290 P^ANAPiE'g TYPISTE-TELEFONISTE Kosteloze herinenting tegen pokken» MEVO - nieuws BERD0S won met 3 - 2 Damclub Bergen'' Films van week tot week Bridgeclub „Schoorl'' Slechte (voorrangs) beurt BIOSCOOP „DE RUSTENDE JAGER" BERGEN Nh. Paradies der matrosen Schlager - raketten Beschut leven 40 jaar schoenen De heer M. Ravenhorst ter aarde besteld Burgerlijke Stand BERGEN Lectuurverzorging Foto Mr. Opt. D. W. Pastoer BERGEN en SCHOORL Vrouwen Wereldgebedsdag D E R 0 D E S T 1 E R Een verhaal uit de tijd van de voortrekkers en pioniers GEMEENTE BERGEN Nh. Ter gemeente-secretarie wordt gevraagd: Het bezit van de diploma's u.l.o. en machineschrijven is vereist. Tot aanbeveling strekt het bezit van een steno-diploma. Het salaris zal in nader overleg worden vastgesteld. Sollicitaties met inlichtingen omtrent genoten opleiding en vervulde betrekkingen alsmede opgave van referenties, binnen 10 dagen in te te zenden aan de Burgemeester van Bergen Nh. GEMEENTE SCHOORL Onder de talrijke buitenlanders, die over enige maanden in Schoorl verwacht worden, kunnen zich ook gasten bevinden, uit ge bieden, waar pokken geconstateerd zijn. In verband hiermede wordt, bij wijze van voorzorg, vanwege de gemeente aan de inwoners gelegenheid gegeven om zich koste loos te laten herinenten tegen pokken, op woensdag 14 maart a.s., des middags vanaf half 3, in het gemeentelijk gymnastieklokaal te Bregtdorp. Degenen, die van deze gelegenheid gebiuik willen maken, dienen daarvoor vóór 7 maart a.s. opgave te doen aan de gemeente secretarie van Schoorl (inentingen). SCHOORL, 2 maart 1962. Het gemeentebestuur van Schoorl. Op vijfenzeventigjarige leeftijd overleed te Bergen aan Zee de heer M. Ravenhorst. In het jaar 1907 trad hij in dienst bij de fa milie Zeiler, het bekende „Hotel- Nassau-Bergen". Na het eerste zomerseizoen van Bergen aan Zee bracht hij de lange winter maanden eenzaam aan de kust strook door. Hij was de eerste bewoner van Bergen aan Zee. In 1957 vierde de heer Ravenhorst zijn vijftigjarig jubileum bij de fa milie Zeiler en jubileerde tevens als oudste en eerste bewoner van Bergen aan Zee. Voor deze vijf tigjarige trouwe dienst werd hij gehuldigd en kreeg daarvoor de medaille in de Orde van Oranje Nassau opgespeld. Een jaar later ging hij met pensioen. Zijn doch ter is thans de eerstgeborene van Bergen aan Zee. Onder grote be langstelling is op de Algemene Begraafplaats te Bergen, aan de Kerkedijk, het stoffelijk over schot ter aarde besteld. Aan de groeve sprak mr Zeiler en memo reerde de trouw en aanhankelijk heid van de overledene aan de familie, waar hij ruim vijftig ja ren heeft gewerkt. Namens de familie van de overledene dankte ds Bekius allen voor hun betoon de belangstelling. (Ingezonden mededeling) Op zaterdag 17 februari was weer een open Drive georgani seerd, waar weer vele liefhebbers present waren. Er waren mooie prijzen: taar ten, tulbanden, vlees, worst, si garen, sigaretten en vele levens middelen, die zeker in de smaak vielen. Een mooie hoofdprijs, 'n bood schappentas, werd gewonnen door Cor Min, die voor enkele dubbeltjes loten, een prachtprijs mee naar huis kon nemen. Het werd wederom een gezel lige Drive en na afloop werden de prijzen gewonnen door: 1. Mevr. v. d. Berq-Appelman 5167 pnt. 2. Mej Briefjes-Mevr. Clement 5165 pnt. 3. Dhr. Nieuwendijk-D. Schek- kerman 4967 pnt. 4. Mevr. v. Alfen-Mevr. Ap pelman 