E AM SINT MAARTEN 25 JAAR E.HLB.O» Zwitserse Merkhorloges Th. Veldman Films van week tot weck BIOSCOOP .DE RUSTENDE JAGER" BERGEN Nh. „De wereld van Suzie Wong" „Het begon in Napels'' Hiaar, Spit, Spierpijn nJ «1 C0NVECT0R KERKDIENSTEN HONDENBEET Ingekomen- en vertrokken personen. Burgerlijke Stand SCHOORL HOE EN WAAROM Welke kolen stookt u in uw xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx Foto Mr. Opt. D. W. Pastoor BERGEN SCHOORL ALKMAAR De ouders van de 12-jarige Frank Elzas, (Lyceumstraat 56, Alkmaar, telefoon 16223) willen graag in contact komen met de eigenaar van een flinke zwart harige hond, die hun zoontje op 29 augustus j.l. in 't Berger Bos (omgeving Guurtjeslaan-Sparren- laan) heeft gebeten. Met een bruine hond liep het dier los onder hoede van een heer en een dame. Eerstgenoemde heeft aan vankelijk betwist, dat zijn hond de jongen zou hebben gebeten, maar dat bleek later wel degelijk het geval te zijn. Het is nu voor de ouders van belang te ver nemen, hoe het met de gezond heidstoestand van de hond is ge steld. Eventueel kunnen dan maat regelen worden genomen. EEN DOELPUNTLOZE WEDSTRIJD. De vorige week zondagmiddag speelde Bergen tegen WBSV aan de Kerkedijk. Beide ploegen wa ren niet in staat ook maar één doelpunt te scoren. Hun spel kon de toeschouwer de koude Noor denwind niet doen vergeten. Als er nog eens van behoorlijk voetbal sprake is geweest waar voor je dan tenminste een beetje bewondering kon hebben, dan waren het de gasten, die een be tere techniek toonden. Bij de Bergense voorhoede was het verband zoek. Ze bezorgden de Beemsterkeeper weinig moei lijk werk. Doelman v. d. Berg moest nog al eens zijn handen warmen en deed dit, in samen werking met zijn achterhoede, waarin spil Dijs uitblonk, rustig en beheerst. SCHOORL Zoals U in de vorige editie van ,,De Duinstreek" heeft kunnen lezen, herdacht de afd. Schoorl van de E.H.B.O. op 27 oktober jl. zijn 25-jarig bestaan. In de zaal van de heer Slijkerman te Catrijp waren veel mensen bij eengekomen om het bestuur van de E.H.B.O. geluk te wensen. Wij merkten o.m. op Burgemees ter Bergh, dr. Brust, de voorzit ters van de plaatselijke VVV's afgevaardigden van de zusteraf- delingen Petten en Koedijk en vertegenwoordigers van de Vrij willige Brandweer. De heer Bre- dewout, de voorzitter van de EHBO, zei in zijn welkomst woord verheugd te zijn dat men in zo'n groten getale was komen opdagen om het zilveren feest van de vereniging te vieren. Hij heette in het bijzonder de afgevaardigden van het Hoofd en het Districtsbestuur welkom en gaf vervolgens een kort over zicht van het wel en wee, dat de EHBO in zijn 25 jaren had door gemaakt. Indertijd was de ver eniging te Schoorldam opgericht door de dames Overbeek en Wil- deboer en de heer Mantel. Men had onder leiding van de dokto- Ingezonden mededeling en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met ren van Hesteren en Heringa eerst geoefend in de oude School te Schoorldam, dit gebouw werd echter door de oorlogsomstandig heden minder geschikt en zo moest men uitzien naar een an der oefenlokaal. Dit werd dan het lokaal van de heer de Heer, waar men naast de theorielessen ook het geleerde in de practijk beoefende. In de bezettingstijd ging men een fusie aan met de EHBO van Schoorl, waar inmiddels ook een vereniging was opgericht. Nadat men in eerste instantie oefende in het toenmalige houten Luchtbe schermingsgebouw