UeeltUad Kinjs Hnjrf HALVE PRIJZEN BOORSMA - TEXTIEL ATTENTIE Tfaté* 99 CABARET K.V.V. Broncm letten Restanten Opruiminp-verknop Voorlichtingsavond /3. GEMEENTERAAD BERGEN SOLEX Bijeenkomst W ereldf ederalisten PUROL UIT DE OPRUIMING SLOTVERKOOP OPRUIMINGS RESTANTEN l/aoe ktte.ee. 7,nctiet Wet peen IcftippccUcfiteft bij. 'ztbca SCH00RLSE GEMEENSCHAP Apettda FOTO ÜICK VAN BERGE HALVE WAARDE VRIJDAG 2 FEBRUARI 1962 39c JAARGANG No. 5 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef J. der Kinderen kftPStiLON TEL2266 D0RPSSTR 21* BERGEN en handen ruw? W ALKMAAR □□□□□□□aaaDaaaaaaaaDanaa u(lhute(le avonben DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Na het uitspreken van de nieuwjaarsrede door burgemees ter L. J. de Ruiter op de 1.1. ge meenteraadsvergadering, in ons vorig nummer afgedrukt, dankte de heer J. Broersma namens de gemeenteraad, de voorzitter voor zijn rede. Spr. had met belang stelling geluisterd naar burge meesters woorden en hoopte dat er in het komende jaar, evenals in het vorige, prettig samenge werkt mag worden. De heren J. N. de Koning en C. W. Ellis werden daarna met algemene stemmen herkozen als bestuursleden voor de gemeente lijke instelling voor sociale belan gen. Het voorstel van B. en W„ voor het aanbrengen van een be schermde voetgangers-oversteek plaats bij het kruispunt Berger- wegOosterweg, dat in overleg met de rijkspolitie is uitgewerkt, met zebrapad, verlichte waarschu wingsborden en knipperlichtin stallatie, voor het verkeer tussen Tuin- en Oostdorp en Bergen Centrum, hoofdzakelijk voor de vele kinderen die daar dagelijks moeten oversteken, werd nu direct maar niet voetstoots aangenomen. De heer E. van Rees Vellin- ga (V.V.D.) vond dit maar een kostbare geschiedenis (kosten 6.800,Spr. zou willen vol staan met een eenvoudig zebra pad. Ook de heer C. Steinz (V.V. D.) was het met de heer Vellinga eens, wel zou spreker een goede verlichting willen aanbrengen, zonder knipperlicht. Mr S. D. Sluis (Prot. Chr.) is van mening, dat men voor afdoen de maatregelen moet zorgen en is het volkomen eens met het voor stel van het College. De heer A. A. Tros (K.V.P.), veronderstelt dat er langs de nieu we Bergerweg ongetwijfeld tach tig kilometer per uur wordt gere den. Hij acht het noodzakelijk dat deze veiligheidsmaatregel wordt uitgevoerd. De heef J. J. Dinkelberg (Mid- denblok). wil de bushaltes ver plaatsen. Beide haltes staan daar zeer ongunstig. De voorzitter vindt het verheu gend dat vele raadsleden op dit voorstel zijn ingegaan. Het toont aan dat u allen wel degelijk meent, dat hier iets aan gedaan moet worden. Het gaat voor de veiligheid van de schoolkinderen, die dit kruispunt dagelijks enige keren moeten passeren. Wat de doorslag heeft gegeven tot deze maatregel is, dat de politie daar in korte tijd veertien processen- verbaal heeft opgemaakt. De heer Van Rees-Vellinga merkt dan op, dat er hoegenaamd geen ongelukken van ernstige aard gebeurd zijn. Mr Sluis antwoordt hem, dat de wetgever wil, dat de voetgan ger voorrang krijgt en wij maat regelen daartoe moeten nemen. Voor het snelverkeer is het ook geen ramp, om even te wachten. Men gaat daardoor juist automa tisch langzamer rijden. Het gaat er om, om de verkeersveiligheid in het algemeen te bevorderen, De voetganger moet de verkeersvoor- schriften opvolgen, maar dat neemt niet weg dat wij de voet ganger moeten beschermen. Het voorstel werd tenslotte met alge mene stemmen aangenomen. VOOR EEN OTO Oosterweg 7-13, Bergen, tel. 3505 Het verbreden van de Pauline- weg te Bergen aan Zee van 4.40 m. tot 5.50 m. gaf de heer Van Rees-Vellinga aanleiding voor te stellen, of het misschien niet ver standiger zou zijn, de weg meteen