ff 99 GEMEENTERAAD BERGEN 4 MEI 1962 Neem een MODELING DOBBEN De heer B. Schuil gaf lezing op „Merelhof" BERGEN VIERDE KONINGINNEDAG SCH00RLSE GEMEENSCHAP Agenda „DORPSHUIS VRIJDAG 4 MEI 1962 39e JAARGANG No. 18 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Eerbiedig brengen wij een groet. En lopen langs de graven In stille en aandachtige stoet, Voor hen die 't leven gaven. Zij rusten in de koele grond. Zij waren in hun ziel gewond. Door brute overmacht; Toen werd het voor hen nacht. Maar door hun moed en zware strijd, Brak voor ons aan een betere tijd. God hebbe hun aller zielen, Leid' Hij hen tot het Licht, Waar vrede is en vrijheid, Na 't doen van hoge plicht. O, mogen wij hun offers Toch waard zijn in ons leven. En nooit vergeten wat zij eens Voor ons volk hebben gegeven. Maavtje N. Zwaan BURGEMEESTER KRIJGT WONING AAN DE RENBAANLAAN. De vorige week vrijdagavond kwam een voltallige raad in zit ting bijeen. Met een paar korte woorden bracht burgemeester L. J. de Rui ter de herdenking van de ver jaardag en het 25-jarig huwelijks feest van Hare Majesteit Koning in Juliana, en Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard in her innering. Spr. was er van over tuigd, dat het gehele Nederlandse volk met dit a.s. feest meeleefde en hoopte, dat God haar nog ja ren voor ons gespaard laat blij ven. Van de 21 agenda-punten, waren punt 5 en 6, resp. Stich ting ambtwoning burgemeester en het behandelen van het proef schrift ingevolge de verordening benzinepompen, ingediend door ..Caltex Petroleum Maatschappij" wel de voornaamste punten. Het eerste punt, dat ruim twee uur bespreking nodig had, sinds 1961 in behandeling is en een reeks van onderzoekingen en be sprekingen achter de rug heeft, is het dan toch nog eindelijk zo ver gekomen, dat het laatste voorstel van B. en W. omtrent deze zaak, met meerderheid van stemmen 11 voor en 4 tegen, is aangenomen. Tegen stemde de V.V.D.-fractie en de heer J. J. Dinkelberg (Mid- denblok). Mr S. D. Sluis (Prot.-Chr.) opende de rij van sprekers en stelde voorop, dat dit woningpro bleem in een urgent stadium is gekomen. Dat het zo lang ge duurd heeft om tot een oplossing te komen, daarvan kan men de raad niet beschuldigen, dat ligt bij B. en W. Zij hadden eerder informaties moeten inwinnen bij de Ged, Staten. Ook wilde spr. zich niet binden bij de bouw van de ambtswoning, aan de bouw van een raadhuis en evenmin aan de architect die de burgemees terswoning zal bouwen. Ik heb deze zaak goed overwogen, aldus mr Sluis en ik meen dat ik mijn stem niet langer aan dit voorstel mag onthouden. De heer N. A. F. de Graan vroeg zich verbaasd af, hoe het toch komt dat er berichten in de pers verschijnen van voorstellen van het College, die de Raad nog niet hebben bereikt. De ambts woning vond spr. maar een ver velende zaak. Het is wel jammer dat juist dat plekje is uitgekozen. Het valt spr. moeilijk het met dit voorstel eens te zijn, maar de tijd dringt, daarom kiest hij één van de twee kwaden en steunt het voorstel van B. en W. De heer Dinkelberg ziet het niet zo tragisch. Het lijkt wel of er in geheel Bergen geen ge schikte huizen te vinden zijn, ten zij het College nieuw-bouw wil. Het natuurschoon wordt daar aangetast en dat de bijkeuken en garage van de te bouwen burge meesterswoning nu vervallen om tot de prijs van 80.000,te komen, kan spr. niet goed keu ren. Het is niet elegant tegenover de G.S. om misschien een jaar later toch nog maar een garage aan te bouwen. Spr. was tegen het