UeMiod ff ff Open brief aan President Kennedy Boorsma-Textiel SOLEX Ouè.yui Sfeervol Kerstfeest R.K* Vrouwengilde Kerstfeest P lat teland svrou wen EEN KAPPERS CADEAU-BON Schoolzwemdiploma's Veren, van Huisvrouwen DONDERDAG 28 DEC. 1961 38c JAARGANG No. 51 Verschijnt tc Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Terwijl de spanningen rond de wereld toenemen, landen elkaar bedreigen, bidden mensen van goeden wil voor de vrede. Overal is Kerstfeest gevierd. In kerken en kathedralen klonk over de ge hele wereld: Vrede op aarde, in de mensen een welbehagen. Velen maakten van dit feest een kerstfuif, een paar leuke da gen, met lekker eten en daarna een borrel, die de kerststemming moet verhogen. Men denkt: laten we die kernexplosies maar verge ten deze dagen, er is toch al zo veel ellende op de wereld. Juist die dodende apathie van vaak heel goede mensen, die dit gevaar wel zien, maar niets doen, kan fatale gevolgen hebben. Zij die in verblindheid van angst en machtswellust de mens heid naar de ondergang voeren, zijn machteloos, zodra de wereld opinie zich massaal er tegen ver zet en dat kan, wanneer miljoenen mensen van goede wil, zich aan eensluiten en de moed en de kracht hebben hun een definitief ,,halt" toe te roepen. Een Amerikaanse groep van .World Goodwill' heeft onder verantwoordelijkheid van de Lu- cis Trust New York, een open brief gericht aan President Ken nedy, die in de New York Times van 25 september 1.1. werd gepu bliceerd. Deze brief had vele po sitieve reacties tengevolge en aanbiedingen tot plaatsen in an dere bladen. Dit gebeurde, voor dat de wereld opgeschrikt werd door de serie, elkander slacrop slag opvolgende, kernexplosies van de Sovjet Unie. Wij laten hieronder de in het Nederlands vertaalde open brief aan presi dent Kennedy volgen: Zeer geachte Mijnheer de President, Op de dag dat het congres in dertijd werd opgeschrikt door de aankondiging van het sluiten van het bondgenootschap tussen Ja pan en de Asmogendheden, werd een kleine groep mensen van 36 staten, die de gewone doorsnee burger vertegenwoordigen, door President Roosevelt ontvangen om hen in de gelegenheid te stel len hem een resolutie aan te bie den. Men verwachtte niet, dat F.D. R. persoonlijk de resolutie in ont vangst zou nemen, zoals hij in derdaad deed, noch dat hij deze in tegenwoordigheid van de groep, hardop zou laten voorle zen, er commentaar op zou ge ven en dan ieder de hand zou drukken. Hij zou even goed geen aandacht hebben kunnen schen ken aan de resolutie of aan de groep, die er verantwoordelijk voor was, indien niet drie op dat moment samenkomende factoren hun uitwerking hadden gehad. 1. De persoonlijke overtuiging van de President, dat de U.S.A. zijn plaats op het oorlogstoneel actief behoorde in te nemen, op dat de Verenigde Staten hun ge wicht en hun rijkdom in de waag schaal zouden werpen voor de verdediging van de vrije wereld. 2. De hiermee samenvallende aankondiging van het bondge nootschap van Japan met Duits land en Italië. 3. Het feit, dat er diezelfde morgen een van ergernis getui gende vraag in de Senaat was ge steld aangaande de identiteit en het motief van dit kleine groepje .oorlogshitsers", die gehoor zoch ten bij de President. Deze vraag trok de aandacht van de President en wekte zijn belangstelling. Hierdoor werd het de groep mogelijk gemaakt, haar diepe be sef van de noodzaak, dat de U.S. A. de verantwoordelijkheid van hun positie van macht en rijkdom tegenover de mensheid zou aan vaarden, door de Geallieerde Strijdkrachten te gaan steunen in hun worsteling, kenbaar te maken aan de President. De President werd aangespoord tot deelname in de oorlogsinspanning. U, Mr. Kennedy, wordt nu in naam van de mensheid aange spoord op dynamische wijze de leiding te nemen voor vrede. Een groep Amerikaanse doorsnee bur gers van verschillende staten van de Unie doen een beroep op U, geen enkele actie te onderne men of goed te keuren, die onver mijdelijk moet leiden tot toene ming van de kans op oorlog en alleen die actie te ondernemen, die kan leiden tot werkelijke en durende stabiliteit in de wereld. In de huidige wedloop naar over macht in bewapening bestaat geen enkele ruimte meer voor