Urseni 287 K£v"?Dampo PYGMALION alle leeftijden tfi&ititfeet fit/ 2 ASPRO" Uitstekend geslaagde Cabaretavond AUTOSHOW Vergadering V*V*V* Bergen aan Zee BI0SC00P „DE RUSTENDE JAGER" BERGEN Nh. Caballero cha cha cha VOORDRACHT over Oud-Schoorl Bergen verliest van Saenden. in ,,De Rustende Jager" Bescherm U tegen Als u zich maar even ril erig of onprettig voelt: D E R 0 D E S T 1 E R Een verhaal uit de tijd van de voortrekkers en pioniers *^3 fj-X, r°£ Foto Mr. Opt. D. W. Pastoor Het was de vorige week vrij dagavond eivol in het St. Jans gebouw, waar de bejaarden van Bergen bijeen waren, die een voorstelling bijwoonden van een bijzonder goed programma van het „Langedijker Cabaret Gezel schap". De voorzitter van het Comité „Ouden van Dagen Bergen", de heer A. A. Tros, heette allen wel kom, in het bijzonder de heer dr Romein, die ieder jaar als'medisch verzorger met de bejaardentocht meegaat. Voorts bracht hij dank aan het r.k. kerkbestuur voor het belangeloos afstaan van dit ver enigingsgebouw. Spr. hoopte dat B. en W. van Bergen de volgende dag bij de tweede voorstelling aanwezig zullen zijn, dan kan het College meteen zien wat er aan de bejaardensocieteit gedaan moet worden. Het allereerst wer den er enige films vertoond van de bejaardentochten van 1961 en 1948 en als extra film, het werk bezoek van H.M. de Koningin aan Bergen. Wanneer men zo'n film uit het jaar 1948 aanschouwt, krijgt men een indruk van hoe snel de tijd in zo n luttel aantal jaren verandert en kijk je met wat weemoed naar die vreugde van de oude dag, van hen die al lang dit leven verlieten en nu plotseling levensecht voor je staan. Het cabaretgezelschap trad voor het voetlicht met een geheel nieuw programma, dat op vlotte wijze werd aaneengeregen door Klaas Sleys, m.m.v. Gerie Burger (zang), Piet Wolfswinkel (zang), Klaas Schuit, Gert Goudsblom, Marie Hop (schets) en Wim Bur ger (piano). Uitstekende krach ten, die op 't gebied van de klein kunst heel wat presteren. Gerie Burger en Piet \Volfswinkel ga ven voortreffelijke zang van ope rettemelodieën ten beste. De reeds genoemde schetsspelers brachten hun nieuwe schetsen, hoewel de oude van verleden jaar explosie ver waren, zoals Oscar, De Auto- Cjuèetavonè De r.k. Verkennersgroep „St. Lambertus" gaf zondagavond 1.1. een ouderavond, waaraan mee werkten de Drumband, Verken ners, Voortrekkers en Welpen, die door zang, toneel en het ver tonen van kleurendia's, een gezel lige sfeer schiepen in de dancing van „De Rustende Jager". Deze avond stond o.l.v. groepsleider J. J. Burgering, die met een kort woord de aanwezigen verwelkom de. „Als de Joker helpt", is een bijzonder aardig blijspelletje, dat door de jonge verkenners met enthousiasme werd gebracht. Ook de welpen speelden onbevangen hun eigen gefantaseerd spel over hun schutspatroon St. Joris. Prachtige dia's werden hierna vertoond en bij het zien daarvan kreeg men de indruk, dat de jon gens tijdens hun vacantie in het zomerkamp Kilder in Montfer- land, goed verzorgd werden en dat uitstekende leiders hen ver gezelden. Na het vertonen der dia's deed de groepsleider nog een beroep op de ouders van de leden om de plannen die de leiding koestert, dit jaar naar Duitsland te gaan, fiancieel te verwezenlijken. Aan het slot van de avond zei kapelaan Spiekerman, dat men nu vanavond langs de weg der ver toonde dia's, de jongens tijdens het kamperen heeft gadegeslagen. Deze korte periode leven in groepsverband is opvoedend voor hen. De jongens op te laten groei en te midden van anderen, onder goede leiding, werkt karakter vormend in de goede zin van het woord. Ze leren hun medemensen kennen. Daarna sloot de kapelaan deze goed geslaagde avond met gebed. maat, Erfenis, e.a., op