voorstel. De heer J. Broersma (Gem. Belangen) is van mening, dat de heer Dinkelberg overdrijft. Wij hebben in de raad nog nooit zo lang gepraat over een agenda punt als vandaag. Er is volgens mij, aldus spr., geen beter plekje voor de ambtswoning te vinden en men maakt de bebouwing daar niet dichter. De heer E. J. van Rees Vellin- ga (WD) kon zich volkomen aansluiten bij de woorden van mr Sluis. Ook hij ziet de urgentie van dit geval in. Het natuur schoon wordt daar echter aange tast. Maar als men persé een ambtswoning op „Kranenburgh" wil, laat men dit gebouw dan op grond van de gemeentelijke kwe kerij plaatsen. Spr. stelde voor om over 14 dagen daarover een extra-vergadering te beleggen. De heer F. J. A. Schouten (KVP) voelde er weinig voor al die beschouwingen van zijn voor gangers te herhalen. Hij vond de aantasting van het natuurschoon niet zo aangrijpend. De heer W. J. Ploeger (P.v.d. A.) is voor het voorstel van B. en W., omdat de tijd dringt. Het gaat echter niet van harte. De heer J. J, Wittebrood (KVP) is verheugd, dat de raad nu eindelijk eens een besluit gaat nemen. Het wordt zo zoetjesaan tijd, dat dit voorstel wordt aan genomen. Men is maar niet zo direct aan het bouwen. Spr. heeft zich geergerd aan dit lang durige spel van onderzoekingen en debatten over een ambtswo ning voor de burgemeester. Hij vond het schande, de „eerste burger van Bergen" in zo'n woontoestand te laten wonen en wachten. Weth. C. W. Ellis (KVP), antwoordde de sprekers en veeg de de beschuldiging, geuit door mr Sluis, weg, want toen wij, al dus de heer Ellis 1.500,gul den beschikbaar stelden voor het maken van een schetsplan voor deze woning, was de raad met de plaats waar het kwam op de hoogte. Dat op deze plek het na tuurschoon aangetast wordt, kon spr. niet zien, het is daar meer een wildernis. Wij hebben alles gedaan om een geschikte koopwoning voor de heer de Ruiter te krijgen. De prijzen lagen hiervan tussen de 70.000,— tot 120.000,— gul den en dan moest er hier en daar nog wat aan veranderd worden. Wij hebben Ged-Staten van al les op de hoogte gehouden. Wat het bouwen van een raad huis betreft, dit staat geheel los van de ambtswoning. Spr. vond dat als er in de toekomst een raadhuis zou komen, het logisch is dat dezelfde architect, prof. M. F. Duintjer, hiervoor opdracht krijgt, maar zover zijn we nog niet. Wethouder dr J. Hemelrijk (P. v.d.A.) prees zich gelukkig te kunnen constateren uit de bespre kingen van de raad, dat het voor stel wel zou worden aangenomen. Twee jaar heeft de burgemeester zich beholpen met deze noodwo ning, waar hij als hoofd van de gemeente zelfs niemand kan ont vangen. Diegenen die vroeger meegehoL pen hebben aan de aantasting van het natuurschoon, voor de bouw van de M.M.S. moesten zich van dit kleine stukje bos fei telijk weinig aantrekken. Vervol gens hield spr. nog een vurig be toog voor het aanvaarden van dit voorstel. Het is aldus dr Hemel rijk, de hoogste tijd dat de raad een beslissing neemt. Voorts kregep in tweede in stantie verschillende sprekers het woord. De heer Dinkelberg bleef bij zijn standpunt. Wij gaan straks weer beginnen met af braak van natuurschoon. Als er straks een ander komt, die ook op zo'n stukje wildernis wil bou wen, komt er geen eind aan. De heer van Rees Vellinga noemde het geen juiste politiek, eerst een woning te bouwen, om hem dan later te vervolmaken. De heer drs Steinz (WD) is tegen het voorstel, maar steunt het voorstel van zijn fractiege noot van Rees Vellinga, om de ambtswoning