M m de zonnige RANG vetsmp&utuf. van dvmsfe tang. KLEUTER-CURSUS WIT GELE KRUIS Oud-Burgemeester Jochems overleden BE QUICK Gymnastiekuitvoering „Vijl poorten naar de hel" Bergen - Oosthuizen 3-1 Fims van weck tot weck v.v. „SCHOORL" I Bridgeclub „Schoorl, STRIJD TEGEN DE VREES BIOSCOOP .DE RUSTENDE JAGER" BERGEN Nb. „Zonen en minnaars'' I 8 jaar a. NAAISTERS b. JONGEMANNEN Alkmaarse Huishoud- en Industrieschool Burgerlijke Stand BERGEN DE JONG S DAMESHANDBAL, B.S.V. Burgerlijke Stand SCHOORL Foto Mr. Opt. D. W. Pastoor xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx Dc opleiding van adspirant-Ieerlingverpleegster had een goede start. Voor de derde maal organi seert het Wit-gele Kruis, afd. Bergen, een kleutercursus, ver zorgd door de district-verpleeg ster voor moederschapszorg en kinderhygiëne in Noord-Hol land. Zr. Th. Tendijck. De cursus bestaat uit zes avon den waarop alle moeilijkheden bij de opvoeding van de kleuter uitvoerig besproken zullen wor den. Ook krijgt u gelegenheid vragen te stellen en onderling van gedachten te wisselen. Daar de vader zon belang rijke plaats inneemt bij de opvoe ding van het kind, zijn ook de echtgenoten van harte welkom. De eerste avond wordt gege ven: 13 Maart a.s. Aanmeldin gen gaarne zo spoedig mogelijk bij: Zr. C. de Grauw, Beukenlaan 5. Bergen, tel. 3356, b.g.g. 2688. van 5 februari tot 12 februari 1962. Geboren: Adelheid Laetitia Mag- dalena, d. v. H. H. van der Werf en G. J. H. E. ten Winkel; Jacobus, Jo zef, z. v. J. C. Glorie en M. Th. Delis, Kogen dijk 57; Carolina Sita, d. v. W. C. Kok en R. Lijcklama a Nijeholt; Johanna Frederica Lid- wina, d. v. A. G. van Rijn en J. L. Gerdes. Ondertrouwd: Groen, Petrus J., 25 jaar en Groot, Alida M., 27 jaar; Piatt, Herbert, 32 jaar en Bruin, Cornelia M., 29 jaar; Beemsterboer, Everhardus G. W. J., 24 jaar en Overpelt, Alida, 21 jaar; Kesselaar, Nicolaas A„ 23 jaar en Bieshaar, Margrieta M., 21 jaar. Gehuwd: Koopman, Petrus A. en Min, Margaretha A. M.; Blufpand, Elf ried A. en de Koning, Maria H.; Bus, Jan en van der Zeijden, Dieuwvera A. Overleden: Ton, Grietje, weduwe van J. C. D. Koster, 73 jaar. De ploeg van Bergen, die met een 01 achterstand de rust in- gingt heeft tijdens die rust waar schijnlijk gedacht dat het anders moest. Was Bergen voor de rust ner gens en speelde Oosthuizen een goed stevig partijtje voetbal, dat een voorsprong verdiende, na de rust kwam een herboren Bergen in het veld en waren de rollen andersom. Bergen bouwde aan val na aanval op en het was Dijs, die na een genomen straf schop de gelijkmaker scoorde. Nog geen tien minuten later gaf Vonk een prachtige voorzet, waarvan Plomper nuttig gebruik maakte. 2'1. Een kwartier voor het einde was een corner van Vonk oor zaak dat Kokkes plotseling uit een kluwen van spelers opdook, even hard knikte en onhoudbaar inkopte, 31. Oosthuizen vocht moedig door en het leek er op dat de gasten zouden doelpun ten, maar het resolute optreden van v. d. Berg en Overman lie ten de stand ongewijzigd. Bloemkwekerij Lijtweg BAKJES MET HYACINTEN EN NARCISSEN vanaf f 1,50 BLOEMBAKJES vanaf f 2,50 Vrijdag-, zondag- en dinsdag avond draait er een bijzonder ge waagde film in „De Rustende Jager", n.l. „Zonen en minnaars", naar de roman „Lady Chatterly's minnaar", van Lawrence. Deze film laat de moeilijke weg zien van een jongeman, die aar zelend zijn eerste stappen zet op het pad der liefde en daarbij zich zelf tracht te vinden. Het ver haal van een zoekende kunste naarsziel, die niettegenstaande het aanhoudende aandringen van zijn vader, om hem, evenals hij zelf, in de mijnen te laten wer