99 Gemeenteraad BERGEN Voor Foto en Film VERLOVINGSRINGEN Stichting A* ROLAND-HOLST-FONDS SCH00RLSE GEMEENSCHAP Agenda SLAGERIJ RUITER VRIJDAG 15 JUNI 1962 39e JAARGANG No. 25 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Het bezwaarschrift, opgesteld door B. en W. van Bergen be treffende het Streekplan, had al ler instemming bij de raadsleden. Het Streekplan was vorige week donderdag wel het voor naamste punt van behandeling in de gemeenteraad. Alle leden wa ren het volkomen eens met het door B. en W. opgestelde be zwaarschrift, n.l. dat de bebou wing veel te dicht aan de ge meente Bergen komt te grenzen. Voorts heeft het gemeentebestuur bezwaren tegen de plannen om trent de voortzetting van de rijks weg 9, die de grens zou moeten vormen tussen Alkmaar en Ber gen, waardoor zij voorstellen de rijksweg 9 ten oosten van Alk maar te projecteren. In zijn uiteenzetting over het bezwaarschrift tegen het Streek plan zei burgemeeser L. J. de Ruiter, dat er weinig streken zijn, zoals de IJmond en Noord-Ken- nemerland, die zo n grote ont wikkeling meemaken. De omliggende gemeenten heb ben niets tegen de groei van Alk maar. Dat deze stad nieuwe ont wikkelingsmogelijkheden moet hebben, daarover zijn wij het eens. Wij vinden dit prettig. Spr. zou industrie zeer toejui chen in Alkmaar; één van de be langrijkste dingen is daarvan wel het Reactor Centrum Petten. Daarin heeft Alkmaar een grote functie te vervullen, als hart van het Streekplan. Overigens vond hij het Streekplan te eenzijdig ge richt naar de westelijke kant. Aan de hand van een kaart van dat streekplan, wees de burgemeester op de westelijke bebouwing yan Alkmaar, en vergeleek de stad met de vorm van een tulp, die door de samenklontering van mensen aan de kant van Bergen wel eens zoveel druk kon krij gen, dat ze openbrak. Ook door de aanleg van grote wegen wordt die samenklontering nog veel groter. Spr. zei, dat het college in overleg met de gemeente Heiloo en de planoloog Zuiderhoek, in staat zal zijn in het tracé van rijksweg 9 verandering te bren gen. Men moet het meer zoeken naar de oostelijke kant, omdat in de toekomst het grote verkeer niet naar Den Helder zal gaan, maar naar de snelgroeiende Wie- ringermeer en Hoorn, waar veel recreatiemogelijkheden zijn, en Markerwaard. Burgemeester De Ruiter merkte op, dat er, nu er een gemakkelijke en nuttige op lossing voorgesteld wordt, men dit met beide handen moet aan vaarden. Wij zullen proberen Bergen niet al te hard te laten groeien. Ik hoop dat de raad in grote lijnen zijn instemming wil geven, dan hebben wij gezamen lijk kans van slagen bij de Kroon, omdat dit veranderde Streekplan, een voortreffelijk staaltje van planologie is. De heer E. J. van Rees Vellin- ga (VVD) stelt niet veel ver trouwen in de prognose s van het Streekplan. Volgens dit plan moet in het jaar 1980 de bevol king van N.-H. gestegen zijn met 400.000 zielen. Maar stel, dat die toename nu belangrijk minder is, wat dan? Dan zal er veel node loos onherstelbaai verloren en bedorven kunnen zijn. Dit houdt echter niet in, dat men het pro bleem onbesproken zou kunnen laten. Men zal zich daarbij meer moeten laten leiden door de na tuurlijke ontwikkeling der din- gen. Het is echter onnatuurlijk de 400.000 mensen die men ver wacht, samen te drukken op een territoir van nauwelijks 30 van de provinciale oppervlakte, ter wijl in Waterland, Meerlanden, Middengewest, West-Friesland en de kop van Noord-Holland, bijna twee-derde van de provin cie met een totale oppervlakte van 1726 km2, tweehonderd men sen per vierkante kilometer wo nen en dit buiten beschouwing laat. Eveneens buiten beschouwing wordt gelaten Westelijk Flevo land, dat bestemd is voor bewo ning en recreatie en in de periode voor 1980 gereed komt. Het Streekplan gaat er van uit, dat de „overloop van de be volking" die in de toekomst zal werken in Amsterdam, Zaan streek en de