aan de Laan- weg, verhuisde men later naar het café van de heer Slijkerman, waar men ook nu nog elke don derdagavond gastvrij wordt ont vangen. De heer Bredewout leg de de nadruk op het plezier dat de leden in hun werk hebben. Hij sprak tevens de hoop uit, dat men in de toekomst ook de beschik king zou kunnen krijgen over een Eerstehulppost op het strand tij dens het hoogseizoen, zoals dit nu reeds het geval is op het Speelduin te Schoorl. De heer van de Garde, voor zitter van de VVV Noord-Ken- nemerland, wenste de zilveren vereniging veel geluk. Hij stipu leerde het belang van de EHBO voor de toeristen en bood ter steun van de kas een geschenk onder couvert aan. De heer Sle king, de voorzitter van de VW Groet-Camperduin, merkte hier na op d^t de andere plaatselijke verenigingen meestal iets uit de doeken doen, terwijl de EHBO er voor zorgt, dat men zonodig in de doeken wordt gedaan. Ook hij bood naast zijn gelukwensen een envelop met inhoud aan. Bur gemeester Bergh merkte hierna op, dat de mensen van de EHBO zich altijd bereid verklaren om diensten aan hun medemens aan te bieden. De ups and downs die de vereniging heeft meegemaakt behoren bij het leven, aldus de heer Bergh, die de leden bedank te voor het vrijwillig aanvaarden van hun mooie taak. Ook dr. Brust kreeg een compliment van de Burgemeester, aangezien zij reeds 7 jaar lang steeds bereid is gevonden om de wekelijkse les stof te behandelen. De heer Bergh hoopte, dat het de vereni ging in de toekomst goed zal gaan en reikte vervolgens aan de volgende personen het diploma uit: 1. mevr. HemaKleistra 2. P. Hulshof 3. mej. Hennik 4. J. W. de Leeuw 5. A. Roos 6. W. Pols 7. J. Schouten 8. mej. Sevenhuysen 9. K. Visser Namens het hoofdbestuur van de Kon. Ver. EHBO sprak ver volgens de heer Stassen. Hij wees op de vooraanstaan de plaats die een EHBO op een kleinere plaats inneemt, tevens merkte hij tegen de pas gediplo meerden op, dat het aan hen uit gereikte diploma de basis is voor de in de toekomst te verwerven kennis. Hij bood een fraai vaantje aan, dat hij gaarne op de bestuursta fel tijdens ledenvergaderingen zag geplaatst. De heer de Vries, bood vervolgens namens het Dis trictsbestuur zijn gelukwensen aan. Spr. merkte o.m. op, dat een EHBO alleen maar geeft, en niets vraagt. De heer de Vries vond het jammer, dat er in een kleine gemeente eigenlijk zo weinig voor een EHBO te doen is. Hij bood vervolgens een ge schenk onder couvert aan. Ook de secretaris van de afd. Petten bood naast zijn gelukwensen een envelop met inhoud aan. Dr. Brust was de laatste in de rij van sprekers. Zij feliciteerde het bestuur met haar jubileum en de gediplomeerden met het beha len van het diploma. Zij stipu leerde de plezierige samenwer king die er tussen de leden en het bestuur bestaat en prees de voor zitter voor zijn enthousiasme. Na dit officiële gedeelte werd een verloting gehouden, terwijl men tevens zijn krachten kon beproe ven op de sjoelbak. De Band Batjevier zorgde voor vrolijke muziek en men bleef nog geruime tijd gezellig bijeen. De gure buien hebben het ons duidelijk gemaakt: de winter na dert, en daarmee dus ook de tijd van de folkloristische feesten, die er mee in verband staan. Het eerste is op 11 november: Sint Maarten. We weten natuurlijk allemaal, dat deze heilige in de vierde eeuw bisschop was van Tours en be kend stond om zijn barmhartig heid. Wie kent niet het verhaal van de bedelaar aan