ra EL-MIOR JAARVERGADERING BERGENS IJSCLUB Hergensche Kunsthandel JUBILEUMCONCERT Natuur- en Heemwacht Een waarschuwend woord Opvoering blijspel "GEBR.S KALKOEN 24 hyacinten 4.95 Bloembollenkiosk VRIJDAG 1 DEC. 1961 38c JAARGANG No. 47 Verschijnt te Bergen» Bergen aan Zee» Schoorl» Schoorldam, Groet» Camperduin» Egmond aan Zee» Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Ijsbaan krijgt nieuwe verlichting De vorige week woensdag avond in het „Huis met de Pila ren" gehouden algemene verga dering van de Berger IJssportver- eniging had een buitengewoon vlot en geanimeerd verloop. De „Moeder van de IJsclub", mevrouw G. Bos Eyssen-Laan, die vorig jaar na 20 jaar eminent penningmeesterschap met het be schikbaar stellen van een wissel beker, en een kus voor de voor zitter, de heer Jn. Kroon, afscheid als bestuurslid had genomen (de kus vanwege de haar bij die ge legenheid aangeboden bloemen en het erelidmaatschap van de vereniging), werd nu aan het be gin van de vergadering bij mon de van de heer Kroon, nog eens extra verrast met de aanbieding van een hypermodern glazen kof fiezet-apparaat, wat mevrouw Bos Eyssen spontaan deed uitroepen: „U krijgt er wéér een!", waarna zij alle bestuursleden (zes in ge tal) stuk voor stuk omhelsde. In zijn openingswoord had de voorzitter tevoren gewag gemaakt van de moeilijkheden rondom de lichtinstallatie van de Berger ijs baan. Deze was, zoals de secre taris, de heer C. J. Bruin, in zijn jaarverslag vermeldde, het vorig jaar door het PEN afgekeurd en afgesneden van het lichtnet. Sta len masten en grondkabels zou den 8000,gaan kosten. Gelukkig is nu een eenvoudi ger voorziening mogelijk geble ken. Het bestuur is er in geslaagd Een enorme sortering St. Nicolaas geschenken tweedehands palen van het radio net voor een voordelige prijs op de kop te tikken en deze zijn in prima staat. Omdat de nieuwe draden van het bovengrondnet zwaarder zijn dan de oude, ko men er meer palen in de baan te staan. Inclusief nieuwe lampen, vergt de nieuwe installatie een bedrag van rond 3000,De palen zullen hopelijk nog deze week worden gezet. Overigens moet de B.IJ.V. nog 500,aan de gemeente afdragen voor het oude lichtnet 100,per jaar tot 1965). Een en ander vormt een niet geringe aderlating voor de kas. Uit het financieel verslag van de penningmeester, de heer Nic. Admiraal, bleek, dat het jaar 1960 -61 een voordelig saldo van ƒ3570,30 (vorig jaar ƒ1710,44) heeft opgeleverd. Met het saldo 1960 bedroegen de inkomsten 5092,53, tegen een uitgavento- taal van 1522,23. De voornaam ste uitgaven: onderhoud baan en kassa (ƒ240,50), alsmede schil derwerk en de nog nooit gebruik te jurytent 192,34), wogen bij lange na niet op tegen de inkom sten van de kortstondige ijsperio- de van 26 en 27 januari. Er wer den toen 1296 kinderkaarten van 75 cent 972,25 kinderkaar ten van 50 cent (12,50), 231 dag kaarten van 1,en 284 avond- kaarten van 75 cent 213,75) verkocht. De opbrengst van le- denkaarten (450 van f 3,en 65 van ƒ5,bedroeg 1675, Het totaal ledental was 515. Het bestuur vond dat dit in een plaats als Bergen minstens duizend kon zijn. In de kascommissie 1962 werden benoemd mej. I. Beers en de heer J. Wittebrood. Met het oog op de nieuwe verlichting werden geen aandelen uitgeloot. Het volgend jaar wil men dan meer uitloten, hetgeen het ere-lid de heer Jb Swaag Jnzn waarschu wend deed opmerken: „Bij een eventuele sneeuwperiode, die veel geld kan kosten, zal dit volgend jaar weer niet mogelijk zijn." Het punt bestuursverkiezing gaf ook heel geen moeilijkheden. De aftredende heren Jn. Kroon en P. v. Exter werden praktisch met algemene stemmen herbenoemd. Sportraad Na de pauze gaf het bestuurs lid, de heer H. P. T. van Schaik, een korte uiteenzetting over de opzet van de Sportraad in Ber gen. Bezwaar tegen toetreding als lid