ff BELLO Wij gaan met vakantie! GROOT CONCOURS HIPPIQUE Grote Parade Springconcours CAS, de speurhond Voor Foto en Film Foto Dick van Berge G OLDENBURG Demonstratie Ponny-ruiters. Nachtelijke botsing Bergen in haar lichtkleed SCH00RLSE GEMEENSCHAP A&euda KINDERFEEST T. en 0. W Ifly11w VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1962 39c JAARGANG No. 34 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef 71 ft en „de gevangene van de Valk van Italië". Wanneer „Bello", de oude stoomloc no. 7742 niet aan het voorportaal van het „Plein" stond, zouden de herinneringen aan die goede oude tram gauw vervagen en zijn roemrijke his torie snel vergeten zijn. Nu is dit niet het geval, want duizenden en nog eens duizenden mensen ko men bij het zien van dit ijzeren monument nog altijd aangename herinneringen in gedachte, als ze denken aan die jaren van zijn actieve loopbaan, toen deze on der vrolijk belgeklingel, op volle sterkte, de volgepropte wagons door Bergens Sprookjestuin naar zee trok, al zaten de vacantie- gangers dan ook in wagens die dateerden uit het jaar 1883. Toen Bergen aan Zee was ge sticht, voelde men de noodzaak van een gemakkelijke verbinding met de jonge badplaats. In de zomer van het jaar 1907 onderhield een rijtuig de verbin ding met Bergen aan Zee. Deze onderneming bleek echter te weinig passagiers te kunnen ver voeren. Tot grote vreugde van de Bergenaren verscheen er een jaar later een paardentram. De ze tram bestond uit onderstellen van kipkarren, waarop een stellage was gebouwd, met een lage bank in het midden, daarover een overkapping, zodat het een soort op rails-rijdende Jan Plezier werd. Het beginsta- tion was „De Ronde Kom" aan de Hoflaan, vandaar reed men naar Bergen aan Zee. De bocht bij de Fransman was in die dagen te scherp voor de lorrie (men had daar een draai schijf aangebracht). Daargeko- men werden passagiers verzocht even af te stappen om te helpen draaien. Bij het Vlaggeduin gekomen gebeurde het nog wel eens dat het paard de gasten niet trekken kon en er met vereende kracht geduwd moest worden. Was men dan boven dan werd het paard uitgespannen en rolde de lorrie op eigen kracht, met een vaartje naar Bergen aan Zee. Met deze lorrie-verbinding vervoerde men in dat jaar 14.400 passagiers. Sommige zondagen waren zo druk, dat er in haast nieuwe plaatsbewijzen gemaakt moesten worden. Op 24 juni 1909 reed de eer ste stoomtram, getrokken door de „Neushoorn" naar zee. Dat dit een belangrijke dag was voor Bergen kan men zich indenken. Deze feestelijke gebeurtenis werd opgeluisterd door het „Berger Fanfarecorps", thans Bergens Harmonie. Dit was een uitkomst en er werd in de zomermaanden druk gebruik van gemaakt. De periode in de twintiger en dertiger jaren waren dan ook de seizoenen, dat de Berger tram op hoogspanning werkte en een record aantal gas ten vervoerde! Op mooie zomer- se dagen, die waren er toen nog, was het een genot op de boven ste verdieping van sommige tram wagens te zitten en de reis naar zee mee te maken. Doch langza merhand veranderde de tijd en begon de autobus een belangrijk deel van Bello's klanten te trek ken. De mens kreeg haast en vond de autobus sneller en ge riefelijker. Een klein gedeelte bleef Bello trouw, dat waren de forensen, reizigers, vertegen woordigers, die nog geen auto hadden en in Alkmaar moesten overstappen in andere treinen. Zo kwam het dan, dat men in Utrecht besloot Bello uit de rails te nemen. Op 31 augustus 1955 reed hij zijn laatste rit van Alk maar naar Bergen aan Zee en terug. Toen wilde iedereen nog gauw even mee en puilde het van leedvermaak-doordrenkte pu bliek uit de coupéramen. Thans staat Bello zonder stoomkracht, op de tien meter rails die hem is toegewezen voor een stootjuk. Na vijftig jaren Bergen trouw te hebben gediend, is hij nu voor de filmende en plaatjes-schietende vacantie gan ger een bijzonder en leuk ob ject geworden. Maar wie in de veronderstelling mocht zijn, dat de oude locomotief het enigst mo nument ter wereld is, zo schrijft de heer Rein Valkhoff, moet te leurgesteld worden, want in