Iilleekttad 99 ft DE RAAD VAN BERGEN NYLON HEREN JACKETS la;j noiri VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1962 39c JAARGANG No. 38 Verschijnt tc Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef nam op sympathieke wijze afscheid van vijf leden. Elk scheidend lid kreeg een fraaie asbak ter herinnering aan geboden, wethouder dr. J. Hemel rijk kreeg bovendien de ere-me- daille van de gemeente Bergen. De gemeenteraad heeft vrijdag middag tijdens haar zittingsperio de op prettige wijze afscheid ge nomen van vijf van haar leden, die hun plaats achter de groene tafel moesten afstaan aan vijf an dere Bergense ingezetenen. Het waren de heren dr. J. Hemelrijk (wethouder), P. C. Briefjes, (bei den PvdA), A. A. Tros (niet aan wezig), M. C. Veldt (beiden K.V.P.) en J. Broersma (Gem. Belangen). Een prettige vertrouwde sfeer waarde rond in de kleine raads zaal. Na afhandeling van de agenda, richtte burgemeester L. J. de Rui ter het woord tot de scheidende raadsleden en wel in het bijzonder tot wethouder Hemelrijk, die vijf en dertig jaren zijn diensten voor de gemeenschap heeft verricht. Hij kreeg dan ook hiervoor de ere-medaille van de gemeente Bergen. De burgemeester begon met te constateren dat de uitspraak van de kiezers de leden een vierjarig gedwongen samenzijn heeft be zorgd. Ge hebt deze periode alle uitgezeten, nu eens in vreugde het lot dat ge zelf mede hebt bepaald dragend, dan weer klagend en hakketakkend of U een onrecht werd aangedaan. Maar... en dat is de verdienste van deze raad, altijd molto vivace. H bent voor een voorzitter een tamelijk lastige raad. Op de on verwachtste ogenblikken gaat ge lange discussies houden en springt ge naast de disselboom, de wagen staat dan stil en het kost natuurlijk tijd en moeite, over geld zullen we maar niet spreken, om de zaak weer op gang te krijgen. Daarna hebt ge behoefte aan enig gestreel en wilt ge vriendelijk worden toegespro ken, om dan zonder mankeren de last te bezorgen waar ze thuis hoort, nl. in het gedegen raads besluit. Het moet even wennen, maar na 2Yi jaar mag ik vaststellen, dat ge zeer beslist niet onhandel baar zijt en dat er t.a.v. het voe ren van een taktiek in een raads vergadering heel wat te leren viel, want het hoogste gezag in de gemeente zijt gezelf, maar ge hebt er behoefte aan om het spel element in bestuurlijke verhou dingen een grote plaats te geven. Ik ben daar een voorstander van, indien de spelregels in acht wor den genomen. U hebt zich daar behoorlijk aan gehouden en Uw voorzitter én het College van B. en W. konden daarom samen mét U iets berei ken. Het zij hier nog eens met na druk gezegd, binnen het gemeen telijk bestuur krijgt de democratie zijn beste kans. Kiezers en geko zenen staan dicht bij elkaar en het merendeel der problemen kan door beiden worden begrepen. Doch ook nergens is de verleiding groter om in het openbaar voor zichzelf of voor een kleine belan gengroep te praten. Dit euvel kan moeilijk door het College of door de Burgemeester worden bestre den, dat hangt grotendeels af van de geestelijke discipline der raadsleden. Niet voor zichzelf, maar voor allen, dat is het ada gium dat we ons steeds indachtig moeten maken. Aan deze stel- en spelregel hebt ge U goed gehouden. Het is een dankwoord en met vreugde kunt U terug zien op de nu achter ons liggende samenwerking en op al datgene wat we voor de gemeen te hebben tot stand gebracht. Ik ga de wapenfeiten van de afgelo pen vier jaar niet ophalen, we zijn daar allen bij geweest. Ik kan slechts hopen en eerlijk gezegd ik verwacht het ook dat we in de komende vier jaar op dezelfde wijze voort zullen gaan, zij het ook met een aantal nieuwe men sen. U wist natuurlijk wel, dat de kiezersgunst grillig is en dat het niet alleen de zichtbare stroom is waarop ons politieke lot drijft. Het zijn juist de