Uiêkttad 99 ff EEN DAG HALVE PRIJZEN (MIMING REST1NTEN BOORSMA-TEXTIEL Plannen voor een Europese school in Bergen Grandioos vuurwerk PIPO in Openluchttheater Berger Luchtpost, Het K.J.y.O.-Kamp Geslaagd Uitstekend geslaagde AUTO-RALLY Gecostumeerde optocht ICindtcUccus /Sacanti/ ZATERDAGMORGEN A.S. TE 9 UUR £en condwandtiittty öf* dt Jan van Scorel tentoonstelling SCH00RLSE GEMEENSCHAP fyeuda VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1962 39c JAARGANG No, 32 Verschijnt tc Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef In het „Parool" van 24 juli j.l. schrijft men dat prof. dr A. van Houte, voorzitter van de be stuursraad der Europese scholen, zich op 27 juli j.l. uit Brussel naar Nederland heeft begeven, om te overleggen over de oprichting van de eerste Europese school in ons land. Waarschijnlijk zal die school in Bergen komen. De beslissing over de plaats ligt, aldus prof. van Houte bij de Nederlandse regering, maar wij zouden graag de school in Bergen zien. De overwegingen van de schoolraad zijn de volgende: in de eerste plaats moet de Euro pese school dicht bij het atoom centrum in Petten komen, zij is namelijk allereerst bedoeld voor de kinderen van het personeel dat in dat centrum te werk wordt ge steld. Maar verder vindt prof. Van Houte het noodzakelijk, dat ook kinderen van ouders die niet bij de Europese instellingen wer ken, tot de school kunnen worden toegelaten. De prof. merkt daar bij op: wij willen onze Europese scholen niet maken tot een soort opleidingsinstituten voor geprivi- leerden. Wij willen vermijden, dat er een soort Europese kaste ontstaat. Onze politiek is op al onze Europese scholen ook kin- Zaterdagavond 1.1. werd op het grote nog onbebouwde terrein aan de Nassaulaan te Bergen een vuurwerk afgestoken, dat door duizenden mensen werd aan schouwd. Voor het eerst sinds vele jaren behoefden de bezoe kers geen entrée te betalen en was de toegang tot dit terrein gratis. De prachtige vuurpijlen die hoog langs de donkere hemel zich ontplooiden in keurige para chutes en de daardoor ontstane rookwolken als monsterspinnen naar het zuidwesten deden drij ven, de atoombom, de vliegende schotels, de reuzen-zevenklappers, waterval, grote stukken e.a. vuur werkapparaten, kregen na hun explosies van de dankbare me nigte een gul applaus. Voor de Commissie van de Zomerfeesten was dit grandioos vuurwerkfeest een geslaagd feest. De toneelgroep „Pipo", die donderdagmiddag in het open luchttheater te Bergen een kin dervoorstelling zou geven van „Pipo en de verdwaalde prinses", toneelspel in vier bedrijven van Wim Meuldijk, maar wegens slechte weersomstandigheden dit moest uitstellen tot vrijóagmiddag j.l., heeft voor een geheel bezet theater honderden kinderen echt doen genieten van hun favorieten Pipo, Mammeloe, Klukkluk e.a. spelers. De enthousiaste kinderen leef den echt mee met dit verhaal van de betoverde prinses en herhaal delijk klonken hun waarschuwin gen, wanneer er gevaar dreigde. De spelers van deze toneelgroep creëerden hun rollen op uitne mende wijze en kregen daardoor al direct contact met hun jeugdig auditorium, waarvan sommige groepen zich een plaatsje vlak voor het podium hadden ver overd. Storend was de te-veel ijver aan-de-dag-leggende orde bewaker, die blijkbaar vergat dat alleen de spelers zich op het groene vlak mogen bevinden. Wedvlucht vanaf Chislain, af stand 255 km, los om 8.30 uur. Eerste duif 1. P. Schaaper, 