4662 pnt. 5. Ko Min-Marquering 4441 pnt. 6. Dhr. Vondel-De Jager 4282 pnt. 7. Dhr. Schaper-Dhr. Span 4194 pnt. 8. Mevr. de Vos-Dhr. Briefjes 4192 pnt 9. Cor Min-Dhr. Louwe 4131 pnt. 10. Mevr. Koorn-Dhr v. Alfen 4102 pnt. van 12 tot 19 februari 1962. Geboren: Rob, z.v. D. Visser en G. M. de Vos; Marjolein Eva, d.v. A. H. Schulz en E. Mulders; Christine Ma ria, d.v. M. Schnater en M. J. Orle- beke; Johannes Antonius Maria, z.v. H. J. Kruijdenberg en A. C. de Grant; Geertruida Maria, d.v. B. Boersma en G. M. Geels, Overleden: Keij, Cornelia M., echt- gen. van Jonkheer C. Sandberg, 69 j.; Ter Haar, Harmina, wed. v. J. Vonk, 80 jaar. Ieder jaar wordt er door het Hoofdbestuur van het Neder landse Roode Kruis, een schrij ven gezonden aan hen, die de geregelde verzorging voor het legen van lectuurkastjes of huis jes op zich nemen en de weke lijkse opbrengst zenden naar het Lectuurdepot in Den Haag, die bij driehonderd verpleeginrich tingen, bruikleen-bibliotheken hebben uitstaan en vijf-honderd- vijftig inrichtingen wekelijks van tijdschriftpakketten voorziet, ter wijl meer dan twee duizend lang durig thuisliggende patiënten, die om de één of andere reden geen gebruik kunnen maken van uitleenbibliotheken of leesporte feuilles rechtstreeks door het lec tuurdepot van het „Roode Kruis'' van boeken en tijdschriften wor den voorzien. Men schrijft van uit het hoofd depot, dat het Roode Kruis dank baar is voor de vele lectuur die ze wekelijks ontvangt, maar dat een belangrijke rol speelt, de actualiteit bij de tijdschriften, juist door de wekelijkse voorzie ningen. De hulp zou nog mooier en beter kunnen zijn, wanneer men ons direct na lezing de tijd schriften geeft, dan ze b.v. tot een jaargang te verzamelen. De zieken blijven dan beter op de hoogte met de actuele gebeurte nissen in de wereld. Dat deze landelijke actie van „Het Roode Kruis" alleen mogelijk is doordat er duizenden trouwe helpers (sters) in den lande zijn, die zich daarvoor inspannen. In Bergen is dat de heer Beem- sterboer, wonende aan de Geest- weg, die reeds vier jaren weke lijks het lectuurhuisje op het trot toir voor het „Oranje-Hotel" leegt en voor de verzending zorg draagt. Gij allen, die na deze lezing uw tijdschriften niet meer inkijkt, maak er eens e engewoonte van wekelijks deze eenmaal gelezen verhalen in het lectuurhuisje te deponeren. Gij verricht daarmede een goede daad, want tienduizen den verpleegden zullen door het lezen van deze geschonken tijd schriften of boeken een prettige afleiding hebben. oor Optiek Hoflaan 2 - Bergen In een sportieve wedstrijd is het Berdos gelukt beide winstpunten te kunnen boeken. In een onaangename temperatuur en de wind dwars over het veld, bond Berdos de strijd met SDOB aan. Na ongeveer drie minu ten spelen was het één van de bui tenspelers van SDOB, die zijn club de leiding gaf. Berdos zette nu alles op de aanval en het was Delis, die met een goed gericht schot de stand op gelijke voet bracht. Even later herhaalde deze speler dat spelletje opnieuw en gaf daar door zijn club de leiding. Na de rust werd er door beide ploegen uitste kend gespeeld en smaakte één van de gasten het genoegen er 2- -2 van te maken. Pas tegen het einde, toen één van de SDOB-ers hands maakte, maakte Dekker geen fout en joeg het winnende doelpunt in de touwen. 