DE DUINSTREEK Raadsvergadering Schoorl Dierenhandel Pocket books c-0|<!enb«'? Paasgebruiken in Nederland Bridgeclub „Schoorl" v.v. „SCHOORL" Machineschrijven en stenografie Voorjaarsvergadering V.V.V. Noord-Kennemerland 99 Tweede Blad Vrijdag 6 arpil 1962 POEDER - ZALF - OLIE - ZEEP Schandelijke situatie's Vijfling geboren 99 Voor de Raadsvergadering van 2 april j.l. bestond bijzonder veel publieke belangstelling, van daar wellicht, dat het een zeer geanimeerde vergadering werd. Burgemeester Bergh heette de aanwezigen van harte welkom en begon meteen met de afhande ling van de agenda,. Sommige punten werden zon der meer voor accoord verklaard; andere werden eerst na uitge breide discussie aangenomen. Er waren weinig ingekomen stuk ken. Alleen memoreerde de heer Bergh nog even de brief van de heer P. Ruis, die voor zijn emi gratie naar Australië verslagge ver van ,,de Duinstreek'' is ge weest. Hij hoopte dat het de fam. Ruis goed zou gaan en dat men te zijner tijd nog iets van hen zou horen. Verder wenste de burge meester de heer Kaag geluk met diens Pauselijke onderscheiding ter gelegenheid van de opening van ,,Sint Jan ter Duin". De pun ten 3 en 4 van de agenda, ver meldende voorziening in de va cature van de commissie tot we ring van het schoolverzuim en het verlenen van een voorschot voor de R.K.-school te Catrijp, werden zonder meer aangeno men. Het volgende punt, ver meldde het voorstel tot onder handse aanbesteding van enkele rioleringswerkzaamheden, te we ten die voor de Bosmansweg en een gedeelte van de Duinweg. Op een vraag van de heer Se- venbuysen antwoordde de voor zitter dat men met de voltooiing hier van moet wachten tot na het zomerseizoen. De punten 6, 7 en 8, handelde over het verhogen van het cre- diet voor rioleringsaanleg, de aankoop van enige gronden, zo mede de verhoging van het cre- diet voor de stichting van een brandweerkazerne, werden con form het voorstel door de Raad aangenomen. Het volgende punt op de agen da vermeldde het voorstel tot uit- uitgifte in erfpacht van grond aan de Damweg, ten behoeve van de Handelsonderneming R. Dek ker. Mevr. Jansen achtte de plaats van het benzinestation niet erg gelukkig. Spreekster vond, dat vooral de lichtmasten romme lig aandeden, in deze landelijke omgeving en vroeg of hieraan iets was te doen. De burgemees ter was het eens met haar be zwaren, maar was toch de me ning toegedaan, dat men met het voortschrijden der techniek wel eens genoegen moet nemen met bepaalde dingen. De heer Eecen vroeg om het oordeel van de welstandscom missie, terwijl de heer de Leeuw het beter vond eerst eens af te wachten hoe het bedrijf uit de verf zou komen, aangezien nu al les nog in aanbouw is. De heer Bergh beloofde een en ander nog <eens nader onder ogen te zien. Bij punt 10 van de agenda, om vattende het voorstel tot aankoop van grond aan de Oude Schoorl- sezeedijk, stelde de heer de Leeuw de vraag, waarom er een gedeelte van westelijk Schoorl dam eigenlijk tot de Gem. War- menhuizen behoort. Spreker acht te het logischer als de grens werd aangegeven door het Noordhol- landskanaal. De heer Bergh zeg de een onderzoek toe, maar merkte op, dat dit nog wel even kon duren. Uiteraard werd punt 12, dat verhoging van het presentiegeld voor de Raadsleden aangaf, goedgekeurd. Bij de behandeling va,n het volgende agendapunt, dat het voorstel tot het verlenen van een crediet voor bewegwij zering aangaf, yroeg de heer Sle- king het woord. Hij vond het on juist, dat de namen Groet en Camperduin niet op de nieuwe