STURKA nylon jarks URSEM 0P HET PLEIN Hoofdpijn ASPRO BONNETERIE I 29,75 „DELANA" en „RAM0" B00RSMA TEXTIEL - BERGEN „A. ROLAND HOLST FONDS' Mevr. KOP-SCHUURMAN 20 jaar concierge van Bergen's museum. van aio naat DORPSHUIS Een rumoerige ovatie. Afscheid Dr. BULSTRA. OPENING ZAAK Voor de Kinderen Verkeersexamen GEMEENTE-MUSEUM DRESSUUR VRIJDAG 1 JUNI 1962 39c JAARGANG No, 22 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef FEESTAVOND van tel Zaterdagavond 26 mei werd te Bergen in De Rustende Jager, de jaarlijkse contactavond van het „A. Roland Holst Fonds" gehou den, Deze avond werd ingesteld ter ere van de verjaardag der stichter, Adriaan Roland Holst, die dit fonds vier jaar geleden in het leven heeft geroepen op 23 mei, in het jaar 1958, op zijn 70e verjaardag. Deze stichting heeft tot doel het verstrekken van financiële steun in de uitoefening van hun beroep aan kunstenaars, wonen de in de Noordhollandse duin streek. Reeds vele malen heeft dit fonds de kunstenaars te hulp kunnen komen, bij de (ver)- bouw van ateliers, de aanschaf van kostbaar materiaal en het verlenen van een voorschot bij het vervaardigen van een op dracht op lange termijn. Gedu rende het afgelopen jaar werd hiervoor een bedrag van onge veer 2600.- besteed. In zijn openingsspeech ver klaarde de voorzitter van het Fonds, de heer mr. A. F. Kamp, dat het grondkapitaal van de stichting in het laatste jaar door giften en toename van leden was toegenomen en het fonds sterker heeft gefundeerd. Een voorbeeld hiervan is het aantal dragers, ge stegen tot een aantal van 202. In het programma ontbrak het optreden van de zangeres Erna Spoorenberg, verhinderd wegens een keelontsteking. De piannist Hans Henkemans opende het programma met een drietal wer ken van Claude Debussy, gehe ten „Estampes". Simon Carmiggelt beklom hier na het podium en niet zoals was aangekondigd uit niet-gepubli- ceerd werk, daar volgens zijn zeggen van hem geen ongepubli ceerd werk bestaat. Tijdens zijn vakantie in Parijs, vertelde hij, waren zijn taalmoeilijkheden aan merkelijk verminderd, daar men zich de laatste tijd in Frankrijk verstaanbaar kan maken met twee woorden, nl. „oui" of ,,non (Algerije). Op een terrasje echter viel dit erg tegen. Bij het bestellen van „een wit te wijn" begreep de ober pas na dat hij herhaalde malen het goed en duidelijk uitsprak „un vin blanc", wat hij bedoelde. „Ah, oui, un vin blanc" met de klemtoon op het laatste woord. Nou, dat zei hij toch! Hierna las Carmiggelt uit zijn boekje „Articles de Paris het stukje over twee Hollandse da mes in een Frans cafeetje en en kele versjes. Met zijn gemoede lijke vertrouwenwekkende ma nier van optreden had hij het tot lachen bereide publiek al gauw in een vrolijke stemming en voorbe reid voor het optreden van de wereldkampioen goochelen, Fred Kaps. Een groot kunstenaar, niet te BERGEN. alleen in goochelen; met zijn kos telijke mimiek en gevatte opmer kingen had hij het publiek al gauw in zijn macht. Vingervlug sorteerde hij een kaartspel, liet de kaarten verdwijnen en tevoor schijn komen op de gekste plaat sen. At geld, gooide met guldens en kwam als attractie met een (voor het publiek) onoplosbare Chinese puzzel en verdween van het toneel, terwijl uit zijn hand een eindeloze hoeveelheid zout bleef stromen. Na de pauze werd opgevoerd het „Ballet pour Enfants' La botte a joujoux, op muziek van Debussy. Een ballet opgevoerd door marionetten. Op