geestige wijze naar voren. De grote finale, een selectie lie deren uit „My Fair Lady", was een vrolijk slot van de avond, dat dan ook met een enthousiast ap plaus door de bejaarden werd ge waardeerd. Alleen was het jammer, dat de kwaliteit van de piano niet in overeenstemming kwam met de prachtig gezongen melodieën. Het was een uitstekend geslaagde avond. Tien minuten voor de rust scoorde de rechtsbinnen van Sae- nen, uit een voorzet van de bui tenspel staande linksbuiten het enige doelpunt. Daarvoor wogen beide ploegen gelijk tegen elkaar op, zij het dan dat Saenen even technischer speelde. Na de rust was er een sterker Bergen, dat met groot enthousias me probeerde de score gelijk te maken, maar het zat hen niet mee. Schoten tegen de lat en kansen voor open doel bewezen, dat Ber gen niet bij machte was ook maar één punt in de wacht te slepen. Bergen, dat met twee invallers speelde, heeft de leiding moeten afstaan aan Saenen. De keeper van de thuisclub. L. v. d. Berg, blonk uit door zijn doortastend heid en zijn resoluut ingrijpen. Scheidsrechter van Zweden was zwak. Op zaterdag 3, zondag 4 en maandag 5 februari, dagelijks van 10 tot 12 uur, houden de heren C. Zwakman en J. Bos-Eyssen een show van Alfa Romeo auto mobielen, in de dancing van „De Rustende Jager". Het betreft hier een show van Italiaanse auto's, van welke fabriek de heer Zwak man aan de Breelaan dealer is. Deze vergadering, die gehou den werd in „Hotel Nassau Ber gen" te Bergen aan Zee, was niet zo druk bezocht als het vorige jaar en werd geopend door de voorzitter, de heer A. J. J. v. d. Rest, die allen welkom heette, in het bijzonder de heer H. A. Ver maas, directeur van de federatie V.V.V.'s, de beide wethouders van Bergen, de heren J. Hemel rijk en C. W. Ellis en de heren J. Broersma en M. Zee, resp. voorzitter en secretaris van de V.V.V. Bergen. Spr. memoreerde daarna nog even de grote ver diensten van de afgetreden pen ningmeester, de heer 'Worm, aan wie de vereniging veel dank ver schuldigd is. Naar aanleiding van een inge komen stuk, dat een aanvraag van honderd amerikaanse jongens behelsde, maakte de heer Bison een opmerking over het logies verstrekken van particulieren in voor een GOEDE aatvetkot^in^ DAMES KAPSALON OP 'T PLEIN TELEFOON 2107 Amsterdam. De heer Sandberg is van mening dat de V.V.V. te Amsterdam te snel toegeeft en de gasten op hun doorreis te lang in de stad laat verblijven. De heer Verver vindt het lo gisch dat Amsterdam de gasten vasthoudt. Als wij de kans kre gen zouden we het ook doen. Er valt hier heel weinig tegen te doen. Wethouder Hemelrijk, die de vergadering niet tot het einde kon bijwonen, vroeg daarom 't woord. Hij had wel eens gehoord, dat Bergen aan Zee het stiefkind denkt te zijn bij de gemeente. Dit was volgens spr. helemaal niet het geval. Hij wilde daarom en kele punten in het jaarverslag niet voorbijgaan en beloofde het be stuur, dat zij ervan verzekerd kunnen zijn dat hun wens om wat meer mankracht ter beschikking te stellen door de gemeente, voor het schoonhouden van de straten, pleinen en het strand, zeer zeker in vervulling zal gaan. Men zal trachten arbeidskrachten boven de vijf en zestig jaar voor dit werk aan te trekken. Wat betreft het lawaai van draagbare radio's en bromfietsen, merkte wethouder Hemelrijk op, bestaat er voor eerstgenoemde ap paraten een gemeente-verorde ning, daartegen kan de politie op treden. Voor brom f ietsla waai is nog geen verordening. Over de wens van een doorgang naar de duinen aan het Noorderstrand, zei de heer Hemelrijk, dat de Water staat hier nogal bezwaren tegen heeft. Wel kunnen we proberen het wandel- en fietspad door te trekken van Bergen aan Zee tot Schoorl. Dit moet uitgaan van de V.V.V. zelf, in overleg met de provincie en Schoorl. Als Schoorl het goed vindt, zal dit wel te rea liseren zijn. U weet nu onze be reidheid. Tenslotte dankte spr. het bestuur voor de uitnodiging. Punt vijf van de agenda: Jaar verslag penningmeester, van de heer Koppenol, over de rekening van het jaar 1961, gaf aan inkom sten en utigaven een bedrag aan van 40.725,72. Er is echter 21.238,58 meer uitgegeven dan ontvangen. Dit verschijnsel vindt zijn oorzaak in de financiering van het nieuwe V.V.V.