Itieektlad ff ff 3üe&ma MEVROUW TIMMERMAN Tuin- en Oostdorp Voor Foto en Film Foto Dick van Berge PRIJSUITREIKING Pracht handen De Barchem-Beweging. P^TBABYDERM ouede-rzeep WINTERPROGRAMMA mJxlVk SCH00RLSE GEMEENSCHAP Agenda V.V. BERGEN VRIJDAG 5 OKTOBER 1962 39c JAARGANG No. 41 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef HIELD LEZING OVER AMERIKAANSE REIS De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afd. Bergen, hield op 26 september haar eer ste bijeenkomst in zaal Nieuwen- dijk. Na een woord van welkom, een tevreden klank over de goede opkomst, en enkele mede delingen betreffende het winter- programma, gaf de voorzitster het woord aan de heer en me vrouw Timmerman uit Bergen. Dit reizende echtpaar heeft in de vorige herfst een bezoek ge bracht aan de landen van Mid- den-Amerika en enkele eilanden in de Caraïbische zee, n.l. Haiti, Jamaica en Curacao. Vele prach tige dia's werden door de heer Timmerman vertoond van de mooie natuur en interessante ste den met hun schilderachtige be volking, afstammelingen van de oude Inca's en de Azteken. Me vrouw Timmerman had zich voor deze reis terdege voorbereid en vertelde veel over deze bevol king met hun zeer oude cultuur. Ook toonde ze verschillende werkstukken, gemaakt door dit volk, o.a. prachtige Indiaanse dekens. Tegenwoordig wordt er meer aandacht geschonken aan de volkskunst, zodat de meest zeer arme bevolking door deze kunst nijverheid een bestaan kan vin den. Het was een interessante reis, waarvan alle aanwezigen hebben genoten. Aan het slot van de avond dankte mevr. Grootes, de heer en mevrouw Timmer man hartelijk voor de moeite die ze zich hebben getroost om ook anderen te laten profiteren van hun reiservaringen. kreeg nieuwe voorzitter Verleden week woensdag avond hield de Buurtvereniging T. en O. haar jaarvergadering in het verenigingsgebouw aan de Kogendijk. Niettegenstaande de ze vereniging bijna vijfhonderd leden telt, was de belangstelling gering. Het uitgebreide jaarverslag, het financieel verslag, dat sloot met een bedrag van 8614,30 en de begroting 19621963 7050,werden door de vergadering goed bevonden. De Heren Overman en Buis die de kas controleerden, hadden niets dan lof over het financieel be heer van penningmeester Ver- wey. Als nieuwe kascontrole-le den werden benoemd: mevr. Doornbosvan Groningen en de heer J. Schotten. Het bestuur, dat uit negen le den bestond, waarvan vijf aftre dend, n.l, de heren J. Winkel, Kortbeek (niet herkiesbaar) en H. v. 't Kaar, J. Wolf, S. van Wonderen (herkiesbaar), werd tot zeven leden gereduceerd. De laatste drie genoemde bestuurs leden werden bij acclamatie her kozen, waarvan de heer S. van Wonderen met algemene stem men als voorzitter. Bij het overhandigen van de voorzittershamer zei de heer Winkel, dat hij verheugd was dit tafelstuk aan zijn opvolger over te dragen. Het deed de nieuwe voorzitter deugd, dat hij de leiding mocht nemen over dit voortreffelijk be stuur. Spreker hoopte dezelfde voetsporen van zijn voorganger te volgen en met beleid dit cultu rele werk te mogen voortzetten. De heer Kortbeek, die wegens drukke werkzaamheden zijn be stuursfunctie moest neerleggen, kreeg uit handen van de nieuwe voorzitter een stoffelijk blijk van waardering voor het vele en goede werk, dat hij voor T. en O. heeft gedaan. De schuldbekentenissen die werden uitgeloot, waren de num mers 34-86-160-46-128-154-159- 3-127, allen 5,Die van tien gulden nummers 25-98-50-14-34. Het volgend seizoen zal door een belangrijke gemeentelijke subsi die de speeltuin met een nieuwe glijbaan verrijkt worden. De leden zelf hebben een klim- boom aan de speeltuin-attracties toegevoegd. De heren Brandwijk en Roosloot kregen een extra pluim voor de keurige verzorging van de speeltuin. MEJ. M. F. VERWEY, Oud-Onderwijzeres onderscheiden De vorige week vrijdagmid dag heeft de burgemeester van Bergen, de heer L. J. de Ruiter, in tegenwoordigheid van het Hoofd der Brederode-school, de