Noord-Italië, in de stad Brescia, staat precies zo'n monument, dat onder dezelfde omstandigheden en met evenveel aantal dienstja ren, eveneens omringd door een perk zoals op het „Plein", in het jaar 1906 daar werd neergezet. Deze Italiaanse stad, waar een burcht staat die men de „Valk van Italië" noemt, heeft in het grijze verleden het stadje geter roriseerd met zijn kannonen en schrik en ontzetting gebracht over de bevolking en menige ge vangene over zijn ophaalbrug binnen zijn muren gevoerd. Door dat dit Italiaanse locomotiefje, evenals „Bello" een blijvende aanschouwelijke herinnering is geworden, en niet meer actief zich spiegelen kan in het idylis- sche Meer van Iseo en door vele tunnels naar de hoge sneeuw rij den kan, kreeg hij de naam van „De gevangene van de Valk van Italië". Toen „Bello" zijn eerste reis maakte, stond zijn Italiaanse college r eds enige jaren, tot groot vermaak van de vele be zoekers, als monument in dat Ita liaanse stadje. Van 20 tot en met 27 augustus is onze 24 augustus Drukkerij-Boekhandel wegens vakantie gesloten. Drukkerij Laanweg 35 - Schoorl. Concert Bergens' Harmonie Dinsdagavond 21 augustus 's avonds 8 uur, concerteert Ber gens Harmonie, o.l.v. haar diri gent Kees Blokker, in de muziek- tuin aan de Hoflaan. De toegang is vrij. Berger Luchtpost. Twee vluchten stonden dit weekend op het programma. De laatste vlucht jonge duiven en de eerste navlucht. De jonge duiven werden gelost met Z. W. wind en de eerste kwam thuis om 10- 14-58. 1. C. Pijper, 2. J. Out, 3. N. v. d. Kamer, 4. P. Schaaper, 5. P. Brakenhoff, 6. G. Overpelt, 7. G. Kooy, 8. A. Staadegaard, 9. H. Wijers, 10. F. de Vries, 11. K. Postma, 12. J. Wellerdieck. Uitslag Breda, los 7 uur, eerste duif 8-32-09. 1. P. Tiebie, 2. C. Pijper, 3. G. Overpelt, 4. A. Staadegaard, 5. G. de Waard, 6. N. v. d. Kamer, 7. H. Wijers, 8. P. Brakenhoff, 9. J. Pluister, 10. D. Kok, 11. P. Schaaper, 12. B Dobben, 13. Dekker, 14. K Postma, 15. G. Kooy, 16. J. Out, 17, F. de Vries. Zaterdag inkor- ven voor Roosendaal. op ZATERDAG 18 AUG. TE SCHAGERBRUG. Terrein DE BOER aan de Grote Sloot. Aanvang 13 uur. en diverse attrakties, Deelname uit de beste stallen van Nederland. PAARDENSPORTLIEFHEBBERS KOMT A.S. ZATERDAG In de nacht van zaterdag en zondag j.l., vloog bij de speeltuin aan de oude Bergerweg, een Amerikaanse auto uit de bocht, en ramde twee auto's die daar ge parkeerd stonden. Bij nader politie-onderzoek bleek, dat de Ford gestolen was en bestuurder en inzittende de vlucht hebben genomen. De scha de veroorzaakt door deze botsing is aanzienlijk. De verlichtingsavond, die vo rige week woensdag 1.1. gehou den werd, kan van alle georgani seerde verlichtingsavonden sinds 1926, als één van de mooiste avonden genoemd worden. Niet alleen dat het weder mee werkte, maar de Bergenaar zelf legde een ijver aan de dag door zijn straat, tuin of gevel te ver lichten met lampionnen, vetpotjes of elektrische garnering, dat het de moeite waard was om bekeken te worden. Hij bracht daardoor in zijn geliefkoosd dorp een ro mantische sprookjessfeer. De steeds weer prachtige ver lichting rond de Ruine in de ka stanjebomen, de wel zeer bijzon dere mooie verlichting in de tuin van „De Rustende Jager", met fragiele fonteinen en gekleurd licht, de oude stoere met grote lampionsterren verlichte iepen boom op de hoek Russenweg- Breelaan, de verlichte notaristuin aan de Ruinelaan, de dromerig verlichte wegen, kortom de dui zenden lampions die op deze zeld zame mooie stille zomeravond hun gedempt licht over de dui zendkoppige menigte straalden, die van heinde en verre gekomen waren om dit te zien. Dit grote lichtfeest oogstte een succes dat zeer zeker verdiend is. Het feest werd nog verhoogd door de muzikale klanken van „Bergens Harmonie" met haar jeugddrumband. Onvermoeid marcheerden ze door het dorp, zo nu en dan stilstaand om enkele goede muzikale creaties ten beste te geven. Ook het grootste orgel van Nederland, de gouden „Hoofden" en het draaiorgel „De Kameel" van de heer Meeldijk uit Alkmaar, verhoogden de feeststemming. Het was een echt