a K. M. GERRITSEN Bergen won verdiend Kankerbestrijding en verleende geen voorrang* tMm&ézAI De Heer J. v. d. Oord sprak over „De gewone vrouw" TENTOONSTELLING CORPS LUCHTWACHTDIENST het K.C.B. Van Caracas tot Rio de Janeiro utwetfzen BIOSCOOP „DE RUSTENDE JAGER" BERGEN Nh. Een opmerkelijke Bergense publikatie Pierre Janssen voor Schaakclub „Schoorl" v.v* „SCHOORL" door Wim en Joke Hornman cot In onze kleine etalage vindt U enige artikelen die, tegen zeer sterk verlaagde prijzen worden verkocht. Freddy und die melodie der nacht 14 jr. xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx All hands on deck alle leeftijden Onlangs verscheen bij de Eer ste Bergensche Boekhandel een bundel gedichten en verhalen. Jonge Bergense en Amsterdamse dichters publiceerden voor het eerst hun werk in „Zwart Schuurpapier. Aanleiding hiertoe gaf hun succesvol optreden in de Zwarte Schuur te Bergen, september 1961. De dichters Willem Hen- drikse, Hans Ten Berge, Elly de Waard en Fridjof Laroo lazen toen uit eigen werk. Henk Jelle- ma en Willem Ellis voegden ge dichten aan voornoemde bundel toe. Het werk van deze dichters vertoont onderling opmerkelijke verschillen. Naast de humoristi sche inslag van Laroo en Jellema, staan de religieus bezielde verzen van Hendriks, en de verbeten ly riek van Ten Berge. Ellis heeft een onmiskenbaar gevoelige toon in zijn werk, ge paard aan een zeer ongebonden vorm. Een boeiend maar nog on evenwichtig proza schrijft Elly de Waard, zulks in tegenstelling met het lucide verhaal van Ten Berge. Dit stijlvolle boekje verdient zeker de aandacht van onze le zers. Wie de dichters zelf wil be luisteren, kan dit doen op zater dagavond 10 februari a.s., wan neer zij uit nieuw werk zullen voorlezen in „Huize Kranenburg" te Bergen. De bundel, waarvoor de schil der Ger Polak een eindeloos om slag ontwierp is tegen de prijs van 2,te verkrijgen in elke erkende boekhandel. CULTURELE AVONDEN De bekende wereldreiziger Wim Hornman, die geheel La tijns-Amerika heeft bereisd en die alom bekendheid heeft gekregen door zijn artikelen in bladen en tijdschriften en door de televisie, zal in Bergen een voordracht met kleurenprojectie houden in het kader van de Culturele avonden. Nog geen enkele lezing over deze bekende landen hebben we gehad. Daar spreker geruime tijd dit gebied heeft bestudeerd, zal hij ons ongetwijfeld interessante bij zonderheden brengen over lan den die momenteel in het brand punt van de belangstelling staan. Kaarten voor deze avond van 20 januari zijn te verkrijgen in De Haan's boekhandel te Bergen (tel. 2452) en aan de zaal. De plaatsbespreking voor do nateurs is als volgt: S-kaarten op maandag 15 januari van 912 uur. A-kaarten op maandag 15 januari van 24 uur. Gistermiddag vond op het sport terrein aan de Kerkedijk, de ont moeting plaats tussen Bergen en Uitgeest. Aan het frisse open spel kon men constateren, dat de korte gedwongen rust voor Bergen goed is geweest, want de Uit- geesters kregen tegen dit overwe gend sterker en enthousiast spe lend Bergen geen schijn van kans. Bergen dat herhaaldelijk ten aanval trok, gaf Tuin na tien mi nuten spelen, na goed samenspel van de voorhoede, gelegenheid de score te openen, 10. Een mi nuut later was het weer Tuin, die een fout in de verdediging af strafte en er 20 van maakte. Direct na aftrap nam Vonk de bal over, en kogelde onhoudbaar nummer drie in de touwen een doelpunt dat op onverklaarbare wijze