UeelMod 99 Het middernachtelijk uur IN UIT VERKOOP Logeerbelasting? KIJKEN? LUISTEREN, DOORGEVEN FT—DAHPO Betere Textiel: B00RSMA-TEXTIEL menorandum aan Genr-raad. Nico Hou ter veroverde de Gewestelijke schaatstitel Nutsspaarbank Bergen Dierenshow in Zwarte Schuur Kerstmiddag ouden van dagen De heer J. J. Dinkelberg zendt VRIJDAG 5 JANUARI 1962 39c JAARGANG No. 1 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Het valt U natuurlijk moeilijk om in deze tijd van vrede aan oorlog en oorlogsdreiging te den ken. We hebben immers pas veel te veel leed en narigheid achter de rug en willen zo snel mogelijk vergeten, om een nieuwe toe komst in vrede tegemoet te zien. Wie echter met open oog nieuws berichten hoort en couranten leest zal niet aan de indruk kunnen ontkomen, dat ondanks die schijn bare vrede rondom ons, de drei ging van oorlogsgevaar nog steeds bestaat. De enige methode om aan dit gevaar te ontkomen, is de balans tussen Oost en West in evenwicht te houden en daar aan kunt U, ja juist U, medewer ken. Een nieuwe wereldoorlog zal in eerste instantie een vernieti gingsoorlog vanuit de lucht zijn. Om nu West-Europa, ons land, Uw woonplaats, voor deze drei ging te sparen is het Korps Lucht wachtdienst, kortweg K.L.D. op gericht. Dit Korps heeft tot doel het luchtruim te bewaken tegen bin nendringende vijandelijke vlieg tuigen. Dit geschiedt als volgt: In geheel Nederland zijn torens ge bouwd, waarop in tijden van oor logsdreiging vrijwilligers staan, die het luchtruim' afzoeken naar vliegtuigen. Zien zij een vijande lijk vliegtuig, dan melden zij dit aan het Luchtwachtcentrum te Alkmaar per telefoon. Doordat alle posten vliegtuigbewegingen melden, krijgt men in dat centrale punt een overzicht van de Licht situatie boven geheel Nederland. Men kan nu direct vanuit dit cen trale punt eigen vliegtuigen diri geren naar de vijand om zodoen de zijn aanvalspogingen te ver ijdelen. Ook de Bescherming Be volking is sterk geïnteresseerd in vliegtuigbewegingen van de vij and, omdat zij dan tijdig steden en dorpen die in de vliegroute lig gen, kan waarschuwen en daar door de bevolking in staat stelt dekking te zoeken. U ziet, op zo'n luchtwacht- toren wordt belangrijk werk ver richt. Nu staat er ook in Camperduin een dergelijke Luchtwachttoren, misschien kent U hem wel. Er zijn echter nog te weinig vrijwilligers om deze toren te kunnen beman nen. Er wordt naar gestreefd een flink aantal vrijwilligers tussen de 16 en 60 jaar hiervoor te krijgen, zodat als de nood aan de man mocht komen, wat wij juist door onze paraatheid kunnen voorko- men, iedere vrijwilliger slechts 2 a 3 uur per dag dienst behoeft te doen en zijn normale werkzaam heden zal kunnen blijven vervul len. De a.s. vrijwilligers krijgen natuurlijk een opleiding; dit ge schiedt door één van de instruc teurs van het K.L.D., eenmaal per week, op een nader te bepa len avond gedurende 2 uur. Dat deze lessen zeer interessant zijn laat zich indenken, immers vlieg tuigen spreken tot de verbeelding van de meeste mensen en juist de herkenning van vliegtuigen is de taak van het KLD, zodat tijdens de lessen allerlei soorten vlieg tuigen besproken worden, iets waarvan vele mensen zelfs een hobby hebben gemaakt. Onder het motto „Voor wat hoort wat" krijgt U voor deze les- avonden een vergoeding, zodat u behalve geestelijk, ook nog mate rieel verrijkt wordt. De lesavon- den worden in de zomeravonden door oefeningen op de lucht- wachtposten