maar zes meter breed te maken, waarop de voorzitter antwoordde dat de kosten dan waarschijnlijk 4000,meer zouden bedragen. Hij acht het beter eerst maar even te ondervinden, wat voor resul taat de toekomstige vijf en halve m. brede Paulineweg oplevert. De heer F. A. Schouten (K. V.P.) drong aan, i.v.m. de aan schaf van brandblusmiddelen t.b. v. diverse bijzondere scholen, voor gewoon en uitgebreid onderwijs, de leerkrachten volkomen bekend te maken met de werking van der gelijke apparaten. Medewerking werd verleend voor de aanschaf van een band recorder en schrijfmachine t.b.v. de school voor uitgebreid lager onderwijs van de Berger School vereniging. Het voorstel om aan de leden van de adviescommissie voor de lichamelijke opvoeding en sport, presentiegelden toe te kennen, vond bij verschillende fracties geen bijval, o,a. V.V.D., Midden- blok, Prot. Chr. Mevrouw mr E. P. Broekman- Vriesman (V.V.D.) deed het voorstel onpleizierig aan, zij vindt het een scheve verhouding, dat twee presentiegeld-vangende raadsleden zitting hebben in de sportraad, tussen bestuurders van die raad, die daarvoor geheel be langloos werken. De heer C. Steinz meent, dat dit in strijd is met de gemeente wet. Mr Sluis acht het onjuist, dat de in de sportraad zittende advies commissie presentiegeld ontvangt. Niettegenstaande deze oprechte zienswijze werd het voorstel aan genomen. Aan de heer A. de Back te Hil versum werd in het uitbreidings plan ten N.O. van de dr Van Peltlaan een bouwterrein ver kocht, groot 1105 vierkante me ter, tegen de prijs van 18,50 per vierkante meter. De heer Schouten vraagt of dit nu werkelijk het allerlaatste ter rein is, dat verkocht is geworden. Wethouder C. W. Ellis (K.V.P.) antwoordt hem, dat er geen goed kope bouwterreinen meer zijn, daar is de gemeente van uitver kocht. De heer Van Rees-Vellinga vraagt of er nu al een begin ge maakt is met de derde fase van het uitbreidingsplan. Wethouder Ellis geeft te ken nen, dat de derde fase weldra uitgevoerd zal worden en er dan weer goedkope gronden vrij ko men. (Ingezonden mededeling) ^elVe' POEDER-ZALF - OLIE-ZEEP Mevrouw Broekman wist dat er nog een bedrag van 3000, staat geboekt voor tandverzor- ging. Zij zou graag willen weten hoe dat nu verder moet. De heer Steinz zou dat geld willen beste den voor toevoeging van floride aan schoolmelk. De heer Schouten las in het rapport van de kascontrole, dat het secretarieregister onvoldoen de wordt bijgehouden. De heer Dinkelberg bedankte ten slotte het College voor de vlotte wijze waarop hij antwoord kreeg. Er bestond de vorige week woensdagavond grote belangstel ling voor de toelichtingsavond Bescherming Bevolking, die ge houden werd in het „Parkhotel". Het was voor de zelfbescher mingsorganisatie, bestaande uit burgemeester De Ruijter (voor zitter) en de heren Van Dijk (al gemeen assistent en hoofd B.B.), J. van Zoonen, Salman en J. Blaauw, verheugend zoveel be langstelling te mogen ondervin den, wat volgens de voorzitter, in vele gemeenten niet het geval is. De bedoeling van deze avond is, aldus de voorzitter, u ver trouwd te maken met deze mate rie, waarin wij niets mogen nala ten ons met alle middelen daar tegen te beveiligen. De gemeente zal u in alles wat de B.B. betreft, daarop wijzen. De boekjes en toe lichting voor „Wenken voor de bescherming van uw gezin en u zelf", hebt u ontvangen en het is zaak, zich aan deze voorschriften te houden. Hierna werd de film „De on zichtbare vijand" vertoond. Een buitengewone leerzame en sugges tieve film, die allererst het leven van de mensen in grote steden en op het platteland en vervolgens de explosie van een atoombom laat zien. Na de pauze werden er ver schillende