werd afgekeurd. Tien minu ten later maakte Vonk er toch 30 van. Wout Meijer, die na een botsing het veld verliet, werd vervangen door J. de Groot, die een kwartier later het vierde doelpunt langs de onthutste kee- j per Spruit joeg. Na de rust, kon Uitgeest de eer nog redden; door verkeerd beoordelen van de bal door keeper v. d. Berg, die ove rigens op sublieme wijze zijn hei ligdom verdedigde. Met een 41 stand, kwam het einde met een verdiende overwinning van Ber- fjen. Maandagavond a.s. in »De Rustende Jager» Zoals reeds eerder werd be richt, zal a.s. maandagavond on der auspiciën van het Kunste naars Centrum Bergen in de dan cing van „De Rustende Jager" een kunstavond worden verzorgd door Pierre Janssen, de bekende conservator van het Gemeentelijk Museum te Schiedam, wiens be kendheid nationaal werd dank zij zijn televisie-„Kunstgrepen", die een grote vermaardheid verwier ven. Pierre Janssen's onderwerp heeft tot titel: „Mevrouw, gaat U hier niet naar binnen". Het on derwerp zelf betreft de revolutie der impressionisten, althans enke le onverwachte kanten van die revolutie. Het betoog van de heer Jans sen wordt geïllusteerd door een serie dia's, op het onderwerp be trekking hebbende. Kaarten voor deze Kunstavond uitsluitend verkrijgbaar maan dagavond aan de kassa van de Rus. Vanaf half 8. B-kaarten op dinsdag 16 januari van 912 uur. C-kaarten op dinsdag 16 januari van 24 uur. Vrije kaarten zijn daarna te verkrijgen, terwijl ook plaatsbe spreking de gehele week nog mo gelijk is. Nieuwe donateurs kunnen zich opgeven in de boekhandel. voor Optiek Foto Mr. Opt. D. W. Pastoor De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afd. Bergen, hield vorige week vrijdagavond in zaal Nieuwendijk haar eerste bijeenkomst in dit jaar. Voor deze avond was uitgeno digd de voordrachtskunstenaar de heer J. v. d. Oord uit Heem stede, die als onderwerp voor de ze avond „De gewone vrouw" had gekozen. Op boeiende wijze droeg de heer v. d. Oord frag menten voor uit verschillende boeken, o.a. van Jan van der Berg (Cruja), het veelbewogen harde leven van een Servisch meisje, dat onbegrepen door an deren, tenslotte eenzaam en ge desillusioneerd haar laatste le vensjaren eindigt. Een fragment uit „Camera Obscura van Hilde- brand, uit het hoofdstuk, de fami lie Kegge, waar de West-Indi- Burgerlijke Stand BERGEN De onlangs door de Stichting „Landelijke Organisatie voor de Kankerbestrijding" uitgegeven brochure „Kanker, een Pro bleem?". van de hand van A. T. van Duinen, arts te Emmen, is thans ook in de boekhandel ver krijgbaar. In deze brochure, die o.m. han delt over het ontstaan en de be strijding van deze ziekte, wordt ook stelling genomen tegen de nog te veel verbreide, redeloze angst voor kanker. Immers te veel nog draagt deze ziekte voor de leek het kenmerk van een sle pend en pijnlijk ziekteproces, waarvoor geen enkel kruid ge wassen schijnt. Dit is echter een te somber en bovenal ook onjuist beeld. Immers in vele gevallen kan de ziekte, mits tijdig ontdekt, met succes worden bestreden. Helaas weerhoudt de angst velen te lang van een dokters bezoek, hetgeen een succesvol ingrijpen dan vaak bijzonder bemoeilijkt, ja zelfs on mogelijk maakt. Daarom dreigt de angst een groter gevaar te worden dan de ziekte zelf. Dit en nog veel meer inte ressante gegevens staan ver meld in de brochure „Kanker, een Probleem?", die thans dank zij de bereidwillige medewerking van het Centraal