onderstromen, die de trekkende kracht hebben. Wie daarin terecht komt wordt weggezogen om daarna, gelijk Jo- na, genadiglijk op het droge te worden geworpen. Ge wist het allemaal wel, maar toen U op het strand lag, hebt ge het ervaren. Ik ben er van overtuigd, dat het voor de vijf die niet terugkeren geen onaangename ervaring is gebleven, maar dat ge het hebt aanvaard en nu verder gaat om te doen wat Uw hand vindt om te doen, en dat is nog heel veel. Grote waardering heb ik voor Uw aller arbeid in de Raad. Een periode van vier jaar is eigenlijk te kort en net voldoende om zich in de gemeentelijke problematiek in te werken. Ik ben van oordeel, dat de groslijst, samenstellende instanties der politieke groeperin gen, een te intensief omploegen der kandidatenlijsten eenmaal in de vier jaar moeten trachten te voorkomen. De continuiteit van het raadswerk lijdt eronder en de raadsleden hebben te weinig ge legenheid zich te ontplooien en geschikt lijkende kandidaten zul len zich minder gretig ter be schikking stellen. Tegen een ge zonde doorstroming, of zo U wilt aflossing van de wacht op gezette tijden, is niets tegen, maar alles voor. Ter herinnering aan Uw raads lidmaatschap, hetzij kort of lang, bied ik U hierbij een door Jaap de Carper.tier ontworpen en ge bakken asbak aan. Ill I ;C - WA' iu Rillerig? Onprettig? Vlug: Daarna richtte de burgemeester een persoonlijk woord tot de scheidenden. In de eerste plaats de heer Tros fractievoorzitter van de K.V.P. Hij kon tot zijn spijt niet aanwe zig zijn, polaire arbeid riep hem naar elders. De burgemeester vermoedde, dat het raadslidmaatschap hem niet die voldoening heeft ge schonken die hij b.v. in het be- jaardenwerk reeds had gevonden. Wij verheugen ons erover, dat hij dit werk zal voortzetten en zich blijvend nuttig zal maken voor de gemeenschap. Het spijt de spr. oprecht, dat we mijnheer Veldt niet meer in de Raad terug zullen zien. Met U, aldus spr., verdwijnt de laatste agrariër uit de Raad. Uw heen gaan accentueert nog eens de grote veranderingen, die zich in de Berger samenleving geduren de de laatste vijftien jaar hebben voorgedaan. De volle nadruk is op het recreatie- en woonkarakter van de gemeente komen te liggen. U bent van die agrarische wereld een uitstekende vertegenwoordi ger en hebt door Uw deskundig heid en volharding een uitsteken de naam in de veefokkerij gekre gen. Door uw vriendelijk karakter had ge ons aller sympathie ver worven. De ingezetenen van deze ge BERGEN meente worden in drie catego rieën verdeeld, officieus althans. De heer Briefjes behoort tot de Bergenezen. Hij kan nooit Berge- naar worden, want zijn ouders werden in Petten en Schoorl ge boren. Maar zijn grote belang stelling voor Bergens geschiede nis doet hem onder de -nezen een zeer grote plaats innemen. Ik ben U zeer dankbaar voor de prettige wijze waarop U in de afgelopen jaren aan de discussies en me ningvorming in de Raad hebt deelgenomen. Uw belangstelling voor de historie ontaardde nim mer in een gemuggezift over dat wat geweest was. Ge kwaamt meestal ter vergadering als de no tulen waren vastgesteld. Ook aan nakaarten had U weinig behoefte, want U was een vurig voorstan der van het afschaffen der rond vraag. Maar deze instelling duidt geenszins op een ongezellige le venshouding, want van het nazit ten bent U ook niet afkerig. Ik dank U voor de hartelijke wijze, waarop U aan onze beraadsla gingen hebt deelgenomen. Tot de heer Broersma, nestor van de Raad, zei burgemeester De Ruiter, dat hij een lastig hartelijk man was. U stond Uzelf dikwijls in de weg, maar Uw doorzet tingsvermogen hielp U over U- zelf heen. Zestien jaar lang hebt ge de belangen van de gemeente ge diend. Dat is natuurlijk een ver sleten uitdrukking, maar op U in de eigenlijke zin nog van toepas sing. U hebt nooit gedacht: wat zou mén, of wat zouden