ff CORNELIS JONKER Pui'Olbr'engf DELANA B00RSMA TEXTIEL - BERGEN 40-jarige dienstbaarheid aan muze en gemeenschap KINDERKLEDING 1799 WIELRIJDSTER SCHROK MOEDER CURSUS VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1962 39c JAARGANG No. 40 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef „Zoals ik het in mijn werk heb mogen ervaren kan ik getuigen, dat muziek de mensen dichter tot elkaar brengt en wegneemt wat hen verdeelt." Met deze woorden van Corne- lis Jonker nog in mij naklinkend verliet ik diens „Speeldoos", een geestige benaming voor zijn vriendelijke woning in Schoorl. De reden van mijn bezoek was geweest het 40-jarig jubileum, dat dhr. Jonker op 2 oktober a.s. zal vieren. Het betreft zijn werk zaamheid als musicus, toendertijd in Alkmaar begonnen met het Dubbel Mannenkwartet „Zang en Vriendschap" en met „Jon- ker's Koorklassen". Wanneer ik te beginnen met deze namen nader inga op de reeks, die Cornelis Jonker al her innerend naar voren bracht, dan is dit niet om mijn artikel gevuld te krijgen, doch om hiermee te getuigen van diens bewonderens waardige dienstbaarheid aan de gemeenschap in cultureel opzicht. Deze gemeenschap betreft Alk maar en wijde omgeving. Het een en ander tekent ook de belangstelling, die er vroeger be stond voor muzikale gebeurtenis sen. De Koorklassen, waarmee bijna uitsluitend premières wer den gegeven van qua tekst en muziek in Alkmaar ontstane ope rettes, konden 3 avonden optre den in een uitverkochte Harmo nie, terwijl de prijs vóór de oor log al 1,50 bedroeg. Jonker ziet nog de rij, die onder het toeziend oog van een agent zich geduldig en verlangend naar binnen liet schuiven. Een van de attracties vormde „het Morenschip" op muziek van Johan Kuiper, Jon- ker's eerste leraar. Ook Jac Jansen en Jacob Prins schreven muziek voor operettes, terwijl de tekst werd geleverd door o.a. Mevr. CramerSchaap en Eli Prins. Het dubbel mannenkwartet gaf talrijke uitvoeringen. Zomers wa ren dit vooral kerkconcerten. Enkele namen van solisten zijn Louis Zimmerman, concertmees ter onder Willem Mengelberg, en de organist Jan Zwart. •Enkele bijeen gezongen resulta ten van liefdadigheidsconcerten waren o.m. een harmonium bij de opening van het Centraal Zie kenhuis, en stalen meubelen voor het gebouw van het Wit-Gele Kruis. 2 Zangwedstrijden bracht de mannen zelfs naar Duitsland. Iedere Alkmaarder heeft onge twijfeld wel een persoonlijke her innering aan dhr Jonker, drijvend a.h.w. op een onstuimige zee van kinderkopjes, tot het moment van de inzet, waarop hij door een suggestief gebaar en dwingende mimiek deze zee wist te verstil len en te richten naar b.v. 't Vic torie-lied. Andere massale uitvoeringen waren die t.g.v. de geboorte van Prinses Beatrix en bij het bezoek van Prinses Juliana. Ook bij het inhalen van de burgemeesters Jhr. van Kinschot, Mr. Koelma en Mr. Wytema leidde Cornelis Jonker de kinder zang. Met de vele zangkoren, die hij onder zijn leiding heeft gehad gaf hij jaarlijks een gezamenlijk con cert in de muziektuin, waarvoor steeds een grote belangstelling bestond. Nu genieten nog slechts de Alkmaarse Oratorium Vereniging en Schoorl's Gemengd Koor het voorrecht van zijn leiding. De door hem uitgevoerde grote wer ken zijn o.m.: Hayden's Schöp- fung en Jahreszeiten, Verdi's Re quiem en Te Deum, Bach s Matt- heus Passion, Stabat Mater van Pergolesi, Judas Macchabeus van Handel, het requiem van Mozart en van Fauré en van Ludwig van Beethoven de 9de Symfonie en diens koorfantasie. Hieraan werd meegewerkt door een keur van solisten en door gerenommeerde orkesten. Met Schoorl's Gemengd Koor werkte Cornelis Jonker mee in het Concertgebouw bij een Jubi leum en 't afscheid van Fred Roeske, Jonker's leraar. Het koor was daar het enige niet-amsterdamse ensemble! Ook in Haarlem werd de „bui tenwereld" eens door Schoorl vertegenwoordigd. Het betrof hier 't JubiJeum van Jac. Bonset. Zijn vriendschap met deze componist en voorkeur voor diens muziek gaf hem deze eer. Als Cornelis Jonker denkt aan de vrienden die hij zich in de muze heeft verworven kan hij 't niet nalaten enkelen daarvan met nadruk te noemen. De eerste naam die hij noemde schrijf ook ik niet