ft ff ANTI-HONGERACTIE ASPRO Jeugd foestetöj/k TENTOONSTELLING Bronchi letten CORN. JONKER Jubileum E.H.B.0. Harde feiten en cijfers. MEVO- nieuws UFRF^T Voor Foto en Film Foto Dick van Berge puistjes SCH00RLSE GEMEENSCHAP Apettda Zwitserse Merkhorlogcs Th. Veldman VRIJDAG 19 OKTOBER 1962 39c JAARGANG No. 43 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Thans leven er 3000 miljoen mensen op aarde. 1/3 heeft een redelijke levensstandaard. Woont in de landen waar gedurende de laatste eeuw de gemiddelde le vensduur is toegenomen van 35 tot 60 a 75 jaar, is behoorlijk ge kleed en gehuisvest, één-derde, wonend in Noord-Amerika. West-Europa en Australië. Van de 3000 miljoen mensen leven er 2000 miljoen (2/3 deel) in andere minder rooskleurige omstandigheden. Samenstelling en hoeveelheid van hun voeding maken hen ongezond, of zijn er oorzaak van, dat zij sterven zon der ooit gezond te zijn geweest. Zij zijn het slachtoffer van ziek ten, die in hun zwak gestel een gunstige voedingsbodem vinden. Zij hebben geen mogelijkheden een volwaardig menselijk bestaan te leiden. Ook zij, die geen .honger" hebben in de meest gebruikelijke betekenis van het woord, hoeven nog niet gezond te zijn. Wie iedere dag cassaven eet, kan een zeker gevoel van verzadigdheid hebben, heeft geen honger, maar is niet gezond, omdat zijn lichaam de noodzakelijke mineralen, ei witten en vitaminen mist. Hij sterft geen hongerdood, maar hij sterft wel vroegtijdig, aan één van de vele ziekten, die door eenzijdige voeding worden ver oorzaakt. Er zijn landen, waar van de 100 kinderen er 25 voor het eer ste levensjaar sterven (in Neder land nog geen twee), terwijl daarnaast een groot aantal dood geboren wordt. Waar de gemid delde levensduur 32 jaar is (In Nederland 72 jaar). Waar van de 1000 mensen er 820 niet kun nen lezen of schrijven (in ons land zijn er practisch geen anal fabeten). Waar het gemiddelde inkomen per hoofd van de be volking 1/20 is van dat in Ne derland. In 2/3 gedeelte van de wereld beschikt men over 20 van het wereldinkomen. De overige 80 is voor ons, het gelukkige derde deel. Na de laatste wereldoorlog was de noodzaak meer voedsel Voorkom Verkoud- i WA'-' - Rillerig? Onprettig? Vlug: te produceren voor verschillende landen aanleiding om hun Land bouw planmatig te ontwikkelen en hiertoe tot een vorm van In ternationale samenwerking te ko men door middel van de Voed sel en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO.). Dit initiatief wierp zowel let terlijk als figuurlijk vruchten af; in 1960 was de voedselproductie in de wereld toegenomen met 30 ten opzichte van die in 1947 en lag hij 10 boven het vooroorlogse niveau. Helaas is dit wereldgemiddelde niet van toepassing op de verschillende streken afzonderlijk. De verbete ring kwam voornamelijk de bo vengenoemde „rijks" landen ten goede. De vooruitgang is er echter wel een bewijs van, dat internationale samenwerking re sultaten kan bereiken. De in 1960 door de Voedsel- en Landbouworganisatie gelan ceerde Freedom- from- Hunger Campaign (in Nederland de An ti- Honger-Actie) streeft naar verbetering van de landbouwsi tuatie in de noodgebieden van onze wereld, waarvoor zij de rijke landen, dus ook ons land, vraagt de nodige financiën en mankracht te leveren. Indien de projecten van de FAO kunnen slagen, hetgeen af hankelijk is van het kapitaal, dat