2. C. Pijer, 3. G. Kooy, 4. N. v. d. Ka mer, 5. A. Staadegaard, 6. P. Brakenhoff, 7. J. Out, 8. T. de Vries, 9. G. Overpelt, 10. P. Tiebie, 11. H. Wijers 12. K. Postma, 13. J. Wellerdieck, 14. W. Kuin. Vrijdagavond inkorven voor Tergnier. deren van niet-Europese ambte naren toe te laten. Bergen ligt dicht bij Petten, maar ook dicht bij Alkmaar en de hoogovens, zo dat kinderen van Italiaanse ar beiders of employé's de Europese school zullen kunnen bezoeken. De Europese school zal, als de plannen snel worden goedge keurd, volgend jaar september haar deuren openen. Op de Veluwe genieten de 22 deelnemers onder leiding van de heren Schuil en Kooge en de da mes Elly de Goede en Tiny Rij- vordt volop van het mooie weer en de prachtige omgeving. Een tocht naar het Veluwe- meer, waarin het heerlijk zwem men is en een naar de IJssel wa ren evenzoveel evenementen. Naar de visvijvers in Vaassen en op een middag naar de bosbes- senplek waren mooie fietstochten. De sportochtend was een suc ces en over de speurtocht was ieder enthousiast. Als deze krant verschijnt, zijn vele andere tochten achter de rug- Zaterdag vertrekt het kamp en ongeveer om 5 uur arriveren de deelnemers in Bergen. Op 27 juli werd het kamp ver rast door de komst van de redac teur van de Elburger Courant en een persfotograaf; voor de 25ste keer werd het K.J.V.O.- kamp op De Haere gehouden. De heer Daetselaar, de beheer der van het Vormingscentrum, bracht in een toespraak hulde aan de heer en mevrouw Schuil en prees dt voortreffelijke kamp geest. Mevrouw Daetselaar bood bloemen aan en het hele kamp kreeg een kostelijke versnape ring. voor Boekhandel en Uitgever. Voor het examen boekhandel en uitgever slaagde de heer T. G. Thomas, zoon van boekhandel Thomas aan de Antoniusstraat te Bergen. Een rally rij der uit Bergen Liet zich een avondlang tergen. Hij deed erg zijn best, Maar kreeg op het lest het toch nog te kwaad met zijn nerven. De tweede prijs kreeg de heer Toby uit Wormerveer de derde viel ten deel aan de heer N. Vol kers met: In Bergen is een VW Waarvan men zegt, die is oké. Veel organiseert ze voor haar gasten Verlicht hun dagelijkse lasten. Kom dus naar Bergen aan Zee. Het was een uitstekend ge slaagde auto-rally. BERGEN AAN ZEE Voor de tweede autorally, die door de Commissie van de Zo merfeesten, in samenwerking met het district Noord-Holland van de Regionale Automobiel-sport club „West" werd georganiseerd, was zeer veel belangstelling. Niet minder dan 105 deelnemers na men aan deze auto-rally deel, die na hun inschrijving naar drie ver- schilllende startplaatsen werden gezonden, n.l. naar de Tourist Club Extase aan de Bergerweg, de uitspanning Duinvermaak en het VVV-kantoor te Bergen aan Zee. Vanaf deze startplaatsen begon men de route, die door de omliggende contreien van Ber gen voerde; verschillende con trole-posten moesten worden ge passeerd. Bovendien moesten de deelnemers tijdens de rit enige opdrachten uitvoeren, o.a. bal lon opblazen, drie chocolade-re pen inleveren in Bio-Vacantie- oord en tussen start en eerstvol gende controle-post, een limme- rick maken, waarin de plaats naam Bergen moest voorkomen. Een jury bestaande uit de he ren Anthony van Kampen en E. Schmidt, hadden de taak, de beste limmerick met een prijs te bekronen. De eerste prijswinnaar van de rit was J. Pieters, 2. mevr. Koo- men uit Zaandam, 3. de heer H. de Graaf uit Zandvoort. De eerste limmerick-prijswin- naar was de heer