vergissing of vrij spel. De hele wereld weet, dat niemand de overwinning kan behalen in een atoomoorlog, dat de menselijke beschaving volledig zou worden vernietigd of hiertoe gedoemd zou zijn binnen enkele uren en dat er geen bescherming tegen een aanval met kernwapens be staat. In dit nauw samengeweven, onderling afhankelijke geheel, dat de wereld is geworden, zijn er mensen die gevangen zitten in de inflatie-spiraal van het in stand houden van het bewapenings- evenwicht, en andere mensen die hierin hulpeloos worden meege zogen. Wapens van zulke uitwer king bedreigen de vrede, zij ga randeren hem niet. Er is een punt, waar ma 'regelen tot verdediging omslaan in agressieve tactiek, en dat punt van veiligheid is NU reeds ver achter ons. J. der Kinderen Niettemin, terwijl wij dit we ten, gaan we toch door stap voor stap te nemen naar het uur NUL voor de mensheid, waarbij wij, zonder dat de neutrale volkeren dit gevraagd of gewenst hebben, de afschuwelijke verantwoording op ons nemen van te kiezen voor de hele mensheid, of zij zal leven of sterven. In onze zelfgekozen taak van de verdediging van de vrije volken der wereld willen wij niet inzien, dat op dit grimmige uur van onzekerheid of de mens het zal overleven of niet, de grootste vrijheid, waarnaar de mensheid smacht, is, de vrijheid te mogen voortleven. Wij zijn in een vicieuze cirkel geraakt, Mijnheer de President, in een dodelijke draaimolen van oorzaak en gevolg, actie en re actie. De militaire kalmerings middelen, waarmede wij onze po litieke en economische neuroses hebben verzacht, zijn onvermijde lijk ontaard tot een verslavend vergif, en de verslaafdheid is nu bijna volkomen. In deze hel van hevige ont ploffingen en radio-activiteit, van dreiging en tegendreiging en waanzinnige onverschilligheid ten opzichte van de kans op massa- zelfmoord van de mensheid, is er één werkelijke hoop, dat er één invloedrijke en direct hierin be trokken machtspersoon, of groep, de moed zal hebben een uitweg uit het pad van de vicieuze cirkel te hakken, die ons allen op het wiel van zelfvernietiging gevan gen houdt en zo zijn greep op de mensheid te breken. Wij, de Ver enigde Staten, kunnen worden geëvenaard, maatregel voor maat regel, racket voor racket, in alle materiële factoren van onze men selijke omstandigheden. Daaren tegen heeft geestelijke kracht van barmhartige vereenzelving met de mensheid en verlangen naar al gemeen menselijk welzijn zijns ge lijke niet. Indien we zo kiezen, kunnen we die kracht uitoefenen als het oppermachtige wapen van verde diging tegen de werkelijke vijand, die de toekomstige vooruitgang van de mensheid blokkeert. In Uw inaugurale Rede, Mijn heer de President, deed U een beroep op de volken van Ameri ka, juist en edelmoedig te hande len ten opzichte van de minder welvarende naties, niet opdat zulk handelen ons voordeel zou kunnen opleveren, maar eenvou dig omdat het ,,de juiste hande ling' is. U hebt sindsdien om persoonlijke en nationale offers gevraagd. Het lijkt ons, dat U en mis schien U alleen, de leiding kunt nemen teneinde deze beide zo noodzakelijke beginselen te ver werkelijken. Het is nodig dat wij rekening houden met anderen, want wij zijn één familie onder God, ongeacht ras, natie, politiek systeem, ideologie of godsdien stige overtuiging. Wij zijn ver antwoordelijk voor elkanders welzijn. En terwijl wij NU de macht over leven en dood in onze handen houden, kan deze verant woordelijkheid alleen worden op gelost op de basis van onze ge meenschappelijke menselijke en geestelijke gelijkwaardigheid. Juiste menselijke verhoudingen kunnen worden tot stand ge bracht door eerlijk handelen, om datgene te steunen wat juist en goed is voor de gehele mensheid. Individueel en nationaal is er behoefte aan zelfopoffering, dat men zijn eigen belang inderdaad ten offer brengt aan het algemeen welzijn. Georganiseerde zelfzucht op massale schaal, duidelijk zicht baar of handig gecamoufleerd, is verantwoordelijk voor veel van ons huidige gevaar; geen natie en maar weinig mensen zija vrij van 'teuwyaat Het moe-gestreden Oude Jaar Gaat Klokke-twaalf weer heen, Verzonken in de duisternis Van eeuwenoud verleen. Wij blijven even stille