Ueekllad ff ff Gemeenteraad Bergen .BOOHSIHA-TEXTIEL- Bel-o-fast 15.90 r~ Rundveefokkers-vereen* „Duinstreek-Noord" „Tuin- en Oostdorp" SOLEX BOORSMA-TEXTIEL V.V.V. BERGEN SCH00RLSE GEMEENSCHAP A&fuda VRIJDAG 9 MAART 1962 39c JAARGANG No. 10 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Bgmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Er is heel wat gediscussieerd door de leden van de raad over de boerderij aan de Kerkedijk 110, waar voorheen Swaan woonde en die te koop stond op voorwaarde dat de koper ver plicht was tot restauratie van de ze boerenplaats over te gaan, dit i.v.m. het behoud van landschap pelijk schoon. Aanvankelijk was er een koper voor, doch deze besloot van de koop af te zien, wegens te hoge restauratiekosten daaraan ver bonden. De koopsom bedroeg 37.000/De gemeente had destijds voorkeur dit perceel te kopen en had een optie voor deze boederij, om het voor 30.000,te kopen. Volgens wethouder de heer C. W. Ellis, komt er bij de koopsom nog 30.000,voor restauratie. Het voorstel van B. en W„ om tot aankoop van deze boerderij over te gaan, de ruïne te slopen en de grond te bestemmen voor de bouw van woning-wet-wo- ningen, werd ondanks het verzet van een zestal raadsleden met 7 stemmen voor, en 6 tegen, aan genomen. Het voorstel van Mr. S. D. Sluis prot-jChr.om de boerde rij te kopen, doch het slopen voorlopig uit te stellen, in af wachting van een koper die dit pand wel zou willen restaureren, werd verworpen. Mevrouw E. P. Broekman- Vriesman (V.VjD.) vroeg of restaureren nog mogelijk was. De heer P. C. Briefjes (P.v.d.A.), vond dat het niet eerlijk gegaan was. Nu de gemeente dit koopt, vervalt opeens de verplichte restauratie. Dat op die grond woningwet-woningen gebouwd zullen worden, kon de goedkeu ring van de spr. wegdragen. De heer drs C. Steinz (V.V.D.) zou het nog eens wil len proberen, door het plaatsen van een advertentie voor de prijs van 37.000,plus de ver plichte restauratie. Volgens hem zouden er wel gegadigden voor te vinden zijn. De heren M. C. Veldt (K.V.P.) en J. J. Witte brood K.V.P.) vinden het onbe gonnen werk deze boerderij te gaan restaureren. Ook de heer Sluis tracht dan uitstel te krijgen. Dan wordt de vergadering een ogenblik geschorst, voor be raad van B. en W., waarna de voorzitter, burgemeester L. J. de Ruiter, mededeelt, dat de meer derheid van het College het voorstel van mr. Sluis overneemt. Wethouder de heer dr Hemel rijk (P.v.d.A.), die de minder heid vertegenwoordigt, dringt er dan bij de raad op aan, het voor stel in zijn geheel aan te nemen, waartoe dan ook wordt besloten. Alzo werd het voorstel van B. en W. in zijn geheel aanvaard. Het volgende punt was het voorstel van B. en W., tot vast stellen van een verordening op de verpleeghuizen. De heer Steinz juicht dit voorstel toe en vroeg het College zich te blijven ijveren voor de stichting van een gebouw voor chronisch zieke be jaarden. Voorts maakte de heer Steinz nog enige opmerkingen waarmede het College rekening zal houden. Besloten werd tot vaststelling van een verordening op verdelging van ratten en mui zen. Daar de bestrijding hierte gen in de gemeente Bergen reeds jaren plaats vindt, dringen de G.S. er op aan, dat hiervoor een gemeentelijke verordening in het leven wordt geroepen. Van de zijde der rijkspolitie wordt medewerking verzocht voor het bouwen van een garage, voor de stalling van een survei- lance-wagen. Voor uitbreiding van de brandweerkazerne en het aanbouwen van bedoelde garage, het tevens vergroten van het Theorielokaal van de Vrijwil lige Brandweer wordt dan een bedrag van 17.582,50 beschik baar gesteld, waarvan 8432,50 voor de garage, en 9150, voor de uitbreiding van het theo rielokaal van de Vrijwillige Brandweer. Voorts werd besloten tot ver koop van een bouwterrein aan de Oranjelaan, aan de heer C. Quatfas te Amstelveen, voor 14.555,Er werd een krediet verleend van 633,voor her stel dakbedekking Brederode- school, vernieuwing