ft 99 U%sem Bronciiiletten t<U*V£ PU ROL B00RSMA TEXTIEL BERGEN Bevolkingstoename en recreatie Ruïnetournooi „De Rustende Jager W HET „MIDDENBLOK" 1 Apeuda Onrustige Zenuwen? n,iu/i> handen SCHIESSER (ïwletiucU&H l/ooe ketece T-extUt Films van week tot week Uitstekende ritmische show Damclub „Bergen" VRIJDAG 30 MAART ;1962 39e JAARGANG No. 13 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef HET STREEKPLAN NOORD-KENNEMERLAND In het Lentenummer van de Horeca wordt in het artikel „Hol lands groene zone" een geniaal plan van de ANWB, een idee van de heer M. Ruyterschild, Hoofd van de afdeling water toerisme van de ANWB, uitvoe rig geschreven over het gebied tussen het Amsterdamse bos en de Kralinger Hout bij Rotterdam, om daar tussen een groenstrook aan te leggen, met de bedoeling in de toekomst de miljoenenmas sa's der werkende bevolking in de grote steden, recreatieve mo gelijkheden te verschaffen. Men vraagt zich af: waar kun nen die miljoenen mensen nog wat frisse lucht happen. Het gaat er op lijken, dat door de woning, bouw, de voortschrijdende indu strialisering en aanleg van we gen, er straks geen plekje meer overblijft om de hond uit te la ten. Dit is niet een schrikbeeld zonder-meer, maar harde reali teit, indien niet tijdig en op grote schaal wordt ingegrepen. Nederland is, vergeleken bij andere landen, slecht bedeeld met natuurgebied. Per inwoner heeft ons land slechts 500 vierkante meter met natuurgebied, in de vorm van bossen, meren en heide. Dat dit areaal bovendien nog on gelijk verdeeld is blijkt wel hier uit: tegenover de 980 vierk. me ter per inwoner in Drente en 820 vierk. meter in Gelderland, staan 262 vierk. meter in Utrecht en 124 vierk. meter in Noord-Hol land. Zuid-Holland heeft slechts 42 vierk. meter natuurgebied per inwoner. Binnen een straal van twintig kilometer beschikken de inwoners van de stad Utrecht over 168 vierk. meter recreatiegebied, Die van Haarlem over 77 vierk. me ter. De inwoner van Den Haag staat 25 vierk. meter ter beschik king, de Amsterdammer 11 vierk. meter en de ingezetene van Rot terdam 2,5 vierk. meter. Het toch al zo schaarse natuur gebied en de recreatieruimte in de Randstad Holland zullen in de komende jaren nog snel in opper vlakte afnemen, als gevolg van industrialisatie en de snel toene mende verstedelijking. De oor zaak van deze bevolkingsconcen tratie wordt veroorzaakt door de vele gigantische industrieën die tot ontwikkeling zijn gekomen langs het Noordzeekanaal en de Nieuwe Waterweg. Deze geografische ligging der bedrijven biedt voortdurende ar beidsmogelijkheden en welvaart voor de Nederlandse bevolking. De 5,5 miljoen van de Rand stad Holland-bewoners zullen daarom des te meer behoefte heb ben aan recreatie in de open lucht. Drie adviserende experts: prof. dr ir J. T. P. Bijhouwer, hoog leraar aan de Technische school te Delft, in tuin- en landschaps architectuur, ir J. W. Zaaijer, hoofdingenieur van het Staats bosbeheer, dienstvak Natuurbe scherming, belast met recreatieve aangelegenheden, en ir. J. Vallen, tuin- en landschapsarchitect, heb ben het denkbeeld van de heer Ruyterschild tot plan uitgewerkt, en een brochure onder de titel „Hollands groene Zone" in de cember van het vorige jaar laten verschijnen en aan alle leden van de beide Kamers der Staten Ge neraal en leden van de regering toegezonden. Zo zal dan, wanneer dit plan uitgevoerd mocht worden, de steeds toenemende en naar re creatie hunkerende bevolking volgens sommige voorspellingen zal ons land in 1980 twintig mil joen mensen tellen een plek in dit aquarium van mensen vin den waar de dagelijkse beslomme ringen van elke dag een poosje kunnen worden vergeten. Ook het streekplan „Noord- Kennemerland" is na jarenlange voorbereiding en overleg gereed gekomen. De gemeenten, die bij dit plan ten nauwste zijn betrokken, zijn o.a. Schoorl, Bergen, Koedijk, Sint-Pancras Alkmaar, Oudorp. Egmond aan Zee, Egmond-Bin nen, Heiloo, Castricum, Limmen en gedeelten van de gemeenten Akersloot en Uitgeest, Dit