de kie zers er van denken. Wat U als juist zag hebt ge naar voren ge bracht en met vuur verdedigd en soms ook te zwaar bestreden. Zo'n houding wekt tegenstand. In deze wat gladgestreken samen leving worden figuren als U maar moeilijk geaccepteerd. U hebt er zich niets van aangetrok ken, liet dat althans in het open baar nooit blijken, en bent rustig verder gegaan. Aan de tijd van onze samenwerking kan ik niet anders dan met grote dankbaar heid terugdenken. Een Raad is een praat-college, door het praten trachten we tot besluiten te komen, die in de praktijk moeten worden uitge voerd. Ge zijt een voortreffelijk uitvierder, voor wie dat aardige motto zo volkomen geldt, dat het ,,mit sizzen net te dwan is". Wij zijn U voor al Uw arbeid zeer dankbaar en als bewijs daar van bieden wij U dit fraaie boek werk, behandelende de geschie denis van de mensheid aan. Wij hopen, dat U nog vele jaren in goede gezondheid zullen worden gegeven. Door welke machten wordt het menselijk lot bepaald? Deze vraag is menigmaal in de afgelopen ja ren in de B. en W.-vergaderingen gesteld. Het College kon niet tot ?en eensluidend antwoord komen. Wij vonden dat ook niet nodig. Had ge niets beters te doen? Dit was het beste wat we deden. Het zijn de dorre doodsvalleien onzer samenleving, waar men alleen op zakelijke basis tot besluitvorming komt. Gelukkig kan het ook an ders en de samenwerking in ons college was daar in de achter ons liggende jaren een bewijs van. Maar hoe kon het ook anders, als men een man als dr. Jacob He melrijk in een College heeft. De gronden waar hij een levenlang heeft gelopen zijn geestgronden. Wie daarin werkt, verricht zijn arbeid in de grondslag en de re den van zijn bestaan. Die is ook steeds bereid om daarover een ge sprek te voeren. Niet in verhan delingen, maar in woorden, want hij weet dat de woorden brood zijn, tot voedsel in het dagelijks bestaan. Het woord is meer dan de zin, de boom meer dan het bos, de mens is meer dan de maat schappij. En God is meer dan de goden. Ik wilde wel, dat ik van onze scheidende wethouder kon zeggen, dat hij een moeilijk man in een college is. Hij is veel er ger. In de Raad 35 jaren, geven daar getuigenis van en in B. en W. is hij rondweg een lastige te genspreker, niet omdat hij gelijk wilde hebben, maar bovenal om dat hij het uiterste van zichzelf en zijn mede-leden vraagt, terwille van het beste voor de gemeente. Hij heeft daarbij het voorrecht met een scherp intellect te zijn ge zegend. Wanneer wij iemand wil len bedanken, dan is het wethou der Hemelrijk wel. Vanuit boven geschetste levenshouding en ar- beidsmethode hebt ge ontzagge lijk veel voor onze gemeente ge daan. Het heeft geen zin al uw wapenfeiten te memoreren, maar dat Bergen heden ten dage is wat ze is, hebben wij voor een belang rijk deel aan Uw inzicht, arbeid en doorzettingsvermogen te dan ken. De Raad dezer gemeente heeft besloten Uw grote verdien sten te waarderen door U toe te kennen de ere-medaille gemeen te Bergen. In deze medaille heb ben wij getracht een zin te doen griffen, die Uw waarde in vier woorden kon weergeven. Cicero's non sibi, sed patriae geweld aan doende, kunt ge lezen non sibi, sed omnibus. Voor allen hebt ge gearbeid. Die allen danken U. Namens de raadsleden richtte mr. S. D. Sluis het woord tot wet houder Hemelrijk en schetste op geestige wijze de eerste vergade ringen die hij met de heer Hemel rijk heeft bijgewoond. Hij vond drie mythologische figuren op zijn examinator van toepassing, nl. Hector de stedeverdediger, Sten tor, de man die het hardst schreeuwt en Nestor de oudste. De heer Broersma prees spre ker voor zijn oprechtheid, zijn doorzettingsvermogen en strijden met open vizier. Tenslotte bracht de heer Sluis dank aan de heren Tros, Veldt en Briefjes. Daarna kreeg de heer Hemelrijk het woord. Hij zou het liefst met