de poort van Amiens, voor wie de bisschop zijn mantel in tweeën deelde en het ene part aan de bedelaar gaf. Zo staat hij uitgebeeld boven de Domtoren in Utrecht, de stad die nog de naam Sintmaartensstad draagt. Wij hier in ons Kennemerland- se dorp trekken te zijner eer nog altijd met lichtjes rond, bij voor keur in zelf uitgesneden bieten of uitgezaagde lichtkastjes. Natuur lijk niet met stal- of zaklantaarns! Gedurende de laatste jaren was er een commissie in Schoorl en in Groet, die op het Gemeente huis en in de Lagere School ze telde en daar de lichtjes en de liedjes beoordeelde en prijsjes toekende. Er is nu aan de oudere leerlingen van de lagere scholen in Schoorl en Groet gevraagd of zij het prettig vonden naar de Lagere School te Groet en het Gemeentehuis in Schoorl te ko men. In Groet was de jeugd er vóór en in Schoorl tegen. Er zal dus oudergewoonte wel een com missie in Groet aanwezig zijn, maar niet in Schoorl. Nu zullen jullie dus moeten la ten zien Schoolaartjes, dat je ook zonder prijzen iets moois zult weten te maken. Trekt op 11 no vember door het dorp met mooie Sintmaartenslichten en houdt het oude feest in ere. En jullie, Groe- tertjes, doe je best en laat de commissie maar eens zien wat jullie kunnen. R. P, Goettsch. J. Oldenburgl. 3, Bergen, tel. 2778 MACHINESCHRIJVEN EN STENOGRAFIE. Voor het examen, gehouden jl. zaterdag 27 oktober door de Vereniging van Leraren te 's-Gravenhage slaagden o.a. de volgende leerlingen van Instituut Burdorf, t.w.: Machineschrijven: Gerda Kieft te Egmond Bin nen, Petra Hoekstra te Egmond a.d. Hoef, Danny Bekius en Thea Ellis, beiden te Bergen, Anneke Genet te Egmond a. Zee. Steno Nederl. 300 lettergr. Marjan Beussen te Bergen. Steno Engels: Trudi de Waal te Egmond a. Zee, Stella Henneman te Bergen, Froukje Hulshoff te Schoorl. Het e.v. examen zal gehouden worden op 1 december a.s. LOOP DER BEVOLKING Ingekomen Simon A. M. Stam uit Katwijk; Elizabeth Strijbis e/v P. Biersteker en kinderen uit Weston (Ont) Cana da; Aagje Buijs en kinderen uit Beets (NH); Petronella van Zelm e/v W. Ruijter uit Nibbixwoud; Anna G. Stoop uit Haarlem; Maria C. de Klerk e/v C. B. Meskes uit Langedijk; Anna Kuiper e/v J. H. v. d. Kamer uit Egmondbinnen; Nicolaas Schavema- ker uit Alkmaar; Af ra Meijer uit Virginia Water, Groot Brittannië; Wilhelmus P. Limmen uit Heerhugo- waard; Fennechien Regtop uit Texel; Grietje Eriks uit Langedijk; Wilhel- mina C. Visser e/v W. P. Limmen uit Opmeer; Meindert de Boer en ge zin uit Langedijk; Anna M. ter Burg uit Alkmaar; Gerrit J. Mulder en gezin uit Amersfoort; Hermanus G. Jongebloet en gezin uit Bergen (NH); Sabina M. van der Baan uit Den Helder; Marinus A. Adriaanse en gezin uit Wieringermeer. Vertrokken: Petrus J. L. de Bos naar Amster dam; Rosa M. Hauch naar Rotter dam; Anna Koel e/v P. A. Bogtman naar Bergen (NH); Anna J. E. Kooijman e/v H. Gehl naar Dort mund, Duitsland; Adina M. Krom e/v H. C. Peters naar Alkmaar; Be- rendina Regtop naar Egmond aan Zee; Nicolaas J. Venneker en gezin naar Alkmaar; Grietje C. Akkerman e/v L. J. Velt naar Purmerend; Ma rijke Fierstra naar Leeuwarderadeel; Egbert P. Dirkmaat en echtg. naar Callantsoog; Cornells Vader en ge zin naar Akersloot; Antje de Vries e/v P. J. Jacobszoon naar Schagen. Over de maand september Geboren: Martijn, z. v. J. Schuijt en M. E, Faro; Theodoras Jacobus Maria, z. v. C. Schotvanger en B. W. E. A. Danenberg; Maria