UeeltUod GEMEENTERAAD BERGEN Voor Foto en Film Foto Dick van Berge ATTENTIE. URSEM, linoleum krommenie goede krachten Raadsvergadering Schoorl VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1962 39e JAARGANG No, 37 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Culturele avonden in Bergen Avondschool Bergen. MAANDAG 17 SEPTEMBER MAANDAG 24 SEPTEMBER uitbreiding bij Zeevis-Hengelsporiwedstrijd Foto Mr. Opt. D. W. Pastoor „DE DUINSTREEK" Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 6.85 per jaar f 1.75 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Het College van B. en W. trekt zijn voorstel in, inzake naamsverandering van Kerkelaan en „Merelhof". Het voorstel van B. en W. om de namen van de Kerkelaan en „Merelhof" te wijzigen in resp. Dirk Klomplaan (journalist 1883- 1947) en Jan Roggeveenshof (gemeente-architect 1888-1955), heeft bij genoemde laan- en hof- bewoners een storm van protest doen ontketenen, zodat het Col lege van B. en W. maar besloot het voorstel terug te trekken, omdat de weduwen van wijlen Klomp en Roggeveen van mening waren, dat ze een dergelijke pos- thume hulde niet op prijs stelden en het tegen de zin van een groot aantal Bergenaren was. Er zal door B. en W. naar een andere mogelijkheid worden ge zocht, om wijlen de heren Klomp en Roggeveen, die tijdens hun le ven een grote liefde en ijver aan de dag legden voor de welvaart en het behoud van natuurschoon in hun dorp een dergelijke pos- thume hulde toe te kennen. Ver volgens besloot de raad het voor stel van B. en W., om het eerste te bouwen complex in het plan Nesdijk, de naam van het Char ley Toorop-plantsoen te geven. De vaststelling van het uit breidingsplan-Noord vormde in de vergadering het belangrijkste agendapunt, dat nog nimmer aan de raad is voorgelegd. Het betreft de bouw van 350 woningen, in hoofdzaak bestemd voor toekom stig personeel voor de Euratom (R.C.N.) en personeel voor de in Bergen te vestigen Europese school. Niettegenstaande de 25 bezwaarschriften, die tegen dit uitbreidingsplan waren binnenge komen, heeft de raad dit uitbrei dingsplan aanvaard. De heer J. J. Dinkelberg (Mid- denblok) vindt dit uitbreidings plan groots van omvang en opzet. Het spijt hem dat de vergadering niet compleet is, vooral nu de vol gende week een wethouder geko zen moet worden. Afwezig waren de heren C. Steinz, E. J. van Rees Vellinga (beiden V.V.D.) en A. Breelaan 13 - Bergen - Tel. 2001-3618 CAMERA'S VERLAAGDE PRIJZEN A. Tros (K.V.P.) met bericht van verhindering. Spr. was van me ning dat Bergen alleen voor de Bergenaren zou zijn en haar deu ren sloot voor anderen. Nu raken wij zo langzamerhand precies vol, waar wij het nooit hadden willen hebben. De heer F. J. A. Schouten (K.V.P.) vroeg welke officiële zekerheid er bestaat, dat de Eur- atomschool in Bergen komt. Mevr. mr. E. P. Broekman- Vriesman (V.V.D.) had een fraaie indruk gekregen van het uitbreidingsplan. Het kan een aanwinst voor Bergen worden. Ze verwacht dat B. en W. op de bezwaarschriften een royaal antwoord zal geven. De heer N. F. A. de Graan (PvdA) vroeg zich af, of het Col lege niet wat te licht gedacht heeft over dit uitbreidingsplan! Hoe financieren we dit? Spreker meende dat de grondprijs wel om hoog zal moeten gaan. Mr. S. D. Sluis (prot.