wegwijzers zouden voorkomen. De heer Bergh betoogde dat de uiteindelijke beslissing bij de A.N.W.B. ligt. Er was een bezwaarschrift bin nengekomen van een ingezetene, die wel voldeed aan de plicht om de rioolaansluiting te betalen, maar geen gevolg gaf aan de op dracht zijn riool te laten aanslui ten. De burgemeester achtte het een treurige zaak, dat men bij de behandeling van 'n miljoenenpro ject, dat de riolering is, nog te genwerking ondervindt. Hij ver zocht de Raad om afwijzend op het bezwaarschrift te beslissen, hetgeen na enige discussie ge schiedde. Er werd hierna een nagekomen mededeling ter tafel gebracht. In dit stuk stelden B. en fW. voor om een standbeeld op te richten van de bekende schilder Jan van Scorel, terwijl ook werd voorge steld om een expositie van enige van zijn werken te houden. Er werd een bedrag van 15.000.- crediet gevraagd; hiervan zou 11.500.,worden bestemd voor het standbeeld zelf, 500.— voor het bouwrijp maken van de grond en 3.000.,voor het inrichten van de expositie. Deze medede lingen veroorzaakten 'n levendige discussie, vooral toen de heer Bergh bekend maakte, dat de plaats voor het standbpeld nog niet is vastgesteld. Men had het plan het standbeeld naast de Ned. Herv. kerk te plaatsen, doch va,n de zijde der kerk was afwijzend op het voorstel' be schikt. De heren Sleking en Eecen achtten het onjuist dat men nu voor een fait accompli wordt geplaatst, met andere woorden, dat de Raad nu op staande voet moet goedkeuren hetgeen een commissie reeds heeft besloten. Daar men op vrij korte termijn moet beslisen, vond de Raad het onjuist, dat alleen een beperkte groep van insiders, die de commissie vormen, de plan nen reeds op papier heeft staan, terwijl de Raad hierover nog moet beraadslagen. Nadat vele raads leden hun mening naar voren hadden gebracht, werd besloten om het crediet van 3.000.-, benodigd voor de boven vermel de tentoonstelling te verlenen en dat men later zou bezien of ook de rest van het bedrag kan wor den afgestaan. Bij de rondvraag pleitte de heer Louter voor een vernieu wing van de inventaris van het Gym.-lokaal. De heer Bergh was van mening dat deze zaak veel te lang_ slepende is gehouden, en zegde spreker toe hierover met de bevoegde instanties contact op te zullen nemen. De heer de Leeuw pleitte onder meer voor een betere aanduiding bij de spoorovergang bij de Damweg, en vestigde nogmaals de aan dacht op het ontbreken van een busverbinding met Schoorldam. De heer Bergh merkte op, dat er reeds verschillende besprekingen met de N.H.A.D.O. hadden plaats gevonden maar dat deze op niets waren uitgelopen. Niets meer aan de orde zijnde sloot de burgemeester om half tien deze wel zeer geanimeerde raadsver gadering. Voor de vergadering vap bo venvermelde vereniging, die op 29 maart j.L in de zaal van de heer de Vries in Schoorl werd gehouden, bestond een redelijke belangstelling. De voorzitter, de heer v. d. Garde, heette de aanwezigen welkom en wel in het bijzonder de heer Vermaas, de voorzitter van de Federatie. Hij deelde me de dat de Burgemeester wegens ambtsbezigheden niet aanwezig kon zijn, terwijl de heer Blanken- stijn wegens ziekte evenmin acte de presence kon geven. We staan weer voor een nieuw sei zoen, aldus spr., die voorts hoopte dat, in verband met het nieuwe uitbreidingsplan, de ge meenteraad van Schoorl diligent zou zijn op de toekomst en wel bijzonder t.a.v. het vreemdelin genverkeer. De notulen die daar na door de secretaris werden voorgelezen hoorde men zonder commentaar aan. Aangezien