bel horlo Programma Zomerfeesten leuijd oning een „EEN NACHT VAN LIEFDE ZO ZAL JE ER EEN HEBBEN" „NOOIT 0P ZONDAG" Bromfiets ongelukken veelal onvoorzichtigheid Nederlandsche Vereniging tot Bescherming van Dieren Fot Films van weck tot week Bergen en Bergen aan Zee BIOSCOOP „DE RUSTENDE JAGER" BERGEN Nh. -puistjes Enige tijd geleden is de afd. Alkmaar door een legaat uit een erfenis eigenaresse geworden van het Pand met erf Bergenweg 185. De afdeling Alkmaar is daar na met de afdeling Bergen in overleg getreden om met geza menlijke inspanning te komen tot de stichting van een dierenasyl bij genoemd pand ten behoeve van het werkgebied van de beide afdelingen. Tijdens het overleg is inmid dels besloten een Stichting in het leven te roepen die het bestuur over het asyl zal voeren. In het stichtingsbestuur zullen bestuurs leden van de beide afdelingen zitting hebben. De exploitatie kosten zullen gezamenlijk gedra gen worden. Als asylbeheerder is aange trokken de heer Min te Bergen die de woning bij het asyl te zij ner tijd zal betrekken. De bouw plannen voor de hokken zijn ter goedkeuring bij de Gemeente Bergen ingediend. Zodra de bouwvergunning is verleend zal met de bouw een aanvang wor den gemaakt. De opzet van het asyl zal in eerste aanleg bescheiden worden gehouden zonder daarmede bene den het benodigde minimum te geraken. De plannen omvatten hokken voor 12 honden of 24 katten en een isolatieruimte voor 6 honden of 12 katten. Een moeilijk punt blijft de financiering, niet zozeer de stich- tingskosten als wel de exploita tie. Om deze reden zullen de afdelingen zich grote moeite moe ten getroosten hun ledental uit te breiden. Op deze plaats is een opwekking lid te worden gepast. Ook wordt gezocht naar andere vaste financieringsmiddelen, die de jaarlijkse terugkerende kosten kunnen helpen dekken. Een sub sidieaanvrage bij de Gemeenten Alkmaar en Bergen zal worden overwogen wanneer geen slui tende financiering te bereiken is. DIERENBESCHERMING BERGEN heeft af te geven een klein lief hondje, wat afgemaakt moest worden waarover een heer uit Bergen zich heeft ontfermd en aan de dierenbescherming heeft af gegeven. Klein Europa in Bergen Een grote groep onderwijze ressen van Italiaanse landbouw- huishoudscholen, speciaal uit Treviso in Noord-Italië, zijn van 4 tot 9 juni j.l., o.l.v. een Zwitser se leidster, de gasten geweest van de Volkshogeschool in de Oude Hof. Een zeer uitgebreid programma werd door de Volkshogeschool- leiding de Italiaanse dames aan geboden. o.a. tochten door de oude Noord-Hollandse polders, de Afsluitdijk, excursies naar een fruitkwekerij te Stompetoren, de melkcoöperatie te Lutjewinkel en reisjes naar Medemblik, Purme- rend, Amsterdam enz. In de school werden tijdens hun verblijf te Bergen lezingen gegeven en films vertoond, die ook door een groep jonge Fran se boeren werden bijgewoond. Op één van die dagen hebben de dames na het bezoek aan de bloemenveiling, kennis gemaakt met het bestuur en de leden van de afd. Alkmaar en omstreken van de Italiaanse vereniging tof uitbreiding van de Italiaanse cul tuur ,,Dante Alighieri". De bekende schrijver Rein Valkhof uit Bergen hield die avond een inleiding over het werk van deze vereniging, die in het jaar 1889 opgericht werd door de grote Italiaanse dichter en Nobelprijswinnaar Giosué Garducci, waarvan de schrijver een sonnet voordroeg, dat ver band houdt met de landbouw. De leden van de vereniging ,,Dante Alighieri" hadden volop gelegenheid hun kennis van de Italiaanse taal in praktijk te bren gen. De organisatie berustte