-chr.) zei, dat men spoedig zou komen te weten of de Euratomschool in Bergen komt. Het uitbreidings plan-Noord kon sprekers goed keuring wegdragen. Wat de schade betreft voor de betrokke nen moet in dit geval het privé- belang wijken voor het algemeen belang. De doorgaande verbinding BergernSchoorl over de Konin ginneweg vond spr., evenals me vrouw Broekman, een groot be zwaar i.v.m. de ligging van Elks- hove. De heer Sluis zou liever de weg buitenom geprojecteerd wil len zien. Tenslotte vond hij het prettig dat wethouder Ellis zijn oude systeem Bergen voor de Bergenaren had laten varen. We kunnen op deze wijze veel vlug ger bouwen. Burgemeester L. J. de Ruiter antwoordde op de vraag van de heer Schouten, dat de zekerheid van de te bouwen Euratomschool door afwezigheid van de minister niet kon worden gegeven, dat de grondprijs van het uitbreidings plan-Noord is bepaald op 25.— per vierkante meter, dat de Ko ninginneweg en de daarop ver bindende Landweg in de toe komst voorrangswegen worden, dat deze wegen een breedte krij gen van 7.20 meter, en de bejaar den rustig langs de weg, die 32 meter breed wordt met bermen en ventwegen, kunnen wandelen. Ook zei de voorzitter, dat het stichten van een tehuis voor chro nische zieken binnen korte tijd gerealiseerd kan worden, zodra de goedkeuring van het ministerie afkomt. Tevens zal Bergen bin nen een niet al te groot aantal jaren een goede riolerings- en zui veringsinstallatie bezitten, wat dringend noodzakelijk is. Voorts bracht de burgemeester de Dienst van Gemeentewerken bijzondere lof, voor het uitwerken van het prachtige uitbreidings plan. Spr. hoopte dat er geen vierde Technische Hogeschool in Bergen zal komen. Men heeft hiervoor 300 hectare grond nodig en dit heeft de gemeente Bergen niet. De heer C. Bommezij te Bergen aan Zee werd voor het huren van een grondstrook van de gemeen te, ten dienste van uitritten van garages aan het gemeentelijk par keerterrein aar> de Zeeweg, ver gunning verleend dit te gebrui ken voor de huurprijs van 76.-. Een bouwterrein gelegen aan de hoek Oranje-Marijkelaan werd verkocht aan de heer J. Trap uit Heemstede voor de bouw van een woning. Dit terrein was reeds verkocht aan de heer J. Th. Vlugt. Hij was echter niet in staat dit te financieren. Acoord ging de raad, in afwij king van zijn besluit de Nesdijk- grond alleen te bestemmen voor Bergenaren, met de verkoop van een complex bouwterrein, groot 3400 vierkante meter a 20. per vierkante meter, aan het Aan nemersbedrijf J. P. Nelissen N.V. te Venray, voor de bouw van 18 woningen in de vrije sector, waarvan de helft aan Bergenaren dient verkocht te worden. Dit bouwbedrijf zal spoedig beginnen met de bouw van 36 woningen naar een bouwplan van het archi tectenbureau Sterenberg, Van Meer en Van der Pol te Hilver sum. Deze woningen worden ge bouwd voor de woningbouwver eniging „Algemeen Belang". De aanbesteding van de burge meesterswoning zal geschieden op 12 september a.s. Ingezonden mededeling Het seizoen 19621963 begint op zaterdag 22 september. De reeds vastgestelde data zijn 22 september, 20 oktober, 24 novem ber, 19 januari, 16 februari, 16 maart. Over Griekenland zal op 22 september spreken de heer G. Fi- gée, die aan de hand van een se rie kleurendia's ons zal spreken over het oude en nieuwe land. De bekende cineast Simon de Waard komt bij zijn kleurenfilm een reisverslag doen van zijn be zoek aan Engeland, Wales en Schotland, waarbij ook de biolo gen aan hun trekken komen. Als derde zal de ons bekende Lucie Schouten, anthropologe en studente in de archeologie, een interessante lezing houden over Jordanië, waar zij met een ar cheologische expeditie maanden lang vertoefde. In een volgende circulaire zul len wij u meedelen, of het ons ge lukt Porgy and Bess van Bert Brugman hier te krijgen. De plaatsbespreking voor de lezing op zaterdag 22 september in de danszaal van de Rustende Jager is als volgt: S-kaarten (slechthorende of -ziende) maandag 10 september van 9—12 (tel. 