er geen ingekomen stukken waren, ging men vlot over naar agenda punt nr. 3, nl. de mededelingen. De voorzitter merkte op, dat er in samenwerking met de V.V.V. Groet-Camperduin weer advertenties de deur waren uit gegaan om in enkele landelijke dagbladen te worden geplaatst. Door de late winter zullen de bollenvelden pas met Pasen in bloei staan aldus de heer v. d. Garde. De specifieke bollenplaat- sen zijn reeds volgeboekt zodat er een toeloop van gasten met de In ons voorgaand artikel heb ben we het speciaal over de palmpasens gehad en over de be tekenis er van in het bijzonder. Opvallend is, dat de palmpaas in ons land meer voorkomt in de protestantse dan in de katholieke streken. De kerngebieden zijn Drente, Overijsel en Gelderland; daarentegen komt het gebruik in Noord-Brabant alleen in 's-Her- togenbosch, Boxmeer en in Vught voor en in Limburg slechts op een viertal plaatsen. Wel zullen de R.K. boeren in het zuiden na de hoogmis van Palm zondag de, juist in de kerk, ge wijde palmtakjes op de vier hoe ken van hun akkers steken. De jeugd heeft zich in de Goede Week al druk bezig gehouden met het verzamelen van eieren. Vooral zien we dat in Haaren en in Helvoirt. Met stokken ge wapend trekt men langs de boer derijen, waarbij een der jongens, de Judas, een geldzak draagt en de anderen korven om de eieren in te doen. Geld hoopt men te ontvangen van wie geen kippen houden. Typisch voor Schouwen is het lopen met de Aeremstok- jes, een soort broodruitertjes. Op een broodvogeltje zit een man netje van deeg en het geheel is versierd met vlaggetjes en kleu rig papier. Op de laatste dinsdag van oktober verschijnt het zelfde Aeremstokje, waaruit dus volgt dat het zowel een lente-als een herfstsymbool is. De jeugd zingt er bij Aeremstokje, turf in je rokje, Turf in je staart, Aeremstokje is geen oortje halfje) waard. In het Oosten en midden van het land trekt de jeugd er op uit om hout voor het paasvuur te verzamelen. In Huissen rekent men er zelfs op, dat gestolen hout het best brandt. Paasvuren moeten de lucht zuiveren van al le winterse narigheid, zoals de paasklokken in de Paasnacht de heksen moesten verjagen. Dan werd de hele aarde weer rein, zoals het liedje leert: Om middernacht is alle water wijn Als ons Here verrezen zal zijn. Denekamp bewaart nog het gebruik van het zoeken, omhak ken en verslepen van de paas- Paasdagen voor Schoorl e.o. te verwachten is. Hiij riep de leden op om te zorgen dat de huizen, die ter hu ring worden aangeboden, in orde zijn en er zonodig nog iets in te investeren, aangezien deze inves tering er altijd weer uitkomt. Voorts dient men tijdig aan de Bureauhoudster op te geven wan neer en welke ruimten men heeft verhuurd, aangezien Mevr. Rou- kens anders over onjuiste gege vens beschikt. Verder kunnen ook bij de V.V.V.-Schoorl bord jes worden besteld, waarop men te kennen geeft logies met of zonder ontbijt te verschaffen. Vervolgens vertelde de voor zitter, dat er dank zij de ijver van enkele Schoorlaars in Schoorl een tennisbaan bestaat en dat er reeds een stuk land voor het maken van een midget- golfbaan is aangekocht. Deze baan zal worden aangelegd na bij de garage van de heer C. Duinmeyer, aan de Herenweg. Voorzitter hoopte dat de midget- golfbaan reeds voor de aanvang van het zomerseizoen klaar zou zijn. Ook zullen er enkele nieuwe duinwandelingen worden uitge zet, terwijl de ANWB zal zorgen voor een betere wegaanduiding nabij Schoorldam. Hiervoor zullen tien nieuwe borden worden geplaatst, waar op duidelijk