Catharina Cunera, d. v. T. G. Borst en A. M. Kager. Gehuwd: Pieter A. Bogtman, wonende te Bergen en Anna Koel; Hermanus C. Peters, wonende te Alkmaar en Adi na M. Krom; Cornelis W. Hensber- gen en Dieuwertje A. Blom; Laurens J. Velt, wonende te Alkmaar en Grietje C. Akkerman; Frederik C. van Beek, wonende te Amsterdam en Maria G. Besse. Viertjes en Vijfjes, luchtgaten en trek. In de laatste jaren hebben ve len zich een zogenaamde kolen- convector aangeschaft, een soort verwarming die ook wel „noot- jeshaard" wordt genoemd. Indertijd hadden deze haarden verschillende voordelen boven de conventionele typen. Een belang rijke economische reden was wel, Vrijdag-, zondag- en dinsdag avond wordt in de bioscoopzaal van ,,De Rustende Jager" de ont roerende film vertoond ,,De we reld van Suzie Wong". Dit is een verhaal van een zuivere lief de van een Chinees meisje, voor een jonge Amerikaanse kunst schilder. In haar bizar en opwin dend leventje als yum-yum-meis- je in een tweederangs hotelletje in Hongkong ontstaat die ver houding tussen haar en de schil der Robert Lomax. Ze poseert voor hem en weet hem zo te boeien, tot hij langzamerhand liefde van haar accepteert. Wan neer hij dan in armelijke omstan digheden komt te verkeren, wil ze weer gaan „werken". Dit min derwaardige voorstel van haar, is oorzaak dat hij de verbintenis verbreekt. De volgende dag daarvan spijt hebbende, tracht hij haar op te sporen. Tijdens vrese lijke stortregens keert Suzie weer bij hem terug en verheugd daar over, vraagt hij haar, bij hem te blijven en zijn vrouw te worden. Een fantastische film voor 18-ja- rigen, aanvang 8 uur. ,,Het begon in Napels" (It started in Naples), is een film die zaterdag-, maandag- en woensdagavond om 8 uur en zondagmiddag om 2.30 uur het filmdoek passeert, en waarin Telefonisch plaatsbespreken tussen 11 12 uur onder no. 3762 VRIJDAG-, ZONDAG- DINSDAGAVOND te 8 uur: Een film waarin een nieuwe wereld voor u opengaat WILLIAM HOLDEN - NANCY KWAN - SYLVIA SYMS in 18 jaar. met Michael Wilding - Laurence Naismith - Jacqui Chan Twee werelden ontmoeten elkaar in dit zuivere en prachtige verfilmde verhaal, gebaseerd op de beroemde roman ZATERDAG-, MAANDAG-, WOENSDAGAVOND te 8 uur; ZONDAGMIDDAG te 2.30 uur Het soort film dat de wereld eens in zoveel jaren verrast.... SOPHIA LOREN - CLARK GABLE - VITTORIO DE SICA in: met Marietto - Paolo Garlini en Claudio Ermelli LA BELLA ITALIA de ideale achtergrond voor een verrukkelijke filmkomedie grote sterren als Clark Gable, Sophia Loren en Vittorio de Sica voor U het verhaal uitbeelden van een Amerikaanse advocaat, die voor het regelen van een na latenschap van zijn gestorven broer in Napels, ontdekt dat hij een 8-jarig Italiaans neefje heeft en zoveel van de Italiaanse lucht gaat houden, dat hij reeds geze ten in de trein voor zijn terugreis plotseling de coupé verlaat op het station in Napels en ondanks dat hij verloofd is, besluit bij zijn neef Nando en zijn mooie ver zorgster te blijven, om zodoende een nieuw leven tegemoet te gaan. Leeftijd 14 jaar. dat men er de zogenaamde „noot jes 4" in kon stoken, een kleine maat anthraciet, die toen aanmer kelijk goedkoper was, dan de veel gebruikte normale anthraciet, de drietjes. Over een geheel stook- seizoen gerekend betekende dit een voordeel van vele tientallen guldens. Bovendien hebben de convectors een automatisch vul- systeem, met boven in de haard een reservoir, waaruit