11.30—12): A-kaarten op maandag 10 sep tember van 2—4 (tel. van 3.30— 4 uur) B-kaarten op dinsdag 11 sep tember van 942 (tel. van 11.30 12 uur); C-kaarten op dinsdag 11 sep tember van 24 (tel. van 3,30' 4 uur). Kaarten en plaatsbespreking zijn in W. de Haans Boekhandel (tel. 2452). Daar kunnen zich ook nieuwe donateurs opgeven. Deze hebben recht op minstens 12 re- ductiekaarten en op voorbespre- king. Vrije kaarten zijn verkrijgbaar na dinsdag 11 september. Op za terdag 15 september is voor het laatst plaatsbespreking in ver band met vakantie van de boek handel. Aan de zaal zijn nog plaatsen beschikbaar. Inlichtingen kunt u verkrijgen bij boekhandel De Haan. Wilt u bij plaatsbespreking uw donateurskaart meebrengen. Mocht u bij aanbieding niet thuis zijn geweest, dan vindt u uw kaart in de boekhandel. Zie voor verdere bijzonderheden de adver tentie in dit blad. De zomer behoort tot het ver leden, de vakanties zijn voorbij. Gaat u de komende stille tijd nut tig besteden De avondschool biedt daartoe een prachtige ge legenheid. Voor hen die zich in de toekomst als middenstander willen vestigen, is het Midden standsdiploma vereist. Voor serieuze werkers is het mogelijk dit waardevolle document in één jaar te behalen, zoals de afgelopen jaren vele cursisten hebben be wezen. Dit jaar slaagden alle cursisten die te Schagen aan het mondelinge examen deelnamen. Zij die meer en beter contact met hun buitenlandse gasten wil len hebben, of zelf in de vakantie over de grenzen gaan, kunnen de komende herfst en winter nut tig besteden door één der cur sussen te gaan volgen. Ook de opleiding voor het Ulo B-diploma en de cursus Al gemene Ontwikkeling, biedt velen de kans om hun vroegere kennis op te frissen en te verdiepen. De besprekingsavond voor de ver schillende cursussen wordt ge houden a.s. woensdag 12 sept, in de ulo-school te Bergen. (Zie ook de advertentie in dit nummer). Het Gemeentebestuur verzoekt ons belanghebbenden er nog eens op te wijzen, dat het momenteel veelvuldig voorkomt, dat aan de huizen wordt gevent, c.q. gecol porteerd met artikelen zgn. af komstig van blindeninrichtingen, inrichtingen voor minder-validen, e.d., waarvan de opbrengst ten goede zou komen aan deze inrich tingen. In werkelijkheid is de op zet evenwel zuiver commercieel en wordt gespeculeerd op de sen timenten ten opzichte van „het goede doel". Betrokkenen zijn dan ook door het Gemeentebe- gaan wij met VAKANTIE 1 zijn wij weer tot uw dienst. Kapsalon Plein 9 - Tel. 2104 BERGEN stuur niet in het bezit gesteld van een daartoe vereiste ventvergun ning. Geadviseerd wordt terzake slechts medewerking te verlenen indien betrokkenen inderdaad in het bezit zijn van een geldige door het Gemeentebestuur afge geven ventvergunning. Ingezonden mededeling Wij brengen binnenkort enige nieuwe soorten vloerbedekking uit, namelijk Viny^cork en Treddon Voor de fabricage van deze produk- ten worden velschillende afdelingen vergroot en daardoor hebben wij plaats voor een aantal met een zodanige belangstelling dat zij zich in korte tijd kunnen inwerken. Gegadigden gelieven zich aan te melden bij de portiers van de fabrieken Noord of Zuid. De vorige week zaterdagmid dag organiseerde de Visvereni ging „de Karper" te Bergen een zeevis-hengelsportwedstrijd te Bergen aan Zee. Ongeveer dertig leden namen aan deze wedstrijd deel. Het prachtige zomerweer op deze eer ste septemberdag, de vele baders en baadsters die in de branding verkoeling zochten, zijn waar schijnlijk de oorzaak geweest, dat de vissen teveel afleiding hadden en te weinig aandacht aan het aas besteedden. De gezamenlijke vangst was zes vissen, waarvan de