IVeeMl&d ff ff Ufcsem C3E& GEMEENTERAAD BERGEN B00RSMA - TEXTIEL BERGEN VERLOVINGSRINGEN Slotavoni CULTURELE AVONDEN SOLEX hut$$paacbanU BERGEN „Wiener Melange" goed vertolkt. IDE MIN? 'n VOORJAARS GROET VESTEN - PULLOVERS ROKKEN BLOUSES Betec, {a, Uet BESTE Uoapt u bij „ELKSHOVE" SCH00RLSE GEMEENSCHAP êfyenda Kwestie Zomerwoningen VRIJDAG 6 APRIL 1962 39c JAARGANG No, 14 Verschijnt te Bergen» Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef De vorige week vrijdagavond 27 maart j.L, vergaderden de le den van de gemeenteraad, onder voorzitterschap van burgemeester L. J. de Ruiter. Afwezig met be richt van verhindering, waren de heren A. A. Tros (KVP), wet houder J. Hemelrijk (PvdA) en N. F. A. de Graan (P.v.d.A.) De agenda werd in betrekkelijk korte tijd afgewerkt. Het voorstel van het college B. en W., om de straatbelasting te verhogen werd met het meren deel der stemmen aangenomen. Alleen de heer J. J. Dinkelberg (Middenblok), verklaarde zich tegen deze nieuwe voorgestelde verordening op de straatbelasting. Spr. vond, dat als het Rijk voor belastingverlaging is, de gemeen te niet tot verhoging moet over gaan. Burgemeester de Ruiter acht te deze verhoging verantwoord, en merkte op, dat men de belas tingen van het Rijk en die der ge meenten niet op een lijn mag stel len. De heer Van Rees-Vellinga (VVD) kon, evenals de hr Din kelberg, het niet eens zijn met het voorstel, maar kon begrijpen, dat B. en W. met dit voorstel zijn ge komen, omdat het college geen kans zag andere posten op de be groting te verlagen. Wethouder C. Ellis (KVP) merkte op, dat de verhoging van deze straatbe lasting nog beneden de eigenlijke heffing ligt en vroeg de heer Din kelberg. op welke wijze hij die onkosten zou willen bestrijden. De heer Veldt (KVP) maakte enige bezwaren tegen deze belas ting en vroeg hoe men daarmee tegenover het plan-Nesdijk staat, waar de kosten van de riolering al in de grondprijs zijn berekend en ook waar de riolering was af geschreven, vond hij deze belas ting overbodig. Het voorstel om afwijzend te beschikken op een beroepschrift, ingediend door de Caltex Petro leum Maatschappij, met betrek king tot de oprichting van een benzinepompstation op het par keerterrein van ,,De Rustende Jager", werd terugverwezen naar de raadscommissie van Gemeen te Werken, die dit nog niet in behandeling had genomen. Verkoop kunstzaal Boendermaker aan Lucibert. Het voorstel om aan de heer L. J. Swaansdijk (Lucebert), de kunstzaal „Boendermaker" met erf en ongeveer 561 vierk. meter groot, voor 20.000,te verko pen, vond bij de leden van de raad geen bezwaar. De heer F. Schouten (KVP) vond de prijs wel wat laag, maar misschien lag dit wel aan de de plorabele toestand waarin dit ge bouw verkeerd. Mr S. D. Sluis (Prot.-Chr.) en de heer J. Wittebrood, zouden willen weten waarom het in het taxatierapport genoemde bedrag niet was aangehouden. Wethouder Ellis antwoordde, dat de gemeente in het jaar 1955 min of meer gedwongen werd de kunstzaal te kopen voor 19.300,Men wilde toen van dat gebouw af, anders had men de grond niet verkocht. De heer P. C. Briefjes (P.v.d.A.) vond dat B en W blij mogen zijn, dit gebouw voor f 20.000 te kun nen verkopen. Op vragen van enkele raadsleden deelde de heer Ellis mede, dat de koper niet ver plicht is het gebouw te restaure ren, maar dat hij zulks uit eigener