99 Weth. Dr J. Hemelrijk uitgerangeerd E LSj ElDI FOTO IMCK VAN BERGE Logeerbelasting Spit, Spierpijn Coöp. Raiffeisenbank „Schoorl Bescherming Bevolking Door Vrouwen v. Vrouwen één op vijf Programma N,V*V* VRIJDAG 19 JANUARI 1962 39e JAARGANG No. 3 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef door zijn partij. Onbevredigende uitspraak van Afde lingsvergadering. Referendum heeft het laatste woord. (Van een medewerker) BERGEN. Het is wel een merkwaardige en schril contrasterende coïncidentie, dat op dezelfde dag, waarop burgemeester van Alkmaar, Mr. H. J. Wijtema in het openbaar voor het forum van de gemeente raad een woord van warme dank bracht aan de 73-jarige „nog zo vitale" Dr. J. Hemelrijk die in vier maanden tijd het Murmellius- gymnasium uit grote moeilijkheden hielp de afdeling Bergen van de partij, die dr. Hemelrijk in de gemeenteraad vertegenwoordigt, haar lijstaanvoerder en wethouder aan de dijk zette. Zijn naam werd op advies van het bestuur van de afdeling en met medewerking van zijn fractiegenoten geschrapt van de candidatenlijst voor de komende gemeenteraadsverkiezingen. Hiermee werd de verdienstelijke wet houder, die in Bergen het algemene vertrouwen geniet, onverdiend en op onverantwoordelijke wijze uitgerangeerd. Zeer velen in Bergen zullen zich verwonderd afvragen, hoe zo iets kon geschieden: wij willen dat bij deze even uit de doeken doen, omdat wij mèt dr. Hemel rijk van mening zijn, dat de kiezers in Bergen, waarvan ook vele niet- partijgenoten telkens weer hun vertrouwen en hun stem aan de heer Hemelrijk gaven, er recht op hebben te weten, hoe het allemaal ge gaan is. Vooraf kan wel geconcludeerd worden dat de Partij van de Arbeid zich met deze manipulaties lelijk in de vingers heeft gesneden en niet alleen de vierde raadszetel maar ook haar wethouderszetel op het spel gezet heeft. Waarmee zij niet gehandeld heeft in het belang van de gemeente, om van partijbelang maar niet te spreken. TWEEDE POGING. Laat ik beginnen met eraan te herinneren, dat negen jaar gele den al de eerste poging werd on dernomen, om de heer Hemelrijk te wippen en dat dezelfde intri ganten ook toen al achter de schermen opereerden. Zij slaag den er toen wèl in de heer C. Brak, een verdienstelijk raadslid en oud-wethouder op een zijspoor te rangeren; met dr. Hemelrijk lukte dat toen niet. Vier jaar ge leden, toen de heer Hemelrijk al een jaar wethouder was geweest, durfde men de poging niet te her halen, om de vierde (overschot-) zetel èn de wethouderszetel niet in gevaar te brengen, maar dit maal moest Barbertje hangen. Waarom? Als motief wordt de leeftijd (73) van de heer Hemel rijk aangevoerd, maar de gang van zaken doet veronderstellen, dat hier zeer persoonlijke motie ven een minder fraaie rol spelen. Als de inspiratoren in deze po gingen kunnen de afdelingsvoor zitter de heer Brouwers en de fractievoorzitter, de heer N. de Graan worden genoemd. In Bergen beleeft men de merk waardige en politiek-onzuivere figuur, dat een ambtenaar ter se cretarie in zijn kwaliteit van voorzitter van het plaatselijk par tijbestuur regelmatig de fractie vergaderingen bijwoont en daarin het hoogste woord voert. Wij vragen ons hierbij af, of het niet strijdig is met de onafhankelijk heid van een raadslid, als een ambtenaar, aangesteld door en ondergeschikt aan het gemeente bestuur, invloed uitoefent in aan gelegenheden, waarin alleen de gemeenteraad te oordelen en te beslissen heeft. ALLEEN