H. Roos te Bergen, met: In stralende zonneschijn startte gistermiddag vanaf de Witte Weg, de door de Commissie van de Zomerfeesten te Bergen aan Zee georganiseerde optocht. Honderdendertig deelnemers, verdeeld in groepen paren en en kelingen, deden hieraan mede. Allerlei figuren en voorstellingen, zoals geharnaste ridders te voet en te paard, Bello, zware jongens, zigeuners, kabouters, eskimo's de nieuwe kleren van de keizer, Zwaan kleef aan, de rattenvanger van Hameln e.a. gecostumeerden, trokken, vooropgegaan door Ber gens r.k. drumband, een vrolijk kleurig lint langs de wegen van Bergen aan Zee, alvorens ze in het Parnassiapark aankwamen, waar de prijzen werden uitge reikt. Het was voor de jury, be staande uit de dames mevr. Kop- penol, mevr. Le Coultre en mevr. Schilpzand lang geen gemakke lijke taak om uit die veelheid van deelnemers de beste te kiezen. De prachtige prijzen, die be schikbaar waren gesteld, vielen ten deel aan Enkelingen: 1. Paulette Hollenberg als gehar naste ridder, 2. Jaap Sijpheer (to venaarsleerling), 3. Anthoinette Le Coultre (fruitmeisje). Paren: 1zware jongens; 2. Eskimobruid. (Catrien Moreau), 3. De nieuwe kleuren van de keizer (Tedde Poort). Groepen: 1. Zigeuners (Jong Nederland) 2. Bello (Har ry van Wirden) 3. Zwaan kleef aan (Jong Nederland). Onaangenaam was het inci dent, dat even voor de aanvang van de optocht in één van de boxen aan de Witte Weg ont stond, waar de leidsters van een groep kinderen van het Dorps huis uit Bergen bezig waren de kinderen te kleden en te sminken. Ze werden onverwachts en on verbiddelijk door de voorzitter van de VW te Bergen aan Zee, de heer van der Rest, op onbe heerste en ontactische wijze bui ten de deur gezet. Deze hande ling pleit niet voor een voorzitter van de VVV. Men zou van hem eerder medewerking verwacht kunnen hebben. in Parnassiapark. Ruim vierhonderd kinderen met hun ouders, hebben zaterdag middag j.l. in het Parnassiapark genoten van de verrichtingen van het Kindercircus „Saranti" uit Leeuwarden, dat door de Com missie van de Zomerfeesten te Bergen aan Zee was geenga- geerd. Dat de organisatoren hiermede een gelukkige keus hebben ge daan valt niet te betwijfelen, want het uitgebreide programma dat uit 24 nummers bestond, en door de jeugdige artisten (14 jaar) vlot en met vaart werd gebracht, was het aankijken ten volle waard. D'e uitstekende koorddansende Koringa, de Dolita's op hun ron de kogel de ritmische dansen van de girls, Soeliman met zijn kos telijke éénbultige kameel, The Dutch Cycling Stars; de Sunny Boys met hun evenwichttoeren, kortom alle nummers door dit circus gebracht, o.l.v. de heer Salverda, werden met gracieuze souplesse uitgevoerd. Decor en costuums waren prima verzorgd en het applaus, dat regelmatig opklaterde, bewees dat de toe schouwers deze voorstelling bij zonder apprecieerden. De per fecte muzikale grammofoon-pla- tenbegeleiding, de veelheid van de kleurige costuums, brachten op dit plekje in het park, een echte circussfeer. SCHOORL RECTIDICATIE In het Raadsverslag van de Gemeente Schoorl stond vorige week abusievelijk vermeld, dat van de Jelgersma van der Hoop- stichting voor verbreding van de Laanweg grond was aangekocht voor een bedrag van 62.000. Dit moet echter zijn bijna 7.000.waarbij is inbegrepen de schadeverlening aan de pachter. TEGEN BELACHELIJKE PRIJZEN. Voor betere Textiel: Als we binnenkomen wordt ons door een rode pijl al de weg gewezen. De bedoeling