beweging wel zal doen. Met punt 10 van de agenda: het beschikbaar stellen van een krediet, groot 600,voor leer lingen van de openbare school naar de n.v. Overdekte Zwem inrichting te Alkmaar, ging de raad na enige discussie akkoord. Het betreft hier het vervoer van 60 leerlingen van beide openbare scholen van de 5e klasse. Als ook de bijzondere scholen hiervan gebruik maken, zal het bedrag 2500,zijn. Thans is er echter geen gelegenheid voor meerdere leerlingen. Daar het zwemmen niet in het leerplan is opgenomen, en het geen verplicht vak is, behoeft de gemeente feitelijk niet in de kos ten bij te dragen. In dat geval zullen de kosten voor rekening van de ouders komen, maar om dat in vele gevallen deze finan ciële last te zwaar is voor som mige ouders, draagt de gemeente voor een deel in de kosten bij, daar anders een deel der leerlin gen verstoken zal zijn van zwem- onderricht. Mr Sluis vond, dat de meeste ouders dit bedrag wel kunnen op brengen, doch om dit gezamen lijk zwemmen te stimuleren kan hij zich met dit soort subsidie wel verenigen Drs C. Steinz (VVD), achtte in het belang van de volksgezond heid eenmaal zwemmen in de week beter dan eenmaal in de veertien dagen. Mevrouw mr E. P. Broekman- Vriesman (VVD) en de heer Steinz, zouden mettertijd graag de resultaten van dit zwemles ne men tegemoet zien in de vorm van een rapport. De voorzitter beloofde de le den van de raad op de hoogte te houden. Voorts werd de beloning van ONZE de concierge van het Gemeente museum verhoogd van 408, tot 1000,Voor het laatstge noemde bedrag hebben enkele se rieuze kandidaten laten weten dat zij voor een dergelijke belo ning een eventuele aanstelling als museum-concierge aanvaarden. De heren Schouten en Steinz stelden vragen over bijdragen aan de B.B. De voorzitter antwoordde hen, dat deze van hogerhand worden opgelegd. Het voorstel een extra-krediet van 17.243,71 beschikbaar te stellen voor diverse veranderin gen aan het gebouw, meubilair en speelplaats van de openbare lagere Van Reenenschool, werd terugverwezen naar de raadscom missie Gemeente-Werken. Akkoord ging de raad met 2063,35 uit te trekken ter af wikkeling van een drie jaar gele den gedane opdracht, in zake het maken van een schetsplan voor een raadhuis, door prof. Duin- tjer. Medewerking werd verleend aan een verzoek, van het bestuur van de Sint-Bernadette kleuter school, voor het betegelen van een gedeelte van de speelplaats en het verbeteren van de toegang. Op donderdag 19 april wordt het seizoen van de culturele le zingen besloten met een avond in de schouwburgzaal van „De Rustende Jager" te Bergen. Met Jan P. Strijbos zwerven we door de natuur. De bekende bioloog laat ons zijn nieuwste na tuurfilms zien. Behalve de lezing van Jan Strijbos komt de bekende dans groep ZAJEDNICA, die in de kleurige costuums van de respec tieve landen dansen demonstreert uit Israël, Hongarije, Rusland, Spanje e.a. landen. Deze groep van een 40-tal dansers en danse ressen oogst overal veel succes. De avond wordt geopend met deze kleurige manifestatie, waar na Jan Strijbos tot de pauze on ze aandacht vraagt. Deze pauze zal ongeveer zijn om 10 uur. Na de pauze treedt de dans groep weer op tot omstreeks 11.20, waarna in de danszaal een bal plaats vindt. De plaatskaarten voor de avond zijn tevens geldig voor het dansfestijn in de dancing. De