Boekhuis te Amsterdam, alom in de boekhan del verkrijgbaar is voor de prijs van slechts 30ct. Een brochure, die iedere Ne derlander eigenlijk zou moeten lezen! sche grootmoeder in haar gesprek met Hildebrand, dankbare herin neringen uit het leven van haar overleden zoon ophaalt en ten slotte nog twee korte verhalen van Herman Heijermans, n.l. „Tante" en „Een bloedige histo rie", waarvan het eerste verhaal op ontroerende en vaak voortref felijke wijze werd voorgedragen en het laatste een vermakelijke geschiedenis was van een man, vrouw, waarzegster, jalouzie, zelfmoord en rode gekookte biet, met een explosief einde. Het was een avond van fijne voordrachts kunst. De plaatsvervangende voorzitster van de afd., mevrouw Hoogkarspel, dankte de heer v. d. Oord dan ook hartelijk voor zijn bijzonder mooie voordracht, die door de talrijk aanwezige da mes met aandacht werd gevolgd. „MEVO„ NIEUWS Op 5 januari werd weer de le Drive gehouden in het Nieuwe Jaar. De echte liefhebbers waren al len weer present en het werd een gezellige avond, wat aan attractie won, door de vele goede prijzen, welke beschikbaar waren: De uitslagen luidden: le prijs Dhr. Clement-Ide Min 5155 p. 2e prijs P. Schaper-Mevr. Nieu wendijk 4721 p. 3e prijs Mevr. de Vos-B. Louwe 4704 p. 4e prijs Mevr. Appelman-Mevr. Koorn 4702 p. 5e prijs Mevr. Min-Dhr. de Vries 4538 p. 6e prijs Mevr. Schouten-Mevr. Veldman 4445 p. 7e prijs Ko Min-Marquering 4417 p. 8e prijs Kossen-Mijlhof 4382 p. Op 8 en 9 januari jl. heeft de Luchtwachtgroep 4 uit Alkmaar een tentoonstelling georganiseerd in Café Mereboer te Groet. On danks het feit dat men het minder gepast vond om, met het oog op de spoorwegramp te Harmeien, ons Fanfarekorps een muzikale mars door het dorp te laten ma ken om de aandacht op de ten toonstelling te vestigen, was er toch veel belangstelling. Uiteraard gaven vele jongeren acte de presence. Bij het binnen komen van de zaal werd ons oog getrokken door een figuur in de volledige uniform van Lucht wachter, die uitnodigend enige wervingsfolders tussen zijn vin gers klemde. Verder gaande zag men meer van het werk van de Luva's en Luchtwachters, o.a. verschillende foto's, vliegtuigmo dellen, bewapening enz. Er was een grote maquette aangebracht, waarop men kon zien hoe het KLD werkte. In het kort komt het hierop neer dat de luchtwachters op hun uitkijkposten de vijande lijke toestellen telefonisch doorge ven aan het Luchtwachtcentrum, waar een aantal Luva's deze vliegtuigen op de zg. piottafel neerleggen. Op deze tafel is de gehele provincie Noordholland in kaart gebracht en hierop wordt ook de vliegrichting der toestel- len aangegeven. In dezelfde ruimte zitten ook mensen van de radar, de BB en de artillerie, die op de tafel in een ogenblik kunnen zien met welk soort en met hoeveel vliegtuigen men te doen heeft, en welk doel zij naderen. Op een echte piottafel gaven enkele vrijwilligsters een demon stratie van dit werk, terwijl er ook een film werd gedraaid, die een beeld gaf van het belangrijke werk dat de reserve militairen van beiderlei kunne verrichten. Bij de verschillende stands werd door de aanwezige instruc teurs aan weetgierigen een dui delijke uitleg van het tentoonge stelde gegeven. Naar wij vernemen hebben zich in onze gemeente een tiental jongeren aangemeld als vrijwilli ger bij het Korps Luchtwacht dienst. Dit mag voor een kleine plaats als Schoorl zeker geen slecht resultaat worden genoemd. EGMOND