3—2. De uitslagen van de onderlinge competitie luiden: J. StamJ. Bliekendaal 02; P. BootsP. Mienes, W. v. HattumD. Buisman, E. StamH. Kruizinga, al len afgebroken. Groep B. G. Roosloot A. Tromp 20; H. VeldK. van Hattum 11. Jeugdgroep: K. Min H. v. Wonderen 11; L. Dongelmans L. v. d. Heide 20. Een film die zich afspeelt op een eiland in de Stille Zuidzee, waar liefde en avontuur niet ont breken in dit romantische oord. Een prikkelende, spannende film, van Carnaval in Rio, opwindende dansen, mooie vrouwen en spran kelende vrolijkheid, kunt u bele ven in de bioscoopzaal van „De Rustende Jager", op vrijdag,- zondag- en donderdagavond. Aanvang 8 uur, 14 jaar. Zaterdag en maandagavond kan men op het witte doek ster ren, als Heidi Bruhl, Conny Fro- boess, Peter Kraus, Jaqueline Boyer, Cab Calloway, en nog vele andere jeugdige beroemdhe den, in Schlager-Raketten kun nen horen en zien. Deze film speelt zich af achter de coulissen van Europa's populairste om- roep-organisatie. „Radio-Luxem burg" als middelpunt van een ge zellige film. Aanvang 8 uur, zon dagmiddag te 2.30 uur. Alle leef tijden. Vrijdag 9 maart verenigen wij ons in de geest met miljoenen christenen over de wereld. Kle ding, taal, plaats van aanbidding, klimaat, omstandigheden mogen verschillen, maar wij zijn één in het denken aan de grootheid van Gods liefde tot de gehele wereld. Wij zullen dezelfde liederen zin gen, hetzelfde gebed bidden. Wij zijn op dat ogenblik deel van een wonder van deze tijd. Waarlijk de wereldgebedsdag brengt de liefde van God op verbazing wekkende wijze tot uitdrukking. De liturgie komt dit jaar van vrouwen uit Uruguay. Laten wij ons aan het begin van de over denking bewust zijn van een we reld vol spanning, een hongerige wereld, hongerig naar voedsel, naar vrijheid en naar menswaar digheid, door Gods liefde ons op nieuw overstromen en zo vervul len, dat God door ons zijn werk kan doen in deze verwarrende tijd met zijn ontstellende nood. Moge rijke zegen en hernieuwde moed om als christen te leven het deel worden van ieder die in de ze ogenblikken op deze plaats aanbidt. Wij hopen dat velen deze avond aanwezig zullen zijn, des avond 8 uur, in de Herv. Kerk te Schoorl, en te Bergen in Ka pel „Rehoboth", 8 uur. Uitslag van maandag 26 februari: Lijn A: pnt. 1 Mevr. ArpeauGoet 62 2 Goudsblomv. Twuyver 62 3 BeukersHoutkoper 57% 4 KuyperBroersma 56% 5 BekkerBeeldman 55% 6 Dames BoumanBirnie 54% 7 NieuwlandBurgering 54 8 Mosch—Half 54 9 Dames Kuyper-Thomassen 46 10 HalfHaasbroek 38 Lijn B: 1 Heystekv. d. Oort 48% 2 P. EnsM. Ens 47 3 RoosNieuwland 47 4 Mej. HaringThomassen 46 5 Dames Klinkenberg Timmerman 44% 6 DapperWit 38% 7 Mevr. Timmerman-De Wit 36% 8 Dames VisserKuyper 28 Uit de bijna dagelijks in de kranten gepublicerde meldingen van verkeersongelukken weten we, dat bij een groot deel van die ongelukken het niet opvolgen van de voorrangsregels een be langrijke rol speelt. Een groot onderzoek, onlangs in West- duitsland ingesteld naar de oor zaken van 145.000 verkeersonge lukken, bracht aan het licht dat de „voorrang" als ongevalsoor zaak op de derde plaats kwam. In Nederland missen wij in dit opzicht een recent betrouwbaar landelijk cijfer. Maar dankzij het speurwerk van de actieve Ver- keersgroep van het District Utrecht van de Rijkspolitie is er toch een indicatie. Over 1960 werden 803 geregistreerde ver keersongelukken grotendeels buiten de bebouwde kom zorgvuldig geanalyseerd. Daarbij bleek dat de