ff ff Raadsvergadering Bergen W Advent 1961 Joost Ivangh vijftig jaar lid van „Bergens Harmonie r TURFMOLM Bloembollen Kiosk EEN KAPPERS CADEAUBON P/iJjM Damclub „Bergen" 20 jaar bestuurslid VRIJDAG 8 DEC 1961 38c JAARGANG No. 48 Verschijnt tc Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond ad. Hoef Uitvoerig is er de vorige week gediscussieerd door leden van de gemeenteraad over het voorstel van B. en W., voor de bouw van een ambtswoning voor de burgemeester, aan de Ren baanlaan, kosten 94.000,Dit de laatste tijd veelbesproken stukje bosgrond is aanleiding ge worden, dat de meningen in de raad daarover nog al uiteenlopen. Er staan daar tussen dat houtge was enkele prachtige zeedennen, die oorzaak werden, dat bij stem ming de stemmen staakten 77. Ook de natuur- en Heemwacht van Bergen had een waarschu wend woord gericht tot het colle ge en de leden van de raad. B. en W. handhaafden echter hun voorstel. De heer J. Broersma (Gem. Belangen) vond het voorstel van het college de juiste oplossing. Dit terrein, waarop men de bur gemeesterswoning wenst, is met zorg gekozen. Dat er enkele den nen moeten verdwijnen, is vol gens spr. nog geen aantasting van natuurschoon, daarvan kan moeilijk gesproken worden. De heer Broersma vindt het de moeite niet waard om er over te protesteren, als men weet hoeveel grote stukken bos, o.a. aan de Eeuwige laan en Hoflaan, ten offer zijn gevallen aan nieuw bouw. Spr. stelde zich volkomen achter het voorstel van B. en W. De heer J. J. Dinkelberg (Mid- denblok) betreurt het dat die plek, waar de woning zal komen, gekapt en afgepaald zal worden. Er zullen daar nog al wat zee dennen gekapt moeten worden, die toch al zo schaars in ons land zijn, wil de bewoner daar wat zonlicht in zijn woning hebben. Spr. is tegen ontbossing en zou dit voorstel willen aanhouden en uitzien naar een andere plaats of woning, waar beplanting aange bracht kan worden. Op deze wij ze breiden wij het bosplantsoen in ons dorp uit. Mevrouw mr E. P. Broekman- Vriesman (WD) is er van overtuigd, dat de burgemeester een woning moet hebben. Zij vindt het echter onverantwoord, om het natuurschoon van het ter rein aan de Rembrantlaan daarvoor aan te tasten. Voorts zei Me vrouw Broekman, dat in het be drag groot 94.000, de grond prijs niet is meegerekend en er waarschijnlijk voor dit bedrag wel een mooiere woning te vin den is. De heer Steinz (WD), merkte op, dat er in Bergen nog 4 wo ningen te koop zijn. Hij zei o.a. dat de burgemeester niet moest gaan denken, dat men tegen hem is. Spr. voorzag, dat een man als burgemeester de Ruiter, met zijn capaciteiten, wel spoedig promo tie zal maken en als dan de bur gemeesterswoning leeg komt, moet men maar afwachten of zijn opvolger daarin wil trekken. De heer F. J. Schouten (KVP), had aanvankelijk bezwaren van financiële aard. Toch vond het voorstel van B. en W., steun bij hem. De ligging voor een burge meesterswoning is daar aan de Renbaanlaan zeer gunstig. Spr. vroeg zich af, in verband met de vele bezwaren hiertegen, of de plannen voor het bouwen van „Merelhof" toentertijd ook zo veel tegenkanting heeft onder vonden. Ook stelde hij er prijs op, dat het verkeer voor de Ren baanlaan gesloten bleef. Mr S. D. Sluis (Prot.- Chr.), achtte het voorstel onaanvaard baar en wel in de eerste plaats omdat het natuurschoon bij „Kra- nenburgh" wordt aangetast, ten tweede zou de grond, die voor deze woning beschikbaar is ge steld, volgens hem 30.000, kun nen opbrengen, zodat de totale kosten voor dit huis 125.000 zouden bedragen. Het huis zou dan aan huur per jaar 7.500, moeten opbrengen, zodat dit niet in overeenstemming komt met de 12 pet van de jaarwedde, die de huurder moet betalen 2,500, Op deze manier zou de gemeente 5.000,per jaar bij moeten passen. Spr. heeft de overtuiging, dat er niet serieus naar een wo ning is omgezien. De heer N. F. A. de Graan (P.v.d.A.), meent dat de burge meester een goede ambtswoning moet hebben. Hij heeft echter bezwaren tegen de plek waar de woning zal komen. Er moet daar a.s. 