heer Jaap de Carpentier met twee exemplaren de eerste prijs (driedelige hengel) won. De ove rige prijzen werden verloot onder de vier vissers, die ieder één vis gevangen hadden. Tweede-prijs winnaar werd de heer v. d. Hage, 3. W. v. d. Steen, 4. Harm. Krui denberg en 5. L. de Jager. Al was de vangst dan niet groot, de weersomstandigheden waren uitstekend en dat vergoed de veel. JEUGDVOETBAL Dit is een goede sport om de jeugd te boeien en van de straat te houden. Wanneer de nodige instan ties er hun best voor deden om het jeugdprobleem te helpen oplossen door het beschikbaar stellen van goede jeugdsportvelden en -hallen, dan zou het probleem zijn opge lost. Maar zoals dit probleem nu wordt aangepakt zou men kunnen zeggen dat de gehele overheid niets op heeft met de jeugd. Berdos zit zon der een B-terrein. Waarom is deze kwestie niet opgelost, de vereniging moet maar probreren de jeugd van de straat te houden. Zaterdag j.l. ontmoetten de Jun. A en B de elftallen van de Rotter damse Sportvereniging Blauw zwart en lieten zien dat er met de Berdosjeugd niet valt te spotten. Zij wonnen de vaantjes met 42 en 20. Jun. A nam deel aan een groot tournooi, zondag j.l. te Julianadorp en won ook daar de zeer grote be ker als le prijs. Adspiranten A en B en Welpen A namen zondag deel aan een groot tournooi in Oudorp, waar zij alle drie ongeslagen le in hun afd. wer den. Zo hield de V.V. Berdos de jeugd op zaterdag en zondag bezig en wij hopen dit nog heel veel jaren te mogen doen in het belang van de Berger jeugd. Zij die met onze Voetbalpool mee willen doen kunnen zich opgeven bij de bekende adressen, waarmee men het jeugdwerk steunt. SCHOORL De gemeenteraad van Schoorl kwam voor de laatste maal op 29 augustus in zijn oude bezetting bijeen. Nadat burgemeester Bergh de aanwezigen had welkom geheten, begon men aan de behandeling van de agenda, die een negental punten telde. Door de raad wer den de ingezonden stukken voor kennisgeving aangenomen, terwijl ook met agendapunt nr. 3, dat handelde over de aankoop van grondstroken ter verbreding van de Laanweg, werd accoord ge gaan. Voor de financiering van de kosten van de uitbreiding van hoofdleidingen van het gasbedrijf, de aanleg van straten en de ten nisbanen, werd door B. en W. voorgesteld om een lening van 106.000 aan te gaan, waarmee door de raad werd ingestemd. Naar aanleiding van het voorstel tot verbouwing van de burge meesterskamer ten Raadhuize, vroeg de heer De Leeuw of men onderhand niet eens aan een nieuw Raadhuis toe was. De heer Bergh antwoordde dat dit nog wel enkele jaren in beslag zou ne men. Wethouder Kaandorp juich te het voorstel toe; spr. achtte de huidige ruimte te donker en te koud en ook te weinig representa tief voor de eerste burger van de gemeente. Het 7de agendapunt, dat handelde over het voorstel tot het aangaan van een krediet van 26.000,- voor het bitumeren van de Oude Herenweg en de Oost grasdijk, ontlokte enige discussie. Verschillende raadsleden dron gen aan op verbetering van de polderwegen, die echter voor het merendeel buiten de zeggenschap van de gemeente bleken te liggen. Volgens de heer Bergh bestaan er reeds contacten met het pol derbestuur voor de overneming van de wegen door de gemeente en hij verzocht de raad dan ook het resultaat van deze besprekin gen nog even af te wachten. Agendapunt nr. 8 was wel het belangrijkste punt van bespreking op deze raadsvergadering. Dit punt had tot onderwerp de ver koop van bouwterrein in de bouwkern Groet. Er waren reeds geruime tijd onderhandelingen gevoerd met de aannemer Min uit Limmen en deze resulteerden in het voorstel van B. en W. om 21560 