is dat we houden. ongeveer de tijdsvolgorde aan- Allereerst dus het Frangipani- altaar. Dit driedelige paneel is het oudst bekende werk van Jan van Scorel. Voorgaande schil derstukken zijn of verloren ge gaan, (in Spiers maakte hij er enige) of de indentiteit van de maker is nog niet vastgesteld. Onder dit schilderij heeft Jan van Scorel zijn naam duidelijk vermeld. Maar hij heeft er dan ook veel eer mee ingelegd. Een der gelijke verzameling portretten schilderen was op zichzelf al een meesterwerk, want we moeten erbij weten, dat de H. Appolonia en de H. Christoforus de duide lijke gelaatstrekken hebben van de grafelijke familie die hem de opdracht gaf. Evenwel, gravin Appolonia was al bijna een jaar dood. Jan van Scorel heeft haar dus nooit gezien. Toch wist hij met allerlei gegevens en aanwij zingen haar portret zo sprekend te doen gelijken dat de graaf-we- duwnaar ten diepste geroerd was en hem niet alleen uitstekend verblijf en loon bood, maar hem ook de hand van zijn dochter wilde schenken", volgens Karei van Mander. Is het een wonder dat Jan van Scorel een ereplaats- je, zij het op de achtergrond, in neemt? Portretten van Paus Adriaan VI heeft Jan van Scorel er ver scheidene gemaakt. Van dit por tret is aan alle kanten een stuk afgezaagd. Vermoedelijk is het een geschenk van Jan van Scorel aan de Hoge School van Leuven. Deze Universiteit vierde in 1524 haar eerste eeuwfeest. En Jans landgenoot en beschermer Adri aan Floriszoon Boeyens was er professor geweest. Paus Adriaan was een sober en ernstig man, die vrijwel vergeefs aan de geld verslindende pracht en praal in Rome een eind probeerde te ma ken. Jan bewonderde hem zeer, maar dat was ook wederkerig, want al was Paus Adriaan niet prachtlievend, kunstlievend was hij wel. Na jaren van reizen en om zwerven, leren en studeren kwam Jan van Scorel in Utrecht terug. Hij vestigde zich er als meester schilder en verkreeg al spoedig belangrijke opdrachten. Maar hij wilde geen lid van het Sint-Lu- casgilde (het gilde van de schil ders) worden. Dat hebben de „gildebroeders" hem wel kwa lijk genomen! Zou hij evenwel in het gilde treden, dan was welis waar zijn kostje gekocht, want daar zorgde het gilde wel voor, maar was het met zijn vrijheid als baanbreker gedaan. Er werkten in het gilde sterke conservatieve krachten. Daaraan wilde Jan van Scorel zich volstrekt onttrekken. Vandaar dat er reden voor hem was om zich voldoende inkom sten te verschaffen. Wel, die mo gelijkheid had hij door zijn mach tige beschermers en begunstigers gekregen. Men kan er lang over filosoferen welke bedoelingen hierbij hebben meegespeeld, in die tijd van strijd tegen de her vorming enerszijds en tegen ver starring anderzijds. Het Lochorst-triptiek was al meteen een gedurfd stuk werk, in een omgeving waar men aan de traditionele evenwichtige symme trische voorstellingen zolang ge wend was geweest. U ziet duide lijk: links vlakbij alle belangrijke figuren, bezig de weg van de Olijfberg af te beleggen met palmtakken en bloemen e.d., rechts: de wijde verte met de stad Jerusalem zoals Jan van Scorel hem zelf had gezien en ge tekend in Palestina. Even een op merking over de „schilderkunst": u ziet duidelijk twee verschillen de manieren. Links: vast en ste vig, rechts: uiterst dun en ijl. Jan van Scorel heeft dus het „schil der-handschrift" aangepast aan de voorstelling. En let u op de zwierige, trefzekere penseelvoe ring in die koppen rondom