de stille trom zijn ver trokken en met een vriendelijke afscheidsbrief van deze vergade ring zijn weggebleven. Maar de voorzitter heeft mij ervan weer houden, aldus de spr. en ook de vrees dat ik de indruk zou wek ken tekort te schieten in respect jegens mijn mede-raadsleden. Met die indruk wil ik in geen geval mijn raadslidmaatschap be ëindigen, want de grondslag voor een goede samenwerking acht ik het wederzijds respect, het is er zelfs de noodzakelijke voorwaar de voor. Ik ga heen, onvrijwillig zoals U weet, maar niet ongaarne. Dat laatste houdt verband met mijn aard. Als iemand mij nl. vraagt: Hoe gaat het, gaat het naar wens?, dan antwoord ik: Ja, naar wens, want ik regel mijn wens naar de manier waarop het gaat. De waarderende woorden van afscheid van de heer Sluis en de Raad accepteer ik graag als een blijk van ingenomenheid met mijn heengaan. Die ingenomenheid is begrijpelijk, want bijna alle par tijen hebben ervan geprofiteerd. Ik misgun hun dat niet, maar ik had het liever voorkomen. In Bergen wonen en Bergen mede besturen is een dubbel voorrecht dat ik 35 jaar lang genoten heb. Dat het wonen in Bergen een voorrecht is, weet ieder die hier woont en vooral wethouder Ellis, die hier moet laten wonen. Als lid van de SDAP, eens een revo lutionaire partij, ben ik in de raad gekomen, en ik ben er behoudend geworden tot in het fanatieke toe. Niet in sociaal-politiek opzicht, maar in landschappelijk opzicht. Overigens is mijn aandeel in het behoud van het landschappe lijk schoon beperkt gebleven tot initiatief en agitatie in de raad. Het werk en de propaganda er voor liet ik aan anderen over, krachtens mijn zinspreuk: wat je evengoed door anderen kunt la ten doen, doe dat vooral zelf niet. Die anderen waren Dirk Klomp en Jan Roggeveen, zoals blijkt uit de notulen van de raadszitting van 3 december 1952, waarin men leest dat de aanslag op de prach tige boscomplexen van Maesdam en Oude Hof op het nippertje verijdeld was, in de bewogen raadszitting van 11 januari 1949 en men besloot tot de aankoop van het hele natuurreservaat met Oude Hof, Maesdam, Muziek- tuin, Vinkenbos en Vinkenkrocht, Kranenburgh en de bossen tussen Meerweg en Sluislaan. Nu komt de bedreiging van buitenaf en dit is een gevaarlijke dreiging, het is het streekplan Noord-Kennemerland. Ik had hier graag aan meegedaan, maar berust er in dat het niet gebeurt. Spreker eindigde zijn rede met het vertrouwen, dat de nieuwe raadsleden zich vol animo aan de zijde van deze raad zullen scha ren en de strijd tegen de aantas ting van het natuurschoon waar dig, maar hardnekkig zullen voe ren. Als laatste spreker sprak de scheidende nestor van de raad. de heer Broersma en memoreerde de tijd en bijzonderheden die hij in de raad zitting had. Hij dankte al de raadsleden voor de hartelijke samenwerking en ook de pers kreeg waarderende woorden. De nieuwe RAAD bijeen. Het College van B en W heeft een andere samenstelling gekre gen. In de vacature van dr J. He melrijk (wethouder) werd be noemd de heer E. J. Van Rees- Vellinga (VVD). De heer C. W. Ellis werd tot wethouder herbenoemd met 13 stemmen, de heren J. Wittebrood en H. J. N. M. Woudstra kregen elk één stem. De leden van de P.v.d.A. stem den tegen de candidatuur van de heer Van Rees Vellinga, die met elf stemmen als wethouder werd gekozen. De heren C. Zee en W. J. v. d. Ploeg (beiden P.v.d.A.) kre gen resp. twee en één stem, en de heer C. Steinz (VVD) één stem. Burgemeester L. J. de Ruiter richtte, na de eedsaflegging of belofte, zich tot de raadsleden met een kort woord, waarin hij opmerkte, dat de gemeenteraad de kern is van de gemeente en dat de raadsleden de belangen van de burgerij dienen te beharti gen en vooral in de nu komende jaren, nu er grote veranderingen zullen plaats vinden in verband met het Streekplan Noord-Ken nemerland. Dé