staan. Om dan te overdenken, Wat 't Oude Jaar ons wel ontnam, Of wat het ons kwam schenken. Daarna meldt 't Nieuwe Jaar zich aan, Komt, laat ons moedig verder gaan. Het Licht dat in de Kerstnacht scheen, Is Kracht en Troost ten leven, Door de Vader ons gegeven. Gegroet Nieuwjaar! Vind' gij ons klaar In 't leven voort te bouwen. Ons dagelijks werk met lust te doen, In geloven en vertrouwen. MAARTJE N. ZWAAN fèij be Qaatwisee&in<fr dit stoffelijk gebonden kwaad, de grote vijand in onze gelederen. Vandaag aan de dag wordt van ons gevraagd, onze zelfzucht ten offer te brengen met alles wat dit voor iedere persoon en iedere natie betekent, willen wij blijven voortleven in de toekomst. De Verenigde Staten van Ame rika kunnen kiezen de leiding te nemen in het hanteren van deze uiteindelijke feilloze geestelijke energie. We kunnen niet wach ten op anderen die het zullen doen; anderen staan te wachten op ons. Haat en angst, agressie, be geerte en hebzucht kunnen wor den overtroffen door onze zelf zuchtige samenwerking en be grijpende goede wil. Dit zijn de ontwapenende kwaliteiten van onbaatzuchtigheid en offerbereid heid. Zij brengen rechtschapen heid en de kracht van goed ver trouwen tot uitdrukking. Wij doen een beroep op U, Mijnheer de President, de vijan dige krachten in de wereld te ont wapenen, door op krachtige wijze de leiding te nemen in navolging van Uw eigen roep om wereld omvattende verantwoordelijkheid en zelfopoffering. Laat ons de moed opbrengen, juist te hande len ten behoeve van de mensheid, >envoudig, omdat het juist is. Het jaarlijkse kerstfeest van het R.K. Vrouwengilde, afd. Ber gen, vond de vorige week plaats in de stemmingsvolle en prachtig versierde dancing van „De Rus tende Jager". De presidente van het Gilde, mevrouw Diesfeldt-Peters, open de dit feest met een welkom aan allen en in het bijzonder aan me vrouw De Ruiter. Het was haar een vreugde na mens het Gilde, leden en geno digden bij dit kerstfeest aanwe zig te zien. Zij merkte op, dat het vieren van kerstfeest de mensen tot elkaar brengt. Dit feest spreekt tot aller harten. Het niet te doven licht van de wereld, be gon zijn straling te Bethlehem. In deze dagen van dreiging, al dus de voorzitster, zal onze kerstbede over de gehele wereld moeten klinken, en de leiders der volken van goede wil moeten zijn, opdat dit kerstgebeuren een lich tend feest van vrede mag worden in deze wereld, een blijde bood schap die met de geboorte van een kind begon. Hierna kondigde zuster De Grauw op eenvoudige en prettige wijze het programma aan, dat be gon met het zingen van kerstlie deren. Vervolgens declameerde mevrouw v. d. Mandele verschil lende kerstverzen, o.a. Advent van Eeckhout, en Kerstlied van Willem de Merode, die met veel overtuiging werden voorgedra gen. Tini Punt zong Noël van Ca- tharina van Rennes, Kindeke klein en een aria uit de Messias van Handel. Zij zingt gemakke lijk, heeft een zuivere ietwat) hese stem, die sympathiek aanklinkt. Na de pauze zong het wel zeer goede vrouwenkoor o.l.v. mevr. Corry Morée-Dol nog een aantal prachtige liederen, waarvan het „Stille Nacht" klonk als een war me vertelling, zuiver en vol har monische klanken. Een alleraardigste variatie brachten de jongens, die een kerstspel opvoerden, dat zeer in de smaak van de dames viel. Aan het slot van dit uitstekend ge slaagd kerstfeest dankte mevrouw Diesfeldt allen, die meegewerkt hebben tot het welslagen van de avond. afd. Bergen Gisteravond vierde de Bond van Plattelandsvrouwen, afd. Bergen, kerstavond in zaal Nieu- wendijk. De door kaarsen verlichte zaal, de aangebrachte kerstversiering, de feestelijk versierde kersttaf ei tjes waarop eveneens kaarsen stonden te branden, brachten wel een zeer fijne romantische kerst stemming, die op zulke avonden niet mag ontbreken. De avond werd geopend door de voorzitster van de afd., mevr. Grootes, die het allereerst haar zustervereniging, het R.K. Vrou wengilde verwelkomde, en hoopte dat allen een prettige avond zou den hebben. Een koor van twaalf dames zong daarna de kerstcan tate van Catharina van Rennes, prachtig en zuiver van toon, o.l.v. mevr. v. d. Lans-Roos. Als spreker was de heer Groe- neveld uitgenodigd, die een