AAN DE HOEF NIEUWE ACTIVITEITEN RESTAURATIE SLOTKAPEL 16 februari a.s. zal de bekende harpiste Lea de Boer leerlinge van Rosa Spier in de Slotkapel een van haar befaamde concerten geven. Op deze unieke avond zul len wij nog afzonderlijk terugko men, daar dit voor de Egmonden en directe-omgeving een zeer bij zondere manifestatie gaat wor den. Verder zal er nog dit jaar in wereldpremiere worden gebracht DE Kinheim Suite compo sitie van Melchert Schuurman, onder de bijtitel Rond om het Slot op den Hoef. In een inter view met de heer Schuurman ver klaarde hij ons dat het zien van de tentoonstelling Het Slot op den Hoef hem zodanig inspi reerde dat hij het stuk wat reeds jaren in gedachten door zijn hoofd speelde energiek ging aan pakken. Hierdoor kan het nog voor de aanvang van de restau ratie in de Slot kapel tot uitvoe ring komen. Het is een compositie voor or kest, koor en solostemmen. Binnenkort zal er weer een boekje verschijnen van de hand van de bekende auteur Dom. A. Beekman getiteld Het alle- dagsleven op het voormalig slot op den Hoef. Dit zeer boeien de onderwerp dat reeds in een le zing door Pater Beekman werd voorgedragen zal zeker zijn weg wel weer vinden. Dat ook deze auteur geïnspi reerd wordt door de actie Slotka pel wordt bewezen door het feit dat hij reeds weer een nieuw on derwerp op stapel heeft staan. Ditmaal over het leven van de befaamde en tevens beruchte graaf van Egmond Jan de Twee de ook wel genoemd Jan met de bellen, - begraven in de Slot kapel. Bijna met de regelmaat van een klok komen ze terug. Krantenbe richten waarin verkeersongeluk ken worden gemeld en waarbij dan op een gegeven ogenblik de nuchtere mededeling wordt ge daan en verleende geen voorrang". Die vier simpele woorden geven de sleutel van een gebeurtenis die niet zelden een tragedie wordt. Samenloop van omstandigheden? Gedachtenloos- heid? Nonchalance? Waaghalze rij? Er gebeuren dagelijks onge lukken en ongelukjes, waarbij de ze en andere vragen rijzen zon der dat er iemand is die daar het antwoord op geeft ofmeer geven kan. Het is niet met zekerheid te zeggen in hoeveel van de 177362 verkeersongevallen die er in 1960 op onze wegen gebeurden, het niet verlenen van voorrang een rol heeft gespeeld. Trouwens, men is het er zo langzamerhand wel over eens dat bij de meeste ongelukken meerdere oorzaken zijn aan tewijzen. In combinatie met het niet of niet tijdig voor rang verlenen kan bijvoorbeeld te grote snelheid, niet rechtshou- den, onvoldoende verlichting etc. mede bepalend zijn voor de af loop. En graven wij eigenlijk wel diep genoeg als wij een groot deel van de ongelukken onder de noe mer „voorrang brengen? Waarom zo moeten we eigenlijk vragen verleende die automobilist of die brommer geen voorrang? Was de bestuurder ziek? Huiselijke zorgen? Slechte zaken? Gedronken? Zwakke D Een verhaal uit de tijd van de voortrekkers en pioniers altijd naar Vrijdagavond, zondagavond, donderdagavond te 8 uur Zondagmiddag te 2.30 uur. Een verrassende nieuwe film van platenmiljonair no 1 FREDDY QUINN en HEIDI BRüHL in (Freddy en de nachtmelodie) met Grethe Weiser Peter Carsten, Kai Fischer, Harry Engel, Hans Nielsen. Een meeslepende avonturenfilm, vol spanning, maar ook vol muziek, amusement en vrolijkheid. Zaterdagavond, maandagavond, woensdagavond te 8 uur Een stortzee van kolder PAT BOONE en BUDDY HACKETT in (De Luit zoekt zijn bruid) met Dennis O Keefe, Barbara Eden, Warren