heer J. Kok, de gemeentesecreta ris, de heer W. de Vries en wet houder, de heer F. j. van Rees- Vellinga, aan de oud-onderwij zeres mej. M. Verwey, in haar woning aan de Natteweg de ere medaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, uitgereikt, omreden zij in Bergen vierenveertig jaar aan het L.O. verbonden is geweest. In het jaar 1918 kwam ze voor de klas te staan in de oude dorpsschool aan de Schoorlstraat (thans Ruïne laan) en menige Bergenaar heeft als jeugdige leerling naar haar geluisterd en de eerste beginselen van het onderwijs bij haar opge daan. Toen de oude dorpsschool door de onderwijsinspectie was afgekeurd, verhuisde ze met haar klas naar de Van Reenenschool aan het Spaansepad. De laatste jaren dat ze onderwijs gaf, stond zij voor de klas in de Van Brede rode-school aan de Kerkedijk. Met ingang van 20 augustus 1962 werd haar eervol ontslag verleend. TENTOONSTELLING „HERFSTTOOI" Vanaf vrijdag 12 oktober tot en met 15 oktober is er in de grote zaal van het cafe-restau- rant ..Duinvermaak" aan de Breelaan te Bergen, een tentoon stelling van paddestoelen en herfstvruchten. Deze tentoon stelling, georganiseerd door het Noord-Hollands natuurreservaat is geopend vrijdag 12 oktober van 1722 uur en de overige da gen van 1022 uur. Met het oog op het jaarlijks toenemende bezoek, vestigt men de aandacht er op, dat zaterdagmiddag, de zondagmorgen en de avonden waarschijnlijk wel de minst druk ke bezoekperioden zijn. DUBBELE EXPOSITIE in „Kranenburgh". In Huize Kranenburgh aan de Hoflaan te Bergen wordt zater dagmiddag a.s. (6 oktober) on der auspiciën van het KCB een dubbele expositie geopend. In verband met het feit dat Mevrouw J. H. Kouwenaar Bloksma te Bergen onlangs 70 jaar is geworden, verzocht het KCB haar een aantal van de door haar artistiek uitgevoerde wandkleden te exposeren. Het is de eerste maal dat deze wand kleden worden tentoongesteld. Tegelijk wordt een collectie kunstwerken geëxposeerd, af komstig uit de gemeentelijke ver zameling van Bergen. De collec tie omvat zowel recent, niet eer der getoond werk, als werk van oudere datum. Enkele namen der exposanten: Henri ten Holt, Mathieu Wiegman, Gestel, Jaap Mooy, David Kouwenaar en Hans van Draanen. De opening der exposities vindt plaats zaterdagmiddag 6 dezer te 4 uur n.m. door Me vrouw J. DiesfeldtPieters, vi- ce-voorzitster van het KCB. De tentoonstelling is geopend: 6 en 7, 13 en 14, 20 en 21, 27 en 28 oktober, en 3 en 4 november van 2 tot 5 uur n.m. DAMCLUB „BERGEN". De damclub Bergen, die in de tweede klas N. Holland speelt, komt dit seizoen uit tegen de vol gende clubs: Beemster, A. de Heer, Middelie, Zaandam, Edam, D.D.D. 2 Alkmaar, Westzaan en Landsmeer. Maandagavond 8 oktober zal Eddie Holstvoogd, Damkampioen van Nederland, die speelde tegen de grootmees ter Bana Sy kampioen van Frankrijk en Senegal, in het T. en O.-gebouw aan de Kogendijk een simultaan-partij spelen, waar aan ieder damliefhebber kan deelnemen. Een ieder is welkom, aanvang 8 uur. TEKENWEDSTRIJD Zaterdagmiddag j.l. vond in het „Dorpshuis" de prijsuitrei king plaats van de tekenwed strijd, die de woensdagmiddag daarvoor door de Stichting was georganiseerd en waaraan ruim zeventig jeugdige tekenaars (res- sen) aan deelnamen. Het was voor de jury, die be stond uit de dames mevr. Vlie- gendthartVerhoef en mevr. JansenTimmerman, lang geen sinecure om uit de veelheid van werkstukken de beste te kiezen. De eerste prijswinnaars van de groepen van 56, 7, 8, 9, 10 en 11 jaar waren: Charlotte Kees man, Jan Noort, Renée Schlotz, Aad Eeckhout, Els Kops en Greet Boltjes. De tweede prijs kregen: Gerrit Eeckhout, Hans Vis, Martijn v. d. Noord, Nellie Boltjes en Manga Jansen. Ver volgens werden er verschillende goede films vertoond, o.a. Bezoek aan het Krugerpark in Zuid-Afri- ka, Carneval in dierentuin en het bouwen van een Eskimohut. In de pauze kreeg elk kind nog een verrassing. Tube95ct Hamea-Gelei Oprecht verlangen