ouderwetse verlichtingsavond, waarop de Commissie van de Zomerfeesten en allen die aan dit welslagen meegewerkt hebben, tevreden kunnen terugzien. Lezing met dia's in Dorpshuis De vorige week donderdag middag hield de heer J. B. Ve- rink, beheerder voor de duinen van Bergen, van de provincie, voor de oudste kinderen die hun vakantie onder leiding van de Stichting 't Dorpshuis doorbren gen, in het Dorpshuis een lezing over het natuurleven in het duin reservaat van Bergen. Op aange name en voor de kinderen be grijpende wijze gaf de heer Ve- rink, begeleid door prachtige dia's, een overzicht over het ont staan van de duinen, het vastleg gen daarvan door beplanting en het kweken van dennen en eiken voor herbeplanting. Ook de flora en fauna van dit natuurgebied kreeg de jeugd te zien. Hun werd gewezen op eetbare en niet-eet- bare paddestoelen, schadelijke en niet-schadelijke dieren en vooral op het wat meer aandacht aan de natuur besteden van dit zo ver rukkelijk natuurgebied. Voorts merkte spr. op, dat men niet alleen kan wandelen, maar ook kan fietsen, paardrijden en spelen op de vele speelterreinen, mits men over toegangskaarten beschikt. Tenslotte dankte de hoofdleidster, mej. Jetty van Za- nen, de heer Verink voor deze echt mooie lezing en gratis voor lichting van het PWN. en over handigde hem namens de kinde ren een klein stoffelijk blijk van waardering. DE HEER C. J. BEEKMAN TEN GRAVE GEDRAGEN. Verleden week dinsdag is op de r.k. begraafplaats aan de Kerkedijk, het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de heer C. J. Beekman, een bekende figuur in ons dorp. Tijdens zijn leven was hij één van de voornaamste leden van „Bergens-Harmonie", later ere lid. Hij dirigeerde enige jaren dit populaire muziekcorps en compo neerde verschillende marsen, die heden ten dage nog worden uit gevoerd. Van de drie B's, die „Bergens Harmonie" mocht be zitten, t.w. Blankendaal, Beekman en Bogtman, drie steunpilaren van het corps, heeft de thans 91- jarige heer Bogfman beiden over leefd. TOERNOOI OM DE BERGENAAR. Aanstaande zondag 19 augus tus organiseert de Berger-Sport- Vereniging haar jaarlijks toer nooi om de wisselbeker „de Ber genaar". Aan de wedstrijden nemen deel de volgende clubs: N-Niedorp, Kaagvogels, Sloterpark, (Asd), Schoorl, Berdos en Bergen. Aan vang 10 uur. Bijna iedereen denkt, dat de zesjarige herdershond Cas van de rijksspeurhondgeleider in het district Alkmaar, opperwacht meester B. Karsten te Bergen, een heel bijzondere speurhond is, om dat deze middels een sorteerproef in de Zwitserse hoofdstad Bern één der daders van de befaamde schilderijendiefstal te Aerdenhout heeft aangewezen. De ware reden, waarom juist déze hond was uitverkoren, was dat adjudant speurhondgeleider H. de Groot Santpoort uit het district Amsterdam met verlof was en de heer Karsten moest in vallen. „Baas en hond zijn onverbreke lijk met elkander verbonden. Wat Cas deed, kan elke rijksspeur hond in Nederland", vertelde de opper mij in zijn woning aan de Van Blaaderenweg te Bergen met Noordhollandse nuchterheid (ook al is hij dan geen geboren Noord hollander) De dieren, die voor dit doel van particulieren worden aange kocht, behoeven niet persé ras herdershonden te zijn (dus wel herders). Ze moeten een goeie neus hebben, maar ze moeten die ook willen gebruiken en 12 - 18 maanden oud zijn. De opleiding aan de speurhondenschool te Den Haag, waar Cas ook vandaan kwam, duurt 4.8 maanden. Daar heeft één instructeur drie tot vier honden in africhting. EXAMEN „Toen mijn vorige hond ge storven was, moest ik weer veer tien dagen naar de school om met Cas, wiens opleiding enigszins versneld werd, examen te doen. Baas en hond moeten een team zijn. Iedere hond heeft zijn eigen karakter en ieder mens uiteraard ook". De sorteerproeven geschieden niet zoals men veelal denkt met mensen, die op een rijtje worden gezet, doch met genummerde allu- miniumbuisjes, die op onderlinge afstand van een halve meter bij voorkeur op een stenen vloer worden gelegd. Het buisje, dat lucht uitstraalt van de dader, wordt door de hond geappor