bij me vrouw W. Schouten—Voors (Kinheim) en mr. O. V. L. Guer- monprez (Oude Hof), die zich met hun gasten in het Frans on derhielden. Het was een uitste kend geslaagde Volkshoge- schoolweek, een prachtig voor beeld van internationale eenheid. TENNIS-COMPETITIE VOOR DE MOLENKROCHT GUNSTIG GEËINDIGD Zondag 3 juni j.l. werd de laat ste wedstrijd in de tenniscompe- titie 1962 gespeeld, ditmaal ein delijk onder gunstige weersom standigheden. Te Heemskerk won de Mo lenkrocht met 62 van Marquet te en behaalde daarmede 10 matchpunten uit 6 wedstrijden, evenveel dus als S.E.T. 1 uit Alk maar. S.E.T. werd evenwel kam pioen, daar volgens reglement het aantal gewonnen partijen de doorslag geeft. Over het algemeen heeft het jeugdige team van de Molen krocht behoorlijk gespeeld in de ze competitie en is het resultaat voor het eerste jaar gunstig te noemen. Het team moet nog wat meer wedstrijdervaring krijgen en tempo en vastheid wat opvoe ren. Dan zit er zeker de moge- Charmant bruin lijkheid in dat in de toekomst in een hogere klasse gespeeld kan worden. De uitslagen van deze laatste wedstrijd zijn: D.E.: Mevr. Eskens—Mej. L. Ursem 2-6, Mej. Heesterbeek Mej. I. Lugten 3-6, 7-5, 6-1. H.E.: GrevenT. Peetoom 1-6, 0-6, De BieT. van Rees Vel- linga 4-6, 4-6. G.D.: Mej. Heesterbeek, Hr. Ot- tenhof'Mej. Lugten, Heer F. Peetoom 5-7, 8-6, 2-6. G.D.: Mevr. Eskens, Hr. Gra venMej. S. de Jong, Hr. van Rees Vellinga 2-6. 2-6, H.D.: Ottenhof, de BieF. Peet oom, van Rees Vellinga 6-4 3-6, 4-6. D.D.: Mevr. Eskens, Mej. Hees terbeekMej. Ursem, Mej. S. de Jong 6-4, 6-4. oor Optiek o Mr. Opt. D. W. Pastoor AUTOTOCHT BEJAARDEN VAN BERGEN OP 28 JUNI Donderdag 28 juni heeft het Comité autocht voor be jaarden van Bergen dank zij de bijdragen, op de lijsten getekend, weer een uitgaansdag georgani seerd. In 6 grote Touringscars en enkele luxe wagens, worden on geveer 300 deelnemers vervoerd. Het vertrek vanaf 'het van Reenenpark is vastgesteld op 8 u. De reis zal gemaakt worden door de kop van Noord-Holland, een z,g. dorpen- en stedentocht. Als het weer meewerken wil, be looft dit een interssante tocht te worden met veel afwisseling, NAAMVERANDERING Het bekende kwintet „Novi- Cantus", dat onder leiding van mevrouw Corry MoréeDol al vele uitstekend geslaagde concer ten heeft gegeven, heeft i.v.m. Lex Karsemeijers koor, die de zelfde naam draagt als het Berger Kwintet, haar naam veranderd en heet thans „Morédo". Vrijdag-, zondag- en dinsdag avond draait in de bioscoopzaal van De Rustende Jager, de fel realistische film „Een nacht van liefde" (During one Night). Het is het verhaal van twee Ameri kaanse oorlogsvliegers, waarvan de één, tijdens hun vlucht boven Duitsland ernstig gewond raakt door het luchtafweergeschut. Als de gewonde vlieger na zijn ope ratie zijn vriend vertelt dat hij geen man meer is, gaat de ande re piloot, die nog één vlucht moet maken, alvorens hij afzwaait, op zoek naar een nacht van liefde, die hem op een moment, dat hij daaraan twijfelt, onverwachts ge geven wordt. Aanvang 8.30 uur, 18 jaar. De drie volgende avonden za terdag-, maandag-, woensdag- en zondagmiddag, glijdt er een dol dwaze film langs het projectie' doek, n.l. ,,Zo zal je er één heb ben". Twee autowassers ontvoe ren een miljonairszoontje, om van de vader losgeld te eisen. Ze ko men echter bedrogen uit, want papa is veel te blij dat hij zijn spruit op deze wijze voor een poosje kwijt is. Op den duur wil len de autowassers wel van hem af, omdat het miljonairszoontje een van de grootste kwajongens van Parijs blijkt te zijn, zodat