plan behelst, dat Alkmaar in de toekomst zich op grondge bieden van Oudorp, Koedijk, St- Pancras, Bergen en Heiloo zal moeten uitbreiden tot een stad van naar schatting 115000 inwo ners. Dan zal volgens planologen dit gebied binnen 25 jaar 245000 inwoners tellen. De poldergebie den ten noorden van Alkmaar, Huiswaard, Oosterweezen, de Mare en Daalmeer worden bij Alkmaar getrokken, zodat in de toekomst annexatie van Oudorp, Koedijk en Sint-Pancras onver- mijdelijk blijkt te zijn. De Boeke- lermeer, grondgebied van Heiloo, wordt bestemd voor landbouw. Bergen, dat thans 11000 inge zetenen herbergt, is een uitbrei ding toegestaan tot een zielen aantal van 20.000 inwoners. Men heeft berekend, dat met de na tuurlijke aanwas', over 8 jaar Ber gen een aantal inwoners van 15000 zal hebben. Wanneer de trek van de naar ruimte snakkende stedeling be gint naar Noord-Kennemerland, zal dat voor de vroede vaderen van Belgen en de verschillende omliggende gemeenten heel wat hoofdbrekens kosten. Ir. Zuiderhoek heeft dit streek plan in studie en zal Bergen hier over van advies dienen. Dat deze adviseur tevens voor de gemeente Schoorl optreedt, en de verstand houding tussen beide gemeenten goed is, zal dit de samenwerking des te meer bevorderen. Gezamenlijk met Heiloo zal Bergen volgens het streekplan Noord-Kennemerland een agglo meratie vormen van ongeveer 160.000 zielen. Castricum zal zich mogen ont wikkelen tot een plaats van 35000 inwoners, Uitgeest zal een kleine gemeente van 6 a 7000 inwoners dienen te blijven, dit om te voor komen dat Zaanstreek en IJmond niet aan elkaar groeien. De beide badplaatsen Bergen aan Zee en Egmond aan Zee kunnen naar het noorden en zuiden uitbreiden, waardoor een grote strandlengte ontstaat. Egmond aan Zee mag zich een aantal inwoners groot 8000 permiteren en Bergen aan Zee blijft haar intimiteit bewaren met 2000 kustbewoners. Zo zal Noord-Kennemerland er dan over 25 jaar uitzien. Akersloot wordt in verband met zijn ligging aan het Alkmaar der- en Uitgeestermeer een wa tersportcentrum. Het Geestmeer- ambacht, achter Koedijk, zal in het jaar 1987 zo'n metamorfose ondergaan hebben door demping van sloten en opspuiten van bouwterreinen, aanleg van bos en meren en recreatiegebied, dat de vacantieganger of weekender zich nauwelijks meer kan reali seren dat op die plek waar hij dan rust, de magere en vette ja ren in de koolbouwgeschiedenis beleefd zijn. Laten we hopen, dat de plano logen, sociologen, economen e.a. streekplandeskundigen, rekening houden met voldoende ruimte, met behoud van landschapschoon, omdat de werkende mens tijdens zijn weekends en vacanties, na zijn automatische werkkring in kantoren en fabrieken, behoefte heeft om geconfronteerd te wor den met de schoonheid van de Natuur. OORT D0RP5STR. 21 BERGEN De heer Dinkelberg stelt vragen over zomerwoningen Het gemeenteraadslid J. J. Din kelberg (Middenblok) heeft de volgende schriftelijke vragen aan de Voorzitter van de raad der ge meente Bergen gesteld: Is het juist, dat dezer dagen een groot aantal formulieren is verzonden aan beheerders van zomerwoningen met de medede ling dat deze woningen slechts na verkregen toestemming door de hoofdbewoners alleen be woond mogen worden en wel uit sluitend van 1 mei 15 septem ber, zoals in de bouwverordening bepaald is? Bedoelt het dagelijks bestuur daarmede de bouwverordening uit 1930? Zo ja, is uw College dan niet van oordeel, dat hetgeen 32 jaren geleden bij de formule ring van artikel 101 een rol speel- J. der Kinderen de, uit geheel andere motieven voortsproot dan in 1962 nog han teerbaar is? Wil het College van B. en W. voorts aan de gemeenteraad me dedelen, waarom de betreffende zomerwoningen wel voor bewo ning des zomers geschikt worden geacht voor de hoofdbewoners en niet voor gasten? Meent het College niet, dat het, door te willen voorschrijven van wie wel en niet in presentabele zomerwoningen mogen huizen, de persoonlijke vrijheid in dit ver band aangetast wordt? Is het College er van op de