telefoonin stallatie voor het bedrijf gemeen tewerken 1120,en het aangaan van een lening groot f 200.000,—, bij de Bank voor Ned. Gemeenten. Het plan van B. en W. om de te hoog liggende en daardoor arm blijvende Vinkenkrocht door afgraving te verbeteren, wat reeds lang was gewenst, maar niet tot uitvoering kon komen omdat de moeite en kosten, die met die afgraving gepaard gaan, niet voldoende opwegen tegen het jaarlijkse pachtgeld. Daar voor is een daartoe strekkend voorstel tot nu toe achterwege gebleven. Er is echter door het bestuur van de Berger-Schoolvereniging een verzoek ingediend aan het College, om een gedeelte van de Vinkenkrocht te mogen huren voor aanleg van een sportterrein, ten dienste van de lichamelijke opvoeding van de Middelbare- Meisjesschool aan de Guurtjes- J. der Kinderen laan. Genoemd bestuur heeft zich bereid verklaard, de huidige pachter van deze krocht, de heer S. Kaandorp, schadevergoeding te betalen tijdens de afgravings werkzaamheden. Hierdoor rees, gelet op het grote gebrek aan gemeentelijke sportterreinen de vraag, of het niet voorkeur zou verdienen dat de gemeente zelf het sportterrein aanlegt, om dit vervolgens aan meergenoemde schoolverenigin gen te verhuren en buiten de tij den dat het terrein niet wordt gebruikt, aan andere plaatselijke verenigingen te verhuren. Voor het maken van een plan tot af- dat de uitkomsten niet zouden kloppen met de raming. Spr. ad viseerde het College, maar eens naar een andere plek voor een sportterrein voor de MMS om te zien. De heer Veldt steunde het voorstel van het College en ver wachtte, dat als dit krediet wordt verleend, het plan ook uitge voerd zal worden. Wethouder Ellis antwoordde, dat bij aan vaarding van dit voorstel wel eens kon blijken dat de kosten te hoog zouden zijn. Met stemmen van de heren Ploeger en Briefjes tegen werd het krediet verleend. De V.V.V.'s Bergen en Ber gen aan Zee kregen de vastge stelde subsidie van 3000, over de jaren 19621963. Mevrouw Broekman vroeg of het wel juist is, nu het de V.V.V.'s zo goed gaat, deze subsidie te verstrekken. Volgens haar zou er eerder aan een ver laagde subsidie gedacht moeten worden. De voorzitter zegde toe, dat bij de algehele herziening van het subsidie-beleid, daarme de rekening zal worden gehou den. Ingevolge het raadsbesluit tot verhuur van de te bouwen kiosk op het Plein, ten gerieve van de heer C. Hoeben, drong de heer Briefjes aan op het gereed komen van de kiosk. De voorzitter ant woordde, dat de huurder om streeks 1 juni van dit jaar over de kiosk kan beschikken. De kosten zijn echter gestegen, zo dat de huurder een hogere huur zal moeten betalen. De Rundveefokkers-vereniging ,,Duinstreek-Noodr" hield met haar leden uit Alkmaar, Bergen, Schoorl, Egmond aan de Hoef en Egmondermeer verleden week woensdagmorgen haar jaarver gadering in zaal Nieuwendijk te Bergen. Was het vorig jaar de op komst gering, thans sprak de voorzitter, de heer N. Kaag, zijn vreugde uit over de grote be langstelling die de leden aan de dag legden. Spr. merkte op, dat het bestuur er naar streeft de kosten van de veehouders te verlagen en de produktie te ver hogen. Uit het buitengewoon goed ge fundeerde verslag van de con troleur-stamboekhouder, de heer H. Brouwer, bleek dat het pro- duktiepeil vergeleken bij het vo rige jaar is gestegen. Als we dan de gemiddelde produktie van dit jaar, aldus de heer Brouwer, stellen tegenover het jaar der op richting, dan geeft dit een ver schil van 186 grammen vet per dag, per koe. Over 300 dagen betekent dit 558 kg vet, tegen de prijs van 7per kg. Dit geeft een be drag aan van 390,60 per koe. Een bedrag om over na te den ken, om tot de conclusie te ko men dat de kosten, verbonden aan het lidmaatschap, ten volle verantwoord zijn. Dit jaar is voor de eerste maal de dagopbrengst gestegen tot bo ven de 600 grammen. Wat voor jaren niet mogelijk bleek, is thans bereikt en bewijst het grote nut van de