voornaamste oorza ken waren: onvoorzichtig inhalen 137 -geen voorrang verlenen 114 onvoldoende afstand houden 105 te hoge snelheid 44 niet rechts houden 34 De „voorrangs-ongelukken" blijken hierbij dus op de tweede plaats te komen. Wanneer men zich realiseert dat dit type onge luk vooral ook binnen de be bouwde kom veelvuldig voor komt, dan is het duidelijk dat het niet voorranggeven een van de grote zorgenpunten van het Ne derlandse verkeer is. Het Ver bond voor Veilig Verkeer be schikt over nog een ander - landelijk gegeven dat in die richting wijst. Uit de statistieken van verkeersongevallen in Euro pa, die regelmatig door de Ver enigde Naties worden gepubli ceerd, blijkt dat in Nederland 60 van alle botsingen tussen rijdende voertuigen op kruisingen of splitsingen van wegen plaats vindt, d.w.z. meestal .voorrangs botsingen' zijn. Wij steken daar bij ongustig af boven het gemid delde percentage voor alle Euro pese landen van 50 En we overtreffen met dit cijfer zelfs Frankrijk, Westduitsland, en En geland waar resp. 56, 55 en 55 van de botsingen tussen rij dende voertuigen op kruisingen plaatsvinden. Natuurlijk, wij hebben een klein land met een dicht wegen net, dus veel kruisingsmogelijk heden. Maar het is toch niet te veel gezegd om te constateren, dat wij met het bovengenoemde „record" een slechte (voorrangs) beurt maken. Het Verbond voor Veilig Verkeer meent, dat iedere Nederlandse weggebruiker kan meehelpen te zorgen dat het aan tal voorrangsongelukken dras tisch omlaag gaat: door sportief op zijn beurt te wachten. Sporti viteit is een begrip dat de mo derne man graag in daden om zet. Op de weg kan hij dat. Door op zijn beurt te wachten als de (voorrangs)situatie dat vraagt. Ook dat is een kenmerk waar door de rijder met stijl opvalt... Vrijdagavond, zeadagavoad, donderdagavond te 3 uur Een avonturenfilm van groot formaat Margit Saad, Mara Lane, Wolfgang Wahl, Peter Weck in 14 jaar Betoverende vrouwen, Matrozenliefde, Zeemanshumor, dit alles speelt zich af op een eiland in de Stille Zuidzee. O Zaterdagavond - Maandagavond te 8 uur Zendagmiddag te 2.30 uur Een muziek-festival der lichte muze. Vivi Bach, Camillo Belgen, Helga Sommerfeld in alle lft. met als gasten: Heidi Brühl, Conny Froboess, Peter Kraus Nat „King" Cole, jaqueline Boyer, Vico Torriani e.v.a. RADIO LUXEMBURG als middelpunt v. een gezellige film. Wij zijn moderne mensen, die meeleven met de gehele wereld wanneer wij het knopje van ons televisietoestel omdraaien. Een wereld van grensincidenten en van vliegende en confererende staatslieden om ze weer op te los sen, een wereld van atoomproe- ven en natuurrampen, van vreug de en verdriet, maar ook een we reld van schoonheid, van kunst, van menselijkheid, van het her kennen van de medemens, waar ook ter wereld. Mensen, die al len niets liever willen dan in vre de hun eigen leven leven. Het eigen leven, in de beslotenheid van het eigen huis, hoe klein of hoe groot ook. Beschut leven. ACHTER GORDIJNEN Onze huizen zijn modern of minder modern, maar altijd is daar een glazen wand net als bij de televisie tussen ons en buiten, die doorzichtbare schei ding tussen onze beslotenheid en de wereld daarbuiten; het raam. En misschien zijn wij zo modern, dat wij geen vitrages meer gebrui ken, maar altijd zijn daar die overgordijnen, die ons 's avonds moeten afsluiten van de donkerte daarbuiten en ons beschutten