99 ff Een zeldzaam jubileum Belastingaangiften Administraties RA MO Kinderkleding B00RSMA TEXTIEL - BERGEN Lezing over Spanje De Sportfokkers DANSAVOND Biljart-finale in „De Oude Prins" ANTI. HONGER-ACTIE 10 x 10 Entree f 1.50 p.p. Jaarvergadering SCH00RLSE GEMEENSCHAP A$e*da S. DE LANGE VRIJDAG 23 FEBRUARI 1962 39c JAARGANG No. 8 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef btltzt 7,&ctul V Aan de Dorpsstraat staat een huisje, dat in Mei a.s. vijf-en-ze- ventig jaar dezelfde bewoonster onderdak verleent. Ik denk wel, dat dit het enige huis in geheel Bergen is, waarin zich dit geval voordoet. Als meisje van vijf jaar kwam Maartje Admiraal daar te wo nen, toen haar ouders, wonende boven de bottelarij van Rijnierse, naar de Dorpsstraat verhuisden. Dat was in het jaar 18(87 en dat zelfde meisje is thans de ruim tachtigjarige mevrouw M. van Diepen, in de omgang ook wel Ma van Diepen genoemd. Dit is een verhaal van een ge boren Bergenaarster, die op vijf jarige leeftijd, onbewust van het geen de toekomst haar zou bren gen, onbezorgd en spelend het leven tegemoet ging. Een jaar later stapte zij voor 't eerst naar school, aan de Schoolstraat (thans Ruïnelaan) waar meester Francken de onderwijsscepter zwaaide. In die tijd was Bergen maar een kleine gemeente van circa vijftienhonderd inwoners was de Dorpsstraat een van de voornaamste verkeerswegen van Bergen. De huisjes stonden toen nogal verspreid. Als ik uit mijn kruisramen keek, zegt mevr. van Diepen, was er aan de overkant een grote krocht. In het grote huis, dat later voor dr Poot is gebouwd woonde in mijn jonge tijd notaris Bosstrae- ten. Mijn naaste buren waren Kager, Schouten en Brakenhof. Verleden jaar is het laatste stuk bouwgrond volgebouwd. Er zijn nu naast Beentjes de kapper twee nieuwe woningen gekomen, het is nou allemaal vol. O, nee, tegenover Zwakman is nog wat ruimte over om te bouwen. Als ik vroeger uit werken en wassen ging naar Siemen Kaan dorp, aan de Zuidlaan, vertelt mevr. van Diepen, kon ik zo echt genieten van de natuur. Als dan s' morgens de zon haar licht over dat prachtige polderlandschap wierp, daar achter de Kerkedijk en het geel en bruin gekleurde polderland van zuring en boter bloemen te zinderen lag in het zonlicht, de vogels het hoogste lied zongen, dan was het voor mij een vreugde om door de wereld te gaan. We konden vroeger ook zo gezellig feestvieren. Ik weet nog best, toen het trammetje voor het eerst naar Bergen aan Zee reed. Toen werden we getrakteerd door de familie van Reenen en dansten we op de krocht voor „Kranenburgh", aan de Hoflaan. Als je aan al die dingen terug denkt, dan stemt dat je toch te vreden. Zo vertelt mevrouw van Die pen, die nog laat trouwde en een gezin met vijf kinderen groot moest brengen. Tientallen jaren ging ze jaéfr in jaar uit te schoon maken op het gemeentehuis. Dat gebeurde elke zaterdag middag van 1 tot 6 uur en zij kreeg dan voor zo'n middag 1,25. Pas jaren later werd dat salaris verhoogd met 25 cent. Ook bij Klaas Weijers (café Hildebrand) werkte en waste ze en bij nog meerdere huizen. On der al dat geploeter en gewerk bleef ze opgewekt en tevreden. Tegenwoordig weten ze niet meer wat werken is zegt mevrouw van Diepen en ze zijn lang niet zo tevreden als wij vroeger waren. Het huisje, waarin ze nu bijna vijf-en-zeventig jaar woont, is die jaren maar weinig veranderd. Er is een andere schoorsteen aangebracht, omdat de oude in brand vloog. De kruisramen, daar bedoelt mevr, van Diepen de sponningen mee, zijn ver vangen door grotere ruiten, maar overigens is het interieur zoals vroeger. Zodra men haar woning bin nentreedt en hartelijk wordt ont vangen door de bewoonster, be merkt men aan de sfeer die in de kamer hangt, dat de bewoonster saamgegroeid is met de dingen om haar heen. Wij wensen haar in de maand Mei, met dit bijzondere jubileum nog vele jaren van verdiende rust. JAAP SAX HIELD LEZING OP MERELHOF De vorige week woensdag hield Jaap Sax een lezing over de kunst van het landschapschil deren. In het kleine zaaltje van „Merelhof", dat voor zulke steeds weer voorkomende cultu rele avonden wel