zonder sterke herinnering. Het is Willem Schreurs, in wiens eenvoudige, ogenschijnlijk nonchalante ver schijning intense muzikaliteit, wijsheid en warme menselijkheid verborgen lag. Met hem volgde Jonker de eerste lessen in Am sterdam. Ook A. Koger, destijds recen sent van de de Alkmaarsche Cou rant leeft nog sterk in zijn her innering. „Zonder de steun en medewer king van de verschillende burge meesters, van Mr. C. J. de Lange, lange tijd voorzitter van de 8-ok- tober-vereniging en van de be stuursleden van mijn koren had ik echter dit alles niet kunnen be reiken". Ter illustratie van deze uitspraak noemt dhr Jonker de voorzitter van Schoorl's Ge mengd Koor dhr. C. Hoogvorst, die reeds als 19-jarige zijn schou ders onder dit koor had gezet. Dat dhr. Jonker, die overigens ook nog volop werkzaam is als pedagoog en jurylid, wél geniet van de hem omringende schoon heid in huis, tuin en duin, doch stellig nog niet van plan is hier in vredig in te dommelen, bewijst het koorrepertoire, dat hem nog lokt t.w. Bach's Hohe Messe en Weihnachtsoratorium The Mes siah van Handel (in 't Engels!) en Beethoven's Missa Solemnis. Moge degenen, die hem hiertoe kunnen en moeten steunen besef fen, dat na hem slechts weinigen de moed hiertoe zullen bezitten. G. v. d. I. ^BERGEN De K.J.V.O., aid. Bergen gaf eerste culturele avond Zaterdagavond j.l. werd door de KJVO, afd. Bergen, de eerste culturele avond gehouden, waar de heer G. Figée, inwoner van Bergen, aan de hand van dia's een lezing gaf over het oude en nieuwe Griekenland en zijn ver dere zwerftochten langs de kus ten van de oude wereldzeeën. Alvorens de heer Figée met het vertonen van zijn dia's be gon, hield hij een inleiding over dit volk van de Egeische zee, dat bekend door zijn deugdzaamheid, een land werd van hoge innerlij ke beschaving. Door deze hoog staande cultuur ontwikkelden zich in dit land grote kunstenaars en wijsgeren zoals Sophocles, Phytagoras Archimedes, Dioga- nes e.a. geleerden. Zonder deze griekse geleerden zouden we ons de kunst en wetenschappen niet indenken. Dit was een bescha ving die later naar Sicilië, Italië en het oude Europa zou door dringen. Een verbijsterende na latenschap uit de Griekse gouden eeuw. Bijzonder mooie dia's vertoon de mevrouw Figée van deze reis, vertrekkende uit Holla'nd, via Southampton over de oceaan, langs k.s. Vincen zo door de straat Gibraltar, Middelandse zee, langs de kust van Turkije, om dan Delphi het middelpunt van Griekenland en Athene te bezoeken en op de terugreis de eilanden Sicilië, Capri, Mallorca, Madeira e.a. steden van Spanje aan te doen, waarvan de heer Fi gée op aangename en prettige wijze met veel kennis van zaken de beziens- en wetenswaardighe den vertelde. Een uitstekend ge slaagd begin voor de KJVO, met deze eerste van de komende reeks culturele avonden. De leeftijd der sterken. Wanneer de mens een tachtig jarige leeftijd heeft bereikt, wordt men onder de categorie der „ster ken" gerangschikt, een leeftijd, die door een groot deel der mens heid op dit ondermaanse niet wordt bereikt. Maar wanneer men een bezoek brengt aan een echtpaar, waar van de man negentig jaar en de vrouw negen-en-negentig is, dan is dit toch wel een uitzondering, en dat echtpaar, waarvan de vrouw misschien wel de oudste inwoonster van Bergen is, woont aan de Karei de Grotelaan 9 in bij hun kinderen. Niettegenstaande mevrouw Moraal, ze wordt 30 september a.s. negen-en-negentig jaar, reeds vijf jaar bedlegerig is doordat ze toen haar heup brak en voor de heer Moraal het lopen de laatste tijd minder wordt, tonen beiden op deze leeftijd nog wel interesse voor het dagelijks gebeuren. Wanneer er door de radio over Nieuw-Guinea verteld wordt, luistert mevrouw Moraal. Ze werd geboren in het jaar 1863 te Diemen, onder Amster dam, had twee broers en een zus ter, die ze allen overleefden en moest al heel vroeg de deur uit om haar eigen kost te verdienen. Op haar veertiende jaar, 85 jaar geleden, aanvaarde ze de reis met haar kleerkist naar Hoek van Holland, waar haar oom Jan Eekhout woonde, die best een hulp in de huishouding kon ge bruiken, omdat hij in zijn huis mensen in de kost had, die in die tijd aan de aanleg