veefokkerij. De gezond heidstoestand van het vee was goed. Eén bedrijf werd zwaar getroffen door t.b.c. Enkele ge vallen van kopziekte, slopende melkziekte en abortusbang deden zich voor. Er was veel vraag naar fokvee. Bij de inventarisatie voor de CMD, waren de leden in het be zit van 2583 koeien, gemiddeld per bedrijf 18,5 stuks. Van de veertig bedrijven met totaal 782 koeien werd de melk op eiwit gehalte onderzocht. Hiervoor moesten 9943 monsters verzorgd worden voor de verzending naar het Centraal Laboratorium te Alkmaar. JAARVERGADERING Aan het einde van dit verslag dankte de voorzitter, de heer Brouwer voor zijn duidelijke uit eenzetting. De rekening over het boekjaar 1960 geeft een eindbedrag aan van 55.280.28. Aan contribu ties en omslag werd ontvangen 37.613,—. In het fonds voor de te hou den fokveedag werd 200 gestort, zodat er thans in totaal een bedrag van 1800,op de bank staat. De penningmeester, de heer J. v. d. Oort, dit jaar aftredend, werd echter bij acclamatie we derom tot penningmeester geko zen. Ook hem bracht de voor zitter dan! Tot de financiële commissie trad toe de heer W. Lodewijks. Tot afgevaardigde naar de Bondsvergadering werd benoemd de heer A. Kuiper. \Veinig vragen werden er ge steld tijdens de rondvraag en het was de heer N. C. Bijman, die evenals het vorige jaar, het be stuur dankte voor de uitnodiging en het werk prees van de contro leur-stamboekhouder, voor zijn uitstekend verslag. yffjeh 'TJootjaat in hei vetschiei, en de schoonheid van Dames- en meisjes Nachtkleding Algemene Ledenvergadering Maandagavond 1.1, hield de V.V.V. Bergen, in de dancing van „De Rustende Jager" haar algemene ledenvergadering Evenals verleden jaar was de belangstelling van deze zeven honderdvijftig leden tellende ver eniging gering. De voorzitter begroette in zijn openingswoord, alle leden, in het bijzonder de heer A. A. Ver- maes, directeur der federatie van V.V.V.'s, boven het Noordzee kanaal en de heren jhr. C. van Sandberg en Koppenol, resp. secretaris en penningmeester van de V.V.V. Bergen aan Zee. Op de notulen van de ledenvergade ring van 7 maart 1961 had nie mand aanmerkingen. Het jaar verslag, rapport van de financi ële commissie, uitgebracht bij monde van de heer Wolf, be groting 1962, alles had de instem ming van de vergadering. Na de pauze hield de penning meester, de heer M. Zee een kleine toelichting over het voor stel contributieregeling, (A) ho- Strijken is en blijft overbodig KANDIDATENLIJST VAN DE K.V.P. BERGEN. De K.P.V.-adviescommissie heeft voor de gemeenteraadsver kiezing de volgende kandida- KRPSflLON TEL2266 DORPSSTR 21-BERGEN graving en opnieuw inzaaien vroeq B. en W., een krediet van 1125,—. Met dit voorstel waren de he ren P. C. Briefjes en W. J. Ploe ger (beiden P.v.d.A.) het lang niet eens. Het zou jammer zijn, aldus de heer Ploeger, als dit prachtige stuk natuurschoon, die rustige stille krocht, nu ook weer opgeofferd wordt aan de sport. De heer Briefjes verwonderde zich er over, dat Heem en Na- tuurwacht niet tot actie zijn ge komen. De heer Ploeger had ook financiële bezwaren, hij meende Voorts leest men in dit ver slag, dat men niet moet verge ten dat er in het afgelopen jaar belangrijke factoren aanwezig waren, die de produktie gunstig hebben beïnvloed, o.a. hooi van prima kwaliteit, volop gras in de zomer, zodat de melkgift zeer lang op peil bleef. Het zal dan ook zeer moeilijk zijn, om in de eerstkomende jaren dezelfde pro duktie te kunnen handhaven, laat staan te verbeteren. Vast staat, dat de inkom.sten lager zul len zijn. tenlijst opgesteld: 1. C. W. El- lis (aftr.), 2. H. J. N. M. Woud stra, 3. J. H. P. Tromp, 4. F. J. A. Schouten (aftr.), 5. J. Valkering, 6. H. N. Zonjee, 7. W. J. Milten burg, 8. M. C. Veldt, (aftr.), 9. J. J. Wittebrood (aftr.), 10. A. Wittebrood (aftr.), 10. A. A. Tros (aftr.), 11. mevr. C. M. M. Krijgsman-Noppen, 12. H. J. Re- sink, 13. drs. J. J. M. Schmidt, 14. A. G. Kuys. De