99 99 P i LANGS DE WEG a -fa 6 Van llam's Moderne llameskapsalon DAM PO DE ZOMERHUISJES Boorsma-Textiel eisen verkouden J. t. De Middelbare Meisjesschool gaf toneel/muziekavond DE BOSSCHOOL Betere Textiel een nieuw geluid!! VAN DAM's DAMESKAPSALONS Foto DICK VAN BERGE VRIJDAG 20 APRIL 1962 39e J A ARG ANG^No. 16 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef l/ooa t tev.2266 D0RP5STR.2I BERGEN Tentoonstelling „ELKSHOVE De eerste ZWEMLES in schoolverband voorjaar ook voor de allerkleinsten voor Bergen - Ruïnelaan 18 Telefoon 2532 en nieuwe m&anb I/Oeekêtad WW trSWlrVirw DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Als Goede Vrijdag is voorbij. Het lijden is volbracht, Treedt er een kille stilte in, Waarin men niets verwacht. Maar zie, Paasmorgen breekt weer aan Met nieuwe hoop en blij gerucht, God's werken zijn geducht: „De Heer is waarlijk opgestaan!" De haat, de wreedheid, het geweld, Kan voor God niet bestaan, en moet ten onder gaan. Zijn Liefde en Macht zal alles keren, Hij zal in wijsheid steeds regeren. Ver boven dood en aardse strijd Troont Hij in eeuwigheid. Verheugt u, mensen in de nood, Gods Goedheid is zeer groot, Want ondanks moeiten van 't bestaan: Paasmorgen breekt weer aan! Laat luiden de klokken nu vrolijk en blij 't Is Pasen, 't is Pasenvoor u en voor mij Pasen 1962 MAART]E N. ZWAAN Zij had zo graag echt in die machine-loch van Bello gestaan, dan kon je een pose aannemen, doch de plastic-afsluiting verbood onverbiddelijk de toegang tot dit eens zo belangrijk machinisten heiligdom. Daarom zei Kurt tegen Tony, dat 2e zich dan maai vast moest houden aan die stang, staande op dat smalle ijzeren trapje. Daar stond ze dan, zich krampachtig vasthoudend aan Bello, terwijl Kurt wachtte op de zon, die nog maar steeds achter dat wolken dek schuil ging. Het zal wel een mooie foto geworden zijn, daar ben ik stel lig van overtuigd, Tony stralend in het zonlicht en bungelend aan Bello. Ergens in Duitsland zal die foto van hand tot hand gaan. Herinnering aan een vakantie in Holland, met onderschrift: ,,Tony en de locomotief", in Bergen op dat grote plein. Ook de krijsende hongerige meeuwen, die waarschijnlijk op de reuk vanuit de patatkramen. of resten weggegooid patat af kwamen, werden door Kurt ver eeuwigd. Eén van die patatkramen ver huist eerstdaags naar de andere kant van het Plein. De veel om streden kraam van de heer C. Hoeben verrijst straks op het Plein. Wanneer dat gebouwtje klaar is, hebben we wel genoeg kiosken, ijstenten en patatkra- Ingezonden mededeling Dat Plein ligt als een klein stukje moderne stad, plus de zandzuiger (flatgebouw), wel 'n beetje vreemd in ons dorp van stille schoonheid. Het ademt grote stadslucht, vijftig meter verder is de oude kerkemuur rond de Ruïne, waar van de bakstenen honderden ja ren oud zijn. Die stenen zijn nog hetzelfde gebleven, evenals die Berger bakker, die nog steeds zijn brood rondbrengt op de fiets, in zo n kolosale bakkersmand. Ergens kan ik hem gelijk geven, want al dat gejaag en gejacht is niet goed voor een mens. Denk maar eens aan die bromfietser, die veertien dagen geleden met ma ximum-snelheid door de Ruïne- laan raasde en bij de Pee zijn vaart niet meer kon minderen en dwars door de met twee knippen gesloten winkeldoor stojof van de sigarenzaak van de heer H. de Jonge. Nog een ge luk dat zijn hoofd bedekt was met een valhelm, want door de botsing tussen valhelm en voor pui, beschadigde deze coureur ook nog het metselwerk. Dat komt er van als je je niet kunt concent»eren. Dan id die Lakkei met zijn doodgewone fiets ver standiger. Op de vragen door de heer J. J. Dinkelberg (middenblok) gesteld, omtrent