99 Uitslag ITAUANO Van Caracas tot Rio de Janeiro NIEUWJAARSTOESPRAAK PIlROl. de lekkere FOTO IIITK VAN BERGE Last van zenuwen? Schuttersavond SCH00RLSE GEMEENSCHAP VRIJDAG 26 JANUARI 1962 39c JAARGANG No. 4 Verschijnt tc Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef 1962, uitgesproken door Burgemeester L. J. de Ruiter in de Raadsvergadering van Maandag 22 januari. Voorlichting DUS Voor. UHerwiste K0P5EL PJJjA TBL2266 D0RPSSTR.2I BERGEN J. der Kinderen verdwijnt door 19 cent per rol. Mijnhardt's Zenuwtabtetten aanaDDondoonoaDaacaaoDaa DpaanraaDGaaoGGoaaaDonDa IVeekttod DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Het was een wat sentimenteel en moralistisch liedje, dat men ons in onze jeugd leerde: tel Uw zegeningen, tel ze een voor een en vergeet er geen. Indien de schrijver er mee be doelde te zeggen, dat wij de „ze geningen" snel vergeten en de onaangename dingen lang bij ons dragen, dan had hij geen ongelijk. Wat goed ging, waarin wij slaag den en waaraan wij vreugde be leefden, komen slechts met moeite in onze herinnering, terwijl de nare zaken lang op onze tong blij ven. Dat is in het gemeentelijk leven niet anders dan in ons eigen persoonlijk dagelijks bestaan. Het is ook niet nodig om elke keer de balans op te maken. Bij de behandeling en de vast stelling van de begroting trachten wij steeds verleden en toekomst met elkaar te verbinden. Een ieder onzer kan dan zijn visie, of die van zijn fractie geven. Toch wil ik een aantal plezierige zaken vermelden, die U wat mij betreft „zegeningen" moogt noemen, maar ook een andere naam kunt geven, al was het alleen maar om te bewijzen, dat het besturen van een gemeente meestal een prettige bezigheid is. In de eerste plaats vermeld ik de samenwerking in en met Uw Raad. Deze was in hoofdzaak goed te noemen. De enkele kleine incidenten die voor kwamen, be wijzen, dat U er levensgroot bij betrokken bent en een intense be langstelling voor Uw arbeid in dit College hebt. Ik ben van oor deel, dat, wil de democratie in de gemeente goed functioneren, men het ook niet altijd met elkaar eens kan zijn. Ge verschilt in levens- en politieke beschouwing en dat moet bij Uw beraadslagingen naar voren komen. U hebt daarbij in het oog te houden, dat het het gemeentebelang is, dat U samen brengt en dat ge hebt te zoeken naar wegen, die ge gezamenlijk kunt gaan om de Bergense ge meenschap te kunnen dienen. Want gemeentebestuur is boven alles: dienst aan de naasten. Ik vind het daarom verheugend, dat wij zelden in besloten zitting bij een waren. De openbaarheid is een van de sterkste pijlers, waar op het bestuur moet worden ge bouwd. Daarnaast staat de ver antwoordelijkheid, die ieder raadslid persoonlijk durft te dra gen. De kiezers hebben U geko zen, maar van het ogenblik Uwer verkiezing af hebt ge zonder last of ruggespraak te handelen. Ge moet daarom de gelegenheid heb ben zich hier volledig uit te spre ken. Daar hebt ge in het alge meen goed gebruik van gemaakt en gelukkig hebt ge uzelf zodani ge beperkingen opgelegd, dat het middernachtelijk uur nimmer tij dens onze vergaderingen sloeg. Het vermogen om kort en goed te vergaderen wordt in onze samen leving helaas te weinig gevonden. U bent een uitstekend voorbeeld. Ik meen ook te mogen consta teren, dat U in het algemeen de vraagstukken, die aan de orde kwamen en door het College van Burgemeester en Wethouders werden voorbereid, positiever be naderde dan voorheen. Kritiek op de voorstellen is dwingende nood zaak, maar niet minder het stellen van duidelijke alternatieven. De voorstellen, die U bereikten, kwa men in het