de kidnappers tenslotte naar de va der gaan en hem voorstellen zijn zoon maar weer in huis te nemen, waarbij ze zelfs nog geld toe wil len betalen. Papa stemt toe op één voorwaarde, dat zijn zoon voortaan de zondagen bij zijn ontvoerders doorbrengt, zodat hij tenminste dan één dag per week rust heeft. Aanvang 8.30 uur, zondagmiddag 2.30 uur, a.l. In het kader van het bijzonde re programma wordt de prachtige film „Never on Sunday" of „Nooit op zondag" vertoond, waarin Melina Mercouri een voortreffelijke creatie geeft van Ilya, een schone fascinerende jonge vrouw, die haar gunsten verkoopt in de haven van Pi raeus. Deze film beleefde zijn wereld première op het Festival te Can nes 1960 en verwekte daar niet meer of minder dan een sensatie, als de vrolijkste film uit de se rie. Het is een film, waarin de hoofdrolvertolkster blijdschap en vrolijkheid preekt. Aanvang 7.00 uur en 9.30 uur, 18 jaar. Maandag 25 juni organiseert de Commissie van de Zomerfees ten te Bergen een autoralley (ganzenbord). Deze railey's heb ben altijd grote belangstelling bij ,de chauffeurs. 23 juli en 20 au gustus staan er nog twee op het programma. Het eerste concert in de Ruine- kerk wordt gegeven op 3 juli, daarna vindt er regelmatig iede re week een kerkconcert plaats, waaraan verschillende solisten op vocaal en muzikaal gebied zullen meewerken, o.a. Leni Henning (alt), Peter Vos (tenor), Freija Kee (sopraan), Gees van Dijk (sopraan), Tini Verhoef (piano), Hubertus I. Distier (viool), Ber nard Bartelink, Jan Slot, Piet Kee, Cor Kee (allen orgel) en Rinus Winterink (fluit). Het laatste concert is op 28 augustus. 14 juli presenteert „Bergens Harmonie" een taptoe op het Plein en wordt 28 juli achter Elkshove het jaarlijkse vuurwerk afgestoken. De bromfietsenrace, die het vorige jaar als eerste race in Nederland werd georgani seerd en een enorm aantal bezoe kers wist te trekken, wordt zater dag 4 augustus op de wegen van het uitbreidingsplan Nesdijk Bergerweg verreden. De traditionele verlichtings avond, die vanaf het jaar 1926 ieder jaar maar weer duizenden mensen naar het dorp trekt, is op 8 augustus vastgesteld. Zaterdag 18 augustus is er een lampionop tocht door het dorp en de grote Ruitersportdag, die de laatste ja ren een belangrijk feest voor Ber gen is gaan worden, zal zaterdag 25 augustus achter de gemeente boerderij aan de Kerkedijk wor den gehouden. De Commissie van de Zomer feesten te Bergen aan Zee heeft haar programma eveneens saam- gesteld en opent met een race voor kinderfietsen op het v. d. Wijckplein, voor kinderen van 46 jaar, aanvang 14.00 uur. 11 juli wordt aan het strand een fortenbouw-wedstrijd gehou den en 18 juli is er de veelbe zochte kinderkermis in het Par- nassiapark. De gekostumeerde optocht zal op 25 juli starten vanaf de Wit- teweg, Fortenbouw, kinderker mis en gekostumeerde optocht worden nogmaals georganiseerd, resp. op 8, 15 en 22 augustus. Dan komt zaterdag 25 augustus een goochelaar in het Parnassia- park, aanvang 14.30 uur en sluit de commissie van de Zomerfees ten te Bergen aan Zee op 29 aug. het seizoen met een lampionop tocht. Burgerlijke Stand BERGEN DE RODE STIER Een verhaal uit de tijd van de voortrekkers en pioniers xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx XXXXXXXXXXXXXXXXXXXX Als er ooit van een spectacu laire ontwikkeling gesproken mag worden, dan is het wel bij de op mars van de bromfiets in Neder land. Waren er in 1950 55.000 en in 1955 503.000 brommers op onze wegen, op het ogenblik zijn dat er 1,2 miljoen, Dagelijks stappen tientallen van de