ken, zijn artistieke neigingen doorvoert en na de dood van zijn moeder, na veel levenservaring, naar Londen vertrekt. Aanvang 8 uur, zondagmiddag te 2.30 uur. Zaterdag- en maandagavond is er voor hen die van een wilde film houden, volop gelegenheid daarvan te genieten. De film, „De vijf poorten naar de hel", die dan wordt gegeven, speelt zich af tijdens de burgeroorlog in Vietnam. De partisanen ver overen daar een hospitaalkamp, richten er een bloedbad aan, en Voor de eerste maal sinds de oprichting van het dameshand bal van de Berger-Sport-Vereni- ging, organiseerde het ijverige bestuur van deze club, op initia tief van het werkende lid Carla Timmer, een boeren-kool-met worst maaltijd, dat genuttigd werd in de gezellige voorzaal van „De Oude Prins". De be doeling van deze avond was, dat de dames eens gezellig met hun jongens prettig konden tafelen, om dan vervolgens er een kleine feestavond van te maken. Het bestuur en Carla Timmer zijn hierin volkomen geslaagd. De boerenkool was verrukkelijk en het feest werd met jeugdig ent housiasme gevierd. De voorzit ter van de vereniging, de heer F. Dijs, merkte in zijn tafelrede op, dat de geest in zijn club uit stekend is en spoorde de leden aan om adspirant-damësleden te winnen. Want zonder jeugd is er geen toekomst. De klok sloeg middernacht, toen het laatste paar in het veilig donker ver dween. dwingen het overige personeel met hun mee te gaan naar het slot van de aanvoerder. Deze wil dat de doktoren en verpleegsters zijn vader genezen en wenst een van de verpleegsters tot vrouw. De vludht uit het slot, de achter volging, schietpartijen, liefde en hartstocht, het is allemaal in deze film aanwezig. Spannend van 't begin tot het eind. Aanvang 8 uur, beide films boven de 18 jaar. Het eerste elftal trok met een in valler naar Knollendam. Op een bijna onbespeelbaar terrein wisten onze jongens een 00 gelijkspel te bewerken. Knollendam speelde uiterst fors en menig speler van ons verliet met een pijnlijk vertrokken gezicht het veld, toen de prima lei dende scheidsrechter tot veler op luchting het einde blies. Die wed strijd is gelukkig achter de rug! Het tweede elftal bond met twee invallers de zware strijd tegen Ber- dos 3 aan. Rust ging in met een 10 voorsprong door een formida bele kogel van D. Kroon. Na rust kwam Berdos geweldig opzetten en het kon niet uitblijven dat de gelijkmaker na een kwartier gescoord werd. Schoorl zag het ge vaar en, hoewel beduidend minder goed spelend als vóór de rust, wist cent per 100 gram Naar wij vernemen is oud- Burgemeester Jochems op 71-ja rige leeftijd te Mallorca overle den. De heer Jochems, die Burge meester was van de gemeente Schoorl van 1946 tot 1955 heeft indertijd zeer veel tot stand ge bracht. Tijdens zijn ambtsperiode kreeg onze gemeente een ander karakter. Door hem werd de nadruk gelegd op de recreatiemogelijk heden die Schoorl biedt en der halve werd het wegennet uitge breid en verbeterd. De straatverlichting werd ge moderniseerd en ook kwam er een rioleringsplan op papier te staan. Schoorl kwam tevens in het bezit van een nieuw postkan toor en een nieuwe school, ter wijl het raadhuis werd gerestau reerd. Oud-Burgemeester Jochems voltooide in 1911 zijn studie aan de Rijksuniversiteit te Leiden, waarna hij in dienst trad van het Binnenlands Bestuur in het toen malige Ned. Oost-Indië. In 1919 werd de heer Jochems benoemd tot eerste secretaris van het Sui kersyndicaat, welke functie hij 9 jaar bekleedde. Tot 1936 bleef de heer Jochems in de tropen, hierna volgde zijn repartriëring. Na zijn aankomst in Holland liet hij zich op 46-jarige leeftijd