College van Burge meester en Wethouders alle met algemene instemming tot stand. Dat duidt erop, dat de samenwer king bij het dagelijks bestuur niets te wensen overlaat. Indien U het zelf nog niet ontdekt had, is het ook voor U goed om te weten, dat de verhoudingen binnen het College, waarvan een deel zich uiteraard aan Uw directe waar neming onttrekt, bijzonder goed zijn en niets te wensen overlaten. Ik acht het een zegen op deze wijze de gemeente mede te kun nen besturen en ik hoop en ver wacht, dat dit in de toekomst ook zo zal zijn. Ik dank de wethou ders en de secretaris, dat zij mij het mogelijk hebben gemaakt deze mededeling van het hart te kun nen schrijven. Een woord van bijzondere dank ook aan het adres van het perso neel van de secretarie en van de instelling voor Sociale Belangen, alsmede aan de directeur en het gehele personeel van de Dienst van Gemeentewerken. Zij allen hebben hard gewerkt en wat niet minder belangrijk is, in een uit stekende onderlinge samenwer king. Ook dit jaar konden tot mijn vreugde een aantal bevorde ringen plaatsvinden. WPSALON Helaas ben ik genoodzaakt een protest te '.„ten horen, namelijk te gen de erbarmelijke omstandighe den waaronder het secretarieper- soneel moet werken. Ruimtege brek en gemis van enige behoor lijke outillage belemmert de pro ductiviteit. Is het niet tergend, dat bijvoorbeeld de afdeling financiën is ondergebracht in twee hokjes van 3.5 x 3.5 en 3.5 x 2.5, dat daarin vijf ambtenaren moeten werken en publiek moeten ont vangen? Om de gemeente-ont vanger te bereiken moet men twee trappen en daarna een kippenlad- dertje van vijf treden op; de klachten, vooral van oudere inge zetenen zijn vele. Het bestuur, de ambtenaren en het publiek heb ben één toilet tot hun beschik king. Het is zo klein, dat men er zich wenden noch keren kan. Wordt het niet de hoogste tijd aan deze erbarmelijke toestand op korte termijn een einde te maken. Het zal mede van Uw besluit vaardigheid afhangen of wij met serieuze raadhuisplannen in dit jaar een begin kunnen maken. Huisvestingsproblemen heeft ook de rijkspolitie, maar indien dit het enige probleem zou zijn, waren de zorgen niet talrijk. De grootste zorg daar is de perma nente onderbezetting door een te kort aan personeel. Dat de inge zetenen hiervan zo weinig mer ken, is te danken aan de grote activiteit van de bezetting van elf man, onder leiding van de door VOOR EEN SOLEX OTO naar Oosterweg 7-13, Bergen, tel. 3505 mij, en door mij niet alleen, zeer gewaardeerde groepscommandant de Adjudant Verduijn. Het is m.i. noodzakelijk, dat de groep in 1962 met een behoorlijke auto met mobilofoon wordt uitgerust. In dien de rijksoverheid het peil van het belangrijke en noodzakelijke werk van de politie wil handha ven, zal men slagvaardiger en moderner op de maatschappelijke ontwikkeling moeten reageren. Het is voor U goed te weten, dat in het afgelopen jaar 1473 proces- senverbaal werden opgemaakt, 31 arrestanten werden opgesloten en 587 keer bemiddelingen werden verleend. De andere cijfers zal ik U sparen. De jaarverslagen liggen ter in zage en de cijfers kunt U beter zelf lezen dan ze van mij te horen, doch een aantal wil ik U niet ont houden. De bevolking steeg van 10.719 tot 10.945. De stijging werd zo wel door een geboorteoverschot als een vestigingsoverschot ver oorzaakt. Alhoewel de cijfers be neden het landelijk gemiddelde blijven, is de ontwikkelingsten dens niet ongunstig en hebben wij kans, o.a. door een toename van de volkswoningbouw in de naaste toekomst, tot een gezondere be volkingsopbouw te geraken. Door oorzaken, die buiten rechtstreekse