problemen, die daaruit zul len voortkomen, zullen veel in zicht van de leden van de raad vereisen. Hoe meer er daarom gevraagd wordt, hoe beter het is, tenzij gij gezegend zijt met zo'n helder verstand dat dit niet no dig blijkt. Toen de vacature Hemelrijk aan de orde was gekomen, zei de heer N. F. A. de Graan (P.v.d. A,), dat de democratie geen ge weld zou worden aangedaan als de P.v.d.A. evenveel aanspraak maakte op een wethouderszetel als de V.V.D. Het feit dat de burgemeester tot de P.v.d.A. be hoort, diende men buiten be schouwing te laten Het was de P.v.d.A. duidelijk geworden, dat de K.V.P. het onverkoopbaar AAN ONZE ABONNÉS In verband met het eindigen van ons boekjaar per 1 okt. a.s., verzoeken wij onze jaar- en kwartaal abonné's het abonne mentsgeld zoveel mogelijk PER GIRO te willen overmaken, ter vermijding van de hoge incasso kosten, doch - uiterlijk - vóór 1 OKTOBER a.s., daar dan de kwitanties worden afgegeven. Gironummer 147071 ten name van C. Oldenburg, Schoorl. De kosten van een jaarabon nement zijn f 6,85 en van een kwartaal-abonnement f 1,75. achtte dat zijn partij een zetel had verloren, maar desniettegen staande een wethouderszetel zou gaan innemen. Dat de K.V.P. aan de P.v.d.A. vroeg een candida tuur van mr Sluis te steunen, vond de heer de Graan het top punt. Is een samengaan met deze éénmansfractie dan soms wel ver koopbaar? vroeg spreker, die dit in strijd achtte met de democra tie. Hij had niets tegen mr Sluis in persoon, maar bezwaar tegen de politieke groepering waarvan de heer Sluis de vertegenwoor diger is. Tenslotte zei de heer de Graan, dat de tijd zal leren of het sa mengaan van K.V.P. en V.V.D. wel een gelukkige verbintenis is. De heer Ploeger stelde zijn fractie-genoot, de heer Zee can- didaat, mevr. mr E. P. Broekman Vriesman de heer Van Rees Vellinga. Mevrouw Broekman vond dit de beste oplossing, ge zien de politieke gezindheid van de burgemeester. Mr. S. D. Sluis (Prot.-Chr.) merkte op, dat gezien de huidige situatie, de wethouderszetel door de liberale fractie zou moeten be zet worden. Spr, heeft geen politieke voor keur, maar eigenlijk meer be zwaar tegen de beginselen van de V.V.D., dan tegen de P.v.d.A. Volgens hem maakt de V.V.D. meer aanspraak op deze zetel en dat de burgemeester tot de P.v.d.A. behoort, mag toch nog wel enige betekenis hebben. Na een schrijven voorgelezen te heb ben van de V.V.D. en Midden- blok, die gezamenlijk aanspraak maken op een wethouderszetel en de heer Van Rees Vellinga voor droegen vroeg de heer Sluis of de voorgedragene candidaat-wet- houder bereid was alle vergade ringen bij te wonen en deze taak te vervullen, zonder verzuim van raad en college-vergaderingen. Indien hij de genoemde vergade ringen kan bijwonen, is voor de heer Sluis deze zaak afgelopen. De heer J. J, Dinkelberg (Mid- denblok) wil dit samengaan een redelijke kans geven en de can didatuur Van Rees Vellinga steu nen. De heer F. J. A. Schouten (K.V.P.) zegt, dat nu de poli tieke constellatie is gewijzigd, het streven van zijn fractie gericht is op een zo breed mogelijke basis van het College. Daarom steunt de K.V.P. om democratische mo tieven Van Rees Vellinga. Mevr. Broekman antwoordde bevestigend op de vraag van mr Sluis, of de heer Van Rees Vel linga de vergaderingen kan bij wonen, maar zei: dat mocht het voorkomen dat dit onmogelijk (vervolg op 2e pagina ZONDAGSDIENST ARTSEN DE DUINSTREEK (Ingezonden mededeling) V - Doorgestikte nylon Sport uitvoering Met afritsbare cap 2 kanten draagbaar Alle maten f Crt Cft Speciale prijs Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 6.85 per jaar f 1.75 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. BERGEN 16 september Dr. LUIF Nieuwe Bergerweg I - Telefoon 3130 SCHOORL 16 september Dr RISSELADA, Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1962 | | pagina 1