van de Nieuwe Waterweg werkten. Daar begon haar jeugdige zelf standige loopbaan als meisje in de huishouding, een meisje dat enige jaren later, als een degelijke huishoudster, eerst te Groningen (4 jaar) en daarna in Amster dam, bij slager Rééhagen (16 jaar )haar plicht vervulde. Daarna kreeg ze kennis aan de weduwnaar en verzekeringsagent de heer Moraal, die in Boskoop woonde. Nadat haar dienstjaar was beëindigd kwam ze naar Boskoop met het schip „De Vol harding" en trouwde enige maan den later op 44-jarige leeftijd met de man harer keuze. Het werd hard werken voor het echtpaar. Haar man bezocht de ganse omgeving op de fiets, langs soms onbegaanbare wegen, van Boskoop naar Benthuizen, Zoetermeer en dan onder Delft door naar de Bergense hoek, om verzekeringen af te sluiten. Hij kreeg dan ook van zijn directeu ren een extra pluim voor zijn uit houdingsvermogen. Na ruim der tig jaar door weer en wind ge trapt te hebben veranderde hij van betrekking en werd „bomen- zoeker" in dienst van een grote boomkwekerij. Stil en ernstig aardappel-schil lend, vertelt hij van de tijd uit het verleden, zijn herinnering, soms met wat weemoed, maar wanneer hij wordt herinnerd aan zijn jeugd en de jaren in de kracht van zijn leven, dan strijkt er een stille glimlach langs het gelaat en vliegen in enkele se conden tientallen jaren aan zijn geestesoog voorbij. Ik ben vaak ziek geweest, ik was de zwakste uit het nest, een ktakende wagen, zegt mevrouw Moraal, maar ik heb ze allemaal overleefd, maar met die heup duurt het toch wel wat lang. Het is voor mevrouw D. Kers- Moraal, die na de bezettingsjaren haar ouders in huis opnam, lief devol verpleegde en het genoe gen mocht smaken dat beiden na verloop van tijd weer begonnen aan te sterken, een grote voldoe ning geweest dit te mogen vol brengen, maar dat ze daarvoor al die jaren offers heeft gebracht en nog brengt, kan ieder welden kend mens begrijpen. Ze zou het prettig vinden, als deze twee oude mensen die niet dl o-o-tyciifip.it van uw kind PULLI'S SPORTTRUIEN VESTEN SKI BROEKEN meer in staat zijn naar buiten te gaan, maar geestelijk nog wel wat interesse tonen voor ver schillende dingen, doch verstild raken door hun hoge ouderdom, als deze twee bejaarden eens een bezoekje gebracht werd door de een of ander menslievend wezen. Nu zitten beiden eenzaam in een kamer, gevangen door de ouder dom. Een beetje belangstelling zal hun goed doen. Russen legden krans ter nagedachtenis gesneuvelden Uit de wagen stapten een aan tal personeelsleden van de Sov jetambassade in Nederland met hun vrouwen en kinderen, die al len Russisch spraken, doch zich overigens in niets van West-Eu ropeanen onderscheidden. De militaire attaché was in uniform. Begrijpelijk hadden enkele om standers wel enig commentaar, maar voor het overige nam men een afwachtende houding aan. Opvallend was, dat van Ne derlandse zijde geen enkele auto riteit acte de présence gaf. Zelfs de politie was afwezig. De ge meente Bergen, die voor het on derhoud van het monument zorg draagt en ook het plantsoen en gazon in onderhoud heeft (één van de losgeraakte kettingen van het monument was nog op tijd hersteld), had ervoor gezorgd dat het toegangshekje ontsloten was, maar verder geen vertegen woordiger gezonden. Nadat de tijdelijke zaakgelas tigde en de militaire attaché de krans voor het monument hadden geplaatst, brachten zij gedurende enkele ogenblikken een korte hul de aan de nagedachtenis van de gevallen Russen, waarbij Kolonel Fjodorov stram salueerde. Het rode lint van de krans droeg als opschrift in het Nederlands en het Russisch: Van de ambassade der U.S.S.R. in Nederland. Hierna legden Russische kin deren bloemen bij het monument. Vervolgens lieten zij zich door hun familieleden in groepjes voor het kruis fotograferen. Op de uit nodiging aan de omstanders door één der aanwezigen gedaan om het monument wat dichter te be naderen, ging niemand in. Be halve de persattaché Dedov, een vriendelijke man, die zich heel goed in het Nederlands kon ver staanbaar maken, hoewel hij pas enkele jaren in ons land vertoeft, woonde ook een vertegenwoordi ger van het Russische persbureau Tass de plechtigheid bij. Allengs