beïnvloeding lagen, moeten we constateren, dat de woningbouw in 1951 ongunstig is verlopen. De totale bouwkosten voor particu liere bouw is teruggelopen van 3.2 miljoen naar 2.5 miljoen. (In 1959 was dit 4,6 miljoen!) In ge volge de bouwstop ligt er op het ogenblik voor 3 miljoen op goed keuring te wachten. Evenmin als in 1960 konden ook in 1961 geen woningwetwoningen tot stand ko men. Een kleine lafenis zijn de 20 woningen aan de Natteweg, die binnenkort gereed zijn. Dat des ondanks het aantal woningzoe- (Ingezonden mededeling) kenden met 15 werd verminderd, terwijl 11 woongelegenheden werden afgekeurd voor verdere toewijzing is te danken aan het intensieve beleid dat de betrok ken wethouder, bijgestaan door de Chef van de afdeling Algeme ne Zaken en de vorderings-ad- viescommissie heeft gevoerd. In totaal werden 233 woonver gunningen afgegeven, terwijl het aantal woningzoekenden 151 be draagt. Dat de woningen van het zogenaamde plan Boon niet gere aliseerd werden, acht ik betreu renswaardig. Wij kunnen er de lering uit trekken, dat experimen ten in de woningbouw, alleen dan tot uitvoering komen, wanneer- men zich vooraf van de medewer king van de daartoe bevoegde or ganen heeft verzekerd. Wij zitten (Ingezonden mededeling) EEN PRODUKT VAN KING- EN RANGFABRIEKEN TONNEMA N.V. SNEEK echter niet bij de pakken neer, maar spannen ons met alle krach ten in alsnog tot spoedige bouw in het Nesdijkplan te komen. Ik ben in deze niet zonder optimis me. Bij de begrotingsbehandeling, die dank zij aller medewerking steeds op een gunstiger tijdstip kan plaatsvinden, is U gebleken, dat de financiële positie onzer ge meente niet ongunstig is. Het to taal van de reserves en het eigen kapitaal bedragen rond 1,1 mil joen. Het totaal der vaste lenin- qen bedraagt 8.132.000,Het renteverloop van het vast-geld was 0.07% ongunstiger dan in 1960, het verloop van het korte- geld 0.6% gunstiger. De algeme ne rente-omslag daalde van 4.1% tot 4.08%. De achterstand in een aantal der openbare voorzienin gen, de noodzakelijke uitbreiding der voorzieningen in een groeien de gemeente en het speciale ser vice karakter onzer gemeente ge durende de zomermaanden vraagt in de naaste toekomst een verho ging der uitgaven. Op een verho ging der rijksuitkeringen moet niet worden gerekend. Of de eigen inkomsten verhoogd kun nen worden hangt van vele fac toren af. Een gedegen en wijs be leid is geboden. Onzerzijds zal aan de voorbereidingen grote aandacht worden besteed. De Raad wordt bij de behandeling van deze vraagstukken, uiteraard, van meet af aan betrokken. Ook van U mag zorgvuldigheid bij be handeling gevraagd worden. De voorstellen van het College en de toelichtingen, mondelinge en schriftelijke, door de wethou ders of door mij gedaan, zijn on derwerp van discussies, die tot besluitvorming en daarna tot uit voering moeten leiden. Het is de b-in taak van de pers om de burgers hierover voor te lichten. Het is mij gebleken, dat van die zijde veel medewerking wordt on dervonden en ik ben daar bijzon der dankbaar voor. De vertegen woordigers van de bladen kunnen zich als onze welkome gasten beschouwen, ook buiten de raad zaal elders in dit gebouw. Zo maken wij ons ook aan het begin van dit jaar weer op onze gezamenlijke arbeid te vervolgen en waar mogelijk nieuwe taken aan te vatten en dat waarmede we ons weder vertrouwd hebben gemaakt uit te breiden, en zo no dig te verfrissen. Niets is voor een gemeentebestuur gevaarlijker dan sleur. Door het speciale ka rakter onzer gemeente is het ge vaar, dat we daarin geraken niet groot. Breelaan 13 - Bergen - Tel. 