het toneel verscheen Hans Henkemans met de drie hoofdpersonen van het spel, drie kleurige poppen, in zijn armen. Stelde ze aan het publiek voor en liet op de piano hun be geleidende melodie horen. Daar na nam hij plaats aan de piano, het doek ging open en op het to neel werd een grote poppenkast zichtbaar. Op de eerste tonen van de muziek kwamen de pop pen tot leven en was het spel be gonnen. Feike Boschma en Pe ter Struyken manoeuvreerden hun poppen kunstig over het klei ne toneeltje, op het tinkelend spel van de piano. In deze combinatie was dit stuk, hoewel de auteur André Hellé het geschreven heeft voor marionetten, nog niet opge voerd. Het slotwoord van de stichter A. Roland Holst was een woord van dank aan de medewerkenden van deze avond, waaraan zij be langeloos hun bijdrage leverden. Het grootse van de prestaties van Hans Henkemans is, aldus de heer A. Roland Holst, het vereen zelvigen van zijn wezen met het wezen van Debussy. Carmiggelt verpersoonlijkt de levende humor en slaagt erin het doodgewone tot een wonder te maken. In te- xxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxx genstelling met Fred Kaps, die het wonder juist doodgewoon maakt. De cirkel sluitend dankte de heer A. Roland Holst de voorzit ter van de stichting, mr. A. F. Kamp, voor het juiste beleid, waardoor het ,,A. Roland Holst Fonds" tot deze sterkte heeft kunnen groeien. Met een dansje in de dancing van De Rustende Jager werd de ze genoeglijke avond besloten. Als opvolgster van mevr. Kop —Schuurman werd door het Ge meentebestuur als conciërge en geleidster in het gemeentemuseum benoemd, mevr. Wielinga-Roos. Zij trad 1 mei j.l. in functie. Me vrouw Kop-Schuurman blijft de nieuwe conciërge echter tot het eind van deze maand inwerken. Dan zal zij na twintig jaren trou we dienst als verzorgster en ge leidster van het museum, voor goed haar taak overgeven aan mevr. Wielinga. Dat mevr. Kop-Schuurman al die jaren de rechte vrouw op de rechte plaats is geweest zal nie mand ontkennen. Door zich echt voor de geschiedenis van Bergen te interesseren en zich met liefde daarvoor te geven, kreeg ze al spoedig zoveel kennis van het oude Bergen, dat ze binnen korte tijd volkomen op de hoogte daar van was, en de museumbezooeker (ster) van ieder museumstuk de herkomst en het gebruik daar van kon vertellen. Het was in 1942, dat ze in dienst trad als conciërge van dit museum en het overnam van de heer Groet. Hoewel ze pension hield, wist ze toch nog altijd, in het drukste van het seizoen, tijd te vinden om de gasten die het museum wensten te bezichtigen rond te leiden en hen te vertellen van het Bergen van vroeger. Dit werk is een stuk van haar leven geworden en als ze niet zo slecht ter been was, zou ze het nog wel enige jaren hebben volgehouden. Vergeten zal ze het museum niet. Aan de rustige sfeer die daar hangt zal ze zich zo nu en dan eens moeten verwarmen. Wij wensen haar een verdien de rust, na deze twintigjarige culturele arbeid. Woensdag 30 mei heeft de Museumcommissie, t.w. mevr. Van Regteren-Altena, mevr. Brugman en de heer R. Valkhof afscheid van haar geno men en haar bedankt voor haar jarenlange trouwe dienst. DAMES-KAPSALON gaf openbare les. Dat de Stichting 't Dorpshuis, o.l.v. directrice mevr. A. Vlie- gendthart-Verhoef, groeiende is, en de deelname aan alles wat op cultureel gebied daar wordt on derwezen grote belangstelling heeft bij de Bergense inwoners, bewees