f» ft BINNENKORT VIJFTIG JAAR Schildersbedrijf W. BEUKERS LANGS DE WEG TENTOONSTELLING Filmavond GEMEENTE - AVOND Voor Foto en Film Foto Dick van Berge op „Merelhof" Bergense Brandweer Nutsspaarbank Bergen Raiffeisen Spaarweek Zwitserse Merkhorloges Th. Veldman NED. Herv. Gemeente Bergen Eddie Holstvoogd C0LLEKTE In1000+1 gevallen GESLAAGD ww irlr*^!nfirfr VRIJDAG 12 OKTOBER 1962 39c JAARGANG No. 42 Verschijnt tc Bergen» Bergen aan Zee» Schoorl» Schoorldam» Groet, Camperduin, Egmond aan Zee» Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef In het jaar negentienhonderd elf verhuisde Willem Beukers van Egmond-Binnen, waar zijn vader een schildersbedrijf uit oefende, naar het naburige dorp Bergen. De bedoeling van deze jeugdige ondernemende Egmon- der was, eerst een jaar bij een baas te werken, zijn ogen en oren goed de kost te geven, om daar na, wanneer hij de kat uit de boom had gekeken, een eigen schildersbedrijf te stichten en een plaats te veroveren in de toenmalige Bergense midden stand. Dit geschiedde de elfde novem ber van het jaar 1912. Zijn werk plaats vestigde hij aan de Karei de Grotelaan, waar thans de heer de Goede zijn rijwielzaak drijft. Om wat meer in de pu blieke belangstelling te komen, liet hij kennisgevingen drukken in de vorm van correspondentie- kaarten en ze verspreiden door het dorp. De tekst van deze kaart was: Vanaf heden (12 november 1912) heeft zich gevestigd, W. Beukers, Huis en Rijtuigschilder, aan de Karei de Grotelaan te Bergen. Bij deze beveel ik mij ten zeerste aan voor schilderwerk en de daartoe behorende werkzaam heden. Gaarne worden door mij inlichtingen en opgaven ver strekt. Nu was het in die jaren niet zo gemakkelijk, als vreemdeling, de beslotenheid van de Bergerge meenschap te doorbreken. Daar behoorde heel wat toe, voordat je kon zeggen nu raakt men een beetje aan me gewend en krijg ik het predikaat van „Bergenaar". Het lukte deze schildersknecht echter al heel spoedig, misschien doordat hij uit één van de gemoe delijke Egmonden kwam en daar door sympatiek en eenvoudig bleef, of door zijn prettige ver schijning. Eén van deze hoeda nigheden zal het wel geweest zijn, want binnen een jaar was hij reeds ingeburgerd en in staat van timmerman Bijpost, wonende aan Ned. Herv. Gemeente in hotel KREB de Breelaan, een huisje te kopen in het hart van Bergen, aan het Middenpad, dat thans door zijn vredige ligging en de prachtig bloeiende tuinen van de buren, wel één van de schilderachtigste plekjes van Bergen genoemd mag worden. Op die gezegende plek in het huisje aan het Middenpad, waar de ouders de ellende van negen jaar wereldoorlog en nog eens zoveel zorgvolle crisesjaren mee maakten, zagen tien jonge Beu kers het levenslicht. Al die kinderen, de aange- trouwden inbegrepen, bekleden nu een behoorlijke positie in de maatschappij, (hun oudste doch ter woont in Canada). Dat de heer Beukers sr. inte resse toonde voor bedrijfs- en verenigingsleven te Bergen, blijkt wel hieruit, dat hij vele jaren voorzitter is geweest van de vakgroep van de vereniging St-Lucas, de voetbalvereniging ,,Berdos" en het erelidmaatschap verkreeg van de schildersbond. Enige jaren na de tweede we reldoorlog heeft zijn oudste zoon Rein Beukers de zaak van zijn vader overgenomen, enige maan den geleden nam de firma Beu kers het winkelbedrijf van de firma C. Meijer over, dat thans is gevestigd aan het Middenpad naast de werkplaats. Al met