fiets over op de bromfiets en als die ontwikkeling doorgaat zullen zo heeft men berekend er over een kleine tien jaar omstreeks twee miljoen op onze wegen rij den. Dat overstappen op de brom fiets doet de gemiddelde Neder lander met een gezicht van „wie doet mij wat?" En niemand zou hem ook iets doen ware het niet dat de bromfiets nu eenmaal een andere instelling vraagt dan de fiets. De Nederlander moge althans in de ogen van de buiten landers ongeveer me'F de fiets op de wereld komen, de toevoe ging „met hulpmotor" was daar bepaald niet bij... Het is overi gens niet de aard van de brom fiets maar die van de berijder die maakt dat naar het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft berekend de ongevalsfrequen tie (per één miljoen gereden km) voor de bromfiets met 6,6 aan zienlijk boven die van de fietsen (L5) ligt. Bromfietsongelukken zijn helaas aan de orde van de dag. Dat het daarbij niet in de allereerste plaats gaat om ge brekkige kennis van de verkeers regels, maar veelal eerder om on begrijpelijke onvoorzichtigheid, of nonchalance blijkt ook weer uit de resultaten van een recent on derzoek. De Verkeersgroep Bilt- hoven van de Rijkspolitie heeft de oorzaken van alle in 1961 ge beurde bromfietsongelukken in het district Utrecht (nagenoeg provincie Utrecht) nauwkeurig geanalyseerd. Daarbij kwamen als voornaamste oorzaken van 615 ongelukken naar voren: - verkeerd handelen in voor rangssituaties (kwestie van re- gelkennis) onvoorzichtig inhalen; niet rechtshouden; -onvoorzichtig oversteken; tegen stilstaand voertuig rij den; uitrit onvoorzichtig uitgere den. Wie deze fouten beziet moet toegeven dat bij het merendeel van deze oorzaken niet in de eer ste plaats gebrekkige verkeers- kennis, maar wèl onvoorzichtig heid en gebrek aan vaardigheid een rol spelen. Het Verbond voor Veilig Ver keer richt zich in deze maanden nu spoedig met het aanbreken van de mooie dagen de bromfiets weer extra favoriet zal zijn - met een appèl tot alle bromfiet sende .Nederlanders om de (voor- rangs)regels grondig te leren en toe te passen, maar vooral om zich te realiseren dat rijden op een bromfiets nóg meer dan het rijden op een gewone fiets, voor zichtigheid en... extra vaardig heid vraagt. De extra vaardig heid namelijk om sneller te voor zien, te doorzien en te handelen. Pas wie zich daarin bewust traint en met zijn zwakke punten op dit terrein rekening houdt door nooit risico's te nemen of gevaar situaties te scheppen, kan zeggen dat hij veilig bromt... DE „ANDEREN" EN DE BROMMER Als wij in ongunstige zin pra ten over bromfietsers en vrij wel elke andere weggebruiker doet dat op z'n tijd rijst onwil lekeurig voor ons geestesoog op het beeld van de jongeman met leren jack, kakelbonte brommer (met alles er op en er aan!), eek hoornstaart en soms vergezeld van een even opvallende duo-en- gel. Inderdaad, dé „lieve jeugd" dat zeggen wij dan laat werkelijk niets na om vooral goed op te vallen: het uitlaatlawaai is niet van de lucht, verkeersregels worden met voeten getreden, de maximum-snelheid wordt aan de (overigens keurig gepoetste) laarzen gelapt, het trottoir wordt onveilig gemaakt; wapperende haren en draagbare radio's vol tooien het beeld. Als we eerlijk zijn moeten we toegeven dat bij deze jongelieden juist de „grove fout" schuilt in het willen opvallen. Maar hoe waren we vroeger zelf? De oude ren onder ons zullen zich nog wel herinneren dat wij indertijd zo graag met (opgelapte) motorfiet sen of automobielen gingen naar die gelegenheid, waar de char leston werd „gepleegd"... En