GEMEENTEBELANG Natuurlijk heeft dr. Hemelrijk zichzelf al afgevraagd, of hij zich weer beschikbaar zou stellen. Toen hij destijds tijdelijk wethou der werd, ambieerde hij de func tie niet, doch later kreeg hij ple zier in het werk als lid van het college, waarin hij zijn plaats vol komen waard is. Aanvankelijk had de heer Hemelrijk echter het voornemen zijn raadslidmaat schap niet te prolongeren, maar op aandringen van verschillende zijden óók uit niet politiek- verwante krngen besloot hij alleen met het oog op het ge meentebelang nogmaals een can- didatuur te zullen aanvaarden. Hij voelt zich nog in prima condi tie en vitaal genoeg, om het werk als raadslid en wethouder naar behoren te vervullen; vooral nu hij ontslagen is van zijn werk als tijdelijk rector van het Gymna sium. Maar enkele partijgenoten dachten er anders over. In een donderdag 4 januari ten huize van de wethouder gehouden frac tie-vergadering, waarbij ook het afdelingsbestuur aanwezig was, kwam de aap uit de mouw. GEEN KROONPRINS De afdelingsvoorzitter voerde het woord en deelde de heer He melrijk mede, dat het bestuur van mening was, dat hij wegens zijn leeftijd niet meer candidaat ge steld kon worden; er was welis waar geen kroonprins, die hem als wethouder kon opvolgen, maar het bestuur had besloten door de zure appel heen te bijten. Ware er wèl een kroonprins ge weest, dan zou die appel minder zuur geweest zijn. De fractievoor zitter, de heer de Graan, naar zijn mening gevraagd, vond ook, dat er een doorstroming van jong bloed in de fractie moest komen, waarvan hij kennelijk de donor wilde zijn. Het eveneens uitgerangeerde raadslid Briefjes, naar zijn me ning gevraagd, vond het krank zinnig en een bestuurslid, tevens ambtenaar der gemeente, noemde het een dwaasheid. Dr. Hemelrijk mocht ook nog wat zeggen; hij vroeg: ,,welk risico zit erin, als ik wèl candidaat blijf? Als ik afta kel, zal ik uit mezelf wel bedan ken". Hij wees ook op het ge vaar, dat de vierde zetel èn de wethouderszetel liep en vroeg of de heren het wel in het belang der gemeente vonden. Het antwoord was een diep stilzwij gen. Alleen het raadslid Ploeger gaf als zijn mening te kennen, dat de partij toch geen vier zetels zou behalen. ONBEVREDIGENDE UITSPRAAK Op de 11 januari gehouden af delingsvergadering, waar 31 van de circa 160 leden acte de pre sence gaven, werd de door het bestuur opgestelde groslijst, waarop de naam van dr. Hemel rijk, die sinds 1927 namens de partij de gemeente als raadslid waarvan vijf jaar als wethouder diende, niet voorkwam, con form vastgesteld. D'e vraag, of partijgenoot J. Hemelrijk „weer als lijstaanvoerder zal optreden" (ik citeer de convocatie) werd ter discussie gesteld. Een andere plaats op de lijst durfde men hem niet te geven; hij mocht eens door voorkeurstemmen herkozen wor den! Met 16 tegen 15 stemmen viel het vonnis; een zeer onbevre digende en onduidelijke uit spraak. Ware voorzitter Brou wers een tactisch en voorzichtig man geweest, dan zou hij de af delingsvergadering moeten heb ben duidelijk gemaakt, dat men op deze wijze (16 tegen 15) een man als dr. Hemelrijk niet aan de dijk kon zetten. Hij zag echter zijn doel bereikt, al was een uit slag van bijvoorbeeld 25 tegen 6 hem liever geweest. Eén stem gaf de doorslag; één Bergenaar bracht de beslissing; en dan te be denken, dat de heer Hemelrijk bij de verkiezingen herhaaldelijk tal van voorkeurstemmen soms rond de 200 kreeg, die voor het grootste deel afkomstig wa ren van niet-partijgenoten. Ook DUS: deskundige %orJjcht'm<} IDORPSSTR. 