van de sportfederatie had niemand (kosten 5,per jaar). De heer P. van Exter werd als vertegenwoordiger van het be stuur in de Sportraad aangewe zen. Vervolgens werd met veel ani mo gedelibereerd over het a.s. veertig-jarig bestaan der vereni ging (20 februari 1962). Het be stuur voelde er het meeste voor, de volgende jaarvergadering een klein beetje een feestelijk tintje te geven. Een receptie, daar hebben we niets aan, aldus de voorzitter, die de gedachte van een echt ge zellige dorpsavond met een mu ziekje opperde. De heer Swaag wilde eeu bal-maskeetje. De heer Wittebrood wilde meteen maar met feestvieren beginnen. Het is altijd hetzelfde ploegje dat op vergaderingen komt zei hij. Uit de verdere discussies bleek, dat het 20-jarig bestaan in 1942 wel was gevierd, het 25-jarig bestaan echter niet. De heer M. Lau vond het beter dat de leden hun ver eniging een geschenk aanbieden, de nieuwe verlichting bijvoor beeld. De heer P. Gootjes, die op de vorige jaarvergadering het punt „veertig jaar bestaan" het eerst had aangesneden, achtte het gezien de hoge kosten waarvoor de vereniging komt te staan, on verantwoordelijk een groot feest op touw te zetten. Het was vol gens hem niet verantwoord. Het bestuur vroeg en verkreeg tenslot te vrij mandaat en zou zien wat er gedaan kan worden. Als er omstreeks de oprichtingsdatum (20 februari) geen ijs is, zal men volgend jaar alle leden per con vocatie uitnodigen en het dan me de van het aantal geretourneerde stroken laten afhangen, waar de feestvergadering wordt gehouden. Rondvraag Bij de rondvraag deed de heer P. Gootjes de verblijdende mede deling, dat hij twee medailles be schikbaar wilde stellen voor de voor de oudere jeugd te houden wedstrijden lange baan. Men zal zich herinneren dat vorig jaar me vrouw Bos Eyssen bij haar af scheid een fraaie wisselbeker voor dit doel had aangeboden. De heer Gootjes bracht de handen van de ongeveer 25 aanwezigen ander maal op elkaar door een krachtig protest te laten horen tegen het feit, dat de wereldkampioen op de lange baan, onze landgenoot Van der Grift, niet schijnt te zijn uit genodigd voor de opening van de eerste grote kunstijsbaan in ons land. Henk van der Grift had als eerste een uitnodiging moeten ontvangen. Hij heeft zelfs nog voorrang boven de Koningin.riep de heer Gootjes verontwaardigd uit. Ook voorzitter Kroon vond het, als het waar is, een schan daal. De heer Lau, lid van het wed strijdcomité, meende dat er on danks de eventuele concurrentie van de kunstijsbanen in Amster dam, nog genoeg mogelijkheden overblijven om attractieve wed strijden op de Berger ijsbaan te organiseren. Hij wilde, evenals in het verleden steeds is gedaan, bekende rijders aantrekken. De voorzitter, op zijn beurt zei, dat het bestuur steeds zal trachten de baan zo vlug mogelijk open te stellen (met alle risico's van dien), om de jeugd en de leden een kans te geven de ijzers on der te kunnen binden. Zoals men elders heeft kunnen lezen, zijn aan Bergen de provin ciale langebaankampioenschappen voor heren toegewezen, alsmede het provinciaal kampioenschap schoonrijden voor enkelingen en is Bergen voorts reserve voor de titel voor schoonrijden voor pa ren. Verleden week gaf"de toneel vereniging St-Jan haar eerste to neelavond van dit seizoen met de opvoering van „Gebroeders Kal koen", vrolijk spel in drie bedrij ven van Gerard Nielen. Dit oude blijspel met zijn geestige tekst en zijn komische verwikkelingen wordt nog door menige dillettan- tenvereniging op het winterpro- gramma geplaatst. Het is het ver haal van twee oude vrijgezellen, die een textielzaak bedrijven en zo conservatief zijn, dat zij angst vallig vasthouden aan het oude, en geen heil zien in nieuwe frisse moderne ideeën. Als dan een neef van de gebroeders, die in het ge heim verkering heeft, geen kans