hoogte dat gasten bij voorkeur om zomerwoningen vragen, voor al zij die over bescheiden vakan tiebeurzen beschikken? Is het College niet bevreesd, dat door hetgeen thans bepaald is, grote moeilijkheden ontstaan en vreemdelingen geweerd moe ten worden tot schade van de burgerij, nu en vooral op een tijd stip dat de meeste zomerwonin gen krachtens gewoonterecht reeds per contract verhuurd zijn? Indien uw College het daarme de eens is, is het dan bereid om zijn ingrijpende voorschriften ten deze althans voor het komende seizoen op te schorten en de ge meenteraad eerst in de gelegen heid te stellen kennis te nemen van een blijkbaar uitgebracht rap port met betrekking tot de zo merwoningen? Zou een en ander vrijdag aan staande, dat is hedenavond, tij dens de openbare raadsvergade ring in nader beraad genomen kunnen worden? Oorspronkelijk zou dit biljart- toernooi maandag j.l. beginnen, maar bijzondere omstandigheden noodzaakten de wedstrijdleiding hiermede de vorige week vrijdag avond te beginnen. De start is veelbelovend voor de nog komende wedstrijddagen. V/anneer men de onderstaande uitslagen en de moyennes van de spelers leest, krijgt men de in druk dat er vrijdagavond 1.1. be hoorlijk en met de meeste con centratie is gespeeld. In dit handicaptoernooi ver raste de tweede klasser I. Min de toeschouwer door zijn over winning op G. v. d. Berg, Erick Hulshoff scoorde deze eerste dag de hoogste serie (119), in zijn partij tegen de Vries, en bezorg de zichzelf daardoor een nuttige voorsprong. G. v. d. Berg won rustig en constant spelend van Hulshoff. Henk Elzinga kon zijn vorm nog niet goed vinden en verloor van een serieus spelende Dekker. De tweede dag van dit toernooi kwamen ook nu weer verrassin gen voor de dag. Feld, die thans ongeslagen aan de top van de ranglijst staat met drie gewon nen partijen, bond gisteravond eerst Min en daarna Hulshoff aan zijn zegekar met een uitzon derlijk moyenne van 9,50. Niet tegenstaande Hulshoff nog een nuttige serie maakte (62) bleef hij bij Feld verre achter. W. de Vries kon het tegen Swaag, die zijn oude stijl weer terugkreeg, niet bolwerken en verloor kans loos. De uitslagen zijn: de Vries Swaag I. Min P. Feld v. d. Berg Elzinga de Vries Dekker P. Feld Hulshoff (200) (150) (150) (150) (200) (225) (200) (175) (150) (200) 70 150 138 150 200 219 200 175 150 120 18 14 18 18 37 24 37 21 37 31 37 30 27 51 27 31 21 45 21 62 3,88 8,33 3,72 4,05 5,40 5,91 7,40 6,48 9,50 6,00 VOORJAAR 1962, PRESENTEERT ZICH 1 Vrijdag-, zondag- en dinsdag avond draait in de bioscoopzaal van ,,De Rustende Jager" een vrolijke rolprent uit het leven van een al te rijp meisje: „Psst, M'n dochter weet er meer van!!" Ted Ray, Jean Kent, Jula Lock- wood, Leslie Philips en Joan Si mons spelen in deze pikante film, die minder plezierig voor de slachtoffers van de roman zijn, maar wel prettig om naar te kij- VERLOVINGSRINGEN ken. Aanvang 8 uur. Zondagmid dag 2.30 uur, 14 jaar. Zaterdag-, woensdag- en don derdagavond kan men de enerve rende en spannende film: „Satan lokt met liefde" aanschouwen. Dit is een episode uit het leven van een zangeres (Belinda Lee), die zich aan de invloed van een misdadiger wil onttrekken, om 'n ander beter leven te beginnen. Een fascinerend drama van een knappe vrouw, die door de liefde in het verderf werd gedreven. 1. De ingang voor de bioscoop 2. De ingang voor de schouwburg 3. Het parkeerterrein Zaterdagavond gaf de vereni ging „Rythmica", onder leiding van de heer K. Boot sr, in de dan cing van „iDe Rustende Jager" te Bergen een uitstekend geslaagde uitvoering van een zeer uitge breid ritmisch programma. De kleuters, o.l.v. mej. N. Tromp, stalen met hun reisspel- letje, hun ritmische oefeningen en Japanse lantaarndans de harten van de talrijke toeschouwers. De oefeningen van de meisjes, rit misch met dansmotieven, het tem poballet, baloefeningen, de tien kleine negertjes, en het bekoorlijk BESPREKING VAN DE ACTULE BERGENSE VRAAGSTUKKEN en gracieus gedanste Hawaian ballet, begeleid door