ft 99 Gemeenteraad Bergen BOORSM A -TE XTIE L De ideale Dames Blouse! te PETTEN zondag 12 augustus Bromfielsrace Wij gaan met vakantie! Voor Foto en Film Foto Dick van Berge NYLON TRICOT BLOUSES DE B.P. JEUGD GRAND PRIX Sensationele „LE MANS" START MET ALLE WAGENS EXPOSITIE KAREL C0LN0T V.V. BERGEN G OLDENBURG Een rondwandeling SCH00RLSE GEMEENSCHAP Agenda ww ififvvirvwvr VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1962 39e JAARGANG No. 33 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef 13.75 11.90 14.50 nationale A ufocross Burgerlijke Stand BERGEN Van 20 tot en met 27 augustus wegens vakantie gesloten. 24 augustus SCHOORL V.V.V. Schoorl V.V.V. Groet-Camperduin ZONDAGSDIENST ARTSEN Ueektlüd DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. De vorige week dinsdagavond vergaderden de leden van de ge meenteraad van Bergen. Mr S. D. Sluis (Prot.-Chr.) en A. A. Tros (KVP) hadden bericht van ver hindering gezonden. Tot lid van het bestuur ge meentelijke instelling sociale be langen, werd benoemd de heer Houter. Tot plaatsvervangende leden, commissie art. van de woonruimtewet werden benoemd de heren W. F, Stomps en H, P. Bijl. De heer J. J. Dinkelberg vraagt waarom geen vrouwelijke kandi daten voor deze commissie zijn voorgesteld, of dat het college daar soms niet aan gedacht heeft. Burgemeester L. J. de Ruiter ant woordt dat daar wel aan gedacht is, maar dat men geen keus heeft kunnen doen. Besloten werd een bedrag van 5812.50 beschikbaar te stellen voor 750 standaardvuilnisemmers daar voor de thans bij de vuilnis ophaaldienst bestaande emmers aanvulling noodzakelijk is. Een gedeelte van de zuidelijke berm aan de Nesdijk, groot 3000 vierkante meter, dat door Rijks waterstaat gebruikt werd als op slagplaats voor betonpuin en hoogovenslakken, zal in verband met het afvoeren van dit puin door de Rijkswaterstaat, in zijn oorspronkelijke toestand gebracht worden. Besloten werd een aan de opslagplaats grenzende berm- strook, groot 1500 vierkante me ter, door de gemeente laten spit ten en inzaaien, opdat de gehele strook groot 4500 vierkante me- Breelaan 13 - Bergen - Tel. 2001-3618 CAMERA S VERLAAGDE PRIJZEN ter, te zijner tijd in het kader van de gemeentelijke bermverpachting als weiland kan worden uitgege ven. Uitvoeriger hield de raad zich bezig met een bermstrook gele gen aan de Baakmeerdijk, groot 3175 vierkante meter, waarvan de gemeente eigenaar is en welke sedert verscheidene jaren aan de heer J. J. Hoedjes is verpacht. Vroeger liep daar een sloot, die door de gemeente in het jaar 1924 aangekocht is voor stortplaats van huisvuil. Bij aankoop heeft de gemeente de verplichting op zich genomen langs de Baakmeerdijk over een lengte van 500 meter een nieuw hek te plaatsen en dit te onder houden. Intussen is het hekwerk in staat van verval geraakt, zo dat de raad besloot in 1958 tot vernieuwing van het hekwerk over te gaan. Tot uitvoering is het echter nooit gekomen, omdat het college in overweging nam, de bermstrook te verkopen. Nu zijn de heren Hoedjes en de twee eigenaren van de aan de bermstrook grenzende landerijen, de heren A. G. Kuys en de heer P. W. Hooymans de gegadigden. B. en W. stellen voor de strook aan genoemde eigenaren te ver kopen. De heer Steinz (VVD) wilde van verkoop niets weten, omdat, als wij de berm gaan verkopen, wij in de toekomst, wanneer de weg verbreed zou moeten wor den, die grond weer voor duur geld terug moeten kopen. Spr. wilde, indien de gemeente het verkoopt, aan de verkoop een re- striktie verbinden, met recht van terugkoop. De heren M. C. Veldt, F. J. A. Schouten en P. C. Briefjes waren tegen het voorstel. Ze vinden dat de pachter de heer Hoedjes het meeste recht van koop heeft. De heer Veldt is in de veronderstel ling dat er met de heer Hoedjes maar wat gerommeld is. Burgemeester De Ruiter merk te op, dat de gemeente destijds de grond gekocht heeft, dat een eventuele wegverbreding nog wel enige jaren zal duren en dat dit voorstel van B. en W. landbouw- technisch