SMTEIi-lil.)»l)Ulerp' Agent: N. VRASDONK VlIIERIIlli Raadsvergadering Schoorl HET STREEKPLAN voor onze gemeente? UISHAN AD SELH0RST Boorsma-Textielhuis „DE DUINSTREEK" 15 juni 1962 Tweede blad KAPPERSHUIS Wat betekent Ueefó aües uw tui FIRMA HUISMAN ZOON, ALKMAAR ICunsU(taac$ Ce-nUum Bec^en AUTOTOCHT BEJAARDEN Bergen Op 8 juni jl. vergaderde de Schoorlse gemeenteraad. Na het welkomswoord van burgemeester Bergh ging men over tot de be handeling van de agenda. De no tulen en de ingekomen stukken werden zonder meer voor ac- coord verklaard. Bij punt 3 van de agenda, dat de herzieningen van de jaarwedden der wethou ders omvatte, ontstond enige dis cussie. De heer Pastoor was van mening dat de wethouders een maal per maand ten raadhuize een zitting moesten houden en wel in de avonduren. Hij wees er op dat de meeste mensen on gaarne de wethouders thuis las tig vallen en achtte het daarom gewenst om een spreekuur in te voeren. Nadat de heren Kaan dorp en Meedendorp hun visie op het voorstel van de heer Pas toor hadden gegeven, werd be sloten dat een en ander in het College van B. en W. zou wor den besproken. Het voorstel tot vaststelling ener 19e suppletoire begroting van de dienst 1960 werd unaniem goedgekeurd, evenals het voorstel tot voorlo pige vaststelling van de gemeen terekening 1960. Door de heer Kaag werd namens de commissie van onderzoek verslag uitge bracht. Spr. bracht een woord van dank aan de gemeenteont vanger en zijn personeel voor hun accurate werk. Punt 6 van de agenda behels de de nota inzake het ontwerp- streekplan voor Noord-Kenne- merland. Hierop werd door de raadsleden nogal veel commen taar geleverd. De heer Louter opende de rij van sprekers. Hij vond het jammer dat B. en W. accoord zijn gegaan met het voor stel. De agrariërs zij bij invoe ring van dit plan ernstig gedu peerd in hun bestaansmogelijk heid. Het uitbreidingsplan achtte spr. nogal ruim geprojecteerd, terwijl de Landschapszorg de groep der agrariërs blijkbaar als een soort museum beschouwt. De heer Kaag sloot zich bij de woor den van zijn fractiegenoot aan en was tevens van mening dat het tracé van Rijksweg nr 9, die op 100 m. van de bestaande weg is geprojecteerd de boerderijen van hun land zou afsnijden. Ook achtte hij de prognoses voor de bouwkernen nogal overdreven, terwijl men daarnaast voor hui zenbouw de beste cultuurgrond had gekozen. Liever had de heer Kaag gezien dat men de woon kernen op een minder vrucht baar stuk grond had geprojec teerd. De heer Sevenhuysen was het met zijn collega's eens maar hij drong er op aan vooral re kening te doen houden met een goede waterhuishouding. Die beekjes, die nu voor afwatering dienen, zullen bij de aanleg van Rijksweg nr. 9 wel moeten wor den gedempt, zodat voldoende duikers dienen te worden aange bracht. Vervolgens was het woord aan de heer de Leeuw. Spr. was van mening dat men beter andere gronden voor de woningbouw had kunnen aanwij zen. Hij was blij, dat men nu on geveer weet waar men aan toe is, maar achtte de bezwaren van de heren Kaag en Louter alles zins rechtvaardig. Mevr. Jansen vond het ontwerp-streekplan een mooi stuk werk, maar vond het jammer dat de reeds bestaande wegen er zo onduidelijk op wa ren aangegeven. Zij was verder van mening dat er voor recre atie teveel ruimte was uitgetrok ken. De heer Sleking maakte vooral bezwaar tegen sommige tegenstrijdige beweringen in het ontwerp. Hij was verder van me ning, dat grotere kampeerter reinen geen voorkeur