in schrijven als student te Amster dam hier voltooide hij in 4 jaar zijn studie voor jurist. Nadien ves tigde hij zich als advocaat in Am sterdam, tot hij in 1946 tot Bur gemeester van Schoorl werd be noemd, welke functie de heer Jochems tot 1955 bekleedde. men het spel toch te verplaatsen. E. de Boer maakte er 21 en 31 van en een kwartier voor het einde greep W. Butter, overigens een prima partij spelend, mis en de stand was 32. Hiermede kwan het einde en zijn onze reserves eei belangrijke stap nader tot het kam pioenschap! Het derde verloor weer, nu met 72 van Vitesse 6. Moed houdei mannen! Adspiranten a wonnen weer met 42 van Bergen a, de b-tjes woi- nen met 42 van S.V.W. b en stam er prachtig voor, terwijl de c-tjs met 20 verloren van koploper S.V.W. c. Programma a.s. zondag St. Adelbert 1Schoorl 1 2.30 uu'. Bus vertrek 1.30 uur vanaf Paa> demarkt. Kolp. Boys 4Schoorl 2 12 uur. Schoorl 3—R.K.A.F.C. 6 2.30 uur. Schoorl jun.Vios jun. 12 uur. Schoorl aVrone a zat. 4 uur. L.S.V.V. cSchoorl b. zat. 4.15 uu'. Schoorl cVios b 4.15 uur. Uitslag van maandag 19 februari Lijn A: 1. Kuyper-Broersma 636$ 2. BekkerBeeldman 61 3. Houtkoper-Beukers 59$ 4. mevr. Arpeau-Goet 55$ 5. v. Twuyver-Goudsblom 54 6. Fam. Repko 53 7. Mosch-Half 52/2 8. Half-Haasbroek 49$ 9. mevr. Bouman-mevr. Birnie 48$ 10. N ieuwland-Bur gering 43 Lijn B: 1. Mevr. Kuyper-Thomassen 68$ 2. P. Ens-M. Ens 6E 3. Thomassen-de Wit 5f 4. Nieuwland-Roos 5E 5. v. d. Oort-Heystek 53 6. Mej. Haring-Lensing 55 7. Mevr. Klinkenberg- Mevr. Timmerman 55 8. Fam. Hoogschagen 5( 9. Dapper-Wit 4< 10. Mevr. Visser- 4v$ Mevr. Kuyper Geboren: Joannes Petrus Maria, z. v. P. C. Louter en M. C. T. Dap per; Jacqueline Ellen, d. v. J. W. Fakkert en A. Wortman; Sonja Ur sula, d. v. J. Gleijsteen en U. B. Huisman; Marcella, d. v. F. P. Bronkhorst en A. J. Peperkamp; Hendrik, z. v. S. Visser en M. G. Bruinsma en Maria Johannes, d. v. J. Nanne en M. Tesselaar. Gehuwd: Bart Bonnema, wonen de te Groningen en Johanna Hen- drika Goos. Overleden: Biersteker, Jan, 72 jaar; Kazenbroot, Cornelia Geer- truida, echtg. v. P. Slijkerman, 50 jaar; De Jager, Dirkje, echtg. van L. Kok, 76 jaar; Hoogvorst, Aafje, echtg. van J. Hoogvorst, 72 jaar en Verhaagen, Agatha, wed. P. Kor- stanje, 84 jaar. Ingekomen: Van der Goot uit Den Helder; Swart, Hermanus J. en ge zin uit Alkmaar; Strooper, Af ra, e/v Mosch uit Heerhugowaard; Worp, Martha, wed. v. Le Mair uit Schermerhorn; Keijzer, Cornelis en echtg. uit Anna Paulowna; Mosch, Henricus A. uit Warmenhuizen; Ros, Antonius J. en echtg. uit Zaan dam; Fondse, Janna, wed. Leijdek- kers uit Bergen; Boonacker, Kla- zina, wed. Nederveen uit Bergen; Winder, Christina, echtg. Jansen uit Alkmaar; Annes, Teetje, uit Bergen; Benjamin, Aaltje, wed. Kes uit Alkmaar; Schermer, Apollonia uit Brummen; Ver kroost, Aagt je uit Bergen; Daerden, Carl E. en gezin uit Hollandia, Ned. Nw.-Guinea; Bijlstra, Klaas en echtg. uit Bloe- mendaal; De Vries, Maria G. uit Uitgeest; Mak, Cornelis en Elisa beth uit Obdam. Vertrokken: Van der Baan, Sa- bina M. naar Den Helder; Huisman, Jacob, naar Steenwijkerwold; Vie- gers, Matheus H. L. en gezin naar Wormer; Seydel, Carmen A. R. en gezin naar Alkmaar; Klip, Jennigje A. wed. Pakun (Raden Mas) naar Heerde; Krebs, Willem en echtg. naar Bergen; De Leeuw, Dik, wed. Zieleman naar Winkel; Brommer, Jannetje, echtg. v. v. Maren naar Haarlem; Kaandorp, Cornelia G. echtg. v. v. Wonderen naar Bergen; Pie, Neeltje, wed. v. v. d. Toom naar Heemstede; Sevenhuijsen, Jan- nie, echtg. v. Dekker naar Haarlem mermeer; Smeenk, Franciscus B. en gezin naar Akersloot; Groothoff, Jo seph C. naar Apeldoorn; Roijaards, Rense J. naar Antwerpen, België; Zut, Agnes A. echtg. v. Bakker naar Heiloo; Goos, Johanna H. echtg. v. Bonnema naar Hoogezand Sappe- meer; Grootjes, Peter naar Lange- dijk; Willemse, Rudolph H. F. naar Castricum. Het is een onweerlegbaar feit, dat de belangstelling voor het kanker- vraagstuk voor zover dit al niet in grote mate bij het Nederlandse publiek leefde de laatste tijd op nieuw is toegenomen. Zo waren bij voorbeeld de reacties op een twee tal aan dit onderwerp gewijde T.V.