al is het een veelomvattend bedrijf ge worden, dat door vader en zoon op serieuze wijze wordt beheerd. Over ruim vier weken, op de dag dat honderden dorpskinderen gewapend met lampions, uitge holde suikerbiet en grote tassen, het lied aanheffen van: De rijke man, die ons wel wat geven kan, op die dag, de elfde nov., zal het een halve eeuw zijn geleden, dat hij met zijn kennisgeving kaartje en een gezonde dosis on dernemingsgeest begon aan de mooiste jaren van zijn leven. Het gebeurde maandagmiddag 1.1. op de Helderse weg bij het gemeentelijk abattoir. Een losgebroken koe met het „Teken der terechtstelling'' op zijn rug, verkoos de vrijheid juist op de achtste oktober, de dag dat de Stad Alkmaar na veel strijd zijn vrijheid herkreeg. De koe die instinctief blijkbaar aanvoelde, dat hij bij het betre den van het abattoirplein heel dicht het einde van zijn koeien- leven naderde, verbrak zijn boei en en liep op een sukkeldrafje zigzaggend over de drukke ver keersweg en veroorzaakte daar door een verkeersopstopping. Een man op scooter met duopas sagier zette de achtervolging in en trachtte door dwars op de rij weg te gaan staan, de koe te be wegen van richting te verande ren en naar de slachtplaats te gaan. Deze afgedankte melkgeefster voelde weinig voor de bedoeling van de scooterrijder en wist met een snelle elegante en listige be weging van haar oud en schon kig koeienlichaam dit gevaar te ontlopen. Toen verscheen er plotseling een kloek en moedig man, die re soluut het koeientouw greep dat langs de weg slierde. Hij bezat echter niet de kracht, om het in doodsnood verkerende dier tot stilstand te brengen, zodat ze weer haar sukkeldrafje vervolg de, maar nu langs het Noord- Hollands kanaal, richting Han delskade. Hoe het verder gegaan is met dat beest, dat langs de waterkant liep, weet ik niet. Wel zag ik twee jeugdige slagersjongens, van voren behangen met bloed bevlekte voorschoten, vragen aan de omstanders in welke richting de vluchtelinge was verdwenen. De koe zal bij het zien van die twee meesters in de anatomie, voor de tweede maal de schrik om het hart zijn geslagen. Je kunt zo'n beest geen ongelijk ge ven. Jan Timmer. VAN WANDKLEDEN EN BERGENS KUNSTBEZIT. De vorige week zaterdagmid dag opende het Kunstenaarscen trum Bergen, in Huize Kranen- burgh aan de Hoflaan, voor het eerst van dit seizoen haar deuren voor een tentoonstelling van wandkleden, vervaardigd door mevr. J. H. KouwenaarBloks- ma en een expositie van werken van Bergense kunstenaars uit een deel van de collectie Bergens Kunstbezit. De tentoonstelling van wand kleden werd geopend door me vrouw J. Diesfeldt-Pieters. Zij deed dit met veel genoegen en zette uiteen op welke wijze me vrouw Kouwenaar er toe geko men is, met deze creatieve bor duurkunst te beginnen en de stu die die vooraf ging. Geïnspireerd door de prachtige natuur rondom haar, ontwierp ze verschillende voorstellingen van zeemeerminnen in aquarium, op de zeebodem in diepzee, Boom met vogels, Paard in landschap en enkele bijbelse voorstellingen, o.a. Adam en Eva in het paradijs en Kaïn en Abel. Als bewijs van waardering voor deze brillante naaldkunst, bood mevrouw Diesfeldt de kun stenares een prachtig bouquet bloemen aan. Deze expositie van de acht ten toongestelde wandkleden brengen door hun knappe composities en zijn voortreffelijk daarin ver werkte kleuren, de bezoeker een gevoel van ongekende schoon heid en rust, die