huidige KV.P. fractie in de Berger gemeenteraad telt v?ijf zetels. tel en pensionhouders en (B) de middenstand. Het bestuur had in een voorvergadering met pen sionhouders en middenstanders, de noodzaak van deze contribu tieregeling uiteengezet en ont moette tijdens de vergadering zoveel begrip, dat deze nieuwe regeling werd aangenomen. Anders ging het met het voor stel tot het onderverdelen in groepen van de „lijst gemeubi leerde huizen Met dit systeem waren ver schillende leden het niet eens, zo dat het bestuur genoodzaakt was, het voorstel voorlopig op te schorten en op een volgende ver gadering in het najaar, met een beter uitgewerkt systeem te ko men. De heer J. Winkel, periodiek aftredend, stelde zich herkies baar en werd met grote meerder heid van stemmen als bestuurs lid herkozen. Tot lid van de commissie voor het nazien van rekeningen werd de heer J. Haak gekozen. Na dat verschillende leden tijdens de rondvraag hun wensen ken baar hadden gemaakt en op be vredigende wijze werden beant woord, sloot de voorzitter de vergadering. Vrijdag 9 maart V rouwen-wereldgebedsdag dienst in de Ned. Herv. Kerk te School, om 8 uur namiddag. Woensdag 14 maart. Lezing met dia's door de heer en mevrouw Timmermans uit Bergen, over hun reis om de wereld. Zaal „De Rode Leeuw" 7.45 uur, uitgaande Bond van Plattelandsvrouwen. Vrijdag 16 maart, Klaverjasdrive, uitgaande v.v. Duinranders, zaal Slijkerman, 8 uur. Goede vertolking vanEn Jacob diende". De vorige week woensdag avond gaf de toneelgroep van de buurtvereniging „Tuin en Oost dorp", in „De Rustende Jager", een opvoering van „En Jacob diende", toneelspel in drie bedrij ven van Christien van Bommel- Kouw en Henk Bakker. In het eerste bedrijf is er een conservatieve freule, die haar neef aanmaant iets nuttigs te doen in de maatschappij, inplaats van een vrolijk onbezorgd leven te leiden. Een vriend van hem bezorgt Frits van Arkel een baan als chauffeur-huisknecht bij de familie Roest van Gelder. Na enige weken krijgt de familie argwaan en ziet in hem niet één van het gewone dienstpersoneel, maar een jongen van goede hui ze..."... Tal van verwikkelingen en verrassende scènes komen in dit knap geschreven stuk voor, dat eindigt met drie verlovingen. De toneelgroep van T. en O. gaf van dit stuk met zijn grote bezetting een knappe vertolking. Het allereerst noemen wij freu le Cornelia van Risswick v. d. Pavert (mevrouw M. Bult). Zij gaf aan deze rol de juiste adel. Frits van Arkel, haar neef (de heer H. Zeitzen) speelde zeer goed en kwam steeds beter in zijn rol. De heer Wellerdieck als vriend van Frits speelde met flair de rol van de levenswijze kame raad, Gretha v. d. Ham gaf van het ingetogen meisje in het eer ste bedrijf en het levenslustige meisje in de twee volgende be drijven een goede vertolking. Voor de beide rollen van de heer en mevrouw Roest van Gelder (de heer M. de Beurs en me vrouw M. Jansen), had men geen betere figuren kunnen ver- Vervoglop pagina 2 ZONDAGSDIENST ARTSEN DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. VOOR EEN OTO naar Oosterweg 7-13, Bergen, tel. 3505 MEISJES NACHTJAPON, Cloque kwaliteit, vrolijke dessins, prima model, maten: 2-4-6-8 vanaf f 4,95 BERGEN RUINELAAN 18 TELEFOON 2532 NACHTJAPON. Batist kwaliteit, vlotte mo dellen, modieuze dessins, maten 38 t/m 46, f 13,95 f 12,95. NACHTJAPON, Cloque kwaliteit, speciaal grote maten, maten: 44 t/m 50 f 13,95. PYAMA'S, Cloque en Popeline kwaliteit bedrukt en effen, royale maten, maten: 38 t/m 50 f 14,95 f 12,95. BETERE TFXTIEL KOOPT U BIJ Het OVERHEMD zonder wasproblemen U kunt Bel-o-fast-overhemden in de wasmachine wassen, chloren, koken en zelfs drogen in de centrifuge. Voorradig in mouwlengte 4 (normaal) en 5 (extra lang) Telefoon 2545 Bergen ■iiiilllll □□□□DiBaonpciDaaaaDaaaDaDD /fWvwwfWwwww □□□□□□□□DODD BERGEN 11 Maart Dr B. S. BULSTRA, Telefoon 3130 SCHOORL II Maart Dr RISSELADA. 02209-360

De Duinstreek | 1962 | | pagina 1