de anthra ciet vanzelf naar beneden zakt en het vuur wordt gevoed, waar door het mogelijk is, dat een der gelijke verwarming een, twee of drie dagen brandt, zonder dat men er naar behoeft om te kij ken. Daar komt nog bij, dat de convectors over het algemeen een flinke capaciteit hebben, zo dat men het er lekker warm mee kan stoken. Al deze voordelen hebben er toe geleid, dat in de laatste jaren de convectors steeds meer wer den gekocht. Dit hield automa tisch in, dat de vraag naar de kleine maat anthraciet (viertjes) sterk toenam, met als gevolg, dat langzaam de prijzen stegen, waardoor het economisch voor deel vrijwel teniet is gedaan. Dan maar „vijfjes". Velen tobben nu met het pro bleem hoe men zuiniger en voor deliger kan stoken. Het gevolg hiervan is, dat veel convectors- bezitters geprobeerd hebben in hun haard een nog kleinere maat anthraciet (vijfjes) te stoken. Bij een groot aantal van deze experimenten is dit op een fiasco uitgelopen. „De kolen zakken door het rooster!" is de algemene klacht die men hoort. „Je vindt de kolen onverbrand in de as- la!". Ja, dat is waar, maar de schuld ligt niet bij het rooster, zoals de meesten denken, maar bij degene die de haard verzorgt. De kolen vallen niet vanzelf door het rooster, ze worden er door gepord. Port u wel eens in de haard? Natuurlijk, iedereen port er wel eens in en wel om de as te ver wijderen. Wanneer de as op zo'n manier verwijderd moet worden, dus grotendeels op het roosters blijft liggen, wel, dan vallen de „vijfjes" er zeker niet door, want die blijven op het asbed liggen. De kooltjes die men onverbrand in de asla vindt, zijn er doorge- pord. Een kwestie van „gaten". „Ja maar, ik moet wel porren, want anders vertikt de haard het om behoorlijk te branden!" hoort men dan. Kijk, daar zit dus de moeilijk heid. De haard wil op die „vijf jes" niet behoorlijk branden. Nu behoeft u niet te denken, dat u dan met porren iets bereikt. Oh ja, even, een korte periode zal de haard het beter doen, maar dan is het weer hetzelfde liedje. Een oneconomisch stoken! Want veel kolen raken onverbrand in de as- la. Neen, dit is het niet, dan kunt u toch beter de duurdere „vier tjes" stoken, dat is altijd nog voordeliger en minder erger nis. Waarom doen de „vijfjes" het niet in verschillende convectors? Wel, dat is eigenlijk een kwestie van „gaten". Om iets te verbranden is er zuurstof nodig, deze zuurstof wordt aangevoerd door de lucht en die lucht komt er door de trek. Nu kan een schoorsteen goed, middelmatig of slecht trekken en hiermede hangt het probleem van de „vijfjes" in zekere zin samen. Wanneer u „viertjes" stookt, dan liggen de kooltjes door hun formaat op een zekere manier te gen elkaar en wel zodanig, dat er openingen tussen zitten, waar door de schoorsteen de lucht (zuurstof) kan trekken. Nu is er voor het behoorlijk branden van de haard een zekere hoeveelheid lucht per tijdseenheid nodig. Wordt die hoeveelheid lucht per tijdseenheid kleiner, dan is er dus minder zuurstof, en brandt de haard minder goed. Dit komt voor wanneer we kleinere kolen, de „vijfjes", gaan stoken. Die ko len zijn kleiner, liggen dichter te gen elkaar door hun formaat en daardoor zijn de luchtgaten tus sen de kolen kleiner en kan er dus minder lucht doorgevoerd worden. Het gevolg is, dat de haard minder goed brandt. U kunt met deze kolen wel eens succes hebben, wanneer u 1 het reservoir niet vult, meer een betrekkelijk