-kantoor, ge deeltelijk betaald met eigen kapi taal en het opnemen van bank- crediet. Hiervoor werd de pen ningmeester décharge verleend, en dank gebracht voor zijn finan cieel beheer. De begroting 1962 gaf een be drag van 17.380,te zien. waarin een onvoorziene post van 1.162,—. De heer Volgers stak namens de kascommissie een pluim op de hoed van de penningmeester. Alle bescheiden waren in uitstekende orde bevonden. Spr. bracht dan ook zijn hartelijke dank over dit financiële beleid. Het bestuur meent, dat voor 't jaar 1963 contributie-verlaging mogelijk zal zijn. Dit zou dan een x/2% voor de huizen en één gul den per bed worden. Deze verlaging zal de V.V.V. jaarlijks 1250,aan contributie kosten. De heer Bison gaf daarna een overzicht van de financiële wel stand van de vereniging en vond, dat nu de tijd was gekomen voor contributieverlaging. Spr. wil dan niet één, maar twee procent con tributieverlaging toepassen op de verhuurde huizen, en vier gulden op de bedden. Wij behoeven geen kapitaal te vormen. De heer Bison is voor een langzame afschrijving. In slechte tijden, aldus de heer Bison, heb ik de leden aange spoord tot verhoging van de con tributie. Nu de financiële toestand gezond is, stel ik voor de contri butie te verlagen. Door verschil lende leden werd dit voorstel be streden en toegejuicht, maar de heer Sandberg is voor een voor zichtig financieel beheer. Als dit voorstel van de heer Bison zou worden aangenomen, zou dat de V.V.V. 5000,per jaar kosten! Dit kan volgens spr. niet doorgevoerd worden. Ook de penningmeester is het niet eens met het voorstel Bison", vooral nu wij dit jaar voor grote onkos ten staan. Ook mr Zeiler en de heer Volger zijn van oordeel, dat heer Volgers zijn van oordeel, dat in deze tijd van welvaart de bank- schuld moet worden afgelost. De heer Bison ziet dan de redelijk heid van deze tegenwerpingen, en trekt zijn voorstel in. Aftredend volgens rooster wa ren de heren v. d. Rest en Sand berg. Zij stelden zich wederom herkiesbaar en werden na stem ming met grote meerderheid her kozen. Tot lid van de kascommis sie werd benoemd de heer A. Rasch. Tijdens de rondvraag werden allerlei wensen naar voren ge bracht aangaande de strandaf- gang, de levende have van het Parnassiapark, de vuilnis-ophaal dienst, het hout dat aanspoelt op het strand en tenslotte de logeer- belasting, door de heer Sandberg tér sprake gebracht en door vele reacties gevolgd. De heer C. C. Buizer vindt de logeerbelasting een gevaar voor de V.V.V.'s. Hij is sterk tegen zo'n belasting, omdat die belas ting niet mag worden geheven om wegen te verbeteren of een raad huis te bouwen. De gasten zien er niets van terug. Als deze belasting zou komen, dan vermijden ze Bergen en Bergen aan Zee. Mr Zeiler is er van overtuigd, dat het vreemdelingenverkeer de gemeen te geld kost. De bronnen van deze welvaart gaan de gemeente voorbij. Het Rijk profiteert hier van. De logeerbelasting wordt straks een hotel- en pension-be lasting. In België is het er al. er is thans n.l. niemand die ook maar één perentage voor de gast durft te berekenen. De heer C. W. Ellis, wethou der van de gemeente Bergen, meent dat het heffen van een lo geerbelasting niet zo bijzonder