kaartverkoop en plaatsbe spreking is als gewoonlijk in De Haan's Boekhandel en wel op de volgende dagen en uren: S-kaarten op dinsdag 10 april van 912 (tel. van 11J^> 12). A-kaarten op dinsdag 10 april van 2'4 (tel. van 3J^-4). B-kaarten op woensdag 11 april van 9—12 (tel. van llj^ 12). C-kaarten op donderdag 12 april van 9—12 (tel. van llj^—12). De verdere plaatsbespreking kan de volgende dagen plaats vinden. Voor de tocht naar de Keu kenhof op zondag 29 april kan men zich opgeven in De Haan's Boekhandel. Twee Bergense meiejes zwaar gewond Zondagavond j.l. ongeveer 6 uur wilden beide meisjes na af loop van een danspartij in „Ex tase", aan de Bergerweg, zich naar huis begeven. De heer J. G. B. te Heiloo, die eveneens met zijn auto naar huis wilde, bood de meisjes aan hen naar huis te brengen. Met jeugdige overmoed en te grote snelheid reed de heer B. richting Bergen. Juist op het moment dat de heer G. C. Donia, hoofd van de Bos- school te Bergen, met zijn wagen links af de nieuwe Bergerweg wilde oprijden volgde er een he vige botsing. Beide meisjes, de 18-jarige Nel Tromp en de 19-jarige Dini van Exter werden hierdoor ernstig ge wond en in zorgwekkende toe stand naar het Centraal-Zieken- huis te Alkmaar overgebracht. De bestuurder van de wagen en zijn vriend kwamen er met lichte verwondingen af. Beide auto's werden zwaar beschadigd. J. der Kinderen Overzicht le kwartaal 1962 In de loop van de maanden januari-februari-maart werd op de spaarbankboekjes ingelegd 788.902,78 (v.j. 615.657,55) en terugbetaald 696.291.33 (v. j. 477.592,32), dus meer inge legd dan terugbetaald 92.611,45 (v.j. 138.065,23). Het aan de inleggers verschul digde kapitaal, bij het begin van het jaar 2.796.717,84 bedraagt thans 2.889.329,29 (v.j. 2.381.303,10). Het aantal in de loop van het le kwartaal nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 188 (v.j. 190). Inqetrokken werden 52 boekjes (v.j. 37). Het aantal in omloop zijnde boekjes, op 1 januari 2702, be draagt thans 2838 (v.j. 2374). Het aantal in omloop zijnde spaarbusjes bedraagt thans 783 (v.j. 608). Donderdagavond gaf de r.k. toneelvereniging St-Jan haar der de en laatste toneelavond van dit seizoen in de toneelzaal van ,.De Rustende Jager". De keuze van het stuk was dit keer gevallen op „Wiener Me lange", een suggestief spel in drie bedrijven van R. Veenstra, In de ze thriller weet de schrijver de toeschouwer tot het einde in spanning te houden door pas aan het einde van het derde bedrijf de daders aan te wijzen van een moord door een vergiftigd drank je (Wiener Melange). Er wordt in dit stuk veel ge praat en weinig gehandeld. De spelers gaven echter van dit stuk, dat onder regie stond van Jaap van Baar, een uitstekende uit beelding. Wim Vlaar bracht in de dubbelrol als kolonel Brakke echt de militair en als Adam Krol (rechercheur in burger), grote consternatie teweeg door kwasie onbeschoft de gasten van het pen sion van Madame Therese te be ledigen. Deze scène was één van de best gespeelde in dit stuk. De teweeg gebrachte opschudding was echt. Ben Tiebie en mevr. T. Wij- benga-Tiebie benaderden heel dicht de bedoeling van de schrij ver. Mevr. Aat Frederiks-Kalden- bach gaf een onverbeterlijke ver tolking van de preutse juffrouw Nagel. Madame Therese (mevr. Cock Gieling-Glorie) was som mige momenten te vlak in spel en handeling. De