dunne laag laat bran den en die dan regelmatig, wan- voor Optiek Hoflaan 2 - Bergen neer dat nodig is, bijvult. Maar op die manier gaat het voordeel dat de convector biedt door zijn vulsysteem verloren. Dat is geen prettige manier van stoken. U kunt het zelf bepalen. Het is vrij eenvoudig zelf te bepalen of u kleinere (goedko pere) anthraciet in uw convector kunst stoken. Wilt u toch vol doende lucht door de kleine gaten tussen de „vijfjes" laten stromen, dan moet het mogelijk zijn de trek te verhogen. Die trek verhogen is dus al leen mogelijk, wanneer de haard een soort reserve heeft. Brandt onze haard op „viertjes" flink fel en wel zo dat we hem vrijwel steeds moeten temperen (dat be tekent de luchtdoorvoer door de kolen verminderen door de schuif gedeeltelijk te sluiten, als gevolg van de prima trek van onze schoorsteen), dan hebben we dus een reserve aan „trek". In zo'n geval kunnen we waarschijnlijk met succes „vijfjes" stoken om dat we dan de schuif kunnen openzetten, waardoor de trek wordt vergroot en er dus vol doende lucht door de kolen ge voerd zal worden om deze be hoorlijk te laten branden. Hebt u daarentegen de onder vinding, dat uw haard vol moet openstaan om echt behoorlijk te branden (bijvoorbeeld 's winter als het vriest), dan kunt u het experiment met de „vijfjes" beter achterwege laten. Niet mengen! Sommigen proberen het wel eens met een mengsel van viertjes en vijfjes, maar dat is dikwijls ook geen succes, omdat de kleine vijfjes in kolenkist of hok, naar beneden zakken en men in de kachel dus geen goed mengsel van deze twee maten anthraciet krijgt. Bovendien moet u er zeker van zijn dat u bij het bestellen van „vijfjes" zogenaamde „gezeefde" vijfjes ontvangt, want anders zit ten er zoveel bijzonder kleine kooltjes (die kleiner zijn dan „vijfjes") tussen, dat de ruimte tussen de kooltjes nog kleiner wordt en er dus helemaal niet mee te stoken is, ook al hebt u een waarlijk fenomenale trek op uw schoorsteen staan. Resumerend kunnen we zeg gen, dat „vijfjes" stoken in een convector slechts mogelijk is wanneer u over gezeefde, echte vijfjes kunt beschikken en u bo vendien het geluk hebt over een prima trekkende schoorsteen te beschikken. Dit zijn de normen die u in het oog dient te houden. In alle andere gevallen kunt u zich beter bij de „viertjes" hou den. ZONDAG 28 OKTOBER HERV. GEMEENTE in de Rulnekerk v.m. 10.15 uur Ds Visser 11.30 uur klasse 4, 5 en 6 12 uur klasse 1, 2 en 3 in de Ruinekerk Rehoboth (Kapel) v.m. 10 uur Ds F. Offringa, Katwijk a/Z. Dankkienst voor gewas en arbeid, n.m. 7.30 uur Gezamenlijke dienst van Doopsgezinden en Remonstranten o.l.v. Ds. A. J. v. d. Sluys. GEREF. KERK v.m. 10 en n.m 4,30 uur Ds. R. v. d. Berg. LEGER DES HEILS (Dorpshuis) zondag v.m. 10 uur. Samenkomst, v.m. 11.30 uur Zondagschool. Donderdag n.m. 2 u. Gezinsbond voor vrouwen Dinsdagavond 7 u. Breelaan 5 Jeugdbond v. jongelui NED. HERV. GEMEENTE v.m. 10 uur te Groet Ds C. M. de Jong. Met kerkkoor. Collekte voor de Gustaaf Adolf Veren. Zondagsschool te Groet 11.15 uur. REMONSTRANTSE KERK Fnidsen 37 v.m. 10.30 uur 1 Mej. Ds. G. S. Westerouen v. Meeteren GEREF. KERK - ALKMAAR Kerk Oudegracht v.m. 10 u. Ds. C. von Meijenfeldt. n.m. 5 u. Ds. F. J. Jonkhof. Rotterdam. DOOPSGEZINDE GEMEENTE v.m. 10 uur Ds A. J. van der Sluis Avondmaalsdienst. EVANG. LUTH. GEMEENTE v.m. 10.30 uur Ds Herrmann, Kerkkoffie.

De Duinstreek | 1962 | | pagina 2