gezien verantwoord is. Tenslotte ging de raad akkoord met het voorstel om de bermstro ken te verkopen aan de heren Kuys en Hooymans. De heer Steinz kreeg de toezegging dat de gemeente het recht van terugkoop kan eisen. De Stichting Volkshogeschool heeft sedert 1 maart 1954 van de gemeente in huur het complex ,,'t Oude Hof". In de desbetreffende overeenkomst, die uiterlijk 31 december 1973 vervalt, is de huur vastgesteld op 2500. welk bedrag na toepassing van enige algemene huurverhogingen, inmiddels is gestegen tot het be drag van 3471,60. Gedurende de looptijd van de huurovereenkomst heeft de ge meente in het hoofdgebouw van deze school reeds belangrijke be dragen moeten investeren we gens noodzakelijke herstelwerk zaamheden, terwijl bovendien verscheidene al geruime tijd drin gende voorzieningen, waarmede naar raming ongeveer 16.000,— zal zijn gemoeid, nu op korte ter mijn ter hand moeten worden ge nomen. Ook de Stichting zelf heeft zich belangrijke uitgaven getroost tot verbetering van de door haar ge huurde gebouwen tot een bedrag van ruim 75.000.—. Voorts is de huurster voornemens over te gaan tot het aanleggen van cen trale verwarming en een meer hy giënische inrichting aan keuken en bijkeuken te brengen. Om te voorkomen dat de ge meente voor herstel van de vele constructieve gebreken van het object nieuwe kapitaalslasten op zich moet nemen voor uitgesteld onderhoud, dat niet of nauwelijks door verdere huurverhogingen kan worden gecompenseerd en de Stichting in de gelegenheid te stellen voor een verantwoord in vesteringsbeleid, acht het college, gelet op het grote belang van het van de Volkshogeschool uitgaan de culturele werk, dat van de ge meente alle mogelijke steun ver dient, de tijd gekomen om de za kelijke relaties tussen Stichting en gemeente, een nieuwe aan de gewijzigde omstandigheden aan gepaste basis te geven, ten einde het recht van deze Stichting op het volledig en langdurig genot van de door haar geëxploiteerde gebouwen en bijbehorende terrei nen te verzekeren. Met algemene stemmen besloot de raad tot aanneming van het voorstel van B. en W. het ,,Oude Hof" in erfpacht opstal uit te ge ven aan de Stichting „Volks hogeschool", een en ander voor een periode van 100 jaar, tegen een jaarlijkse som van 1000,— en een prijs ineens van 34.000. Op de vraag van de heer Schouten, of de brug over de hof vijver ook tot de erfpacht opstal behoort, antwoordde de voorzit ter dat de brug openbare weg is en de gemeente voor het onder houd moet zorgen. Op de vraag van de heer Din kelberg, of een gebouw in erf pacht kan worden uitgegeven, MATEN 38 t/m 46 WIT - WIT - MARINE lange nouw korte mouw lange mouw ZO GEWASSEN - Voor betere Textiel» ZO DROOG BERGEN - RUINELAAN 18 - TELEFOON 2532 antwoordde de burgemeester toe stemmend. Op voorstel van B. en W. be sloot de raad afwijzend te be schikken op een verzoek van de Berger Schoolvereniging, inzake aankoop van tweehonderd vier kante meter bosterrein, gelegen bij de Guurtjeslaan, hoek Ronde laan. Mevr. Broekman-Vriesman zei, dat het in de bedoeling lag op die grond een woning te bouwen voor de concierge-schoolschoon- maakster. Vijf jaar fietst zij van Alkmaar naar Bergen. Indien er veel bezwaren zouden komen omtrent het rooien van bomen en zo, kan men nog altijd een wo ning bovenop het schoolgebouw plaatsen. Burgemeester De Ruiter raadt het schoolbestuur aan een nieuw verzoek in te dienen voor woon gelegenheid voor haar concierge. Voorts deelde hij mede, dat de kosten voor verpleging van gees teszieken zo zijn gestegen, dat de subsidie daarvoor verleend met 25.000,—, verhoogd moet wor den en dat le aangeboden ge meenterekening 1960, een netto batig saldo van 74.000,— aan geeft. De St. Lambertusgroep (r.k. verkenners) wordt een renteloos voorschot verstrekt van tweedui zend gulden voor een belangrijke uitbreiding aan het clubgebouw. Medewerking werd verleend voor aanschaf leermiddelen ver- keersonderwijs ulo-school, Berger Schoolvereniging. De directie