wat te klein is, volgde een aandachtig gehoor zijn interessante lezing. Alvorens de heer Sax zijn dia's vertoonde, merkte spr, op dat de schilder van het landschap de stilte moet liefhebben, en de grij ze kleur in zijn werk moet laten uitkomen om stemming te bren gen, wat volgens de heer Sax zeer logisch is, omdat de gekleur de grijzen veelal het landschap domineren. Na de pauze vertoonde de heer Sax per dia schilderijen van grote franse schilders, o.a. Sezan, Re noir, Claude Monnet en van Gogh. Hij vergeleek het werk van Jongkind met die van de Fransen en zette uiteen, dat el ke schilder zijn eigen gevoel in zijn werk legt. In de vorige eeuw leefden de mensen in een kleine beslotenheid, wat men kan zien aan de serene rust die uit die vroegere schilderijen merkbaar is. Thans staat de mens heel an ders in de wereld en gaat de schilder dus ook een andere vorm zoeken. De moderne schilder wordt geboeid door prachtige kleurenbeelden en maakt op zijn manier een geheel eigen harmo nisch geheel. Wij moeten hem de vrijheid daartoe laten. Vijf avonden van vaak voor treffelijk biljardspel, gehouden in hotel-café-restaurant ..De Oude Prins", van 12 tot 17 februari, hebben talrijke biljartliefhebbers doen genieten. Van de eerste tot de laatste dag is de spanning er in geble ven. De heer Hulshoff Sr. had voor deze finale speciaal nieuw materiaal laten aanbrengen. Acht eerste klassers, t.w. Gaarman, Aaij, C. v. d. Molen, de Boer, Marcker, Hulshoff jr., Barten, Dekker, deden hieraan mede. Hulshoff jr. was pas naar deze klas gepromoveerd. De eerste dag was het Barten, die zijn beide partijen tegen Aaij en Marker won. De andere spelers boekten hun eerste verliespunten. De tweede dag verloor Barten zijn beide partijen tegen Gaar man en v. d. Molen, Gaarman en Aaij die hun beide partijen wonnen, kwamen daardoor aan de kop van de ranglijst te staan. De derde dag bleek het, dat het Gaarman en Aaij ernst was, de allerhoogste eer te veroveren in deze finale. Weer wonnen ze hun partijen. Die avond maakte Hulshoff jr, onder grote stilte, de hoogste serie in de finale, 91 car. en liet de eerste en enige re mise zich aantekenen. Barten en Dekker speelden in een aantrek kelijke partij gelijk (gem. 5,71). De vierde dag maakten de kanshebbers geen fout en lieten door hun knap zuiver technisch spel de andere spelers achter zich. Weer was het de jonge Hulshoff, die de hoogste serie van de dag (88) scoorde. De laatste dag van deze da gen van spanning speelde de Boer tegen Aaij en moest met 98 car. genoegen nemen, terwijl Aaij in 16 beurten zijn partij met een gemiddelde van 12,50 uitmaakte. Gaarman kreeg op de tweede tafel meer tegenstand van een vasthoudende v. d. Molen, die tenslotte voor Gaarman de vlag moest strijken. Eerstgenoemde verloor in 32 beurten met een gem. van 5.78. Gaarman werd door het winnen van deze laat ste partij kampioen eerste klas. Uitgenodigd door de KJVO, af deling Bergen, hield dr. J. Lode- wijks zaterdagavond in de dan cing van „De Rustende Jager" voor talrijke luisteraars een le zing over de rijkdom en armoede van Spanje in de mensenwereld en de natuur. Alvorens de heer Schuil de spreker aan het woord liet komen, richtte hij zich tot de aanwezigen en merkte op, dat één van zijn trouwe helpers voor het aanwijzen van de plaatsen, de heer W. de Haan, het geluk kige feit herdenkt dat zijn beken de boekhandel in de Station straat vijf-en-veertig jaar be staat. Mocht de KJVO voor de laatste wereldoorlog veel steun ondervinden van wijlen de heer P. de Haan Sr., thans is het de zoon, die zijn vader in deze prachtige voetsporen volgt. Na mens de KJVO overhandigde Na afloop huldigde de voor zitter van het district, de heer A. J, v. d. Schilden, de kampioen O. Gaarman, prees zijn technisch knap spel en overhandigde hem de kampioensmedaille van het district Alkmaar en omstreken. Eric Hulshoff werd de promotie medaille opgespeld voor zijn en tree naar de eerste klas. Namens de spelers bracht de heer W. Dekker zijn dank over aan de heer Hulshoff sr, voor het buitengewoon goede materiaal en overhandigde daarna mevrouw Hulshoff een fruitmand. Ook de heer W. de Vries kreeg dank voor zijn uitstekende wedstrijd leiding. Het algemeen gemiddelde van de spelers is: 1. Gaarman. 