rol van inspecteur Pilo (Aat Groot) kon niet beter vertolkt worden. Hij speelde voortreffelijk en was de juiste man op de juiste plaats. De heer Rein Mosch, als Dorus 'de huisknecht, liet de toeschou wers van zijn spel genieten. Hij begreep deze moeilijke rol uitste kend. Dorien de Wit als artieste (Cora Valencia) was een char mante verschijning en speelde haar rol vrij en onbevangen. Aat Glorie, Toon Rinkel en Jan Lee ring, resp. als Bejte de keuken meid, Klaas (assistent van de in-, specteur) en de „man", speelden hun kleine rolletjes met veel elan. Aan decor was de nodige aan dacht besteed. Het is alleen jam mer, dat deze serieus werkende amateurs zo weinig belangstelling kregen, en dat onder dat handje- Vol bezoekers nog mensen waren die te laat kwamen en daarmee de anderen hinderden. INTERESSE VOOR DE K.V.P. WORDT GROTER Niet alleen op de laatste ver gadering, waar de adviescommis sie de volgorde van de candidar ten samen stelde voor de ge meenteraadsverkiezing, was de belangstelling buitengewoon groot, ook het aantal leden neemt steeds meer toe. De laatste we ken heeft men ruim 50 nieuwe le den kunnen inschrijven en dit aantal neemt nog steeds toe. Het is van groot belang om aan de groslijststemming, die zondag wordt gehouden, deel te nemen. Op deze wijze is er prachtig ge legenheid om het politieke advies te ondersteunen, anderzijds kan men juist dan kenbaar maken hoe de volgorde beter zou kunnen zijn. De K.V.P. heeft een repre sentatieve fractie nodig. winnaar Ruïnetournooi, Dit toernooi is van de eerste tot de laatste dag spannend ge weest. De spelers hebben dan ook alles gegeven wat ze in hun bil jartmars hadden en dat is niet weinig geweest, als men onder staande moyennelijst leest. Vrijdagavond j.l. is Ide Min als winnaar uit dit toernooi ge stapt. Deze verdiende zege heeft hij te danken aan zijn fraai en bedachtzaam spel. In zijn laatste partij tegen de Vries kon laatst genoemde, toen hij op 188 car. stond, zijn keu losschroeven en de eerste zijn, die hem mocht fe liciteren met zijn succes. In de Natuurlijk voor U allen bedoelt. twee laatste nog te spelen par tijen Hulshoff-Dekker en v. d. Berg-Feld. gingen Dekker en Feld roemloos ten onder. De voorzitter van de KNBB, dis trict Alkmaar, de heer A. J. v. d. Schilden, reikte met een toepas selijk woord de prijzen uit en dankte de heer Nieuwendijk voor de uitstekende verzorging. De voorzitter van de b.v. „De Oude Prins", de heer W. de Vries, bracht eveneens dank over namens zijn vereniging aan de fam. Nieuwendijk en overhandig de mevrouw Nieuwendijk een grote fruitmand. Ook de heer F. Dingerdis, die op nauwkeurige wijze in dit toernooi als wedstrijd leider optrad, kreeg van de heer de Vries waarderende woorden. De uitslagen zijn: de Vries (200) 188 Min (150) 150 Hulshoff (200) 200 Dekker (175) 96 v.d. Berg (200) 200 Feld (150) Algem. gem. 22 51 22 30 19 86 19 22 23 36 .23 11 Berg Min v. d. Feld de Vries Dekker Elzinga Hulshoff Swaag 1038 1217 901 1203 1039 1256 1191 897 163 191 203 165 161 153 169 181 8,54 6.81 10,52 5,05 8,69 3.82 6,47 6,37 4,40 7,29 7 6,40 6 8,21 5 7,04 3 4,95 7 l/oORT DORPSSTR. 