'y*' deskundige Voorlichting DUS: Voor. Uner juiste KPP5EL TEL:2266 D0RPSSTR.2I BERGEN bos gekapt worden wil men zon licht in de woning krijgen. Spr. raadde aan een plek te vinden die beter geschikt is. De heer P. C. Briefjes (P.v.d. A.), is voor het aanhouden van dit voorstel. Wethouder C. W. Ellis is het volkomen eens met de heer Broersma. Hij zei, dat dit stuk bosgrond een verloren hoek is, waar maar slechts enkele zeeden nen staan. De woning, die door de architect op die grond is ge projecteerd, voldoet aan de mini mumeisen. Deze architect zal waarschijnlijk ook de ontwerper van het nieuwe raadhuis worden, (prof. M. F. Duintjer te Amster dam), dat ook een plaatsje bij „Kranenburgh" zal krijgen. Wij hebben, aldus de heer El- lis, herhaaldelijk getracht een ge schikte woning voor de burge meester te kopen. De prijzen zijn echter te hoog en met de eventu eel daarbij komende restauratie kosten, zullen de lasten hoger worden dan met nieuwbouw. Thans woont de burgemeester in een huis van het reactorcen trum, waarvan de vastgestelde huurtijd (3 jaar), voor de helft is verstreken. Spr. eindigde zijn be toog hiermede dat men met het opdringen van een bestaande wo ning, zeer voorzichtig dient te zijn en men moet trachten zoveel mogelijk aan de wens van de burgemeester, die deze woning moet betrekken moet voldoen. De heer J. Wittebrood (KVP) zei. dat de woorden van de heer Broersma hem uit het hart waren gegrepen. De vieren twintigste mei had, aldus spr. de raad er in toegestemd een schets- plan te laten maken voor de ambtswoning aan de Renbaan laan en daar een bedrag van 1.500,voor uitgetrokken. Nu zijn er leden die dit plan weer niet goed vinden. Dit is volgens de heer Wittebrood geld weg gooien. Als men eenmaal een be sluit neemt, moet men daaraan ook vast houden. Men bouwt nu eenmaal niet op bomen. Spr. herinnerde de leden van de raad aan de bouw van de M.M.S. Deze bouw heeft de na tuurschoon in Bergen ook niet ge schaad. Wij, die allen tot dit plan hebben besloten, moeten nu daaraan ook meewerken en onze burgemeester een zo goed moge lijke woning aanbieden. BOETEBEPALING. Het voorstel van B. en W., om het verzoek van de heer J. Mat- ser van 30 oktober 1961 j.l., wat betreft de gestelde termijn van vier jaren, met een jaar te ver lengen in verband met moeilijk heden bij de bouw van een café restaurant op het middenterrein te Bergen aan Zee, vond geen genade bij de heer Dinkelberg. Bij het in gebreke blijven van de gestelde termijn van vier jaar, zou de door de heer Matser ge storte waarborgsom aan de ge meente toekomen. Als dit eens andersom ware geweest en ie mand 50.000,van de gemeen te te vorderen had, dan zou er waarschijnlijk geen consideratie plaatsgevonden hebben. De heer Broersma merkte op, dat deze boetebepaling alleen van kracht is, wanneer er niet gebouwd wordt. Dit heeft men nog niet kunnen constateren. Burgemeester de Ruiter ant woordde, dat de gemeente be hoorlijk dient op te treden. Het voorstel om de heer Matser tot 1 mei 1962 respijt te geven, werd aangenomen, met de aanvulling, Stille gedachten Blijmoedig verwachten Advent! Het grote wonder gaat weder geschieden: Een Kind wordt geboren, Tot heil ons beschoren, Die hemel en aard kan gebieden. Doch Hij komt niet heersen, Maar dienen alleen, Hij is het grote Licht, Dat in de Kerstnacht verscheen. Hoe teêr ligt daar dat Kindje, In een wereld vol van haat, Toch moet het wreed geweld ééns buigen, Niets dat Zijn Liefde weerstaat. Gods Liefde openbaarde zich In 't Kindje in een stal Dit Kindje, begaafd met Godd'lijke Kracht, Zal aan het Kruis verlossen Onze duistere nacht Heilig mysterie, stille gedachten, Blijmoedig verwachten: „Advent"! MAARTJE N. ZWAAN dat na de vervaldatum (29 april 1962) geen rente meer zal wor den uitbetaald. Het verzoek van de heer L. Britzei, om in de kiosk Plein 19, 'n w.c. te doen aanbrengen, werd met algemene stemmen aangeno men. Deze sanitaire installatie, met inbegrip w.c.