IJmond, in Noord- Kennemerland zal moeten wo nen. Dat wil dus zeggen dat het pendelprobleem, waarover men zich reeds jaren zorgen maakt, kunstmatig en zeer sterk zal wor den opgevoerd. Alkmaar als Centrumgemeente Het Streekplan wil, dat Alk maar de functie vervult van Cen trumgemeente voor Noord-Ken- nemerland. Deze functie zou aan zienlijk moeten worden versterkt. Ik geloof dat hier de vraag past of dit uitgangspunt van het Streekplan wel juist is. In de ruim zeven eeuwen van zijn be staan heeft de aan Alkmaar toe geschreven positie geresulteerd in een inwonertal van 46.000. Voor waar geen indrukwekkend aan tal, vooral niet indien men zich realiseert dat de overige gemeen ten uit de streek tezamen een be langrijk groter aantal inwoners telt. De bevolking van Alkmaar is in de laatste tien jaren toege nomen met ongeveer 400 zielen per jaar. De natuurlijke trek naar deze gemeente is derhalve niet overweldigend. Thans zou Alk maar in ongeveer 18 jaar tijd moeten groeien tot 115.000 in woners, of wel ongeveer 70.000 meer. De toename per jaar zou derhalve vanaf heden 4000 zielen per jaar moeten bedragen, waar uit blijkt de onnatuurlijkheid der dingen. Alkmaar is ongetwijfeld een Foto DICK van BERGE centrum op medisch en onder wijsgebied; van minder beteke nis is m.i. al de rol, die de win kelstand en het marktwezen voor de streek vervult. Recreatief, in dustrieel en cultureel is de bete kenis van Alkmaar voor de streek ongetwijfeld ver beneden het ni veau dat men van een centrum gemeente zou mogen verwachten. Positie van Bergen Indien men daarnaast de posi tie van Bergen beziet, is de zeer positieve rol die deze gemeente vervult zeer duidelijk en maatge vend, niet alleen voor de directe omgeving, doch zelfs ver daar buiten. Het gehele territoir der gemeente vervult een recreatieve functie, die onvergelijkbaar is in Nederland. Het „Elk wat wils" dat Bergen te bieden heeft, dient met de grootste zorg te worden behoed, daar de vraag naar re creatie juist met de ontwikkeling die men voor ogen heeft een zorgvuldigheid bij de behandeling van dit gebied vereist, die men in het Streekplan niet aantreft. Het doet wonderlijk aan, dat men op de door Alkmaar gemaakte uitwerking van het Streekplan het scheppen van enige honder den hectares recreatieterrein aan treft, nadat van het bestaande recreatieterrein van Bergen en Heiloo, een zoveel groter opper vlakte aan woningbouw is opge offerd. De culturele rol die Bergen vervult en die voortvloeit uit de unieke gesteldheid die Bergen kenmerkt, steekt ver uit boven de behoeften van een normale plattelandsgemeente met 11.000 inwoners. De zelfs internationale positie, die Bergen in dit opzicht bekleedt en die naar het lijkt in de naaste toekomst nog aanzien lijk verbreed zal worden, gedoogt geen aanslag die de basis van Bergen ondermijnt. Bekende oor den in Europa, die eveneens met Bergen zijn te vergelijken, wor den in die desbetreffende landen tot „monument" verklaard en be schermd tegen inbreuken van hen, die zo'n recreatiegebied in blokken steen willen veranderen. Indien in ons land dezelfde bui tenlandse gedachte t.a.v. histo rische onvervangbare gebieden levend zou worden, is o.i. Ber gen de eerste gemeente die tot beschermd gebied zou moeten worden verklaard. Namens de KVP-fractie zei de heer J. J. Wittebrood, dat het Streekplan van veronderstellin gen en prognoses uitgaat, waar van niemand met zekerheid de realisatie kan bevestigen. Inderdaad zijn er duidelijke te kenen die er op wijzen, dat er belangrijke bevolkingstoename in de Randstad is te verwachten door uitbreiding en vestiging van zware industrie. Maar dat de lichte industrie en toeleveringsbe drijven per sé in de Randstad moeten en zullen komen, menen wij ten stelligste te betwijfelen. Deze dienen zoveel mogelijk ge spreid te worden, de aanleg van goede vervoersmogelijkheden is een dringende eis. Dit zal