vragen gesteld aan de commissie, o.a. wat men moet doen met radioactieve groenten, of het is aan te bevelen in het bezit te zijn van een geigerteller, over luchtverversing in een kleine schuilplaats, of het voldoende is inplaats van zandzakken de bin nenkant van de woning met plas tic af te sluiten en, of doktoren wanneer er hulp verleend moet worden, voldoende beschermd zijn tegen fallout. De vorige week dinsdagavond kwamen de leden van het N.V.V. en de donateurs van de „Kunst kring Bergen-Schoorl' de afde lingen Koedijk en St. Pancras, bijeen in de schouwburgzaal van „De Rustende Jager", voor het bijwonen van een cabaretvoor stelling. Alvorens men hieraan be gon, heette de voorzitter van de bestuurdersbond, de heer C. Overman, de bijna geheel bezette zaal van harte welkom, herdacht de plotseling overleden oud-voor zitter van het N.V.V., de heer H. Oosterhuis en herinnerde de aanwezigen nog even aan de te houden „Zonnestraalcollecte". De cabaret-revue, die daarna volgde, „Wat wenst Ugepre senteerd door Jan Kleyn (confe rence) en waaraan meewerkten Julia van Laer (accordeoniste) Bert van Laer (pianist), Wim Burger (parodist), deden hun uiterste best om wat van hun pro gramma te maken, dat weinig vaart kreeg en veelal uit zoutloze kost bestond. Veel vergoedde het optreden van het „Leedy Trio Deze droogkomische jongens be spelen voortreffelijk hun instru menten en weten hun liedjes te brengen. Vooral in het laatste liedje, waarin men de „kluts" be zingt, die men kwijt is, had dit trio veel bijval. In de pauze sprak de heer J. Raukema, districtsbe stuurder van het N.V.V. Hij gaf een beeld van het werk en de vooruitgang van het N.V.V. van de laatste veertig jaar en de be reikte resultaten. Daarna over handigde hij namens de bouwvak een enveloppe met inhoud voor de vijftigjarige afdeling St. Pancras van de Landarbeidersbond, aan de 'neer Ivangh, die eveneens vijftig jaar onafgebroken lid is van ge noemde afdeling. (Ingezonden mededeling) Hoestdrank in +abletvorm.95ct Nadat de vragenstellers(sters) voldoende beantwoord waren door de heer Van Dijk e.a. des kundigen, dankte burgemeester De Ruiter de aanwezigen, voor de wijze waarop allen aan deze voor lichtingsavond hadden deelgeno men. „Het is goed", aldus de voor zitter, „dat, als u in gesprek komt met een ander, hem of haar ver telt, wat gij vanavond hier hebt opgestoken. Dat is de bedoeling van de zelfbescherming. Het ge meentebestuur hoopt hieraan zijn vólle medwerking te verlenen. Maandagavond 1.1. hield de Wereldfederalisten Beweging, af deling Bergen, een bijeenkomst in hotel „Het Wapen van Bergen". De voorzitster, mevrouw Meijers- Kehrer heette allen welkom, in het bijzonder de nieuwe leden, en de heer L. A. Pliester uit Oud- Karspel en mej. R. v. d. Zee, le den van „De Werkgemeenschap van jongeren in de W.F.B.N.", die beiden hun verslag uitbrach ten van het eerste studieweekend, resp. te Amersfoort en Rijswijk. Alvorens de jeugd aan het woord te laten, gaf mevr. Meijers- Kehrer een uitvoerig verslag van het Congres van de World As sociation of World Federalists, gehouden te Wenen, van 1015 juli van het vorige jaar. Hierna gaf de heer Pliester ver slag van het weekend te Amers foort, waar een aantal jongeren geluisterd hebben naar Wim Meijer, kultureel werker te Gro ningen, die een lezing gaf over het zelf houden van een inleiding, of het leiden van een discussie en prof. Koefoed, die een inleiding hield over het onderwerp „De wereld van vandaag", dat volgens spr. niet te begrijpen is, zonder dat we ook gisteren bezien. De historische ontwikkeling ver loopt in schokken. Onze tijd is zo'n schok. Het gevolg van zo n schok is, dat de denkwijze achter blijft bij