weldadig aan doet. Nummer drie, waaraan de kunstenares in het jaar 1937 een begin maakte, maar hiermede moest staken, omdat ons land verrast werd door de oorlog, werd in het jaar 1942 voltooid. Dit is m.i. het mooiste kunstwerk van de gehele tentoonstelling. Dit wil niet zeggen, dat de zeven an dere kunstwerken van minder kwaliteit zijn, integendeel, ook dit werk munt uit door zuivere preciesheid, vaardigheid met de naald en een fantastisch creatief vermogen. Een tentoonstelling die gezien mag worden. In de andere zalen van „Kra- nenburgh" kan men een verza meling olieverfschilderijen, teke ningen, gouaches, beeldhouw werk e.a. creaties van verschil lende stijlen bewonderen van werk van Bergense kunstenaars uit het gemeentelijk kunstbezit. Ook hier is een gang naar de tentoonstellingszalen ten zeerste aan te bevelen. Deze zijn geopend van 6-7 okt., 13-14 okt., 20-21 okt., 27-28 okt. en 3-4 november, van 's middags twee tot vijf uur. Kollekte Wereld-dierendag. De Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren, afd. Bergen, dankt alle collectanten en gevers hartelijk voor de spon tane medewerking, verleend aan de gehouden WereldJDierendag in de gemeenten Bergen en Schoorl, die een uitzonderlijk succes is geworden. Gezien de totale opbrengst, Bergen 1567,02, Schoorl 282,98. totaal 1850,mogen wij met genoegen vaststellen dat de dieren in talrijke harten een warm plaatsje hebben veroverd. Het bestuur. Gisteravond werd in de keu ken-zaal van .Merelhof" een filmavond gepresenteerd door de heer Sven Selleger uit Bergen. Het was de eerste ontspannings avond, van de reeks nog te ge ven avonden in het aanstaande winterseizoen. Dat deze avond bijzonder in de smaak viel bij de bewoners van dit hofje is begrijpelijk, want het programma vertoonde gro tendeels films die een voorbije Bergense periode deden herle ven. De kleurenfilm „Herfst in Bergen" was wel bijzonder mooi. Deze opnamen getuigden van ge voel voor schoonheid en liefdé voor de natuur. Ook de vele dorpsgebeurtenis sen, o.a. Koninginnedag, kinder spelen, verkeersexamen, zwem- ONZE SUNAIR PERMANENT IS EEN ONGEKEND SUCCES 1 Kapsalon URSEM op 't Plein Tel. 2104 wedstrijden in Pesie natuurbad en andere sportieve evenemen ten, deden de jeugd van Bergen het filmlint passeren. Een reisje met Bello in het jaar 1955, Alkmaar-Bergen aan Zee en terug, Sint-Nicolaas aanko mend met de oude stoomtram, de bouw van het Plein, de intocht van burgemeester L. J. de Ruiter en de terugkeer van Bello als monument, al deze levende pro- jectiebeelden en herinneringen van de laatste jaren, deden de toeschouwers realiseren, dat de dingen om hen heen snel veran deren. Het was de concierge van „Merelhof", de heer C. Dijs, die namens de bejaarden de heer Sel leger hartelijk dank zegde voor deze uitstekend geslaagde film avond. bracht een van zijn mannen een serenade Er heerste de vorige week vrij dagavond na tien uur een onge wone drukte in de Jan Olden- burglaan. Bergens vrijwillige brandweer was met groot materi aal uitgerukt. Niet om te blussen, maar om hun collega, de heer H. Homma en echtgenote, een ver rassing te bereiden vanwege hun 25-jarig huwelijk. Men had voor de woning van het jubilerende echtpaar een grote stellage ge bouwd, waarop met kolossale let ters B.H. (de ietters van de voor namen van bruid en bruidegom) en 25 jaar geschilderd. Tussen deze tekst was een ingenieus sa nitair apparaat geconstrueerd, dat