Chris tus. Zoiets kunt u ook zien b.v. in het werk van Frans Hals. U zult misschien opmerken dat lang niet alle koppen zo sprekend geschilderd zijn, maar sommigen van de voorgestelden op de zij vleugels b.v. zijn weer portretten van lang gestorvenen. Deze kon hij dus niet naar het leven afbeel den. Het lange portretstuk van de Jerusalem-vaarders geeft ons een tweede zelfportret van Jan van Scorel op ongeveer 33-jarige leef tijd. Een zelfbewuste, schrandere man. En dat mocht hij wezen. Hij ziet kans elk der figuren een eigen wezen, een eigen karakter te geven. En meer dan het uiter lijk, probeert hij het innerlijk, het gedachte- en gevoelsleven uit te beelden. Een meesterwerk van Jan van Scorel. Als u hiermee nu even de por tretten van de vijf heren van de Utrechtse Jerusalem-broeder- schap vergelijkt (no 16) dan ziet u dat de figuren zich al veel vrij er voordoen, dat nog fraaier de verschillende persoonlijkheden voor ons staan. Je zou je kunnen voorstellen waar ze aan denken, wat ze voelen. Maria Magdalena (uit het Rijksmus.) is terecht een beroemd schilderij. Zelfs zonder de kleu ren is te zien hoe mooi het lief lijke gelaat is geschilderd. Met opzet is rechts de boom geplaatst, niet alleen om hiermee een zekere intieme omgeving te scheppen, een plekje waar men zich graag bevindt, maar tevens om de ruige stam als tegenstelling te gebrui ken naast de fijne, zachte huid. De achtergrond, een landschap met een rotspartij, stelt het tafreel in een wijde ruimte en zonder overheersend te zijn, geeft het mede aan het geheel een grootse allure. Agatha van Schoonhoven is daarentegen geschilderd zonder, of liever met een zeer rustige achtergrond. Alleen het gelaat spreekt en de weinige lijnen en vlakken van het witte kapje en het donkere kleed. Hier is het geheel volstrekt ondergeschikt gemaakt aan de uitbeelding van het gezicht. En zonder twijfel zal iedereen zien dat Jan van Scorel getracht heeft, ja meer, bereikt heeft wat hij wilde, nl. laten zien hoeveel hij van deze lieve, schalkse vrouw hield. Wie zo over onze tentoonstel ling ronddwaalt zal gaarne over tuigd worden van de idee dat Jan van Scorel onze bewondering verdient, W. Koeman. □□□□□□□aaQaaaDDDapQDQaaa V.V.V. Schoorl Jan van Scorel-tentoonstelling in de o.l.s. aan de Molenweg tot en met 19 augustus. Geopend dagelijks van 1012 uur en van 15—17 uur. Zondag-, woensdag-, en vrijdagavond van 19.30-21 uur. Elke dinsdagmorgen duinwan deling onder deskundige leiding, vertrek Klimweg te 9.30 uur. 8 augustus, Lampionoptocht door het dorp. 9 augustus, Puzzlewandeltocht. Dinsdags van 7—8 uur: Uitlening der boeken, uitgaan de van „Algem. Welzijn", in het Oude Raadhuis. Gelegenheid tot tennissen op maandag, dinsdag, en vrijdag, gedurende de gehele dag tot 17 uur. Nadere inlichtingen hierom trent bij het V V V-informatie bureau. V.V.V. Groct-Camperduin Elke woensdagmiddag duin wandeling onder deskundige lei ding, vertrek Kerkbrink te 2 uur. 3 augustus, Strandfeest te Camperduin. 5, 6 en 7 augustus, Kermis te Groet. 8 augustus, Turndemonstratie op het Noord zeestrand, nabij paviljoen Kerk- meer Camperduin te 19.30 uur. 16 augustus: Lampion-optocht □□□□□□aaaaaaaaaaaDaaaaaa ZONDAGSDIENST ARTSEN DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. BERGEN - RUINELAAN 18 - TELEFOON 2532 BERGEN 5 augustus Dr, POOT Dorpsstraat 30 Telefoon 2423 SCHOORL 5 augustus Dr. BRUST, Telefoon 0 2209-288

De Duinstreek | 1962 | | pagina 1