een hele afdeling nodig om deze veldspaat te verwerken, te bréken en te malen, kortom te vergruizen tot een uiterst fijn poe der, dat geschikt is om dienst te doen als grondstof voor deze in dustrie. Ingenieus uitgedachte molens, veelal van eigen ontwerp, stellen dit bedrijf in staat veldspaat tot de gewenste korrelgrootte te ver malen. Want de korrelgrootte speelt een bizonder belangrijke rol. Via ragfijne zeven wordt het poeder uitgezeefd. zodat men er zeker van is, materiaal van de juiste korrelgrootte te verkrijgen. Lagen en kleuren NU MOET men niet denken dat hiermede de zaak is opgelost. Oh neen, 't wordt nog veel moeilij ker dan we ooit hadden durven denken. Het blijkt dat een kunst tand uit vier verschillende lagen bestaat, En wel de snijrand, het binnenste, de voorkant en de ach terkant, allemaal verschillend van samenstelling, wat de menging van de grondstoffen betreft. De moeilijkheid van het geheel is, dat al deze lagen van verschillende samenstelling toch weer zo moe ten zijn, dat ze wanneer de tand klaar is één geheel vormen, zon der dat door krimping e.d. de kans bestaat dat de tand barst. Dan zijn er nog twaalf verschil lende kleuren die door de grond stoffen gemengd worden om tan den in verschillende tinten te krij gen, waardoor de kunsttand aan gepast kan worden aan de per soon die hem moet dragen.' Twaalf verschillende kleuren maal 4 verschillende lagen geeft achtenveertig verschillende sa menstellingen. Maar bij de tanden blijft het niet. De kiezen bestaan uit twee soorten porcelein ook weer in 12 verschillende kleuren. Men heeft dus in een dergelijke fabriek wel heel wat grondstof fen uit elkaar te houden. Boven dien luisteren alle mengingen uiterst nauwkeurig. Daartoe heeft men ook speciale mengapparaten gebouwd, die de garantie geven, dat alle grondstoffen op de juiste manier worden dooreengewerkt. De bevestiging WANNEER de tandarts of tandtechniker zo'n element zo maar in de kunststof moest zetten, dan zou de protese niet bepaald stevig worden. Daarom wordt er in elk element minstens één (en waar het mogelijk is twee) gou den stifjes gemonteerd, die later als verankering van het element in de kunststof die het gebit vormt, dienst kunnen doen. Bij het vormen van de tanden en kiezen moet er met het plaat sen van deze stiftjes reeds reke ning worden gehouden. Wanneer we echter zien hoe fantastisch klein dit allemaal is, dan staan we toch wel verwonderd over het feit dat het eindprodukt tenslotte zo correct tot op onderdelen van mili- meters af is. De metalen vormen worden in de fabriek zelf gemaakt. In deze vormen smeren de meisjes pasta. Bij tanden dus in vier lagen en voor elke laag een ander mengsel. Dan gaan de twee delen van de vorm op elkaar en worden ze on der druk verhit. De manier waar op dit gaat is zeer efficient en de apparatuur is een eigen vinding van de fabriek. Hierna worden de elementen uit de vormen ge klopt en gesorteerd. Daarna komen de meisjes aan de beurt die de stiftjes er in plaat sen, een precisiewerk met de pin cet. In een kleine oven worden de stiftjes, die onderaan een soldeer- puntje hebben, vast gesoldeerd. 1350 graden Celsils TANDEN EN KIEZEN die zover gevorderd zijn in hun wor dingsproces, worden netjes gesor teerd en uitgelegd op vuurvaste schalen op een bed van korrel kwarts. Deze schaaltjes gaan nu naar de bakkerij. Hier staat een aantal ovens op een rij. De eerste levert een temperatuur van om streeks duizend graden Celsius en is slechts bestemd om diverse or ganische stoffen uit de elementen te branden. Met een lange tang wordt het schaaltje in de geopende oven gezet. Nog even laat men voor ons de oven open, zodat we er in kunnen kijken. Langzaam worden de tanden op het schaaltje, van een lichte vleeskleur, donkerder, tot zwart toe en danmet een doffe zachte explosie vliegt het schaaltje met tanden in brand. De oven wordt gesloten, alle verkeer de stoffen branden er nu uit en na een poosje wordt de oven weer geopend, het enorm hete schaal tje wordt met een lange tang aan gepakt en overgezet in de echte bakoven, die een temperatuur van 1350 graden Celsius heeft. Hier in worden de elementen definitief gebakken. Later komen de schaaltjes keurig op rijen in geïsoleerde hokjes te staan om af te koelen en dan zien we de ons bekende kunsttanden en kiezen, keurig natuurgetrouw, als of ze echt zijn. We zien ze in verschillende tinten, de gouden stiftjes er keurig rechtop in, klaar om door de tandarts of tandtech niker gebruikt te worden. (Nadruk verboden). (Ingezonden mededeling) vlakbu i>f puk ivaaa z/cn i/fqsof&e* NEBBEN Z/T ff/y BoEBENfAfflL/E Rond ff* vul/b soldaten: 'S EK ff* Of NAN O we zoeken rwff blanken en EEN indiaan. LvAAASCNUiN ONS Als je Di£JZAND/fTfN 7/fr' tt

De Duinstreek | 1961 | | pagina 6