verdienen boven de kleinere, zoals in het streekplan was aangegeven. Vooral de plaatselijke midden- standsbedrijven zouden wel va ren bij de aanleg van meerdere kleine terreinen, die door de ge hele gemeente verspreid liggen. De heer Pastoor vond de proble men van het streekplan niet zo erg. De agrariërs bekijken het volgens spr. teveel vanuit hun eigen gezichtshoek, terwijl men niet moet denken dat het plan binnenkort verwezenlijkt zal worden. Er is in het plan met ruimte gewerkt en dat is zeer aantrekkelijk, aldus de heer Pas toor. Men moet de mensen niet op elkaar plakken; dit maakt het vooral voor degenen die uit de stad komen minder aantrekkelijk. De heer Eecen merkte op, dat ook de gemeente Bergen zijn be zwaren tegen de aanleg van Rijksweg nr. 9 had en hij achtte het wenselijk dat de twee ge meenten nauw met elkaar zou den samenwerken. Aan burge meester Bergh was vervolgens de taak opgelegd om alle spre kers van repliek te dienen. De heer Bergh merkte op, dat het ontwerp-streekplan veel stof heeft doen opwaaien, maar hij achtte het desondanks een mooie opzet. Ons dorp, zo vervolgde spr., dankte zijn bekoring aan zijn fraaie houtopstanden en het zou mooi zijn als ons dorp gecon serveerd zou kunnen worden. De tijd staat echter niet stil en wij moeten verder. Men voelt het plan als een bedreiging voor de agrarische sector, maar we staan voor het feit dat in de ko mende jaren talrijke mensen zul len moeten worden gehuisvest. Het streekplan is gebaseerd op prognoses, waarbij de tijd zal le ren of ze juist zijn gebleken. Het plan is ontworpen om ruimte te reserveren en het zal wel enkele jaren duren, voor het plan gerealiseerd wordt. De bur gemeester kon zich levendig de bezwaren van de agrariërs in denken, maar hij wees erop dat het plan niet bindend is, maar slechts een ontwerp. Hij zegde de heren Kaag en Louter toe om hun bezwaren bij de Provinciale Staten kenbaar te zullen maken. Iedereen heeft tegenwoordig vacantie, de welvaart neemt toe, we kunnen hieraan niet voorbij gaan en moeten daarom veel re creatieruimte beschikbaar stellen. In het streekplan Noord-Ken- nemerland zijn vier badplaatsen geprojecteerd, n.l. Egmond, Ber gen, Castricum en Camperduin, zodat Camperduin ook kan uit groeien tot een behoorlijke bad plaats. De vraag, of men grote of kleine kampeerterreinen zou moeten stichten, wilde de heer Bergh het toekomstige uitbrei dingsplan van de gemeente Schoorl antwoord laten geven. Met het tracé van de Rijksweg nr. 9 was B. en W. het in het algemeen eens, maar de heer Bergh vroeg zich af of dit tra cé niet op de reeds bestaande weg kon worden geprojecteerd. De aanleg van de weg impliceert de konsekwentsie, dat sommige bedrijven verplaatst moeten wor den. Tot slot kwam de burge meester tot de conclusie, dat de Raad het op prijs stelt als de be zwaren tegen de aanleg van het tracé ter kennis worden gebracht van Provinciale Staten, terwijl men tevens bezwaar zou aante kenen tegen het stichten van woonkernen op gronden die zeer goed voor agrarische doeleinden geschikt zijn. Men moet zich als Raad be perken tot de gemeente, aldus de heer Bergh en hiermee beant woordde hij de vraag van de heer Eecen, Hierna kwam de rondvraag, waarbij de heer Lou ter informeerde of er al nieuwe gymtoestellen waren besteld. Brg. antwoordde hem in posi tieve zin, waarna de heer Pas toor opmerkte dat er in de wo ningbouw momenteel weinig vaart zit. De 10 huizen die dit jaar zouden worden gebouwd zijn nog lang niet