ter beschikking zal zijn, zal het over enige jaren niet méér waar zijn, dat van de 350 miljoen land- bouwgezinnen op de wereld er nog 250 miljoen werken met de meest primitieve landbouwge reedschappen. Zaadontsmetting, zaadverbetering, kunstmest, nieu we landbouwmethoden, mechani satie, ruilverkaveling enz. zullen er toe bijdragen, dat het huidige landbouw-areaal verdrievoudigd kan worden. In onze onevenwichtige wereld bestaat behoefte aan zekerheid, aan een initiatief, dat ondanks al le internationale spanningen ge stadig naar een resultaat toe werkt, aan iets waaraan wij on ze aandacht kunnen geven zon der politieke belangen af te we gen. De Freedom- from- Hunger Campaign Anti-Honger-Actie) is zo'n initiatief zonder belangen afweging, omdat zij in het belang is van allen. Voor de Freedom- from-Hunger Campaign werd in juni jl. in Frankrijk een nationale week gehouden onder de leuze „Pour la paix du monde vaincre la fain", (Omwille van de we reldvrede de honger overwin nen). Voor wie de bovenstaande fei ten en cijfers nog niet voldoende waren, is dit motto misschien van doorslaggevende betekenis. Er zal dus voor de derde maal een offer van U gevraagd wor den, Uw financiële steun aan de Anti-Honger-Actie. In 1961-1962 werd reeds ruim twee miljoen bijeengebracht. Met de 10 x 10 actie van de Neder landse Jeugd Gemeenschap werd dit bedrag met een royale twee miljoen verhoogd. Thans in 1962 zal in de week van 22-28 oktober opnieuw over het gehele land de jaarlijkse lijst-collecte gehouden worden. 'In het jaar 1960 bracht de col lecte in ons dorp 2750,op, de 10 x 10 actie 2800,—, en de gevoerde actie voor vaste con tribuanten 4200,Dorp Ber gen werd bijna 10.000,bij elkaar gebracht. Een behoorlijk resultaat. De Commissie spreekt de hoop uit, dat hun beroep op de inwo ners van Bergen, opnieuw een manifestatie zal worden, van de wil van ons allemaal, om honger en armoede uit de wereld te ban nen. Helpt hieraan mede en geeft mild aan de NOVIB-collecte, die gehouden wordt van 22-28 okt. a.s. Het NOVIB-Comité, Bergen: Mevr. N. de GraanGroot, Kerkedijk 92. Ir. A. J. J. van der Rest, Kerkstraat 1, Bergen aan Zee. W. Franck, Eeuwigelaan 31. S. Schaper, Dr van Peltlaan 23. M. Kroon, Kerkedijk 27. Jos v. d. Klundert, Molenkrochtlaan 17. L. J. de Ruiter, Burgemeester, Voorzitter. D. Zwakman, Dorpstraat 62, Secretaris. Mevr. H. MeijersKehrer, Noordlaan 21. A. Philippo, Eikenlaan 26. Mevr. G. A. Kerkmeer-Floors, Zuidlaan 53. P. Hopman, Molenkrochtlaan 8i. Wim le Mair, Zuidlaan 11. Op zaterdag 13 oktober was er door deze club weer een Vrije Drive georganiseerd. De opkomst was zeer goed te noemen, heel veel liefhebbers meldden zich zodat het een ge zellige avond beloofde te wor den. Het aantal prijzen mocht er zijn, taarten, vlees, worsten, kof fie, boter, enz., enz., en ieder deed dan ook z'n best een of an dere prijs te bemachtigen. De uitslag na drie partijen was: pnt. le prijs MinMin 5552 2e prijs Mevr. Clement Mevr. Pijper 4794 3e prijs v. d. Hoeven v. d. Plas 4594 4e prijs Fam. C. Clement Jr. 4503 5e prijs Mevr. de Jager Appelman 4430 6e prijs Mevr. Koorn- Mevr. v. Alfen 4341 7e prijs D, Visser R. Dekker 4336 8e prijs Span Schaper Sr. 4288 9é prijs v. Alfen Koorn Sr. 4177 10e Fam. Veldman 4135 De troostprijs was voor de heren LieftingH. Louwes 3533 Een tentoonstelling van pad destoelen en herfstvruchten uit het Noord-Hollandse Duinreser vaat, met zijn 5000 hectare na tuurgebied, werd vrijdagmiddag j.l. geopend door de Directeur van het PWN, de heer ir S. Kramer, in de voorzaal van het café-restaurant „Duinvermaak" aan de Breelaan. Dit was de tiende maal dat het PWN telken jare maar weer de schoonheid van de natuur in bos en duin tentoonstelde. De derde maal dat deze natuurshow „Herfsttooi" in Bergen werd ge organiseerd. De opening werd bijgewoond door tal van genodigden. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. de burgemeesters van Ber gen en de Egmonden. Voorts de inspecteur van het onderwijs, de heer Knippen, de heer W. de Vries, gemeentesecretaris van Bergen, de commandant der Rijks-Politie de heer Verduin en leerkrachten van verschillende onderwijsinstellingen. De heer Kramer dankte de tal rijke aanwezigen, die gehoor aan de uitnodiging hadden gegeven en het stemde hem dankbaar dat hij deze tentoonstelling in Ber gen mocht openen, temeer omdat „Duinvermaak en zijn omge ving", hiervoor zo'n kostelijke gelegenheid bood. Spr. vond het prettig dat voor het organiseren van de tentoonstelling altijd zo veel belangeloze medewerking te vinden is bij de mensen van het bedrijf. Om niemand van de medewer kers te kort te doen, moest spr. toch een uitzondering maken voor de heer G. D. Swanenburg de Veye te Alkmaar, voor zijn medewerking aan de tenaamstel ling van de verschillende soorten paddestoelen. Hiervoor kreeg de heer Kramer een boekwerk, ge titeld „Die Kunst der Etrusker". Alvorens de genodigden een door de heer J. B. Verink toege lichte lezing met lichtbeelden over de flora en de fauna van het natuurreservaat hadden bijge woond in de tussenzaal van „Duinvermaak", toog het gezel schap naar de tentoonstellings zaal, waar't grootste gedeelte van deze zaal in beslag was genomen door paddestoelen of zwammen, die een grote rol spelen in de na- tuurhuishouding. Ongeveer tweehonderd soorten paddestoelen en vele soorten mossen waren op kunstzinnige en smaakvolle wijze op tafels ge plant. Ook een nieuwe paddestoel, (Psathyrella Coput-Medusa, die onlangs bij Bakkum is ontdekt, de derde vondst in ons land kreeg men te zien. Het zal voor de kenner waar schijnlijk wel een bezienswaardig- PUROL-POEDER heid zijn, voor de leek heeft hij, vergeleken bij de andere zwam men, maar een eenvoudig jasje aan. Bijzonder mooi was het duindiorama op de achtergrond van deze prachtige tentoonstel lingsruimte, dat als een droom'- rig schilderij de sfeer schiep van de onvergetelijke schoonheid van de natuur in de duinen. Een voortreffelijk staaltje van land schap-architectuur. Een buitengewone fraaie leer zame tentoonstelling, die niet alleen een duidelijk overzicht gaf van paddestoelen, maar ook van de herfstvruchten van planten, heesters en struikgewas, groei end in het Noord-Hollands Na tuurreservaat. 2500 kinderen in schoolverband en 8700 bezoekers bezochten deze fraaie tentoonstelling. DE HEER M. C. DINGERDIS, TEN GRAVE GEDRAGEN. Op tachtigjarige leeftijd over leed de vorige week de heer M. C. Dingerdis, een zeer bekende figuur in het verenigingsleven. Tijdens de beste jaren van zijn leven was hij bestuurder van de r.