waarschijnlijk een waterval moest voorstellen. Toen de jubilaris op het balkon verscheen bracht men hun een serenade en zong Bergens Brandweer Mannenkoor het Brandweerlied, tekst van mevr. Blaauw en muziek van Corry MorééDol. Na de plechtigheid dankte de heer Homma zijn brandweer collega's en verdween dit goed gedisciplineerd corps, met flikke rend seinlicht en sirenegeluid in de avondstilte. Overzicht 3e kwartaal 1962. In de loop van de maanden juli-augustus-september werd op de spaarbankboekjes ingelegd 812.844,46 (v.j. 700.081,81) en terugbetaald 561.263,43 (v.j. 477.991,53), dus meer ingelegd dan terugbe taald 251.581,03 (v.j. 222.090.28). Het aan de inleggers verschul digde kapitaal, bij het begin van het jaar 2.796.717,84 bedraagt thans 3.290.662,32 (v.j. 2.73S.218,89) Het aantal in de loop van het 3e kwartaal nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 124 (v.j. 162). Ingetrokken werden 41 boek jes (v.j. 39). Het aantal in omloop zijnde boekjes op 1 januari 2702, be draagt thans 3017 (v.j. 2635). Het aantal in omloop zijnde spaarbusjes bedraagt thans 855. 15—20 oktober Bij vele honderden banken in het gehele land zal in de week van 15 tot 20 oktober de vlag in top gaan, ter gelegenheid van de „Spaarweek". Deze Spaarweek is ingesteld in dankbare herinne ring aan burgemeester F. W. Raiffeisen, die reeds in 1849, ge grepen door de nood onder de boerenbevolking, de eerste on derlinge spaar- en leenbank stichtte. Zijn werk dat de bevol king van zijn streek eindelijk ver loste van de woekeraars, die let terlijk de macht in handen had den, vond al snel erkenning en uitbreiding. De regels die hij had opgesteld voor zijn bank konden vrijwel ongewijzigd overgenomen worden door allerlei instellingen in allerlei landen. In Nederland werd reeds in 1896 de eerste Raiffeisenbank volgens deze re gels opgericht en nog steeds wer ken de thans reeds 860 vestigin gen, die zijn aangesloten bij de Coöperatieve Centrale Raiffeisen- Bank te Utrecht, volgens dezelf de principes. Deze vestigingen hebben verschillende namen, maar hebben alle dezelfde doel stellingen van F. W. Raiffeisen in hun statuten. Elke bank is vol ledig autonoom. Er wordt bij de banken gespaard (het aantal spaarders bedraagt reeds meer dan 1.500.000) en het ingelegde geld wordt in principe locaal be steed. Bovendien werken alle Raiffeisen banken volkomen be langeloos. Wordt er winst ge maakt, dan wordt deze winst niet uitgekeerd aan aandeelhou ders e.d., maar gestort in een reservefonds. De totaal bij alle aangesloten banken gespaarde som is opgeklommen tot niet min der dan 3.140.000.000. Om de naam van Raiffeisen in ere te houden, wordt op de mees te Raiffeisen banken van de Spaarweek iets extra's gemaakt. Dit kan gebeuren in de vorm van premies of van kleine geschenken voor spaarders die tijdens die week komen inleggen. In vele plaatsen vormen zich in de Spaarweek zelfs rijen bij de ban ken. Ook internationaal wordt de Raiffeisen gedachte geëerd; elke derde donderdag in oktober wordt de Raiffeisen-dag gevierd in vele landen. De Spaarweek is de week waarin deze dag valt. Ter opening van het wintersei zoen zal op dinsdag 16 oktober, om half acht, in hotel Kreb een gemeenteavond worden gehou den. In de allereerste plaats wor den de leden der gemeente daar verwacht, maar ook, die, hoewel geen lidmaat zijnde, zich voor deze avond interesseren, zijn har telijk welkom. Een gemeente