klaar. Hierop antwoordde de voorzitter, dat le bouw wordt gestagneerd door het feit dat de aannemer van de rioleringswerkzaamheden thans op de Damweg bezig is. Als dit werk voltooid is, zal hij zijn mensen inzetten bij de riolering van deze tien huizen. De heer Bergh merkte nog op, dat de woningbouw prevaleert boven de bouw van een brandweerka zerne. De heer de Leeuw atten deerde het feit, dat de bewoners van enkele woningen aan de Fre- derikslaan hinder ondervonden van kolendamp en vroeg of de schoorstenen van deze woningen konden worden nagekeken. De heer Bergh zegde spr. toe een en ander met Bouw- en Woning toezicht te zullen opnemen. Hier na sloot de burgemeester deze geanimeerde raadsvergadering. Heropening Nauwelijks enkele weken na dat de heer S. Laan de kappers zaak van de heer Venneker had overgenomen, kon men tot her opening van een gedeelte van zijn zaak overgaan. In eerste instantie heeft de eigenaar de winkel onderhanden genomen, welke drastisch is ver anderd. Doordat de vroegere hall en het magazijn zijn uitge broken, heeft men veel ruimte ter beschikking gekregen. Op 6 juni jl. heeft de voorzitter van de VVV-Groet-Camperduin de zaak geopend. De heer Sleking wees in zijn toespraakje op het feit, dat men nu een „kniptrust" in Groet rijker is geworden, aan gezien de heer Laan uitsluitend zijn eigen kinderen in het bedrijf heeft. Hij wenste de heer Laan veel succes toe en opende hier na de winkeldeur met een sleu tel die hem op een kussentje werd aangeboden. Ook de heer Beukers voerde het woord en wel namens de R.K. Midden standsbond. Spr. twijfelde er niet aan of het initiatief van de heer Laan zou slagen, mede door het drukke toeristenbezoek. Hierna betrad men de winkelruimte, die in een bloemenzaak leek her schapen. Het geheel maakte een keurige indruk, terwijl de ver schillende artikelen op overzich telijke wijze bleken te zijn geëta leerd. De heer Schotvanger heeft er samen met Beka uit Heilo een goed stukje vakwerk geleverd. Doordat nu het zomerseizoen is begonnen, wordt de verdere ver bouwing van het pand uitgesteld tot september, zodat de dames salon voorlopig boven is inge richt en de herenkapsalon nog niet is veranderd. \Vij wensen de fam. Laan veel succes toe met hun bedrijf. Zoals men in het raadsverlag heeft kunnen lezen, is deze week het ontwerp-streekplan voor Noord-Kennemerland besproken. Aangezien niet ieder in de gele genheid zal zijn geweest om het ontwerp in te zien, menen wij er goed aan te doen dit in vogel vlucht te behandelen. De ge meenteraad was vooral gekant tegen het agrarisch gedeelte van het plan en daarom zullen we hiermee beginnen. Er moet wor den geconstateerd, dat er een aanmerkelijke inperking van agrarisch gebied voorkomt in de Groeter polder, de Grootdammer en de Aagtdorper polder, dit al les ten bate van de recreatiever blijven. Het handels- en nijver- heidsverkeer wordt op het streek plan slechts aangetroffen ter weerszijden van Schoorldam en op terreinen tussen de Rijksweg en de nieuwe geprojecteerde Rijks weg nr. 9. De plaats hiervoor acht B. en W. goed gekozen. De nieuwe bebouwingskernen moe ten zich ontwikkelen tot kernen met een voorstedelijk karakter. Dit is geprojecteerd rond Bregt- dorp en Schoorl, als uitbreiding van Groet-Hargen en in beperkte mate van Camperduin. Uit de behandeling van het punt dorpsbebouwing putten wij, dat er voor het stichten van re- creatiebedrijven enige mogelijk heden zijn opengelaten, n.l. te Aagtdorp en te Catrijp. Wat