7,22. 2. Aay. 6.989; 3. Hulshoff 5.60; 4. Marc ker 5.57; 5. Barten 5.30; 6. v. d. Molen 5.17; 7. Dekker 4.76 8. de Boer 4.66. Verleden week werd onder grote belangstelling te Den Hel der door de edelachtbare heer Rehorst de kampioenstentoon stelling van Noord-Holland ge opend. In verband met het vijf en twintig-jarig jubileum van de organiserende vereniging droeg deze tentoonstelling een feeste lijk karakter. Niet minder dan tweehonderd en vijf en zestig dieren werden ingeschreven. Elk dier werd tij dens deze tentoonstelling door drie keurmeesters onafhankelijk van elkaar beoordeeld, waarbij elke keurmeester zijn waardering men hem een doos gebak. Daarna vertelde dr Lodewijks op eenvoudige en prettige wijze van zijn reis langs de kust van de golf van Biscaye, van Biaritz, de romantische baai van Sant Andes en liet per dia het leven van de Spanjaard in verschillen de steden zien, waar het land rondom deze steden schraal en uitgeput is geraakt door het kap pen van bossen en het ontbreken van landbouwkennis. Na de pauze draaide dr Lode wijks een prachtige kleurenfilm over het leven van de dieren in de lucht en in het water, liet zijn aandachtige toehoorders de are na van Madrid binnenstappen, waar het wekelijks terugkerend feest voor de Spanjaarden (de stierengevechten) van het begin tot aan het wegslepen van de dode stieren werd vertoond. Het was een bijzonder goed ge slaagde culturele KJVO-avond. Famile DERKS won KOELKAST Door aan de grote „Grosco- prijsvraag" mee te doen, waarvan de baten ten goede komen aan het Koningin-Wilhelmina-Fonds, en waaraan door iedereen kan worden deelgenomen en waarbij men één van de zestig hoofdprij zen (alle koelkasten) kan win nen, in vijf opeenvolgende wed strijden, is de familie Derks, wo nende aan de Eikenlaan 24 te Bergen, zo gelukkig geweest de eerste van de zestig koelkasten te winnen. De heer Derks puzzelt graag. Het is wel eens eerder gebeurd dat hij een klein prijsje daarmee won. Ook deze prijsvraag loste hij op en ontving op een goede dag een gelukstelegram van de „Grosco", waarin men hem be richtte dat zaterdagmorgen 1.7 februari hun een koelkast zou worden aangeboden t.w. van 498,-. Er heerste dan ook een pret tige sfeer in de gezellige huis kamer van mevrouw Derks, toen haar kruidenier, de heer A. Wit tebrood, in een leuke speech zei, dat het hem een groot genoegen deed, een van zijn trouwste en beste klanten deze prachtige hoofdprijs te kunnen aanbieden. Spr. herinnerde aan de dag dat hij haar overtuigde van de vele voordelen die „Grosco" biedt. Ook de heer de Haas, grossier en Grosco-vertegenwoordiger voor het rayon de kop van Noord-Holland, vond het uiter mate prettig dit gelukkige bericht uitdrukte in een cijfer van 1 tot 10. Het dier dat in zijn klasse het hoogste aantal punten behaal de was provinciaal kampioen. De Sportfokkers waren met negen :n twintig dieren vertegenwoor- ligd, en niet minder dan zestien campioenstitels werden in de vacht gesleept, een unieke pres- atie. U. Smalz behaalde met zes :avia's evenveel titels binnen, vlevrouw Smalz en J. Zander net resp vijf en vier kampioenen, erwijl mej. Kooger met één titel le rij sloot. In verband met het fokseizoen uilen er in de komende maan- len geen tentoonstellingen meer /orden gehouden. Voor de fok- ers breekt echter een mooie tijd voor de fam. Derks te horen. Het deed spr. dan ook oprecht ge noegen, de koelkast officieel aan mevrouw Derks aan te bieden, daarbij hopend, dat zij hiervan nog veel plezier mag beleven. Daarna ging men naar de keu ken, waar mevrouw Derks een kreet van verbazing slaakte bij het zien van de koelkast, en nog maals hartelijk door de heer de Haas en de heer Wittebrood werd gelukgewenst. De Ned. Bond van Platte landsvrouwen, afd. Bergen, hield op 15 februari haar jaarverga dering in zaal Nieuwendijk. Als spreekster van deze avond had men mevr. Onnes uitgenodigd uit Zaandam, met als onderwerp „De kleding en verdere verzor ging van de Vrouw". Mevr. Onnes wees