van de Benzine en Petroleum Maatschappij N.V. te Amsterdam organiseert vrijdag, zaterdag en zondag a.s,, resp. 10, 11 en 12 augustus, op het terrein van de openbare ulo-school aan de Beemsterlaan, in samenwer king met de V.V.V. en de Com missie van de Zomerfeesten te Bergen, de finales van de B.P. Jeugd Grand Prix, die iedere dag 's middags 2 uur beginnen. De deelname aan deze finales is gratis voor jongens en meisjes van minimum negen en maximum 13 jaar. De wedstrijden bestaan uit twee proefritten, gevolgd door een ronde waarvan de tijd wordt opgenomen. De best geklasseerde van elke groep van circa tien deelnemers wordt geselecteerd en mag later AANVANG n.m. 2 uur Terrein J. C. Vries, volgt de richtingspijlen SPECIALE ATTRACTIE. AANVANG 1 UUR N.M. op de dag rijden tegen andere groepswinnaars. De plaatselijke kampioen wordt gehuldigd en ontvangt de beker en de „Gouden Helm". Hij zal later in het jaar mogen deelnemen aan de wedstrijden om het kam pioenschap van Nederland. De jeugd krijgt nu de kans in het junior-model van een echte racewagen hun rijvaardigheid te tonen. Het circuit is afgezet met stro balen en wanneer een coureur met dertig kilometer-in-de-bocht tegen de kant zou rijden, slaat de motor meteen af, door een spe ciale veiligheidsconstruktie aan de wagen. En mochten de ouders denken dat dit „een woeste race" zou worden, dan kunnen ze ge rust zijn, want hoe spannend het ook is, het is veilig. Een complete equipe van monteurs is aanwe zig. De eerstvolgende expositie, on der auspiciën van het Kunste naars Centrum Bergen, in Huize Kranenburgh aan de Hoflaan, zal gewijd zijn aan werk van Ka- rel Colnot, werkend lid van het KCB. Het betreft schilderijen, mono types en tekeningen. De expositie duurt van 11 tot 23 augustus a.s. Geopend van 1117 uur (11 augustus van 1417 uur). Zoals bekend zijn de beelden in de tuin van „Kranenburgh" des avonds van 8—10 uur ver licht. Gedurende die uren is ook de binnen-expositie toegankelijk. Bergen 1—Volewijck jun. A. Aanstaande zondag 12 augus tus zal op het gemeentelijk sport terrein aan de Kerkedijk een vriendschappelijke voetbalwed strijd gespeeld worden tussen Bergen 1 en de Volewijck-junio- ren A uit Amsterdam. Tegen de ze jeugdige Amsterdamse ploeg, waarvan verschillende spelers in aanmerking komen voor een con tract in Volewijck 1, zullen de Bergenaren een goed figuur moe ten slaan. Voor liefhebbers die van jeugdig en enthousiast voet bal willen genieten, een gang naar de Kerkedijk ten volle waard. VAN 9 TOT 23 JULI 1962 Geboren: Jurjen Willem, z. v. T. W Voorthuijzen en C. B. Swakman; Jose- phina Cornelia Maria, d. v. J. N. M. Schaper en M. C. Zomerdijk; Fran- ciscus Johannes Nicolaas, z. v. N. J. Kramer en A. Bot. Johanna Maria Antonia, d. v. E. O. Kareis en W. F. A. Verhoeven. Ellen, d. v. P. H. Dijk en H. Ekkel: Willem Anton, z. v. J. W. Schuurman en F. W. van de Grampel. Ondertrouwd: Jacob Vriesman, 21 j. en Catharina Maria Glorie, 19 j. Philippo, Marcel, 25 jaar en Vogel, Neelie, 21 jaar. Gehuwd: Geen. Gehuwd: Heijstra, Johannes en Valkering, Anna M.; Timm, Marcel E. en Vos, Heintje; Borreman, Bertus en Philippo, Raya; Helderman, Jan en Coppoolse, Meta J.; is onze Drukkerij-Boekhandel Drukkerij Laanweg 35 - Schoorl. Ons weekblad „DE DUINSTREEK" zal dan ook op NIET VERSCHIJNEN. Kokkes, Johannes B. en Drenth, Arina N. Overleden: Mathilda Anette Marks, 81 jaar, weduwe van G. J. Ros; Corne- lis Schotten, 81 jaar. Bommezij, Cornelis, 67 jaar. Joosten, Trijntje, weduwe van P. Groot, 82 jaar; Rischen, Hubert Heinrich Otto, 70 jaar; van Son Cornelis, 75 jaar. op de «Jan van Scorel"- tentoonstelling. Ook het in het Rijksmuseum aanwezige schilderij „Bathseba", waarvan we hier een afbeelding vinden, vertoont dezelfde verde ling van het vlak in twee schuine vlakken: links vooraan de door koning David begeerde vrouw in een met marmeren beelden ver sierde paleistuin (op de afbeel ding is niet zo heel duidelijk te zien hoe Van Scorel de vlees- kleur mooi in