orkest en zeer goede zang van het Hawai- ankoortje, kreeg dan ook een har telijk en verdiend applaus. De ritmische- en knotsoefenin gen van de dames werden be heerst, correct en met gratie uit gevoerd. Het Oosterse ballet, eveneens door de dames gépre- senteerd, kreeg een feilloze ver tolking en was een feest van be valligheid, schoonheid en ritme. Ook de huisvrouwen vertoonden met souplesse en jeugdige vitali teit de hun opgedragen oefenin gen en dwongen respect af. Het ballet „Lente in Holland", was een waardig slot van deze zeer geslaagde uitvoering van „Ryth mica". De muzikale leiding was in vertrouwde handen van mevr. Schutte, aan de costuums en an dere requisieten was bijzondere zorg besteed. Voor de pauze gaf de heer C. Sijpheer verschillende goochel toeren ten beste en vergastte het publiek op een gezellige sappige West-friese monoloog. Aan het einde van deze show dankte de heer Boot een lange rij van per sonen, die hun medewerking ver leend hadden, om tot het slagen van dit rytmisch feest te komen. aaaaaaaoaancanaDaonnanaa SCH00RLSE GEMEENSCHAP Vrijdag, 30maart Klaverdrive uitgaande van v.v. „Duinranders", zaal Slijkerman, 8 uur. Zaterdag, 31 maart Groot bal-avond, uitgaande van de actie 10 x 10, zaal „De Rustende Jager", 8 uur. aaaoaDaaaaaaDDaDDDaDaaaa In de onderlinge competitie groep A staat W. van Hattum weer stevig aan de kop. Het ziet er naar uit dat hij de de dam titel weer gaat behalen. Ook oud kampioen H. Krhizinga moest voor hem de vlag strijken. Boots won van P. Beukers, J. de Moor degradeerde naar de tweede klas. In groep B zal men hoogstwaar schijnlijk J. de Rover als kampi oen kunnen begroeten. De stand in A is: W. van Hattum 15 gesp. 22,5 pt; D. Buisman 17, 22,5 pt; J. Stam 17, 19,9 pt; E. Stam 18, 18,4 pt; J. Bliekendaal 17, 16,4 pt; P. Boots 17, 14,5 pt; P. Beukers 14, 14,1 pt; P. Mienes 16, 13,8 pt; H. Kruizinga 14, 13,3 pt; J. de Moor 17, 7,3 pt. De stand in groep B is: G. Roosloot 18, 29,2 pt; H. Licht- leitner 18, 28,3 pt; J. de Rover 16, 27 pt; C. Tromp 17, 26,5 pt; K. van Hattum 17, 12,6 pt; A. J. de Boer 12, 10,7 pt; N. Veld 16, 10,8 pt; A. Tromp 14, 9 pt; S. van Hattum 15, 5 pt; P. Franzen 14, 2 pt. In de jeugdcompetitie is H. van Wonderen kampioen geworden. ZONDAGSDIENST ARTSEN Meekttad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Ingezonden mededeling Ingezonden mededeling Hoestdrank in •fabletvonn.95ct Ingezonden mededeling t^PSALON VOOR EEN S0ÜX OTO naar Oosterweg 7-13, Bergen, tel. 3505 SCHIESSER Onderjurken ongeëvenaard in pasvorm en afwerking. SCHIESSER Onderjurken modieus en voornaam in dessin en kleuren. SCHIESSER Onderjurken voor een ieder die kwaliteit weet te onderscheiden. SCHIESSER Onderjurken ook voor ,,U". SCHIESSER Onderjurken in de kleuren Wit - Rose - Champagne - Zwart Lila en in 3 bedrukte moderne dessins. Maten 40 t/m 48 vanaf f 13,50. Ruïnelaan 18 - Telef. 2532 ONZE zijn voegloos gesmeed van speciaal hard goud. TH. VELDMAN - Hologer - Juwelier J. Oldenburglaan 3 - Bergen - Tel. 2778 BERGEN N.-H. In verband met het bouwen van een nieuwe entrée voor de bioscoop/schouwburg, zal met ingang van heden: worden verplaatst naar de z.g. oude serre. Te bereiken vanaf de Breelaan bij het bord „Ingang Dancing" zal - bij toneelavonden, bij muziekavonden, bij avonden voor de filmliga etc. - plaats vinden door de voorzaal. Dus ingang Breelaan, via de draaideur. zal uitsluitend nog voor automobielen bereikbaar zijn via de in- en uitrit aan het Plein. □□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□DDDQDDDDDODDOODDtlDDDDQDDQDD nodigt U uit tot het bijwonen van een I op WOENSDAG 4 APRIL in Hotel KREB, 8 uur. g TEVENS KANDIDAATSTELLING VOOR DE RAADSVERKIEZING P Tot slot lichtbeelden over de groei van Bergen in de laatste 40 jaar. £j g n IEDEREEN IS WELKOM 1 D □□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□oonnanao BERGEN 1 april 1962 Dr. BULSTRA Dorpsstraat 30 Tel. 2423 SCHOORL 1 april 1962 Dr. BRUST, Telefoon 0 2209-288

De Duinstreek | 1962 | | pagina 1