staat vermeld hoe men het vlugst naar Schoorl kan rijden. Voorzitter zeide, dat hij staak. In deze boom herleeft de oude germaanse meiboom. Hier krijgen we ook met een Judas te maken. Hij heeft weliswaar een christelijke naam, maar is in feite niemand anders dan de winter god, die verdreven moet worden. In de middag van Paaszondag trekken de Denekampers er op uit onder het zingen van: Christus is opgestanden Al van de joden haar handen, Dus willen wij allen vrolijk zijn, Christus zal onze Verlosser zijn. Alleluja. Heeft men de boom geveld, dan wordt onder klokgebeier en gezang de staak tot voor de St. Nicolaaskerk gesleept. Terwijl nu de mannen in de kerk de ves perdienst gaan bijwonen trekken de jongens, weer onder leiding van Judas, de staak naar de paaswei, waar 's avonds het paasvuur zal branden. Daar pro beert Judas de boom te verko pen, maar hij wordt weggejaagd. Winter moet verdwijnen! Laten wij hopen, dat ook bij ons de winter spoedig voor de lente plaats maakt. Wij zullen wel geen paasvuren branden, maar wel rekenen we op veel palmpasens op zaterdag 14 april 's morgens in ons hele dorp. Aan de slag jongens en meis jes. R. P. Goettsch. zeer verheugd was over deze maatregel, aangezien het talloze malen is voorgekomen dat men niet weet hoe men onze gemeen te kan bereiken. Ook over de vorderingen van de bouw van het Informatiebureau was spr. zeer tevreden, hoewel er een kleine achterstand moest worden ingelopen die door de late win ter was veroorzaakt. Men denkt wel dat het gebouw voor de ope ning van het seizoen klaar zal zijn. De voorzitter had echter ook minder optimistische mededelin gen te doen. Over het plaatsen van de aandelen voor het nieuwe informatiebureau had hij veel klachten. Men meent, aldus spr., dat alles wel door de winkeliers kan worden gefinancierd. Aangezien men op deze men sen reeds doorlopend een beroep doet en er anderen zijn, die blijk baar het belang va,n een V.V.V. niet willen zien, riep de voorzit ter deze mensen op ook een steentje bij te dragen voor het goede doel. Er moeten nog plm. 30 aandelen worden geplaatst en men plaatst deze het liefst bij andere belanghebbenden dan winkeliers. Verder bracht de heer v. d. Garde dank aan de Fam. de Boer voor haar mede werking bij de verkoop van de benodigde gronden voor het in formatiebureau. Volgens een mededeling van de bureauhoudster zijn de aan vragen voor het komende sei zoen sterk teruggelopen, er zijn momenteel 350 aanvragen min der dan vorig jaar, hoewel de maandelijkse bezetting 25 ho ger ligt. Deze cijfers, aldus mevr. Roukens zijn uiteraard fictief, omdat er vele oud-gasten terug komen, zonder de V.V.V. in te schakelen. Vervolgens werd het jaarver slag voorgelezen. Hieruit bleek, dat er ondanks het slechte weer in 1961 goede zaken waren ge daan. Vooral in het hoogseizoen was het erg druk, maar in de maand september bleken reeds vele zaken hun deuren te hebben gesloten, omdat naar hun me ning het seizoen reeds voorbij was, terwijl zich nog vele aspi rant-gasten hadden aangemeld. In het seizoen 1961 brachten ruim 40.000 gasten hun 'vakantie in Schoorl door met een totaal van 270.000 overnachtingen. Hiervan verbleef 5 in pen sions, 57 in kampeerhuisjes, 12 in gemeubileerde huizen 2 in hotels, 20 in kampeer boerderijen ed. en 4 in de jeugdherberg. Van het totaal was ongeveer 6 buitenlanders, van welk aantal 94 uit Duitsland afkom stig was. De vereniging telde op 1 januari 1962, 317 leden, zo ver volgde het jaarverslag. Tevens werd hierin de goede samenwer king gememoreerd, die bestond met de V.V.V.