het verkeer betreft, zijn er drie cate- goriën van wegen geprojecteerd, n.l. primair, secundair en tertiair. De primaire weg langs Rijksweg nr. 9 volgt dan ongeveer de vol gende route: Zij komt op onge veer 150 m. afstand van het NH. Kanaal bij de Teugelaan de ge meente binnen en gaat dan recht door het land in de richting van het station Schoorl. Ter hoogte van het Postkantoor te Schoorl dam gaat de weg dan naar Zij- persluis, waar hij aansluit op de bestaande Rijksweg. De secun daire weg komt ter hoogte van J. KOKKELINK - TUINDORPWEG 33 BERGEN Tentoonstelling van werk van TEL.81744 - 4 LiJNEN de Schapenlaan onze gemeente binnen en gaat ongeveer via de Omloop achter het dorp Schoorl lopen. Deze weg loopt verder achter Catrijp en Groet om en buigt dan om in de richting Zij- persluis. Hier sluit de weg weer aan op Rijksweg nr. 9. Deze verkeers weg volgt, in hoofdzaak het tracé van de reeds op het uitbreidings plan van Schoorl voorkomende weg Bergen-Camperduin. Als tertiaire verkeersweg is opgeno men een gedeeltelijke Duinweg en een Rondweg, om de voor stadbebouwing van Schoorl- Bregtdorp heen op de plaats van de tegenwoordige Damweg. Als belangrijk nieuw element kan melding worden gemaakt van een circuit van wegen in het Duinterrein tussen Camperduin en Hargen. Dit circuit wordt gezien als een belangrijke stap voorwaarts in de richting van de ontwikkeling van Camper duin en omgeving. De bovenver melde verbindingsweg tussen Groet en Zijpersluis zal vooral voor het toeristisch verkeer veel nut kunnen hebben. Wat het recreatieverkeer betreft, dit tref fen wij langs de zuidwestzijde van Rijksweg nr. 9 en langs de zuidoostzijde van de Rondweg Schoorl en de polderweg ten Noorden van Catrijp en langs de Jaagkade. B. en W. vragen zich bij dit punt terecht af of men hier een verbeterd soort berm toerisme wil invoeren en staat derhalve vooralsnog sceptisch hiertegenover. De recreatieoor den treffen wij aan op verschei dene punten in onze omgeving, o.a. aan de Rondweg, de nieuwe verkeerswegen, langs de Honds- bosse zeewering en in het Duin gebied. Dit punt impliceert ver der nog dat geen bungalowbouw zal worden toegepast, terwijl tevens is opgemerkt dat men op sommige punten eni ge variatie zou kunnen aanbren gen. Wat de recreatie te water en op de stranden betreft, hier bij zal weinig van de bestaande toestand worden afgeweken. De recreatieverblijven zal men aan treffen bij Camperduin, ten Noorden van Catrijp, het Zuide lijk gedeelte van de Hempolder en een groot gedeelte van de Aagtdorper polder. Het gaat hier om doeleinden van tijdelijk ver blijf voor meerdaagse recreatie, Er zullen aangaande dit punt nog wel enige vragen rijzen, maar de praktijk zal ongetwijfeld een passende bebouwingsvorm weten te brengen. In de aanvul lende richtlijnen van het streek plan lezen wij vervolgens, dat de bevolking door de voorstadbe bouwing zal groeien tot 9000 zielen. Dat komt overeen met het drievoud van de tegenwoor dige bevolking. Samenvattend merkt het college van B. en W. op, dat het streekplan voor wat betreft de bebouwing, een alles zins voldoende mogelijkheid tot ontplooiing geeft, terwijl tevens de mogelijkheid tot wegaanleg voldoende is te noemen. Het ontwerp ten aanzien van de recreatiemogelijkheden brengt in grote trekken datgene wat re delijker wijs mag worden ver wacht, vooral waar het gaat om de ontwikkeling van Camper duin en omgeving. Evenals de gemeenteraad komen ook B. en W. tot de conclusie, dat de