-k. Bouwvakarbeidersbond, afd. Bergen, had zitting in het Comi té Ouden van Dagen, streed twaalfenhalf jaar voor de belan gen van de KVP in de gemeente raad en interesseerde zich voor de sport in het algemeen. Na de gezongen uitvaartdienst op zaterdag 13 oktober, in de Pa rochiekerk van H. H. Petrus en Paulus te Bergen, droeg men het stoffelijk overschot naar de r.-k. begraafplaats aan de Kerkedijk, waar onder grote belangstelling de teraardebestelling plaats vond, Met de heer Dingerdis is er weer één van de oude sympa- tieke figuren van ons dorp heen- gegaan. DAMESHANDBAL BERGEN—D.T.S. 2—2. De Bergense damesploeg, die de vorige week zondagmorgen zijn eerste competitie-wedstrijd speelde, heeft, niettegenstaande deze met invallers voor de beide dames Timmer en daarbij nog met tien speelsters op het veld verscheen, niet onverdienstelijk gespeeld. Hun tegenstandsters, die technisch beter speelde en over een paar zeer goede voorhoede- speelsters beschikt, ging bij het einde van de eerste helft met een 20 voorsprong de rust in. Na de rust kwam er echter wat meer actie in het Bergens tien tal. Het is dan ook aan de door tastendheid van de beide dames Mary Kürten en Simone de Jong, die de nodige stuwkracht in de aanvalslinie brachten, te danken dat het einde kwam met een ge lijke stand (beide doelpunten werden gescoord door Simone de Jong.) De (Bergense dames, die het vorig seizoen van de derde naar de tweede klas promoveerden, zullen,, indien ze een behoorlijke plaats op de ranglijst willen be zetten, wat meer aandacht aan de training moeten besteden. BERDOS SPEELT GELIJK TEGEN PURMERLAND Aan de lijst van vier overwin ningen van Berdos is gistermid dag door deze ontmoeting op het sportterrein aan de Nesdijk, een gelijk spel toegevoegd. De nieuwe tweede klasser Pur- merland liet zich door deze over winningsreeks niet intimideren en speelde na een aarzelend be gin, als een volwaardig tegen stander tegen dit ongeslagen Berdos. In een nogal harde wedstrijd en onder uitstekende straffe lei ding, trokken beide ploegen af wisselend en enthousiast ten aan val, waarin de aanvallen van Vrijdag, 26 oktober Klaverjasdrive in café Slijker- man te 8 uur, uitgaande v. v. „Duinranders". Purmerland, meer open en ge vaarlijker waren dan die van hun gastheren. Het was een spannen de wedstrijd, die, niettegenstaan de er een interland-wedstrijd door de ether ging, door een tal rijk publiek werd' gadegeslagen. SCHOORL Onze jubilerende heer Corn. Jonker heeft op 12 oktober aan de leden van zijn koren en hun echtgenoten een concert aange boden. De schouwburgzaal van „Het Gulden Vlies" in Alkmaar was tot de laatste plaats bezet met de leden van de Alkm. Oratorium vereniging en Schoorls Gemengd Koor, toen de jubilaris zelf de avond opende. De heer Jonker toonde zich verheugd, dat men in zo groten getale aanwezig was om rustig te kunnen genieten van een mooi concert. Spr. had voor deze avond een aantal jonge be roepsmusici uit eigen omgeving aangetrokken en dat het een mooi concert is geworden, zal een ieder, die deze avona heefc bijgewoond, met ons eens zijn. Het Bergens klein Vrouwenkoor o.l.v. de heer Klaas Venneker opende het concert met het zin gen van een drietal werkjes van Hassler en Caplet. Als men zo dit koor beluistert, wordt het duide lijk waarom deze dames zowel nationaal als internationaal be kendheid genieten. Het sublieme koortje zingt ver rukkelijk in een zuivere en wel haast volmaakte samenklank, met een uitspraak die niets te wensen overlaat. De jonge pianist Frans Lint horst