21 BERGEN1 over de politieke belangstelling van de 130 afwezige leden kun nen wij niet roemen; die wisten toch wat hier op het spel stond; de 130 afwezigen gaven door hun wegblijven blijk van politieke on verschilligheid en onverschillig heid ten opzichte van het ge meentebelang. Hierbij dient opge merkt, dat de man in kwestie, de heer Hemelrijk, wetende, dat zijn candidatuur in discussie kwam, met opzet niet ter vergadering ging om de besprekingen niet te beïnvloeden; had hij dit wèl ge daan dan ware de uitslag dit kunnen wij veilig stellen zeker anders geweest. Het bestuur vond het blijkbaar ook niet nodig de vroegere lijstaanvoerder uit te nodigen zijn zienswijze ter verga dering kenbaar te maken. Dat lag ook niet in de lijn des voorzitters bedoelingen; ook de fractieleden, de heren de Graan en Ploeger, die niet wensen overschaduwd te worden door een persoonlijkheid als Wethouder Hemelrijk, zagen hun doel bereikt. Dat zij door de terugkeer van dr. Hemelrijk als wethouder onmogelijk te maken het gemeentebelang allerminst dienen en daarbij het partijbelang schaden, door de vierde zetel te verspelen, vergaten zij blijkbaar bij hun persoonlijke overwegin gen. Het besluit is onherroepelijk, zoals de afdelingsvoorzitter tot de heer Hemelrijk zei, toen hij hem van de uitslag kennis gaf. Dat hij door zijn machinaties de andere partijen, met name de V.V.D. in de kaart speelt, deert hem blijk baar niet. En dat de K.V.P. er in september weinig voor zal voelen om onder deze omstandigheden weer met de P.v.d.A. bij de vor ming van een college in zee te gaan, valt ook sterk te betwijfe len CADIDATENLIJST De candidatenlijst, die nu nog aan een referendum van de ca 160 leden moet worden onder worpen, werd door de afdelings vergadering alsvolgt samenge steld: N. de Graan; W. Ploeger; C. Zee; D. Daalder; M. de Beurs; H. Sijpheer-Bredewout; E. de Hond; J. Bruin-van der Zei; M. Kroon; H. Arkenbout-le Clerq; en P. Vis. De twee laatstgenoem den hadden geen bereidverkla ring ingezonden, doch de voorzit ter nam maar aan, dat zij geen bezwaar zouden maken tegen een onverkiesbare plaats. Dr. J. Pluis (Voorzitter K.C.B.) wiens naam eveneens als mogelijke candidaat was genoemd, had geen bereid verklaring ingezonden; evenmin als de heer C. Brak die er blijk baar, gezien de ervaringen in het verleden, niets meer voor voelde. Merkwaardig is, dat twee can- didaten, die wèl een bereidver klaring hadden gestuurd, door het bestuur niet in de ontwerp-lijst werden opgenomen; n.l. mevr. G. R. Buker-Westerman, oud-raads lid van Amstelveen en de beken de heer Schekkerman, oud-ad junct directeur van de Volksho geschool en directeur van het weekblad „Vrij Nederland". Kennelijk vreesden de kansheb bers dit intellect als rivalen; vooral laatstgenoemde, die wel eens de „kroonprins" had kunnen worden. De kiezers in Bergen weten nu, waarom dr. Hemelrijk van het politieke toneel moest verdwij nen; zij kunnen er op de dag der gemeenteraadsverkiezingen reke ning mee houden. Antwoord van burgemeester L. J. de Ruiter aan het raadslid de heer J. J. Dinkelberg (Midden- blok). Het gemeenteraadslid de heer J. Dinkelberg, heeft op 28 de cember van het vorig jaar, in een schrijven aan de burgemeester, stelling genomen tegen een uitla ting van de burgemeester, gezegd in de begrotingsvergadering met betrekking tot de logeerbelasting. De heer Dinkelberg schreef o.a.: Op deze wijze stookt men de burgers op, als gemeentezakken rollers hun gasten te belagen. Het is voornamelijk deze zin snede waarop de burgemeester meent een antwoord te moeten geven, dat wij hieronder laten volgen: Aan de heer J. J. Dinkelberg, te Bergen Nh. In antwoord op Uw schrijven d.d. 16 december 1961 deel ik U mede, dat ik de beschouwing in Uw bijgevoegde nota niet deel. Bij de door U gevolgde procedu re en in een aantal Uwer kwalifi caties hebt U m.i. te weinig reke ning gehouden met de voorzich tigheid, die een raadslid, wanneer hij als zodanig in de openbaar heid treedt en geen gebruik maakt van zijn rechten, die de ge meentewet biedt en in het regle ment van orde zijn uitgewerkt, in acht dient te nemen. Niets en nie mand zou U ervan hebben weer houden, bij de algemene beschou wingen Uw mening kenbaar te maken. Ik heb er dan ook geen behoef te aan met U in discussie te tre den. Slechts op één zinsnede uit Uw aan de pers gezonden nota, die daardoor zonder nader over leg aan de openbaarheid door U werd prijsgegeven, meen ik in te moeten gaan, in het bijzonder ter- wille van de goede naam onzer ingezetenen. Ik ben van oordeel, dat U langs de rand der straf rechtelijke vervolging gaat waar U schrijft; op deze wijze stookt men de burgers op, als gemeente zakkenrollers hun gasten te bela gen. Uw bewering, dat de over heid i.e. de voorzitter van de Raad, i.e. de burgemeester hiertoe zou aanzetten is even dwaas als onwaar. Het zal U bekend zijn, dat zakkenrollers en alle andere vormen van oplichting vervolg baar en strafbaar zijn. Ook het aanzetten tot deze misdrijven on der bepaalde omstandigheden is strafbaar. De Overheid dezer ge meente zal zich hiervan verre houden en bij onze ingezetenen bestaat zelfs niet de neiging om de genoemde misdrijven te be gaan. Ik verwacht van U, dat U voor deze belediging de bevolking en de Overheid aangedaan Uw ver ontschuldiging zult aanbieden en wel op dezelfde openbare wijze, waarop U Uw visie bekend meende te moeten maken. De burgemeester van Bergen, L. J. de Ruiter. Voor reniebijschrijving en controle DONDERDAG 25 januari 1962, voor naamletters A t/m G VRIJDAG 26 januari 1962, voor naamletters H t/m O ZATERDAG 27 januari 1962, voor naamletters P t/m Z Voor een goede controle is het beslist noodzakelijk dat ALLE BOEKJES, dus ook Voorschotboekjes op bovengenoemde dagen worden aangeboden. Bij verzuim wordt f 1administratiekosten in rekening gebracht. C. HOOGVORST Azn, kassier De BURGEMEESTER VAN BERGEN brengt ter algemene kennis, dat de uitreiking van de „Wenken voor de bescherming van Uw gezin en uzelf" met de daarbij behorende toelichting on langs heeft plaatsgehad. Degenen die deze bescheiden niet mochten hebben ontvangen kunnen zich wenden tot het Hoofd Zelfbescherming, Karei de Grootelaan 23, alhier, telefoon 2520, waarna de wenken en toe lichting alsnog zullen worden toe gezonden of uitgereikt, De zelfbeschermingsorganisatie van de bescherming bevolking in de gemeente Bergen zal op WOENSDAG 24 JANUARI a.s., des avonds om 8.00 uur, in het PARKHOTEL te Bergen een avond houden waarbij vragen kunnen worden gesteld omtrent de toegezonden „Wenken voor de bescherming van Uw gezin en Uzelf", alsmede de daarbij beho rende toelichting. Omtrent deze materie zullen eerst enkele films worden ver toond, die U een beeld geven over de wijze waarop U anderen en Uzelf kunt beschermen. Het zal U duidelijk zijn dat deze avond wordt gehouden in Uw eigen