tot gevolg hebben; de industrie brengen bij de arbeids reserve. Men moet niet eerst de arbeidskrachten wegzuigen en daarna trachten de industrie te spreiden. Dat dit mogelijk is blijkt wel uit de gunstige ontwikkeling in dit opzicht in het zuiden van het land. Mogelijk zal dit ook in het oosten van het land tot ont wikkeling komen, nu daar een belangrijke energiebron ontdekt is. Dat Alkmaar bij de opstelling van dit plan een dominerende rol heeft gespeeld, is begrijpelijk, maar men had de daarbij betrok ken gemeenten niet ten achter moeten stellen. Dat Alkmaar als streekstad een belangrijke taak heeft te ver vullen, is zonder twijfel juist en dat de omliggende gemeenten hierin een bijdrage moeten leve ren evenzeer. Doch de wijze waarop, zal o.i. in onderling óver leg tot stand moeten komen en in het alleruiterste geval moeten worden opgelegd. Alkmaar zegt nog voor 5 jaar bouwgrond te hebben, maar ze heeft nog boven dien 700 ha. in de Schermer, die volgens burgemeester Wytema niet geschikt is voor bebouwing in verband met het niveau. Wij menen deze uitspraak te moeten betwijfelen, gezien de huidige ter beschikking zijnde technische middelen. Voorts zei de heer Wittebrood, dat Alkmaar nog alleen maar dankbaar mag zijn, zoveel en zulk mooi recreatiegebied in zijn onmiddellijke omgeving te heb ben. Het is ook voor Alkmaar een levensbelang, dat dit onaan getast blijft, het is zelfs haar plicht zulks te doen. Spr. waar schuwde Alkmaar voor het op dringen naar richting Bergen, wat hij het snijden in eigen vlees noemde. De heer J. J. Dinkelberg (Mid- denblok) vond dat het werk der planologen inzake het Streekplan wel niet meer was af te keuren. Het heeft weinig zin daartegen te ageren. Wel vond spr. het ver standig, die dingen onder de aan dacht te houden in verband met de recreatie. De heer Dinkelberg informeerde naar de plannen voor de vierde Technische Hoge school. Hij meende dat de ge meente Koedijk daarvoor grond heeft beschikbaar gesteld. De burgemeester antwoordde, dat er wel reden was om aan te nemen, dat in de omgeving van Alkmaar een vierde T.H. zal komen, waar wist de burgemeester niet. Het kan in Koedijk, maar ook ergens anders komen. Wel moet er om die stichting van de school te re aliseren daarvoor actie gevoerd worden, niet alleen door Alk maar, maar door de gehele streek. De heer W. Ploeger (PvdA) was het namens zijn fractie eens met het bezwaarschrift. Hij hoop te op veel steun voor dit herziene streekplan. Mr. S. D. Sluis (Prot.-Chr.) vond dat er met het oorspronke lijke streekplan onvoldoende re kening is gehouden met Bergen. Wij zien op dat plan, dat Alk maar en Bergen aaneen bouwen. Wij kunnen dat verhinderen, door rijksweg 9 om te leggen, zo als het plan-B. en W. Bergen dat wil. Spr. vraagt zich af, kan dat zonder toestemming van Rijkswaterstaat? Een groenstrook van 1300 meter breedte is veel te kort tussen beide plaatsen. Wij moeten de bevolking zo klein mogelijk houden, om het recrea tiegebied zo groot mogelijk te doen blijven. Als Alkmaar wil uitbreiden, moet ze dat zelf weten. Wij moe ten zorgen dat we recreatie-ge- bied blijven. Wij moeten ons daartegen verzetten. De heer Dr. J. Hemelrijk (PvdA) vond dat een streekplan voor Noord-Kennemerland no dig is, maar niet aan het toeval mag worden overgelaten. De planologen die dit plan ontwier pen, zien de schoonheid niet. maar wel de doelmatigheid. De hoofdfunctie van ons dorp, dat in schoonheid verpakt is, is de '•ecreatie. Het heeft door de jaren heen zijn gaafheid bewaard. Het Streekplan bedreigt nu onze prachtige polders door een ontoe laatbare inkrimping. Het zou van beleid en wijsheid getuigen, wan neer Alkmaar Bergen zou steu nen. Spr. hoopte instemming van Alkmaar voor dit herziene Streekplan. Het zou voor beide plaatsen een heilzame oplossing zijn. Burgemeester De Ruiter dank te allen voor het eensgezinde ge luid dat de