iKIeelMad ft ft KLAPROOSDAG GEMEENTERAAD BERGEN RHEUMAKELLA FLANELLEN LAKENS „Elkshove Agenda Voor Foto en Film Foto Dick van Berge Pracht handen BOORSM A-TEXTIEL 10~NOVEMBER 1962 u.v.v. VRIJDAG 2 NOVEMBER 1962 39e JAARGANG No. 45 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef BERGEN KRIJGT EEN SPORTPARK De vorige week kwam de Raad bijeen en heeft n.l. over het op één na laatste punt van de agenda betreffende aankoop door de gemeente van een perceel grond groot 13 hectare, gelegen aan de Groeneweg, van de heer Schrooder en bedoeld voor aan leg van een sportpark, langdurig gediscussieerd. Men heeft reeds contacten ge legd met velerlei instanties, en is in overleg getreden met de Ne derlandse Sportfederatie en de V olkshogeschool. De bedoeling van dit object is iets goeds ervan te maken, niet alleen voor de Bergense sport beoefenaar en de gasten, die het dorp in het zomerseizoen her bergt, maar ook voor buitenacti viteiten van vormings- en trai ningscursussen en de fysieke en mentale training van het lagere kader. Het voorstel werd tenslot te zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Wel zei de burge meester L. J. de Ruiter, dat hij tevreden zou zijn, als over tien jaar dit plan verwezenlijkt is. De heer N. F. A. de Graan (P.v.d.A.) moest eerst zijn hart luchten over de vervroegde ge meenteraadsvergadering. Hij vond het misplaatst dat 14 raads leden de aantekeningen in hun agenda's moesten wijzigen ter- wille van 1 raadslid. De aankoop van het perceel grond aan de Groeneweg bestemd voor de aanleg van diverse sport terreinen kon spr. niet genoeg toejuichen. Herhaaldelijk is hierop aange drongen, maar de beloften ble ven maar in de ijskast. U heeft deze zaak doen ontdooien, aldus spr. tot de burgemeester, en deze waarlijk op grootse wijze aange pakt. De aankoop van deze 13 hectare, die we dringend nodig hebben, geven ons nu de kans tot een prachtig sportcomplex te komen. Het hoeft geen betoog, dat onze fractie het volkomen met U eens is. De heer C. Steinz (VVD) bracht grote hulde aan B. en W. voor dit mooie initiatief. Spr. vroeg of ook de toegangswegen, leidende naar dit sportpark, in de berekening waren verdisconteerd. Mr S. D. Sluis (Prot-Chr.), vond dat de sport in Bergen dringend behoefte heeft aan een betere accommodatie, maar dat dit plan zijns inziens te groot van opzet is. Spr. denkt alleen aan een goede accommodatie voor de sportbeoefende Bergenaren. Ook zal men ervoor moeten zorgen dat het landschapschoon niet wordt aangetast. Burgemeester de Ruiter dankte de raadsleden voor de hulde het College gebracht. We zouden niet zover geweest zijn, als ver schillende adviseurs ons niet hadden geholpen. Wat de ver vroeging van de raadsvergade ring betreft, belooft hij de heer de Graan, dat dit niet meer zal voorkomen. Op de vraag van mr Sluis, of het College niet te ver gegaan is met dit groots opge zette sportplan, antwoordde spr. dat dit zeer zeker niet het geval is. Zodra het rapport van de pro vinciale Sportcommissie gereed is, kan men de raad daarover beter inlichten. We hebben nog een week of zes de tijd, deze zaak rond te maken. Als dat in wer king is, zal naar een solide dek kingsmogelijkheid worden ge zocht dit plan te financieren. Ge tracht zal worden het gehele ter rein bij het landschap aan te pas sen, zodat het niet stoort. Het zal in ieder geval beter