-ruimte, vergt naar raming een bedrag van 750,Door deze investering, zal de huur met 72,per jaar verhoogd worden, d.i. 106, Aan de heren G. J. Bas, D. de Dood, L. Henneman en mej. Kroon, werden bouwterreinen verkocht in het uitbreidingsplan ten N.O. van de dr van Peltlaan. Vervolgens werden besluiten genomen aangaande wijzigingen .ran bezoldiging van de gemeen te-secretaris, gemeente-ontvanger en ambtenaren van de burge- lijke stand. Tevens het invoeren van een werkclassificatie- en prestatiebeloning en het verande ren van week in maandloon voor de gemeentewerklieden. Dertien december komt de raad bijeen voor de gemeentebegroting. NIEUWJAARSGROETEN Minimumprijs f 2,50 (drie regels) elke regel meer 80 cent, vooruit bij de opgave te voldoen. Bergen 1 heeft in een spannen de wedstrijd gelijk gespeeld te gen Middelie 1. Toen de stand 9—9 was, wist D. Buisman zijn partij gelijk te houden tegen zijn sterke tegenstander, zodat de eindstand 1010 werd. De uit slagen zijn; Schouwink-H. Kruizinga 02 Vergaag-W. v. Hattum 02 C. Huiberts-J. Stam 1—1 C. Vroom-J. Bliekendaal 20 J. Has-D. Buisman 11 J. Beets-C. Tromp 20 J. Pranger-G. Roosloot 02 Ruim zestig jaar geleden, toen Bergen nog een brok ongerepte natuur was, en het oude intieme dorpsbeeld als een kostbaar kleinood lag te sluimeren temid den van de omringende prachtige polders, de uitgestrekte bossen en het grote wijde duinlandschap, toen in het rustige gezapige le ven uit het Van Reenentijdperk, -e scherpe tegenstellingen van heer en knecht duidelijk naar vo ren kwamen en de arbeiders ne derig met hun petje af, voor hun heer stonden en dankbaar waren als hij tegen hen glimlachte, was de levensomstandigheid van deze eerlijke ploeterende schare erg sober. Zij werkten van de vroege ochtend tot de late avond in weer of geen weer, om na hun lange dagtaak, in de warme be slotenheid van hun kamer, nog even de moede ledematen uit te strekken bij het knapperend haardvuur, dat met zijn geheim zinnige flakkerend licht, grote grillige en sombere schaduwen in de kamer wierp. Tevreden en dankbaar genoot hij dan van de weldadige warmte, die hem soe zerig maakte en in slaap deed sukkelen. Zo was het leven van de arbeiders, die zonder morren hun steeds weerkerende lange dagtaak vervulden voor een schamel loon. Maar diezelfde arbeider wist dan toch nog zijn klein beetje vrije tijd te besteden aan het bla zen bij „Bergens Harmonie", een muziekcorps dat in het jaar 1897 werd opgericht. Namen van ge storven leden als: C. Admiraal, J. Houtenbos, Piet Blankendaal e.a., herinnert Joost zich nog. De thans nog in leven zijnde bijna 91-jarige Ome Koen Bogtman, was toen penningmeester en is dat zestig jaar gebleven. Toen ik als 17-jarige jongen lid werd van B.H., blies ik de eerste maanden piston. Nader hand kreeg ik de tuba te bespe len, het instrument met de zware lage tonen, waar je wat kunt uit halen en waarmee je echt kunt domineren. In het begin van deze eeuw gaf B.H. zijn concerten in de mu ziektent, die in de tuin van „De Rustende Jager" stond. Later is de tent verhuisd naar de Hof- laan. Electrische verlichting had men toen nog niet, dus werden er tijdens het concert olielampen opgehangen in de tent, zodat de blaz< er zijn partij kon lezen. Het gebeurde wel dat het weer wat onstuimig werd, en de wind de lampen uitblies. Dan wachtte men heel gemoedelijk tot het schom melend licht weer brandde en vervolgde dan het nog resterende gedeelte van de compositie. Als we naar concours gingen zegt Joost, kwam de bakwagen er aan te pas. De auto was toen nog een zeldzaam vervoermiddel. Op een keer gingen ze naar concours te Beverwijk; het moet die dag zo verschrikkelijk geregend hebben, dat de bakwagen vol liep en de muzikanten genoodzaakt waren naast de wagen te lopen. Ook werden er boottochten georgani seerd naar Marken en IJmuiden en kon iedereen buiten de vereni ging a 1,p.p. de reis meema ken. Dan deinde de muziek over de golven van de voormalige Zuiderzee en werd het een groot feest. Nooit zal de heer Ivangh vergeten, dat Beekman, een van de oudste dirigenten van B.H., op het concours te Oostzaan ont dekte dat hij zijn hoorn had ver geten. Wijlen Klaas Bakker die altijd spontaan klaar stond voor het vervoeren van de instrumen ten, heeft toen in recordtijd de hoorn uit Bergen gehaald. Jantje Hogeboom, die even meereed, dankte onze lieve Heer dat hij behouden in Oostzaan kon uit stappen. Wanneer al deze herinnerin gen op smakelijke wijze verteld worden in de gastvrije woning van Joost Ivangh en je ziet aan de wand schilderijen van Rogge veen. Jan