wel de grote opkomst van de ouders van de kinderen, die in dit uitnemende culturele huis les krijgen in ballet en judo. Alleen van deze twee lessen lie ten de leerlingen zien, welk een uitstekend onderricht men krijgt aan deze stichting. Het was daarom jammer, dat vele toeschouwers in zaal Nieu- wendijk maar half de prestaties konden gadeslaan. Men stond op stoelen langs de wand en boven op de bar. De Stichting zal het volgend jaar naar een grotere zaal moeten uitzien, of de uit voering over twee avonden moe ten verdelen. Zoals het publiek dit zonder morren apprecieerde, mag dat misschien voor éénmaal, maar het moet niet voor de twee de maal voorkomen. De presidente van de Stichting mevrouw Bakker, was blij met de grote opkomst. Zij vond dat het Dorpshuis het maar goed getrof fen had met de directrice mevr. Vliegendthart—Verhoef. Zij brengt sfeer en verstaat de kunst de kinderen bezig te houden. Het is onze bedoeling, aldus spreek ster, van deze jonge mensen ge lukkige mensen te maken. Daarna verschenen de kleine ballerina's van verschillende klas sen op het podium en aan hun stralende ogen, en gracieuze bal letfiguren kon men zien, dat de leiding van de dames Alberts en mevr. Kamermans goede resulta ten opleverde. De fleurige balletten, o.a.: „Als de bloemen slapen," „Boerinne tjes naar de markt" en de twee clowns, werden met kinderlijke ernst en preciesheid uitgevoerd De heer C. Sijpheer gaf daarna verschillende goocheltoeren ten beste en had bij de jeugd grote aanhang. Na de pauze kreeg men de judoprestaties te zien van de leerlingen van de eminente judo leraar, de heer Kuilman uit Alk maar. Verrassend waren de wor pen, handgrepen en het grond werk, die door de Bergense jeugd met een zeker gemak werden uit gevoerd. Aan het slot van de avond dankte de directrice allen die medegewerkt hadden tot het welslagen van deze avond. neem ;:.V:L..h,VvtT Wanneer een brandweerman van de Bergense Vrijwillige Brandweer vijftig jaar is gewor den, of in het huwelijk treedt, dan is dat korps meestal verte genwoordigd om aan dergelijke gebeurtenissen de nodige opluis tering te geven. Dit was zaterdagmorgen j.l. het geval, toen de jeugdige brand weerman die ochtend met zijn bruid, mej. Roos, in het huwelijk trad. Een grote menigte Bergenaren zag hoe filmfotografen uit de twintiger jaren, met hun ouder wetse filmkasten rusteloos rond- sjorden om het bruidspaar op het filmlint te brengen, toen ze schrijdend over de rode loper in de zonverlichte Raadhuisstraat, met een oorverdovend sirenege- loei en knallend vuurwerk be groet werden en naar buiten tra den. Gelijkertijd klonk een comman do en maakten twee brandweer mannen via de dakgoot van het raadhuis, in een sierlijke hoek van 90 graden, de één gewapend met een bos bloemen voor de bruid, en de ander een Karei I voor de bruidegom, een prachti ge landing op het springzeil, dat door de overige blusbroeders was gespreid. Een rumoerige ovatie, maar een onvergetelijke dag voor het jeugdige bruidspaar. Dokter B. S. Bulstra heeft zijn huisartspraktijk neergelegd we gens het aanvaarden van een me dische functie in Davos (Zwitser land) In een korte, besloten bijeen komst heeft een uit de kring der patiënten gevormd comité het echtpaar Bulstra een afscheidsge schenk aangeboden, waarvoor de middelen in de afgelopen da gen door de patiënten bijeenge bracht werden. Op verzoek van de scheidende huisarts en zijn echtgenote wor den de