krijgt zijn meisje met de ooms kennis te laten maken, zorgt een huisvriend ervoor dat het meisje clandestien de zaak wordt binnen gesmokkeld. De kennismaking met dit jonge meisje doet de har ten van de oude vrijgezellen snel ler kloppen, zodat beiden verliefd worden. Dit stuk, met een oorspronke lijk Nederlandse tekst, was nu voor drie rollen: t.w. de beide ge broeders met hun zuster Rosie, in de taal van het oude ras omge werkt. De heer Aat Groot en mevr. T. Wijbenga-Tiebie deden dit op voortreffelijke wijze. Dit kan niet gezegd worden van Ja cob Kalkoen (Rein Beukers), die ons deed denken aan iemand, die tracht Amsterdams te praten. Het spel van deze drie was echter uit stekend. Mevr. A. Frederiks-Kal- denbach als Fientje van Eisen, was voor deze rol geknipt. Haar rustig spel en leuke verschijning schiep in dit stuk de juiste sfeer. Jan Leering, als Joop, maakte van zijn klein onbetekenend rol letje een prachtig type van een loopknecht. Jan Glorie, die de rol van huisvriend vervulde, had meer lach en climax in zijn spel moe ten brengen. Ditzelfde geldt voor Truus de huishoudster (mevr. A. Veldman-Molenaar, die te wei nig temperament in haar spel leg de. Toon Rinkel als neef, speelde verdienstelijk. Jan van Stralen, als afgevaardigde van de Bond, gaf aan deze fig .de juiste gestalte, Jacques Burgering en Dorien de Wit, resp. als Gerrit Volkers en Wim de Nijs, speelden hun be- dienderolletjes vrij en levendig. Aan het einde werden drie le den van de toneelvereniging van wege het 25-jarig lidmaatschap gehuldigd. De eerste 2 door de voorzitter, de heer A. Ooievaar, n.l. mevr. Wijbenga-Tiebie en Jan Glorie en de heer Ooievaar door de heer Leering, Hun wer den oorkonden, insignes e.a. ca deaus overhandigd. Een dank baar applaus was de beloning voor de spelers van dit gezelschap. Decor en kapwerk zagen er keu rig verzorgd uit. Regie van Jaap van Baar. Omwenteling op shirt gebied tricot-nylon Luchtig, poreus, zó schoon, zó droog. Beste shirt-make EL-MIOR Verkrijgbaar in diverse mouwlengten. „Bergens Mannenkoor" her dacht zaterdagavond zijn veertig jarig bestaan met een concert, dat gegeven werd in de Ruïnekerk. Medewerking werd verleend door de bas-bariton Peter de Vos uit Bergen en door leden van de Ko ninklijke Marinierskapel der Ko ninklijke Marine uit Rotterdam. Dit waren Paul de Boer, fluit, Han Jongkees, klarinet, Rudy Siebert, hoorn, Herman Oly, fagot, Peter Schenkels, hobo. en Johan Dol, piano. Het programma bestond afwis selend uit koorzang, liederen en aria's met pianobegeleiding en ensemblespel. De liederen, die het mannenkoor ten gehore bracht, werden zuiver en goed ge zongen. Ook aan de voordracht was de nodige zorg besteed. Swei- zer Psalm van P. A. Zwijzig, Is raël van L. C. Keereweer, La Rossignol van Gretry, de beide negro-spirituals, Nobody knows en Deep river, kregen o.l.v. Cor- ry Moree-Dol een goede vertol king. Peter de Vos zong liederen van Schubert, Brahms, Richard Straus en een aria van Verdi. De ze zanger heeft met zijn zuivere Door de Natuurwacht, afd. Bergen, en de Heemwacht Ber gen is het volgende gezamenlijke adres aan de gemeenteraad van Bergen gezonden: In bijl. 106 d.d. 21 dzr. stellen B. en W. aan uw Raad voor te besluiten tot bouw van 'n ambts woning voor de burgemeester op „Kranenburgh" aan de Renbaan laan. De kosten worden globaal ge schat op 94.000,waarbij in begrepen architectenhonorarium, aanleg paden, wegen, plantsoe nen, terrassen en afscheidingen, alsmede het toezicht tijdens de bouw. Uit het door ons onderstreepte gedeelte van dit voorstel moet wel geconcludeerd worden, dat het bosrijke deel van „Kranen burgh" ten oosten van de oprij laan voor deze bouw grotendeels ten offer zal vallen. Bijzonder be treurenswaardig is, dat de fraaie en karakteristieke oude zeeden nen, die daar in de hoek