speelde hierna op voortref felijke wijze de sonate opus 31 nr. 2 in D., van Ludwig van Beet hoven. Ook een zangsoliste ver leende haar medewerking aan het concert, nl. de alt Anneke Visser, die met Frans Linthorst aan de Steinway-vleugel de lie derencyclus „Frauen, Liebe und Leben" van Schumann fijnzinnig voordroeg. De dirigent van het dameskoor zette zich vervolgens achter de vleugel om ook als pi anosolist zijn virtuositeit te laten horen. Hij vertolkte op sublieme wijze werken van Schumann, Liszt en Debussy. Na de pauze was de beurt aan de klarinettist Emiel Kleymeer, die met mevr. Kleymeer aan de vleugel, de technisch zeer veel eisende sonate opus 167 van Saint Saëns ten gehore bracht. Met grote muzikaliteit vertolkte vervolgens Frans Linthorst twee werken van Chopin, n.l. de Noc turne opus 27 in Des en het Scherzo in Cis. Het dameskoor uit Bergen besloot de avond met een drietal werkjes, waarvan er een door de dirigent zelf bleek te zijn geschreven, n.l. „Quand on a tout perdu". Een ovationeel applaus noopte de heer Venneker tot het geven van 2 reprises, waarbij bleek, dat het koor zich met succes wijdt aan uiteenlopende genres. De heer Olthoff, de voorzitter van de Alkm. Oratoriumver., meende in zijn dankwoord niet teveel te moeten zeggen. Hij dankte alle medewerkes en bracht de heer Jonker hulde voor de zorg waarmee deze het prachtige programma had samengesteld. De Ned. Vereniging E.H.B.O., afd. Schoorl, bestaat 25 jaar, wat zeker reden is om dit heug lijke feit te herdenken. De vereniging heeft moeilijke jaren gehad, zo zelfs, dat het be stuur er wel eens aan gedacht heeft deze op te heffen. Maar steeds weer kwam er weder her stel, en ging men door met de oefeningen, zelfs toen deze in de oorlog gehouden moesten wórden in de Oude School te Schoorl dam, waarvan de ramen waren stukgeschoten, men zonder brandstof was en zelfs geen fiet sen' meer bezat. Maar ondanks dat alles hielden de leden moedig vol, mede door de prettige geest welke er heer ste. Het was ook wel eens moei lijk voldoende leden aan te trek ken, maar momenteel is het weer een vereniging die er zijn mag. Het bestuur hoopt dan ook, dat het op 27 oktober niet aan be langstelling zal ontbreken. v.v. SCHOORL Uitslagen j.l. zondag Schoorl 3Hollandia T 3 33. Go Ahead 3Schoorl 3 51. Schoorl 4C. S. V. 5 16. Schoorl jun.—Schagen d 7—0. Schoorl aSt. Adelbert a 5 3. Bergen c<Schoorl b 29. H.S. V. fSchoorl c 5-0. Programma a.s. zondag W.B.S.V. 1—Schoorl 1, 2 uur. vertrek 12.45 uur van Paardem. Schoorl 2L.S.V.V. 3, 2.30 uur. Schoorl 3 vrij. R.K.A.F.C. 7—Schoorl 4, 12 uur. Schagen jun. dSchoorl, 12 uur. Schoorl aGo Ahead a, zat. 4 u. Schoorl u Egmondia c, zat. 3 u. Alcmaria gSchoorl c, zat. 3 u. v.v. „Duinranders" Woensdag, 24 oktober Spelregelavond voor adspiran- ten en pupillen in het Ver. ge bouw te Catrijp te 19.00 uur. ZONDAGSDIENST ARTSEN Weekêtod DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 6.85 per jaar f 1.75 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Ingezonden mededeling 'I 'o ;.<v ir?.~rï--± Breelaan 13 - Bergen - Tel. 2001-3618 Ingezonden mededeling Ingezonden mededeling Hoestdrank in+abletvorm.95ct □□□DODODDDDDaDDDOO J. Oldenburgl. 3, Bergen, tel. 2778 BERGEN 21 oktober Dr. LUGTEN Tel, 2700 SCHOORL 21 oktober Dr R1SSELADA, Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1962 | | pagina 1