Ponstijn, Rie Kooiman e.a. hangen, dan raak je echt in een Bergense sfeer en dan be leef je weer de gemoedelijkheid van toen. Op mijn vraag, waar B.H. re peteerde, glimlacht de verteller en zegt dat de repetities naar wil lekeur werden gehouden bij Klaas Weijers (café Hillebrand), boven bij Beekman aan de Dorp straat, op de dors bij Ivangh, aan de Mosselenbuurt en in het nog bestaande koetshuis aan de Hof- laan, schuin tegenover Bos-Eys- sen. Wanneer de winter naderde en de Hofvijver lag toegevroren, werden er wedstrijden gehouden op de schaats. Dan zorgde oud burgemeester Van Reenen voor een electrische baanverlichting, waarvan de energie werd voort gebracht door een door Van Reenen zelf vernuftig uitgevon den machine, die staande in de „Zwarte Schuur voor stroom zorgde. Zonder Bergens Harmonie was dit ijsfeest natuurlijk niet vol maakt en als Breughel die ijspret gezien zou hebben, had hij dit bonte gebeuren onmiddellijk op het doek vastgelegd. Ook de be kende kunstschilder van het landschap, Arthur Verbeek, was een liefhebber van de schaats. Sierlijke krullen tekende hij op het ijs en leek, gehuld in zijn on afscheidelijke zware cape en flambard op zijn artistieke kop, een donkere fladderende vleer muis in de schemer. De eerste dirigent van B.H. was de heer Reidel, vervolgens heeft de heer Beekman jalenlang de dirigeerstok gezwaaid. Hij werd opgevolgd door de heer Pranger, waarmee B.H., onder diens leiding, vele en grote suc cessen oogstte. Thans staat dit corps o.l.v. de Bergense dirigent Kees Blokker, die reeds menig uitstekend concert door dit corps heeft laten horen. De tijden veranderen en de ze den en gewoonten van de mens ook. Bliezen de leden van B.H. vroeger gewoon in burgerkleren, thans moeten de blazers in uni form worden gestoken, willen zij naast de andere muziekvereni gingen 'n behoorlijk figuur slaan. Naast B.H. is nu ook een jeugd drumband in het leven geroepen. Alles te saam vraagt het grote fi nanciële uitgaven. De Bergense inwoners weten nu eenmaal, dat er nooit tevergeefs een beroep wordt gedaan op B.H. en de jon gens altijd klaar staan om de no dige muzikale franje aan een of andere belangrijke gebeurtenis te brengen. B.H. en zijn jeugd drumband moeten in de kleren worden gestoken en dat mag niet ten koste gaan van de pretentie loze inspanning van eigen leden, het moet van de kant van het pu bliek komen. In de kamer van mijn gastheer hangt een oorkonde aan de wand van het 25-jarig lidmaat schap van B.H. Die vijfentwintig jaren zijn inmiddels vijftig gewor den waarvan de laatste twintig jaar bestuurslid. Zo n jubileum is voor iedereen lang niet weggelegd. Het is voor de enkeling, voor de echte ver enigingsman, die in goede en in kwade tijden altijd bereid is een offer te brengen voor zijn vereni ging, die serieus en betrouwbaar een groot deel van hun leven wij den aan een liefhebberij, die hun na aan het hart ligt Het is een oprechte felicitatie waard. HUISHOUDSTER 30 JAAR BIJ DE ZELFDE FAMILIE. Mejuffrouw J. Wijnberg, huis houdster bij mevrouw en de heer H. van Alphen (oudburgemeester van Zandvoort), Rondelaan 12 te Bergen, herdacht op 1 decem ber j.l. de dag, waarop zij voor dertig jaar bij genoemde familie in dienst trad. Bij haar vijfentwintigjarig jubi leum werd zij onderscheiden met de zilveren eremedaille, verbon den aan de orde van Oranje- Nassau, welke haar destijds door de burgemeester van Bergen, na mens de Koningin, werd opge speld. ZONDAGSDIENST ARTSEN f Ueekitüd DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan s Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct, per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Een goed cadeau Bespreek tijdig voor de ^APSALON Het nieuwjaarsnummer komt uit op DONDERDAG 28 DECEMBER Evenals vorige jaren zal dan gelegen heid bestaan tot het plaatsen van een nieuwjaarsgroet. Opgave hiervoor zo spoedig mogelijk aan onze bureau's of bij de bezorgers. tf DEK UW TUIN AF MET Handige baaltjes per stuk f 2,25 Plein, BERGEN, Tel. 2208-3605 BERGEN 10 december Dr. J. J. A. A. HODDE, van Reenenpark 2, tel. 2027 SCHOORL 10 december Dr RISSELADA, Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1961 | | pagina 1