-uitzendingen onverdeeld gun stig. Bovendien is de Voorlichtingscom missie van de Landelijke Organisa tie voor de Kankerbestrijding na genoeg te zelfder tijd begonnen met het op grote schaal aan de pers verstrekken van mededelingen en beschouwingen over de gevreesde ziekte, in voor de leek begrijpelijke taal. Veel vraag is daarbij gewekt voor de door genoemde commissie uitgegeven brochure „Kanker, een probleem?", geschreven door de arts A. T. van Duinen. Ook de ra dio heeft aan deze brochure de no dige aandacht besteed. Het doel van al deze artikelen en uitzendingen is in de eerste plaats om, in het belang van de volksge zondheid, de strijd aan te binden tegen de vrees voor alleen al het woord kanker. Immers te veel nog laat men zich door deze vrees weerhouden zich in voorkomende gevallen vroegtijdig onder medische behandeling te stellen. Niet voor niets toch is in genoemde publicaties duidelijk naar voren gebracht, dat de ziekte in vele gevallen mits tijdig ontdekt thans zeer redelijke genezings kansen heeft. Deze vrees voor de ziekte is ove rigens zeer wel te verklaren. Het houdt verband met de inbeelding, dat als men aan de ziekte zou lij den, dit altijd een fatale afloop zou hebben. Daarom praat men er lie ver niet over. Want wordt men in het gezin, in de familie of in de kennissenkring met deze ziekte ge confronteerd, dan verneemt men de diagnose, dat het kanker was, veel al eerst, wanneer de ziekte inder daad fatale gevolgen heeft gehad. Met andere woorden, men onder kent de ziekte pas in al zijn af schrikwekkendheid. Dat er in Amerika ruim een mil joen genezen kankerpatiënten zijn en dat ook het' veel kleinere Neder land tienduizenden van deze gene zen patiënten telt, is niet of nau welijks bekend. En dat is, zolang het publiek niet met regelmaat op deze positieve cijfers wordt gewe zen, ook niet te verwonderen. Immers de meeste artsen zullen er zich wel voor wachten een pa tiënt mede te delen, dat hij kanker voor Optiek Hoflaan 2 - Bergen Vrijdagavond, zoadagavomd, dinsdagavond te 8 uur Zondagmiddag te 2.30 uur Dean Stock well - Trevor Howard - Wendy Hiller in Een bijzonder gewaagde film naar de beroemde roman van de schrijver van „Lade Chatterley's minnaar" D. H. Lawrence. Zaterdagavond - Maandagavond te 8 uur Neville Brand - Ken Scott - John Morley in 18 jaar. Een keihard verfilmd verhaal, dat zich afspeeld tijdens de burgeroorlog in Viet Nam. Kaartverkoop; zaterdag 24 februari van 2-3 uur aan de zaal op donderdag 1 maart 1962, des avonds 8 uur in de Rustende Jager te Bergen, o.l.v. mej. C. Kip BAL NA m m.v. ,The Music Maeitro's' ENTREE f 1,50 KINDEREN f 0,75 GEVRAAGD aankomende NAAISTERS en LEERLING-NAAISTERS voor de Pliaseerinrichting (leeftijd 1525 jaar). EIIIEDt" Meisjesconfectie »|EiririlA Achterweg 17 BERGEN Nh Aanmelden: dagelijks tussen 9.00 en 17.00 uur, Achterweg 17, telef. 