op grond van de gemeentelijke kwekerij te plaat sen. Dit voorstel in stemming ge bracht, werd met 11 tegen 4 stemmen verworpen en het voor stel van B. en W. met dezelfde stemverhouding aangenomen. BENZINESTATION. Een beroepschrift, ingediend door „Caltex Petroleum Maat schappij", om een benzinestation te mogen plaatsen op het par keerterrein van „De Rustende Jager" (aangehouden 30 maart 1962), voorstel van B. en W. af wijzend er over te beschikken, werd niet afgewezen. Er waren 9 stemmen voor en 6 tegen. De voorzitter merkte op, dat men uit aesthetisch oogpunt deze verordening in het leven had ge roepen en daarom dit verzoek wenste af te wijzen. Voorts besloot de raad de pre sentiegelden te verhogen tot ƒ15,-. Subsidies kregen de Volksmu ziekschool, Bergens Harmonie en de Buurt-vereniging „Tuin en Oostdorp". Een geldlening werd verstrekt aan het r.-k. kerkbestuur, ten be hoeve van de restauratie van het St-Jansgebouw, groot 10.000.-, af te lossen in tien gelijke jaar lijkse termijnen van 1.000, tegen een rente van 4J4 en tevens in de uit de geldlening voortvloeiende lasten ad 1.235.- een subsidie van 75 of 925.- per jaar, zulks gedurende tien jaar. De Culturele raad van Noord-Holland krijgt voor de Culturele Dag 250. Neem een j^Jetmanenh Zo mooi natuurlijk Zonder weerga KAPSALON Telef. 2 266 De vorige week woensdag avond werd op „Merelhof" door de heer Schuil een bijzonder mooie lezing gehouden over „Mooi Nederland". De prachtige dia's, die de schoonheid van de natuur door alle jaargetijden heen vertoonden, begeleid door de met grote liefde voor de natuur ge tuigende verteltrant van de heer Schuil, de juiste verzen die mevr. Schuil over de flora, de herfst en de winter overtuigend voordroeg, dit alles vormde een prachtig evenwichtig samenspel en was door zijn volmaaktheid boeiend om naar te luisteren. Prachtige oude kastelen in ver schillende plaatsen uit het oosten des lands met romantische slot grachten, omgeven door een droomrige beplanting, passeerden de lens. Ook andere steden, zo- 's: Amsterdam, Hoorn, Enkhui zen, Sneek en de toeristenplaats Texel, kortom een deel van ons land, kregen de Merelhofbewo- ners te zien en allen waren ver rukt over dit fijne op elkaar afge stemde programma. Het was dan ook geen wonder dat de heer C. Dijs een stoffelijk blijk van waar dering aan de heer en mevrouw Schuil overhandigde. Alvorens de lezing begon, feliciteerde de heer Schuil de fam. Dijs alsnog met het onlangs gevierde koperen feest en liet dit vergezellen door het aanbieden van een echte „krenten wegge". DOKTER BULSTRA GAAT BERGEN VERLATEN. Dokter B. S. Bulstra, die zich enige jaren geleden als huisarts vestigde, gaat binnenkort naar het buitenland, om zich op me disch terrein daar te specialise ren. Vele Bergenaren zullen deze sympatieke dokter node zien ver trekken. Zijn praktijk zal worden voortgezet door de heer B. Luif, een jonge arts. Na een korte pe riode van inwerken zal hij zich in de woning van dr Bulstra ves- 1 tigen. Op plechtige wijze werd gister ochtend op het „Plein" de natio nale driekleur gehesen ter ere van de verjaardag van Hare Ma jesteit de Koningin, alsmede het 25-jarig huwelijksfeest van Ko ningin Juliana en Prins Bernhard. Op het raadhuis werd de Oranje vereniging ontvangen door het Gemeentebestuur, brachten „Ber gens Harmonie" en zingende kin deren o.l.v, mevr. Corry Moréé- Dol een aubade bij het gemeente huis en werd er in de Station straat voor leerlingen van de zes klassen lagere school, allerlei kin derspelen georganiseerd, die een vlot verloop hadden en veel be langstelling in de kleurige feeste lijk versierde Stationstraat trok. Aan de Kerkedijk werden be- drijfsvoetbalwedstrijden gespeeld op het B.S.V.