teerd, als de lucht overeenkomt met die van een voorwerp, dat de dader heeft aangeraakt. In 't geval Aerdenhout had Cas voor af lucht gekregen van een pistool, dat de Duitser Grafe in handen had gehad. Concours Hippique ie Bergen Zondag 19 augustus a.s. zullen de leden van de Ruiterbond van de L. T. B. in Noord- en Zuid- Holland op het jaarlijkse concours in sportieve geest gaan strijden om de kampioenschappen van deze Bond. Dit z.g. Bondsconcours, waaraan plm. 80 ruiters of ama zones deelnemen, zal plaatsvinden op een terrein van hoeve „De Franschman" te Bergen N.H. (ter plaatse alom bekend). Het officiële programma begint des middags om twee uur. De landelijke ruitersport is de sport bij uitstek voor de jongens en meisjes van het platteland, omdat zij nu eenmaal over een paard kunnen beschikken. Het is bekend, dat de ruitersport een grote vormende waarde heeft, zo wel voor lichaam als geest. Het is bovendien een uitstekende vrije tijdsbesteding voor de jongeren die deze sport kunnen beoefenen. Tijdens het officiële middag programma van dit Bondsconcours zullen vele interessante nummers te zien zijn, zoals openingsparade, dressuurdemonstratie van het kam- pioens-achttal, groepspringen (springen van 2 ruiters tegelijk), demonstratie door ponnyruitertjes, vrijheidsdressuur en individuele springwedstrijden. Ons inziens zal een bezoek aan dit concours de moeite waard zijn. De landelijke ruitersport verdient beslist uw aandacht. □□□aDDaaaaaaaaaaDDODDDDD V.V.V. Schoorl Jan van Scorel-tentoonstelling in de o.l.s. aan de Molenweg tot en met 19 augustus. Geopend dagelijks van 1012 uur en van 1517 uur. Zondag-, woensdag-, en vrijdagavond van 19.30-21 uur. Dinsdags van 78 uur: Uitlening der boeken, uitgaan de van „Algem. Welzijn", in het Oude Raadhuis. Gelegenheid tot tennissen op maandag, dinsdag, en vrijdag, gedurende de gehele dag tot 17 uur. Nadere inlichtingen hierom trent bij het V V V-informatie bureau. V.V.V. Groet-Camperduin Elke woensdagmiddag duin wandeling onder deskundige lei ding, vertrek Kerkbrink te 2 uur. 27 augustus Trekking verloting V.V.V. Groet, Camperduin en omgeving. Woensdag 8 augustus 1.1. vier de de jeugd van T. en O., o.l.v. het aktieve bestuur, haar jaarlijks kinderfeest. Werden voorheen de kinderspelen in het openlucht theater gehouden, deze dag ge beurde dit op het speeltuinterrein aan de Kogendijk, waar verschil lende groepen jongens en meisjes zich inspanden om door koekhap- pen, bandkruipen, doelschoppen, skelterrace, e.a. spelletjes, een zo goed mogelijk figuur te slaan. Fel is er gestreden om de eer en de winnaars van de groep jon gens van 9—10 jaar waren: 1. Tim van 't Kaar, 2. Renê Koper, 3. N. v. d. Linden. De eerste van de meisjes in deze groep was: Ina Houtenbos, 2. Elly v. d. Grijs- paarde, 3. Ali Ranzijn. In de groep jongens van 11 12 jaar behaalde Dikkie Beers de le prijs, 2. Paul v. d. Ham, 3. Petrus Beukers. Van de meisjes: 1. Jacoba de Beurs, 2. Marriette Schotten, 3. Betsy Ranzijn. Uit de groep jongens van 1344 jaar kwam: 1. Koos Min, 2. San- der Weyer, 3. Kees Dekker, te voorschijn. Van de meisjes waren het: 1. Kobientje Wittebrood, 2. Erna Rothier, 3. Anneke Beers, 's Mid dags werden de kinderen in het T. en O.-gebouw op een prachtig filmprogramma verrast, waar o.a. de films werden vertoond van De Lage landen, Zambesie de getem de rivier en Droomtrein. In de pauze werden ze op koek en limo nade getrakteerd. Het was een prachtige dag voor de T, en O.- jeugd. voor Optiek Foto Mr. Opt. D. W. Pastoor ZONDAGSDIENST ARTSEN MeektlüA DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laan weg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Breelaan 13 - Bergen - Tel. 2001-3618 CAMERA'S VERLAAGDE PRIJZEN Ons weekblad „DE DUINSTREEK" zal dan ook op NIET VERSCHIJNEN. Hoflaan 2 - Bergen BERGEN 19 augustus Dr. J. J. A. A. HODDE, van Reenenpark 2, tel. 2027 26 augustus Dr. LUIF Nieuwe Bergerweg 1 - Telefoon 3130 SCHOORL 19 augustus Dr. BRUST. Telefoon 0 2209-288 26 augustus Dr RISSELADA, Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1962 | | pagina 1