te gen indringerige blikken. Maar die overgordijnen maken ook deel uit van ons interieur en zij kun nen van alles suggereren. Door bij voorbeeld voor twee smalle ra men één gordijn te hangen zal de kamer breder lijken, vooral wan neer wij een kleur kiezen, die naar ons toe lijkt te komen, dus rood, oranje en geel tot en met geelgroen van de kleurencirkel. Kleuren die van ons af lijken te wijken zijn donkergroen, blauw groen, blauw. Ook kan men een vierkante kamer langwerpig laten lijken en een te kleine kamer groter door alleen wijkende kleuren te nemen. Ja. zult u zeg gen. alles goed en wel. maar waar vind ik zo n verscheidenheid van kleuren en welke gordijnen verschaffen cachet aan mijn in terieur, of dat nu modern of klas siek is. Welnu, laat u dan eens voorlichten over gordijnen. VAN VELOURS Velours, waarvan de Chinezen voor het begin van onze jaartel ling reeds de techniek kenden om het te weven, een techniek die door soldaten van Alexander de Grote naar Perzië werd gebracht door de Romeinse legers vandaar weer naar Europa. Daniël Ha- vart, een Hugenoot, die na de herroeping van het Edict van Nantes in 1685 naar Nederland vluchtte, vestigde in Utrecht een veloursfabriek. Velours, dat de eeuwen trotseerde en dat nu on der het merk Velours Doree door de samenwerkende Nederlandse Velours fabrieken wordt vervaar digd. Weer zo'n voorbeeld van Nederlands vernuft en Neder lands vakmanschap. Er is een keuze uit meer dan 100 verschillende kleuren, doch ook uit verschillende kwaliteiten en variaties. Het eeuwenoude ve lours is kwalitatief hetzelfde ge bleven, maar wat de kleuren be treft heeft het een totale vernieu wing ondergaan. Het is een stof van alle tijden en voor alle hui zen, een stof met karakter. Daarom, als de avond valt en u moe is van de gehele dag van die wereld daarbuiten, sluit uw velours gordijnen. En al brengt de televisie die wereld dan weer in uw kamer, een blik op uw gordij nen zal u dat heerlijke gevoel van beslotenheid geven, waarin u uw leven kunt leven. ,,naat èe votm De heer B. Bloemendal, ont werper der Forma Natura schoe nen, voet-, schoen- en leesten kenner, heeft een lange weg moe ten gaan voor hij zijn ideaal: schoenen met verantwoorde pas vorm voor moeilijke en minder moeilijke voeten en voor hen die veel moeten staan of lopen, heeft kunnen verwezenlijken. Reeds als jongste bediende en later als bediende in een schoenenzaak zag hij het belang van de goede pasvorm voor elke voet, maar pas goed kon hij aan de ontwik keling van zijn plannen gaan werken, toen hij in november 1921 een eigen zaak had gekre gen. Zijn belangstelling voor ge voelige voeten bracht hem in contact met vanuit Engeland ge- importeerde voetverzorgingsarti kelen, terwijl een Engelse voet specialist in die beginperiode in zijn zaak zitting hield. Bestude ring van deze wijze van voetver zorging en experimenteren met leesten legde de grondslag voor het Forma Natura systeem. Drie Nederlandse schoenfabrieken maken deze speciale modellen op aanwijzingen van de heer Bloe mendal, (Mannaerts, Van Bom mel en Greve) oorspronkelijk Bloemendalschoenen geheten, la ter Forma Natura, een schoen naar de natuurlijke vorm van de voet. Rode SVier 5loup+ als een i^itd fc>ees+ vnoxAerbt^ om j o.Ou-1 4e «r-cGlen <-jr-> jadij» VCooiW -o '"A'n-o-p cmciVyV dkP wieg Vc>j\ Ko.c*r Kind, fWorth Vervolgd-

De Duinstreek | 1962 | | pagina 2