naar God en bereidheid ongeacht kerkelijke of politieke richting, het naar el kaar luisteren, vrij en open staan voor de levensvisie van anderen, het vormen van een eerlijke waarachtige gemeenschap, is in het kort de doelstelling van de Barchem-JBeweging. Wat weten wij van de Bar- chem-Beweging? Dit, dat voor deze beweging in het jaar 1908, in een oud huis aan één van de deftige Amsterdamse grachten, ten huize van mej. Maria Hel dring, met nog dertien jonge mensen van verschillende rich tingen, de grondslag werd ge legd o.l.v. de jonge theologische candidaat K. H. Roesingh. Een belangrijke datum in de geschiedenis van de geestelijk heid, want deze bescheiden groep jonge theologen, die Woodbroke bij Birmingham (Engeland) met de Quakersstichting voor theolo gische studie kennis maakte met deze nieuwe godsdienst, waren gegrepen door deze blijmoedige vroomheid, die de stichting van het „Woodbrookershuis" in Ne derland tengevolge had. In het jaar 1921 kregen de Woodbrokers het dorpje Bar- chem in de Gelderse achterhoek ten geschenke, plus de „Kale berg". Vanaf die tijd vestigde LJ Voor hef tere fffO^UEÏ- Baby-huidje „de vereniging zich in dit prach tig oord en werd het „Barchem Beweging". Sindsdien werden, en worden daar zomercursussen ge geven, waar sprekers van elke geloofsovertuiging op cultureel, politiek en ander terrein, hun ge dachten kunnen uitspreken, om daarna het onderwerp van de spreker aan een nabespreking te onderwerpen en zodoende tot een gezonde gedachte te komen, be grip voor elkaar te tonen, zodat een echte hartverwarmende vriendschap ontstaat. Eén zijn in de stilte met God. Tot bezinning komen, kinderen van één Vader te zijn, daarom gaan de Woodbrokers naar hun stille dorp Barchem, dat voor hun een begrip is geworden en trek ken gezamenlijk op naar de ka pel op „De Kale Berg" om de waarheid te vinden in de stilte en de schoonheid der natuur „•ondom hen. Ook in Bergen woont een groep volgelingen van deze Bar- chem-Beweging. Ze werd in het jaar 1950 opgericht, en zal dit winterseizoen weer verschillen de lezingen organiseren. De eer ste van deze lezingen wordt ge houden in „Hotel de Herten kamp", op zaterdagmiddag 13 oktober. Dan zal de heer Mijnen uit Den Haag spreken over een nog nader te bepalen onderwerp. Inlichtingen over deze Barchem- Beweging kan men krijgen bij mej. A. S. v. Stam, Natteweg 12, tel. 2493, Bergen. CULTURELE AVONDEN De buren aan de overkant De cineast Simon de Waard vertoont op zaterdag 20 oktober een kleurenfilm over Engeland, Wales en Schotland. Na een bezoek aan Londen voert hij ons mee naar de zuid kust, langs badplaatsen en pitto reske vissersplaatsjes. Via Lands End gaan we naar Wales, be zoeken het bergachtige Snow- dondistrict en varen naar het eiland Skokholm, waar we door tarlijke papegaaiduikers, alken en meeuwen worden begroet. Dan gaat het door Wales en het bekende Merendistrict naar Schotland. We maken kennis met land en volk, zien de Schotse Hooglanden, maar ook de Laag landen en stappen in een vissers bootje, om de Bass Rock, een vogelrots in de monding van de Firth of Forth, te bekijken. Hier broeden duizenden Jan van Gen ten, dicht opeengepakt langs de hoge rotsen, een uniek gezicht. Het meer van Loch Ness, het ge bied van het geheimzinnige mon ster, wordt niet overgeslagen en zo krijgen we een beeld van;het rijk aan de overkant. Deze lezing is de negende van Siem de Waard. Wel een bewijs, dat hij in Bergen een geliefd spreker is. Kaartverkoop en plaatsbespre king vinden plaats in de boek handel van de heer W. de Haan en wel op de volgende data en uren: S-kaarten op maandag 15 okto ber van 912 uur (tel. van llj^ -12) C-kaarten op maandag 15 okto ber van 24 uur (tel. van 3Yi -4) A-kaarten op dinsdag 16 okto ber van 913 uur (tel. van 11 Yi -12) B-kaarten op dinsdag 16 okto ber van 24 uur (tel. van 3x/i -4). Daarna vrije kaartverkoop en plaatsbespreking. Nieuwe donateurs kunnen zich opgeven in De Haans Boek handel