2001 Alles voor Foto en Film Huwelijk- en Kinderfoto reportage Elk jaar opnieuw vragen we ons af, of we in staat zijn de ver viervoudiging der bevolking ge durende de zomermaanden op te vangen. Het getal der gasten is nog steeds stijgend, in 1961 be zochten 33879 gasten deze ge meente voor meerdere dagen, het aantal dagrecreanten was soms een veelvoud van dit aantal. Er waren 418023 overnachtingen. In 1962 zal een begin worden ge maakt met de sanering van de onderkomens, waarin gasten wor den ontvangen of gastheren enige maanden verblijven. De betrok kenen kunnen er overtuigd van zijn, dat we geduldig en eerlijk de bestaande verordeningen zul len toepassen. Het is mij nog niet geheel duidelijk of van de recre atie, die onze gemeente biedt, ook voor meer dan één dag door hen, die nederlandse inkomens verdie nen, in de toekomst kan worden genoten. Het aantal Nederlandse gasten is in 1961 namelijk ge daald. Ik acht het een zegen dat wij Bergenaren in zulk een mooie omgeving mogen wonen en wer ken, maar ons recht om hiervan te genieten is niet groter dan van hen, die elders wonen en werken onder minder gunstige omstan digheden. Dat vele ingezetenen voordelen genieten door dit voor recht is een prettige gedachte; la ten het voordelen blijven; ook hierin zij de mens de mens, geen wolf, maar mede-mens. Nu de verkiezingen naderen zal ongetwijfeld de politieke tem peratuur oplopen. Dat is een nor maal verschijnsel en kan in een gezonde democratie niet worden gemist. Ik hoop, dat allen die ge roepen zijn om aan dit proces lei ding te geven, de hoogte van de koorts in de gaten houden. Indien zij een crisis vrezen, laten zij dan een penicilline-injectie van rede lijkheid en gematigdheid toedie nen. Het is in onze gemeente niet moeilijk beroering te wekken; moge Uw Raad ervan overtuigd zijn, dat goed besturen wel moei lijk is, inzicht en inspanning vraagt, maar bij welslagen vol doening schenkt. Het zij hier nog eens duidelijk gesteld, ik wens als burgemeester en voorzitter van Uw Raad op geen enkele wijze ongevraagd in het spel der gemeentelijke partij politiek te worden betrokken, noch voorwerp der politieke pro paganda te zijn. Een ieder die zijn inzichten aan mij wil mededelen of die mijn inzichten wil toetsen, mij advies wil geven of zijn noden kenbaar wil maken, is te allen tijde van harte welkom. Ik neem aan, dat dit mijn standpurit in de ge meente genoegzaam bekend is. Wij hebben samen een mooie en verantwoordelijk taak. Ons al len, bid ik daarbij Gods zegen toe, die wij, naar mijn diepste overtui ging niet kunnen ontberen. (Ingezonden mededeling) helpen U er overheen De vorige week dinsdagavond vond in de voorzaal van hotel- restaurant „Het wapen van Ber gen" de vijfkamp plaats tussen de schietverenigingen Bergen, Hei- loo, Castricum, Limmen en Eg mond aan Zee. De heer H. G. Smit, voorzitter van de landelijke schietvereniging „De Vrijheid" en de heer J. Ot- tenbros, lid van de Provinciale Commissie waren bij deze wed strijden tegenwoordig. De twee enige vrouwelijke schutters, t.w. de dames mevr. M. Grooteman- Ory van Bergen en mej. Bea de Goede (Egmond) deden hieraan mee. Alvorens men aan de vijf kamp begon sprak de heer H. Verweij, voorzitter van de schiet vereniging „Bergen", een wel komstwoord tot de schutters, die in grote getale waren opgekomen. Evenals de vorige vijfkamp, die op 27 november van het vorige jaar werd gehouden, kwam Cas tricum als nummer een met 1153 punten, gem. 23,16 aan de kop, hoewel ze tien pt minder schoot dan verleden jaar. Heiloo klom van de derde naar de tweede plaats, met 1151 punten, gem. 21,87 