-terrein. Er heerste een prettige geest op het zonver- lichte terrein en er was grote be langstelling voor de verrichtingen van de diverse deelnemers. De uitslagen zijn: Fa. Minfa. van Exter 24, Gem. Ambtfa. Kroon 21, Fa. MinGem. Ambt 08, Fa. Smit fa. van Exter 31, Fa. Kroon fa. Smit 32. Handbal: DIO-BSV 5—2. Op 5 mei worden de wedstrijden voortgezet, aanvang 10 uur v.m., in plaats van 2 uur n.m. 's Avonds deed de Verken nersdrumband een rondgang door het dorp en trok door haar strak ritme de aandacht van de Oran- jevierders, die er vrolijk achter aan marcheerden. „Bergens klein Vrouwenkoor" gaf o.l.v. de diri gent Klaas Venneker uit Alk maar, een concert in de Ruïne- kerk m.m.v. Tini Punt (sopraan) en mevr. Hauber (alt). Het was een uitnemend concert, dat veel belangstelling trok. Achter de vis en patatkraam van de heer C. Hoeben, op het Plein, gaf de jeugdomroep „Min- jon" en „Noordzeecabaret" o.l.v. Theo Waterman, met medewer king van Marjolein Bartels (gi taar) en een Rock and Rollband een Oranjebal. Een jeugdige hon- derdkoppige menigte verdrong zich rondom de dansvloer en de danslustigen lieten hun ledematen kronkelen onder het snelle over moedige ritme van de band, wel ke muziek geheel belangeloos voortgebracht werd door vier on vermoeide musici. De straffe lei ding van Theo Waterman en de waarschuwingen die hij naar zijn jeugdig publiek zond waren juist. Goede opvoering van „Route Kopenhagen". Verleden week donderdag, gaf de toneelgroep van de buurtver eniging T. en O. haar laatste op voering van dit seizoen in de Schouwburgzaal van „De Rus tende Jager". Voor het voetlicht werd ge bracht „Route Kopenhagen", een toneelspel in drie bedrijven van Koos Beswino. Het spel speelt zich af in een pension, waar een groep smokke laars in verdovende middelen huist onder leiding van een vrouw, die door een mislukt hu welijk een intense haat tegen mannen heeft gekregen, en zo doende een grimmig en verbeten leidster van een uitgebreide smokkelaarsorganisatie is gewor den. Deze vrouw, Ellen Rietberg, secretaresse van een grote expe ditieonderneming, werd gespeeld door merv, de Boer. Zij creëerde deze vamp verdienstelijk, ze had echter wel wat harder en gena delozer kunnen zijn en wat meer climax in haar spel moeten bren gen. De kleine rol van Van Er- melo, eigenaar van de onderne ming, werd door de heer Weller- dieck op sobere, maar juiste wijze vertolkt. Dries Dijkstra, een DDüDQDtiQauaDDaaoDDaooaaD Zaterdag 5 mei, (Bevrijdingsdag) „En zo begon het" toneelstuk door de ton. ver. „Ons Genoegen" zaal De Roode Leeuw, 8 uur. „Mijn zoons", toneelstuk door de toneelver. „Hargen", Ver. gebouw te Catrijp, 8 uur. Maandag, 7 mei Jaar- en slotvergadering, uitg. van de Ned. Herv. Vrouwen groep, cons.-kamer te Schoorl, 7.45 uur. Woensdag, 9 Mei Inleiding over bloemenschikken door de heer P. J. Trap uit Den Helder, uitgaande van de bond van Plattelandsvrouwen, zaal Jonk te Schoorldam, 7.45 uur. chauffeur (de heer Van Veen), was in dit millieu wat te onder danig, zijn spel was goed. Mevr. Van Dijk als pensionhoudster be greep haar rol en gaf daarvan de vertolking. Mej. Gretha v. d. Ham als Nanny, gaf een gave uitbeelding van dit jonge meisje, Joop haar broer (Henk Zeitzen) had eveneens een goede opvat ting van zijn rol. Wat duidelijker