vervangen. Aangezien in een artikel als dit, niet alle aspecten van de lucht verdediging belicht kunnen wor den, wordt in Groet op maandag 8 en dinsdag 9 januari 1962 een tentoonstelling gehouden over het KLD, in café Mereboer, waar U verschillende interessante dingen kunt bewonderen en waar in structeurs aanwezig zijn, die uw vragen gaarne zullen beantwoor den. Deze tentoonstelling is gratis toegankelijk voor iedereen en is geopend van 19.00 tot 20,00 uur. Op maandag 8 januari a.s. zal een muziekkorps uit uw woon plaats omstreeks 19.00 uur een mars maken om de aandacht op dit gebeuren te vestigen. Mannen van Schoorl en omge ving, weest paraat en toont deze en handen ruw? PUROL paraatheid door een bezoek aan deze tentoonstelling. Ook voor dames biedt het Korps Luchtwachtdienst perspec tieven. In het Luchtwachtcentrum te Alkmaar, waar zoals U reeds las, de berichten van de Lucht- wachtposten binnen komen, is nog een aantal dames (niet ge huwd en tussen 17 en 45 jaar) nodig om deze binnenkomende berichten te verwerken. Dat ook dit werk interessant is zal U blijken op de tentoonstel ling, waar enige vrijwilligsters aanwezig zullen zijn om U hun werkzaamheden te demonstreren en uw eventuele vragen te be antwoorden. Voor. UHerjvtsre HOPSEL D0RP55TR.2I J. der Kinderen In de loop van de maanden ok tober, november en december 1961 werd op de spaarbankboek jes ingelegd 552.158,67 (vorig jaar 458.103,33en terugbe taald 568.931,16 (vorig jaar 357.992,45) dus meer terugbe taald dan ingelegd 16.772,49 (vorig jaar meer ingelegd dan te rugbetaald 92.296,81 Voorts werd aan rente over 1961 op de spaarrekeningen bij geschreven 72.620,78. Het aan de inleggers verschul digde kapitaal bedroeg per 1 ja nuari 1962 2.796.717,84 (vorig jaar 2.243.237,87) Het aantal in de loop van het 4e kwartaal nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 99 (vorig jaar 132). Ingetrokken werden 32 boekjes (vorig jaar 28). Het aantal in omloop zijnde boekjes bedroeg op 1 januari 1962 2702 (vorig jaar 2221). Het aantal in omloop zijnde spaarbusjes bedraagt thans 734. Voor de tweede keer heeft on ze aloude vriend „Bello", tijdens de druilerige jaarwisselingsnacht de jeugd van Bergen bezig ge zien met het afsteken van von- kenspattende nieuwjaarsgroeten, waarvan sommige hoog langs de hemel in juichende kleuren uit eenvielen en weer anderen met felle knallen en onverwachte wendingen, rechtstreeks op je af kwamen, om dan plots weer een andere koers te volgen. Zwijgend heeft Bello, terwijl het flikkerlicht van het vuur werk weerspiegelde in zijn ijze ren corpus, dit alles met stoicijn- se kalmte gadegeslagen en dit rumoerig beginnend jaar, als een gierende onweersbui over zich heen laten gaan. Maarals die oude loco motief eens spreken kon, dan zou hij zijn verontwaardiging niet on der stoelen en banken hebben geschoven en een krachtig ser moen uitgestort hebben over de hoofden van die wilde luidruch tige jeugd, die op zijn domein, het oude stationsplein, zulk een weergaloze herrie teweeg brach ten. De tijd staat echter niet stil en met het verdwijnen van de jaren verdwijnen ook de oude zeden en gewoonten. Een nieuwe genera tie groeit op in een luidruchtige wereld van knallende radio's, kreunende en schreeuwende grammofoonplaten, het nooit ein digend denderend verkeer in grote steden en langs verkeers wegen. Het eind van het liedje is, dat je mee gaat schreeuwen in dit luidruchtige koor, waar atoombommen