prettig is voor het gemeentebe stuur. Men heeft nagegaan en be- Vrijdagavond, zondagavond, donderdagavond te 8 uur De beste Nederlandse film ooit gemaakt Lily Bouwmeester, Johan de Meester, Wim Kan in met Mathieu van Eysden, Eduard Verkade, Emma Morel, Nel Oosthout, Sarah Heyblom en Elly van Stekelenburg. De film Pygmalion" waarna de wereld bekende musical ,,My fair lady" werd gemaakt, heeft wederom bewezen dat ,,De wezelijke humor van alle tijden is" Zaterdagavond, maandagavond te 8 uur Zondagmiddag te 2.30 uur Een kleurenfestijn vol vaart en ritme Heidi Briihl, Peter Nestier en Senta Berger in alle leeftijden met Gustav Kruth, Rudolf Vogel en Renate Frosser Heidi Brühl speelt, zingt en danst in een vrolijke kleurenfilm rekend wat een logeergast de ge meente kost; dit is niet weinig, het is n.l. 1,8 procent meer dan de burgers. Wij doen dus onze eigen ingezetenen te kort, omdat we zo veel voor de gasten moeten doen. De recreatie wordt ten behoeve van de vreemdeling gedaan. De dagjesgast kost ons het meest. Het is zoals mr Zeiler reeds op merkte: „Dat het Rijk met de ba ten gaat strijkenSpr. noemde enkele posten van de gemeente begroting ten behoeve van het vreemdelingenverkeer. De cijfers die burgemeester De Ruijter gaf, zullen dichter bij de waarheid zijn dan de cijfers van de heer Din- kelberg. SCHOORL De afdeling Schoorl van de Bond van Plattelandsvrouwen hield op 26 januari jl. haar jaar vergadering in „De Roode Leeuw". Hierbij had men de heer Goettsch uitgenodigd om een voordracht over Oud-Schoorl te houden. De voorzitster der vereniging, Mevr. Bergh, heette de talrijke aanwezigen hartelijk welkom, de notulen en het jaarverslag wer den voorgelezen. Hierna gaf mevr. Sevenhuysen een overzicht van de ontvangsten en uitgaven van het afgelopen jaar. Een lid van de kascontrolecommissie stel de voor, om de contributie te ver hogen, waarna men overging tot de bestuursverkiezing. Aangezien alle bestuursleden zich herkies baar hadden gesteld, werd deze dames ook voor het komende jaar het bestuur in handen gelegd. Verder werd bekend gemaakt, dat de dames op 15 mei naar Leerdam gaan om aldaar de be kende glasfabriek te bezichtigen. Na de pauze was het woord aan de heer Goettsch, die zijn voordracht begon met het citeren van enkele regels uit de „Camera Obscura" van Hildebrand, waar bij Schoorl indertijd een armelijk dorp werd genoemd. Ook toen bestond reeds „De Roode Leeuw", die honderd jaar gele den de enige herberg in het dorp was. fwü zulleh het de "VOMYf/y trrteh tiorr Zoen WWHOif <34/>r A/er nier fiHj r„ acr LU'rE^r P4rR,cnJ{ V. 1 OZ - \EHG R RH '*~VV2 efe zelfde hrcrt tyner Hoof O nwaï T'ER VRHKo LOhEL F'ELD 4Li FEED DE OFRUir STOKE# 'i HEEFT 6 H<3 IV/V E- VJK HOEFDE £Wrn'J- KHP'Tf/n DA- OELU/f h/EK hlle(H al i 'H/CHU t I* TWO T EHZa TF'jtr HHP/rf/H 6 -O /V E 'H OEl'J r Z'JH Zim Spreker merkte op. dat hij on mogelijk in één avond alles over het verleden van ons dorp zou kunnen vertellen, zodat hij hier en daar een greep moest doen. Schoorl, Groet en Camp ontston den tussen de 5e en 12e eeuw; het juiste jaartal heeft men nooit kun nen vaststellen. Aan de Oostzijde van het dorp bevond zich het Re- kerwet, een moerasachtig gebied, dat de toenmalige stroom, de Re- kere begrensde. Uitvoerig stond spreker stil bij de vraag hoe Schoorl en zijn buurtschappen aan hun naam wa ren gekomen. De naam Schoorl is waarschijnlijk ontstaan uit Sco- ron=strand en lo=bos. Groet bleek zijn naam te ontlenen aan groede, dit is een strook buiten dijks met gras begroeid land. Groet is tot 1831 een zelfstandige gemeente geweest, hetgeen blijkt uit het nog steeds aanwezige raadhuis. De naam Aagtdorp kan afkom stig zijn van Ax=hoek, gezien de plaats van deze