02208-2047 Bergen Nh. heeft. Geneest nu zo'n patiënt, veel al omdat de ziekte in een begin stadium werd ontdekt en behan deld, dan heeft hij er doorgaans geen weet van, dat hij aan die „ver schrikkelijke" ziekte heeft geleden. Omdat de leek dus eigenlijk al leen met de fatale gevolgen wordt geconfronteerd, is de algemene op vatting, dat „er toch niets aan te doen is." Dat verklaart voor een deel althans ook de angst, die met recht redeloos genoemd mag worden. Maar nogmaals door die angst la ten velen zich weerhouden zich vroegtijdig onder medische behan deling te stellen, waardoor veel kostbare tijd verloren gaat en de genezingskansen worden verkleind. Het is een vicieuze cirkel, die no dig doorbroken moet worden. Im mers, de cirkel blijft angstwekkend gesloten, zolang men alleen de fa tale gevolgen kent en dus de ziekte gaat vrezen. Door deze vrees laat men zich van een vroegtijdig dok tersbezoek wèerhouden, met alle consequenties van dien. Daarom is het nuttig te weten, dat er voor bepaalde vormen van kanker zeker zeer redelijke gene zingskansen zijn, anders zou Neder land geen enkele genezen kanker patiënt tellen. Het beste wapen te gen de ziekte is dus zich tijdig en onbevangen onder medische behan deling te stellen. Want al is het geneesmiddel tegen de ziekte nog niet ontdekt, genezingskansen zijn er zeker. Wie nog niet overtuigd mocht zijn, leze de brochure „Kanker, een Probleem?", die alom in de boek handel voor slechts 30 cent ver krijgbaar is. Heeft uw boekhande laar de brochure niet voorradig, dan kan hij ze bestellen bij het Centraal Boekhuis te Amsterdam. Ook kunt u een briefje met inge sloten 38 cent aan postzegels (30 ct. 8 ct. verzendkosten) zenden aan het Bureau Voorlichting van de Landelijke Organisatie voor de Kankerbestrijding, de Lairesse- straat 33, Amsterdam-Z. In september van het afgelopen jaar begon in samenwerking met het Centraal Ziekenhuis aan de Alkmaarse Huishoudschool deze nieuwe cursus van het Nijver heidsonderwijs voor meisjes. Eigenlijk was dit wel een bij zondere gebeurtenis, want slechts in twee andere plaatsen van ons land. n.l. in Groningen en Heer len. kon op de huishoudscholen met deze opleiding een aanvang worden gemaakt. Gelukkig ver keren in enkele andere plaatsen de voorbereidingen voor dit zo noodzakelijke onderwijs in een ver gevorderd stadium. Hoeveel meisjes zijn er niet, die na het behalen van een Ulo-di ploma, of na drie klassen middel bare school, graag verpleegster zouden willen worden! De meesten hebben dan de 18 jarige leeftijd niet bereikt en kun nen nog niet tot de ziekenhuizen worden toegelaten. Hoeveel meisjes kiezen daar door noodgedwongen een andere opleiding of een ander beroep! Voor die categorie heeft men deze nieuwe mogelijkheid ge opend. Door nauwe samenwer king van de directeur van het Centraal Ziekenhuis, Dr. W. J. Lojenga en de inspectie van het nijverheidsonderwijs voor meis jes met bestuur, directrice en leer krachten van de school, heeft men de afgelopen maanden enthou siast gewerkt met het eerste groepje meisjes dat tot deze cur sus werd toegelaten. Op de huis houdschool ontvingen ze lessen in Kinderverzorging en Opvoe ding, Handenarbeid, Bloemenver- zorging, Naaien, Maatschappe lijk Inzicht, Aktuele onderwerpen, Levensvragen, Nederlands, En gels, Rekenen, Muziek, Tekenen, Lichamelijke Oefening, Huishou delijk beheer, Zorg voor de wo ning Voeding, Kleding, Gezond heid. Het spreekt vanzelf, dat de in houd van al deze vakken zoveel mogelijk was afgestemd op het toekomstige beroep. Een deel van de studie ge schiedde onder leiding. Eén ochtend en één middag in de week trokken ze naar het zie kenhuis en ontvingen daar van dokter en verpleegster onderricht in Anatomie, Fysiologie, Ver bandleer, E.H.B.O., Ziekenver zorging, Gezondheidsleer en

De Duinstreek | 1962 | | pagina 2