agra rische mogelijkheden aanzienlijk worden beperkt. Zoals ook reeds in het betref fende agendapunt wordt aange haald, merken wij op dat het streekplan geen bestemming in houdt, maar slechts richtlijnen aangeeft voor de gemeentelijke bestemmingsplannen. Deze richt lijnen zijn de grondslagen voor de gemeentelijke plannen en voor het goedkeuringsbeleid van Gedeputeerde Staten ten aan zien van deze plannen. Tenslotte mogen wij nog opmerken be langstellend uit te zien naar dat gene, wat ons in de komende ja ren te wachten staat. v.v. SCHOORL Kleine Dorpsstraat 1 - Bergen - Tel. 2387 Zondag 17 juni Denk om Vader, het is zo n leuke kerel Voor al deze artikelen naart PULLOVERS PYAMA'S DASSEN SOKKEN SHORTS VESTEN OVERHEMDEN SJAALS ZAKDOEKEN ZWEMSLIPS Telefonisch te bereiken via 02208-2093 H Prima houten tuinbanken met stevig ijzerwerk, opklapbaar, dus gemakkelijk op te bergen, in gelakte uitvoering f 72,50 Prima houten tuinbanken met stevig ijzerwerk, niet opvouw baar, ongelakt vanaff 49,50 LEVERING FRANKO DIJK 13-16 - TELEFOON 2706 OPENING: zaterdag 16 juni 's middags 4 uur door GERARD DEN BRABANDER Geopend: dagelijks van 11-17 uur van 16 t/m 28 juni a.s HUIZE „KRANENBURGH" - HOFLAAN Geeft correcte kleding U een voorsprong Ja zelfs een grote. Uw kleding is Uw visitekaartje Geeft regelmatig stomen Uw kleding een langere levensduur? Ja door het verwijderen van scherpe stofdeeltjes slijt Uw kleding véél minder! Wat is de beste chem. reiniging? Een T O P V O R M-behandeling DE WASSERIJ VAN GENERATIES Zaterdagavond speelde ons eerste elf tal een vriendschappelijke wedstrijd tegen St. Boys te St. Maarten. De uitslag was 44, waarna St. Boys door beter nemen van strafschoppen met de eer ging strij ken. Bij de rust was de stand 13 voor Schoori, waarbij een duidelijke meerder heid aan de dag werd gelegd. Het ging alles even gemakkelijk. De nieuwe rech tervleugel v. TwuyverHof, deed het voortreffelijk. Na de rust was er van een vriendschappelijke wedstrijd niet veel meer te bespeuren. St. Boys speelde een harde partij, waarbij de scheidsrechter verschillende waarschuwingen moest uit delen. Onze jongens gaven werkelijk een vriendschappelijk partijtje weg, doch de tegenstanders dachten daar anders Over. Het kon dan ook niet uitblijven, dat zij de stand wisten op te voeren, waarbij Schoorl met 43 kwam achter te staan. In de laatste seconde maakte G. v. d. Garde echter nog gelijk, waardoor straf schoppen moesten beslissen. St. Boys was daar beter in en zo bleef de prijs in St. Maarten. Programma a.s. zaterdag: SCHOORL 2—BERDOS 2 5 uur SCHOORL 1—BERDOS 1 7 uur De animo voor de gecostumeerde voet balwedstrijd op zondag 24 juni blijkt nog niet erg groot. Geeft U zich tijdig op? Tel, 544. Stationsstraat 5 Telefoon 2659 Bergen (Nh.) OP ALLE PUNTEN BETER DE UITNODIGINGEN VOOR DE JAARLIJKSE AUTOTOCHT op DONDERDAG 28 JUNI, worden in de week van 18 tot 23 juni weer bezorgd. Zij, die de 65-jarige leeftijd bereikt hebben en niet eerder deze tocht hebben meegemaakt, maar hiervoor in aanmerking wensen te komen, kunnen zich vóór 20 juni voor deelname opgeven bij de heren Tros, Hopman en Modder. Er wordt op gerekend, dat zij, die dit zelf kunnen bekostigen, naar draagkracht zullen bijdragen. DONDERDAG, 28 JUNI, 's morgens ongeveer half acht, staan in het Van Reenenpark de touringcars gereed om u te vervoeren. Zij, die slecht ter been zijn, worden van huis gehaald, doch moeten dit vóór 20 juni opgeven.

De Duinstreek | 1962 | | pagina 5