van zoveel mega ton geen verrassing meer zijn laat staan het afsteken van een vuur werk op het Plein. De wilde dans van een nieuw jaar is begonnen, het zou mooi zijn als de mensheid wat tot bezinning kwam en de ernst van het leven wat meer ging beseffen. De tijd staat niet stil, maar toen het oude jaar zijn eerste stap over de drempel zette, vertelde er maar één kerkklok in ons dorp dat er een nieuw jaar was begon nen. Het gaf me een gevoel van onvoldaanheid, ik wilde dat overstapje van het ene jaar naar het andere beluisteren en daar stond je nu. De mensen wensten elkaar binnenshuis veel geluk en zegen, maar de Ruïnekerk was op dat tijdstip een levenloos bouwsel, dat zijn dorpelingen vergat te zeggen, dat er 'n nieuw jaar was begonnen. Een nog jonge vereniging van jeugdige dierenvrienden, zich noemende Bergens Combinatie Van Dieren (B.C.V.D.) organi seerde de vorige week vrijdag en zaterdag o.l.v. hun jeugdige voorzitter Jan van der Linden een dierenshow in de „Zwarte Schuur", waar men in zelfgetim- merde hokken verschillende die ren van de 22 deelnemers kon bewonderen. De belangstelling voor deze tentoonstelling van konijnen, duiven, cavia's en siervogels had wel groter kunnen zijn. Deze jeugdige enthousiaste dierenfok kers verdienen, dat de ouderen wat meer belangstelling tonen. De jury, bestaande uit me vrouw Smalz-Vader en de heer W. Heijstra, konden, nadat zij de dieren aan keuring hadden on derworpen, de volgende prijzen toekennen aan: Konijnen: 1. Rob Koster, 2. Dirk Schekkerman, 3. Martin Moors, 4. Harm Simonsz, 5. Hans Alblas, 6. A. Schoen. Duiven: 1. Leo Dongelmans, 2. en 6 Jan v. d. Linden, 3. R. Kos ter, 4. Kürt Guermonpréz, 5. H. v. d. Linden, 7. Koos Schekker man. Cavia's: 1. K. Guermonpréz, 2. Koos Min, 3. Joop Schekkerman, 4. Nico v. d. Linden. Hoenders: 1. Dik v. d. Linden, 2. K. Min. Siervogels: 1. J. v. d. Linden, Het beste dier van de tentoon stelling was de dwergkonijn Pool (Roodoog) van Rob Koster. De ze jongens hebben door het orga niseren van deze dierenshow ge toond uitstekende dierenvrienden te zijn. Zaterdagmiddag voor Kerstmis werd voor de leden van de Be- jaardensocieteit een Kerstfeest gehouden in het St. Jansgebouw. Medewerking werd verleend door mevr. Hauber, die voor de samenstelling van het programma zorgde en een koor van vrouwen van Bergens brandweermannen o.l.v. mevr. Corry Morée-Dol. De tweede voorzitter van het Comité Ouden van dagen te Ber gen, de heer A. Maasen, opende deze middag met een hartelijk woord van welkom aan de bejaar den. De opkomst kon groter, maar de vreugde zou er niet min der om zijn, aldus spr. Daarna gaf hij het woord aan de organisatrice van deze middag, mevr. Hauber, die met hulp van Corry Morée-Dol het afwisselend programma van zang en vertel lingen presenteerde, dat bij de aanwezigen zeer in de smaak viel. Men moet bewondering hebben voor dirigente en koor dat in zo'n korte tijd zulke prachtige lie- ALLEEN DEZE WEEK Ruïnelaan 18 Telefoon 2532 Bergen deren ten gehore bracht. Mevr. Hauber, die dit programma aan- eenrijgde, las de prachtige vertel ling voor van „Een ongedacht Kerstfeest", dat zich in een klein Frans dorpje afspeelt, waar even voor Kerstmis het bijna nooit ge bruikte kerkje plotseling wordt schoon gemaakt door personeel van de kasteelheer, die met zijn familie nu eens niet een Kerst feest wil vieren met wijn, cham pagne, oesters en dans, maar in de stemmingsvolle gewelven van het oude kerkje de