was het ijs gebroken en maakten enkele Bergenaren een praatje met hem, Russische sigaretten verwisselden van eigenaar en men verdiepte zich in de vraag of er nu wèl of géén Russen op de plaats van het monument begra ven lagen. Volgens de overleve ring zijn er in de omtrek van het monument meer dan vijfhonderd begraven. (Corresp.) De heer Dedov bedankte ten slotte met een hoofs gebaar (hij hield de hand op zijn hart) de aanwezigen voor hun sympha- tieke belangstelling. Hij nam met een „Auf W4eder- sehn" en een Russische groet (onverstaanbaar voor ons) af scheid, waarna het gezelschap Ongewone plechtigheid bij Russisch monument. Een ongewone plechtigheid, die, wanneer er meer bekendheid aan was gegeven, ongetwijfeld een grotere belangstelling zou hebben getrokken, vond zondag morgen te ruim elf uur plaats bij het Russisch Monument in Ber gen dat in 1901 op de hoek van de Russenweg en Notweg is op gericht ter eeuwige herinnering aan Russische krijgers, gevallen bij Bergen, 8 en 21 september 1799. (19 september en 2 okto ber volgens onze jaarrekening), zoals de (Russische) tekst op het monument vermeldt. Op 19 oktober 1812, dat is dus bijna honderdvijftig jaar geleden, aanvaardde Napoleon de voor zijn leger noodlottige terugtocht uit Moskou, nadat hij deze stad op 14 september van dat jaar had veroverd. Zoals men weet vormde deze nederlaag het begin van het ein de der Franse heerschappij over een groot deel van Europa. In Rusland is één en ander reeds herdacht. In verband hiermee was de tij delijke zaakgelastigde van de Sovjetambassade in Nederland, de heer Nicolas Semionov, samen met de militaire attaché, kolonel W. A. Fjodorov, naar Bergen gekomen om een krans te leggen aan de voet van het Russische kruis. Terwijl enkele nieuwsgierige, stonden te wachten, kwam om elf uur een zestal Russische per sonenauto's met nummerplaten van het Corps Diplomatique aan rijden, waarvan de voorste wa gen, een fraaie zwarte limousine, de Russische standaard (rode vlag met hamer en sikkel) voer de. □□□□□aaaaciDcmaaanDDaaaaD SCH00RLSE GEMEENSCHAP Apettda Maandag, 1 oktober Lezing door mej. Da. M. W. van Lynden over „Het diaconaal jaar" met dia's in de consistorie kamer te 7.45 uur, uitg. van de Ned. Herv. Vrouwengroep. Vrijdag, 5 oktober Klaverjasdrive van de v.v. Duinranders in cafe Slijkerman, te 8 uur. zich weer op de terugweg naar Den Haag begaf. Waarom was de televisie er niet bij? vroeg nog een enkele achtergebleven Bergenaar, die het kennelijk toch wel wat jam mer vond dat zijn woonplaats hier niet wat meer publiciteit uit had geslagen. en reed tegen een boom. De vorige week donderdag middag reed de 68-jarige me vrouw E. Boet uit Alkmaar op de Breelaan langs de oude stalling „Duinvermaak", toen een paar paarden zonder berijder het duin pad af galloppeerden en op de rijweg kwamen. Mevrouw Boet schrok hiervan en raakte de macht over haar stuur kwijt, met gevolg dat ze te gen een boom reed, zich ernstig bezeerde, en naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar werd ver voerd. Het waren gehuurde paarden, door kinderen bereden, die deze dieren waarschijnlijk niet meer in toom hebben kunnen houden en daardoor uit het zadel zijn gewor pen. Het Wit—Gele Kruis afd. Bergen N.H. organiseert dit jaar wederom een moedercursus voor alle moeders, a.s. moeders en meisjes boven 18 jaar, die hier voor belangstelling hebben. De cursus zal gegeven worden door Zr. Th. Tendijck, district verpleegster voor Moederschap- zorg en Kinderhygiëne. Zij zal zes middagen verzorgen, waarna de cursus aangevuld wordt met twee avonden, verzorgd door een Eerw. Pater. Aanvang: 15 okto ber a.s. Aanmeldingen bij: Zr. C. de Grauw, Beukenlaan 5s, Bergen N.H., tel. 3356 b.g.g. 2688. ZONDAGSDIENST ARTSEN ti/eekttad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 6.85 per jaar f 1.75 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Ingezonden mededeling i."3IS3KT2«-T»3 Ingezonden mededeling in de huid gezondheid en zuiverheid VOOR BETERE TEXTIEL: RUÏNE LAAN 18 - TELEFOON 2532 BERGEN 30 september Dr, POOT Dorpsstraat 30 Telefoon 2423 SCHOORL 30 september Dr. BRUST, Telefoon 0 2209-288

De Duinstreek | 1962 | | pagina 1