spreken is wel aan te bevelen. Mevr. Jansen als Bella Bras- dom, speelde vlot en wist op re solute wijze een einde te maken aan de smokkelaffaire. Michel Lammersweer, journalist (de heer Van Dijk), gaf deze figuur de juiste gestalte. Het was voor de toneelgroep een knappe prestatie, dit stuk, met zijn vele dialogen, aan te durven. „TANTE MA" VIERDE HAAR NEGENTIGSTE VERJAARDAG IN „ELKSHOVE". Op kamer 9, Beatrixgang, in Elkshove, woont de wed. M. Castricum-Nanne, die gisteren in goede welstand haar negen tigste verjaardag vierde. Als ik me niet vergis, zag zij het eerste levenslicht in een oude herberg aan de oude Ber- gerweg te Bergen, tegenover het huis van Maschmeijer. Een ge boren Bergenaarster dus, die de school doorliep waar meester Francken en meester Van Hoorn onderwijs gaven. Ze trouwde in het oude raad huis in het jaar 1901 en werd twintig jaar later weduwe. In die tijd bestond er nog geen wedu wen-pensioen en moest de vrouw zelf maar zorgen voor haar le vensonderhoud. Dit deed Tante Ma dan ook, ze pakte van alles aan en waste en werkte van de vroege ochtend tot de late avond, voor één gul den per dag met de kost. Op deze wijze worstelde ze zich met haar onafhankelijke geest door haar weduwen-bestaan. Een keer heeft ze een huwelijksaanzoek gekre gen, maar levenservaring en de mooie herinnering aan haar hu welijk, deed haar besluiten maar alleen te blijven. Toen ze vijf-en-zestig jaar werd, maakte ze voor het eerst een bejaardentocht mee. De laat ste bejaarden-tocht was voor haar een jubileumtocht, want het was voor de vijf-en-twintigste maal, dat ze deze reisjes mee maakte. Vijf jaar geleden heeft ze haar huisje op 't Woud verwis seld met een mooie lichte gezel lige kamer op „Elkshove". De oude klok, die ruim zestig jaar voor haar de tijd wegtikte, bleef een paar dagen voor haar ver jaardag stilstaan, maar de heer D. Swakman vond dat deze trouwe klok zijn oude vriendin niet in de steek mocht laten en hing hem voor haar verjaardag weer gezond en wel aan de wand. Die nacht van de 24e op de 25e april, toen de klok 12 sloeg, lag ik wakker, zei de wed. Cas- tricum, toen feliciteerde ik me zelf en zei: „Nou Ma, nou ben je negentig jaar". Die dag kwamen velen haar feliciteren met dit heuglijk feest, dat tot even voor middernacht voortduurde. Tante Ma heeft haar geboortedag opgewekt en blij meegevierd. Zij bekijkt het leven van de zonnige kant. Wie deze eigenschap bezit, herstelt zich gemakkelijk, wanneer trieste en donkere vlagen de menselijke geest verwarren. Zo'n karakter heeft „Tante Ma" van „Elkens- hove", de negentigjarige, die nog haar krantje leest en soms nog erg ondeugend uit de hoek kan komen. Donderdag en vrijdag 26 en 27 april j.l„ toonde de Stichting „Het Dorpshuis" werkstukken van een laatste periode, gemaakt door leerlingen van 6 tot 12 jaar. Verschillende kleine kunst werkjes op het gebied van boet seren, tekenen, timmeren, draad plastiek en meerdere vakken, la gen daar als een bewijs, dat de jeugd van deze Stichting, onder leiding van hun enthousiaste leer meesteressen, hun vrije tijd daar op fraaie en nuttige wijze beste den. In de achterzaal had de jeugd een koffie- en thee-schenkerij ge organiseerd, die zich tijdens de tentoonstellingsdagen over een grote belangstelling mocht ver heugen. ZONDAGSDIENST ARTSEN Wukttod DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. it BERGEN 6 mei Dr. LUGTEN Hoflaan 6, Telef. 2700 SCHOORL 6 mei Dr. BRUST, Telefoon 0 2209-288

De Duinstreek | 1962 | | pagina 1