worden dan de thans aanwezige, in het land schap storende grauwe betonnen bunkers. Aan de toegangswegen hoeft volgens spr. maar weinig gedaan te worden, misschien het plaatsen van een brug naar de sportvelden. Tenslotte bracht de burgemeester dank aan de heer Schrooder voor diens bereidwil ligheid, de gemeente de voorkeur te geven voor de koop van de landerijen. RAADHUIS Voor de bouw van een nieuw raadhuis hebben B. en W. een commissie benoemd, waarin zit ting zullen hebben Burgemeester en Wethouders en de raadsleden j. J. Dinkelberg, N. F. A. de Graan, mr S. D. Sluis, C. Steinz en H. J. N. M. Woudstra. Als administratieve en techni sche adviseurs zullen de gemeen tesecretaris en de directeur van Gemeentewerken optreden. De heer Dinkelberg (Midden- blok) merkte op, dat er voor de plaats van het raadhuis drie mo gelijkheden bestaan, n.l. Kranen- burgh restaureren en inrichten tot raadhuis, Kranenburgh slopen en een nieuw raadhuis bouwen, of de grond waarop het oude raad huis en het Dorpshuis staan te egaliseren en daar een nieuw raadhuis neer te zetten. Spr. achtte het wenselijk dar de raad hierover spoedig tot een besluit komt. De voorzitter beloofde de raad te zijner tijd een nota te zenden met richtlijnen en gegevens en een schets van de plannen. COMMISSIE WOONRUIMTE In de woonruimte-commissie werden gekozen de heren P. J. Borst, J. J. Wittebrood, C. A. Bruyn, W. W. Van Rennes en ir A. Bos. Laatstgenoemde werd gekozen in de plaats van mr Zei ler, met 7 tegen 6 stemmen. Een voorstel van de heer G. Borst, een verzoek om schadever goeding op grond van de schade die hij zal leiden bij het uitbrei- dingsplan-in-hoofdzaak dezer ge meente, werd niet door de raad aanvaard. De heer Borst is van mening, recht te hebben op een uitkering, krachtens de schadevergoedings verordening, omdat hij drie hec tare grond dacht te verkopen, die nu een agrarische bestemming krijgen en er zodoende niet op gebouwd mag worden. Het College meent echter, dat de heer B. geen recht heeft op schadevergoeding, omdat der ving, mede door eigen toedoen, van toekomstige verwachte winst uit verkoop, onderscheidenlijk ex ploitatie in eigen beheer, van van oudsher agrarisch grondbezit als bouwterrein, zijns inziens niet als het lijden van onevenredige schade kan worden aangemerkt. Door verschillende raadsleden werd dit punt besproken. Beslo ten werd de heer B. in de gele genheid te stellen zijn eventuele geleden schade aan te tonen. SLUIMERENDE WONINGBOUW De raad was niet erg te spre ken over de gang van zaken in de woningbouw. In de raadsver gadering van 7 juni 1962 werd besloten medewerking te verle nen aan de bouw van 20 wo ningwetwoningen door de r.k. woningbouwvereniging „Room- sche Actie" te Bergen, op een perceel bouwterrein begrensd door Kerkedijk, Westerweg en Zuurvensweg. Op grond van na derhand ontvangen informaties van Ministerie van Volkshuis vesting stelde men vast, dat er wel 20 woningen komen, doch slechts 8i woningwetwoningen. De overige 12 woningen zullen kunnen worden gebouwd als huurwoningen in de premiesec tor. De heer W. Ploeger (P.v.d. A), informeerde naar de huur- som van deze woningwetwonin gen. Wethouder C. Ellis kon hem daarop nog geen antwoord ge ven. De heer J. J. Wittebrood (KVP) wilde nu wel eens weten, waarop er nu eigenlijk wel ge wacht wordt. De zaak was vol gens hem dringend, want als dit