21 BERGEN Jubileum-Tentoonstelling In verband met de vijfde ver jaardag van „Elkshove" gaat de commissie voor tijdsbesteding in „Elkshove" 11 april a.s. een avond organiseren voor al de be woners van dit bejaardentehuis. Verder zal er rond de jubileum datum een kleine tentoonstelling worden gehouden van leden van de tekenclub, die onder leiding staat van de internationaal be kende grafica, mevrouw E. Reits- ma-Valenga. Ook haar werk zal op deze ten toonstelling te bezichtigen zijn, die zal worden gehouden op woensdag 11 april a.s. van 2.30 tot 5 uur n.m. en de beide daarop volgende dagen, donderdag 12 en vrijdag 13 april. De toegang is vrij, men kan dus zo naar binnen gaan. Oud-Hollands Eethuis geopend. De vorige week dinsdag her opende de heer J. A. Saarloos zijn eetgelegenheid aan de Prinsesse- Woensdag, 11 april, causerie door de heer N. Waterdrinker over „De verhouding burgerij politie en de omgang van de politie met normale en abnor male misdadigers, uitgaande Bond van plattelandsvrouwen, zaal Klop te Groet, 7.45 uur. Zaterdag, 14 april, toneeluit voering „Mijn zoons", door de Hargertoneelvereniging, zaal Klop, 8 uur. (Uitverkocht), Vrijdag, 13 april, Paasklaverjas- drive, uitgaande v.v. „Duin- randers", zaal Slijkerman, 8 u. □□□□□□□□□□□□□□□□□□□□pesaa laan. Hij gaf het de naam van oud-Hollands eethuis. Direct bij het binnenkomen krijgt men een prettige indruk van dit gerestau reerde interieur. De prachtige te- geltableau's langs de wanden, de op een paar wagenwielen geïn stalleerde verlichting, plus de aangebrachte oude koetslan taarns, brengen sfeer. De decoratieve omlijsting van plastic-kamerplanten, in van den nenhout gemaakte bloembakken, geven een exotische aanblik. Door de oude bestaande toon bank te halveren is men er in ge slaagd meer restauratieruimte te verkrijgen. Het intieme buffet, dat in een soort prieel-vorm is op getrokken, past zich volkomen aan in deze smaakvolle inrichting. De firma Beeldman te Bergen zorgde voor de uitvoering en de firma Bregtman te Burgerbrug voor aankleding en stoffering. Bergen is een Oudhollands eet huis rijk geworden, waar de eige naar met recht trots op kan zijn. Op de schriftelijke vragen van het gemeenteraadslid de heer J. J. Dinkelberg, met betrekking tot de zomerwoningen, gericht tot het college van B. en W., kreeg de heer Dinkelberg dit voorlopi ge schriftelijk antwoord! Naar aanleiding van uw vra gen bij brief van 26 maart 1962, delen wij mede, dat wij gewend zijn al hetgeen de bijzondere be langstelling heeft van de raads leden, serieus te onderzoeken, c.q. voor te bereiden. Derhalve zult u kunnen billij ken, dat wij de antwoorden niet binnen enkele dagen serieus kun nen voorbereiden en dan boven dien nog tijdig op de agenda plaatsen voor de openbare raads vergadering van vrijdag a.s. ZONDAGSDIENST ARTSEN DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. zijn voegloos gesmeed van speciaal hard goud. TH. VELDMAN - Hologer - Juwelier J. Oldenburglaan 3 - Bergen - Tel. 2778 KAPSALONS PLEIN 9 TEL: 2101 BERGEN K0NING5TR.4Z TEL:M30 DEN" HELDER VOOR EEN OTO naar Oosterweg 7-13, Bergen, tel. 3505 Sprankelende voorjaarstemming. Gezellig inkopen doen. Vernieuwing of aanvulling van uw garderobe. in alle mogelijke kwaliteiten en maten denkbaar en voorradig. Ruïnelaan 18 - Telef. 2532 ^APSALON Bespreek vroegtijdig voor de Paasdagen, om teleurstelling te voorkomen. □□□□□□□□□□QtiaDUDDDDDaDDD BERGEN 8 april 1962 Dr. LUGTEN (waarnemer) Hoflaan 6 - Tel. 2700 SCHOORL 8 april 1962 Dr RISSELADA, 02209-360

De Duinstreek | 1962 | | pagina 1