geboorte van Christus gaat herdenken. Nooit kwam er een sterveling in dat kerkje, nu was ze tjokvol en kun nen de dorpelingen zich de laatste jaren niet meer herinneren ooit zo'n mooi kerstfeest gevierd te hebben. Een prachtig verhaal, dat met aandacht werd gevolgd. Aan het slot dankte de heer Maasen de medewerkenden, in het bijzon der mevrouw Hauber en Corry Morée-Dol, voor de prachtige middag die de Bergense brand weervrouwen aan de bejaarden hebben gebracht. Het lid van de gemeenteraad, de heer J. J. Dinkelberg (Mid- denblok)heeft het volgende schrijven aan de voorzitter van de raad gericht: Tijdens de op woensdag 13 dec. j.l. gehouden raadsverga dering heb ik tevergeefs gewacht op het sein waarmede een der grootste belangen van Bergen aan de orde gesteld zou worden. Immers door U is in een lan delijk dagblad de noodzakelijk heid van een logeerbeiasting voor deze gemeente bepleit, de leden van de raad daarbij uitno digend de door U ontstoken fak kel over te nemen. Het was mij bekend, dat U daarbij op een enthousiaste groep instemmers rekenen kon, doch tot mijn grote verbazing werden in de hierboven bedoelde bijeen komst de trompetten niet gesto ken. Ik vermoed dat men, bij ont stentenis van deugdelijke be weegredenen er de voorkeur aan gegeven heeft deze kwalijke zaak in de mist te laten hangen. Doch de beer is door U losgelaten en in het gehele land zomede in het buitenland, wacht men met span ning welke ravage het grimmige beest zal aanrichten. Teneinde zo spoedig mogelijk hierover klaarheid te verschaffen meende ik goed te doen U een afschrift toe te zenden van mijn onuitgesproken repliek, in het vertrouwen daarmede de voor standers tot het heffen van bed- degeld, aan een serie argumenten geholpen te hebben om hetgeen hen zo hevig beroert, met kennis van zaken aan de orde te stellen. Sedert de dertiger jaren sluipt het logeerbelastingspook langs Neerlands stranden. Het vormt het periodieke gesprek in de ver gaderingen van burgemeesters van Kustgemeenten, doch men past er wel voor op, dit gevaar lijke vuurwerk in het openbaar af te steken. Dertig jaar lang is ge wacht op de man die de knuppel in het logeerbed durfde te gooien en prompt loopt daar onze bur gemeester als nieuweling aan de kust, in. Niemand van zijn ach- ter-de-hand-lachende collega's valt hem bij; zij laten Bergen de twijfelachtige eer zich voor het forum van het land belachelijk te maken. Een kwarteeuw lang hebben alle toeristische organisa- tie's zich op forse wijze tegen een dergelijke belasting verzet en de voorstanders hoogstens tien burgemeesters in het land hebben het met hun argumenten nog nooit verder kunnen brengen dan een holle leuze: „de vreem delingen kosten ons zoveel en ze brengen ons niets op". Nooit heeft men dat met cijfers waar trachten te maken. Men kan het niet, wel wetend hoe onwaarach tig de leuze klinkt. Doch aangenomen, dat zij wél waar zou zijn. Is men dan niet helemaal verkeerd ingelicht? Is dat geen volkomen miskenning van de structurele betekenis van een gemeenschap? Indien een ge meente het eindelijk zover ge bracht heeft, dat zij als gevolg van in hoofdzaak door de burge rij ontwikkelde initiatieven, enige betekenis gekregen heeft moet dan door middel van belastingen dit genivelleerd worden? Ook als het de gemeente iets kost? De minister van binnenlandse zaken zal zich nog wel even be denken, alvorens de recreatiege bieden gelegenheid te geven op het stuk van belastingheffing