te Bergen, waar alle in lichtingen zijn te verkrijgen! Nederlandse Middenstandsbank Bij de agentschappen Bergen (agent: de hr, S. M. de Lange, Beukenlaan 2) en Schoorl (agent: de hr. J. W. Fakkert, Herenweg 46) van de Stichting Nederlandse Middenstands Spaarbank werd in het 3e kwar taal 1962 in totaal ingelegd ƒ216.109.46 en terug betaald: 63.711.04; dus meer ingelegd dan terug betaald 152.398.42. N.V.V. BERGEN-SCHOORL De Kunstkring Bergen-Schoorl van het N.V.V. start haar win- terprogramma op vrijdag 19 ok tober a.s. met het optreden van het „Amstel-toneel", dat de thril ler „Valstrik voor een man al leen" brengt, geschreven door Robert Thomas. Regie Jos Manche. Vrijdag 18 januari treedt het bekende Langedijker Cabaretge zelschap weer voor het voetlicht met een geheel nieuw program ma onder het motto: Laat uw zorgen aan de dag van morgen. De volgende toneelavond is op 12 februari 1963 en wordt ver zorgd door de toneelgroep „Stu dio" met een nog nader te bepa len stuk. De avonden worden ge geven in de schouwburgzaal van „De Rustende Jager". Voor de leden uit Camperduin, Schoorldam, Schoorl en Bergen aan Zeë, wordt voor busvervoer gezorgd. De Algemene Bouwbedrijfs- bond te Bergen is voornemens op dinsdag 26 februari van het vol gende jaar, 's middags een film middag voor de kinderen en op diezelfde dag 's avonds een filmvoorstelling voor de ouderen te geven. Het secretariaat van het N.V.V., dat voorheen gevestigd was aan het adres M. Kroon, Kerkedijk 27, is overgegaan naar de heer A. C. Mol, Doorntjes 31, Bergen. w<? A liö Boorsma-Textiel Bergen zondag 7 oktober Dia's over Spanje worden vertoond door mevr. M. H. B. de Brouwer-Pekarek uit Alkmaar te 20.00 uur in het Ver. geb. te Catrijp, uitg. K.V.G. aiSaSODOQQOaOQCliODBOOQOtSËia BERGEN SPEELT GELIJK TEGEN SCHOORL. Reeds direct in de aanvang van de wedstrijd trok Bergen ten aanval en mocht het midvoor Ra venhorst gelukken na ongeveer 8 minuten spelen de thuisclub de leiding te geven door een prach tige voorzet van links, onhoud baar ingeschoten Beide ploegen gaven elkaar weinig toe. De aanvalslinie van Schoorl was gevaarlijker dan die van Bergen. De achterhoede van de Bergenaren verzette bergen werk. Pas twintig minuten voor het einde maakte Schoorl gelijk 11. Dit gelijke spel, dat onver anderd bleef, gaf dan ook wel de juiste verhouding weer. De heer P. J. STAM te Schoorl heeft gemeend te moeten be danken voor het agentschap van de tijdschriften PANORAMA, LIBELLE, ROSITA en het kinderblad SJORS van de REBELLENCLUB. Wij danken hem voor de prettige samenwerking, die tussen hem en onze uitgeverij gedurende een lange reeks van jaren heeft bestaan. Wij vertrouwen erop, dat de bezorging van onze weekbladen ook bij zijn opvolgster, mejuffr. R. DE VRIES» Rijks straatweg 38 te Schoorldam, in goede handen zal zijn. Bij eventueel niet ontvangen van het blad gelieven men zich te wenden tot het bijkantoor van de N.V. DRUKKERIJ „DE SPAARNESTAD", Breedstraat 42 te ALKMAAR, telefoon 0220047600. Burgerlijke Stand BERGEN ZONDAGSDIENST ARTSEN ▼<r Sflf*vlrWFVr DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 6.85 per jaar f 1.75 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. (Ingezonden mededeling) Breelaan 13 - Bergen - Tel. 20 01-3618 Ingezonden mededeling Het is de Hamamelis die 't 'm doet Ingezonden mededeling model j a 3731! model 6798 Voor betere Textiel: Ruinelaan 18 - Telefoon 2532 □□□□QOQQQQQD Van 10 tot 17 september 1962. Geboren: Caroline, d. v. L. J. Relker en F. Huckriede; Cornells, z. v. C. Mijl hof f en E. Beers; Robertus Johannes Maria, z. v. H. J. van der Linden en M. E. P. Spruijt. Ondertrouwd: Wokke, Albertus A. G., 20 jaar en Roos, Catharina P. F., 21 jaar. Gehuwd: Schraven, Johannes D. en Bloetjes, Maria J. C. Overleden Kuiper, Trijntje, 84 jaar. BERGEN 7 oktober Dr. J. J. A. A. HODDE, van Reenenpark 2, tel. 2027 SCHOORL 7 oktober Dr. BRUST, Telefoon 0 2209-288

De Duinstreek | 1962 | | pagina 1