m2 grond tegen 16,50 per m2 aan de heer Min te verkopen. Bij een onderhoud van het Mi nisterie van Economische Zaken met de heer Min, werd overeen gekomen dat deze in het uitbrei dingsplan „Groetinke" de beno digde grond beschikbaar zou hou den voor de bouw van een 70-tal huizen. Deze zijn dan bestemd voor werknemers van het R.C.N. en Euratom te Petten en voor de woningzoekenden uit de gemeen te Schoorl. Het ligt in de bedoe ling om de woningen gedeeltelijk met toepassing van de premie- en bijdragebeschikking 1960 en ge deeltelijk in de vrije sector te bou wen. In totaal kunnen op de per celen grond 85 huizen worden ge bouwd. De lagere grondprijs, die eerst 20 per m2 zou moeten be dragen, en nu 16.50 is gewor den, is een gevolg van het feit, dat bij de verkoop van de eerste percelen rekening moest worden gehouden met een langere duur van uitgifte der gronden. Nu de resterende grond reeds in zijn ge heel in 1962 kon worden ver kocht, komt een groot bedrag aan rente te vervallen, waardoor de grondprijs kon worden verlaagd. Deze verlaging geldt ook voor de verkoop van 800 m2 bouwterrein aan de heren Kaandorp c.s., waartoe de raad reeds op 31 jan. jl. besloot. Uiteraard veroorzaakte dit voorstel een levendige discussie. Mevr. Jansen sprak haar vreugde uit over het feit dat er een aan tal woningzoekenden van de lijst zou verdwijnen, maar vroeg zich af hoeveel mensen er met een wo ning gelukkig zouden worden ge maakt. Ook informeerde zij naar de realiseringsdatum van het plan. De heer Kaag achtte de prijs die de heren Kaandorp c.s. voor de grond moesten betalen nog te hoog en vroeg of het niet moge lijk zou zijn om voor deze mensen dezelfde grondprijs te rekenen als die welke voor de woningwetwo ningen berekend wordt. De heer Bergh antwoordde de twee vragenstellers, dat er mis schien een 22-tal huizen voor wo ningzoekenden konden worden gebouwd, terwijl hij nog geen antwoord kon geven op de vraag wanneer er met de bouw zou worden begonnen. Wij hebben ten zeerste de medewerking van de departementen nodig, aldus de heer Bergh en in de voor ons lig gende tijd zal wel blijken hoe snel alles zal worden gerealiseerd. voor Optiek Hoflaan 2 - Bergen Hij was blij dat de gemeente door deze verkoop mogelijk weer een 22-tal mensen van de lijst van woningzoekenden zou kunnen af voeren. In zijn antwoord aan de heer Kaag merkte de burgemees ter op, dat de gemeente zich reeds van zijn goede kant heeft laten zien door de rente van de grond te nivelleren. De rekening moet sluiten, aldus de voorzitter en wij kunnen geen lagere prijs meer be rekenen. Bij de rondvraag dankte de heer Louter, die de laatste keer om de ovalen tafel zat, de voor zitter voor de prettige manier waarop deze steeds de vergade ringen had geleid en drong er verder op aan dat het terrein achter het gymnastieklokaal zou worden opgeknapt. Ook vroeg hij of het niet mogelijk was om de scholen in onze gemeente in groepsverband naar het Kunste naarscentrum Bergen te sturen. De heer Bergh antwoordde hem dat zijn suggestie reeds is door gegeven aan het KCB, waarna de heer Louter een lans brak voor onze bejaarden, die van gemeen tewege tot dusverre een zakgeld van 5.- ontvingen. Hij drong er op aan dat dit verhoogd zou wor den, waarop wethouder Meeden- dorp opmerkte, dat het zakgeld aan de AOW, die reeds is ver hoogd, zal worden opgetrokken. De heer Kaag achtte het merk waardig, dat er nog steeds men sen waren die hun woningen niet op het gemeentelijke rioleringsnet hadden aangesloten, terwijl dit net toch zoveel geld heeft gekost. Burgemeester Bergh viel spr. bij (vervolg 2e pagina)

De Duinstreek | 1962 | | pagina 1