tegenstelling plaatst tegenover de koele kleur van de beelden), rechts op de achter grond Romeinse bouwwerken. Al meer overtuigend is een verbin ding tot stand gebracht tussen de figuren op de voorgrond en de gebouwen op de achtergrond, door de wandelende personen van het middenplan. Het gebaar van wanhoop en de deernis met zichzelf van de schone Bathseba overtuigen niet zo erg, maar blijkbaar ging het de meester meer om de uitbeelding van ro- meinse schoonheden dan om tra giek van het bijbelse verhaal. Ook „De Doop van Christus" is vooral geschilderd om dè ont dekking van de tijd der Renais sance, de schoonheid van het menselijk lichaam te doen zien. Een opmerkelijk verschijnsel bij de „Madonna's" die Jan van Scorel geschilderd heeft is wel dat hij de levensinstelling, de psychologie van Moeder en Kind zo goed heeft geobserveerd; ook de „Madonna met de wilde Ro zen" vertoont het duidelijk. Het Kind heeft aandacht voor de om geving, de dingen, de wereld, maar de Moeder heeft alleen aan dacht voor het Kind. In de derde zaal zien we geen schilderijen van Jan van Scorel meer. We treffen er een gravure aan, gemaakt naar het schilderij dat zijn beroemde leerling An- thonie Mor voor en van zijn meester gemaakt heeft in 1560. Jan van Scorel was toen 65 jaar. Het nierlijden vergalde zijn laat ste levensjaren. Misschien nooit, maar in elk geval toen niet, was hij een gemakkelijk heer. Hij wist wat hij wilde en zette steeds alle krachten in om zijn doeleinden te bereiken. Daarbij heeft hij steeds willen „bewijzen" dat verstand en wilskracht meer waard zijn dan afkomst en voorspraak. Anthonie Mor was toen al een „geslaagd man. Hij schilderde vele portret ten van de hoogste en machtigste heren van die tijd. Daartussen door ontstaat dan dit laatste por tret van de oude ziekelijke mees ter. Maar toch is wel te zien dat deze groot-geworden leerling zijn vroegere leermeester een zekere reverentie, verering toedraagt. Verder vinden we dan aan de wand nog enige afbeeldingen van ons dorpje, zo'n 300 jaar geleden. We zien in de vitrines een paar boeken over Jan van Scorel, o.a. het in 1604 voor het eerst ver schenen „Schilderboek" van Ca- rel van Mander, die in zijn le vensbeschrijving vermeldt, „dat hij geboren werd in een dorp bij Alkmaar, Schoorel geheten, aan welk dorp hij zijn achternaam dankt en dat door hem wereldver maard is geworden." En dan wordt de laatste wand ingenomen door drie landkaarten van het ingepolderde gebied van de Zijpe. Voor Schoorl en zijn omgeving is dit het grote werk geweest. We kunnen het belang ervan moeilijk onderschatten. Het Noordholland boven de West- friese Zeedijk is tot houdbaar land gegroeid nadat de door braak in de Pettemer Duinen, dus de Zijpe, gedicht was. Daar heeft Jan van Scorel zeer veel en be langrijk werk voor verzet. Want al mogen we hem met ere noemen (vervolg op 2e pagina) □□□□DaODDDDaaDDDDDOaDaDD Jan van Scorel-tentoonstelling in de o.l.s. aan de Molenweg tot en met 19 augustus. Geopend dagelijks van 1012 uur en van 15—17 uur. Zondag-, woensdag-, en vrijdagavond van 19.30-21 uur. Dinsdags van 7.8 uur: Uitlening der boeken, uitgaan de van „Algem. Welzijn", in het Oude Raadhuis. Gelegenheid tot tennissen op maandag, dinsdag, en vrijdag, gedurende de gehele dag tot 17 uur. Nadere inlichtingen hierom trent bij het V V V-informatie bureau. maandag, 13 augustus Schatgraverij op het Speelduin achter „De Roode Leeuw", aanvang 19.30 uur. Dinsdag, 14 augustus Duinwandeling te Schoorl gaat NIET door. Donderdag, 16 augustus Avondduinwandeling met lampions te Schoorl. Start aan de voet van Klimweg te 20 uur Elke woensdagmiddag duin wandeling onder deskundige lei ding, vertrek Kerkbrink te 2 uur. Maandag, 13 augustus Puzzelwandeltocht te Groet. Vertrek vanaf cafe Swart te 19 30 uur. 16 augustus: Lampion-optocht te Groet. Vertrek te 20 uur vanaf Zwarte Padje te Hargen. BERGEN 12 augustus Dr. LUGTEN Tel, 2700 SCHOORL 12 augustus Dr. BRUST, Telefoon 0 2209-288

De Duinstreek | 1962 | | pagina 1