raadsleden hebben la ten horen... De heer J. Broersma (Gem. Bel.) herinnerde de leden van de raad er aan, dat er al sinds ja ren actie gevoerd is voor het be houd van natuurschoon, o.a. door wijlen de heer Roggeveen, voor het behoud van het natuurreser vaat. Spr. maakte het College een compliment voor het goede streekplan. De verdere punten van de agenda werden nogal vlot afge werkt. Twee punten werden aan gehouden; pnt 5: Voorkomen hinder of overlast door parke ren, i.v.m. de aanvulling van art. 6 van de algemene politie-veror- dening: het is, behoudens ver gunning van B. en W. verboden op een weg met een voertuig een plaats in te nemen voor een be woond perceel, op zodanige wij ze, dat daardoor het uitzicht van dat perceel voor de bewoner op hinderlijke wijze wordt belem merd, of hem anderszins hinder of overlast wordt aangedaan en pnt 59: Onbewoonbaar-verkla ring van perceel Oude Berger- weg no. 59. Voorts kreeg de kustwacht cursus Alkmaarse Reddingsbriga de een subsidie van 698,-. Als hoofdleidster aan de open bare kleuterschool „Tuin- en Oostdorp" werd met algemene stemmen benoemd, mej. C. A. Hagedoorn te Schoorl. De woningbouwvereniging „Roomse Actie" wordt een geld lening van 3150,- verstrekt voor het plaatsen van geysers in de reeds gebouwde 20 woningen aan de Natteweg. Besloten werd aan de N.V. Bouwfonds Nederlandse Ge meenten, twee bouwterreinen te verkopen, gelegen in het partieel uitbreidingsplan Nesdijk-Berger- weg, n.l. terrein voor een com plex van 16 woningen volgens het oorspronkelijk ontwerp van architect G. Boon te Amsterdam en een tweede terrein in hetzelf de plan, waarop men 11 z.g. pre fab-bungalows wil stichten voor 21,- per vierkante meter. Ten dienste van de volkshuis vesting werden aan de bouwver eniging „Roomse Actie even eens aan het uitbreidingsplan Nesdijk-Bergerweg, twee. com plexen bouwterreinen overgedra gen voor de bouw van 36 wo ningwetwoningen, alsmede 20 A- woningen op het hoekterrein Kerkedijk-Westerweg-Zuur- vensweg, in hetzelfde type als de ter plaatse reeds bestaande wo ningwetwoningen. Na een uit voerige uiteenzetting door wet houder Ellis (KVP) over deze te bouwen woningen, ging de raad hiermede akkoord. VIERDE JAARVERSLAG '61 Wat betreft de financiële posi tie van het fonds kan van een be daarde doch vaste groei gewag worden gemaakt. Het kapitaal bedroeg per 31 december 1960 21.879,40 en was op dezelfde datum in 1961 gestegen tot 24.687,18. In beide bedragen is begrepen 2.635,— aan leningen onder kunstenaars uitstaande. In genoemde voorschotten kwam gedurende 1961 geen wijziging. Met erkentelijkheid wordt ver meld dat een der dragers het fonds wilde verblijden met een aanzienlijk bedrag in effecten. Het aantal dragers dat in 1960 tot 160 steeg, bedroeg per 31 de cember 1961 174. In 1961 werd een nieuwe actie opgezet voor het werven van dragers en andere begunstigers, welke eerst in 1962 kon worden geëffectueerd. Het getal der contribuanten 2,50) bedroeg 215 (v.j. 195), dat der donateurs 10,-) 82 (v.j. 85). In het verslagjaar werd aan fi nanciële bijstand uitgekeerd 1.499,04, waarmede kon wor den voldaan aan alle (7) ingeko men verzoeken ter zake. Het voor dit doel beschikbare bedrag was hiermede uitgeput. Het bestuur richtte in de herfst van 1961 een verzoek om subsi die tot het gemeentebestuur. Voor 1962 bepaalde de gemeen teraad, op voorstel van burge meester en wethouders, het be- □□□□□□□□□□□□anaaaa V.V.V. Groet-Camperduin Elke woensdagmiddag duin wandeling onder leiding, vertrek Kerkbrink te 14.00 uur. V.V.V. Schoorl Elke dinsdagmorgen tussen 15 juni en 15 aug. duinwandeling onder leiding, vertrek Klimweg te 9.30 uur. Na 15 juni gelegenheid tot tennissen op maandag, dinsdag, en vrijdag, gedurende de gehele dag tot 17 uur. Nadere inlich tingen hieromtrent bij het VVV informatiebureau. ci Hans Dercksen. piano, Edo de Waart, hobo, George Pieterson, clarinet, Jaap