verhuur van zo merwoningen aan vreemdelingen, hebben Burgemeester en Wet houders de volgende antwoorden gegeven: Algemeen: De vragen zijn gesteld naar aanleiding van een onderzoek, dat burgemeester en wethouders tevoren aan de raad hadden aan gekondigd. Vraag 1: Inderdaad zijn onlangs de vol gende aanschrijvingen verzon den: in 65 gevallen voor zomer woningen, die zomers verhuurd worden aan gasten; in 13 geval len voor schuren/garages, die 's zomers verhuurd worden aan gasten. Vraag 3: De bouwverordening 1930 is gebaseerd op de uniforme bouw verordening, welke destijds als ontwerp voor het gehele land werd vastgesteld en is sedert dien herhaalde malen gewijzigd en aangepast aan veranderde omstandigheden en moderner in zichten. Overigens zijn wij van oordeel, dat de motieven welke ten grond slag hebben gelegen aan de for mulering van artikel 101, aange vuld in 1947 met artikel 101a van de gemeentelijke bouwver ordening, nog onverminderd gel den. Vraag 3: Overeenkomstig de door de raad vastgestelde voorschriften is het uitsluitend mogelijk de zo merwoningen te bewonen in het tijdvak van 1 mei tot en met 15 september door personen, die in het overige gedeelte van het kalenderjaar als gezinsleden ver blijf houden in de hoofdwoning. Voorts merken wij nog op, dat de betreffende vragen niet door de gemeenteraad doch door u zijn gesteld, zodat wij op dit ogenblik dan ook geen aanlei ding kunnen vinden ons terzake tot de raad te wenden. Vraag 4: Uw inzichten omtrent de per soonlijke vrijheid kunnen wij niet delen. Het is nu eenmaal in de tegenwoordige samenleving ge wenst, dat op velerlei terrein re gelend wordt opgetreden in het algemeen belang. Vraag 5: Hoewel het aantal in de zo mer verhuurde hoofdwoningen juist voor het tegendeel zou plei ten, is de beantwoording van deze vraag niet aan onze beoor deling onderworpen. Vraag 6: Van gewoonterecht kan hier ons inziens moeilijk sprake zijn. Bovendien wordt terzake bij de uitvoering zoveel mogelijk met alle belangen en omstandigheden rekening gehouden, opdat zo weinig mogelijk schade zal wor den ondervonden door de inge zetenen. Vraag 7: Hoewel wij het, zoals uit het antwoord op de vorige vraag reeds blijkt, niet eens zijn met de door U geponeerde stelling, zijn wij uiteraard voornemens het uitgebrachte rapport met be trekking tot de zomerwoningen, zodra dit in zijn geheel gereed is, aan de raad mede te delen. /7I t^APSALON Wij wensen U prettige Paasdagen. De vorige week werd in het bejaardencentrum „Elkshove" 'n driedaagse tentoonstelling gehou den van werk van de tekenclub. Woensdagmiddag 11 april werd deze expositie geopend door de voorzitter van het Stichtingsbe stuur, de heer Reynders. Het deed spr. genoegen dit te mogen doen, vooral omdat deze expo sitie onder bezielende leiding van een groot kunstenares tot stand is gekomen. Het is een wonder, aldus de heer Reynders, dat de tekenlerares, mevr. Reitsma, de bejaarden op zo'n leeftijd deze kunst kan overbrengen, Woor den van dank schieten te kort voor het vele werk dat door haar geheel belangeloos en met grote liefde wordt gedaan. Dat zij aan de bejaarden in Elkshove dankbare leerlingen heeft, bewijst wel de veelheid van tekeningen, (waterverf) o.a. stillevens, bloemen, dieren en de tekeningen, die gezamenlijk zijn gemaakt door de bejaarden, o.a. het kerst-tafreel, dat met het andere langs de wand en tafels tentoongesteld was. Vele bejaar den, die nimmer aan tekenen ge dacht, of er geen tijd voor kon den vinden, staan zelf verbaasd van hun eigen tekenkunst, en vinden hierin een aangename tijdsbesteding. Tevens was er een tentoonstel ling van tekeningen en prenten van mevr. Reitsma-Valenga. Op