bouwvolume verloren gaat, zijn we verder van huis. Wethouder Ellis betreurde de ze langzame gang van zaken en hoopte nu de vergunningen voor de bouw van 36 woningen zijn afgekomen, aan de Nesdijk, dat men hieraan gauw zal beginnen. De heer Steinz vraagt zich af, of onze wensen en verzoeken wel serieus worden behandeld, zitten sommige instanties ons dwars? We hebben overal grond, maar er gebeurt niets. Ook de voorzitter vond deze traagheid in de woningbouw niet prettig. Met de bouw van een gymnastieklokaal bij de Van Bre- derodeschool zijn we al jaren be zig. Na veel geinformeer krijgt men ten antwoord, dat het lang nog niet zeker is dat we dat lo kaal krijgen. Het inhoudsysteem waarmee men in Friesland werkt, past men ook bij ons toe. ONTEIGENING. Een crediet van 10.000, werd beschikbaar gesteld voor opdracht aan de Centrale com missie voor de onteigeningsver goedingen tot uitbrengen van taxatie-fapporten en bijbehoren de aankoop van grond in het par tieel uitbreidingsplan Bergen- Noord. Mr Sluis vroeg, waarom alles in gemeentehand moet komen en het vrije bouwen zo weinig kans krijgt. De voorzitter antwoordde, dat ieder perceel dat de gemeente wenst te kopen, de goedkeuring van de raad zal moeten hebben. STICHTINGSBESTUUR De benoeming van leden van het bestuur van de Stichting Be jaardenzorg, viel bij de r.k. frac tie niet in goede aarde. De heer A. F. Schouten (KVP) vond dat door deze samenstelling het r.k. volksdeel te kort werd gedaan. De heer H. J. N. M. Woud stra (KVP) kwam namens zijn fractie met het voorstel, om in de vacature J. Romeyn als eerste op de voordracht, de heer J. P. L. Woldendorp te stellen. Wethouder Van Rees-Vel- linga achtte het niet wenselijk, Tube95ct Hamea-Gelei dat hierin verandering komt, te meer omdat de heer Tromp (r.k.) aan het bestuur is toegevoegd. De heer Dinkelberg stelt voor het ledental van het Stichtings bestuur van 8 tot 9 leden uit te breiden. De heer de Graan is het niet eens met het voorstel van de heer Woudstra. Wij moeten in dit ge val niet het stempeltje P.v.d.A., r.k. of een ander voorstaan. Wij moeten de juiste man, op de juis te plaats hebben en niet een man ten achter stellen, die zich, nu juist zo terdege heeft ingewerkt. Na stemming bleken gekozen te zijn, de dames mevr. N. de GraanGroot, mevr. E. C. Sluis —Boon, mevr. A. H. Verkerk— Wissema en mej, C. M. de Grauw. Van de heren J. A. Charbon, J. C. Reinders, J. P. L. Wolden dorp, D. Zwakman. Voor de aanschaf van 21 pak ketten leermiddelen werd 1810,-voor de openbare ulo school beschikbaar gesteld. Voor aanschaf van leermiddelen t.b.v. gymnastiekonderwijs 2540, Voor aankoop en plaatsen van een uitneembare keet voor ber gingsmateriaal op het gemeente lijk sportterrein aan de Oudbur- gerweg, werd een crediet van 1100,uitgetrokken. In de week van 4 tot en met 10 november organiseert het Neder lands Oorlogsgraven Comité weer de jaarlijkse inzameling, die bekend is geworden als de „klap rooscollecte". Hoogtepunt van de collecteweek is zaterdag 10 november, ..Klaproosdag". Het Nederlands Oorlogsgra ven Comité werd kort na de be vrijding opgericht. In de eerste cijd bestond het werk voorname lijk uit het zenden van foto's van gealliëerde graven aan de nabe staanden in het buitenland en het doen adopteren van deze graven door Nederlandse burgers. Later, toen bleek hoe groot het verlangen van de