en Bergen klom eveneens van de vierde plaats naar de der de met 1115 punten gem. 22,61. Limmen schoot zeven punten meer dan de vorige keer maar bleef onderaan met 1101 punten, gem. 21,95. Er heerste tijdens de wedstrij den een buitengewoon, gezellige intieme sfeer. De vijfentwintig le den tellende schietvereniging „Bergen", die verleden jaar reeds haar vijfjarig bestaan vierde en in al die jaren bescheiden op de ach tergrond bleef, zonder enige pu bliciteit, is kerngezond en de ani mo voor de schietsport neemt dan ook meer en meer toe. Het dagelijks bestuur bestaat uit de heren: H. Verweij, (voor zitter) J. van Baar (secretaris) en N. Grooteman (penningmeester). De schietwedstrijden om het pro vinciale kampioenschap van NoordHdolland zal op 11 april 1962 in „De Rustende Jager" te Heiloo worden gehouden. Vrijdag, 26 januari Klaverjasdrive, uitg. v.v. Duin- randers, zaal Slijkerman, 8 uur. Zaterdag, 27 januari Toneeluitv. ,Pro Memorie' door de toneelver. „Ons Genoegen", zaal Timmerman, 8 uur precies. Vrijdag 2 februari Iedere vrijdag van 3.30-4.30 u. uitlening der boeken in het Oude Raadhuis, uitg. van „Algemeen Welzijn". Zaterdag, 3 februari Groot BAL-AVOND, uit gaande van de actie 10x10 in de zaal „De Rustende Jager", 8 uur. Het bekende wereldreizigers duo Wim en Joke Hornman gaf zaterdagavond in de dancing van „De Rustende Jager voor de KJVO afd. Bergen, een interes sante lezing over hun reis door Zuid-Amerika van Caracas tot Rio de Janeiro. Alvorens de heer Hornman zijn lezing begon, begroette de heer Schuil de talrijke aanwezigen, en in het bijzonder de burgemeester van Bergen, de heer L. J. de Rui ter. Spr. vond het prettig altijd maar weer dezelfde gezichten te zien op de culturele avonden. Hierna begon de heer Hornman zijn 40.000 km lange reis van Amsterdam door de- Zuid-Ameri kaanse staten Suriname, Curasao, Venezuela, Columbia, Ecuador, Chili, Argentinië, Paraguay, Uru guay en Brazilië. Hij gaf een overzicht van de geschiedenis en het ontstaan van de rassen in dit land, waar de rijken in paleizen en wolkenkrabbers leven, naast puisten van ellende en duizenden dakloos zwervende kinderen. Fi del Castro is daar de legendari sche figuur, de strijder tegen het onrecht in dit warmbloedige land. Het sterftecijfer onder deze arme bevolking is schrikbarend, man nen bereiken daar de 32-jarige leeftijd vrouwen 28 jaar en de in dianen veertig. Negentig procent van de kinderen sterven daar voor hun eerste jaar, terwijl in peperdure nachtclubs opgewekte muziek klinkt. Langzaam wordt de gebalde vuist van de massa te gen de zonnige hemel opgestoken. Spr. deed een hartstochtelijk be roep op allen, door te zeggen dat wij onze apatische levenshouding moeten vaarwel zeggen en ons moeten realiseren i.v.m. met het communistische gevaar dat daar dreigt. Na de pauze werden er prach tige dia's vertoond van het An- desgebergte, de Inca cultuur met zijn pradhtige bouwwerken, de drijvende eilanden van het uit stervend ras der Oero indianen, Bahia met zijn tweehonderdvier enzestig kerken, en tenslotte het carnaval, waar de armen voor sparen om vier dagen zich te kun nen uitleven, een feest zonder apartheidspolitiek, dat door de heer Hornman het „Carnaval der tegenstellingen" wordt genoemd. Het was een bijzonder mooie le zing, een warm pleidooi voor de minderbedeelde Zuid-Amerika nen, met aandacht door de aan wezigen gevolgd. ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN 28 januari Dr. J. J. A. A. HODDE, van Reenenpark 2, tel. 2027 SCHOORL 28 januari Dr RISSELADA, Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1962 | | pagina 1