ook nu we bezadigder zijn geworden, komt het maar al te vaak voor PUROL-POEDER dat we onze onlustgevoelens zoals psychologen dikwijls zeg gen pogen af te reageren op onze medeweggebruiker... En dan zijn we meteen bij de kern aangeland. Wie een splinter uit eens anders oog wil peuteren, moet eerst zorgen dat de balk uit zijn eigen oog zorgvuldig is ver wijderd. En wie de jeugd wil op voeden, moet eerst zorgen dat hijzelf het juiste voorbeeld geeft In deze maand, nu het Verbond voor Veilig Verkeer een appèl richt tot de bromfietsende jonge ren een beetje meer „sociaal" te zijn, vraagt het van de ouderen het goede voorbeeld te geven. Het Verbond durft echter nog méér te vragen aan de ouderen, namelijk meer begrip voor onze bromfietsende jeugd. Zonder de excessen te willen goedpraten, mag toch wel gezegd worden dat een belangrijk deel van de fel- kleurige smaak en alles wat daar mee annex is de zgn. „schijnvol- wassenheid" tot oorzaak heeft. Men zou eigenlijk, in plaats van bars op te treden, de jeugd moe ten leren inzien dat zij met deze schijnvolwassenheid eigenlijk haar onvolwassenheid demon streert. Wij ouderen weten heus wel dat de jongeren goed met hun vehikels weten te manoeu vreren, dat ze vaak in het ver keer behendiger zijn dan wij. Waarom dit dan niet beleden, daar eerlijk voor uitkomen? Een dergelijke schouderklop helpt doorgaans meer dan een boze uit val tegen „die..." GEEF ALS VOOR EEN GOED EXAMEN Ingezonden mededingen veilig tegen zonverbranding Pigmuderm. Tube 2.95 - Flacon 7.50 en 2.95 Hoflaan 2 - Bergen Geboren: Johannes Wilhelmus, z. v. J. Koet, 45 jaar, en E. ten Broek; Silvester Maria, z. v. A. C. van Eijk, en V. E. M. Kaldenbach; Agatha Helena Maria, d. v. L. C. Stam en A. M. M. Schouten; Mark, z. v. T. Souwer en H. Koppen. Anita, d. v. P. C. van den Berg en I de Tourton Bruyns; Theodorus Cornelis Maria, z. v. J. Kaandorp en N. Butter; Jantje Anna Lucsina, d. v. P. Kok en M. Wielenga; Gerardina Alida Maria, d. v. A. F. van de Kamer en M. J. T. Bakkum; Cornelis Johannes, z. v. C. Tromp en H. A. Blankendaal; Margaretha Clasina Maria, d. v. J. H. Kollmer en C. P. M, Crone. Ondertrouwd: de Groot, Petrus J„ 27 jaar, en Jansen, Maria H., 22 jaar; Schot, Joseph, 34 jaar, 32 en Stam, Lucia G. A„ 23 jaar. Gehuwd: Meijroos, Gerard A. R. en van der Hilst, Ada M. G.; Postma, Heine en van Kan, Ida; Ivangh, Cornelis en van Roekei, Wilhelmina; Krijnse Locker, Dirk M. en de Vries, Martha; Oudes, Hans en Roos, Lydia B. J. C. Overleden: Noor, Harm, 76 jaar; van Dorsten, Gerrit, 76 jaar; Beeldman, Maria R., 72 jaar, echtge note van P. Blokker. Klaassen, Trientje F. C., weduwe van J. Bosschaart, 79 jaar. e>e Joec u\cceve Rocje cWVeV rCëvptoio BrowVi V><^ \ne+ fxo<"u-6e<\sic&—f> O- An ovcIckV- iS andeCV 5 cCe Koust n/og-> die. GxtVeAS 3 CX-CT-O ™<A£KC p<A.3 flp CKCKG E6 VRIJDAG - ZONDAG - DINSDAGAVOND te 8.30 uur DON BORISENKO - SUSAN HAMPSHIRE - JOY WEBSTER in een fel realistisch drama Vf 18 jaar. Een meisje was bereid haar eer te offeren, om haar geliefde te redden. ZATERDAG - MAANDAG - WOENSDAGAVOND te 8.30 uur, ZONDAGMIDDAG te 2.30 uur FERNANDEL - GINO CERVI - PAPOUF in een dol dwaze film van twee amateur-kidnappers tl alle leeftijden. Met het hele gezin naar deze vrolijke film.... JA? GRAAG! In het kader van het bijzondere programma DONDERDAG 21 juni te 7 uur en 9,30 uur MELINA MERCOURI - JULES DASSIN - TITOS VANDIS, in een film bruisend van levensvreugde 18 jaar. Slechts TWEE voorstellingen van dit daverend wereldsucces Ingezonden mededeling

De Duinstreek | 1962 | | pagina 2