de technische ontwikke ling. In de wereld van vandaag bestaan twee grote gevaren, het gevaar van kernoorlog en het grote verschil in welvaart. De ver houdingen van gister gelden nu niet meer als gevolg van techni sche verandering. Spr. toonde aan, dat de militaire macht geen middel meer is, maar volkomen machteloos, en dat de koloniale verhoudingen zijn gewijzigd. Op een vraag aan de heer Pliester, hoe de houding van de jongeren is tot het gekleurde ras, antwoord de hij, dat de mogelijkheid om met elkaar in contact te komen gemakkelijker is geworden en men zo langzamerhand meer begrip krijgt voor elkaar. Mej. v. d. Zee uit Bergen ver telde van haar bevindingen tijdens haar studieweekend, waar voor stellen zijn gedaan voor propa- ganda-acties en daadwerkelijke hulp aan noodgebieden. Op het volgende! weekend zal het bestuur van de Werkgemeenschap van jongeren in de W.F.B.N. geko zen worden. (Ingezonden mededeling) a.s. zaterdagmorgen te 9 uur, van voor ZORG DAT U ER BIJ KOMT, HET IS DE MOEITE WAARD RUINELAAN 18 TELEFOON 2532 - BERGEN In de laatste raadsvergadering is door de V.V.D.-fractie nogal wat bezwaar gemaakt tegen het voorstel tot plaatsing van knipper lichten nabij de kruising Berger- weg-Oosterweg bij de aan te leg gen beschermde voetgangers oversteekplaats (zebrapad). De V.V.D.-fractie vreesde, dat dergelijke lichten verwarrend zou den werken, aangezien een knip perlicht alleen op een gevaarlijke wegkruising wijst en daardoor de aandacht van de „zebra" juist zou worden afgeleid. Anders gezegd: Een knipperlicht wijst alleen maar op gevaar, terwijl de automobilist verplicht is, voor overstekende voetgangers te stoppen bij een V.O.P.1 In het jongste nummer van „Het □□aaDaaoDocaaDDDaaaDaoaa Breelaan 13 - Bergen - Tel. 2001 Alles voor Foto en Film Huwelijk- en Kinderfoto reportage Verkeerstijdschrift", officieel or gaan van het Verbond voor Vei lig Verkeer, troffen wij een foto aan met het volgende veelzeggen de onderschrift: in Zaandam heeft de verkeerspolitie op voorstel van de Vereniging voor Veilig Ver keer de zebrapaden op de 30-me- tergrens gemarkeerd met oranje knipperlichten. Aan de palen van deze lichten is tevens het bord „Overstekende voetgangers" (driehoekig waar schuwingsbord) aangebracht. Tot en met a.s. ZATERDAG 3 FEBR. kunt U nog profiteren van onze bijzonder geslaagde DAMES-EN HERENZAAK Langestraat 16-18 Zaterdag, 3 februari Groot BAL-AVOND, uit gaande van de actie 10x10 in de zaal „De Rustende Jager", 8 uur. Vrijdag, 9 februari Algemene ledenvergadering K.V.P. in het ver. gebouw te Catrijp, 8 uur. Voordracht met kleurendia's van Prof. Dr. L. W. Kuilman' over Israel, uitg. van Algemeen Welzijn in samenwerking met Kon. Instituut v. d. Tropen, zaal De Roode Leeuw, 8 uur. Zaterdag, 10 februari Toneeluitv. door de Fliere fluiters uit Landsmeer, uitg. Bond v. Staatspens., zaal Swart te Groet, 8 uur. Dr. Lodewijks Jan Strijbos. Onze vriend Strijbos ontdekte, na zijn toezegging aan ons, dat op die datum zijn dochter \2]/2 jaar getrouwd was. In overleg met hem hebben we nu zijn lezing ge steld op DONDERDAG 19 april. Een goede bekende van onze avonden, Dr. J. M. Lodewijks uit Den Haag, vonden we bereid op 17 februari een lezing te houden over Spanje: Armoede en rijkdom in mensen- en dierenwereld. Van vroegere avonden herin nert u zich misschien de lezingen over Amerika, Australië, Frank rijk en Tirol, Als cineast is Dr. Lodewijks een van de heel goede. Beide bovenstaande lezingen worden geïllustreerd met eigen kleurenfilms. ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN 4 februari Dr. POOT Tel. 02208-2423 SCHOORL 4 februari Dr. BRUST, Telefoon K 2209-288

De Duinstreek | 1962 | | pagina 1