er op, dat wil de vrouw er goed verzorgd uitzien, zij alle aandacht moet schenken aan een goede lichame lijke verzorging. Wanneer dit ontbreekt, komt de mooiste man tel of jurk niet tot zijn recht. Een ruim gebruik van water en zeep ligt tegenwoordig binnen ieders bereik. Schenk aandacht aan uw gezonde voeding, snoep weinig en let op uw houding. Gun u ook eens even te1 rusten onder het werk. Schenk eveneens aandacht aan een goede haarverzorging en verlies het persoonlijk element niet uit het oog. Ze gaf een aar dig voorbeeld hoe in een kleine plaats, de enige kapper de dames kapte naar hetzelfde patroon. Daarom is het wel eens goed om naar een andere kapper in een andere plaats te gaan. Ook ver zorging van handen en voeten is zeer belangrijk. Een voornaam onderdeel is de kleding, n.l. „de Foundation". Aan de hand van diverse modellen werd dit ver duidelijkt. Voorts toonde zij goe de en mooie lingerie en gaf wat de bovenkleding betreft de da mes de raad, haar kleding te kie zen, met wat staat op een bepaal de leeftijd. Het was een leerza me avond. aan. Zal hij er in slagen om dit seizoen weer een aantal toekom stige prijswinnaars te fokken? Er zullen ongetwijfeld wel eens tegenslagen komen, maar met ge duld en liefde is er veel te berei ken. Ook de vele jeugdleden, die zich nu al aanmelden, zien met verlangen uit naar het voorjaar. De dag is niet ver meer dat zij gaan profiteren van de jeugdac- tie, en dat zij van één hunner oudere medeleden een gratis ras diertje in ontvangst mogen ne men. Velen zijn al druk bezig met het vervaardigen van een goed onderkomen voor het dier en zijn dan het komende jaar verzekerd van een goede en nuttige vrije tijdsbesteding. Zaterdag, 24 februari Groot-balavond, uitgaande van de actie 10 x 10 in de zaal van „De Rustende Jager" te Schoorl 's avonds 8 uur. Zaterdag 24 februari Klaverjasdrive, uitg, van de Konijnenfokvereniging, zaal J. Beeldman te Aagtdorp, 8 uur. Zaterdag 3 maart Gymnastiekuitvoering Olympia met bal na, zaal „De Rustende Jager", 7.30 uur. Belastingconsulent Na de pauze werd de eigen lijke jaarvergadering gehouden. Uit het jaarverslag, voorgelezen door de secretaresse, mevr. v. d. Meij, bleek dat het ledental 154 bedroeg en de bijeenkomsten goed werden bezocht. De penningmeesteresse, mevr. Bruyn, kon de verheugende me dedeling doen dat dit financiële jaar geëindigd is met een batig saldo. Mevr. Arkenbout en mevr. Bruyn, die na hun zesjarige be stuursperiode moeten aftreden, werden vervangen door de da mes Mevrouw J. Strooker en me vrouw A. Wit-Schaak, terwijl mevr. Broekman-Vriesman werd herkozen. De presidente dankte de aftredende leden voor hun vele en goede werk, dat zij voor de afd. hadden gedaan en over handigde beiden een geschenk. Tenslotte werden als afgevaar digden voor de Algemene Pro vinciale vergadering aangewe zen de dames Mevr. Schilpzand en mevr. Bakker. OPBRENGST T.B.C. COLLECTE. De huis aan huis collecte voor „Zonnestraal", gehouden te Ber gen, in samenwerking met het N.V.V. t.b.c.-fonds, van 12 tot 17 februari 1.1., heeft 812,73 opgebracht. J. der Kinderen ZONDAGSDIENST ARTSEN kdPSOLON TEL2266 D0RP5STH.2I'BERGEN wmétaa DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laan weg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. MODIEUS VOORNAAM IN ALLES BETER en toch niet duurder. BLAZERS 100% wol, maten 1 t/m 8, kleuren rood en k.-blauw v.a. 22,30 REGEN COAT met capuchon - waterafstotende Popeline, maten 0-1-2 kleuren rood - geel - bleu v.a. 14.85 JASJES Cotelé NO-IRON, maten 0-1-2 kleuren roze - bleu - geel v.a. 14.90 MEISJES COATS kwaliteit Popeline, maten 0 t/m 6 kleuren Turq. - k-blauw v.a. 23.75 Verwen uw kinderen, geef ze RAMO-KLEDING, ze hebben er meer aan Ruinelaan 18 Telefoon 2532 op ZATERDAG 24 FEBRUARI a.s. in „De Rustende Jager" te Schoorl. Ten bate van de □□□QDODnaciciCDPaDaaaaaaDn □□□□□□aDQDPDPDDQDD Beukenlaan 2, telef. 2577, Bergen VOOR EEN SOLEX OTO naar Oosterweg 7-13, Bergen, tel. 3505 BERGEN 25 februari Dr. POOT Tel. 02208-2423 SCHOORL 25 februari Dr RISSELADA, Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1962 | | pagina 1