avond is bedoeld om elkander weer eens op een andere wijze dan in de kerk te ontmoeten en ter versterking van de onderlinge band. We hopen deze avond op prettige wijze te laten verlopen, waarbij de mogelijkheid tot on derling gesprek aanwezig zal zijn. Het is de bedoeling, dat over een onderwerp zal worden ge sproken, dat daarna door een korte film belicht zal worden. De film heeft betrekking op „ons veranderend gezinsleven". We hopen velen op deze avond te zullen zien. voor Optiek Foto Mr. Opt. D. W. Pastoor speelde simultaan in Bergen. De jeugdkampioen van Neder land, de heer E. Holstvoogd, speelde maandagavond een simul- taan-partij in het gebouw van de buurtvereniging T. en O. aan de Kogendijk, Tien leerlingen van de ulo-school aan de Beemsterlaan te Bergen, de leden van de damclub, die deze ontmoeting organiseerde, en enkele deelnemers van buiten, bonden de strijd aan tegen Nederlands jeugdkampioen. Van de drie-en- dertig gespeelde partijen, won de heer Holstvoogd negen-en-twintig speelde remise tegen de heren P. Mienis, H. Kruizinga, J. de Rover (allen uit Bergen) en ver loor van de heer D. J. Sont, die speciaal hiervoor uit Wieringen was gekomen. De jeugdige Hou wing (8 jaar) was de jongste deel nemer van dit geslaagde dam- evenement. In de gemeente Bergen heeft de Reclasseringscollekte f 1235,95 opgebracht. Aan collektanten en gevers onze hartelijke dank voor dit mooie resultaat. Het plaatselijk comité wat de huid ook deert of ontsiert heipf PUROL voor het Schilders-patroons diploma. De heer Wim Beukers, wo nende te Bergen, mocht onlangs het genoegen smaken te Amster dam het schilders-patroonsdiplo ma in ontvangst te nemen. v.v. BERDOS Zondagmiddag liet Berdos tij dens de thuiswedstrijd tegen Jisp, op ondubbelzinnige wijze blijken, dat het haar ernst is om aan de kop van de ranglijst te blijven. Ze won overtuigd met 82 en liet de vele toeschouwers een en thousiast spelend elftal, met een schietgrage voorhoede zien. De doelpunten-producer's wa ren: Rinkel (3), C. Delis (2), W. Delis (1), Marquering (1) en Dekker (1). Jisp wist maar twee maal te scoren. Bij elke aanval van hun voorhoedespelers bezon digden ze zich herhaaldelijk aan te kort spel, en vonden daardoor de Bergense veste gesloten. Hun achterhoede werd daarentegen bij elke aanval van de Bergense voorhoede uitelkaar gerukt, wat een doelpunten-regen tengevolge had, Berdos won verdiend, door meer enthousiasme te ontplooien en technisch beter te spelen. Burgerlijke Stand BERGEN ZONDAGSDIENST ARTSEN Meektlai DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 6.85 per jaar f 1.75 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15ct. m.m. Familie-advertenties '15 ct. per m.m. te Bergen op dinsdag 16 oktober, half acht Tevens uitnodiging (zie elders in dit blad) Ingezonden"mededeling Breelaan 13 - Bergen - Tel. 2001-3618 J. Oldenburgl. 3, Bergen, tel. 2778 Hoflaan 2 - Bergen Ingezonden mededeling Van 17 tot 24 september 1962. Geboren: Andries, z. v. D. Spoelstra en W. Bouma. Ondertrouwd: Geen. Gehuwd: Bakker, Cornells A. en Gutker, Marie Overleden: Schol, Catharina, wed. van A. Wok- ke, 82 jaar. van 24 september tot 1 oktober 1962. Overleden: Wit. Cornelis, 89 jaar; Modder, Jan, 66 jaar; Koséfen, Mar tha, echtgenote van A. Delis, 84 jaar. BERGEN 14 oktober Dr, POOT Dorpsstraat 30 Telefoon 2423 SCHOORL 14 oktober Dr. BRUST, Telefoon 0 2209-288

De Duinstreek | 1962 | | pagina 1