belang. De vragen kunnen zowel schriftelijk als mondeling worden gesteld. Indien U van plan bent op ge noemde avond aanwezig te zijn, verzoek ik U dit telefonisch of mondeling te berichten aan het Hoofd Zelfbescherming, Karei de Grootelaan 23, tel. 2520, opdat voor een voldoend aantal zit plaatsen kan worden gezorgd. De burgemeester van Bergen, L. J. de Ruiter. SOLEX J. der Kinderen In aansluiting aan bovenge noemde oproep van de burge meester willen wij graag de aan dacht vestigen op het nut van deze avond. Bij de praatjes, die wij reeds vele malen in de huis kamers voor de vrouwen hebben gehouden, rezen telkens vragen over de plaats waar, en de ma nier waarop ieder een schuilver- trek in eigen huis kon inrichten. Daar deze meer technische kant van de zaak ressorteert onder de B.B. zijn wij zeer verheugd dat U de kans wordt geboden deze avond bij te wonen. Het is dus nauwelijks meer nodig U drin gend aan te raden deze avond voor dit doel vrij te houden. Actie-Comité „Door vrouwen aan vrouwen, één op vijf". De tweede helft van het win- terprogramma van de N.V.V.- Verslaggever v. Bergen: de heer Timmer voor Schoorl: de heer K. Roos □□aaDDcaaDnQDaaaaDooDDDD SCH00RLSE GEMEENSCHAP Apeuda Vrijdag, 19 januari GEEN klaverjasdrive in zaal Slijkerman. Zaterdag, 20 jan. Toneeluitv. „Pro Memorie", door de toneelver. Ons Genoegen, zaal Timmerman, 8 uur. Vrijdag, 26 januari Lezing door de hr. R. P, Goettsch over "Oud Schoorl" uitg. van de Bond van Plattelandsvrouwen, tevens jaarvergadering, zaal Tim merman, 7.45 uur. Klaverjasdrive, uitg. v v. Duin- randers, zaal Slijkerman, 8 uur. Zaterdag, 27 januari Toneeluitv. „Pro Memorie" door de toneelver. Ons Genoegen, zaal Timmerman, 8 uur. avonden, georganiseerd door de Bestuurdersbond Bergen-Schoorl, begint met de opvoering van de grote Cabaret-revue „Wat wenst U", waarin o.a. medewerken Jan de Kleyn, Julia van Laer, Wim Burger, Beb van Laer en het lady Trio. De opvoering zal plaats hebben op 7 maart, in de schouwburgzaal van „De Rusten de, Jager". Woensdagmiddag 7 maart komt Coos van der Velde met zijn kindershow, wiens program ma bestaat uit zes delen, n.l.: 1. Oom Coos komt kennismaken, 2. Clown Nicky stuurt de zaak in de war, 3. Nicky wordt snelteke naar en kliedert met verf, 4. Oom Coos goochelt voor en met de jeugd, 5. Niky Nicholls geeft sneltekenles, 6. In het paleis van de Maharadja. Kaarten voor al deze activitei ten zijn verkrijgbaar in Bergen en Schoorl bij de op het program ma reeds vermelde adressen. ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN WeekMad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro H7071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. VOOK. UHST JUISTE HPP5EL ^fiPSALON Breelaan 13 - Bergen - Tel. 2001 Alles voor Foto en Film Huwelijk- en Kinderfoto reportage (Ingezonden mededeling) en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met (Ingezonden mededeling) «taïP MIJNHARDT U raakt pijn en pijntjes kwijt. 90 ct wordt zitting gehouden in het Bankgebnuw te Schoorl op van 9 tot 12 uur en van 2 tot 5 uur Gewone bankzaken wor den op genoemde dagen niet behandeld. Namens het bestuur, VOOR EEN OTO Oosterweg 7-13, Bergen, tel. 3505 Jan Oldenburglaan 34 s Hereweg 325, Groet, Telefoon 476 Berichten en uitnodigingen gelieve men aan bovenstaande adressen te zenden. □□□□□□□□□□□□□□□□□aaDDDaD 21 januari Dr. LUGTEN, Telefoon 2700 SCHOORL 21 januari Dr. BRUST, Telefoon K 2209-288

De Duinstreek | 1962 | | pagina 1