buurtschap op de grens van ons dorp. De naam Camp spreekt wel voor zichzelf, terwijl men over het ontstaan van de naam Bregtdorp, Catrijp en Hargen alleen maar kan gissen, aangezien hierover weinig be kend is. Ook besteedde spreker veel aandacht aan de kerken in onze gemeente. In de 13e eeuw bezat Schoorl reeds een rooms-katholieke kerk, waarvan de toenmalige pastoor in 1568 naar de hervorming over ging. In 1573 ging de kerk over naar de gereformeerde gemeente. Een storm verwoestte de kerk in 1579, waarbij de toren dwars door de kerk heenviel. In 1783 begon men met de bouw van het huidige gebouw, dat indertijd 2800,kostte. Men gebruikte toen puin van de oude kerk, om dat Schoorl een arm dorp was. Voor het katholieke deel der bevolking werd in 1610 een schuurkerk in Catrijp gebouwd. In 1873 begon men met de bouw van de huidige kerk. In dit ver band wees spreker op een vijftal bijzonder mooie glazen, die voor deze kerk zijn vervaardigd door de bekende glazenier Joep Nico las. Camperduin heeft ook een kerk gehad, die voor de zeelui inder tijd een baken was. Deze kerk is echter in 1799 bij de Engels-Rus sische invasie totaal verwoest en rust nu op de bodem van de Noordzee. Het oude raadhuis dat in 1601 werd gebouwd, bleek toendertijd ruim genoeg om de vroede vade ren te herbergen. Het bestuur van de gemeente Schoorl bestond toen uit 2 burgemeesters en 7 schepe nen; deze heren hadden elk een zg. schependom te besturen. Deze bestuursvorm was reeds in 1291 door Floris V ingesteld. Het nieuwe raadhuis, waarvan spre ker de schoonheid in het midden liet, werd gebouwd in 1901, dus 300 jaar later dan het oude. Schoorl is steeds een arm dorp geweest. Omstreeks de veertien de eeuw hield men zich bezig met het verbouwen van rogge, boek weit, gerst en haver. Deze haver werd hoofdzakelijk geconsumeerd door de paarden, die voor de we kelijkse paardenmarkt werden aangevoerd. Er was ook wat in dustrie, zoals bierbrouwerijen, papiermolen en schuitenmakerij en. Veel van de producten van deze industrieën werden door de stad Alkmaar gekocht, totdat Ka- rel V dit verbood. Markten werden in het verle den ook veel gehouden, nl. een weekmarkt op maandag en vee markten na Palmzondag, St. Ka trijn en St. Maarten. Onder het roemruchte bewind van Philips II werd ook in Schoorl een waag gebouwd; deze heeft gestaan op de plaats van het huidige raadhuis. Tot 1575 bezat Schoorl een houten molen, die echter door de Spanjaarden in brand werd ge stoken. In 1772 bouwde men de molen, die nu nog aller aandacht trekt, in 1936 werd deze molen gemeente-eigendom. Tweemaal is er in Schoorl een Joodse begraaf plaats geweest, nl. een voor de Portugese Joodse Gemeenschap oor Optiek Hoflaan 2 - Bergen van 1602-1615, die later naar el ders werd verplaatst en in 1745 een begraafplaats voor de Alk- maarse Joden. Deze kerkhoven hebben indertijd ten Noorden van de Munnikenweg gelegen. Veel is hier nog onbehandeld geble ven, aldus spreker, maar in deze korte tijd kan niet alles worden besproken. Bij een eventuele vol gende gelegenheid toonde spre ker zich gaarne bereid meer over deze boeiende materie te vertel len. Tot slot van de avond kreeg de heer Goettsch nog tal van vra gen te beantwoorden, waardoor bleek dat het onderwerp de aan wezigen zeer had geboeid. De voorzitster dankte de heer Goettsch hartelijk voor zijn inte ressante voordracht en deelde mede van plan te zijn om B. en W. van Schoorl uit te nodigen als een dergelijk onderwerp weer wordt besproken. Spreekster liet haar hartelijke woorden met het aanbieden van een boekenbon vergezeld gaan, waarna met het zingen van het Noordhollands lied deze avond werd besloten. (Ingezonden mededeling)

De Duinstreek | 1962 | | pagina 2