bijeengebrachte gelden aangewend voor inrichting van zijn nieuwe werkkamer, met na me voor de aanschaffing van een schrijftafel met bijbehorende stoel. De arts dankte mede namens zijn vrouw alle patiënten voor dit zeer welkome geschenk, dat hem dagelijks zal herinneren aan de mooie jaren, die zij in Bergen mochten doorbrengen en aan de hechte banden, die met zijn pa tiënten mochten ontstaan. Het was een grote verrassing voor hem, dat deze actie geheel bui ten zijn medeweten en met zoveel enthousiasme gevoerd was. Vooral nu het afscheid van Ber gen elke dag naderbij komt, wordt het spreker steeds duide lijker hoe moeilijk het is de ont stane banden los te maken. Spr. vond het dan ook prettig, dat het aanbieden van het af scheidsgeschenk in een sober, in tiem samenzijn mocht plaats vin den. Zondag j.l. is het gezin Bulstra naar Davos vertrokken en ver loor Bergen een zeer bemind huisarts. in zeebanket en patates frites. Zaterdagmorgen 10.30 uur j.l. opende de heer C. Hoeben onder grote belangstelling zijn veelbe sproken vis- en patatzaak aan de Jan Oldenburglaan, op 't „Plein De opening werd verricht door de heer Van Boxem, vriend van de heer Hoeben, en gepen sioneerd griffier van de recht bank te Alkmaar, die hem tijdens de ondervonden moeilijkheden trouw ter zijde stond. Spr. vond het verheugend, dat na veel doorzettingsvermogen van de zijde van de fam. Hoe ben, het veelomstreden gebouw op het „Plein" is verrezen. Voorts dankte spreker, namens Twee vertrouwde merken specialisten op gebied van BETERE KINDERKLEDING de firma, burgemeester en wet houders van Bergen, de gemeen teraad e.a, gemeentelijke autori teiten, voor de medewerking die ze tijdens de moeilijkheden van hen mocht ondervinden. De heer Hoeben is een bekende figuur in het dorp en zal al het mogelijke doen om zijn clientèle tevreden te stellen. Ik heb, aldus spr., respect voor zijn ondernemingsgeest, en ver klaar hiermede de zaak geopend. Een kleinzoon van de heer Hoe ben overhandigde hem daarna de sleutel, waarna hij deze prachti ge zaak, die meer op een bloe- menzaak geleek, ontsloot. Dit geheel met zijn helderwit interieur, hypermoderne frituur- apparaten, en lichtblauw en bruin exterieur, met rondom brede spie gelruiten, is een pronkstuk op het gebied van vis- en patatberei ding. Het is ontworpen door het architectenbureau Bakema te Am sterdam, de firma J. Kroon bouw de dit fraaie geheel, de fa Bak ker en Kraakman te Heiloo zorg de voor het interieur, en de firma De Rooy, eveneens te Heiloo, in stalleerde de moderne frituurin- richting. De heer C. Hoeben, die 38 jaar geleden met een oude da mesfiets, een zak stoofperen en een emmer haring begon, kan met zijn gezin, waarvan mevrouw C. HoebenKuiper de motor is. met vreugde en voldoening terug zien op haar jarenlange arbeid en de resultaten daarvan. Onder leiding van opper wachtmeester C. T. van Brenk liet de commissie van „Veilig Verkeer", bestaande uit de he ren C. J. Verduin, commandant der Rijkspolitie Bergen, C. Bijls- ma, C. Kooymans, resp. leraren van de Christelijke school en de Van Brederode-school, de 5de en de 6de klas leerlingen uit de omgeving een verkeersexamen afleggen door Bergen, dat wel bijzonder geslaagd is. Van de 375 deelnemers slaagden er 354. De Van Brederode-school staat dit jaar aan de kop met 15 zonder-fouten-rijders. Daarna volgt de Van Reenen-school met 13. Vlak daarachter de Christe lijke school met 12; 4. de