een bevoorrechte positie te geven. Waarom de gemeenteraad van Bergen zich nu reeds daarvoor moet uitspreken, terwijl zijn bur gemeester meent te weten, dat aan een uitgebreid wetsartikel gewerkt wordt, getuigt van een voortvarendheid waarvoor wij op onze hede moeten zijn, Op de prachtige ijsbaan van de Berger IJsclub aan de Kerkedijk heerste de vorige week een ge zellige drukte. Groot was de be langstelling voor deze lange- baanwedstrijden. Verschillende prominente figu ren uit de Nederlandse schaats wereld, o.a. de heer H. Roos, voorzitter van de KNSB, de heer A. Logger, voorzitter van het ge west Noordholland-Utrecht, zijn bestuurslid, de heer H. G. Rijs en het NVBHS-bestuurslid de heer Smit, waren getuige van dit schaatsevenement. 72 rijders na men hieraan deel en het publiek dat Tinus Roozendaal uit War- menhuizen reeds als favoriet kwalificeerde, was met haar voor spelling wel dicht bij haar pro gnose, maar toch niet helemaal, want met weinig verschil werd deze ietwat stugge Warmenhui- zer, tweede in het eindklasse ment, achter de Wognumer Nic Houter. voor Optiek Foto Mr. Opt. D. W. Pastoor Dan was er nog van de over blijvende 70 rijders de Egmonder Jan Hopman, die in eengoede stijl naar de tweede plaats op de 5000 meter gleed. Houter en Roozendaal staken ver boven alle anderen uit en ga ven elkander dan ook weinig toe. Bij vele deelnemers bleek, dat er nog onvoldoende getraind was. De kunstijsbaan in Amsterdam is dan ook een welkome gelegen heid zich in het bochten maken, balans en lichaamsbeheersing te oefenen. Bij sommige rijders liet dit wel wat te wensen over. De uitslagen zijn: 500 meter: 1. M. Roozendaal Warmenhuizen) 47,1 sec.; 2. N. Houter (Wognum) 47,2; 3. Boll- weg (A'dam) 47,9; 4. P. Neuvel Wervershoof) 48; 5. J. Schouten (Wormer) 48,4; 6. A. Schrein- ders (A'dam) 49; 7. M. C. Pronk Warmenhuizen)49,2; 8. J. Fre- deriks (Broek op Langendijk) 49,4; 9. K. Blokker (Akersloot) 49,7; 10. J. Oldenhof (A'dam) 49,8; 11. R. v. d. Ruit (A'dam) 49,8; 12. J. Hopman (Egmond a. d. Hoef) 49,9. 1500 meter: 1. N. Houter 2,30,9; 2. M. Roozendaal 2,32,4; 3. K. Blokker 2,34,4; 4. H. Bollweg 2,35,4; 5. J. Hopman 2,36,4; 6. P. Neuvel 2,36,8; 7. A. Broers (A'dam) 2,38,9; 8. J. Frederiks 2,39,7; 9. A. v. d. Heide (A'dam) 2,39,8; 10. S. Hopman (Egmond d. Hoef) 2,39,8; 11. J. T. v. d. Bosch (A'dam) 2,40; 12 W. Ligt- hart (Warmenhuizen) 2,40,1. 5000 meter: 1. N. Houter 9,11,2; 2. J. Hopman 9,13,9; 3. M. Roozendaal 9,15,8; 4. P. Neu vel 9,28,4; 5. K. Blokker 9,29,1; H. Bollweg 9,31,1; 7. S. Hop man 9,32; 8. E. Brouwer (A'dam) 9,34,8; 9. A. v. d. Heide 9,40,5; 10. W. Ligchart 9,41; 11. J. v. d. Bosch 9,41,2; 12. A. Broers 9,42,7. Eindklassement: 1. N. Houter 152,620 pt; 2. M. Roozendaal 153,480 pt; 3. H. Bollweg 156,810 pt; 4. P. Neuvel 157,081 pt; 5. J. Hopman 157,423 pt; 6. K. Blok ker 158,267 pt; 7. A. Broers 161,437 pt; 8. W. Ligthart 161,767 pt; 9. E. Brouwer 162,380 pt; 10. A. v. d. Heide 162,717 pt; 11. S. Hopman 162,767 pt; 12. J. v. d. Bosch 163, 153 pt. ZONDAGSDIENST ARTSEN DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laan weg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning» en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. KAPSALON VOOR EEN SOLEX OTO naar Oosterweg 7-13, Bergen, tel. 3505 Vervolg op pag. 2 Hoflaan 2 - Bergen BERGEN 7 Januari Dr. LUGTEN, Telefoon 2700 SCHOORL 7 januari Dr. BRUST, Telefoon K 2209-288

De Duinstreek | 1962 | | pagina 1