nabestaanden was om een bezoek aan Neder land en aan het graf van hun ge sneuvelde familieleden te bren gen, werd het organiseren van deze grafbezoeken het voornaam ste doel van het Nederlands Oor logsgraven Comité. Dank zij deze organisatie zijn op deze wijze reeds vele tiendui zenden vaders en moeders, vrou wen en kinderen van hen, die in de jaren 1940 tot 1945 in ons land werden begraven, gast ge weest van het Nederlandse volk. In ons land vonden echter meer dan 30.000 gealliëerde sol daten hun laatste rustplaats. Vele tienduizenden wachten daarom tot ook zij de uitnodiging ont vangen om te komen. De benodigde geldmiddelen verkrijgt het Nederlands Oor logsgraven Comité door de jaar lijkse klaprooscollecte. Zo is de inzameling, die straks in novem ber wordt gehouden, bepalend voor het aantal nabestaanden, dat in de loop van 1963 voor het bezoek aan het graf van man, vader, zoon of broer naar Neder land kan komen. GROTE DANKBAARHEID Door het werk van het Neder lands Oorlogsgraven Comité neemt Nederland een unieke plaats in. De erkentelijkheid je gens het Nederlandse Volk - dat door de jaarlijkse giften aan de Klaprooscollecte deze arbeid mogelijk maakt is dan ook zeer groot. Door middel van „The British Legion" de grote organisatie van oud-strijders en nabestaan den in Groot Brittannië willen de nabestaanden hun erkentelijk heid betuigen aan de collectan ten, die zo'n belangrijke steun verlenen tot het slagen van de in zameling. Twee en twintig van hen uit elke provincie twee, door het lot aan te wijzen - worden uitgenodigd om volgend jaar hun vakantie in Engeland te komen doorbrengen. Freek van der Meer. BILJART DRIEKAMP IN „HET WAPEN VAN BERGEN" Aanstaande zaterdagmiddag 3 november, aanvang 3 uur, orga niseert de biljartvereniging ,,'t Wapen van Bergen" in het ca fé-restaurant van diezelfde naam aan de Breelaan, een Bello-tour- nooi i.v.m. het éénjarig be staan. Dit biljart-driekamp, waaraan de sterkste spelers van de Ber gense biljartverenigingen zullen deelnemen, t.w. E. Hulshoff, I. Min, C. Boendermaker ('t Wa pen van Bergen), W. de Vries, J. Swaag (Oude Prins), W. Dekker, G. v. d. Berg en F. Dingerdis (b. v. Bergen), zal zes dagen duren en vrijdagavond 9 november (de zondag niet mee gerekend) met de finale eindi gen- Voor biljartliefhebbers een goed begin in dit nieuwe speel seizoen. VERZOEK. Het is vreselijk, langdurig ziek of invalide te zijn en wat is het dan heerlijk in zo'n geval een hobby te hebben. Voor zieke postzegelvrienden in Huis ter Heide Vraagt de familie Masten broek, Jaap Weijandweg 37, Bergen (NH), gebruikte Neder landse en Buitenlandse post- en portzegels. De familie zal voor doorzending zorgdragen. Wan neer even een berichtje wordt ge zonden, worden de zegels afge haald. Op maandag 12 november a.s. kunt U onze trouwe medewerk sters weer achter het bekende ta feltje in de hal van het postkan toor vinden. Zij beginnen dan met de verkoop der nieuwe kin derzegels en kaarten. De zegels bevatten afbeeldingen van diver se kinderspelen en ook de kaar ten zijn dit jaar bijzonder fraai uitgevoerd. Naast de gebruike lijke Kerst- en Nieuwjaarskaar ten is er een prachtige bloemen- serie naar ontwerpen van J. Voerman Jr. Ook op het gebied van felicitatiekaartjes zijn er vele nieuwe uitgaven. Ie Dag enveloppes zijn vanaf 5 november a.s. reeds verkrijg baar bij mevr. J. OnrustLust, Dr