deze fijne kunst van litho's, et sen en gravures, de prachtige krijttekeningen en schilderijen, raakte men niet gauw uitgeke ken. Daar hing werk van ver fijnde smaak en brillante teken kunst. Met dit werk en het werk van haar leerlingen, was dit een bij zonder mooie en interessante tentoonstelling, die door de or ganisatoren op knappe wijze was samengesteld. Op zaterdag- en zondagavond jl. gaf de M.U.S. en M.M.S in de aula van de school een to neel- en muziekavond, o.l.v. le raren ressenvan deze leerin- stelling. De medewerkenden van deze avond hebben, aldus de direc trice mej. G. J. Scholten in haar openingswoord, nogal veel met ziekte (griep) te kampen gehad. Zij hoopte echter, dat niettegen staande die tegenspoed, de schoolavond zou slagen. Haar wens is bewaarheid geworden, want het zeer gevarieerde pro gramma, dat uit zang, dans, de clamatie, toneel en muziek be stond, werd dan ook op vlotte wijze voor het voetlicht gebracht. Het eerste nummer: de Cantate „Van gulzige kater en eenden- gesnater" van H. van Tussen broek, kreeg door het fijne zui vere tweestemmige stemmenma- teriaal o.l.v. de heer Jansen, en aan de piano begeleid door mevr. Corry Moréé-Dol, een prachtige uitvoering. Het meisjeskoor o.l.v. Corne lls Jonker zong op uitnemende wijze een drietal liederen, n.l. het moeilijke Sanctus van Cle mens non Papa, Abend van Fr. Abt en 't Liedje van de Beiaar dier van E. Hullebroek. De twee vermakelijke eenac- ters „Das Brotmesser" van Thea Rabe en Windbuil en Platzak, werden vrij en lang niet onver dienstelijk door de jeugdige ac trices gespeeld. „The Cloak" a modern miracle play by Clifford Bax, speelt zich af in hogere regionen. De drie figuren, voor komende in dit spel, een Engel en twee hemelingen, waarvan de -één het aardse kleed af- ivarpt, cie ancipr opneemt en naar het wereldse terug verlangt, werd door deze drie leerlingen op volkomen ingeleefde, gave en suggestieve wijze uitgebeeld. Vrijdagmiddag j.l. kregen de leerlingen van de Van iBredero- de-school en Van Reenenschool te Bergen de eerste zwemlessen in de Overdekte te Alkmaar. Twee-en-zestig vijfde klassers kwamen hiervoor in aanmerking, omdat de leeftijd van 10 tot 11 jr. volgens deskundigen, de beste leeftijd is voor beginnend zwem, onderricht. Dit zwemonderricht, dat van uitstekend gehalte is, staat o.l.v. de bekwame zwem- instructeurs, de heren Van Es en Alfink. De kinderen worden daar een half uur grondig bezig gehouden. Er wordt in de Overdekte scherp controle gehouden, op het rein houden van het lichaam. Dat dit intensief zwemonderricht gunstige resultaten afwerpt en voor de volksgezondheid en de lichaamsconditie van de jeugd van onschatbare waarde is, be hoeft geen betoog. Bij de kinderen die het zwem men nog moeten leren, wordt de theorie en praktijk achtereenvol gens in toepassing gebracht. Het is aanschouwelijk zwemonder richt, want het éne kind ziet aan de zwem-figuren van het andere kind, hun gegeven door de in structeur, duidelijk ;wat de eer ste beginselen zijn van de zwem kunst. De prestaties van de leer lingen van beide scholen, die zwemmen kunnen, zijn veelbe lovend, Er zijn een groot aantal onder hen, die met zeer goede stijl (schoolslag) rustig en be heerst door het water klieven en zich volkomen vertrouwd daarin voelen. Er zijn er bij, die van de „hoge" een dartele duik nemen. Ook onder de beginners zijn er verscheidene, die vrij spoedig „losgelaten" kunnen worden. Met dit zwemmen in schoolverband wordt het nuttige met het aangename verenigd. Voor de jeugd is het niet alleen een prachtige lichaamstraining, maar ook een feest, wanneer ze een half uur naar hartelust en met jeugdige overmoed