Berlinger en David Brandon. Zelf de boordkanonnen bulderen van het lachen als deze drijvende mallemolen zee kiest. en Hoflaan 2 - Bergen van 2 tot 8 januari 1962. Geborens Bartholomea Jacoba Maria, dochter van J. A. de Lange en N. Schou ten; Johannes Adrianus, zoon van P. J. A. Booij en J. L. Henke. Overleden: Baas, Beatrix A., wed. van H. A. Dorré, 90 jaar; Van Beem, Evert, 56 jaar. van 8 tot 15 januari 1962. Geborens Jolanda Maria, dochter van A. J. Delis en J. Greuter; Johanna Christina, dochter van G. Köhlinger en G. van het Ende. Gehuwds Van Lenthe, Albert J. en Ivangh, Anna C. D. De uitslag van de competitiewedstrijd, gespeeld op 10 december, in de zaal van „De Roode Leeuw", luidt als volgt: H. MeedendorpF. Schoen afgebr. S. WesselC. P. Eikeleboom 01 M. SlotJ. van Loo afgebr. H. A. DorréP. de Boer 10 J. RietveldP. Brouwer afgebr. J. Mulder—M. de Wit 1—0 A. KooyJb. de Boer 0,1 H. A. DorréC. den Das J43d Schoorl 1S.D.O.B. 1 90. In de zondag j.l. gespeelde wedstrijd trad Schoorl aan met twee invallers, ter wijl S.D.O.B. kompleet was. Met de stevige wind in de rug is Schoorl al direct in het offensief en het spel is nog maar enkele minuten oud als H. Mooy met een bekeken boogbal, de ver uitge lopen keeper van S.D.O.B. het nakijken geeft. Direct daarop geeft dezelfde speler Schoorl een 20 voorsprong uit een opgebrachte bal uit de achterhoede. AJs na een kwartier D. Kroon een corner mag nemen doet hij dat met een „in swinger", welke door de S.D.O.B.-doel man in eigen doel wordt geslagen. In het laatste kwartier voor de rust ver andert de back van S.D.O.B. een schot van richting en het is 40. Met Schoorl in de meerderheid komt de rust. Toch kon het spel van Schoorl niet ieders be wondering wekken, er werd over het al gemeen slecht geplaatst. Na rust dachten we S.D.O.B. met de wind in de rug spoedig sterker te zien worden. Echter, Schoorl dacht daar an ders over en nu werd er veel beter ge speeld dan met wind mee. S.D.O.B. kwam er bijna niet aan te pas en speelde zeker een klasse minder dan Schoorl. Veel is er daarom van het spelverloop niet meer te zeggen. H. Mooy, D. Kroon, M. v. d. Garde en een pracht goal van J. Groot brachten de stand op 90. H. Mooy scoorde in 't geheel 4 maal. Een woord van hulde voor de ploeg van S.D.O.B. Ondanks de grote nederlaag geen woord van verwijt en steeds fair spel. Oök de scheidsrechter komt een woord van lof toe voor de correcte lei ding. Schoorl 3Vitesse 6 24. Het derde heeft weer een nederlaag moeten inkasseren. Na driekwart van de wedstrijd met 20 te hebben voorge staan, gingen de punten toch nog naar Castricum. Vitesse had na de rust een veel ster kere wind in de rug en dat was een goede bondgenoot. Het spel was over het algemeen bedroevend slecht. Geen enkele speler hield zijn plaats, alles liep op een hoop, waardoor er van spel niets te zien was. We hebben het derde elftal wel eens betere wedstrijden zien spelen, met minder goede spelers; Trainen heren! De A-adspiranten wonnen ten slotte nog in Koedijk met 30. Bravo! Programma a.s. zondag: Schoorl 1Uitgeest 1 2.30 uur. Duinranders 3Schoorl 2 12 uur. Schoorl 3S.V. de Rijp 4 12 uur. Vrone aSchoorl a zat. 3 uur. Vrone bSchoorl c zond. 10 uur. /JA, WE MOETEN 1<95" Ut u(H TENM4NNE,NjJfNA EN SlH/Er HEM ip Vê/tRAOERL'JK NEEH 8EOAHNT JOHN.' D'E IASTPOV z 'J-V TEH- AMvs TE Hh/yrjl DE - SOC OATEN HEEt y//y. OEN Z'JN N'J EN mi CjLQEIEHD R'j r p«

De Duinstreek | 1962 | | pagina 2