v. Peltlaan 47 en op de eer ste dag van verkoop in het post kantoor. Het Bestuur. Op woensdag 7 en donderdag 8 november a.s. organiseert de Commissie Tijdsbesteding van dit bejaardencentrum een tentoon stelling van werk, dat door de bejaarden zelf is vervaardigd. Er zullen daar op die expositie aller lei producten te zien zijn van de handwerk-, knutsel- en teken club, werkstukken die ten ver- Zaterdag, 3 november Toneeluitvoering „Betalende Logé's doorToneel-vereen. „De Flierefluiters" in „De Rustende Jager", 8 uur, uitg. afd. Schoorl van de Bond voor Staatspen- sionering. Dinsdag, 6 november Film over de kinderpostzegels en een lezing door de heer Goedvolk, over het zwakzinnige kind, in de consistoriekamer te 19.45 uur, uitg. van de Ned. Herv. Vrouwengroep. Des vrijdags uitlening der boeken in het Oude Raadhuis van 15.30 16.30 uur, uitg. van „Algem. Welzijn". □□□□□□□□□□□□aDDDDanaDDDD koop zullen worden aangeboden. Een zangkoor, geformeerd uit de inwoners van „Èlkshove", zal tij dens de tentoonstelling verschil lende liederen laten horen. Woensdagmiddag zijn er voor de kinderen bijzondere attracties. De Commissie van Tijdsbesteding vestigt de aandacht op een ver loting, die aan deze tentoonstel ling is verbonden. De hoofdprij zen zijn een autoped en een hok met twee konijnen. Prijs per lot 35 cent (3 stuks 1 gulden), tel. bestellen (3168). Trekking 8 no vember. De baten van deze expositie zijn bestemd voor het tijdsbeste- dingswerk, o.a. aanschaf van ma terialen voor diverse clubs. Beide tentoonstellingsdagen zijn ge opend van 2.309.30 uur n.m. DAMCLUB „BERGEN". In de groepen A en B van de onderlinge damcompetitie hebben thans de beide Van Hattums (vader en zoon) de leiding. De stand in A is: gesp. pt. 1. W. v. Hattum 4 8 2. P. Beukers 3 6 3. D. Buisman 3 4 4. H. Kruizinga 3 4 5. J. Stam, sr. 4 4 6. E. Stam 4 4 7. C. Tromp 4 3 8. J. de Rover 4 9. J. Bliekendaal 4 1 10. P. Mienes 3 0 Groep 1. K. 2. J. 3. N 4. L. 5. P. 6. H. 7. F. 8. G 9. P. 10. R. 11. J. 12. G 13. H 14. A. 15. C. 16. K. 17. J. B: v. Hattum de Moor Veld Dongelmans Boot v. Wonderen v. d. Heide Erkamp Franzen Adeboy Stam Roosloot Lichtleitner Tromp Dekker Span Koper, sr. 7 5 6 6 4 4 6 4 5 6 6 2 2 4 5 2 5 II 9 8 7 6 6 5 4 4 4 4 3 3 2 2 0 0 Burgerlijke Stand BERGEN ZONDAGSDIENST ARTSEN W |flf»*WVww DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laan weg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 6.85 per jaar f 1.75 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Ingezonden mededeling Breelaan 13- Bergen - Tel. 2001-3618 Ingezonden mededeling Het is de Hamamelis die 't 'm doet 150 x 250 in wit10.25 Groen, geel, bleu, rose10.50 175 x 250 in wit11.50 Groen, geel, bleu, rose11.75 200 x 250 extra groot (alleen wit)13.50 Voor betere Textiel x RUINELAAN 18 TELEFOON 2532 Ingezonden mededeling Altijd gaaf huidje POEDER-ZALF-OLIE-ZEEP tt SCH00RLSE GEMEENSCHAP van 15 tot 22 oktober 1962. Geboren: Hendricus Theodoras Jozef, z.v. J. C. Huybers en V. M. Bruin; Lourentius Cornells Maria z.v. W. J. Jonk en A. A. Koopman. Ondertrouwd: geen. Gehuwd: Arend J. Pasman en Louisa Reitsma; Kees Mol en Cornelia C. van den Bo- gaerde. Overleden: Theodorus Min, 56 jaar. BERGEN 4 november Dr, POOT Dorpsstraat 30 Telefoon 2423 SCHOORL 4 november Dr RISSELADA, Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1962 | | pagina 1