zich in het water kunnen ontspannen. De trio-sonate van G. Th. Te- leman voor altblokfluit, dwars fluit en piano in de delen: Grave, Presto, Allegretto, Vivace, Tris- te, de duetten van C. Stamitz voor altblokfluit en dwarsfluit, eveneens uitgevoerd door drie leerlingen, kregen daarvoor een verdiend applaus. De Israëlische dansen werden door een groep meisjes geestdriftig en juichend ritmisch gedanst. Van de decla maties werd „Tijd" van Vasa- lis, overtuigend gezegd door Mieke van Twist. Het eveneens prachtig „Terug mijn hart" van Nes Tergast en A,Abend" van A. Gryphius kregen de juiste uitdrukking. Mieke Nieuwenhof gaf nog (een paar fijn gespeelde fragiele gitaar-melodieën ten bes te. Het schimmenspel vertoonde de tafrelen „Take five" en „De Ballon". Beiden kregen een goe de imitatie. Aan het slot van deze avond bedankte de voorzitter van de Oudercommissie, de heer Schek- kerman, allen die meegewerkt hadden de avond te doen slagen. Wij vestigen hiermede gaarne de aandacht op een in dit num mer voorkomende advertentie van de „Berger Schoolvereni ging", waarbij de gelegenheid wordt opengesteld om nieuwe leerlingen aan de lagere school, de „BOSSCHOOL", te laten in schrijven. Op de school, die in een bij zonder rustige omgeving aan de Rondelaan gelegen is, wordt op moderne wijze onderwijs gege ven. Ook de „bijvakken' wor den niet vergeten. Voor gym nastiek wordt gebruik gemaakt van de mooiste gymnastiekzaal in de hele omgeving, n.l. die van de Middelbare Meisjesschool (welke school eveneens van de „Berger Schoolvereniging" uit gaat). Voorts wordt geregeld zwemonderricht gegeven in de „Overdekte" te Alkmaar, waar de kinderen uit de hoogste klas sen per speciale bus heen ge bracht worden. Doordat drie extra leerkrach ten boven het wettelijk verplich te aantal zijn aangesteld, kan er meer aandacht aan de kin deren individueel besteed wor den dan aan andere scholen meestal het geval is. De school leidt bij uitstek op voor Gymnasium, H.B.S., Ly ceum, enz. en het behoeft uiter aard geen betoog, dat ook de opleiding voor de Middelbare Meisjesschool, met welke school nauw wordt samengewerkt, een bijzonder goede is Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie Ramo brengt vrolijke, luchtige modelletjes. Voor kleuterkleding slaagt U zeker bij: DE P.S.P. IN DE RAAD? In 1957 werd de P.S.P. op gericht en behaalde in Bergen bij de Staten-verkiezing 172 stem men. In 1959 bij de tweede ka mer-verkiezingen 237 st. en bij de laatst gehouden Staten-ver kiezing 329 stemmen Dit groeiend aantal P.S.P.-le den is dan ook aanleiding dat deze partij aan de komende Raadsverkiezingen meedoet. Dat zal dus voor de eerste maal zijn in Bergen. In 1958 behaalde Gem. Bel 270 stemmen. De mogelijkheid, dat de P.S.P. 1 zetel zal verkrijgen is dus niet uitgesloten. De kandidatenlijst is de volgende: 1. J. Horsmeijer, 2. K. v. d. Wijk, 3 mevr P. E. Houtkoper- Meenhorst, 4. mevr. M. Muller- Boerma. gevestigd te Bergen Breda Zandvoort Sprang-Kapelle Het is ons een genoegen u te kunnen berichten, dat thans ook in Bergen zal worden geopend MANICURE MAKE-UP Ruïnelaan 6 - BERGEN Nh. (tussen de Rotterdamse Bank en Nutsspasrbank) Wij stellen het bijzonder op prijs u te mogen begroeten en nodigen u op DINSDAG 1 MEI vriendelijk uit tot een bezoek. NATIONAAL BEKROOND NORMALE PRIJZEN Nieuwste modellen FOTO- en FILMCAMERA'S BREELAAN 13 - BERGEN Nh. Van al uw films onze prachtige grote afdrukken Huwelijks- en Kinder-fotografie ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN Beide Paasdagen Dr, Hodde. van Reenenpark 2, Tel. 2027 SCHOORL Beide Paasdagen Dr. BRUST, Telefoon 0 2209-288

De Duinstreek | 1962 | | pagina 1