-Groet-Camper- duin. Het verslag van de kascon trolecommissie moest achterwege blijven, omdat niemand van deze commissie aanwezig bleek te zijn. Uit het financieel jaaroverzicht bleek, dat men bij een totaal aan ontvangsten van 11.672,76 een batig saldo overhield ten bedrage van 956,99. De reacties in het gehele land, betreffende het drama „Dieren handel" zal de overheid toch eens ernstig doen overwegen de vele hiaten in de dierenwet niet node loos langer over het hoofd te zien, en wel degelijk maatregelen te treffen om aan deze meer dan schandelijke situatie een defini tief einde te maken. Waar het nu nog mogelijk is, zonder verder onderzoek vracht auto's stampvol geladen met kis ten, waarin honden en katten door deze of gene Eichmannfi- guur over de grens te transporte ren, met als enig lot de arme die ren beschoren, onder hevige pij nen in de Duitse laboratoria te sterven, Herr Heinz Vietman heeft in de afgelopen drie-en-half jaar om en nabij 100.000 merendeel gesto len honden en katten vervoerd. Een dier is een schepsel van God, een dier is afhankelijk van de mens. Vanzelfsprekend vraagt ieder weldenkend mens zich dan ook af, welke moeilijkheden de overheid moet doorworstelen om uiteinde lijk een humane wet in het leven te roepen, die de dieren normaal en afdoende beschermt. Na de pauze ging men over tot behandeling van punt 9 van de agenda, zijnde het voorstel tot het houden van een verloting. Deze verloting zou moeten die nen om de kosten van de inven taris van het V.V.V.-Bureau te dekken. De voorzitter deelde mede dat het bestuur had ge dacht ongeveer 3000 loten uit te geven, voor 1,— per stuk. Uiteraard leverde dit punt enige discussiestof op. De heer Butter achtte het beter dat er een contributieverhoging van 5 zou komen, aangezien spr. van mening was dat het bij het hou den van een verloting een bedel partij wordt, waarbij de gast een zekere verplichting krijgt opge legd. De heer Slot was van me ning, dat de animo voor loterijen sterk was verminderd; hij achtte een soort lotto beter. Ondanks de tegenwerpingen van beide heren werd het verlo tingsplan conform het bestuurs voorstel door de vergadering aangenomen. Nadat de voorzit ter had medegedeeld, dat de heer M. Slot een bedrag van 700. had weten bijeen te brengen om de onkosten voor de verschillende evenementen te bestrijding, ging men over tot het bespreken van de V.V.V.-reclametocht 1962. Wij beschreven deze reeds in het verslag van de V.V.V.-Groet- Camperduin. Bij de rondvraag vestigde de heer Muelink de aandacht op de slechte toestand van sommige wegen in de gemeente. De voor zitter bleek het niet met de spre ker eens en betoogde, dat de we gen er beter uitzagen dan ooit. Ook achtte de heer Muelink de plaatsaanduidingsborden bij het begin der gemeente onvol doende en ook hierin vond hij geen steun bij de voorzitter, die betoogde dat de naam Schoorl onder de naam van de buurt schap staat vermeld en dat hij dit zeker voldoende achtte. In zijn slotwoord dankte de voorzitter de vergadering voor het aandachtig gehoor en wenste een ieder goede zaken in het ko mende seizoen. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de heer van de Garde om half elf de vergadering en ging een ieder zijns weegs. Bij onze vroegere plaatsgenoot W. Kroon, thans veehouder te Veenhuizen werd zaterdagmor gen een vijfling geboren, n.l. door een schaap, dat drie ram men en twee ooien ter wereld bracht. Jammer genoeg is een der ooien spoedig daarna gestorven, zodat er nog een vierling over blijft, dat met de moeder, zich in een goede gezondheid mag verheugen. Bij de schapen is het zeer zeldzaam, dat een dergelijk aantal lammeren ter wereld wordt gebracht. Uitslag van maandag 26 maart 1962 LYN A„ 1 Goudsblomv. Twuyver 66% 2 Mevr. BirnieHummeling 59 3 KuyperBroersma 59 4 Mevr. ArpeauGoet 58% 5 HalfMosch 55 6 Fam. Repko 53 7 Heystekv. d. Oort 50 8 BekkerBeeldman 49 9 WezelHoutkoper 47 10 P. EnsM. Ens 43 LYN B.: 1 HaasbroekHalf 74% 2 NieuwlandBurgering 61% 3 NieuwlandRoos 60 4 Dames KuyperThomassen 57% 5 Mej. HaringLensing 55 6 DapperWit 52% 7 Dames VisserKuyper 49 8 De HartKaandorp 47 9 Dames Timmermans Timmerman 45% 10 Fam. Hoogschagen 37% Uitslag van maandag 2 april 1962 LYN A.: 1 Goudsblomv. Twuyver 63 2 KuyperBroersma 62 3 HalfMosch 60% 4 BekkerBeeldman 59% 5 Fam. Repko 55 6 Dames BoumanBirnie 53% 7 Mevr. ArpeauGoet 52% 8 Heystek—v. d. Oort 48 9 P. EnsM. Ens 46 10 HoutkoperW ezel 40 LYN B. 1 DapperWit 30 2 HalfHaasbroek 29% 3 RoosN ieuwland 26 4 Mej. HaringLensing 24% 5 De JongBurgering 20% 6 Mevr. Timmermans-de Wit 19% LYN C.: 1 Dames KuyperThomassen 27% 2 NieuwlandBeukers 26 3 Fam. Hoogschagen 25% 4 ThomassenMevr. Timmerman 25 5 Dames VisserKuiper 24% 6 KaandorpDe Hart 21% SCHOORL 2—ZEEVOGELS 3 7—0. Zondag rekende ons tweede elftal met de grootste concurrent af met 70. Voor de rust, met de sterke wind tegen, was Schoorl al iets ster ker, doch de door de wind beïnvloede bal kon niet de juiste richting vin den. Met opeenvolgende aanvallen van Schoorl en Zeevogels kwam met die stand de rust. Nadien, met de sterke wind dus mee, dachten we Schoorl van leer te zien trekken, doch vooreerst kwamen wij bedrogen uit. Even moest Schoorl met de rug tegen de muur door ste vig opdringen van Zeevogels. Dat duurde zo ongeveer een kwartier, toen het tweede doelpunt van Schoorl viel en toen was meteen Zeevogels van de kaart. Met de regelmaat van een klok werd de stand opgevoerd tot 70, door toedoen van E. de Boer met 5 en J. Gleysteen met 2 doelpunten. D. Kroon kon er deze middag niet in komen en had kennelijk z'n moordend schot thuis gelaten. Scheidsrechter Stam was prima. Schoorl jun.Hollandia T. jun. 30. Vanaf de aftrap namen de junioren de bal mee naar het Holl.-doel en de stand was 10. Geen Holl.-speler had de bal nog aangeraakt. Door dit snelle succes kwamen de jongens te rug en waren steeds gevaarlijk voor het vijandelijk doel. J. P. Beeldman zorgde voor 20 en met die stand kwam de rust. Met de stevige wind tegen werd aan de tweede helft be gonnen en men vreesde dat Hollandia nu wel spoedig van zich zou doen spre ken. Edoch, J. Butter maakte aan die illusie van Holl. een abrupt einde door 30 te doen noteren. Hollandia probeerde van alles, maar de achter hoede van Schoorl stond pal. Zo kwam dan het einde met een ver diende 30-zege, door goals van J. Smit, J. Beeldman en J. Butter. Uitslagen Adspiranten Duinranders ASchoorl A 2-5 Schoorl b—L.S.V.V. C 5-0 Programma a.s. zondag Bergen 1 Schoorl 1 2 uur Schoorl 3St. Adelbert 3 2.30 u. Schoorl cVios b 12 uur. Voor de op jl. zaterdag 24 maart gehouden examens van de Verg. v. Leraren te 's-Graven- hage slaagden o.a, de volgende leerlingen van Instituut Burdorf te Alkmaar: Machineschrijven: Ineke Kloos, Reny v. Alphen, Lies'beth Bijl, Dini v. Exter, al len te Bergen. Riet Rietveld (met lof), Gerrit en Jan Paarlberg allen te Schoorl. De volgende examens zullen plaats vinden op 2 juni en 28, 29 en 30 juni a.s. Bil I Boekhandel Laanweg 35 Schoorl

De Duinstreek | 1962 | | pagina 5