langs Renbaanlaan en voormalige tram baan staan mede voor deze bouw nu en in de toekomst gedecimeerd zullen worden. In een onderhoud, dat een spe ciale verslaggever van „De Tele graaf" onlangs had met onze bur gemeester, naar aanleiding van mogelijk te heffen logeerbelas- ting, verklaarde deze o.a. „Ver der zouden we graag percelen bos aankopen. Daarvan heeft een plaats als de onze nooit te veel. We hebben behoefte aan recrea tieterrein waar geen huizen ko men. (nr. van 16-11- 61) De Bergenaren zullen met deze uitspraak zeer wel kunnen in stemmen. Alleen zullen ze niet weten, waar dat bos hier in Ber gen nog gevonden zou kunnen worden buiten het gemeentelijk bezit. Maar men mag verwach ten, dat dan althans het bestaan de hout gespaard wordt. Wij willen niet treden in de vraag, of de bouw van een ambtswoning voor het hoofd der gemeente gewenst of noodzake- Geef iets goeds geef dan een Kappers Cadeau-Bon Kapsalon ^Dobb^ll forse stem veel tot het succes van dit concert bijgedragen. De mu sici van het blaaskwintet, dat een kwartet van Rossini en een kwin tet van Mozart speelde, waren wel zeer fijn op elkaar afgestemd. Het was een avond van kunstge not. (^•haimanle opdossint^ van u w (2,aèeawpto()(lemen DROGISTERIJ GR0ENEVELD lijk geacht moet worden al komt het ons in het algemeen gezien wel twijfelachtig voor, of wat voor het ene burgemeestergezin passend en aantrekkelijk is, dat ook voor een volgende zal zijn. Vast staat echter voor ons, dat op de thans geprojecteerde plaats slechts dan een zonnige en lichte woning gebouwd kan worden, wanneer het bos daar wordt ge kapt en ook uit een oogpunt van algemeen belang deze plek dus ongelukkig is gekozen. Bergen en hierin zijn wij het volkomen eens met de hierboven geciteerde mening van burge meester de Ruiter Bergen kan niet zuinig genoeg zijn op zijn bosbezit. Het behoort zowel tot zijn cultuur- als zijn kapitaalsgoe deren. En dan: II n'y a que le premier pas qui coüte! Wanneer eenmaal de bijl is ge hanteerd in het nu nog gave „Kranenburgh" dan ontstaat de kans, dat het in de toekomst ver der verbrokkeld wordt. Daarbij aansluitend kan de „muziektuin" en het bos tot de Sparrenlaan volgen. Zijn er niet reeds bespre kingen geweest of nog gaande over de stichting van een groot hotel op die plek? Wij kunnen in dit alles niet an ders zien dan een gevaar voor Bergens natuurschoon en achten het voorstel, waarover Uw Raad woensdag a.s. zal moeten beslis sen een eerste schrede op de weg naar aantasting van een kostbaar bezit der gemeente. Wij veroorloven ons daarom u dringend in overweging te geven het voorstel aan te houden ten einde te kunnen omzien naar een andere plaats voor de ambtswo ning, waar geen of althans min der ernstige schade voor het bos bezit van Bergen is te vrezen, (w.g.) D. L. Beyneveld, voorzitter Heemwacht Bergen J. Ponstijn, voorzitter Natuur wacht afd. Bergen M. W. v. Gulik, secretaris Natuurwacht afd. Bergen Verslaggever v. Bergen: de heer Timmer voor Schoorl: K. Roos ZONDAGSDIENST ARTSEN Ueekttad -I'/. til/, V Komt U eens binnenlopen en U slaagt zeker in Het huis voor goede kunst nijverheid FA. P. HOPMAN TRICOT NYLON UNI 19.50 Vooral in verband met de a.s. feestdagen Wij geven U alle gewenste inlichtingen Dorpsstraat 21 Bergen Telefoon 2266 geschenkenbonnen in originele verpakking bi) uw drogist. Waarden: 2,50 - 3,50 - 5,en 10, Inwisselbaar bij 3000 drogisten in Nederland. Ook bij JAN OLDENBURGLAAN 15 - BERGEN TELEFOON 2716 Een zeer gewaardeerd ST. NICOLAASCADBAU voor kamer en tuin Plein - Bergen - tel. 02208-3605 Jan Oldenburglaan 34 s Hereweg 325, Groet, Telefoon 476 Berichten en uitnodigingen gelieve men aan bovenstaande adressen te zenden. BERGEN 3 december Dr. BULSTRA Telefoon 3130 SCHOORL 3 december Dr. BRUST, Telefoon K 2209-288

De Duinstreek | 1961 | | pagina 1