lezing hield over Israël. Spr. wilde nu eens niet een kerstverhaal ver tellen, maar nam zijn vrouwelijk auditorium op interessante wijze mee door verschillende plaatsen van Israël, waarvan de bijbelse geschiedenis vertelt, welke tevens betrekking hadden op de geboor te van Christus. Spr. vertelde dat Israël, tussen de kaken van de Arabische staten, groeide van een staat van 600.000 zielen tot 2 mil- lioen inwoners, dat Israël zijn bij bels karakter heeft verborgen achter grote moderne flatgebou wen, die moderner zijn dan menig flat in de Europese westerse we- V deskundige Voorlichting DUS: ïïTOl reld en gaf een duidelijk beeld van de geschiedenis van deze jongè staat, beginnende bij de eerste nederzetting in het jaar 1878 en van het moeizame werk van de pioniers, van het weinig overgeblevene uit het begin on zer jaartelling en zijn snelle groei. Aan het einde van zijn lezing, die met een hartelijk applaus werd beloond, zong het koor nog enige kerstliederen, waarna de voorzit ster de heer Groeneveld dankte voor zijn lezing, en allen een prettig nieuwjaar wenste. Verslaggever v. Bergen: de heer Timmer voor Schoorl: de heer K. Roos De volgende leerlingen van de lagere school der Berger School vereniging „Bosschool hebben bij het schoolzwemmen in de „Overdektete Alkmaar met succes de zwemproef afgelegd. Voor het A-diploma: Bram Cherbon (Bergen), Ingrid Hey- steck (Schoorl), William Mc Kay (Bergen), Heieen Niebuurt (Alkmaar), Mariette Nijdam (Bergen), J. Parsser (Schoorl), Jos van Rees Vellinga (Bergen), Margreet Straasheym (Bergen), Gerard Tepas (Bergen), Leet Worm (Bergen) en Marga Zan der (Bergen). Voor het B-diploma: Koene Bik (Schoorl), Joost de Groot (Ber gen), Paul Mundy (Bergen), Wouter Mundy (Bergen) en Hedwig van Schie (Bergen). Voor het C-diploma: (een uit zonderlijke prestatie) Maud de Bruin. De Ned. Vereniging van Huis vrouwen „Bergen-Schoorl", heeft gistermiddag in de dancing van ..De Rustende Jager" wel een bijzonder sfeervolle kerstmiddag georganiseerd. Wegens afwezigheid van de presidente van de vereniging, me vrouw Kamp, heette de tweede voorzitster, mevr. Van Heli de aanwezigen hartelijk welkom en zei, dat de medewerkenden aan deze middag heel hard gestudeerd hebben om deze middag te doen slagen. Daarna begon men met de op voering van het Kerstspel „Imma- nuel", door C. J. Ooms-Vinckers, dat onder leiding van en inge studeerd was door mevr. K. Fre- vel-Geyl. Dit Kerstspel, waarvan de zang door het kwintet ,,Novi- Cantes' gezongen werd o.l.v. Corry Moree-Dol, werd door de actrices en zangeressen bijzonder knap vertolkt. Het stemmenma- teriaal van het koor en het zich echt inleven van de speelsters, bewezen hoe voortreffelijk de re gie en de muzikale leiding was van dit kerstspel. De inhoud van dit spel behandelt de geboorte van Christus in Bethlehem, waar het ene deel van de bevolking in gelooft en het andere deel niet, maar dat uiteindelijk het goede geloof zegeviert over het onge loof, zodat tenslotte de duivel zelfs vlucht voor dit vreemde ge beuren. Dit spel werd op suggestieve wijze gebracht door de actrices en zangeressen en kreeg de volle aandacht van de talrijke toe schouwsters. Na de pauze zong het kwintet kerstliederen van verschillende landen en traden Tini Punt en Elly Tromp als solisten op. Het met dennen en grote kandelaren versierde podium, het rode pla fond, brachten stemming in de zaal. ZONDAGSDIENST ARTSEN DE DUINSTREEK VOOR EEN OTO Oosterweg 7-13, Bergen, tel. 3505 Hartelijk dank aan allen die ons het vertrouwen in het afgelopen jaar hebben geschonken. Onze beste wensen voor het nieuwe jaar 1962 vergezellen U en de Uwen. Ruïnelaan 18, telefoon 2532, Bergen Een goed cadeau Bespreek tijdig voor de a.s. VOOH UHET JUISTE K0P5EL KAPSALON D0RP5STR.2I Wij wensen allen een gelukkig en voorspoedig 1962 Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Jan Oldenburglaan 34 s Hereweg 325, Groet, Telefoon 476 Berichten en uitnodigingen gelieve men aan bovenstaande adressen te zenden. BERGEN 31 december Dr. BULSTRA Telefoon 3130 1 januari Dr. POOT Tel. 02208-2423 SCHOORL 31 december en 1 januari Dr RISSELADA, Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1961 | | pagina 1