Adel- bertusschool met 10; 5. de lage re school te Groet; 6. de Ursula- school, Bosschool te Bergen en de St, Jozefschool uit Egmond, ieder met 3, en de laatste drie scholen, St-Petrusschool, open bare lagere school te Groet en de lagere school uit Egmond aan de Hoef, ieder met 1 rijder zonder fouten. Zeven en zestig leerlingen krij gen dus een speldje. Dat te con stateren is verheugend, aldus de commandant der rijkspolitie, de heer Verduin, in zijn toespraak tot de kinderen en leraren van de diverse scholen. Het bewijst, dat de onderwij zers hun klassen goed en serieus de verkeersregels bijbrengen! TE BERGEN Gedurende de weekdagen ge opend van 1012 en van 24 uur. Bovendien gedurende de maanden juli en augustusmaan dag-, woensdag- en vrijdagavond van 20—22 uur. Zondags gesloten. IN DIENST VAN DE KUNST. Nu blijkbaar vooraanstaande sterren der lichte muze hun ver heven steun hebben toegezegd, op 18 juli a.s. het Grand-Gala des artistes" een min of meer bijzon der tintje te verlenen, door spe lenderwijze met wilde dieren te sollen om het fijnproevend pu bliek een niet te versmaden ex periment onder haar neus te schuiven, die de dieren bij het minste verzet hun leven kost, dit alles ten behoeve van het fonds voor noodlijdende artiesten, lijkt het mij een minder prettige ge dachte, voor welke artiest dan ook, zijn belangen op deze wijze behartigd te zien. We dienen voorts tranen met tuiten te huilen bij de ontoelaat bare houding van de ongelikte beer, die de zangeres Rita Kuy- ken op dierlijke wijze heeft ge beten, wat tot gevolg had, dat de beer werd doodgeschoten. Nu doen de beren dat wel eens meer, maar als de directeur van een circus zegt dat beren lief zijn, dan geloven wij, dat die dieren niet bijten. Dit is een lelijke streep door de rekening van Tom Kel- ling, die, eenmaal wild geroken, het nu eens met een leeuw wil proberen. In eigen omgeving was ieder ander dier naar genoegen geweest, maar ten aanschouwe van een op sensatie belust pu bliek, kan men toch moeilijk ten tonele verschijnen met minder dan een „leeuw". Wanneer komt er een tijd, dat niet alleen een mens een mens, maar ook een dier een dier mag blijven? C. BOENDERMAKER, Middengeestweg, Bergen. Burgerlijke Stand BERGEN ZONDAGSDIENST ARTSEN UedMod ..DE DUINSTREEK'; Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Marine Koningsblauw Bruin BREELAAN 27 BERGEN is bij ons in goede handen. TELEFOON 2104 Ingezonden mededeling -e/4' rifrafc-itv V -u-'-tl'-T F- "t Rokjes - Jurkjes - Blouses - Vesten - Pullovers - Jacks Blazers - Pantalons - Sportkleding VOOR BETERE TEXTIEL: Ruïnelaan 18 - Telefoon 2532 van 14 tot 21 mei 1962. Geboren: Mieke, d. v. H. Besanger en C. M. Moerman; Catharina Jetske, d. v. P. C. Kloosterboer en M. C. Meijroos; Nanda Elisabeth Maria, d. v. J. F. de Goede en W. T. H. Godijn; Andreas Jacobus Ni- colaas, z. v. L. de Rover en A. C. Min; Adrianus Theodoras Maria, z. v. A. Zijp en C. A. M. Danenberg; Johannes Roelof, z. v. J. R. D. Stoute en J. Dullaart. Ondertrouwd: Bakker, Jacobus N., 23 jaar en Blom- mesteijn, Judith, 19 jaar; Van der Sijde, Sven, 26 jaar en Amama, Bertha M., 22 jaar; Van der Steege, Teunis, 21 jaar en Evers, Paulina Theresia, 19 jaar. Gehuwd: Weeteling, Jan en Leeuwrik, Beatrix J. W. Overleden: Timmer, Cornelis, 55 jaar. BERGEN 3 juni Dr. B. A. Luif Oude Bergerweg Telef. 3130 SCHOORL 3 juni Dr. BRUST. Telefoon 0 2209-288

De Duinstreek | 1962 | | pagina 1