Verhaar, hoorn en Joep Terwey, fagot lieten daarna het quintet in Es gr. t. - K.V. 452 van Mozart horen. Na de pauze was het woord aan Wim Kan die gedurende een uur de volledig gevulde zaal in verheugde spanning hield; Ru van Veen assisteerde aan de vleugel. De stichter besloot de avond met een dankwoord aan alle medewerkers. Als dansorkest fungeerden na afloop de zo geheten Jazz-pap- pa's uit het nabijgelegen Alk maar. De gehele manifestatie was bijzonder geslaagd. De avond le verde een batig saldo op van 174.40, dankzij de omstandig heid dat vrijwel alle medewer kenden alsmede het dansorkest hun prestaties belangeloos boden. Bij de toezending van dit ver slag aan allen, die het fonds steu nen, doet het bestuur op hen op nieuw een beroep anderen voor de groeiende fundatie te winnen. drag uit dezen hoofde op 500,-. Gaarne spreekt het bestuur zijn dank uit voor de toekenning van genoemd bedrag dat in 1962 zal worden ontvangen en verant woord. Reeds in 1961 overwoog het bestuur een statutenwijziging. De bijdrage voor contribuanten-niet- kunstenaars werd van 2,50 op 5,- gebracht met ingang van 1 mei 1962, terwijl voorts voor de controle een andere regeling werd geprefereerd. Vooruitlopen de op deze wijziging werden de rekening alsmede de boeken en bescheiden over 1961 reeds ge controleerd door de Vereenigde Accountantskantoren te 's-Gra- venhage, die zich bereid ver klaarden deze werkzaamheden gedurende een aantal jaren be langeloos te verrichten. Dit ver meldt het bestuur met erkentelijk heid. Het nam van het accoun tantsrapport kennis in zijn verga dering van 10 mei 1962 en ver leende de secretaris-penning meester décharge. De administratrice, mevrouw A. J. van Exter-de Groot te Ber gen heeft haar werkzaamheden wederom met grote toewijding volbracht. De jaarlijkse contact-avond vond plaats op zaterdag 13 mei 1961. De Bergense pianist-com ponist Simeon ten Holt speelde uit eigen werk. Vervolgens droeg Claudine Witsen Elias, even eens werkend lid van het Kun stenaars Centrum Bergen een aantal gedichten voor. De musi- HEROPENING De vorige week heropende sla gerij Ruiter aan de Oosterweg te Bergen, haar gemoderniseerde winkel in fijne vleeswaren. De heer Ruiter sr., die 3 september van het jaar 1923 de slagerij van J. de Waard overnam en 23 de cember van datzelfde jaar zijn zaak verplaatste naar de Ooster weg, waar hij toen in een klein bescheiden winkeltje begon, zal dus 3 september van het volgend jaar het genoegen smaken het veertigjarig jubileum van zijn zaak te vieren, die thans ruim 4 jaar door zijn zoon wordt geleid. De grote toeloop van klanten noodzaakte de fa. Ruiter tot uit breiding over te gaan. Door de woonruimte achter de winkel er bij te trekken is thans de gehele benedenruimte aan winkelruimte dienstbaar gemaakt. De smetteloos wit betegelde wanden, het geheel nieuwe pla fond met buisverlichting, de gro te lichtbak van plasticglas, een hyper-moderne luchtverversing, kolossale koelkast, en onder en boven gekoelde vitrines ontbre ken niet in deze naar alle eisen des tijds ingerichte zaak, waar van de worstmakerij in een an dere afdeling achter de winkel is overgebracht. De verbouwing werd uitgevoerd door de firma J. Rose. Voor de verlichting zorg den Waslander en Abbo, tegel werk fa. Govers en het schilder werk door de fa. Jb. Ivangh. Groot was de belangstelling voor deze heropening. Talrijke bloemstukken e.a. geschenken ge tuigden van de grote populariteit van slagerij Ruiter. ZONDAGSDIENST ARTSEN WeMtad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Breelaan 13. Bergen, telefoon 2001-3618 Ingezonden mededelingen ONZE zijn voegloos gesmeed van speciaal hard goud. TH. VELDMAN - Horloger - Juwelier J Oldenburglaan 3 - Bergen - Tel. 2778 aQDQQtiDDDQatiaaaDDnaDQoaa BERGEN 17 juni Dr. LUGTEN Tel, 2700 SCHOORL 17 juni Dr. BRUST, Telefoon 0 2209-288

De Duinstreek | 1962 | | pagina 1